Auto koopt men voor zijn reïncarnatie Bakker met auto in sloot Jongeman dronk vergif na ongeluk met auto PIKEUR RITMEESTER Prof. Zijlstra toch minister-president? SUCROSA SUCROSA Voetgangers en koeien in het verkeer koningen „Koude oorlogtussen bankiers en vakbonden Ir. W. Stam introduceerde Progressief Rechts" Deltaroute bij vogels zeer in trek is fantastisch! IN DE GREEP yr VAN A DE GRIEP? India nader bekeken (II) 45 jaar gratis tandpasta Faken groeiden boekhouder boven 't hoofd en wapen voor nakomelingen van prinselijk paar Tilburgse kwam met verloofde bedrogen uit Door nieuwe manoeuvre A.R.P. GEKORTWIEKT Heilig ontzag Optimisten WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! Ziekte van Weil gaat verder Ik ben in de 7e sky BOLS SKY CREAM ...IN HET HELDER GELE BLIKJE 99- BEZOEK Dodelijk ongeluk op Hoogovensterrein (ook voor hem!) Pagina 7 WOENSDAG 2 NOVEMBER 1966 ADVERTENTIE Mm Mm Mm ju* (Van een speciale verslaggever) NIEUW DELHI India maakt zelf auto's, want India is een zelfstandig land. Maar omdat het nog niet zo verschrikkelijk lang zelfstandig is en de industrie nog niet veel om het lijf heeft, zijn de lévertijden voor automobielen nog wat lang: vele jaren voor sommige merkenJe reïncarnatie kan er dan van profiteren," spotten de Indiërs. „Ambassador" heet de eigen teelt. Een wïjdse naam voor een „luxury car", een personenwagen. De luxe zit 'm voornamelijk in het feit dat de auto rijdt en dat nog redelijk ook... Begrijpelijk dat er in India bejaarde bakbeestjes rondrijden, waarvoor el ke rechtgeaarde Nederlandse schroot- handelaar zich zou schamen. De In diër is er echter blij mee. De meeste Indiase taxi's hebben een motor en doorgaans vier wielen. OOSTVOORNE Op de weg van de buurtschap Tinte naar Den Briel, is dinsdagmiddag omstreeks half een de 62-jarige bakker B. Kramer uit Oost- voorne met zijn auto uit een bocht ge raakt en in een naast de weg gelegen sloot terechtgekomen. De heer Kramer verdronk. De oorzaak was vermoedelijk een defect aan de remmen. Op Rijksweg 20 had dinsdagmiddag een ongeluk plaats tussen twee per sonenauto's, dat het leven heeft gekost aan de 33-jarige P. Hofman uit Vlaar- dingen. De wagen van de heer Hofman begon op onverklaarbare wijze te slin geren en kwam in frontale botsing met een hem tegemoetkomende wagen uit de richting Den Haag. De heer Hofman was op slag dood. De twee inzittenden van de uit Den Haag komende auto wer den in zorgwekkende toestand overge bracht naar 't Holyziekenhuis in Vlaar- dingen. 0 In het Dijkzigtziekenhuis te Rotter dam is overleden de 65-jarige heer C. Alderleisten, die maandagmiddag zwaar gewond werd bij een botsing met zijn auto tegen een vrachtwagen combinatie op een kruispunt in Ridder kerk. Zijn 67-jarige echtgenote was daarbij op slag dood. 0 In Doorn is dinsdagmiddag de 40-ja- rige sergeant van de Mariniers J. W. van den Ham bij een verkeersonge luk omgekomen. Hij reed met zijn bromfiets op de Kex-klaan en werd aan gereden door een auto. Dinsdagmiddag had op de Haaks- bergerweg te Eibergen een ongeluk plaats, waarbij een 8-jarig wielrijder- tje om het leven is gekomen. De jon gen stond naast een vrachtwagen te wachten voor een rood stoplicht. Toen het licht op groen sprong, reden de vrachtwagen en het jongetje gelijktijdig weg. De vrachtwagenchauffeur had niet gezien, dat het jongetje, G. J. Jager uit Eibergen, naast hem stond. Het jonge tje werd op de smalle brug tegen de brugleuning gedrukt en kwam onder de achterwielen van de vrachtauto terecht. Hij was op slag dood. 0 Dinsdagmorgen is de 51-jarige land bouwer M. W. Veenkamp uit Nieuw Scheemda met zijn tractor in het Ter- munterzijldiep geraakt en verdronken. 0 Op de Rijksweg onder Kessel (Lim burg) is de 23-jarige bankwerker H. Siebenga uit Kerkrade door onbeken de oorzaak met zijn auto geslipt en te gen een boom gebotst. Het slachtoffer liep hierbij zware inwendige kneuzingen op en is kort na het ongeluk bezweken. 9 Dinsdag is in het ziekenhuis te Sit- tard overleden de 20-jarige J. Ehlen uit Sittard die maandagavond op zijn bromfiets werd aangereden door een bestelauto. De jongeman liep daarbij een schedelbasisfractuur op. En daardoor lijken ze op auto's. Ver der houdt de vergelijking op. Ze heb ben natuurlijk een versnellingsbak, maar de versnellingen werken al lang niet meer. Dat hoeft ook niet, want een goede taxichauffeur pres teert het voortdurend in de derde versnelling te rijden en als de „ach teruit" het ook nog doet, is.hij een man in bonus. Het verkeer mag voor Nederlandse begrippen dan wel geen naam heb ben, de Indiërs doen het met hun toe- ter-gefoeter voorkomen alsof hun we gen zwart zien van het verkeer. Ziet uw chauffeur op enkele kilometers af stand een voetganger, een koe of een hond, hij toetert. Niet één keer, maar wel twintig, dertig maal. Niet dat de wandelaar, de' koe of de hond er zich ook maar iets van aantrekken, want meestal is het zo dat de chauffeur op het allerlaatste moment het stuur moet omgooien om een aanrijding te voorkomen. Dat doet hij lachend, zo als hij alles lachend doet. De koe mag dan heilig zijn, de voetganger is dat ook. Hoewel, ge zegd moet worden dat een aangere den koe een veel ernstiger zaak is dan een aangereden voetganger. Er is dan ook geen aanleiding ons een vereniging tot bescherming van voet gangers in India op te richten. „Die heilige koeien", zegt een regerings ambtenaar, „zijn onze remcontro- leurs". Ondanks alle mooie verhalen over het slachten van heilige koeien en het inbrengen van voorbehoedsrin- gen, vormen deze magere scharmin kels nog een integrerend onderdeel van de totale wegbevolking. De rege ringsambtenaar zegt: „We durven dit probleem met het oog op de komende verkiezingen eigenlijk niet goed aan te pakken." Vandaar het heilige ont zag dat weggebruikers voor deze hei lige dieren koesteren. Even groot is het ontzag bij auto mobilisten voor de horden fietsers die zich nog ongedisciplineerder dan in ons land voortbewegen. Misschien komt dat wel doordat de fietsen als twee druppels water lijken op die in Nederland. In Calcutta is zelfs een Nederlandse fietsenfabriek, die, naar men mij vertelde, goede zaken doet. De meeste fietsers voeren geen licht. Dat schijnt niet nodig te zijn, aangezien fietsen in de avonduren door de horden koeien zelfs met vol doende licht tot een schier levensge vaarlijke zaak zou worden. Toch ge beurt het, misschien wel omdat een leven in India niet zo telt als bij ons. Wie een auto met chauffeur huurt voor een lange tocht kan zijn plezier op. Met banden, waar de binnenband in grote bobbels uitsteekt, scheurt hij met een snelheid van gemiddeld zes tig kilometer per uur over smalle bergweggetjes die in het gunstigste geval van bobbelig asfalt en in het ongunstigste geval van grote keien zijn voorzien. Als er een wiel aanloopt en je at tendeert hem daarop dan lacht hij en zegt: „Everything allright" (spreek uit: averietinka alraita). Niets aan de hand. En als de motor afslaat, doet hij de motorkap open, tovert wat met een wirwar van los hangende draadjes en lacht en zegt weer dat er niets aan de hand is. Dan scheurt hij weer verder, op de witte streep midden op de weg (mits aanwezig) rijdend. Tegenliggers doen dat ook. Pas op het allerlaatste mo ment omzeilen ze elkaar, terwijl ze hun claxons luid laten loeien. Als je die zoveelste helse tocht heel huids hebt volbracht, ben je ver baasd. Je chauffeur is dat echter niet. Hij lacht en is blij met die vijf roepies fooi. Voor hem een kapitaal. ADVFRlNT1E UTRECHT „Koude oorlog tegen de vakbeweging", staat met grote let ters boven een artikel in de N.V.V.- bladen van deze week, waarin het Ne derlands Verbond van Vakverenigingen felle kritiek oefent op de Nederlandse Bankiersvereniging, die in een brief aan de Raad van Nederlandse Werkge versverbonden grote bezorgdheid heeft uitgesproken over de loonpolitiek en de loonontwikkeling in 1967. Zij vreesde, dat de loonsverhogingen dan wel eens belangrijk boven de te verwachten stijging van de arbeids- produktiviteit zullen uitgaan, ook al hebben de werkgeversverbonden hier- haaldelijk verklaard, dat die loonsver hoging niet meer dan ongeveer 3,5 pet. mag zijn. Eigenlijk, aldus het N.V.V., bedoelt de bankiersvereniging dus, dat de werkgevers, als het erop aankomt, toch wel een grotere loonsverhoging zullen toelaten. Het N.V.V. noemt de brief van de bankiers dan ook „niet meer dan een stukje koude oorlog tegen de vakbeweging". De bankiers hebben verklaard, dat de werkgevers bij teveel loonsverho ging misschien extra-krediet nodig heb- (Van een onzer redacteuren) ALKMAAR De 20j-arige tuinders- zoon J. de V. uit Wognum, die maan dagochtend vroeg na het veroorzaken van een verkeersongeluk te Helloo van zijn bed werd gelicht en kort daarna overleed, blijkt een slok uit een fles landbouwvergif te hebben genomen. Dit is bij lijkschouwing in het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar vastgesteld. Hij kan tot zijn daad zijn gekomen, omdat hij dacht dat bij het ongeluk twee van zijn vrienden waren omgekomen. Deze twee vrienden zijn echter slechts licht ge wond, een derde inzittende van de auto, die De V. bestuurde, bleef zelfs geheel ongedeerd. Geheel over&tuur is de jongen na het ongeluk liftend naar zijn ouderlijk huis gegaan. Terwijl de politie hem kwam halen, moet hij het landbouwvergif Alladran hebben ingenomen. Op weg van Wognum naar Helloo moest de jon gen enkele keren overgeven. Kort na aankomst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. Gezien de mysterieuze achtergrond van zijn dood, werd op verzoek van de Alkmaarse officier van justitie, jhr. mr. J. Reigersman, lijkschouwing ver richt. Na de sectie vond de politie onder het bed van De V. een aangebroken fles Alladran. De jongeman had de avond tevoren met enkele vrienden een autotochtje ge maakt. Tijdens de rit waren enkele ca fés bezocht. In Heiloo verloor hij de macht over het stuur. De auto slipte en ramde een boom. Een der portieren vloog open. De twee knapen, die achter in zaten, werden op het wegdek geslin gerd. Na het ongeluk is de Wognumer «Mitomobilist doorgereden. Tussen Hei loo en Alkmaar heeft hij echter de auto aan de kant van de weg neergezet, heeft een stuk gelopen en is vervolgens tot bij zijn woonplaats gelift. De laatste ki lometers heeft hij per fiets afgelegd. 's Ochtends vroeg werd hij door de rijkspolitie opgehaald. Hij moest in Heiloo op het politiebureau een verkla ring afleggen. Zover is het echter niet gekomen. MILAAN De 25-jarige Paaqua- le Boscaro hoeft zich voor de komen de 45 jaar niet het hoofd te breken hoe hy zijn tandpastarekening moet voldoen, althans indien hij zyn proces wint. Een onafhankelijke deskundige heeft namelijk tydens het proces dat Pasquale Boscaro tegen een automo bilist aanhangig heeft gemaakt, ver klaard dat Boscaro een speciale soort tandpasta nodig heeft, sinds hy met zyn motorrijwiel door de automobi list ten val werd gebracht waarby een tand verloren ging. Volgens de deskundige geeft Pas quale Boscaro 3.000 lire per jaar aan deze soort tandpasta uit en derhalve verzocht hij de rechtbank de auto mobilist voor de komende 45 jaar voor de rekening te laten opdraaien plus de kosten van het proces. De rechtbank heeft nog geen uit spraak gedaan. ben, maar dat de banken van de Ne derlandse bank hun krediet niet meer mogen uitbreiden dan in overeenstem ming is met de groei van het natio naal produkt. Het N.V.V. stelt hier tegenover, dat banken hun kredieten sinds 1960 jaar lijks met 15 pet. hebben verhoogd, ter wijl het reële nationale produkt jaar lijks met slechts 5 pet. steeg. „Men hoeft maar een klein stapje te doen om de banken de schuld te geven van de huidige inflatie", aldus het N.V.V., „Als ze zich binnen hun grenzen had den gehouden, zou er geen geld zijn geweest voor zwarte lonen en even min voor de te omvangrijke investe ringen, die de vraag naar werknemers zo sterk deden groeien, dat zowel een verantwoorde loonvorming als een ge zond beleid inzake buitenlandse ar beidskrachten in het honderd liepen." Het N.V.V. zegt verder, dat de mo menteel gangbare rente van 7 a 8 pet. bij de financiering van de woningbouw en andere dringende voorzieningen in de miljarden gaan lopen. De bankiers kunnen tegenwerpen, dat de hoogte van de rente een kwestie van vraag en aanbod is, maar het loon wordt ook door vraag en aanbod bepaald. De vakbeweging, aldus het N.V.V., ziet echter heel goed de gevaren van een ongeremde toepassing van de wet van vraag en aanbod voor onze huidi ge economie: vandaar haar voorstel door het spaarloon de consumptieve bestedingen wat af te remmen en de produktieve investeringen te bevorde ren. BAARN. De ziekte van Weil, die enige weken geleden bij honden in een deel van Soest werd geconstateerd, heeft zich ondanks de verwachting dat de ziekte snel zou worden onderdrukt, tot Baarn uitgebreid. De gemeentebesturen van Baarn en Soest hebben bekendgemaakt, dat streng zal worden gelet op handhaving van het aaniyngebod, zowel in Baarn als in Soest. Inmiddels rijn ook reeds ziekte verschijnselen bij honden in Den Dolder geconstateerd. De ziekte, die wordt overgebracht door ratten, is waarschijnlijk ontstaan bij een nieuw recreatiecentrum in de Soesterduinen. De vorm van de ziekte van Weil, zoals die thans is geconsta teerd, is voor mensen vrij onschuldig. Het besmettingsgevaar is bovendien voor mensen niet groot. want eindelijk heb ik een after- dinner likeur ontdekt voor man nen, zo droog en robuust als een ferme whisky. Het is dan ook de beroemde niet-zoete whisky likeur die heet Bovendien heb ik voor f 13.75 per fles de keus uit nog vier andere Bols likeuren in deze serie: Bernardine (Liqueur Monastique) en Bolsherwhisk (Cherry Whisky Likeur)' en Moccafé (Coffee Liqueur) en Oragnac (Fine l'Orange/Cura- gao Brandy). Alle in hoogst nobele flessen en tot de rand gevuld met kieslikeurige Bols kwaliteit! mn UTRECHT Jarenlang was de 63-ja- rige boekhouder W.G. uit Zeist in dienst van een wasserij in zijn woonplaats. Hy had het bedrijf sterk in omvang zien toenemen. Met deze uitbreiding waren ook zyn werkzaamheden aanzienlyk toe genomen. Hij deed niet alleen de boek houding, maar betaalde ook het perso neel uit, bezocht de klanten en repre senteerde de directie op allerlei andere manieren. Hij had het tenslotte zo druk gekre gen, dat de zaak hem eigenlijk boven het hoofd was gegroeid. Plotseling was er een kasverschil van duizenden gul dens. Er was geen sprake van fraudu leuze handelingen, zeker niet van de kant van de boekhouder, maar hij trok zich deze zaak zo aan, dat hij finaal van de kook raakte. In een toestand van versuffing deed hy een greep in de kas, nam er f 3000.- uit en verdween er mee naar Duitsland. Na een paar dagen keerde hy weer te rug, hij had nog goed duizend gulden op zak. Dinsdag stond de man voor de recht bank. Hij moest zich verantwoorden voor de verduistering van f 3000.-. Een reden voor zijn daad kon hij ook nu niet geven. Hij had gehandeld in een soort roes. Op het verleden van de man was niets aan te merken. Hij had altijd rechtlijnig en godsdienstig geleefd. De officier van Justitie, mr. G. W. van Meyenfeldt, had begrip voor zijn situatie. Hij illustreerde dat met zijn eis: een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand, met een proeftijd van drie jaar. O De Amsterdamse politierechter, mr. R. de Waard, heeft de 22-jarige boekverkoper B. F. B. en de 25-jarige binnenhuisarchitect P. M. wegens bele diging van het openbaar gezag mee dragen bij een sandwichactie van de leuze „Politie stop sadisme" con form de eis veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met aftrek van het voor arrest. DEN HAAG In* het Staatsblad van lieden is een Koninklijk Besluit gepubli ceerd, waarby het wapen wordt vast gesteld „van de mannelijke en vrouwe lijke nakomelingen in de mannelyke l(jn uit het huwelijk van Hare Koninkiyke Hoogheid prinses Beatrix met Zijne Ko ninklijke Hoogheid prins Claus der Ne derlanden". Het wapen is „gevierendeeld", met de vlekken links boven en rechtsonder in azuur, met staande balkjes van goud en een klimmende leeuw van goud, die in zijn klauwen een zwaard en een bundel van zeven pijlen houdt. De vlakken rechts boven en links onder zyn in goud met een jachthoorn van azuur. Het wa pen heeft een hartschild van sinopel (groen) met een zilveren kasteel op een gouden berg met drie toppen. Het schild wordt bij mannelyke af stammelingen gedekt door twee helmen en voor de vrouwelijke afstammelingen met de koninklijke kroon. Schildhouders zijn twee leeuwen van goud. Het geheel is geplaatst op een mantel van purper, gevoerd met hermelijn en gedekt met de koninklijke kroon. Het Koninkiyke Besluit dat van 24 mei jl. dateert, zal deze week ook in de Staatscourant worden gepubliceerd, te zamen met een kleurenreproduktie van het wapen. TILBURG. Even na het verbreken van de verloving tussen een 23-jarige Tilburgse kapster en de 33-jarige Griek E. L., wonende in een pension in Oister- wyk, werd een bedrag van 13.000 gulden, bestemd voor huwelijksaankopen, ver mist. Het geld, dat door de voor diefstal bevreesde moeder van de aanstaande bruid uit voorzorg onder een kachel in een der slaapkamers was verborgen, is vermoedelijk door de Griek, die zich ver dienstelijk maakte met het verrichten van huishoudelyke bezigheden, gevonden en meegenomen. De man is spoorloos. Gebleken is intussen, dat de Griek in eigen land gehuwd was. Tydens zyn ver blijf in Duitsland had hy by een Duitse vrouw, met wie hy overigens tijdens zyn verkering met de Tilburgse kapster rus tig nog een maand op vakantie in Oos tenrijk ging, twee kinderen verwekt. Ook is gebleken, dat hij in Duitsland veroordelingen achter de rug heeft we gens bedrog en diefstal en dat hy al eer der zowel Duitsland als Nederland werd uitgezet vodr hij zich, voorzien van een werkkring, toch in Nederland ging ves tigen. ADVERTENTIE Om te kunnen geuren met telt deze Ier graag 14/t pence (61 cent!) neer. Wees blij dat in Nederland woont. U koopt - zonder invoerrechten - zo'n echte Ritmeester-Pikeur voor 17 cent. Waarom zou u er dus vandaag al niet van genieten? Pikeur is in Nederland overal verkrijgbaar. PIKEUR-INTERNATIONAAL IN 82 LANDEN VERKRIJGBAAR AMSTERDAM. Ir. W. Stam uit Bakkum heeft dinsdag het voorlopig bestuurscomité van de nieuwe politieke partij „Progressief Rechts" en 't par- tijprogramma bij de pers in Amster dam geïntroduceerd. In dit voorlopig bestuur treedt de heer G. Weltevreden op als secretaris, drs. K. Edzes uit Heiloo als penning meester en de heren H. Hali (Ede) en J. Hooman (Rijswijk) als bestuursle den. Bovendien is aan het comité toe gevoegd de heer J. J. G. van Putten uit Den Haag, die zich als organisator van een gelijkgestemde jongerenorga nisatie opwerpt. Het partijprogramma, dat voorlopig in 10.000 exemplaren is gedrukt, zal weldra in de boekhandel verkrijgbaar zijn. Het omvat drie hoofdstukken: (Vervolg van pagina 1). Door de nieuwe manoeuvre van de anti-revolutionairen is ook het premier schap van prof. Zijlstra weer mogelijk. Enkele dagen nadat de formateur hem de post van minister-president aan bood, bedankte de heer Zijlstra, reke ning houdend met „gevoelens en stand punten" in politiek verwante kring. Een paar dagen later opende de heer Roolvink echter weer de weg voor een nieuw beroep op de heer Zijlstra en dan „met meer succes", zoals Hij er aan toevoegde. Ook de kans op prof. De Quay als vice-premier komt nu weer naar voren. Prof. Steenkamp, die maandag door de formateur werd ontvangen, schijnt voor een van de drie portefeuilles in aanmerking te komen, Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, Econo mische Zaken en Sociale Zaken en Volksgezondheid. Bouwmeester Bogaers lijkt vastbe sloten niet aan te blijven. Economi sche Zaken wordt nu bezet door drs. Den Uyl, die als socialist uiteraard ook niet blijft. Drs. Schmelzer liet gisteravond mee delen, dat hij „in geen maanden, di rect noch indirect", contact heeft gehad met de A.R.-leden mr. J. Meynen en de heer J. J. G. Boot, die zouden zijn gepolst voor de portefeuilles van resp. Defensie en Binnenlandse Zaken. Uit goede bron' weten wij echter, dat de heer Schmelzer persoonlijk dr. Mey nen heeft opgebeld, om hem uit te no digen deel te nemen aan het overbrug gingskabinet. De heer Meynen heeft de uitnodiging echter onmiddellijk afgewe zen. Ook wat de heer Boot betreft be schikken wij over inlichtingen, die erop wijzen, dat hij wel degelijk voor een ministerspost is benaderd. Minister Biesheuvel heeft desge vraagd verklaard, dat het door hem en de heer Roolvink aan drs. Schmel zer gebrachte bezoek geen verband hield met publikaties, dat de heren Meynen en Boot een portefeuille was aangeboden. Sommige kranten bericht ten, dat de A.R.-minister en -fractielei der hierover de formateur de mantel wilden uitvegen. Hun bezoek duurde gistermiddag van een uur tot tien over half vier. 's Och tends was de A.R.-fractie bijna 2% uur in spoedvergadering bijeen geweest. De Kamerleden bleven in het Tweede- Kamergebouw om de uitslag van het gesprek van hun fractieleider met de formateur af te wachten. Die uitslag was snel meegedeeld: „De formateur zal de voorstellen overwegen". De fractie was er nog geen vijf minuten voor bijeen. Enkele leden van de P.v.d.A.-fractie hebben gisteren weer vergaderd met de socialistische ministers, behalve minister Vrolijk, die buitenslands was. Dr. Tans deelde mee, dat het een routine-overleg over „de stand van za ken" betrof. De laatste week worden er dagelijks besprekingen gevoerd tus sen de P.v.d.A.-ministers en o.a. de heren Nederhorst en Tans. MIDDELBURG De afgelopen oktobermaand hiyken sterke vogeltrekbewegingen voorgekomen te zyn langs de secundaire Deltadammen en de Oosterscheldebrug. Vele dui zenden vogels van diverse pluimage hebben van de korte verbindingen door het Deltagebied gebruik gemaakt op hun weg naar hun winterkwartieren, die gelegen zyn op de Britse eilanden en in zuidwestelyk Europa. Vooral spreeuwen maakten van de Deltaroute gebruik. Op een ochtend in oktober is een byzonder grote spreeuwen- zwerm waargenomen, die een lengte had van enige kilome ters. Deze zwerm bewoog zich als een enorme slang met een snelheid van circa 50 kilometer per uur over de Ooster scheldebrug. Op een gegeven moment, toen de kop van de spreeuwenslang de Noordbevelandse oever bereikte, had de staart nog maar net Schouwen-Duiveland verlaten. Aldus is gebleken uit onderzoekingen naar de vogeltrek door leden van de Vogelwerkgroep van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging. Honderden vogels zyn omgekomen in een tientallen meters hoge vlam uit een 75 meter hoge afvoerpyp van een kraak installatie van de Staatsmynen in Geleen. Grote concentra ties trekkende vogels werden aangelokt door de warmte van de vlam. Personeel van de Staatsmynen was de afgelopen dagen vrywel doorlopend in de weer om de stervende vogels te verzamelen en in een gaskamer van de fabriek uit hun lijden te helpen. „Grondslagen", „Beginselprogramma en „Urgentieprogramma". De heer Stam zei in zijn toelichting, dat P.R. geen splinterpartij zal zijn in de zin van een gelegenheidspartij met een partieel programma. De partij dient op een duidelijk het hele politiek en maatschappelijk leven omvattend programma te stoelen. Met progressief vooruitstrevend wordt bedoeld datgene te willen doen, dat de norma le maatschappelijke en economische ontwikkeling bevordert. Het rechts is beslist niet ultra-rechts en is ook niet als conservatief of re actionair bedoeld, maar simpel als een aanduiding, dat de partij zich opstelt tegenover het links progressief, zoals dat bijvoorbeeld bij „Tien over rood te vinden is. P.R. is voor geleidelijke afschaffing van subsidie, tenzij deze uit zuiver landsbelang nodig is. „Wat economisch niet levensvatbaar is, moet in het al gemeen gesproken niet kunstmatig in het leven worden gehouden". De bedoeling is, dat omstreeks 15 no vember in Utrecht het oprichtingscon gres zal worden gehouden en dat dan tevens statuten en dergelijke zaken ge reed zullen zijn. Het is beslist de be doeling, als op dat congres de partij van de grond komt, mee te doen aan de eerstvolgende verkiezingen. IJMUIDEN Maandagmiddag is de 62- jarige H. Kootstra uit Schoonoord, werk zaam by de Havenstichting Zaandam, op het terrein van de Hoogovens in IJmui- den onder een passerende trein geraakt. Hy overleed ter plaatse aan zyn verwon dingen. De 41-jarige olieman Warren Boyd Murray uit San Francisco, opvarende van het Amerikaanse stoomschip Beau regard is in Rotterdam verongelukt, toen hy op het terrein van de stuwa doorsmaatschappij Quick Dispatch door onbekende oorzaak onder een met 10 ton hout geladen vrachtwagen kwam. ADVERTENTIE In plaats van aulkar. Goedgekeurd door da N.V.S. zonder saochariMk voor do slank» (Unl ■*wmmm 0 Minister Luns heeft de indruk, dat de Britse regering op korte termijn een wat hij noemt spectaculaire stap overweegt ten aanzien van de Europese Economische Gemeenschap. De Neder landse bewindsman zei dit dinsdagavond op de Rotterdamse luchthaven Zestien hoven bij zijn terugkeer van een kort bezoek aan zijn Britse ambtgenoot Brown. Het Tweede-Kamerlid Tilanus (CHU) heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijk gevraagd of deze het volledige advies van de ziekenfondsraad inzake de pre mievaststelling van de verplichte zieken fondsverzekering in 1967 wil publiceren. 0 Naar van de zijde van het ministe rie van Financiën wordt meege deeld, zullen binnenkort nieuwe munt biljetten van 2^4 gulden in omloop wor den gebracht, naast die welke thans in de circulatie zijn. Mr. B. W. Biesheuvel, minister van Landbouw en Visserij, zal maandag ochtend 7 november het nieuwe slacht- bedrijf openen van Zwanenberg's Fa brieken te Oss. In deze nieuwe slach terij, een der grootste van West-Euro pa, waarin ca. zeven min. gld. is ge ïnvesteerd, kunnen 240 varkens per uur worden geslacht. 0 In 't tuinbouwcentrum Noord-Lim burg heeft de nachtvorst in de af gelopen nacht grote schade aangericht. De kropsla, die nog in de voile grond stond en hoge prijzen opbracht, is even als de stambonen, geheel verloren ge gaan. 0 De Goese geschiedenisleraar dr. K. F. Bouman, initiatiefnemer van de actie petionnement Viëtnam (thans on geveer 60.000 handtekeningen) heeft zich teruggetrokken uit het initiatiefco mité van de partijlozen, omdat hij zich heeft aangesloten bij de Pacifistisch So cialistische Partij. De heer Bouman is, blijkens een brief die hij heeft rondge zonden, diep teleurgesteld over het feit dat de Tweede Kamer de petitie niet heeft beantwoord. De Groninger politie heeft zeven jon gelieden gearresteerd, die zich in de laatste tijd aan allerlei, diefstallen en inbraken schuldig hebben gemaakt. Zij huisden in enkele afgekeurde krotwo ningen en pleegden vandaaruit inbra ken in loodsen, bedrijven, venterswa- gens of geparkeerd staande auto's. 9 Het schaatsenfabriekje en de jacht werf van de fa. Planting te IJlst worden door financiële moeilijkheden met ingang van 10 december gesloten. Het uit twintig man bestaande perso neel is met ingang van diezelfde datum ontslag aangezegd. 0 Dezer dagen heeft de Almelose poli tie na een routine-onderzoek twee in Almelo werkende Turken aangehou den, verdacht van het voorhanden heb ben en waarschijnlijk het handelen in verdovende middelen. Een van de twee Turken is na verhoor vrij gelaten, maar de ander, in wiens koffer achttien ta bletjes voor een deel bestaande uit In dische hennep bestaande verdovende middelen gevonden zijn, zit nog altijd vast op het bureau. De tijdelijk zaakgelastigde van de Sovjet-Unie in ons land, de heer I. M. Gorochof, heeft dinsdagochtend in Utrecht, in aanwezigheid van veel land genoten en officiële Nederlandse gas ten, het elfde lustrum „Tussederusse" van de Utrechtse studentenvereniging „Unitas" officieel geopend. Dinsdag is op het raadhuis van de gemeente Amstelveen de 60.000ste inwoner ingeschreven. Het is de maan dag geboren Gerrit Dirk Jan Hoogen- doorn.

De Vallei | 1966 | | pagina 7