Verleden van Duitse president in geding Onbekend bezoek voor kabine tsf ormateur Eind dit jaar heeft 65 procent van Nederland al aardgas K P ontvangt ARP niet met open armen Insinuaties wegens nazi-activiteiten Voor de kenner een begrip voor u een openbaring Minister Luns begroette uit Peking teruggekeerde diplomatengezinnen Ongeluk speelde politie bankrovers in handen Heinrich Lübke onder vuur kriebel- hoest? heesheid theelepeltje Nattermann hoestsiroop zie-zo! Dodelijk ongeluk op scheepswerf Provo liep de rechtszaal uit Bewindsman was toevallig op Schiphol GEKORTWIEKT In het bodencentrum wordt „ontstellend veer gestolen r'NSDAS I NOVEMBER 1966 Onzin Aannemer Ontluistering onbegrensde fotografische mogelijkheden E EXAKTA EXA lib EXA la EXAKTA v.a. v.a. v.a. A 415.- 280.- 165.- 'KifA eft do&t 6ij uw Voor 67 weer 650 km pijplijn op het programma Succes bij kabinetsformatie? TE HOOG GEMIKT OOK ROOLVINK? ZUIVERE HUID Boerderij afgebrand KOMPLOT (Van onze correspondent) BONN. Het Westduitse kabinet heeft Bondspresident dr. Heinrich Lübke ontraden een strafrechtelijke vervolging in te stellen tegen degenen die bewe ren, dat hij gedurende het nazi-regime heeft meegewerkt aan de bouw van concentratiekampen. De beschuldigingen zijn gebaseerd op documenten uit het communistische Oost-Berlijn, waarvan de presidentiële secretarie te Bonn zegt dat zij zijn ver valst. V Dit kabinetsbesluit was overigens niet eenstemmig. Minister van Justi tie dr. Richard Jager en de oud minister van Justitie (thans van Woningbouw) dr. Ewald Bucher wa ren van mening, dat Lübcke de West duitse justitie moest inschakelen. In plaats daarvan wil de bondsregering nü een documentatie een soort witboek uitgeven, waarin de on houdbaarheid van de beschuldigingen overtuigend zou worden bewezen. Op bewijsmateriaal wordt met spanning gewacht, nadat te Karlsruhe de 36- jarige Wolfgang Koppel zijnerzijds ook al een documentatie over Lübke heeft samengesteld. Koppel doet al geruime tijd zijn uiterste best om vanwege dr. Lübke voor de rechter te komen. Hij heeft de president zelfs per aangetekende brief dringend verzocht een vervol ging tegen hem in te stellen wegens laster en belediging. Bij het parket te Bonn heeft Koppel zijnerzijds een aanklacht ingediend tegen de rege ringswoordvoerder, staatssecretaris dr. Karl Günther von Hase, die het anti-Lübke-materiaal als „vervalsin gen" had gekenschetst. Wolfgang Koppel heeft aan de Technische Hogeschool te Karlsruhe gestudeerd. Hij noemt zich „publi cist", is enige malen in hongersta king gegaan wegens de affaire-Lüb- ke, is tweede voorzitter van de „Vriendenkring van de Duitse Onder grondse" en auteur van de documen tatie oplage: 1.000 exemplaren met de titel: „De zaak dr. Heinrich Lübke. Commentaar van de presidentiële secretarie te Bonn: „Allemaal onzin en communistische vervalsingen!" Koppel is in 1954 uit Oost-Duitsland naar de bondsrepubliek gekomen, naar hij zegt omdat hij weigerde lid van de FDJ en van de SED te wor den. Zijn vader leeft van een pen sioen te Leipzig, Oost-Duitsland. In 1963 publiceerde Koppel een docu mentatie over de „bruine rechters", die nog bij de Westduitse justitie werken. Zij bevatte, evenals het ge schrift over Lübke, vele documenten uit het communistische deel van Duitsland. Drie rechters konden be wijzen, dat Koppels geschrijf over hen niet op waarheid berustte. Koppel geeft nu wel toe, dat niet alles wat er in zijn documentatie over de „bruine rechters" stond, volkomen in de haak is geweest. Dit maakt het natuurlijk niet ge makkelijker om alles te geloven wat Koppel nu over de president heeft verzameld. Zo beweert Koppel, dat Lübke in 1933 geenszins om politieke redenen werd gearresteerd, maar er in februari 1934 van werd verdacht vermogensdelicten te hebben ge pleegd. De zaak tegen Heinrich Lüb ke en zijn broer Fritz zou in 1935 als gevolg van een algemene amnestie zijn geseponeerd. Een andere beschuldiging aan het adres van de Westduitse president is, dat deze gedurende de gehele oorlog een vooraanstaande functie zou hebben gehad bij de „Baugrup- pe Schlempp", die geheime bouw werken uitvoerde, in het bijzonder het experimentele centrum voor ra ketten te Peenemünde (waar ook Wernher von Braun werkte) en de verplaatsing van de oorlogsindu strie, met name de produktie van jachtvliegtuigen, naar ondergrond se werkplaatsen. Hierbij werd ge bruik gemaakt van gevangenen uit de concentratiekampen als dwang arbeiders. Voorts zou dr. Lübke als ingenieur van het kadaster hebben meegewerkt aan de bouw van de concentratiekam pen Leau en Neu-Stassfurt, z.g. „Aus- senlager" van Buchenwald en van het „Arbeitslager" Wolmirsleben, waarin „halfjoden", krijgsgevange nen en buitenlandse dwangarbeiders waren ondergebracht. Lübke zou ADVERTENTIE vwfcnjgbw bij uw apotheek en drogist hebben geweten, dat de werkzaamhe den werden uitgevoerd onder regie van de SS en de „Organisation Todt". Tenslotte zou dr. Lübke nog vertrou wensman van de Gestapo zijn ge weest en belast met het politiek toe zicht op het personeel van de „Bau- gruppe Schlempp". Alle bijzonderheden, waarmede het naziverleden van president Lübke wordt geleverd, zijn afkomstig uit communistische archieven in Oost- Berlijn. Zij werden ook tentoonge steld door Koppels „Vriendenkring" te Karlsruhe en door het Rational- theater te München, een kleine ca baretgroep in de Beierse hoofdstad. Daar werden zij door de politie in beslag genomen. In kort geding werd het beslag evenwel opgeheven. Het „Rationaltheater" mag de „documen ten" sindsdien weer tentoonstellen. Volgens de bondsregering is ook in dit geval sprake van een bewus te communistische actie om het aanzien van de president der bonds republiek door het slijk te halen en daarmede het aanzien van West- Duitsland. Zoals gezegd: de bonds regering wil nu terugslaan met een eigen documentatie, waarin de on waarheid van de beweringen moet worden bewezen. Het heeft intussen de aandacht ge trokken, dat het Westduitse ministe rie van Binnenlandse Zaken, dat de documentatie samenstelt en zal uitge ven, het niet nodig heeft gevonden in te gaan op een Oostduits aanbod de originele stukken in de archieven in ogenschouw te nemen. „Het ministe- rieis niet bereid om zich voor een rie is niet bereid om zich door de SED te laten misbruiken," aldus de moti vering. Misschien hadden de minis ters Jager en Bucher toch wel ge lijk, toen zij verklaarden, dat het be ter zou zijn, indien dr. Lübke zelf deze hele affaire voor de rechter brengt. DEN HAAG Terwijl kabinetsformateur drs. Schmelzer in zjjn kantoor aan de Haagse Alexanderstraat besprekingen voerde met de Tilburgse hoogleraar prof. Bosman, stopte er gisteren omstreeks het middaguur een taxi, waaruit een dame van middelbare leeftyd stapte. De verzamelde journalisten schoten toe, toen zij by de formateur aanbelde. Mis schien is het wel mevrouw Bosman, die haar man komt afhalen, zo dacht men. „Ik zou graag mijnheer Schmelzer spreken", sprak de dame tot de huismeester. „Dat kan niet, want hij is in conferentie", was diens antwoord. „Ik heb een be langrijke boodschap voor hem. Kan ik op hem wachten?" zo vroeg de dame. Na contact met de heer Schmelzer te hebben opgenomen, bleek ook dat onmogelijk. De dame trachtte vervolgens met wat geld de bereidwilligheid van de huis meester enigszins om te buigen. „Ik kom speciaal uit Bilthoven", voegde zij hier aan toe. Maar niets mocht baten. Nog driemaal belde zij aan. Zij kreeg de kabinetsformateur echter niet te spreken. „Ze ztjn hier niet lief voor mjj", aldus de onbekend gebleven bezoekster, die overigens niet wilde onthullen wat nu wel die belangrijke boodschap was. ADVERTENTIE IMP" Imp.: Firma Dr. K. Heynderlckx - Hugo da Grootstraat 9-Dan Haag ernmm (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het leidingbouwprogramma van de N.V. Nederlandse Gasunie voor 1967 650 kilometer lang, waarvan 240 km hoofdtransportleiding omvat een hoofdljjn Groningen-Arnhem van 152 kilometer, een hoofdlijn Goes-Sloegebied van 20 km en een lijn van Hazerswoude via Dordrecht naar de Vondelingenplaat, 70 km in totaal. Op het bouwplan moet nog een verklaring van „geen bezwaar" worden gegeven door de raad van commissarissen van de Gasunie en de minister van Economische Zaken. Intussen verwacht de directie van de Gasunie in 1968 nog een ander bouwprogramma voltooid te hebben: dat van het hoofdkantoor in Groningen (Corpus Den Hoorn). Tegen die tyd zal ter plaatse ook voor 200 man huisvesting gevonden moeten zyn. Van het bouwprogramma-1966 is thans het meest spectaculaire deel praktisch klaar: het onderwater-tra ject Medemhlik-Hindelopen. De Gas unie streeft ernaar medio november de buis voor overname te doen beproe ven. Kort na het gereedkomen van het afzinkwater op 29 september jl. is de pijp ai eenmaal afgeperst ge weest; de resultaten in eerste instan tie waren gunstig. Op een klein gaatje bij Grouw na, is thans de pijp van Sappemeer naar Driehuis gelegd, nog dit jaar moet het hele traject gereed zijn. De om bouw van de provincie Noord-Holland boven het Noordzeekanaal is geprojec teerd in het jaar 1967 en in een deel van 1968. Regionaal moeten hier nog enkele nieuwe transportleidingen wor den gelegd, omdat zo deelt de Gas unie mee het bestaande net van de Hoogovens niet geheel geschikt is voor de druk van 40 atmosfeer, waarmee de Gasunie werkt. Eind 1966 heeft de Gasunie 65 pet van de tweeëneenhalf miljoen gasaan- sluitingen in Nederland in haar boekje staan. In 1967 moet daar weer onge- SCHIEDAM Toen men op de werf van de scheepsbouwmaatschappij „Nieu we Waterweg" te Schiedam bezig was met het losmaken van de schroef van een schip, schoot plotseling een moer los, waardoor een gespannen kabel ruimte kreeg. Deze sloeg tegen een werkstelling, waarop zich de 60-jarige bankwerker A. van Gravenbroek uit Schiedam bevond. Hij viel met het hoofd op de dokvloer en bekwam een schedel- basisfractuur. Hij is naar het Dijkzigt- ziekenhuis te Rotterdam vervoerd, waar hy is overleden. veer 20 pet bijkomen. In 1968 moeten alle aansluitingen in Nederland op aardgas staan. In dat jaar voorziet de Gasunie de aanleg van extra hoofdlei dingen naar het Zuiden, in 1969 zal vermoedelijk worden gewerkt aan ver dubbeling van enkele hoofdlijnen met name ten behoeve van de export. Op een door de Gasunie eind vorige week bij haar prospectus van een nieuwe emissie van 100 miljoen gulden k 7 1/4 gepubliceerde kaart, ziet men verschillende geprojecteerde regiona le transportleidingen. De langste daar van zijn die van Hoorn naar Den Hel der, van Oldebroek naar Lelystad, van Sluiskil naar IJzendijke, van Grouw naar Leeuwarden en van Roosendaal in de richting Moerdijk. Daarnaast moeten nog op tal van plaatsen stukjes van enkele kilometers worden gelegd. De hoofdlijn Tusschenklappen-Arn- hen krijgt primeur voor Nederland een buis met een diameter van 106 cm, 16 cm meer dan tot nog toe maximaal gebruikelijk was, waardoor een capaciteitsstijging wordt gereali seerd van 50 pet. Het grootste deel er van, .„aldus de Gasunie, komt in het zelfde tracé te liggen als de in 1964 gebouwde leiding van Sappemeer naar Arnhem, op ongeveer 7 meter afstand. Reusachtige afsluiters, 6% meter hoog, zullen de plaatsen markeren, waar de twee buizen worden verbonden: te Om men, Zevenaar en nabij Arnhem. (vervolg van pag. 1) Van K.V.P.-zyde werd met dat al gewaarschuwd voor al te groot optimisme. Men zou zich er wel voor hoeden, zo werd te kennen gegeven, de A.R.P. nu ineens met gejuich binnen te halen. Daarvoor was het een week te laat en had men van A.R.-zyde toch niet eefst de formatie byna op de rotsen moeten laten lopen. Wel toonde men enige geruststelling, dat hoe dan ook een spoedig einde van de kabi netscrisis in het zicht gekomen was. Na de tegenslagen, die de formateur tijdens het weekeinde moest incasseren was de bereidwilligheid, die hy by prof. Bosman en ook by prof. Steenkamp schynt te hebben aangetroffen, het begin van „groen licht". Terwijl nog tal van kaarten anders terecht kunnen komen door de plotse linge A.R.-zet, zag het er gisteravond naar uit dat prof. Bosman bereid zou zijn de portefeuille van Financiën te nemen. Prof. Steenkamp zou in aan merking komen voor Sociale Zaken. Het was inmiddels namelijk duidelijk geworden, dat op een terugkeer van dr. Veldkamp nauwelijks gerekend kan worden. In K.V.P.-kring was men bij zonder ontsticht over het feit dat deze bewindsman zijn medewerking aan een interimkabine\ afhankelijk had gesteld van de vraag of hij wel of niet minis ter-president zou worden. Op minister Bogaers is, nog minder dan dit het geval is met dr Veldkamp, te rekenen. De enige K.V.P.-ministers uit het kabinet-Cals, van wie het aan blijven wel zo goed als zeker is, zijn Luns (Buitenlandse Zaken), De Jong (Defensie) en Bot (Ontwikkelingshulp). Mocht prof. Zijlstra inderdaad van A.R.-zijde weer in het spel gebracht worden, dan is de medewerking van prof. De Quay als vice-premier wel haast verzekerd. Zonder prof. Zijlstra schijnt de oud-minister-president nog steeds grote tegenzin in deelneming te hebben, want dan zou hij opnieuw de leiding van een kabinet op zich moeten nemen. Of minister Biesheuvel wil aanblijven is nog een vraag, waarop gisteravond weinig waarnemers een positief ant woord durfden te geven (los nog van de kansen, die drs. Schmelzer hem, ge zien zijn optreden vorige week, zou wil- ADVERTENTIE PUROL en PUROL-poeder Minister Luns begroette gistermiddag op Schiphol mevrouw Verhoeven aan zijn rechterhand) en mevrouw Fokke- ma, die zojuist met hun kinderen via Moskou uit Peking waren gearriveerd. AMSTERDAM De 20-jarige provo Rob S. is maandag zwygeiul, met een verongelukt gezicht en onder gelach van de publieke tribune, de zittingszaal van de Amsterdamse rechtbank uitgelopen tydens het verhoor van een hoofdagent van politie, die een voor hem bezwaren de verklaring aflegde. In hoger beroep stond S. terecht van twee vonnissen van de kantonrechter. Hij bekende in 't begin van dit jaar op het Spui te hebben geschreeuwd, doch ontkende daarbij ook pamfletten te heb ben verspreid. Dit laatste hadden twee hoofdagenten, zo verklaarden zij voor de rechtbank, echter wel geconstateerd. Toen de tweede agent zijn verklaring aflegde, verliet Rob S. de verdachten- bank en wandelde nagestaard door de verbaasde leden van de rechtbank, de zaal uit. De tweede zaak, waarvoor hy terecht had moeten staan, betrof schreeuwen en tieren op het Spui op 12 december '65. Hij was toen verkleed en had zijn ge zicht beschilderd. Indertijd had S, zo las de president voor, de feiten toegegeven. De officier van Justitie, mr. W. Tonckens, eiste in beide gevallen be vestiging van het vonnis van de kan tonrechter, resp. een week en zes dagen hechtenis. SCHIPHOL Ieder met twee kinde ren, zijn maandagmiddag de echtgeno ten van twee Nederlandse diplomaten, dr. D. W. Fokkema en de heer P. Ver hoeven, via Moskou uit Peking op Schip hol gearriveerd. Zij werden daar be groet door minister Luns, die zelf op het punt stond naar Londen te vertrek ken en van deze toevallige gelegenheid gebruik maakte om de beide families op vaderlandse bodem welkom te he ten. Sinds de Chinese regering de afgelo pen zomer de Nederlandse zaakgelastig de in Peking, mr. G. J. Jongejans, in verband met de in Den Haag spelende „Chinese affaire" tot persona non gra ta verklaarde (zonder hem overigens toe te staan China te verlaten), is dr. Fokkema aldaar tijdelijk zaakgelastig de. De heer Verhoeven is kanselier. Het advies opvolgend van enkele amb tenaren van Buitenlandse Zaken, die ter begroeting op Schiphol aanwezig waren, onthielden de beide terugkerende vrou wen zich van ieder commentaar over het leven in Peking. Slechts bevestigden zij, dat zij vijf weken op het aange vraagde visum hadden moeten wachten en dat dit enige ongerustheid had ge wekt. Zonder het met zoveel woorden te blijven, geen vertrekvisum is aange- zeggen, lieten zij doorschemeren, dat zij onder de huidige omstandigheden liever naar het vaderland wüden terug keren. Daarbij komt nog, dat de inter nationale school, waar de kinderen hun opvoeding genoten, enige tijd geleden door de Rode Garde is gesloten. Mevrouw Verhoeven die Deense van origine is, heeft het plan met haar kin deren zo spoedig mogelijk door te rei zen naar Kopenhagen, waar zij haar eigen familie heeft. Mevr. Fokkema zal bij familie in Nederland gaan logeren. 9 De beide dames en de vier kinderen zijn uit Peking met de Russische lucht vaartmaatschappij A trof lot over Sibe rië naar Moskou gevlogen, waar ze de twee dagen van het weekeinde hebben doorgebracht in afwachting van de eerstvolgende verbinding per Aeroflot naar Amsterdam en die was pas maan dag. „Jammer genoeg hebben wij onze mannen in Peking moeten achterlaten", aldus mevr. Verhoeven, maar dat is niet de schuld van Communistisch Chi na, doch eenvoudig omdat voor deze diplomaten, die normaal op hun post vraagd. Terwijl de teruggekeerde families naar de Vip-kamer werden gebracht, zat in een uithoek van de vertrekhal een drietal leden van de Chinese dele gatie in Den Haag te wachten tot het vliegtuig van de Poolse luchtvaartmaat schappij L.O.T. kort na 12 uur naar Warschau was opgestegen. Daarin ver trok een vierde lid van de legatie, ver moedelijk de derde secretaris, en zij wilden niet weggaan voor hij hoog en droog in de lucht zat. Een van de drie was de aan de le gatie verbonden tolk, Li Chiu-ping, die zich na een ruggespraak met de twee andere legatieleden zoveel mogelijk onthield van het antwoorden op enkele vragen, die hem door twee verslagge vers werden gesteld. Op de vraag of de acht Chinese tech nici zich nog steeds in de legatie schuil houden, antwoordde hij: „Dat weet u zelf toch precies!" en op de vraag wie er feitelijk via Warschau naar Peking vloog, hulde hij zich in stilzwijgen. „Gewone dienstreis, meer niet, niet nodig om meer over te zeggen", zei hij alleen. len, gevenOok niet wordt het geacht dat ook A.R.-fractieleider Roolvink „in de markt is" en wel voor het minis terie van Sociale Zaken, waaraan hij van 1959 tot 1963 als staatssecretaris verboden was. Prof. Steenkamp zou dan zeker niet afvallen, maar zeer wel de portefeuille van Economische Zaken toevertrouwd kunnen krijgen. MADE Maandagmiddag is door on bekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van de heer Verhoeven te Ma de (N.B.). In een ommezien- stond de boerderij met voorhuis in lichterlaaie. Van de inboedel kon niets worden gered. Ternauwernood kon de vrouw des hui zes haar slapende baby, die op de zolder lag_ nog redden. Van het vee kwamen zeven melkkoeien in de vlammen om, benevens de totale wintervoorraad, waar onder droge pulp, hooi, stro en dergelij ke Enkele kalveren konden worden gered. Voor 1 april volgend jaar moet de stichting „Het Dorp" de beschik king hebben over tien miljoen gulden uit een lening of een overheidsgarantie voor dit bedrag. Komt die garantie niet op tijd af, waarop door de kabinets crisis enige kans bestaat, dan zal de afbouw van „Het Dorp" worden ver traagd. Tot 1 januari is er in ieder ge val geen enkele kans op een dergelijke garantie. Zaterdagavond is op last van de of ficier van Justitie in Arnhem het casino ,,'t Montferland" in 's-Heren- berg gesloten. De speeltafel van de Amsterdammer L., alsmede fiches en geld werden in beslag genomen. Tegen acht spelers is proces-verbaal opge maakt. Q De 16-jarige H. de W., een pupil van een pupil van een opvoedingsin richting in de omgeving van Doorn, heeft tijdens het weekeinde een aantal inbraken en diefstallen gepleegd in Doorn, Leersum, Soestduinen. Drieber gen en Amersfoort. Bij een inbraak in een huis in Amersfoort, werd hij op he terdaad door de politie betrapt. 0 Woensdag zal de N.S. twee aki's (automatische knipperlicht instal laties) aan de Liendersesteeg in Amers foort in gebruik nemen. Tot op heden waren deze overwegen, waarvan er een ligt in de spoorlijn Amersfoort - Apel doorn en de andere in de lijn Amers foort - Zwolle, niet beveiligd. 0 Het hoofdbestuur van de Protestant se Christelijke Vereniging van Kos ters in Nederland heeft in een open brief aan de kerkbesturen zijn veront rusting uitgesproken over het feit, dat na rqim 2,5 jaar nog 45 procent van de kerkbesturen der plaatselijke gemeen ten van de reformatorische kerken in Nederland de algemene richtlijnen en arbeidsovereenkomst voor kosters (in volledige en niet-volledige dienst) niet in praktijk hebben gebracht, ja zelfs volkomen hebben genegeerd. O De speciale gezinskrant van de ac tie Schoolslag, die in 800.000 exem plaren via bijna 5.000 scholen in ons land wordt verspreid, vindt zo'n af trek, dat besloten is 100.000 exempla ren extra te laten afdraaien. Via deze krant waarvoor de kinderen bij de verspreiding een vergoeding vragen van tien cent is al een bedrag van f 12.000 binnengekomen. 0 B. en W. van Laren hebben de ge meenteraad voorgesteld de verma kelijkheidsbelasting voor filmvoorstel lingen te verlagen van 20 tot 5 procent. Verder zal van de instuifavonden voor de jeugd, waar gedanst wordt, uit gaande van kerkelijke of daarmee ge lijk te stellen instanties, voortaan geen vermakelijkheidsbelasting meer worden geheven. 0 De Amsterdamse jeugdraad, een se- mi-overheidslichaam, wil een grote conferentie voor jonge Amsterdammers (15 tot 25 jaar) beleggen met het doel tot een rapport te komen, dat aanbeve lingen kan bevatten voor het college van B. en W. als basis voor een beleids nota inzake de leefbaarheid van de stad voor de jeugd, f Gisternacht is een ruit ingeslagen van het Spaanse consulaat aan de Oranje Nassaulaan in Amsterdam. Vol gens de politie, is dat gebeurd met een antiek ruiterpistool, dat de volgende ochtend in het gebouw werd aangetrof fen. In de loop van het pistool waren drie pamfletten gestoken, waarin als af zender het internationale provotariaat stond vermeld. Bij de juwelier Van Wielik aan het Noordeinde in Den Haag is het af gelopen weekeinde ingebroken, waarbij horloges werden meegenomen ter waar de van ongeveer f 5000,-. Met een bak steen werd de etalageruit vernield. De steen vernielde ook de glazen wand achter de vitrine, waaruit een greep werd gedaan. Bij de N.V. Puritfabriek te Klazie- naveen zijn vijftien arbeiders, als gevolg van een ingrijpende modernise ring van het bedrijf, ontslagen. De helft van hen verlaat per 1 december de fabriek. De óverigen blijven nog tot 1 maart. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De officier van Justitie, mr. H. C. van Everdingen, heeft uitle vering gevraagd van de in Amsterdam wonende 22-jarige Juan A. van E. en de 28- jarige Stanley K. E. die momenteel worden gevangen gehouden in het Westduitse plaatsje Loerrach. Zy hebben daar nanieiyk tegenover adjudant J. Bentum en opper J. J. Geels van de rijkspolitie bekend 28 september de roofoverval op het postkantoor te Duivendrecht te hebben gepleegd, waarby zij tienduizend gulden buit maakten. Het tweetal werd vorige week dins dag in West-Duitsland gearresteerd, nadat het met zijn auto tegen de vang rail in de middenberm van de Auto bahn botste. De politie vond daarbij een pistool en ammunitie in de auto, die te Amsterdam bleek te zijn ge huurd. Dat bracht de rijkspolitie op 't spoor van beide mannen. Adjudant Bentum en opperwachtmeester Geels reisden naar Loerrach voor een con frontatie met de twee Amsterdam mers: het werd geen vergeefse reis door hun bekentenissen. De mannen bekenden niet alleen de roofoverval op het postkantoor te Dui vendrecht te hebben gepleegd, maar ook een looddiefstal in de hoofdstad. Tevens gaven zij toe de mogelijkheid te hebben onderzocht van een overval op het postkantoor te Hoofddorp. Uit het onderzoek naar de overval op het postkantoor te Duivendrecht bleek bo vendien, dat er een relatie bestond tussen het tweetal en de 28-jarige Am sterdammer J. van der T., die zich reeds in arrest bevindt voor de over val op de Middenstandsbank te IJssel- stein. Door bet ongeluk op de Autobahn meent de rijkspolitie op het spoor te zijn gekomen van een komplot om meer gewapende roofovervallen in Ne derland te plegen. Juan A. van E. en Stanley K. E. hadden in Oostenrijk en Zwitserland vuurwapens gekocht, die zij naar Nederland wilden overbren gen. Zij hadden echter tevergeefs ge probeerd bij een douanekantoor aan de Duits-Zwitserse grens een zending vuurwapens in ontvangst te nemen, die zij daar hadden laten afleveren door een Zwitserse leverancier. De douane weigerde afgifte, aangezien het tweetal geen wapenvergunning be zat. Beide zendingen zijn inmiddels door de Westduitse politie onderschept. Tijdens het verhoor te Loerrach, heb ben beiden aan adjudant Bentum en op per Geels nauwkeurig inlichtingen ver strekt oveR.o.m. de voorbereiding van de overval te Duivendrecht, waarvoor W. van der T. de tipgever was. Aan de hand van die inlichtingen wordt thans nagegaan of de overval van de Nutsspaarbank te Amersfoort en enkele andere overvallen in ons land tot het werk van een bende heeft be hoord en of de twee in Duitsland aan gehouden figuren en Van der T. daar deel van uitmaken. Van de buit (tien duizend gulden) van de overval te Dui vendrecht was geen cent meer over. De Amsterdamse recherche heeft een aantal personen gearresteerd, die betrok ken zyn by een serie diefstallen in het Bodencentrum te Amsterdam, waarbij voor enige duizenden guldens aan goe deren is weggenomen. In deze zaak, die nog niet is afgeslo ten, zijn voorlopig zes personen aange houden, van wie er vyf als hoofdver dachten worden aangemerkt. Twee van hen worden beschuldigd van diefstal en drie van heling, zy waren allen op het terrein werkzaam. Via een koopman, die met een pata tes friteskraam op het terrein stond en daarop vrye toegang had, konden de gestolen goederen van het terrein wor den weggewerkt. De buit bestond vooral uit fototoestellen, radio's en textielgoe- deren. Er zijn benadeelden zowel in Am sterdam als daarbuiten. De diefstallen zijn in de afgelopen maanden gepleegd. Een oud zeer, noemt de Amsterdamse recherche deze diefstallen op het bo dencentrum, waar volgens haar de laat ste tyd ontstellend veel wordt gestolen.

De Vallei | 1966 | | pagina 6