„Gespiekt" bij grote-mannen mode! Hoofdstraat - Veenendaal In derde kwartaal 1966 meer melk afgeleverd Kabinetscrisis kan toch gunstige gevolgen hebben Officier wil geen pardon voor dronken rijders Edes jongerenparlement stond niet sympathiek tegenover provotariaat Nederlandse Opera maakt tournee Laren erft van vroegere steuntrekker Vrijdags kunt u terecht tot 9 uur 's avonds Woensdags tot 1 uur Uitgever eist 30 mille van Koekoek Rechtbank Arnhem veroordeelt Jupiter en Delphi" Tandtechnisch laboratorium opent filiaal in Ede P.v.d.A.-Kamerlid meent Caroline Kaart en Wilma Driessen solisten bij ENKA's Mannenkoor Rechter vonniste iets milder 12 brandweerlieden gekomen om Beierse voorzitter N.P.D. treedt af Gezagscrisis in Borculo Pagina C WOENSDAG 2 NOVEMBER 1966 Voor aspirant-tieners de ze stoere coat met fijne grote zakken. Naast déze vindt u een kompiete kol- lektie van autoped tot brommer in alle materia len en prijsklassen. Van ƒ47.50 tot ƒ62.50. Deze coat is berekend op alles wat een gezonde knaap nu eenmaal met-z'n-jas-aan doet! Sportief model, fan tasie-gevoerd met stoere steekzakken. 10 jaar 62.- in z'n stoere jongensjas met capuchon en zakken groot genoeg voor z'n knikkers, touwtjes en geheimen. Moeder weet 'm veilig beschermd tegen weer en wind en hoeft nooit te mopperen, zó ravot-sterk is déze jas en zijn alle jassen uit de speciale kollektie voor woelwaters en belhamels. Voor 6 jaar 39.75 met kl. st. p.m. DEN HAAG In het derde kwar taal van 1966 Is door de veehouders 1,9 miljoen ton melk afgeleverd aan de zuivelfabrieken, of ruim 3 pet. meer dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. In totaal is in de eer ste negen maanden 120.000 ton melk meer door de veehouders afgeleverd dan in hetzelfde tijdvak van 1965. Dit is een stijging van 2 pet. Het Produkt- schap voor Zuivel deelt dit mee. EDE De Amsterdamse uitgever C. J. Stolk zal een els tot schadevergoe ding ten bedrage van f 30.000,indie nen tegen de heer H. Koekoek, voorzit ter van de Boerenpartij. De eis is een gevolg van het verbod tot verspreiding van de brochure „Commentaar van Koekoek op het boekje „Boer Koekoek", dat de president van de rechtbank in Arnhem de boerenleider onlangs heeft opgelegd. De heer Stolk meent, dat er 30.000 exemplaren van het door hem uitgege ven boekje „Boer Koekoek" van K. Baartmans minder zijn verkocht door dat de brochure van de B.P.-voorzitter de hele tekst van dit boekje bevat, aan gevuld met commentaar. De schade bedraagt een gulden per niet verkocht boekje. De uitgever overweegt ook de dwang som op te eisen, die de president van de rechtbank de heer Koekoek heeft op gelegd voor overtreding van het ver bod. Die dwangsom is f 500,per over treding. Aanleiding hiertoe vormen twee ad vertenties in het blad „De Vrije Boer" van 22 oktober J.I., waarin de derde verbeterde druk van het commentaar van Koekoek wordt aangeboden. De raadsman van de uitgever onder zoekt in hoeverre de nieuwe druk af wijkt van de uitgave, waarvan de ver spreiding is verboden. ARNHEM De rechtbank te Arn hem heeft dinsdag de exploitant van de spelen Jupiter en Delphi een boete op gelegd van 10 gulden conform de eis van de officier van Justitie. Zij acht de heer C. J. Ossen uit Scheveningen die te Zevenaar Jupiter exploiteerde, de Duitser Erich Rettweiler uit Bochum, uitvinder van Delphi en de stichting Pays-Bas die te Berg en Dal Delphi exploiteerde krachtens haar vonnis schuldig aan de overtreding van de wet op de kansspelen. De rechtbank blijkt daarmee dus tot de conclusie te zijn gekomen dat Jupiter en Delphi kanaspe- km tóln en geen behendiabeidsspelen. De grotere aanvoer van boerenmelk resulteerde in een verdere toeneming van de produktie van kaas en melkpoe der, nl. met respectievelijk 8 pet. en 14 pet. Deze produktiestijging was over het eerste halfjaar respectievelijk 6 pet. en 3 pet. De produktie van gecon denseerde melk en boter bleef in het derde kwartaal evenals in het eerste halfjaar ten achter bij 1965, namelijk met respectievelijk 6 pet. en 2 pet. De binnenlandse afzet van melk, melk- en zuivelprodukten handhaafde zich ongeveer op hetzelfde peil als in 1965. Alleen de afzet van. boter liep in het derde kwartaal iets terug, hetgeen gelet op de prijsstijging in het voor jaar te verwachten was. Voor wat de uitvoer betreft zijn thans de cijfers tot en met augustus bekend. De export van boter en kaas nam belangrijk toe, nl. met respectievelijk 75 pet. en 17 pet. De export van gecondenseerde melk voornamelijk volle condens met suiker bleef evenwel 6 pet. be neden het peil van het vorig jaar, ter wijl de export van melkpoeder met niet minder dan 30 pet. terugliep ten opzich te van 1965. De waarde van de zuivel- export steeg met fuim 2 pet. of f 16 miljoen. EDE Dental laboratorium G. Post uit Apeldoorn opent deze maand een filiaal aan de Reehorsterweg in Ede. De officiële opening zal plaatsvinden in december. Het filiaal is bestemd voor het rayon Ede, Veenendaal en Wa- geningen. CAROLINE KAART RHENEN De kabinetscrisis hoe betreurenswaardig ook kan het gun stige gevolg hebben, dat het velen duidelijk zal worden, dat het volstrekt onjuist is alle partijen op één hoop te gooien. Gebleken is immers, dat als het conserva tisme in ons land zich weer sterk maakt de Partij van de Arbeid vasthoudt aan een beleid, gericht op de toekomst van ons volk, en een rechtvaardige verdeling van de welvaart. Dit was de mening van. het Tweede-Kamerlid voor de Partij van de Arbeid, mr. R. v. d. Bergh, die hij verkondigde in een toespraak voor de Federatie Rhenen van de P.v.d.A., die in het „Eigen Gebouw" vergaderde. De K.V.P. heeft ondanks alle mooie woorden steeds laten blijken, dat zij het kabinet-Cals geen goed hart toe droeg, aldus spreker. Vorig jaar wist zij door te drijven, dat de regering 70 miljoen moest bezuinigen. Spreker constateerde, dat de regering om deze mogelijkheid nu te voorkomen de begrotingscijfers zo scherp mogelijk had gesteld. Nu gooide de K.V.P. het over een andere boeg. De uitgaven wer- EDE De sopraan Wilma Driessen en de alt Caroline Kaart zijn de solis ten op het jaarlijkse concert van het ENKA's Mannenkoor Ede, welke op woensdag 23 november In Reehorst ge houden wordt. Het programma dat het koor uitvoert, wijkt sterk af van dat in andere jaren. De verbreding van de basis, waarmee het koor vorig jaar begon, is dit seizoen volgehouden, zodat niet enkel opera- en De officier van justitie in Zutphen, mr. H. Vrijlandt, vindt dat de rechter lijke macht streng moet optreden tegen mensen die onder invloed in een auto of op een motorfiets hebben rondgere den. „Dronken rijders zijn gevaarlijke mis dadigers. Dagelijks worden door hen mensen doodgereden. Het is een maat schappelijk kwaad van de eerste orde. Persoonlijke belangen van dergelijke verdachten moeten wijken voor de be langen van de maatschappij." Dat zei de officier bij de Zutphense politierechter, toen De B. uit Olst te rechtstond, die na een dronkemansrit in moeilijkheden is gekomen. Doordat zijn vrouw in het ziekenhuis ligt, moet hij helemaal alleen voor zijn winkeltje zorgen. En daarbij kan hij zijn auto niet missen. Wegens rijden onder invloed eiste de officier veertien dagen gevangenisstraf en acht maanden ontzegging van de rij bevoegdheid tegen De B. Dat zou de Olstenaar de das om kunnen doen en daarom bepleitte zijn raadsman, mr. v. Solingen clementie. De raadsman legde uit hoe de huise lijke Omstandigheden van De B. nu zijn. En hij schilderde de nare gevolgen die De B. zou ondervinden als hij veer tien dagen de cel in zou gaan en acht maanden niet meer zou mogen rijden. Maar de officier bleef op zijn stand punt staan. Wie gaat drinken, moet be seffen dat hij daarna niet meer kan rijden. De B. heeft toch gereden, en daarvan moet hij nu ook maar de ge volgen dragen, zei de officier. De rechter was het in principe hele maal met de officier eens. Hij besloot echter het vonnis anders in te kleden. Hij veroordeelde De B. tot honderdvijf entwintig gulden boete, veertien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en vier maan den niet rijden, waarvan twee maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. operettefragmenten te beluisteren zullen zijn, maar ook en vooral volkslie deren en negro-spirituals. Dirigent Jan Coljé heeft daartoe enkele bekende en onbekende liederen voor het koor be werkt. Caroline Kaart, die voor de pauze so- lieert, zal ook volksliederen ten gehore brengen. Na de pauze is het program ma gewijd aan de componist Johan Strauss, van wie de Redetzkymarsch en gedeelten uit Die Fledermaus, Indigo en Der Zigeunerbaron gezongen zullen wor den. Bovendien zingt de soliste Wilma Driessen gedeelten uit Geschichten aus dem Wienerwald en Frühlingsstimmen Walzer. Het koor en de solisten worden aan de piano begeleid door Tilly Lange- dijk en Rudolph Jansen. LOS ANGELES Twaalf brand weerlieden zijn dinsdag om het leven gekomen bij het blussen van een aan tal bosbranden in het zuiden van Cali- fornië. Vijftien anderen raakten ge wond. De lichamen van de slachtoffers wer den bij het Pacoima-reservoir gevonden, waar een grote brand woedde. De 12 gewonden raakten ingesloten tijdens het blussen van een brand bij Sylmar. De branden in de Fernando Vallei vormden een ernstige bedreiging voor een daar gelegen sanatorium en zieken huis. Ziekenauto's en bussen reden af en aan om de patiënten in aller ijl naar andere ziekenhuizen over te bren gen. Meer dan 700 brandweerlieden zijn bezig om de branden te bestrijden. De pogingen om de branden onder controle te krijgen worden bemoeilijkt door een krachtige wind. den nu niet bestreden, maar de dek king heette onvoldoende. Aangezien de K.V.P. de grote vermo gens niet wil aanpakken, zou haar standpunt leiden tot hogere lasten voor de grote massa in de vorm van hoge re indirekte belastingen. Daar voelt de P. v.d. A. niets voor, aldus spreker. De heer van de Bergh meende, dat het touwtrekken tussen links en rechts in de K.V.P. en het aarzelende beleid van de fractieleider van de A.R., Rool- vink aantonen, dat de confessionele partijen niet tot een duidelijke politiek in staat zijn. Wanneer het tot vervroegde verkie zingen komt, dan zal het de kiezers niet ontgaan, dat de P. v.d. A. vast houdt aan de koers van het kabinet- Cals. Deze koers was zo vatte spreker samen - gericht op meer gemeen schapsvoorzieningen (verkeer, onder wijs, recreatie enz.), regeling van het stakingsrecht, herziening van 't ontslag recht, een wettelijk minimumloon, gro ter medezeggenschap van de werkne mers in de bedrijven, beschikbaarstel len van de grond aan de gemeenschap tegen redelijke prijzen, waarborgen dat de gemeenschap zo groot mogelijk pro fijt zal trekken van de bodemschatten en invoering van een speculatiewinstbe lasting. Na deze uiteenzetting volgde een dis cussie waarbij spreker vele vragen uit voerig beantwoordde. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Fievez (K.V.P.) heeft de minister van Binnenlandse Zaken vragen gesteld over een motie, aangenomen door de gemeen teraad van Borculo, waarin de burge meester van deze gemeente wordt be schuldigd van onzorgvuldigheid in de uitoefening van zijn ambt, zowel t. o. v. de ingezetenen als t. o. v. de wethouders. Het Kamerlid vraagt of het de bewindsman bekend is, dat reeds meer malen moties van gelijke strekking in de raad van deze gemeente aan de orde zijn geweest. Tevens vraagt hij of de minister bereid is een onderzoek te doen instellen naar de juistheid van de klachten en, voor zover deze gegrond zijn, maatrege len te nemen, waardoor een behoorlijk bestuur en de rechtszekerheid van de burgers gewaarborgd wordt. O 0 BARNEVELD Op zaterdag 5 no vember zal de voetbalvereniging SDVB uit Barneveld de nieuwe velden op het sportcomplex aan de Bamseweg in gebruik nemen. Deze ingebruikne ming betekent tevens de afsluiting van een in verband met het 12%-jarig be staan van de vereniging gehouden feest- week. EDE - Vorige week heeft het Edes Jongerenparlement onder voorzitter schap van prof. mr. J. M. Polak in 'n ver gadering in de Bergpoort gepraat over het onderwerp „Der Vaderen Erf anno 1966". Van de oud-secretaris van het Jongerenparlement, de heer B. Corne- lissen, ontvingen wij onderstaand ver slag. Als fractievoorzitter van de groot ste fractie (C.H.J.O.) beet W. Wiege- geraadt in deze vergadering de spits af. De C.H.J.O. is zo zei hij, bang voor een te grote invloed van de vakbonden op de economie. In dit opzicht distantieerde hij zich uit drukkelijk van de CHU. De BPON jongerenorganisatie der Boerenpartij lanceerde daarna bij monde van J. Roodbeen een felle aan val op de overige fracties. „Wy moe ten puin ruimen en wel meteen" luid de zijn aanbeveling. Kampman (ARJOS) hield een plei dooi voor de onaantastbaarheid van het gezag en de christelijke beginselen, maar de FJG-er van Willigenburg was hfet als jeugdig fakkeldrager bepaald niet in alle opzichten met hem eens. Hij tastte ook het bestaansrecht aan van de confessionele partijen en vond het misnoegen van bepaalde hoofdbe stuursleden der KVP met het huidig beleid een teken aan de wand. „Ik betreur het, dat men vanavond de gelegenheid te baat neemt elkaar aan te vallen en het eigen standje te verdedigen" was het commentaar van J. Spoor JOKVP De JOVD-er, De Bont, kritiseerde het optreden van de provo's en kon niet inzien hoe bijvoorbeeld van Willi genburg (FJG) een dergelijk anarchis me zou willen verdedigen. „Dat doe ik niet" repliceerde deze „al kan ik bepaalde inzichten wel de len". Ook Holman (ARJOS) interrum peerde met een verwijzing naar gees telijk agressieve houding van de pro vo's. „Ach, w(j kunnen misschien beter niet over deze niksnutten praten'' be sloot de JOVD-er zijn betoog. „Als wij ze nu eens naar werkkampen stuur den?" Als laatste spreker in de eei*ste ron de hield M. Sassen (PSJW) een gloed volle redevoering, welke een aanbeve ling inhield voor een ieder aandacht te schenken aan de internationale proble men. Onderlinge partijruzies, zoals de Boeren deze aanwakkeren, moesten worden afgewezen. Verscheidene sprekers gingen verder AMSTERDAM De Nederlandse Opera Stichting zal zes weken voorstel lingen geven van de opera „Elektra" van Richard Strauss. De première is op vrijdag 11 november in het circusthea ter in Scheveningen. Daarna volgen nog opvoeringen in Scheveningen op 14/11, Amsterdam 17/11, Amsterdam 23/11 en Utrecht 27/11. in op de gemaakte opmerkingen zoals b.v. Schuur (CHJO) die constateerde dat het provotariaat tegen het gezag optrad, omdat alles te gereglementeerd was. Schotman (FJG) wilde Roodbeen (BPON) helpen puin ruimen zij het in positieve zin. Holtman (ARJOS) stelde vreemde ideeën als het „Nieuw Babylon" van Constant Nieuwenhuys aan de kaak, waarna de Bont (JOVD) met een mo tie kwam, waarin de politie gevraagd werd harder tegen de provo's op te tre den. Alleen J. Spoor (JOKVP) en de fracties der FJG en PSJW stemden te gen. Na de openbare vergadering werd door het aftreden van B. Cornelissen een nieuwe secretaris gekozen, in de persoon van W. Schotman. LAREN Een onlangs overleden oud-inwoner van de Gooise gemeente Laren, die jarenlang financiële steun heeft ontvangen van de gemeentelijke sociale dienst, heeft uit dankbaarheid hiervoor een aantal gebruiksvoorwerpen en sieraden aan de gemeente Laren na gelaten. De totale waarde van de nala tenschap bedraagt ongeveer 14.000 gul den. HANNOVER De voorzitter voor Beieren, tevens plaatsvervangend fede raal voorzitter van de uiterst rechtse Nationaal-Democratische Partij Duits land (NPD), Frans Florian Winter, is volgens een bekendmaking van het par tijbestuur uit de beweging getreden. Winter had dinsdagochtend bekendge maakt te zullen aftreden, omdat hij be zorgd was over het feit dat naar zijn mening in de NDP, een groep naar voren komt, die niets vergeten en niets geleerd heeft. Ik wil niet verantwoor delijk zijn, wanneer ons land wederom door goddeloze fanatici wordt beheerst en in het ongeluk wordt gestort, zo verklaarde de katholieke Winter. De partij wordt geleid door Fritz Thielen en Dolf Von Thadden. Zij boekten dit jaar grote successen bij de verkiezin gen voor gemeenteraad en landsparle- ment. Er zitten veel voormalige na zi's in. Nog dezelfde dag verklaarde Winter zich bereid deel van de partij te blij ven uitmaken, nadat partijvoorzitter Thielen had toegezegd, dat de partij van extremisten zou worden gezuiverd. Niettegenstaande de bemoeienissen van Thielen nam het partijbestuur dins dagavond het ontslagverzoek van Win ter aan. Volgens dit bestuur had Win ter in strijd met de partij-opvatting voorrang voor het confessionele onder wijs geëist.

De Vallei | 1966 | | pagina 6