S.O.S.-driehoek voor bejaarden e.a. nu ook in \eenendaai verkrijgbaar Veenendaler Rik Valkenburg schreef twee nieuwe boeken Vogel, waarheen is uw vlucht... AGENDA Verkeerd inhalen berokkent schade N.C.V.B.-koor zong voor bejaarden Geslaagd Bromfietser gewond bij botsing tegen een bestelauto Winkeldievegge in supermarkt aangehouden Voor beroep bedankt Herinenting met D.T.P.-vaccin J.O.V.D. afd. Ede Nieuwe kabel voor de telefoon „Sport veredelt" stelt 160 dieren tentoon Gemeente Ede WOENSDAG 2 NOVEMBER 1966 VEENENDAAL Onlangs heeft het Nederlandsche Roode Kruis een initia tief uit het buitenland overgenomen, dat in het bijzonder tot doel heeft alleen staande bejaarden en alle anderen die plotseling in een noodsituatie kunnen ko men te verkeren, te helpen. Een nieuwe taak van het Nederlandsche Roode Kruis, die zal bestaan in de uitgifte van een S.O.S.-driehoek. Dit noodsein werd ont worpen in de vorm van een rode driehoek, waarin een S.O.S.-teken in een red dingboei voorkomt. Deze driehoek is thans ook in Veenendaal verkrijgbaar. Er komen dagelijks in Nederland ge vallen voor waarbij mensen in een noodsituatie komen te verkeren en daarbij aan hun lot zijn overgelaten. Zij die de hulp van buitenaf nodig heb ben, kunnen deze S.O.S.-driehoek ge bruiken en dit teken aan het raam aan brengen, wat dan wil zeggen: „Kom mij te hulp". De praktijk leert o.a. dat vele bejaar den afhankelijk zijn van het bezoek van een kind, familielid of buur. Het komt echter vaak voor dat deze mensen een van hun regelmatige bezoeken, door welke omstandigheid dan ook, over slaan. Bovendien kan er een situatie ontstaan waarbij directe hulp noodza kelijk is. We denken hierbij bijvoorbeeld aan het springen van een waterleiding, een telegram waardoor direct iets moet worden gedaan, een dokter die drin gend gewaarschuwd moet worden, een gaslucht in huis etc. In die gevallen is het S.O.S.-teken 'n uitkomst. Het Nederlandsche Roode Kruis stelt de kaart tegen de kostprijs van f 0,50 beschikbaar aan alle perso nen die dit schild wensen te gebruiken. Aan de achterkant van de S.O.S.- driehoek is plaats voor informaties voor adressen en telefoonnummers o.a. van diegene die hulp biedt, zoals namen, de huisarts en apotheek en telefoon nummers van politie en brandweer. Bij de afleveringen van de S.O.S.- driehoek ontvangt men tevens een hand leiding. Belangrijk is de waarde die men op den duur aan dit hulpteken zal gaan hechten. Uitdrukkelijk wordt daarom in de handleiding gesteld dat het teken al léén in een noodsituatie mag worden gebruikt. Degene die het teken ziet moet ervan overtuigd zijn dat zijn be middeling dringend gewenst is. Hoe dient men nu te handelen bij het zien van een S.O.S.-driehoek? Allereerst moet men trachten het huis op normale wijze binnen te gaan. Als dit mogelijk is: a. informeren welke moeilijkheden er zijn, indien iemand wordt aangetroffen die bewusteloos is of niet kan praten, nagaan of maatre gelen kunnen worden getroffen (bij sterke gaslucht bijv. gaskraan afsluiten e.d.). b. in geval van ziekte bemiddeling ver lenen om de huisarts te waarschuwen. c. medicijnen halen of doen halen (uit sluitend op recept). d. geen medicijnen toedienen dan na inwinnen van inlichtingen bij de behan delende arts. VEENENDAAL Bij de afrit van Rijksweg 12 ontstond maandag tegen de avond een botsing, toen de heer L. A. S. uit Den Haag, komend uit Vee nendaal de Rijksweg op wilde rijden in de richting Utrecht. Nadat hij richting aangegeven had en ging voorsorteren werd hij inge haald door een bestelwagen, bestuurd door de heer L. B. uit Apeldoorn. De bestelwagen raakte de auto van de heer S. aan de linkerzijde, waardoor beide wagens beschadigd werden.- e. in geval van niet kunnen praten kan wellicht het inroepen van hulp van bu ren uitkomst bieden. f. eventuele andere hulp bieden, zoals: familie en/of buren waarschuwen, gees telijke waarschuwen etc. Kan men niet binnen komen dan: a. trachten via de buren binnen ko men: 1. deze zijn wellicht reeds gewend om in een dergelijk geval op te treden. Ten zij men prijs stelt op „mede"-hulp, kan verdere behandeling aan deze buren worden overgelaten. 2. komt men via de buren slechts in het woongedeelte zonder verdere bemoeie nis van deze, dan te handelen als on der 1. b. is het niet mogelijk om, zoals onder a. beschreven, binnen te komen, dan al datgene doen wat onder de gegeven om standigheden gewenst is. De invoering van deze S.O.S.-driehoek moet worden gezien als een nieuwe bij drage aan een reeks van maatregelen, welke er op is gericht de bejaarden en anderen die daarvoor in aanmerking ko men te helpen. Enkele richtlijnen voor het gebruik van de S.O.S.-driehoek zijn: 1. Wanneer men hulp nodig heeft, zet of hang dit teken dan voor het raam. Buren of voorbijgangers zullen dit op merken en zich met U in verbinding stellen. Zij zullen bijvoorbeeld de dok ter of de familie kunnen waarschuwen. 2. Het Roode Kruis heeft op alle mo gelijke wijzen, o.a. via de pers, een zo groot mogelijke bekendheid gegeven aan de betekenis van dit S.O.S.-teken. U kunt zelf vertellen aan familie, bu ren en kennissen dat ook U nu zo'n S.O.S.-driehoek in huis hebt, zodat zij er op kunnen letten. 3. Aan de achterzijde van de S.O.S.- driehoek moeten de daarop gevraagde gegevens worden ingevuld. Deze zijn belangrijk als men onverwacht hulp no dig heeft. Het adres van de dokter, de geestelijke, van de naaste familie, VEENENDAAL De wekelijkse ont spanningsmiddag voor de bejaarden in het O.C.B.-gebouw werd dinsdag ver zorgd door het koortje van de Neder landse Christen Vrouwenbond, afd. Veenendaal. Onder leieing van mej. Davelaar bracht dit koor veel oude be kende nummers, die door de aanwezi gen vaak uit volle borst werden mee gezongen. Het programma bestond afwisselend uit koorzang en solistisch optreden van de koorleden, de dames Van Benthem, Mooijbroek, Valkenburg en Davelaar. De middag werd besloten met het ge zamenlijk zingen van psalm 150 „Looft God, looft zijn naam alom". Voor volgende week dinsdag hebben de organisatoren een bijzonder pro gramma weten samen te stellen. Er zal dan in het OCB-gebouw een kleinkunst- groepje uit Amsterdam optreden. Om dat deze middag een wedstrijd georga niseerd wordt, waaraan door zeven da mes en een gelijk aantal heren moet worden deelgenomen rekenen de orga nisatoren op een goede opkomst. maar ook gegevens over medicijnen enz., die men onder bepaalde omstan digheden moet gebruiken. Vergeet niet deze gegevens NU in te vullen. Het is erg belangrijk dat mensen, die U wil len helpen, direct kunnen zien waar de beste hulp te krijgen zal zijn. 4. Het is zaak dat het S.O.S.-teken van buitenaf goed zichtbaar is. Daartoe dient het S.O.S.-teken aan de binnenzij de van het raam te worden opgehangen of geplaatst. Het verdient aanbeveling zo nodig in overleg met familieleden, buren of anderen tijdig vast te stellen waai en hoe de S.O.S.-kaart zal worden ge plaatst of opgehangen. Vooral dient aandacht te worden gegeven aan de plaats. Deze moet de woonomstan digheden in acht genomen zo gunstig mogelijk zijn, opdat de grootst moge lijke zekerheid kan worden verkregen, dat de kaart door voorbijgangers wordt opgemerkt. In Veenendaal zijn deze driehoeken te verkrijgen bij de volgende bestuurs leden van de plaatselijke afdeling van het Ned. Roode Kruis: H. M. Zilstra, Kerkewijk 6 en B. van Benthem, Sta tionssingel 44. VEENENDAAL Door de Stichting- Vakopleiding Smecoma zijn verscheide ne examens afgenomen. De geslaagden zijn de heren: E. Baars - Rhenen, J. W. G. v.d. Pol, N. P. J. Miezelmoe, J. E. v. Manen, A. M. Helderman, G. J. van Ginkel; H. Bouman, H. G. Beij- er, T. J. Beijer, M. van Ommeren - Eist, C. van Rhenen - Amerongen en P. van Manen. Vdor zover geen plaatsnaam is vermeld wonen de geslaagden in Vee nendaal. VEENENDAAL De heer J. W. B. uit Tiel reed met zijn bestelauto over de Kerkewijk in de richting van het centrum. Hij sloeg rechtsaf de Industrie laan in, maar terwijl hij half door de bocht was hoorde hij een klap tegen de auto. Snel remmend stond hij vrij wel direct stil. Naast zijn wagen zag hij een brom fiets en de berijder ervan op straat liggen. Het bleek de Marokkaan Ahmed L. uit Rhenen te zijn, die bij de val een enkel gebroken had en een hersen schudding opliep. Hij werd naar het Julianaziekenhuis overgebracht. Beide voertuigen werden beschadigd. VEENENDAAL In een supermarkt aan de Hoofdstraat heeft weer eens iemand geprobeerd zonder te betalen inkopen te doen. Helaas voor de betrok kene, mevr. M. W. J. uit Amerongen, werd haar poging ontdekt. Na verhoord te zijn is zij in afwachting van berech ting heen gezonden. Heden, woensdag: VEENENDAAL Verenigingsgebouw 9.30 en 14.30 uur: Kindercabaretprogramma. Zaal Leger des Heils, 16 uur Kinderfilmprogram- BIO,SCOOP Luxor theater Veenendaal 19.30 uur „Thunderbair. Margen, donderdag: VEENENDAAL Verenigingsgebouw 9.30 en 16.30 uur: Kinderfilmprogramma. Brandweerka zerne, 19.30 uur: Raadsvergadering. BIOSCOOP Luxor theater Veenendaal, 19.30 uur: „Doelwit voor twee revolvers. TENTOON STE LLING Streekmuseum Rhenen: Tot zaterdag 5 november tentoonstelling van aqua rellen, grafieken, gouaches en teke ningen van Ben Lamers en Gert Hes- seling. Dagelijks geopend van 11.00 12.30 uur en van 14.0017.00 uur, bo vendien dinsdagavond van 19.00 21.00 uur. Op woensdag gesloten. VEENENDAAL Ds. A. W. Verhoef te Barneveld heeft bedankt voor het beroep, dat op hem was uitgebracht door de gereformeerde gemeente (syn.) te Veenendaal. OPHEUSDEN Op vrijdag 4 en za terdag 5 november hoopt de Konijnen en Pluimveevereniging „Sport Veredelt" afdeling Opheusden, haar jaarlijkse ten toonstelling te houden. Op deze tentoon stelling zullen onder meer Vlaamse reu zen, Lotharingers en krielkippen te zien zijn. Er zijn in totaal ongeveer 160 dieren ingeschreven, welke door de keurmeesters Damman uit Amsterdam en Van Manen uit Veenendaal beoor deeld zullen worden. In de vorm van bekers en medailles zullen de in de prij zen vallende dieren gewaardeerd wor den. Burgemeester Pot zal deze ten toonstelling vrijdag om 7.30 uur openen. EDE Voor kinderen, geboren in 1962, wordt voor de laatste maal gele genheid gegeven tot herinenting met DTP-vaccin o.a. in Ederveen. Aan de ze kinderen zal, in verband met tijd en plaats, een persoonlijke oproep worden toegezonden. Men dient bij de inenting over te leg gen: het oranje inentingsboekje en de ontvangen oproepingskaart. De zitting in Ederveen is op woens dag 9 nov. 1966 van 16.00 - 16.15 uur in het Groene Kruisgebouw aan de Hootsenstraat 1. EDE Vorige week is in Caliuna de oprichtingsavond gehouden van de afde ling Ede van de Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie (J.O.V.D.). De afdeling telt, behalve het bestuur, voor lopig uit acht leden. Het bestuur wordt gevormd door Dominee Van Wees, voor zitter, Johan de Bondt secretaris, Karei Thiele penningmeester en Dick Sellink alg. adjunct. Er bestaan plannen om binnenkort een bekend spreker naar Ede te laten komen. VEENENDAAL Zeer binnenkort verschijnen twee boeken van onze plaatsgenoot, de heer Rik Valkenburg. De boeken, die zeer verschillende on derwerpen behandelen, zullen zeker ve len weten te boeien door de manier waarop ze geschreven zijn. Het voor naamste van de twee is een bundeling van de oorlogsverhalen, die reeds in ons blad verschenen zijn, aangevuld met een interview met ds. Överduin over zijn Dachau-tijd en de na-oorlogse jaren, waarbij enkele nimmer gepubli ceerde foto's zijn opgenomen. De verhalen handelen over stoere verzetsstrijders, maar ook over men sen, die zo maar met de een of andere oorlogssituatie in aanraking kwamen. Voor de historische betrouwbaarheid, van de vaak onwaarschijnlijk klinken de verhalen staat de auteur volkomen in. Evenals het reeds eerder van Rik Valkenburg verschenen oorlogsboek voor de jeugd „Frontale botsing", dat een zeer goede pers kreeg, zal ook dit boek zeker zijn weg naar de lezers vin den. Het andere boek is een jeugdboek, dat in een fraai gebonden uitvoering zal verschijnen. Het is getiteld „Wal- ther en Billy op de Titanic". Dit boek behandelt op spannende wijze de onder gang van de oceaanreus „The? Tita nic" in 1912. Jongeren, zowel als oude ren zullen meeleven met de geweldige belevenissen van Walther en Billy, twee Engelse jongens uit Southampton. Ook twee Britse meisjes, Pamela en Kinny spelen een rol in het verhaal, en niet te vergeten de Hollandse jongen Jaap Voorburg. Ernst en humor wisselen el kaar af in dit boek, dat zeker in één ruk uitgelezen zal worden. De beide boeken zijn een uitgave van Uitgeverij Van den Tol in Dordrecht en zullen binnenkort in de boekhandel verkrijgbaar zijn. De trots van Kesteren en van de Prof. Stichting Bejaardenzorg Neder Betu- we-Oost, het nieuwe bejaardencen trum ,,'t Anker", is al ruim voordat het het volgend jaar in gebruik ge nomen gaat worden, aan een wacht lijst toe. Het nieuwe gebouw is niet alleen qua functie maar ook qua exterieur, een aanwinst voor dit deel van de Betuwe. EDERVEEN Vorige week hebben technici van de P.T.T. de laatste hand gelegd aan het plaatsen van een nieuwe kabel van Ederveen naar De Klomp. Thans is men doende de centrale uit te breiden. Naar te verwachten is zul len verschillende personen nu binnen kort een telefoonaansluiting krijgen. Een vriendlijk aardig vogelijn Zong in de heldre zonneschijn Op zachte toon zijn afscheidslied: Vergeet de kleine vogel niet! Vaarwel, de tijd vliegt snel, vaarwel T"|es avonds loopt u even naar de brie- venbus. Haast is er helemaal niet bij. Tante Pos komt uw brief toch eerst tegen een uur of vijf de volgende morgen „lich ten"... als u hem nu maar kwijt bent. 't Is voör u helemaal niet belangrijk wat er allemaal met die brief gaat gebeuren. U wéét dat de volgende ochtend dat epis tel wel bij ome Kees of bij de firma zus of zo door de brievenbus zal glijden. Alle mensen om u heen hebben dat rustige. Ja, éven na tien uur was er gejakker van brommers. De middagploeg ging gauw naar huis. Toen viel de stilte... Maar hoog boven u is in de herfst nog druk verkeer. Geen geronk van overvlie gende vliegtuigen. Wat drommel! 't Is geen oorlog meer. Praten we gewoon niet meer over. Hoe minder gepraat over die beroerdigheid hoe beter. Als we daarover nu eens allemaal zwegen, dan, ja dan zou het monsterachtige- en vredeverstorende bedrijf van heel of half gare menselijke wezens eenvoudig uitgebannen worden. 't Is daar aan de hemelkoepel de vreed zaamste vlucht die bestaat. Doelbewust gaan daar duizenden landverhuizers hun weg. Slechts een hoge fluittoon verraadt de aanwezigheid van dat heerleger boven ons. Wat zeg ik? Héle legers! Ach, en al weer klets ik daar na wat men er van ge maakt heeft: legers van trekkende vogels. Goed, dan maar het Heilsleger, want die vogels brengen zich in veiligheid, zoals de Heilssoldaat een strijder voor de veiligheid van 's mensen ziel wil zijn. Met alle eer bied gesproken. Ik heb er dan tóch nog een vredige draai aan weten te geven. U hebt uit het duister van de nacht een teken op gevangen van het grootste natuurwonder dat bestaat, het wonder van de vogeltrek. Meen evenwel niet dat u na lezing van het volgende er alles over zult weten. Veel is op dit terrein nog duister als de avond om ons heen. fAf het dan van belang is er over te schrijven? Wis en drie! In het verle den had men over dit probleem rare voor stellingen. In „Kun je nog Zingen" onze meest nationale volkszangbundel staat «o'n écht sentimenteel achttiende-eeuws versje. De grote Duitse operacomponist, Carl Maria von Weber schreef er de ver rukkelijke muziek bij. Het gaat over een vogel die op een tak een afscheidslied zit te kwelen en daarbij de mensen een „vaar wel, de tijd gaat snel" toeroept. U snapt toch wel dat zo'n liefdoenerig versje de problemen niet oplost. Dat gaat op de „zware" manier van zeggen dat het niet begrijpen niet zal gaan... dus neem het snaar onbegrepen aan. Het gaat om de vraag hoe het komt dat een vogel en met hem duizenden soort genoten door een plotselinge trekdrift bevangen wordt. Zo zag ik eens boven de Hel een wolk boerenzwaluwen urenlang héél hoog rondzwalken tot ze op een gege ven moment als bij toverslag in zuidweste lijke richting wegtrokken. Wat was dat nu voor een wonderbaarlijke vertoning? Een paar minuten later was er geen zwaluw meer te bekennen. Daar sta je dan met al je wijsheid met de mond vol tanden. On verklaarbaar mysterie... Zilverglanzende zalmen komen op „hun" tijd uit zee en zwemmen de grote rivieren op om in koele bergbeken kuit te gaan schieten en in om gekeerde richting gaan in onhoudbare vaart palingen, ja zelfs uit sloot en plas kruipend over land naar de rivieren en zó naar open zee om van Europa naar de Amerikaanse kust te zwemmen om daar kuit te schieten. Ja, en wat trekt dan al niet: krabben en stekelbaarsjes en vlinders en kevers. En zelfs mensen! Nomaden uit het hoge noorden en bewoners van de onherbergza me woestijnen. Voor een deel door voedsel gebrek, maar voor een ander deel om to taal onbekende oorzaak. Waarom zwerven de zigeuners al eeuwenlang van land naar land? Wij, misschien wel de meest honk vaste bewoners van moeder Aarde, wij schudden niet begrijpend het hoofd. Ver klaar dat allemaal maar eens. Met men sen zou een goede psychiater nog wel een heel eind komen. Maar in de dierpsycho logie dring je niet zo gemakkelijk door. Tn de loop der jaren heeft men een aantal vogelsoorten bijzonder onder de loep genomen. In ons goede vaderland komen alleen al zo'n driehonderd vogels voor, die men welhaast zonder uitzonde ring tot de trekvogels kan rekenen. Nu geldt voor de ene soort zéker niet wat voor de andere een vliegend evangelie is. Over een ding is men het dan uiteinde lijk eens geworden en wel dat een bepaald soort vogel het vermogen bezit zich op een bepaald punt op onze aardbol te richten. Héél handig maken de liefhebbers van de duivensport daarvan gebruik. Eigenlijk is dit uitbuiten van de omstandigheden, uit gegroeid tot wat omgekeerd in de natuur voorkomt. Ik bedoel dit. Een vogel heeft bij ons het broederf, hoort hier dus thuis en wordt op een moment instinctief be vangen door de trekdrift en het onverklaar bare oriënteringsvermogen van de vogel zorgt ervoor dat die komt waar hij moet zijn. En in de duivensport draait men dit dus om. TTelaas is het de mens nog steeds niet gelukt .in de diepste roerselen van de vogelziel door te dringen. Ja, in welke in nerlijke gevoelens van welk willekeurig dier dan wel? Een hond kan 14 verschrikt aanzien als u hem bedreigt en uitbundig om u heen springen, wanneer u vriende lijk bent. Daar zou men nog iets van kun nen snappen. Maar toen een onderwijzer eens van de leerlingen vroeg een opstel te maken over wat een koe in zijn laatste ogenblikken ondergaat, zei de zoon van een mijner vrienden: „Hoe is het in de wereld mogelijk..." Zeer juist opgemerkt, jongeman. Hoe zal een mens kunnen peilen wat een koe nou helemaal voelt als er een kogel door zijn kop gejaagd wordt. Dat kon Jan niet be grijpen. Of anders nog: hij begreep de on derwijzer niet, die hem zo'n raar onder werp opgaf, weet u. ]VTu weer over die vogeltrek. Ik wil u van dit moeilijke onderwerp beslist niet weglokken. Heel veel vogels uit de Scandinavische landen overwinteren bij ons: buizerden, bonte kraaien, zaagbek- ken, nonnetjes, zwanen, ganzen, en weet ik veel. Onze broedvogels trekken óók naar het zuiden, soms tot in Zuid-Afrika toe (ooievaars!). Maar er zijn óók nog stand vogels die het broederf in de gematigde gewesten helemaal niet verlaten! Men zegt dat voedseltekort de drijfveer van de vogeltrek is. Maar hoe verklaart men het dan als het noorden van Europa letterlijk door een lemmingenplaag geteis terd wordt en er bij ons tóch buizerden komen overwintex*en. In hun vaderland zwel gen ze eenvoudig in 't voedsel en hier moe ten ze de gehele dag in de weer zijn om veldmuizen en halfdode konijnen op de kop te tikken. Uit dit gedrag is toch moeilijk te verklaren dat de buizerdentrek het ge volg van voedselgebrek is. Ze trekken weg omdat hun instinct ze ertoe drijft. yy/ij noemden al de „standvogels". In Veenendaal vond iemand een vrouw tje (popje) van een goudvink tijdens de strenge winter van 1955-'56 dood in zijn tuin en na ingesteld onderzoek bleek dat de vogel gedurende de broedtijd van 1955 als nestvogel te Bennekom geringd was. Een standvogel dus! Maar op 21 augustus 1960 vond ik op een landweg te Eek en Wiel een dode spreeuw die op 28 mei 1959 te Kopenhagen (in Denemarken dus) ge ringd was. Een trekvogel dus! De roer dompen van ons eigen natuurreservaat De Hel bleken weer standvogels te zijn want na de strenge winter van 1955-'56 kwamen ze alle vier dood onder de weggedooide sneeuw vandaan. Dat was een héél slechte dag voor ons natuurreservaat. Het heeft en kele jaren geduurd eer we weer roerdom pen als broedvogels signaleerden. |n ons land is, voor zover het de vogel trek betreft, de maand september een vervolg van augustus. Niet zodra doet volsens de kalander.; 21 september d« herfst haar intrede, of de gxote trek van de spreeuwen begint. Grotere of kleinere zwermen volgen dan de voormalige Zuider zeekust niet zo strak meer als vroeger. Ook op de vogels oefenen de Zuiderzeewer ken hun invloed uit. Vroeger was het de waterlijn waarop ze zich richtten. Deze vliegroute noemen wij de stuwbaan. Nóg zo'n stuwbaan ligt stx-ak langs de Neder landse kust, een baan van x-uim een kilo meter breed. Vogels, die van de landzijde komen, vliegen heel secuur de trekbaan „in"; de nabijheid van de zee bemerken ze instinctief. Boven het water wagen ze zich beslist niet. Als ze bij harde wind en vooral bij dikke mist naar zee zouden „af drijven", volgen ze de binnenduinen. Maar in ieder geval de kustlijn. Bij ons is dat totaal anders. De vogels die de voormalige Zuiderzeekustlijn zo'n beetje in de gaten gehouden hebben, vlie gen bij Amersfoort niet door naar de Noordzeeroute. Bij Harderwijk buigen ze af en volgen de Gelderse vallei. Wij zitten in Veenendaal dan ook bijzonder gunstig voor de vogeltrekwaarnemingen. Spreeu wen vooral trekken in de morgenuren. Ik heb wel eens een goed plekje ingenomen in de buurt van onze Hel, op een stille zon dagmorgen vóór ik in de kerk mijn organis- telijke plichten te vervullen had en telde binnen een kwartier wel tienduizend over vliegende spreeuwen. Maar je let vanzelf ook op andere vogels, op vinken en zo. Die zie je maar weinig. Bij Nijkerk bui gen ze niet af naar het zuiden, maar vlie gen door naar de Noordzeeroute. Een goe de vriend van mij deed een merkwaardige ontdekking. Vroeger, toen de Zuiderzee juist in de „kom" Nijkerk/Spakenburg 'n flinke branding had, meden de vinken dat als de dood. Nu het maar kalm IJsselmeer- water is, hebben de vogels niet zo'n anti pathie meer tegen dat stillere water. Ze gaan gewoon door over dit tam geworden water. Met een paar uur zijn alle vinken dan al in Hoek van Holland, I Aan is er nog een groot verschil in de hoogte, waarop ze vliegen. Bij stil weer zou je wel op je rug moeten gaan liggen om de troepen overvliegende vogels met de kijker te kunnen waarnemen. Niet zodra er mist of harde wind is, of ze gaan op lager niveau vliegen en dan zie je er massa's van. Vex-der realiseert men het zich niet dat al die vogels nog een keer terug moeten ook. Al in januari is iets van de terugkeer van sommige zangvogels te bemerken. De al vroeg hier aangekomen kuifleeuweri ken (augustus) gaan dan al merendeels naar het noorden terug. Je kunt dan wel eens meemaken dat ze na een paar dagen er allemaal weer zijn. Dan ontmoetten ze t'weg ergens wel strenge koude. En i/roea1 hii ons teruggekeerde vogels die bij ons thuis horen gaan de plotseling ingevallen koude uit de weg en maken weer tijdelijk ï'echtsomkeert. Je ziet soms dat de kleine zwanen uit Siberië bij strenge vorst onze winterkwar tieren verlaten en naar Ierland gaan. Bij zo'n laat invallende vorst zien onze kusten er als bij toverslag heel anders uit. Dan strijken bij duizenden en nog eens duizen den toppereenden en tafeleenden düar juist neer, gevolgd door een ware uittocht van allerlei plevierachtige vogels, scholeksters, wulpen en wat al niet meer. Op de een of andere manier hebben die het elders zwaar te verduren gehad. En komt er nog laat veel sneeuw, dan wijken ook de zangvogels wel uit naar waar het klimaat draaglijker is. Dit staat dus wel vast: het is in de eerste plaats de koude die vogels van zowel broederf als van winterkwartier verdrijft. Dit is in feite een incidentele trek die dii'ect verandert als de dooi invalt. En als dan alle leed weer gele den is, dan begint de grote terugkeer pas. Ik heb het toch een keer meegemaakt dat eind april weer een massa trekkertjes te rug waren. Die hadden in Rusland en Si berië tóch nog strenge vorst ontmoet zoals uit de kranteberichten ook bleek. pvan zijn in het vroege voorjaar vrij plotseling alle kieviten rond Veenen daal terug. De grutto's en kemphanen vol gen wat later en als dan de zomertalingen en slobeenden weer over de Hel vliegen, dan weet je dat het voorjaar er al is. En onze lieflijke Vrouwe Primavera regeert zo langzamerhand al weer over veld en beemd en over sloot en plas, als uit het tropische Afrika onze tjiftjaf, fitis, boeren zwaluw en roodstaart terugkeert. Ineens hoor je hun gekweel en dat maakt je blij. Bij de komst van de winter had je jezelf bij deze onvermijdelijkheid neergelegd, maar op het laatst verveelt het je wel zó, dat het eerste vleugje lente met dubbele vreugde begroet wordt. De vo geltrek gaat onverflauwd door tot het einde van mei toe. En dan zie je de voorbereidin gen voor de herfsttrek al weer voor je ogen afspelen. Dan koppelen de oude en jonge kieviten uit het oosten van ons land ja zelfs van ver weg uit Duitsland, al weer op de weilanden van Utrecht en de Hollanden. TA at trekken van de meeste vogels gaat, zoals wij al zagen, met stille trom en veelal in de nacht. Je hoort dan wel eens een hoge fluittoon van de plevierachtigen, maar gedurende de lange overtocht schij nen de onvermoeibare zangertjes, die wij beluisterden in het broedseizoen, wel met stomheid geslagen te zijn. Wat een haast om weg te komen!. He* is om rust te gaan houden van al dat gezorg voor een puur over talrijk kroost, denk ik wel eens. Want onze broedvogels houden in den vreemde er maar een lekker lui leventje op na. En op een moment drijft een onbe schrijfelijk gevoel ze weer naar het bi'oed- erf terug. Dat is in de natuur allemaal zo fantastisch mooi geregeld! Zó zorgt de Schepper. Maar er is in zijn hand één blin de kaart die de mens nog nooit gezien heeft. De wondere schepping gaat te werk volgens vaste schema's, en als wij, men sen, nu eens met de mond vol tanden staan waar het de vogeltrek betreft, d&n, ja dan zou ik óók wel willen adviseren: „Met begrijpen zal het niet gaan, dus neem het maar onbegrepen aan..." Maar dan ook alléén in zulke gevallen, waarbij de Schepper zich niet in de kaait laat kijken. Mensen kunnen onderling van gedachten wisselen. Vogels met vogels blijkbaar ook. Maar welk mens verstaat nu de vogeltaal? Aan het kunnen van het ge slacht homo, zijn ook grenzen. Zo herinner ik mij een fijne opmerking van een zeer groot geleerde, die gezegd heeft: „Als de Bijbel met de woorden: in den beginne schiep God hemel en aarde, begint, waar- om dan ook onze wetenschappelijke boeken niet?" T^ooit heb ik dit méér en duidelijker be- grepen dan gedurende die fijne excur sie naar het Geologisch Instituut te Utrecht die ik mocht maken met onze voortreffelij ke V.V.V. te Rhenen. De met recht we reldvermaarde paleontoloog, dr. P. IJ. Son- daar, die ons op zo'n onovertroffen eenvou dige wijze de moeilijke geologische en pa leontologische problemen heeft duidelijk gemaakt, zei op een moment: „Van dat be gin van het leven op aarde weten wij niets, maar dan ook niets af..." In zulke zaken is de wetenschap dood- en doodeer lijk. Was alles op aarde maar zo eerlijk. Dan verketterden wij elkaar tenminste niet om de geringste afwijkende mening over een bijbeltekst of zo. Zo is het nu ook met de vogeltrek. Er is veel over bekend. Dr. Sondaar heeft op een gestelde vraag hoe het toch kwam dat alle inheemse zoogdieren in Australië bui deldieren zijn, gezegd dat de isolatie van dat werelddeel daar het gevolg van was. Die oorspronkelijke eenheid van het Euro- afrikaanse continent zal mogelijk de oor- zaak geweest zijn dat onze vogelwereld zich Euroafrikaans voelt. Wat een enorme les zit daar voor ons in!!! De bijna wit harige blondjes van Zweden behoren in de ze geest gesproken bij de zwarte kroes kopjes van Afrika. Wij zijn allen mens. Geef de vrouwtjes de wereld maar in handen! Dan gaat de oorlog gauw genoeg naar de knoppen. Ja, uw schrijver Adriaan P. is fel tegen rassendiscriminatie. Dat heeft hij in de natuur geleerd. En van de grote wetenschapsmensen. De geest moet heersen; niet het wanprodukt van de geest dat haat en discriminatie heet. Als u be grijpt wat ik bedoel, om met Ollie B. Bom mel dan maar fa besluiten 1

De Vallei | 1966 | | pagina 3