VZC gaat trainen in Rhenens instructiebad Veenendaalse Blue Soeks organiseert „Try-out" Financiën en Economie Verdeeld Omwisselingsaanbod EMS uiterlijk 18 nov E.M.S.:nu geen contant dividend/agiobonus 50% W. Meuleman volgt A. Schroder op Ajax op zaterdag 3 december tegen Fortuna '54 Betty Stöve werd uitgeschakeld Spelers Jong Oranje vrijdag bekend Post-Pfenninger nemen leiding over Speeldata voor Europa Cup I en II F.C. Twente deelde punten in Engeland 01e Madsen spoedig terug naar Sparta De Roo-Nijdam in Madrid derde Henk Zon lid van bondsbestuur KNVB Judo in kader van herfstvakantie Damuitslagen Albert Heijn naar 500 min omzet Veenendaalse Sajet 7 Philips tabak gaat geen fusie aan Autoverkoop minder in Engeland Aaneensluiting in verzekeringen Hongarije koopt Fiats Palthe neemt bedrijf in Groningen over Courtaulds wil met I.C.I. samen B.A.S.F. hoopt op gelijk resultaat Aanbod K.P.M. voldoende is Haschisch-buit in spatborden Busongelukken in Turkije Ook G.M. werkt aan elektr. auto Voorzitter K.N.V.B. Kinderen uit Aberfan naar Duitsland Paspoort ingenomen in Zuid-Afrika Chinezen weg uit Bhoetan Brits meisje vermoord Paaina 9 DINSDAG I NOVEMBER 1966 DEN HAAG De heer W. A. G. M. Meuleman uit Den Haag is bij enkele kandidaatstelling gekozen tot voorzitter van de K.N.V.B. Op de bondsvergadering, die zaterdag 12 november in het K.N.V.B.-sportcentrum te Zeist wordt gehouden, zal de benoeming worden be krachtigd. Hij volgt de heer A. L. M. Schroder op praeses sedert 1957 die in verband met zijn leeftijd al bij herhaling te kennen had gegeven te wil len aftreden. De heer Meuleman, kandi daat gesteld door het bondsbestuur, is directeur van de Algemene Levensverze keringsbank te Rotterdam. Hij is 56 jaar oud en was o.m. voorzitter van Be Quick Zutphen en van „Eindhoven". Enkele jaren geleden was de heer Meuleman voorzitter van de Surinaamse voetbal bond. Hij is lid van de financiële com missie van de K.N.V.B. en plaatsvervan gend lid van de commissie van beroep, van welke functies hij uiteraard afstand zal doen op de komende bondsvergade ring. Na afloop van die vergadering zal in een van de paviljoens van het sport centrum officieel afscheid van de heer Schroder worden genomen. DEN HAAG De KNVB heeft Ajax toestemming gegeven de thuiswedstrijd tegen Fortuna '54 reeds zaterdag 3 de cember in plaats van op zondag 4 de cember te spelen. Ajax had dat verzoek ingediend met. het oog op het duel voor de Europa Cup met Liverpool op woensdagavond 7 december in het Olympisch stadion. Dat geeft de spelers een extra rustdag, waarop zij tevens in huiselijke kring' Sinterklaas kunnen vieren. Maandag 5 december neemt Ajax zijn intrek in hèt K.N.V.B.-sportcentrum te Zeist. En daar blijven de spelers tot kort voor de wedstrijd tegen Liverpool. BRISBANE Ook de tweede Neder landse speelster in het toernooi om de tenniskampioenschappen van Queens land in Brisbane, Betty Stöve, is maan dag uitgeschakeld. In de derde ronde van het damesenkelspel verloor de Rot terdamse met 46, 64, 26 van de Australische Judy Gibson. De andere Nederlandse vertegenwoordigster, Lidy Jansen-Venneboer, kwam niet verder dan de eerste ronde. Betty Stöve scheen de beste speelster van de twee, maar haar aanvallend spel liep dood op het sterke defensieve spel van haar tegenstandster... Het Australische meisje, vierde op de rang lijst, slaagde er bovendien steeds weer in om een opgelopen achterstand tegen de Nederlandse kampioene weg te wer ken en om te zetten in winst. Het Australische duo- Roy Emerson Fred Stolle, houder van de Australische en Amerikaanse dubbelspel-titels, had in de kwartfinales van het dubbelspel bijzonder veel moeite met zijn jonge landgenoten Gary Penberthy en Ian Fletcher, die de eerste twee sets op hun naam schreven. De kampioenen wonnen tenslotte met 36, 36, 63, 6—2, 6—4. De Zweeds-Australische combinatie Berger Folke - Dick Crealy speelde in een tropische hitte maandag maar liefst 94 games. In de tweede ronde van het dubbelspel versloegen Folke/ Crealy in vijf sets (46, 86, 63, 57, 62) de Australiërs Alan Stone en John Cottrill. Zij verloren echter van de Britten Mark Cox en Graham Stil well met 4—6, 5—7, 6—4, 3—6 in de kwartfinales. DEN HAAG In het KNVB-sport- centrum in Zeist staan voor woensdag aanstaande weer enkele centrale trai ningen op het programma. Voor het team van Jong Oranje, dat zaterdag op het Haagse ADO-terrein tegen de Tsje chische jeugd in het veld komt, zijn vijftien spelers uitgenodigd. Het elftal zal vrijdagmiddag na een laatste trai ning op het ADO-veld worden bekend gemaakt. Voor de centrale training zijn De Bree (NEC) en Klijnjan (DFC) niet uitgenodigd. Voor hen in de plaats zijn gekozen de Utrechter Hoogeveen (DOS) en de Enschedeër Pahlplatz (FC Twen te). De geïnviteerde spelers zijn Thie, Mansveld, Vos, Houwaart (allen ADO), Hoogeveen (DOS), Buitendijk (Sparta), Warnas (Go Ahead), Jansen (Feyenoord), Van Duivenbode (Ajax), Reijnders (NAC), Hanegem (Xerxes), Verdonk (PSV), Rensenbrink (DWS), Pahlplatz (FC Twente) en Geurten (MVV). VEENENDAAL De Veenendaalse Zwemclub VZC is erin geslaagd om voor de maanden oktober, november en december op woensdagavond het in structiebad in Rhenen te huren. Van 7 tot 8 uur zal er getraind kunnen wor den onder leiding van de heer Van de Dikkenberg. De verwachting is, dat veel leden van deze gelegenheid ge bruik zullen maken, temeer ook daar WAGENINGEN Maandagmorgen zijn ongeveer 50 jeugdige judoka's, jon gens en meisjes van Sportschool Van de Velde, naar Wageningen vertrokken. In het kader van de herfstvakantie hebben zij enkele wedstrijden gespeeld tegen leerlingen van judoschool Wage ningen. De ontmoetingen werden ge kenmerkt door een levendig enthousias me van de deelnemertjes. OPHEUSDEN Morgen zal het tweede judoteam van Sportschool Van de Velde naar Opheusden vertrekken om aldaar een competitiewedstrijd te spelen tegen een team van Judoschool Budding. AMERONGEN Donderdagavond vond te Amerongen de competitiewed strijd plaats tussen de tientallen van Amerongen II en Veenendaal II. De Amerongers bleken niet tegen de kracht van de dammers uit Veenendaal opge wassen en verloren deze ontmoeting met 614. Voor de Amerongse punten zorg den J. H. Derksen en J. van Esse met winst. M. van de Berg en G. Rebergen speelden gelijk. Volgende week hebben beide tiental len van Amerongen rust. In de onderlinge competitie werd een tweetal partijen gespeeld. M. van Dijk won van H. de Groot Sr, en E_ Plan- tinga van J. van Esse. FRANKFORT Na de vierde nacht heeft het koppel Peter PostFrits Pfen- ninger de leiding van de Duits-Belgische combinatie BugdahlSecru in de Zes daagse van Frankfort overgenomen. Rudi Altig die last had van steenpuis ten, heeft op advies van een arts de strijd gestaakt. Bij de neutralisatie hedenmorgen om half zes zag de stand er als volgt uit: 1. Post-Pfenninger (Ned.-Zwits.) 279 pntj 2. Bugdahl-Sercu (Did.-Belg.) 246 pnL Op een ronde: 3. Renz-Boelke (Did.) 90 pnt.; 4. Eugen-Simpson (Den.- G.B.) 89 pnt; 5. Kemper-Oldenburg (Did.) 68 pnt. De overige koppels hadden negen of meer ronden achterstand. DEN HAAG De wedstrijden voor de tweede ronde (achtste finales) van het toernooi om de Europese voetbalbe ker voor landskampioenen zullen op vol gende data wirden gespeeld: Dukla Praag (Tsj. Sl.)-Anderlecht (B.) 17/11 en 7/12; 1860 München (W. Dld)- Real Madrid (Sp.) 17/11 en 30/11; In- ternazionale Milaan (Italië)Vasas Boe dapest (Hongarije) 16/11 en 8/12; CSKA Sofia (Bulgarije)—Gornik Zabrze (Polen) 17/11 en 7/12; F.C. Nantes (Frankrijk)—Celtik Glasgow (Schot land) 30/11 en 7/12; Vojvodina Novi Sad (Zuid-Slavië)Atletico Madrid (Span je) 16/11 en 14/12; AJAX Amsterdam (Nederland)Liverpool (Engeland) 7/12 en 14/12; Valerengen Oslo (Noorwegen)- Linfield Belfast (Noord-Ierland) 25/10 (1/4) en 8/11. De wedstrijden voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars worden op de vol gende data gespeeld: Spartak Moskou (Rusl)Rapid We nen (Oostenrijk) 9/11 en 30/11; R.C. Strasbourg (Fr.)-Slavia Sofia (Buig.) 23/11 en 30/11; Servette Genève (Zwits) Sparta (Nederland) 9/11 en 16/11; Real Saragossa Spanje)-Everton (En geland) 9/11 en 23/11; Chemie Leipzig (O. Did)—Standard Luik (België) 30/11 en 14/12; Vasas Györ (Hongarije) Sporting Braga (Portugal) 9/11 en 8/12 Shamrock Rovers (Ierl)Bayern Mün chen (W. Did.) 9/11 en 23/11; Glasgow Rangers (Sehotl.)Bor. Dortmund (W. Did.) 23/11 en 6/12. De als eerste ge noemde club speelt op de eerst genoem de datum thuis. VEENENDAAL Zaterdag zal door de Veenendaalse honkbalvereniging The Blue Socks in de gymnastiekzaal van de Iehtus-ULO aan de Westersingel een „Try-out" georganiseerd worden. De uitdrukking „Try-out" komt uit Ameri ka en betekent in dat land een test, die afgelegd moet worden door beginnende honkballers. Om lid te worden van een bepaalde vereniging, dient men voor deze test te slagen. Alhoewel de Veenendaalse honkbal vereniging deze uitdrukking van de Amerikanen heeft overgenomen, is de betekenis ervan hier toch anders. Het betreft zaterdag in de Ichtus-ULO geen test waar belangstellenden doorheen moeten komen, maar men wil eens zien, wat de jongeren van Veenendaal waard zijn op het gebied van het hard lopen, gooien, vangen en dergelijke. Men zou kunnen zeggen „proeftrai- ning". Onder toezicht van de teamma nager van The Blue Soeks, de heer L. Vonk, alsmede de coaches J. v. Rijn- bach en J. Brouwer, zal een ieder die belangstelling heeft voor het honkbal zich aan de zaal kunnen aanmelden. Daar men een grote toeloop verwacht, zijn twee tijden vastgesteld voor ver- uMM'iinrri# lpeftildse^oeoen Van 2 tot 3.30 uur 's middags kunnen jongeren van 11 tot en met 14 jaar terecht, terwijl daarna tot 5 uur een ieder, ouder dan 15 jaar, aan de proeftraining kan deel nemen. SOUTHAMPTON. F.C. Twente heeft een dag na de competitiewedstrijd te gen D.W.S. (34) in Southampton ge lijk gespeeld tegen de plaatselijke prof club. In deze benefiet-wedstrijd voor de vroegere rechtsback van Southampton, Tommy Trayner, stond de Britse club, die in volledige League-opstelling speel de, met 20 voor door doelpunten van Martin Chivers. F.C. Twente verkleinde de achterstand door een strafschop, die Ten Donkelaar in de 25e minuut benut te. Vijf minuten na de hervatting scoor de Kohn de gelijkmaker. Chivers vol tooide zeven minuten later de hattrick, maar opnieuw kwam F.C. Twente terug, weer door een doelpunt van Kohn zes minuten voor tHrf. de afstand Veenendaal-Rhenen beslist geen onoverkomelijke moeilijkheid lijkt. Deze wintertraining betekent een proef periode en het zal daarom van de op komst afhangen, of men hiermee in 1967 zal doorgaan. Het bestuur van VZC heeft op ver zoek van de Technische Commissie voor de komende wintercompetitie een herenzevental en een jeugdteam (he ren) ingeschreven. Het jeugdteam (spe lers, die op 1 januari 1966 de leeftijd van 20 jaar nog niet bereikt hadden) is ingedeeld in de afdeling Jeugd A. Men zal spelen om de SVH-wisselbeker. De huidige bekerhouder is HZPC uit Den Haag. De wedstrijdagenda ziet er als volgt uit: Zaterdag 12 november VZC - Robben (Sportf. bad Amersfoort); 26 november Gooi - VZC (Zwemstadion Naarden); 17 december VZC - Sedna (Sportf. bad Amersfoort); 16 januari AZ '70 - VZC (Bad Heiligeweg Amsterdam); zater dag 11 februari VZC - Het IJ (Sportf. bad Amersfoort); 15 maart GZC - VZC (Sportf. bad Gouda). Uit de volgende spelers zal door de T.C. een zevental worden geformeerd: J. D. v. Dam, J. G. v. Dam, C. Die- peveen, Th. Diepeveen, P. v. Dijk, E. J. v. Egmond, B. v. Engelenburg, G. B. v. Engelenberg, J. M. Gerritsen, C. van Hardeveld, G. Jansen, Fr. Lee man, H. E. J. Pilon, P. v. Schuppen, A. Hunnersen en P. Bos. Aanvoerder zal zijn J. M. Gerritsen, teamleider E. van Dikkenberg. Een herenzevental zal deelnemen aan de bekerwedstrijden, die elke winter voor de tweede-, derde- en vierdeklas sers wordt uitgeschreven. Daarvan is nog geen indeling bekend. Aan een inschrijving van een dames team heeft de zwemvereniging VZC zich nog niet durven wagen, aangezien diverse goede speelsters deze winter niet in de gelegenheid zijn om te trai nen. ROTTERDAM. Ole Madsen zal waarschijnlijk in februari weer voor Sparta kunnen voetballen. Met dat gun stige bericht is voorzitter Dolf Aarse van de commissie betaald voetbal van Sparta het afgelopen weekeinde terug gekomen uit Kopenhagen. Madsen, die nog in het ziekenhuis verblijft, mag alweer een half uurtje per dag op en als zijn toestand zich gunstig blijft ontwikkelen zal hij binnen een paar weken daaruit worden ontsla gen. Op doktersadvies zal hij dan voor verder herstel met zijn echtgenote naar het zuiden van Europa gaan. Na terugkeer te Kopenhagen rond de Kerstdagen zal Madsen opnieuw me disch worden onderzocht. Blijkt hij ge heel te zijn hersteld, dan zal hij in ja nuari bij Sparta de training kunnen hervatten en in februari mogelijk weer zijn plaats in het eerste elftal inne men. Madsen werd ziek te Kopenhagen, enige dagen nadat hij in het huwelijk was getreden. Aanvankelijk meenden de artsen, dat hij een hartafwijking had. In werkelijkheid bleek het hart vlies te zijn ontstoken door een virus. Daarvan kan hij, naar de medici ver wachten, geheel herstellen. MADRID Het Spaanse koppel Do mingo Perurena L. Jose Rodriquez voer de op de avond van de derde dag het veld aan in de zesdaagse van Madrid. Na 68 uur hadden de Spanjaarden 113 punten verzameld. De stand was verder: 2. Guillermo Timoner en ïVansico Tortella (Sp) 45 pnt; 3. De Roo/Nijdam (Ned.) 44 pnt op één ronde: 4. Lelangue/'Hortelano (Belg/Spanje) 126 punten. AMSTERDAM 31 heeft vanmiddag okt. Beursplein de nieuwe beurs- week ingezet met een lichtverdeelde stemming bij de opening voor de inter nationale waarden. De handel was zeer kalm. Kon. Olie zette de vaste tenden tie van de vorige week verder voort, hierbij geholpen door vraag voor Fran se rekening en het publiek. Na een opening op 136.80 liep de koers tot 137.30, tegen 135.90 als gemiddelde slotprijs van de laatste tape op vrij dag. Unilever verbeterde van 77.90 tot 78.50 waardoor dit fonds 70 cent steeg. Philips verging het minder goed. Hier daalde de koers van 83 tot 82.40 (84.60). Dit hoofdzakelijk door Amerikaans aanbod, hetwelk bij gebrek aan koop lust in een vrijwel lege markt terecht kwam, vandaar de vrij forse koersda ling. AKU ging 30 cent omhoog tot 61.30. De advieskoers. voor Hoogovens was 295 (onv.), die voor KLM een kleinigheid lager omdat dit fonds vrij dag in Wall Street een dollar moest prijsgeven. In de morgenuren schom melde de koers van KLM rond de 346. Het beleggingsfonds Robeco heeft ge durende de afgelopen paar maanden 45.000 stuks Philips verkocht. Het gaat de Philips-belangen in Engeland niet zo best, aldus de beurs. Wall Street heeft vrijdag een lichte koersreactie ondergaan na de vaste stemming aldaar eerder in die week. Studebaker heeft, na dertien jaar, het dividend hervat met 25 dlr cents. Toch daalde dit fonds een halve dollar om dat de dividendhervatting reeds eerder in de koers was verdisconteerd. De spoorwegfondsen sloten op de New Yorkse beurs aan de vaste kant. In de scheepvaartsector was Scheepvaart Unie aan de lage kant, terwijl de overige aan delen in deze afdeling licht verdeeld in de markt lagen. Uit de advieskoersen voor de cultures bleek dat deze fondsen weinig veran dering te zien gaven. De Staatsfondsen- markt was prijshoudend tot eerder iets gemakkelijker met weinig zaken. Het aandeel Scheveningen (EMS) werd hoger geadviseerd. Volgens de beurs keert deze maatschappij over het verschenen boekjaar geen contant divi dend uit, maar geeft daarvoor in de plaats een bonus van 50 pet in agio- aandelen. De beurs ziet met grote nieuwsgierigheid uit naar de inhoud van het jaarverslag EMS. Tevens wordt met spanning gewacht op de mededelingen van t.a.v. het omwisselingsaanbod. In de morgen uren werd Scheveningen verhandeld van 158 tot 165. Albert Heijn kreeg een hogere advieskoers op de mededelin gen over de gang van zaken in de afge lopen negen maanden. ZAANDAM De raad van bestuur van Albert Heijn n.v. deelt het volgende mede met betrekking tot de gang van zaken in de periode januari t.m. september 1966. De totaal geldomzet van het detailbedrijf steeg in vergelijking met de overeenkom stige maanden van het vorige boekjaar met ca. 28 Indien deze ontwikkeling ook in de komende maanden aanhoudt, zal over het gehele boekjaar een detailomzet van meer dan 500 miljoen gulden worden be reikt. De meeromzet werd enerzijds verkregen door de opening van nieuwe filialen. Aan het einde van het boekjaar zullen er 60 supermarkets in bedrijf zijn. Anderzijds kon, dank zij het verkoopbe leid. waarvan de scherpe prijspolitiek een belangrijke factor is, in de reeds langer be staande filialen wederom een flinke omzet stijging worden geboekt. De gestegen omzetten hebben een zeer hoge bezettingsgraad van de produktiebe- drijven en distributiecentra tot gevolg ge had. Over het geheel gezien daalde het bruto winstpercentage t.o.v. de vergelijk bare maanden van het vorige boekjaar. De stijging van de kosten was niet onaanzien lijk. procentueel echter minder dan de om zetstijging. Per saldo kon hierdoor de netto winst, berekend in procenten van de omzet, op peil blijven. AMSTERDAM In de jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhouders der n.v. Koninklijke Veenendaalse Sajet- en Vijfschachtfabriek in Veenendaal, zijn de jaarstukken zonder voorbehoud met alge mene stemmen vastgesteld. Het dividend op de gewone aandelen is bepaald op 7 AMSTERDAM De fusiebesprekingen die de n.v. tabaksindustrie v.h. gebroeders Philips uit Maastricht in het geheim heeft gevoerd met een onderneming uit dezelfde bedrijfstak, zijn op niets uitgelopen. Enkele dagen geleden deelde de partner, waarvan de identiteit in het duister is gehuld, na 8 k 9 maanden onderhandeling, mede dat hij van fusie afzag. Dit deelde de voorzitter mr. G. J. Salm mede op de in Amsterdam gehouden jaarvergadering. Over de gron den waarom de fusie tenslotte niet tot stand is gekomen en over de naam van het bedrijf waarmee men in onderhandeling is geweest, wilde het bestuur geen opheldering verschaf fen. omdat het daarmee de geheimhoudings plicht, die het met het onbekende concern is aangegaan, zou schenden. Prof. dr. K. A. M. Bogaert, commissaris, deelde overigens mee. dat de n.v. blijft openstaan voor een mogelijke samenwerking. LONDEN De economische maatrege len van de Britse regering en de stringente regelingen voor het kopen op afbetaling, hebben de verkoop van auto's in Engeland aanzienlijk doen afnemen. De verkoop van nieuwe auto's daalde in augustus met 12 procent vergeleken met die in dezelfde maand van het vorige jaar, terwijl de verkoop van gebruikte auto's met 10 procent daalde. DEN HAAG De Residentie Assuran tie Maatschappij (R.A.M.) n.v. in Den Haag heeft besloten tot aansluiting bij de assurantie maatschappij de Zeven Provin ciën n.v., eveneens in Den Haag. Ter uitvoering van dit besluit heeft de Zeven Provinciën het geheel geplaatste en gestorte kapitaal in de R.A.M. overgenomen en zich onvoorwaardelijk en onherroepelijk garant verklaard voor de verplichtingen van de R.A.M. tegenover verzekerde derden en andere crediteuren. De Residentie Assurantie Maatschappij (R.A.M.) blijft overigens in ongewijzigde vorm, echter in nauwe samenwerking met de Zeven Provinciën, voortwerken. Het premie-inkofnen van de Residentie Assu rantie Maatschappij wordt voor 1966 be groot op ca. acht miljoen gulden, aldus wordt in een communiqué meegedeeld. ROME. De Italiaanse Fiat-fabrie ken hebben met Hongarije een contract afgesloten voor de verkoop van 10.000 automobielen en de bouw van een repa ratie- en onderhoudsbedrijf in Boedapest. Het Italiaanse persbureau ANSA meldt uit de Hongaarse hoofdstad, dat het hoofdzakelijk modellen van het type 850 en 2300 betreft, die tegen 1970 af geleverd moeten worden. Financiële details werden niet verstrekt. Reeds eerder dit jaar had Fiat met de Sovjet-Unie een overeenkomst af gesloten voor de bouw van een auto mobielfabriek die 700.000 auto's per jaar zal produceren. Naar verluidt zal het bedrijf een waarde van 300 miljoen dollar vertegenwoordigen. ALMELO Met ingang van 15 oktober is het chemisch reinigingsbedrijf van Hoyer n.v. in Groningen overgenomen door het Palthe-concern. Het Hoyer-bedrijf bestaat uit een fabriek en 16 winkels in de stad Groningen en omgeving, zo deelt Palthe's textielveredelingsbedrijven n.v. mee. Door de overneming van Hoyer. heeft Palthe een belangrijk steunpunt verworven in de noordelijke provincies van het land. Daarmee is verdere uitvoering mogelijk ge worden van de beoogde decentralisatie van de produktie. Het ligt in de bedoeling het Hoyer-bedrijf op dezelfde voet en onder dezelfde handels naam voort te zetten. LONDEN Het Britse textielconcern Courtaulds heeft voorgesteld een fusie aan te gaan met het Britse chemische concern Imperial Chemical Industries: op die manier zou het grootste concern op het gebied van synthetische vezels ter wereld ontstaan. Een woordvoerder van ICI heeft beves tigd dat Courtaulds nieuwe voorstellen heeft gedaan, waarmee de vijf jaar geleden afgebroken onderhandelingen konden wor den hervat. Eind 1961 deed ICI een over nemingsbod op Couraulds dat niet werd aangenomen. Naar vernomen wordt heeft Courtaulds nu voorgesteld de belangen van de twee concerns onder te brengen in een maat schappij, die een vermogen van verschei dene honderden miljoenen ponden sterling zou krijgen. In de nieuwe maatschappij zou Courtaulds een minderheidsbelang krijgen. De woordvoerder van ICI verklaarde dat het voorstel wordt bestudeerd en dat bin nenkort een antwoord van ICI kan worden verwacht. AMSTERDAM, 31 okt. Londen 10.09i—10.10; New York 3.613—3.62; Montreal 3.348—3.341; Parijs 73.24— 73.29; Brussel 7.231—7.233; Frankfort 90.93-90.98; Stockholm 19.91^-69.961/2; Zürlch 83.44J—83.49JMilaan 57.86J— 57.911; Kopenhagen 52.361—52.411; Os lo 50.62—50.67; Wenen 14.001—14.014; Lissabon 12.59J12.603. DEN HAAG Het omwisselingsaan bod dat de kleine aandeelhouders in de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (E.M.S.) nv. in staat moet stellen hun belang (tijdelijk) uit de risicodragende sfeer te brengen, zal in zijn gewijzig de en definitieve vorm uiterlijk op 18 november op tafel komen, wanneer de E.M.S. in Scheveningen haar jaarlijkse aandeelhoudersvergadering belegd. De omwisselingsvoorwaarden zullen niet ongunstiger zijn dan volgens de oor spronkelijke aankondiging in novem ber 1965, zo heeft de president-com missaris van de E.M.S., de heer R. Zwolsman, tijdens een persconferentie meegedeeld. Het bestuur van de E.M.S. heeft de indruk dat de resultaten over het lo pende jaar ondanks de grote moeilijk heden, waarmee het ook in 1966 is ge confronteerd, niet veel zullen afwijken van die over 1965. De winst door waar destijging van het onroerend goed zal vanzelfsprekend eerst na de taxatie aan het eind van 1966 bekend zijn, maar waarschijnlijk zullen de vaste in komsten de kosten en de dienst der le ningen ten naaste dekken. Verwacht DEN HAAG De heer Henk Zon (50) is bij enkele kandidaatstelling ge kozen tot lid van het Bondsbestuur van de K.N.V.B. De heer Zon maakte reeds deel uit van het sectiebestuur betaald voetbal. De Rotterdammer Zon volgt in het Bondsbestuur de onlangs overleden W. M. J. Notten, die afkomstig was uit Maastricht, op. Met de heren Kieboom, Coler en Martens behoorde hij in 1954, als voorzitter van Excelsior, tot het vier tal dat de grondslag legde voor het be taalde voetbal in de K.N.V.B. en de fusie met de Nederlandse Beroeps Voet balbond. De heer Zon is voorzitter van de reorganisatie-commissie betaald voetbal, die onder meer werkte aan een her ziening en aanpassing van de reglemen ten. wordt namelijk dat de kosten dit jaar belangrijk lager zullen liggen dan in 1965. De vaste inkomsten uit de ex ploitatie van onroerend goed, van de horecabedrijven en uit de deelnemin gen zullen niet lager uitkomen dan het vorige jaar. De liquiditeitspositie is nog altijd krap, maar de heer Zwolsman noemde de toestand heel wat prettiger dan een jaar geleden. Per eind 1965 was aan liquide middelen een bedrag van bijna twee miljoen gulden aanwezig, tegen f 5,4 miljoen aan het begin van dat jaar. Over het algemeen is de E.M.S. in 1966 op een „iets zachter pitje" ge zet en is er wat voorzichtiger geïnves teerd. Wel is er veel werk onderhan den. De moeilijkheden tussen EMS en de Westlandsche Hypotheekbank behoren, naar Zwolsman verder meedeelee, tot het verleden. Voorzover spreker wist is het beslag dat de hypotheekbank hangende het geschil over de uitleg van de hypotheekovereenkomst had gelegd op EMS-huren, thans opgeheven. Zoals bekend bestonden er tussen de EMS en de Westlandsche twee „parapuhypo- theekovereenkomsten" van resp. f 72, en f 8 miljoen, die voor een aantal ja ren zouden gelden. Hiermee wilde de EMS de doorstromende onroerend- goedprojecten financieren, hetgeen werd verhinderd, toen 'n geschil ont stond over de aflossing. De totale hypotheekschuld van de EMS bij de Westlandsche is sedert dien verminderd tot de huidige stand van bijna f 40 miljoen. Het on belaste vastgoed-bezit van de EMS is relatief groot. Men is er voor 'n groot deel wel in geslaagd elders nieuwe hy potheekovereenkomsten te sluiten. Het lid van de raad van bestuur, de heer A. Kusters, deelde nog mede, dat de winst over 1965 volgens het oude ver antwoordingssysteem ook op ongeveer zeven miljoen gulden zou zijn uitgeko men. Voor de tweede achtereenvolgende maal is de E.M.S. van accountant ver anderd. De jaarstukken 1965 zijn ak koord bevonden door het kantoor van Le Cler en Schellekens in Rotterdam, die over 1964 waren mede getekend door het bureau Van Kampen, Scher mers, Struijs en Vrind in Den Haag. DEN HAAG De Exploitatie Maat schappij Scheveningen (E.M.S.) N.V stelt voor over 1965 een agiobonus uit te keren van 50 procent in aandelen, zo blijkt uit het eerst thans verschenen jaarverslag. Een dividendbetaling in contanten wordt ditmaal niet voorgesteld: de getoonde geconsolideerde nettowinst van bijna zeven miljoen gulden (1964: ruim negen miljoen) wordt, omdat zij niet is gerealiseerd, toegevoegd aan de reserve diverse doeleinden. De winst is een gevolg van een gewijzigde grond slag voor de resultatenbepaling. Over 1964 werd een dividend betaald van vijftien procent in contanten. Over het reeds in november 1965 aan gekondigde omwisselingsaanbod voor aandelen E.M.S. meldt het verslag niets definitiefs. Zoals bekend wilde de Zwolsman Groep n.v. aandelen-E.M.S. omruilen in door de E.M.S. uit te ge ven obligaties. Door verschillende oor zaken zal dit aanbod niet geheel vol gens de oorspronkelijke opzet kunnen worden geëffectueerd. Hoe de gewijzig de opzet zal luiden is nog niet bekend. In 1965 heeft zich een voortgezette stijging van het kosten- en rentepeil, gepaard gaande met een toenemende krapte op de kapitaalmarkt, sterk doen gevoelen. Deze factoren hadden een na delige invloed op de liquiditeitspositie van de E.M.S. en noodzaakten de raad van bestuur tot een heroriëntering om trent de prioriteiten van de uit te voe ren objecten. Er werd in 1965 voor f 28,8 min aan taxatiewaarde onroerend goed verkocht. Het verkochte onroerend AMSTERDAM De Badische Anilin- und Soda-fabrik AG maakt melding van een zeer sterke vooruitgang gedurende de eerste drie kwartalen van het lopen de jaar, in vergelijking met de overeen komstige periode van 1965. Met inbegrip van haar dochteronder neming Glasurit (100 procent) steeg de totale omzet met 538 miljoen DM of 18 procent. Zonder de Glasurit-Werke be draagt de omzetstijging 13,1 procent te genover 9.9 procent in dezelfde periode van het vorige jaar. Het aandeel van de buitenlandse han del steeg in dit tijdvak van 44,6 pro cent tot 45,8 procent. Deze verschuiving der omzetten ten gunste van de buiten landse handel is vooral een gevolg van de versterkte bijdrage van de buiten landse BASF-fabrieken. De stijging be droeg daar ruim 20 procent. De omzet van de BASF-AG steeg in de verslagperiode met 322 miljoen DM of 13,5 procent (vorig jaar: 8,1 procent). Het exportaandeel in de omzet bedroeg 42,8 procent tegenover 41,0 procent in het vorig jaar. De ontwikkeling van de .opbrengst heeft tot du ,ver geen gelijke tred gehou den met de omzetstijging. Dit houdt ver band met de hogere afschrijving op grond van de grote investering van 1965, de gestegen personeelskosten, prijsda lingen bij enkele produkten vooral op het gebied van grondstoffen voor syn- thv.' ische vezels en met het onvoor ziene uitvallen van enkele produkties. Desondanks hoopt de BASF ook dit jaar de opbrengst van het vorige jaar te be reiken. goed bestond voor een belangrijk deel uit gronden ten behoeve van nieuw bouwprojecten. Aangekocht werd voor een taxatiewaarde van f 9,8 min. Voor het eerst heeft de E.M.S. als winstgrondslag genomen de actuele waarde per balansdatum van het aan wezige onroerend goed, zoals die blijkt uit de taxatie van onafhankelijke taxa teurs. In de verlies- en winstrekening zullen dus worden verantwoord de winsten, ontstaan door de waardestij ging van het onroerend goed en" verder de winsten of verliezen door verkoop van onroerend goed boven resp. bene den de taxatiewaarde. Het niet-gereali- seerde deel van de winst wordt dan aan de reserve diverse doeleinden gedo teerd. De veranderde balanswaardering van het onroerend bezit leidde per 1 janua ri 1965 tot een vermogensaccrès van f 34,9 miljoen, welk bedrag is toege voegd aan de reserve diverse belangen. De E.M.S., die sterk is geïnteres seerd in de ontwikkeling van de bad plaats Scheveningen, hoopt spoedig te kunnen beginnen met de verbetering en uitbreiding van de winkelgalerij aan de boulevard. Binnenkort zal worden be gonnen aan de ombouwing van het on langs gereed gekomen circustheater. De ombouwing zal bestaan uit een flat gebouw, dat de koepel van het theater grotendeels als een schil zal omvatten. In de kantoorflat zullen ook de foyers en ingangsruimten van het theater een plaats vinden. De verbouwing van het Scheveningse Palace-Hotel moet wor den gezien als een eerste stadium van de verdere ontwikkeling van dit ge bouw, waarbij de toeristische aspecten niet zullen worden verwaarloosd. Ver dere plannen voor de verbetering van de Scheveningse accommodatie zijn vrij wel gereed. Rijksgoedkeuring werd aangevraagd voor een kantoorgebouw aan de (Haag se) Laan van N.O.-Indië, een flatge bouw met restaurant, winkels en par keergarage op een gedeelte van de grond van het Huis-Ter-Duin-complex in Noordwijk en voor enige andere projec ten. Het bouwterrein voor het Haagse Nervi-project zal spoedig voor bebou wing gereed zijn. De tweede fase van de bouw van het badmotel in Westkapelle is dit jaar vol tooid. In Parijs werd de eerste fase van de verjonging van Hotel Continen tal voltooid. In tegenstelling tot 1964, heeft de Ho reca- en zaalexploitatie in Nederland, met inbegrip van de Scheveningse bad- strand- en pier-exploitatie, in 1965 een positief resultaat opgeleverd. AMSTERDAM -^- Het bestuur van de Koninklijke Java-China-Paketvaart lijnen n.v. deelt mede, dat circa 97,5 pet van de aandelen en certificaten n.v. Koninklijke Paketvaart-Maatschappij ter omwisseling is aangemeld. Aangezien de wijziging van de statuten nmiddels werd goedgekeurd en de ministe riële verklaring van geen bezwaar hierop is verleend, zal bekend worden gemaakt, dat het aanbod gestand zal worden gedaan. Tot 31 december 1966 kunnen nog niet aangemelde aandelen en certificaten K.P.M. op de voorwaarden, vervat in bericht dd. oktober 1966. worden aangeboden. BOCHUM Tijdens een bijeen komst van de mijnwerkersvakbond in Bochum is besloten 20 van de geredde kinderen uit Aberfan een vakantie aan de Schliersee in de Beierse Alpen aan te bieden. De uitnodiging is aan de mijnwer kersvakbond in Engeland en aan de Duitse ambassade te Londen verzon den, zo is meegedeeld. GENK In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de Belgische opsporings brigade uit Genk (Belgisch Limburg) 'n record bereikt, door niet minder dan dertig kilogram haschisch in beslag te nemen. Het verdovingsmiddel was ver pakt in 64 plastic zakken en verstopt in verscheidene geheime bergplaatsen van een personenauto. De inbeslagneming is eerst thans bekendgemaakt. De Belgische opsporingsbrigade won het pleit na een dolle achtervolging van twee uur, die in Brussel begon, over de wegen naar Leuven leidde en vandaar naar Belgisch-Limburg. Daar slaagde men er eindelijk in het dorp St.-Joris- Winge in, de wagen aan te houden. Hij werd bestuurd door een Algerijnse kas telein Charaf Mohammed uit Casablan ca, die in de wijk Noord-Stasie in Brus sel een café heeft. De man was in ge zelschap van zijn vrouw en kind. De haschisch was onder andere in de spat borden verstopt. Het geheel zag er ech ter uit als een onschuldige familie op vakantie, want in de wagen bevond zich een volledige kampeeruitrusting. Dit is de grootste hoeveelheid verdo vende middelen, die de laatste jaren in West-Europa in een keer in beslag is genomen. JOHANNESBURG Het paspoort van een Zuidafrikaanse fotograaf, die voor het Duitse weekblad „Quick" werkt, is zonder opgave van reden in genomen. De fotograaf, Franklin Brian Fish- beck, was kort daarvoor veroordeeld tot een boete van 50 rand, omdat hij een fotoreportage van gevangenen had willen maken. De 25-jarige fotograaf verscheen voor de rechtbank in Johannesburg met een plaatselijke Afrikaanse verslaggever, Joffat Zoengoe. Beiden werden schul dig bevonden aan overtreding van 't ver bod foto's van gevangenen te nemen en tot een even grote boete veroor deeld. Fishbeck had zijn paspoort eerder ingeleverd bij de politie om op borg stelling vrijgelaten te kunnen worden. ISTANBOEL In oostelijk Turkije zijn 28 personen om het leven gekomen en 32 andere gewond geraakt btf twee busongelukken. Een ongeluk gebeurde op een berg weg in de provincie Sivas waar een bus omkantelde. Negentien inzittenden vonden de dood en 15 werden gewond. De politie vermoedt dat de bus te hard had gereden. Bij het andere ongeluk vonden negen middelbare scholieren de dood en werden 17 gewond toen in de provincie Kayserie twee bussen met elkaar in botsing kwa men. CALCUTTA Volgens gewoonlijk betrouwbare zegslieden in de Indiase stad Calcutta hebben Chinese troepen zich teruggetrokken uit Bhoetan, een land dat zij verleden maand vanuit Tibet bezetten. De regering van Bhoetan houdt de situatie aan de grens nauwlettend in het oog en wacht vermoedelijk met de bevestiging van het bericht tot zij er zeker van is, dat de Chinezen niet te rug zullen keren. Op 3 oktober werd bekend dat Chi nese troepen de grenzen van Bhoetan herhaaldelijk hadden overschreden. Drie dagen eerder had de Indiase re gering, die de belangen van Bhoetan in het buitenland behartigt, tegen de grensschendingen geprotesteerd. LONDEN In het dorp Beenham bij Reading (Berkshire) is zondag avond het lijk gevonden van een 17-ja- rig meisje, Yolande Waddington, dat vrijdagavond was verdwenen nadat zij een brief was gaan posten. Het meisje is aangerand en gewurgd. Zij werkte als kinderoppas in een boerderij te Beenham. DETROIT General Motors, de grootste automobielonderneming ter wereld, heeft bekendgemaakt dat de ont wikkeling van een elektrisch aangedre ven auto in een gevorderd stadium ver keert. Enige weken geleden maakte „Ford Motor Co" bekend, bezig te zijn met de ontwikkeling van een batterij die op automobielgebied een doorbraak zou betekenen, maar GM blijkt al een stap verder te zijn. Bleven de experimenten van Ford tot dusverre beperkt tot een batterij, GM is voor de dag gekomen met een volledi ge experimentele auto en ook met een vrachtauto. De auto is gebouwd met het chassis van de Corvair en is bestempeld als de „Electrovair II". Onder de motorkap is een zilver-zink batterij aangebracht terwijl onder de achterkap een tweede batterij is bevestigd. Met de zilver-zink batterij voort gekomen uit de oude loodzuur batterij en kan de electrovair slechts 65 tot 130 kilometer rijden. De batterijen moeten dan namelijk weer worden op geladen. Volgens GM is deze batterij erg kostbaar en moet hij na 100 maal te zijn opgeladen worden vervangen. De door Ford ontwikkelde batterij is een revolutionair concept gebaseerd op natrium en zwavel en hij zou geschikt zijn voor een langere afstand en een langere levensduur hebben. Een door een dergelijke batterij aangedreven auto zal door Ford volgend jaar in En geland worden beüroefd.

De Vallei | 1966 | | pagina 9