Trampolineploeg traint voor nationale kampioenschap „Irene" heeft volgend mei nieuwe Jaar uniformen Nog veel wensen bij de Ederveense fanfare Rhenenaar D. Klumpenaar succesvolle coach St. Nicolaasactie van Herdershut Er is nog plaats bij verkeerscursus Ape liefde Raad van Amerongen gaat ver gaderen Speelgoed in streekmuseum Poppenkastmiddag voor de jeugd C.P.B. vergadering Voorzitter Smit is optimistisch: Geen spreekuur van burgemeester Opbrengst collecte Kleurenprimeur voor Ouwehand BERGOPWAARTS BEHELPEN Amerongen BURGERLIJKE STAND WOENSDAG 2 NOVEMBER 1966 OMMEREN In het Betuwse dorpje Ommeren bereiden vier leden van de gymnastiekvereniging „Ingen, Lienden, Ommeren" zich voor op de Nederland se kampioenschappen trampolinespringen, die zaterdag 26 november in de Markthallen te Amersfoort worden gehouden. Er wordt de laatste weken hard getraind onder deskundige leiding van de gediplomeerde sportleraar D. J. Klumpenaar uit Rhenen. De vier kandidaten zijn de 20-jarige Henny Hui- zinga uit Eist (Utr.), de 18-jarige Jenny van de Haar uit Achterberg, de 15-ja- rige Ansje van Schaik uit Lienden en de 16-jarige Joop van Hilten uit Zoelen. Zij weten, dat er dit jaar hogere eisen gesteld worden dan dat dit voorgaande jaren het geval was. De vier kandidaten laten zich hier echter niet door af schrikken en gaan onvermoeibaar door met de zware training, die deze nog niet zo oude sport vereist. De trampolinesport is een paar jaar geleden van Amerika naar Nederland komen overwaaien en begint snel aan populariteit te winnen. „De gymnasten willen kennelijk iets, waar wat meer sensatie in zit -en dat biedt de trampolinesport genoeg", al dus de heer Klumpenaar. De heer Klumpenaar is bijzonder goed op de hoogte van het werken op de trampoline. Hij treedt al enige ja ren met succes op als coach van een trampolineploeg, die meedoet aan de Nederlandse kampioenschappen. De heer Klumpenaar bereikte vorig Jaar bij de strijd om de nationale titel goede resultaten. Bij de dames werden Jenny van de Haar en Henny Huizin- ga respectievelijk zevende en negen de. Joop van Hilten eindigde bij de Jongens als vijfde van Nederland. In de gymnastiekzaal van de school in Ommeren wordt bijna dagelijks door de selectiegroep van de heer Klumpenaar geoefend. Om goed te kunnen trainen heeft de zaal een spe ciale verbouwing moeten ondergaan. De laatste maand voor de kampioen schappen wordt gemiddeld ruim acht uur per week getraind. Intensief wordt er op de verende mat gesprongen, en met plezier. „Ze doen het stuk voor stuk met groot enthousiasme. Het komt dan ook bijna niet voor, dat ik ze aan moet sporen om te komen springen. Ze ko men uit zich zelf en men beschouwt het als een zekere mate van ontspan ning. Alleen 4p deze wijze is het moge lijk boven een bepaald niveau uit te komen," aldus de sportleraar. De aanschaffingskosten van een trampoline, die behalve uit een geraam te van stalen buizen, voornamelijk is samengesteld uit verend opgehangen nylonriemen, die tot een mat zijn sa mengevlochten, bedraagt ruim twee duizend gulden. De gymnastiekvereniging ILO (Ingen, Lienden, Ommeren), die ruim tweehon derd leden telt, is er in geslaagd door middel van acties en uitvoeringen dit bedrag bij elkaar te krijgen. De vruch ten, die men nu van dit toestel plukt zijn er het bewijs van, dat er in de omgeving behoefte aan was. De trampolinekeurploeg krijgt een maal in de drie weken een speciale training. Dan komen de Nederlandse kampioenen Ton Cleton en Riet Belt gezamenlijk met de vier kandidaten trainen. Nuttige wenken en correcties zijn dan voor de vier ILO-leden van harte welkom. Als men ze ziet springen, bemerkt men pas welk een fascinerende bezig heid het trampolinespringen eigenlijk is. Het lijkt bijzonder eenvoudig. Schijn baar gewichtloos buitelen de springers op de trampoline heen en weer. Er worden sprongen gemaakt van vele me ters hoog, afgewisseld met ingewikkelde salto's en moeilijk te omschrijven sprongen. Zoals met vele moeilijke zaken, die met de nodige vakbekwaamheid be oefend worden het geval is, lijkt ook het gemanipuleer op de trampoline erg simpel. Als men zich er aan waagt blijkt dit weldra een vergissing te ïijn. De heer Klumpenaar zegt er van: Om ongestraft de sprongen te kunnen maken, moet men een geoefend atleet zijn. Het is voor een' ongeoefende gee" ongevaarlijke sport. De kans om rc- een sierlijke boog naast de trampoline op de harde grond te komen is voor hem veelal groter dan men denkt." Iemand met een getraind lichaam kan echter zonder gevaar aan de tram polinesport gaan deelnemen. Er kunnen voor deze snel uitbreiden de sport drie diploma's worden be- EDE Momenteel wordt er in de „Herdershut" een St.-Nicolaasactie ge houden. Speelgoed, dat de kinderen niet meer gebruiken, omdat ze er te groot voor geworden zijn, of omdat het defect is, kan naar de „Herdershut" ge bracht worden. Door een groep oudere jongens wordt dit speelgoed opgeknapt en opnieuw in de verf gezet. In de week voor St.-Nicolaas wordt dit speelgoed door St.-Nicolaas in een tehuis voor spastische kinderen te Ben- nekom bezorgd. Tevens ligt het in de bedoeling, dat een groep van jeugdigen in dit tehuis op die dag een sprookje zal opvoeren. AMERONGEN In aansluiting op eerdere berichten inzake het or ganiseren van een verkeerscursus, door het Veilig Verkeer, afdeling Ameron- gen, kan thans worden meegedeeld, dat op maandagavond, 7 november, 14 no vember, 21 november en 28 november 1966 om half acht 's avonds deze cur sus zal worden gehouden in het lokaal bij de heer P. G. Stam, Zandvoort 7, alhier. De cursus zal worden gegeven door de heer Stam. Speciale aandacht krij gen de nieuwe regels, welke per 1 ja- uari aanstaande zullen ingaan. Men ;an zich alsnog aanmelden bij de heer F. van Bergen, Burg. v. d. Bosch straat 2, de heer J. Pakvis, Koene straat 104 of bij de heer H. Sasburg, Kon. Wilhelminaweg 109, allen te Ame- rongen. De kosten, aan deze cursus ver bonden bedragen f 2,- per persoon. Voor de cursus te Amerongen zijn momenteel nog enkele plaatsen beschik baar. In volgorde van aanmelding zul len autobezitters worden toegelaten. Mocht het echter zo zijn, dat er nog een groot aantal gegadigden zijn dan wordt in januari of februari nogmaals een cursus gegeven. Ook in Overberg wordt bij voldoende belangstelling eenzelfde cursus gegeven door de heer J. Pakvis. Tijd en plaats hiervan zal nog nader worden bekend gemaakt. Dit hangt mede af van het feit, of er voldoende deelneming zal zijn. Aanmeldingen te Overberg kunnen geschieden bij de heer E. J. van Enge lenhoven, Eindseweg 11. haald, te weten A. B. en C. De deel nemers aan de Nederlandse kampioen schappen zijn uiteraard allemaal in het bezit van deze diploma's. Terwijl wij afscheid namen van de heer Klumpenaar en zijn pupillen ging men op de trampoline onvermoeibaar voort met de training. Over de te verwachten resultaten zegt de heer Klumpenaar: „Ik ben er van overtuigd, dat de deelnemers hun uiterste best zullen doen en verder valt er moeilijk iets nader van te zeg gen." D HENEN De jonge gibbon „Has san", op tweede paasdag van dit jaar door een zeeman ten huize van de familie Ouwehand gebracht, is nu zover opgefokt, dat hij zijn intrek heeft kunnen nemen in het dieren park. Daar deelt hij voorlopig zijn „kamer" met een zeboe-kalfje. Ze zijn hoe bestaat het de dikste vrienden. Hassanrijdt op de rug van het kalf als een kleuter op een hobbelpaard. Het kalf likt Hassan over z'n kop, wanneer het de aap nog eens extra wil liefkozen. En toch zit er aan dit verhaaltje een wrange bij smaak! Niet voor het kalf, ook niet voor „Hassan", maar voor mevr. Ouwehand! We noemden het al, vanaf tweede paasdag woonde de aap bij haar thuis. Hij had het warmste plekje in de kamer. Hij mocht in de gordijnen klimmen. Hij pakte de prachtige an tieke Franse klok bij de slinger, waar door het kostbare uurwerk prompt in diggelen viel. Mevrouw Ouwehand liep hem na met po en closetpapier, kortom „Hassan" werd vertroeteld als baby. En het moet gezegd: hij kennelijk, want hij z'n pleegmoeder weg te een waardeerde het was niet bij slaan. „Hassan" verhuisde naar het park, teren mevrouw Ouwehand met vakan tie ging. Zij moest menigmaal aan hem denken. En toen ze thuis kwam, was de aap dan ook de eerste die werd opgezocht. Maar dón komt de grote tragedie. „Hassan" wil niets meer van z'n pleegmoeder weten. Hij reageert ner gens meer op. Mevrouw Ouwehand mag hem nog wel op haar arm nemen, maar onderwijl zit hij te ginnegap pen tegen het zeboekalf. Haar commentaar? „Het was allemaal maar apeliefde, maar dat zal het kalf straks ook nog wel ervaren!" AMERONGEN Donderdagavond komt de gemeenteraad weer bijeen. Op de agend a staan de volgende punten: Beëdiging van de nieuwe secretaris, de heer A. Korten; benoeming van de leden van de woningadviescommissie (van de zittinghebbende leden is de heer C. v. Rhenen niet herkiesbaar); benoeming van 'n kassier van de ge meente; de verlening van een gemeen telijke garantie inzake het bouwen van een vrije-sectorwoning in de bouw- sroom Z.O.-Utrecht; 't benoemen van leden der commissie voor de begroting en de rekening; het benoemen van een •bestuurslid van „De Ridderhof"; de verkoop van grond aan de deelnemers in de bouw van premiewoningen van het Bouwstroomcomplex; de vaststel ling van de bebouwde kom, ingevolge de Boswet en de vaststelling van een aanvullend voorschot op de gemeentelij ke vergoeding aan de bijzondere u.l.o. in verband met begin van het tweede cursusjaar. RHENEN Mej. drs. W. Blader groen, praktisch psychologe en lector aan de rijksuniversleteit van Groningen houdt dinsdag 8 november 's middags om 2 uur in hotel „Het Wapen van Rhenen" een causerie met dia's over het onderwerp: „Verantwoord kinder speelgoed. Het initiatief hiertoe is genomen door de afdeling Rhenen van de Nederland se Vereniging van huisvrouwen. In aansluiting op de causerie van mej. Bladergroen wordt in het Streek museum aan de Molenstraat een ten toonstelling gehouden (van 14 novem ber tot 3 december) van verantwoord kinderspeelgoed. Deze tentoonstelling wordt ingericht door mevrouw Deys, echtgenote van de plaatselijke apotheker, in samenwer king en met medewerking van mej. Aleid van de Bunt, de conservatrice van het museum. De openingstijden zijn dezelfde als bij andere tentoonstellingen. De toegang is geheel gratis. In de maand november staan nog twee evenementen op het programma van de huisvrouwenvereniging. Op de achttiende wcwdt het jaarlijkse uitstap je gemaakt. Ditmaal gaat de reis naar Amster dam, waar een bezoek wordt gebracht aan het „Centrum voor industriële vormgeving". Op 22 november is er een feestelijke bijeenkomst van het gewest, gecombi neerd met het vieren van het vijftig jarig bestaan van de afdeling Utrecht. Op het programma staat onder andere het optreden van de zangeres Cilli Wang. AMERONGEN Voor de Amerong- se kinderen wordt zaterdagmiddag een poppenkastvoorstelling gegeven, die wordt aangeboden door de Ned. Vereni ging van Huisvrouwen. Het artiestenechtpaar Jansen-van Zoest uit Utrecht is al voor vele afde lingen van de Huisvrouwenvereniging opgetreden met een poppenkast voor de kleuters. De voorstelling wordt gehou den in het dorpshuis en begint om 14.00 uur. Een attente geste maakten de A.Z.-winkeliers, die zich garant stelden voor de zaalhuur. Tijdens de voorstelling zullen er ver snaperingen worden uitgedeeld. De toe gangsprijs voor deze voorstelling be draagt f 0,25 per persoon. AMERONGEN De afdeling Leer- sum/Amerongen van de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond houdt op dinsdag 8 november een bijeenkomst in het perceel Utrechtsestraatweg 38 te Amerongen. Op deze avond zal worden gesproken door mej. Leeuwenberg over het onderwerp: „Hartige hapjes". Behalve de leden van de CPB zijn ook belangstellenden hartelijk welkom. EDERVEEN „In mei van het volgend jaar zal het wel rond konten met die Instrumenten, het zou voor ons in Ieder geval een tegenvaller betekenen als het niet zo was", zegt de heer C. Smit, voorzitter van de Ederveense Fanfare Irene, even tussen de repetities door. Terwyi de andere muzikanten, die elke dinsdag avond in de school achter de Nederlandse Hervormde Kerk onder leiding van de Veenendaalse dirigent S. Hasselaar komen musiceren de eerste klanken van de Hunter Mars inzetten, vertelt voorzitter Smit: „We hebben al een paar acties georganiseerd om aan geld te komen en over de opbrengst zijn we best tevreden. We gaan nog meer activiteiten ontwikkelen, want er is ongeveer vijftienduizend gulden nodig en dat hebben we nog lang niet De fanfare „Irene", die in 1948 werd opgericht, drijft op een vaste kern van oudere leden, al dient men daarbij niet te vergeten dat de aanwas van de jon geren de laatste jaren een stijgende lijn vertoont. Het korps heeft de jeugd nodig, dat is duidelijk, met meer leden zijn er meer mogelijkheden en kunnen er nog betere prestaties worden gele verd. Hoe staat het ervoor met die jeugd leden Voorzitter Smit, die zijn woorden goed kan formuleren zegt: „Wij heb ben nu zes leerlingen, maar we kun nen er nog veel meer gebruiken. In dit verband hebben we gedacht aan de scholen. Als de plannen doorgaan, zul len enkele van de beste muzikanten binnenkort de scholen langs gaan om daar te musiceren en de jeugd zo van de activiteiten van ons korps op de hoogte te stellen. Dan komt de jonge generatie met de muziek in contact en dat zal allicht re sultaten opleveren". Een muziekkorps in Hoevelaken heeft model gestaan voor dit initiatief. Daar liet een aantal muzikanten vrolij ke klanken in de klaslokalen klinken, met als gevolg dat de jeugd bijzonder werd geboeid. De heer Smit: „Er kwa men maar liefst dertig nieuwe jeugd leden bij". De vette jaren in de geschiedenis van het korps vielen in de beginperio de. De heer Smit, die al bijna zeven tien jaar lid is, weet nog dat er toen goede resultaten in het muzikale vlak zijn behaald. Latei- werd het wat min der en als gevolg daarvan zagen de in woners van Ederveen hun korps niet zo vaak meer aan de weg timmeren. De laatste jaren is er weer vooruit gang te bespeuren en de voorzitter is er heilig van overtuigd, dat wanneer de nieuwe instrumenten er zullen zijn het met het korps nog verder bergop waarts zal gaan. Nieuwe instrumenten zijn belangrij ker dan nieuwe uniformen, al wil dat niet zeggen dat aan dat laatste geen behoefte zou bestaan. „Dat wel, maar de instrumenten gaan voor. Wij hebben destijds de oude uniformen van de Veenendaalse harmo nie „Caecilia" overgenomen en die moeten voorlopig nog maar een tijdje mee..." Hoe staat het met de gemeentelijke subsidies Een van de muzikanten vertelt dat 't optreden van de Boerenpartij (en ook van de SGP) in de Edese gemeente raad hun nu niet direct plezierig voor komt. Koekoek en de zijnen hebben zich tegenstanders getoond van subsi dies aan de muziekkorpsen. Niet dat de leden van „Irene" daardoor de schrik om het hart geslagen is, maar toch vinden zij dergelijke standpunten, vooral in de publieke opinie, een min of meer nadelige uitwerking hebben. „Gelukkig dat het gros van de ge meenteraad er anders over denkt en ons wel terwille is", zegt de heer Smit lachend. Naast de wensen, die de voorzitter al naar voren heeft gebracht, staat er nog een belangrijk punt op het ver langlijstje van „Irene": een goed repe titielokaal. „Nu is het maar behelpen, daar op de zolder van de school. Het lijkt helemaal nergens op. Misschien dat er mensen zijn die een oplossing weten...", suggereert hij. Zo lang dat niet het geval is zullen de trouwe mu zikanten van „Irene" zich elke dins dagavond tussen de stapel oude school boeken moeten nestelen om te kunnen repeteren, want ook in de muziek breekt de noo(t)d de wet.... De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij op vrijdag 4 november a.s. verhinderd is spreek uur te houden. AMERONGEN De collecte voor de Hemava over de maanden juli, augustus en september heeft f 226,90 opgebracht. Een mooi resultaat waar voor de gevers en de collectanten har telijk bedankt worden. VEENENDA A U De heer M. K. Koppejan bouwt zijn leven lang al orgels en sinds 1957 doet hij dat in de oude hervormde kerk in Eder veen, die hij tot werkplaats heeft ingericht. Sinds hij in 1930 zijn eer ste order voor een kerkorgel kreeg, zijn er nog talloze instrutnenten ,,de deur uitgegaan". Daarbij waren in het verleden nogal bijzondere crea ties en ook dezer dagen is dat het geval. De Ederveense orgelbouwer legt momenteel de laatste hand aan een koororgel dat bestemd is voor de Oud-Gereformeerde Gemeente van Loenen. „Een dergelijk instrument heb ik nog niet eerder gebouwd" zei hij ons, toen we even een kijkje kwamen nemen in zijn werkplaats. Hij vertelde, dat deze creatie voor hem een soort experiment beteken de. „Een mechanisch orgel in deze bouwsdjl was nieuw voor ons. We hebben er zes maanden aan ge werkt. Het leuke, 'het bijzondere van dit orgel schuilt in de geluids capaciteit. Ongeveer driehonderd zangers kunnen met dit betrekkelijk kleine instrument zonder veel moei te worden begeleid" Het orgel is 3.50 meter hoog, 1 70 m breed en 80 centimeter diep. En voor de geïnteresseerden onder onze lezers nog de volgende bijzon derheden: de dispositie is: Bourdon 8', Prestant 4', Roerfluit, Octaaf 2', Mixture 5-sterk (bas- en diskanten Tremolo. Het aangehangen pedaal heeft een omvang van 27 tonen. Voor de orgelkenners kunnen we nog meedelen, dat het orgel zonder kernsteken gèintoneerd is. De me chaniek is van aluminium vervaar digd. De prijs ervan is f 12.800. Geboren: Jeroen A. M. z.v. B. C. M. Francissen en M. I. T. A. Maas; Anton W., z.v. W. D. Brinkman en J. Ariesen: Cornelis, z.v. D. S. Versteeg en E. Ploeg; Peter, z.v. N. van Dijk en P. van Doorn. Ondertrouwd: A. Rustenhoven, en E. G. van Blitterswijk. Getrouwd: H. J. Niessen en T. Blaauwendraat; C. K. Versluis, en W. J. W. Schouten. Overleden te Zeist: J. A. Bgot, echt- gen. van J. Tenge, 75 jaar. RHENEN Komende week komen cameramannen van de Westduitse te levisie kleurenfilms maken in Ouwe hands Dierenpark, die onder meer zul len worden gebruikt wanneer in Duits land het eerste T.V.-kleurenprogramma de lucht in gaat. Voor dit bekende Nederlandse dieren park is dit een bijzonder interessante primeur. Het park leent zich wat aan leg betreft dan ook bijzonder goed voor dit doel, omdat veel dieren allang niet meer achter tralies zitten.

De Vallei | 1966 | | pagina 5