Europese industrie in handen van V.S.? .S.-sergeant wegens spionage in arrest Reeks geruchten over spion Blake Zweedse V.N.-generaal valt fel uit tegen wereldorganisatie Dollar overal harte welkom nog van geheten JUWEEL BROOD O O O O O ti9? O O Wilson uitgejouwd door werklozen I geringsleider een psychologisch succes, Minulemeii ook tegen V.N. Plan van „Zie!" voor eenheid in reform, kerken Broun: Gibraltar is Brits Vroege Zwarte Piet fhideniemers zelf niet verontrust Satire Associatie Auto Cijfers ZO BOEIEND IS NU ZO BOEIEND IS PANORAMA DEZE WEEK Fluoridering weert aderverkalking Formalismecorruptiespionagezwarte handel" Roemeens bezoek aan Albanië DINSDAG I NOVEMBER 1966 ADVERTENTIE LONDEN U vindt in West-Europa geen borden met „Amerikaanse dol lar ga naar huis". Maar steeds meer Europeanen zouden er wel graag een paar zien met het opschrift: „Iets langzamer". Ongetwijfeld hebben de Amerikaanse investeringen in West-Europa een grote invloed op de economie en op de levenswijze in alle betrokken landen. De cijfers spreken voor zichzelf: Aan het eind van 1964 het laatste jaar waarvan de volledige cijfers bekend zijn bedroeg het totaal aan Amerikaanse investeringen in West- Europa maar liefst 12,1 miljard dollar maar dit bedrag zal nu wel ongetwij feld groter zijn. In West-Europa bevindt zich 21 procent van de Amerikaanse buitenlandse investeringen. Iets meer dan de helft hiervan 6.5 miljard dollar is in de industrie gestoken. Uit vraaggesprekken van UPI-corres- pondenten met zakenlieden, regerings functionarissen, economen en redacteu ren in geheel West-Europa bleek, dat alle landen de Amerikaanse dollar van harte welkom heten. In Engeland is voor een totaalbedrag van 4,55 miljard dollar geïnvesteerd, wat meer is dan In welk ander Europees land ook. Hier na volgen West-Duitsland met 2,07 mil jard, Frankrijk met 1,43 miljard, Zwit serland met 944 miljoen, Italië met 845 miljoen, Nederland met 587 miljoen, België-Luxemburg met 452 miljoen, Zweden met 258 miljoen, Spanje met 193 miljoen, Denemarken met 165 mil joen, Oostenrijk met 45 miljoen en Ier land met 20 miljoen dollar. Uit diverse onderzoeken is naar vo ren gekomen, dat de meeste Ameri kaanse firma's hun geld het liefst be leggen in de landen die bij de Europe se Economische Gemeenschap zijn aan gesloten. Hoewel in 1964 bijna twee derde van de 900 miljoen dollar waar mee de investeringen werden uitge breid, naar E.E.G.-landen ging, ligt En geland nog steeds voor op Frankrijk zowel als op West-Duitsland. Steeds meer middelgrote onderne mingen althans naar Amerikaanse maatstaf vinden hun plaats op de Europese markt, terwijl de grote broers als „Standard Oil of New Jersey", „General Motors" en „Ford" hun in vesteringen in Engeland, West-Duits land en Frankrijk voor hun rekening nemen. rje Londense Evening Standard schreef onlangs dat het nog slechts een kwestie van tijd is voor „het grootste deel van de Europese industrie" in Amerikaanse handen is. Het is waar dat het bedrag aan Ame rikaanse investeringen in Europa in de miljarden loopt en nog steeds groeiende is. Hier volgt een verslag over deze kwestie door Gordon F. Joseloff dat gemaakt is aan de hand van resultaten van een door United Press Internatio nal ingesteld onderzoek. Dezelfde krant beschreef op welhaast satirische wijze, hoe de Britse huis vrouw tijdens het winkelen de talrijke Amerikaanse produkten tegenkomt. „Zij rijdt naar de supermarkt in haar Ford Cortina, drukt haar Philip Mor ris uit, werpt een laatste blik op haar Mac Factor make-up en stapt naar binnen. Zij wordt begroet door muziek van Muzak. Zij herinnert zich haar bijna lege koelkast en slaat een blik corned beef in, Heinz boontjes, instant room van Birds Eye en een paar California fruit. Haar dag eindigt als volgt: „Een maal thuisgekomen schiet het haar plotseling te binnen dat zij 's avonds met manlief naar de Bowlingbaan zou gaan (die is uitgerust met apparatuur van American Machine and Foundry) dus zet zij een beetje Maxwell koffie en maakt zij een boterham klaar met Kraft kaas, waarna zij vlug afwast met Fairy in een Prestige afwasbak en een droogrek van Brillo. Nog even vlug de handen gewassen met Palmolive en de deur uit". Het verhaaltje geeft een goed in druk van de verscheidenheid aan Ame rikaanse beleggingen in West-Europa, want wat dit betreft zit de Nederland se huisvrouw vrijwel in hetzelfde schuitje. Een onderzoek van Chase Manhattan Bank toonde aan, dat in 1965 de geld stroom over de Oceaan werd geleid door de chemische en geneesmiddelenindus trieën. Hierna volgen de fabrieken van niet elektrische machines, de elektri sche en elektronische fabrieken en de metaalbedrijven. Aan het eind van 1964 verzamelde het Amerikaanse ministerie van Handel over het totaal aan investeringen in Europa door de industrie de volgende cijfers: fabrieken 6,54 miljard, petro leum 3,08 miljard, handel 1,47 miljard, mijnen en hoogovens 56 miljoen, open bare nutsbedrijven 53 miljoen en ove rige industrieën 854 miljoen dollar. De investeringen bleken het meest te zijn verspreid over de vervaardigende in dustrieën en nemen naar verluidt het snelst toe in de groepen vervoersuitrus- ting en machinerieën. Hoewel de Amerikaanse beleggingen dus steeds toenemen, is aan de andere kant de neiging vastgesteld dat de fei telijke dollarvloed van de Verenigde Staten naar Europa afneemt. Dit wordt veroorzaakt doordat steeds meer Ame rikaanse ondernemingen geld in het buitenland lenen. Blijkens het jaarver slag van de First National Bank of Chicago is het aantal buitenlandse le ningen op lange termijn in het vierde kwartaal van 1965 aanzienlijk gestegen, ADVERTENTIE terwijl deze stijging zich dit jaar voort zet. De reden hiervan is nog niet ge heel duidelijk. Amerikaanse functiona rissen hope ndat dit het gevolg is van president Johnsons vrijwillige versobe ringsprogramma, dat de Amerikaanse betalingsbalans weer in evenwicht moet brengen. De druk op de Amerikaanse uitgaven is echter slechts een mogelij ke factor. Ook is gebleken dat steeds meer Amerikaanse ondernemingen hebben besloten zich te associëren met Euro pese ondernemingen als gevolg van de noodkreten van Europese zakenlieden en van de klacht over 't versoberingspro gramma. 't Onderzoek van de Chase Manhattan Bank heeft aangetoond, dat vooral in Frankrijk en Italië ruim 'n derde van de investeringen in nieuwe Europese fa brieken in 1965 Amerikaans-Europese vennootschappen betrof. Ook de geleide lijke vermindering van het aantal Ame rikaanse werknemers in ondernemin gen die het eigendom zijn of onder toe zicht staan van de Verenigde Staten telt hierbij mee. Dit onderwerp is altijd al een teer punt geweest als Europese en Ameri kaanse zakenlieden tot een overeen komst wilden komen. De politiek van veel Amerikaanse firma's in Europa kan misschien 't beste worden samengevat aan de hand van een onlangs versche nen verslag van de aandeelhouders van Standard Oil of Indiana. Hierin staat onder meer: „Daar onze buitenlandse activiteiten zich uitbreiden zijn wij van plan in de landen, waar wij zijn gevestigd, plaat selijke krachten op belangrijke posities te zetten. De ervaring heeft ons van de wijsheid van deze koers overtuigd". verschillende zijden is in de loop der tijd beter toezicht op Amerikaanse in vesteringen in Europa geëist. In het Britse parlement drong een der oppositionele conservatieven er on langs bij de regering op aan „te voor komen dat de Britse economie een hulpmiddel van het Amerikaanse kapi taal zou worden, in de eerste plaats geleid door Amerikaanse behoeften. Ook in Zwitserland gingen dergelijke stemmen op: de Zwitserse economie zou worden bedreigd door de omvang van de Amerikaanse beleggingen. De toevloed van dollars werd drie jaar geleden in Frankrijk zo groot, dat president De Gaulle de Amerikaanse beleggers begon te ontmoedigen door de Amerikaanse ondernemingen die zich in Frankrijk wilden vestigen de deur te wijzen. Sinds die tijd is De Gaulle echter op zijn besluit teruggeko men, vooral omdat de Amerikaanse on dernemingen Frankrijk wisten binnen te dringen via de omringende E.E.G. landen. De dollars vloeien inmiddels dan ook weer zo snel het land binnen, dat Frankrijk op het bovengenoemde lijstje direct onder Engeland en West- Duitsland komt. De Evening Standard meldde on langs: „Men kan stellen dat de Ver enigde Staten tot dusverre slechts 20 procent van de Europese industrie on der zich heeft. Waar het echter om gaat is het uitbreidingstempo. In de laatste tien jaar is de waarde van het Amerikaanse aandeel verdubbeld, ter wijl dit proces steeds sneller gaat. Met het huidige tempo is het nog slechts een kwestie van tijd en het grootste deel van de Europese industrie is in Amerikaanse handen". Het dagblad voegde hier aan toe, dat de Amerikaanse beleggingen weliswaar voordeel met zich meebrengen, maar dat zij ook een blijvende verstoring van de economische macht kunnen veroor zaken waardoor Europea voor altijd af hankelijk zal blijven van de Ameri kaanse technologie, met ernstige gevol gen voor de Europese macht en voor het Europese moraal. Het is vrijwel onmogelijk cijfers te geven over het totaal aantal Ameri kaanse firma's in Europa of over het aantal werknemers bij deze vestigin gen. Dit komt doordat slechts weinig landen beschikken over regeringsvoor schriften inzake de registratie hiervan, terwijl veel ondernemingen deze cijfers liever voor zich houden. Volgens een ruwe schatting mag ech ter worden gesteld, dat in Europa bij na 5.000 ondernemingen zijn gevestigd die of het eigendom van de Verenigde Staten zijn dan wel door hen worden gecontroleerd. Het Amerikaanse mi nisterie van Handel schatte in 1957, dat bij de Amerikaanse ondernemingen in Europa 1,08 miljoen personen te werk zijn gesteld van wie 770.000 in fabrie ken. Enkele jaren geleden werd in Enge land geschat dat van elke 20 werkne mers er een zijn loonzakje door een Amerikaans bedrijf kreeg gevuld. Van De kreten van verweer zijn vooral gericht tegen de Amerikaanse „inva sie" op de Europese automobielindus trie. Recente stappen op dit gebied in Spanje, Frankrijk en Engeland door Amerikaanse automobielondernemin gen hebben een reeks protesten veroor zaakt. De Amerikaanse belangen (vooral die van Ford en van General Motors) in de Britse auto-industrie worden van daag op ongeveer 50 procent geschat, terwyi dit percentage in andere Euro pese landen maar weinig afwijkt. De diverse regeringen zijn desondanks over het algemeen zeer voorzichtig geweest met maatregelen die de dollar moge lijk op de vlucht zou kunnen doen slaan. Vooral Engeland is op dit gebied zeer vriendelijk, omdat dit land op overzeese markten grote beleggingen heeft en het in de Verenigde Staten zelfs de grootste buitenlandse investeer der is. De Europese handelsmissies zullen voor de zakenlieden in de grote Ame rikaanse steden dan ook goede beken den blijven en de regeringen komen hen tegemoet met aanlokkelijke belas ting-voordelen, leningen tegen een lage rente en goedkope fabrieken klaar-voor- gebruik teneinde Amerikaans geld aan te trekken. Ondanks het groeiende onbehagen bij sommigen, ontkenden de meeste func- ti' -arissen die door UPI werden onder vraagd dat de atmosfeer jegens Ame rikaanse investeringen onvriendelijk is. Enige voorbeelden: Den Haag: „Het is onze ervaring dat de Amerikaanse investeringen hier altijd welkom zijn", aldus de heer G. Poutsma, General Manager van de Amerikaanse Kamer van Koophandel. Hamburg: „Wrevel over de Ameri kaanse investeringen? Onzin", aldus Ludwig Gelder, zakenman. Dublin: „De Amerikaanse onderne mers zijn hier van harte welkom", al dus minister Jack Lynch van Finan ciën. Madrid: „De Amerikaanse investe ringen komen zeer gelegen en zij zijn tevens noodzakelijk", aldus José Anto nio Revilla, redacteur van het econo mische weekblad „Desarrollo" (ontwik keling) Stockholm: „Zweden heeft de Ame rikaanse investeringen nodig en wij zien uiteraard graag dat de dollar- stroom toeneemt", aldus Axel Iveroth, hoofd van de Zweedse Vereniging van Industrieën. DEZE WEEK: Zolang burgemeesters van grote steden, voorzitters van Kamers, hoogleraren, com missarissen van de Konin gin en economen lid van zo'n arbeiderspartij kunnen zij'n, kan je niet verwachten dat... Overdag verkoopt hij warme worstjes, croquetten en patat, 's Nachts snoept de man in Amstelveen van planeten. Mo. Kindje ziek? Moeder in het ziekenhuis! Nederlandse jongen met even veel ondernemingslust als haar zingt zich een spaarpot bij elkaar en wil zijn studie niet afmaken. Maar BB en haar huidige man waarderen zijn zangkunst. Het sprookje van de welvaart. De conférence die Mr. Paul van Vliet hield bij HET HUWELIJK heeft hem na deel bezorgd. Kan het nog gekker dan in Cali fornia waar het leven begint bij, twaalf en eindigt bij vijfentwin- De Lubé en miljonairs uit de hele wereld houden hun hart vast dat'ie het zal doen! Striptease in het Louvre kleine kale behanger uit >eck kan doorslaan En niet alleen deze week: alle weken! Koop een los nummer voor 55 cent. Dan ziet u, dat de opsomming hierboven slechts een kleine keus is uit het vele span nende en boeiende materiaal, dat Panorama uit de hele wereld heeft verzameld! Nog verstandi ger: stuur naam en adres op een briefkaart aan Panorama- Haarlem. Dan heeft u voortaan Panorama thuis voor 45 cent per week. WASHINGTON Een sergeant van het Amerikaanse leger is beschuldigd van samenzwering met een Russische diplomaat met het doel spionage te In drijven. Dit heeft de Amerikaanse fede rale recherche maandag bekendge maakt. Het betreft een 23-jarige sergeant, Herbert William Böckenhaupt, die bij de luchtmacht in Californië diende". De man is van Duitse afkomst. Hij zou hebben samengespannen met een „com mercieel adviseur" aan de Russische ambassade in Washington. Aleksey Ma- linin, met het doel gegevens over de nationale defensie aan de Sovjet-Unie uit te leveren. Böckenhaupt emigreerde in 1948 met zijn familie naar de Ver enigde Staten, waar hij van 1964 tot 1965 bij het ministerie van Defensie werkte. Volgens de federale recherche vonden zijn ontmoetingen met de diplo maat tussen juni 1965 en april 1966 plaats. Böckenhaupt heeft voor een rechter ontkend schuldig te zijn aan het tenlas- tegelegde. Zijn borgtocht werd gesteld op 50.000 dollar. Op 18 november moet hij voor een voorlopig verhoor opnieuw voor de rechter verschijnen. Malinin moet voor donderdag de V.S. verlaten. Hij is de 21ste Sovjet-diplo maat die sedert de tweede wereldoor log uit het land wordt gezet. Sergeant Böckenhaupt werd maan dagavond om even voor middernacht op de luchtmachtbasis March te Riverside, Californië, gearresteerd. Een woordvoerder van de FBI noem de de affaire een „grote spionagezaak". Böckenhaupt kan ten hoogste veroor deeld worden tot de doodstraf, indien hij schuldig bevonden wordt aan spionage. FBI-directeur J. Edgar Hoover zei dat Malinin bij Böckenhaupt slechts be kend stond als „Robert". Malinin is sinds 1963 bij de Russische ambassade in Washington werkzaam. Hij is ge trouwd en woont in het naburige Falls Church, Virginia. Böckenhaupt heeft het Amerikaanse burgerschap verkregen. Van april '64 tot augustus '65 was hij aan het Penta gon verbonden. Over zijn werkzaamhe den bij het Pentagon wilde de FBI niets vertellen. De tot Amerikaan genaturaliseerde CAMBRIDGE Enkele onderzoe kers van de Amerikaanse Harvaruni- versiteit hebben geconstateerd, dat bij personen, die drinkwater gebruiken waaraan fluoride is toegevoegd, min der aderverkalking voorkomt. Het tijd schrift van het Amerikaans medisch genootschap meldde, dat zulks was ge bleken bij een onderzoek van driehon derd in de staat Dakota woonachtige personen, die fluoride houdend drink water gebruiken en ruim zevenhonderd andere, die in een gebied wonen waar geen fluoride aan het drinkwater wordt toegevoegd. Duitser heeft daarna op een speciaal opleidingskamp gezeten in San Anto- niou, Texas. Sinds april '66 is hij gele gerd op de luchtmachtbasis March. dat het hem gemakkelijker zal maken LONDEN De Britse premier Wil- beschuldigingen te weerleggen als zijn son en verscheidene van zijn ministers uitsluitend de Verenigde Staten verant- Dresident Lyndon B. Johnson is er de afgelopen twee weken in geslaagd de beschuldigingen, dat het Viëtnamese conflict in feite een oorlog van blanken tegen Aziatische nationalisten is, te ont krachten. Eveneens schijnt hij op zijn reis door het Pacifische gebied en Zuidoost-Azië een nieuwe stoot te hebben gegeven aan de regionale economische planning. Voorts heeft hij de Aziaten aange spoord tot een nieuwe golf van diploma tieke activiteiten om de bereidheid van Noord-Viëtnam tot vredesbesprekingen te testen. Deze vermoedelijke en werkelijke re sultaten daargelaten, is het moeilijk te zeggen welk effect Johnson's reis op de lange duur zal hebben. Tiet is niet zeker of hij de Aziaten er- van heeft overtuigd dat zijn stre ven naar een „pacifische broederschap" van landen met verschillende ideologieën haalbaar is. Het kan zijn dat hij hen heeft doen inzien, dat zij het beste de zijde van de Verenigde Staten kunnen kiezen, omdat zij hopen daardoor de vruchten te kunnen plukken van indivi duele economische vooruitgang. De antwoorden op andere vragen zul len de Aziaten zelf moeten geven in de maanden en jaren die komen en John son zelf weet dat dit lang kan duren. /~\p de Aziatische topconferentie in Manilla boekte de Amerikaanse re- LONDEN -— George Blake, achter wie de politie van 't Verenigd Konink rijk thans aanzit, na zijn ontsnapping ruim een week geleden uit de gevange nis van Wormwood Scrubs in Londen, heeft Groot-Brittannië nooit verraden en het tegen hem in 1961 gevoerde proces was een meesterlijke farce om de Sov jets te misleiden, aldus schrijft Philip pe Deane, een vriend van de destijds tot 42 jaar gevangenisstraf veroordeel de spion, in een artikel in de Londense „Evening News". Deane, eigenlijk Gigantes geheten, had Blake in '50 in 'n gevangenenkamp in Noord-Korea ontmoet. Hij heeft met zijn artikel eenzelfde these opgewor pen als reeds eerder in Canadese pers berichten tot uitdrukking werd ge bracht, namelijk dat de ontsnapping van George Blake uit de Londense gevan genis 'n doorgestoken kaart geweest zou zijn na 't tegen hem „van hoger hand geënsceneerde proces" dat de Russen zou hebben moeten overtuigen van de waarde der hun door Blake „toegespeelde" inlichtingen. Volgens Deane werd Blake er einde 1951 als krijgsgevangene in Noord-Ko- rea wel toe gebracht tegenover een Russische ondervrager te bekennen dat hij geheim-agent was onder dekking STOCKHOLM De 63-jarige Zweed se generaal-majoor Carl von Horn, die 'n voortreffelijke staat van dienst heeft in vredeshandhavende operaties van de V.N., heeft een hevige aanval gedaan op de wereldorganisatie. Von Horn beweert dat de bestuursor ganen van de organisatie „een passie voor formalisme" en „zeer vage voor stellingen van de werkelijkheid" hebben. De Zweedse generaal was comman dant van het V.N.-leger tijdens het op treden in Kongo, hoofd van de bestands commissie aan de Israëlische grens en leider van de commissie van toezicht in Jemen. Uit protest tegen deze laatste benoeming, nam hij in 1963 ontslag. In zijn memoires „Soldaten van de vrede," noemt Von Horn de tussenkomst in Kongo „een mislukte en amateuristi sche zaak" die van het begin af een grote warboel is geweest. Hoewel de ge neraal diverse vergaderingen met wij len secretaris-generaal Dag Hammar- sköld heeft gehad, heeft hij deze nooit voor z'n standpunten inzake Kongo kun nen winnen. Zo zegt Von Horn in zijn boek onder meer, dat Hammarsköld „erg koel re ageerde" op het voorstel de jongste V.N.-leden die aandrongen op maat regelen om de Belgen uit Kongo te krijgen een proeve van „politieke rijpheid" zouden moeten afleggen voor zij in de V.N. stemrecht verwierven. De generaal laat zich ook zeer kri tisch uit tegenover Israël. Hij beweert dat de Israëlische regering hem heeft willen zwart maken, door hem in ver slagen aan plaatsvervangend secretaris generaal Ralph Bunche te beschuldigen van het verstrekken van militaire, poli tieke en economische inlichtingen aan de Arabieren. Volgens Von Horn zou Dag Hammar- skld hem eens hebben aangeraden al zijn krachten aan te wenden om het vertrouwen van de Arabieren te winnen. Hij had hier echter aan toegevoegd, ADVERTENTIE UW BAKKER HEEFT 1 „maar onthoud dat, wat u ook doet, u nooit het gehele vertrouwen van Is raël zult krijgen, noch op samenwerking met dat land zult kunnen rekenen." Bepaalde V.N.-functionarissen „heb ben dit werk aangenomen om op ver dachte manier aan geld te komen, met smokkel, zwarte handel, spionage en corruptie". In Jeruzalem werden mooie Israëli sche meisjes uit militaire dienst vrijge maakt voor speciale taken, namelijk het „bezig houden" van gasten van de V.N., zegt Von Horn. Twee maanden nadat hij lot hoofd van de V.N.-waarnemers in Jemen was benoemd, trad hij af omdat „de hele zaak een farce" was. Toen hij om meer manschappen vroeg werd hem ge zegd, „op te houden met klagen en aan het werk te blijven." Nadat secretaris generaal Oe Thant zijn opmerkingen volledig ongerechtvaardigd had ge noemd, trad hij af. Een van zijn rapporten aan wijlen secretaris-generaal Dag Hammarskjöld over zijn ervaringen in Kongo, „is op een of andere manier verdwenen," schrijft Von Horn. Het V.N.-bestuur heeft z'n pogingen om de burger-amb tenaren die zich met smokkel, zwarte handel, spionage of corruptie bezig hielden kwijt te raken, tegengewerkt „omdat het 't verafschuwde te moeten toegeven dat dergelijke dingen beston den". aldus Von Horn. van de functie van Brits vice-consul in Seoel, maar dat kon toentertijd nie mand schaden, zo schrijft hij. De ontsnapping van de spion George Blake kan geen verdere nadelige in vloed hebben op de Britse veiligheid, zo heeft premier Wilson maandag in het Lagerhuis geantwoord op vragen van oppositieleider Edward Heath. Wilson zei, dat direct na Blake's ar restatie in 1960 maatregelen waren ge troffen om te voorkomen dat de inlich tingen die Blake aan de Sovjet-Unie had verstrekt, tegen Brittannië zouden kunnen worden gebruikt. Het Britse Lagerhuis heeft maandag avond met 331 tegen 230 stemmen een motie van afkeuring over de kwestie van de ontsnapte dubbelspion George Blake verworpen. Zij was door de con servatieve oppositie ingediend. Minister Jenkins beloofde een krach tig onderzoek, waarbij niemand ge spaard zal worden. NEW YORK Het gebouw van de Verenigde Naties zou boven aan de lijst hebben gestaan van objecten die de „Minutemen"-organisatie in de Ver enigde Staten wilde verwoesten. De groep, waarvan zondag twintig leden werden gearresteerd, toen zij op het punt stonden eigendommen van linkse organisaties op te blazen, was zeer ge ïnteresseerd in het VN-gebouw en de di recte omgeving daarvan, zo is op het bureau van de officier van justitie in de New Yorkse wijk Queens gezegd. De man die de „Minutemen"-organi- satie zes jaar geleden oprichtte, Robert De Pugh, zei over de arrestaties: „Als het leden van Minutemen waren, werk ten zij onafhankelijk van de nationale organisatie." Over de voorgenomen bom aanvallen zei hij: „Wij wisten niets van dergelijke plannen en ook niets om trent wapens. Ik heb er herhaaldelijk bij onze mensen op aangedrongen, juist voor gevallen als dit, geen wapens in bezit te hebben." De samenzwering zou de politie zijn gemeld door een 19-jarige student, die gestolen chemicaliën gebruikte om ex plosieven voor granaten te maken. Toen hij er achter kwam dat de grana ten voor een echte aanslag zouden wor den gebruikt in plaats van voor oefenin gen ging hij naar de politie, aldus de „New York Post". zijn maandag bij de ambtswoning van de premier Downing Street 10 uitge jouwd door een groep arbeiders van de auto-industrie, die aanzegging van ont slag per vrijdag aanstaande gekregen hebben. Een twaalfduizend werknemers van de B.M.C. is bij de ontslagen be trokken. Wilson maakte glimlachend 'n groetgebaar terug. Later op de dag namen de arbeiders contact op met de vakbondsleiders, die met de premier over de crisis in de Britse auto-industrie zouden praten. De produktie in de fabrieken van de British Motor Corporation (B.M.C.- Austin-Morrisis gaheel tot stilstand ge komen. In totaal 20.680 arbeiders van tien fabrieken zitten thans zonder werk. De oorzaak waren twee stakingen waar van een vijf weken geleden begon toen ongeveer 800 arbeiders het werk neer legden uit protest tegen ontslagen in hun industrie als gevolg van de door de re gering ingestelde bestedingsbeperking. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Het Plan van „Zie" (onafhankelijk maandblad voor christe lijker samenleven; om meer eenheid te krygen in de reformatorische kerken is er. 't Zojuist verschenen okt.-nummer stelt het onder het motto „Het monster te lijf" voor en het is bovendien giste ren op Hervormingsdag aan de refor matorische kerken aangeboden. Doel van het plan is „meer liefde, meer sa menwerking en meer eenheid tussen de reformatorische kerken" en de midde len zijn verdeeld in drie fasen. De eerste fase omvat de stichting van een Werkcentrum Reformatorische Kerken (W.R.K.), dat als zakelijk cen trum tot taak krijgt de technische voor bereiding. begeleiding en uitvoering van de activiteiten rondom het plan. Dan denkt men aart een Bezinningsgroep Re formatorische Kerken (B.R.K.), met vertegenwoordigers van (alle grote kerken. Deze B.R.K. moet in kaart bren gen de „geestesgesteldheid der reforma torische kerken, alle punten van over eenstemming en verschillen in leer, zo duidelyk dat iedereen er wat aan heeft. Verder moeten er komen een publici- teitsraad en een financieringsfonds. Dan wil „Zie!" een nieuwe kerkelij ke feestdag: Grote Verzoendag, even tueel op een zondag, in het teken van het woord: „Ik gebied u, niet zeven maal zult gij uw broeder vergeven, maar zeventig maal zeven maal." De tweede fase van het zogeheten aanvalsplan omvat een enquête over hetgeen onder kerkmensen zelf ten aanzien van de vraagstukken van een heid en samenwerking leeft. Na al de ze inventarisatie komt de derde beslis sende fase, waarbij de bezinningsgroep gaat zoeken naar een of enkele ge meenschappelijke geloofsgronden, waarop in een of enkele kerkelijke ver banden een gezondere christelijke sa menleving kan opbloeien. woordelijk voor de strijd tegen de com munisten in Viëtnam. De Aziatische landen, die op de confe rentie waren vertegenwoordigd, hielpen bij het leggen van een mantel over de anticommunistische oorlog, door de doel stellingen van de regering in Saigon te onderschrijven en te verklaren net zo lang te zullen blijven vechten, tot deze bereikt zijn. Omdat de Amerikaanse troepenmacht in Viëtnam steeds groter wordt en de Amerikanen er bijna de meerderheid gaan vormen, maakt Washington dank baar van de gelegenheid gebruik om naar deze geallieerde onderschrijving te refereren om te bewijzen dat de rege- ring-Johnson de oorlog niet alleen voert. Amerikaanse functionarissen legden LYNDON B. JOHNSON vrede, welvaart sterk de nadruk op het voorstel de Amerikaanse troepen binnen een half jaar terug te trekken, als de commu nisten eveneens zouden afzien van ver dere oorlogshandelingen. Eerlijk gezegd was het aanbod meer een antwoord op suggesties van Oost- europese zegslieden, die in bedekte ter men werden herhaald door de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Gromyko, dat Hanoi een verzekering in deze geest zou verwelkomen. Aziatische diplomaten zagen het aan bod daarom eerder als een teken van goede wil dan een bindende afspraak. Zij merkten op dat de Amerikaanse troepen pas teruggetrokken zullen wor den als de communisten hetzelfde heb ben gedaan en voorts al hun activitei ten in Zuid-Viëtnam hebben gestaakt. Deze laatste zinsnede is niet nader om schreven, zodat de Amerikanen zelf kunnen bepalen wanneer naar hun me ning tot terugtrekking kan worden over gegaan. Bij eventuele vredesbesprekin gen zou dit zeker moeilijkheden opleve ren. ADVERT ENT If WENEN Een Roemeense afvaar diging is maandag uit Boekarest naar Albanië vertrokken om het vijfde con gres van de Albanese communistische partij bij te wonen, aldus radio-Boeka- rest. De delegatie staat onder leiding van Constantin Dragan, lid van het par tijbestuur. LONDEN De Britse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, heeft gezegd, dat Gibraltar volgens recht en wet Brits is en Spanje er niets aan kan doen. Maar in een verklaring in het Lager huis zei hij, dat Engeland zich gebon den zal voelen aan een uitspraak van het Internationale Hof van Justitie over de soevereiniteit over Gibraltar, indien Spanje het Britse voorstel om de kwes tie aan het Hof voor te leggen accep teert. „Mag ik beginnen met te bevestigen dat Gibraltar, uiteraard volgens recht en wet Brits is", zei Brown temidden van gejuich, „recente daden van Span je, zoals de nieuwe beperkingen bij de grens, kunnen aan dit feit niets af doen." Hij deelde mee dat de Spaanse rege ring nog geen antwoord heeft gegeven op het Britse voorstel de kwestie aan het internationale gerechtshof voor te leggen. Johnson rekent er klaarblijkelijk op dat president Marcos van de Phi- lippijnen, samen met Maleisië en Thai land, zal proberen andere landen ln Azië over te halen mee te werken aan vredes- en ontwikkelingsplannen. Hij beseft dat de medewerking van India en Japan, de twee grote niet- communistische landen in Azië, noodza kelijk is voor het slagen van deze plan nen. Waarnemers menen, dat Marcos Ha noi nogmaals zal polsen over vredesbe sprekingen terwijl Johnsons reizende ambassadeur W. Averell Harriman in Djakarta zal bezien of Indonesië bereid kan worden gevonden zijn voelhorens uit te steken. Birma heeft aangeboden als gast op te treden van een vredes conferentie maar weigert de rol van bemiddelaar op zich te nemen. Aan de andere kant zijn Zuid-Viët nam zelf en Zuid-Korea op dit moment meer geïnteresseerd in een overwinning in de oorlog en het lijkt onwaarschijn lijk dat zij genegen zijn op grote schaal vredesinitiatieven te ontplooien. In een opzicht kan de reis van John son in elk geval succesvol worden ge noemd. Hij wilde de aandacht van de wereld vestigen op de armoede en an dere moeilijkheden waarmee Azië kampt en hierin is hij geslaagd. Azië kan beter economisch samen werken voor rijkdom dan oorlog voeren te midden van armoede. DRIEBERGEN Tijdens het week einde is in Driebergen een bijzonder vroege Zwarte Plet aangetroffen. In een sloot langs de Klein Loolaan trof de politie zondagavond*een niodderzwarte, gedeeltelijk ontklede figuur aan. Het bleek een 54-jarige Drieberger te zijn, die in zwaar beschonken toestand in de sloot terecht was gekomen, waar hy een uiterst verfrissend en genees krachtig modderbad had ondergaan.

De Vallei | 1966 | | pagina 8