Maastricht herbouwt krotbuurt in stijl Stormachtige zitting Indiase parlement orster zegt niet aan V.N. toe te geven Sovj et-ruimtevaartuig in september vergaan Steeds meer verzet in China tegen R. Garde Saneringsplan trekt ook buiten de stad aandacht Bronchïleffen Geen afbraak;geen museum Eerherstel Operatie geslaagd, patiënt gevlucht Doodvonnis in Rhodesië Israëlisch hlad valt V. Horn aan Goedkoper benzine in België VAN ONZE LEESTAFEL Schatkist en boete „Hoger Jan Compromis Stokstraat Met vaart Voorwaarden Jongens verpletterd in tent 3 meisjes verbrand in Antwerpen Veel verkeersdoden in Frankrijk Dat had mevrouw Cretier niet verwacht.... Het„ „Algemeen Dagblad" (onafh. Pagina 9 WOENSDAG 2 NOVEMBER 1966 (Van een onzer verslaggevers) TTet verbeide rustpunt aan het einde van een lange reis bezorgde mij een desillusie. Het Maastrichtse Vrijthof, dat ik mij van een vorig bezoek herinnerde als een echt plein, een van de weinig talrijke die er nog in ons land over zijn, is in luttele jaren zo'n druk verkeerscircuit geworden, dat een zware batterij verkeerslichten de files auto's, bromfietsen en wielrijders in toom moet houden. Maastricht had ik uitgekozen, om dat het de naam heeft met driftige ijver een poging te doen orde op za ken te stellen in de oude stad. Het Stokstraatplan waart door de sane- ringsliteratuur als het voorbeeld van een actief beleid. Gemakkelijk pro jecteert men die verhalen dan op eigen herinneringen. Er rijst dan een beeld op van een gaaf monument, dat in een sterk gewijzigde samenleving een nieuwe functie vond. Het klopt niet met de werkelijkheid. Maastricht staat ondanks indruk wekkende activiteiten eigenlijk pas aan het begin van zijn sanering. Hoe het moet worden staat echter vast. Saneren wordt in ons land vaak versleten voor een puur technische aangelegenheid. Het treffen van ver- keersvoorzieningen, het restaureren van cultuurhistorisch belangrijke bouwwerken, het weer bewoonbaar maken van verpauperde buurten geeft weliswaar de technici voor et telijke jaren werk, doch het wil niet zeggen, dat daarom op sanering het technische etiket past. Maastricht is een van de weinige steden, waar consequent wordt uitgegaan van de gedachte, dat een stad in al haar ge ledingen een sociale leefruimte is. De stad dient zo te zijn ingericht, dat de mens er alle gelegenheid heeft om er mens te zijn. Ettelijke Nederlandse steden zijn in een ver verleden ontstaan. De eeuwen door behielden de oude centra in plattegrond en ar chitectuur hun kenmerkende ka rakter. Zij onderscheiden zich door een specifieke sfeer en ge zelligheid, iets dat niet te constru eren valt, zoals uit de bouw van moderne stadscentra blijkt. Het bestaan van de oude ker nen wordt bedreigd door de gro te evolutie, die de groeiende cen tra doormaken. Het blijkt even wel, dat de eeuwen geleden ge grondveste stad ook in het mo derne leven een voorname functie kan vervullen. Nederland levert er een aantal treffende voorbeel den van op. In een drietal artikelen wordt aandacht geschonken aan de zorg, die overheid en particulier zich getroosten om de historische binnensteden in ere te laten. Deze theorie wordt verdedigd door de directeur van de stedelijke dienst van publieke werken, de so- ciaal-geograaf J.J.J. van der Ven- ne. Omdat hij geldt als een autori teit op het gebied van de recon structie van geschiedkundig belang rijke steden, is er alle reden zijn visie hier te vermelden. Hij onderscheidt drie mogelijkhe den bij uitvoering van saneringen: a. het genadeloos afbreken van alles dat in de weg staat; b. het krampachtig vasthouden aan de oude structuren, het „heem- schuttelijk denken", zoals hij het noemt c. het compromis. Dit betekent voor de heer Van der Venne het zoeken van een liefdevolle synthese tussen oud en nieuw. „Wij zijn niet in Brazilië, waar men in de oersteppe een nieuwe stad kan bou wen, waarvan de leefbaarheid overi gens nog moet worden bewezen. Wij leven ook niet in een museum, waar het leven verstild is en de enige dy namiek wordt gevormd door de dui ven op een plein." De heer Van der Venne voegt er een tweede motief aan toe. „Geen sa menleving kan naar aard en wezen gedijen indien de nieuwe levensstijl niet wordt geïncorporeerd in de over geleverde levensstijlen. De mens zon der historische binding is als een pij ler zonder fundament. Aan dit histo rische fundament heeft onze onper soonlijke tijd, waarin de creativiteit het vaak aflegt tegen massaproduk- tie en chablones, wellicht meer be hoefte dan ooit tevoren." Via dit stramien gaat Maastricht zeer consequent te werk. Dit bleek mij toen ik met hoofdambtenaar G.W. van Slobbe in Amsterdam opge voed in liefde voor het stadseigene Nog een voorbeeld van restauratie in een oude wyk van Maastricht in de oorspronkelijke stijl. het hart van de stad verkende. Bin nen de oude Maastrichtse veste valt zoveel te bekijken en te bewonderen, dat wij een keuze moesten maken. Het werd het bekende Stokstraatge- bied. Als tweede saneringsobject be zochten wij het gebied Boschstraat- oost. Daar kan straffeloos worden ge broken. De Stokstraat, nu zelfs internatio- ruïne. Er wordt echter zo vlijtig ge werkt, dat men zich met enige fan tasie een uitstekende indruk kan vor men van dit oudste stukje Maastricht. De Stokstraat nu zelfs internatio naal aangeprezen, is een kwarteeuw geleden amper aan een complete ver nieling ontkomen. Aan het einde van de jaren dertig werd ernstig gedacht over een volledige opruiming van dit toen geheel verpauperde stadskwar tier. De oorlog verhinderde dit voor nemen. Voor Maastricht was het de enige zegen, die aan de intocht van de Duitsers was verbonden. Toen er na de oorlog weer middelen beschik baar kwamen werd de geprojecteerde afbraak als een onbruikbare remedie over boord gegooid. Men wenste ge lukkig het eeuwenoude karakter van de wijk te behouden. Hier, op de fundamenten van de gallo-romeinse stad aan de Maas, woonden in de zestiende en de zeven tiende eeuw de aanzienlijken van de stad. De aanwijzing van Maastricht tot garnizoensstad en de ontwikkeling van de industrie joegen de op rust en welvaart gestelde Maastrichtenaren echter de stad uit. Onder de invloed van het woonruimtegebrek voor de arbeidende bevolking werden de sta tige herenhuizen gebombardeerd tot woonkazernes. Overbezetting en ver waarlozing richtten het Stokstraat kwartier te gronde. De onmaat schappelijkheid was er zó groot, dat geen Maastrichtenaar het in zijn hoofd haalde er zich zonder noodzaak te vertonen. Bij opstelling van plannen ging het gemeentebestuur van Maas tricht er vanuit, dat de gemeente alleen niet in staat zou zijn de uit voering te doen slagen. Men wees dan ook de dicht aan de welvaren de binnenstad grenzende straten aan als het operatieterrein van par ticulieren. De rest van het gebied is werkgebied voor de overheid. Maastricht heeft er een flinke kluif aan. Daar aan en rond de Stokstraat staan maar liefst 83 panden met een monumentale waai-de, 48 gevels die aanpassing behoeven aan hun cul tuurhistorische omgeving en zeven tien gevels die een bescheiden res tauratie dienen te ondergaan. Ten slotte zullen zeventien panden met de grond gelijk gemaakt moeten worden om de openheid, die het kwartier vroeger vertoonde, te kunnen her stellen. Sinds 1949 werkt Maastricht gesta dig aan de realisering van dit pro ject. Het begin was bescheiden, maar de laatste zeven jaar wordt er met vaart gewerkt. Voor wat haar aan deel betreft, kijkt de gemeente niet op een paar dubbeltjes. Evenmin wordt bij restauraties gewacht op reacties van de toekomstige gebrui kers van de panden. Zonder dat van tevoren vaststaat wie te zijner tijd in de Stokstraat zijn bedrijf zal uitoefenen, maakt de gemeente het werk klaar. Het woon gedeelte wordt compleet opgeleverd. De onderbouw wordt zo uitgevoerd, dat de toekomstige bewoner er nog alle kanten mee uit kan. Van één ding moet hij afblijven: het exte rieur. Maastricht drijft met de geres taureerde panden geen handeltje. Er wordt zuiver berekend welke on kosten de gemeente er aan ten of fer legde en die worden de adspi- rantkoper als vraagprijs voorge legd. Hij kan accepteren of van de koop afzien. Bij verkoop gaat het gemeentebe stuur zeer selectief te werk. Een middenstandsbedrijf, dat naar de mening van burgemeester en wet houders niet past bij het karakter van een bepaald pand, komt voor koop niet in aanmerking. Men neemt liever renteverlies op het geïnvesteer de kapitaal, dan dat men zich du bieuze experimenten op de hals haalt. ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm.95ct Een goede oplossing is te Maas tricht verkregen bij deze boogvor mige bouw, waarachter een winkelga lerij is. Becijferd is, dat het opknappen van het Stokstraatgebied de gemeente vijftien miljoen gulden zal kosten. Aan restauratiebij dragen van het rijk en aan verkoopsommen ontvangt de gemeente om en nabij dertien mil joen terug, zodat het object de ge meenschap uiteindelijk op drie mil joen komt te staan. Het zijn fikse be dragen in een tijd, dat het geld duur is, doch Maastricht heeft het er voor over. Evenals alle Nederlandse ge meenten zingt Maastricht mee in het koor dat vindt, dat het rijk de plaat selijke overheden maar zuinig be deelt. Toch kan Maastricht nog steeds doorbouwen aan het Stokstraatplan. doorbouwen aan het Stokstraatplan. Dit dank zij het financieringsschema. Het werk is in een aantal fasen ver deeld. Het geld, dat door verkoop van panden van de eerste fase vrij komt, wordt gebruikt om de tweede fase te financieren. Door prijs- en loonsver hogingen ontstaat wel verschil tus sen benodigd en aanwezig kapitaal, maar de middelen blijven toch steeds voldoende om vaart in het werk te houden. Bovendien is het gemakke lijker om een ton dan een miljoen op de kapitaalmarkt te lenen. Van die situatie maakt Maastricht een uitne mend gebruik. Het biedt de stad tevens een grote voorsprong op de zustersteden, die amper aan sanering zijn begonnen. NIEUW DELHI Bij stormachtige stemming is de herfstzitting van het parlement van India begonnen, terwijl voor het parlementsgebouw 300 Hindoe monniken en hun aanhang door een po- litiekordon braken om een slachtver bod voor koeien te bepleiten. Enkele minuten voor de parlemen taire zitting zou beginnen, drong de eer ste golf van monniken en met hen sympatiserenden, mannen zowel als vrouwen, door het kordon dat de politie voor de hoofdingang had getrokken. Met veel moeite gelukte het de poli tie een inspecteur werd in de hand gebeten de demonstranten bijeen te drijven en in gevangeniswagens af te OLDENBURG De in voorarrest gestelde 40-jarige Walter Schroder, wie destijds reeds een arm was afgezet en die dinsdag in een ziekenhuis in Nor denham (Neder-Saksen) aan zijn blinde darm was geopereerd, is enkele uren na die operatie er vandoor gegaan, met achterlating van kleren en kunstarm, aldus de politie. Hij maakte deel uit van een bende die in Neder-Saksen een zestiental brandkasten gekraakt heeft en daarbij voor ongeveer veertigduizend gulden buit maakte. FONTAINEBLEAU Gisteren zijn de stoffelijke overschotten geborgen van drie jonge kampeerders uit Parijs, die in hun slaap door de „Dame Jeanne", een rots van 400 ton, werden verbrij zeld. Naar is meegedeeld is de fundering van de rots, gelegen in de bossen van Fontainebleau, 40 kilometer ten zuiden van Parijs, verzakt ten gevolge van de zware regenval in de afgelopen dagen. De rots stortte op de tent waarin de drie jongens overnachtten. SALISBURY In Salisbury is een ne ger, Elisha Tarisaji, ter dood veroor deeld, omdat hij een handgranaat in de woning van een blank gezin zou hebben gegooid. Er hadden zich daarmee geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Volgens een speciaal artikel van de wet op de handhaving van de orde, krijgt iemand, die schuldig bevonden wordt aan het werpen van een bom automatisch de doodstraf. TEL AVIV Het onafhankelijk Is raëlische avondblad Maariv heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de gedenkschriften van de Zweedse gene- raal-majoor Carl Von Horn aantonen, dat deze talent heeft voor het schrij- van van „keukenmeidenromans". Het blad is vooral verbolgen over de beschuldiging van de generaal, dat vrou welijke leden van de Israëlische strijd krachten zouden worden gebruikt om i. - voeren. Later kwam er een tweede golf en ook deze werd door de politie afge voerd. De demonstranten wensen een wet die op godsdienstige motieven het do den van koeien verbiedt. De leider van de Jan Sangh, een rechtse Hindoepar tij, heeft verklaard dat er in India een revolutie zou uitbreken, 'indien het slachtverbod er niet onmiddellijk zou komen. In het parlement zelf ontstond grote ruzie toen voorzitter Hoekoem Singh had meegedeeld, dat hij bijna 100 moties van de oppositie had afgekeurd, omdat ze tegen de wet en orde waren en om dat de kwesties uitsluitend binnen de ju risdictie van de betrokken deelstaten lagen. De moties hadden moeten dienen om de regering te verwijten, dat de po litie op studenten had geschoten en de regering zelf had nagelaten de kritieke voedselstaten in de door droogte ge teisterde deelstaten Oettar Pradesj en Bihar het hoofd te bieden. Wel accepteerde de voorzitter een door de Jan Sangh ingediende motie van wantrouwen jegens de regering- Gandhi. Heden komt deze motie in de bat. Kans van aanneming is er niet, want de regerende Congrespartij heeft een grote meerderheid in het parlement. Het is de tweede motie van wantrou wen die tegen mevr. Gandhi is ingediend in de tien maanden dat zij premier is. 0 De Amsterdamse centrale recherche heeft opnieuw een aantal personen aangehouden, die ervan worden ver dacht sinds medio dit jaar betrokken te zijn bij een reeks diefstallen van goe deren ter waarde van enige duizenden guldens in het Amsterdamse bodencen trum. EAST LONDON (Zuid-Afrika). Premier Balthazar Vorster van Zuid- Afrika heeft 't besluit van de Verenig de Naties inzake het mandaat over Zuid-West-Afrika „belachelijk" genoemd en gezegd dat zijn regering „er geen enkele waarde aan zal hechten". De premier zei dat de resolutie onwet- ADVERTENTIE BRUSSEL Volgens Belgische pers berichten zal de prijs van benzine in België met ingang van heden worden verlaagd. De verlaging zal afhankelijk van de zone van 30 tot 60 centimes be dragen, 4.2 cent. Zo zal in Antwerpen een liter super-benzine in plaats van 9.22 frank 8.62 frank gaan kosten, 60.3 cent. Het besluit van de grote maatschap pijen zou zijn genomen om de toene mende concurrentie van „outsiders" te gen te gaan. tig is en geen basis heeft in 't interna tionale recht. Hij achtte de resolutie tevens „ongrondwettig". De algemene vergadering der V.N. wil het gebied onder verantwoordelijk heid van de V.N. plaatsen. In Pietermaritzburg heeft op 't con gres van de afdeling Natal van de Verenigde Partij (oppositie) Sir De Villiers Graaff, de leider van de par tij, gezegd te hopen dat de regering niet zal besluiten uit de V.N. te tre den, zonder het parlement te raadple gen. Eerder heeft Sir De Villiers in het parlement gezegd dat de Verenig de Partij wat Zuid-West-Afrika betreft achter de regering staat. De voorzitter van de algemene ver gadering, Abdoel Rahman Pazhwak, heeft de eerste besprekingen over de oprichting van een 14-landencommis- sie ad hoc over Zuid-West-Afrika afge sloten, zo is vandaag in New York ver nomen. Volgens zegslieden heeft Pazhwak contact opgenomen met verscheidene delegaties waaronder vier van de vijf permanente leden van de veiligheids raad Engeland, Frankrijk, de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie in de hoop hun diensten voor de in te stellen commissie te verkrijgen. Hij wacht nu hun reactie af zodra de delegaties ruggespraak met hun regerin gen hebben gehouden, aldus de zegslie den. ANTWERPEN Een door onbekende oorzaak uitgebroken brand in een woon huis te Antwerpen heeft het leven ge kost aan drie meisjes. Hun ouders en broertjes wisten zich in veiligheid te brengen. Tegen 6 uur 's ochtends wekte een jon getje, dat met de meisjes op een ka mer sliep de ouders en zei dat de slaap kamer brandde. Toen de vader de slaap kamer van de meisjes wilde betreden brandde deze reeds dusdanig, dat een reddingspoging onmogelijk was. Acht andere bewoners van het huis konden via het dak worden gered. PARIJS In de vakantieperiode van Allerheiligen, die in Frankrijk vier da gen duurt, zijn in dit land zeker vijf ennegentig mensen bij verkeersongeluk ken om het leven gekomen. Zeshonderd vijftig personen werden gewond. Vorig jaar lieten in die periode 131 mensen het leven en werden er 1380 gewond. WASHINGTON Kort na de lance ring op 17 september is een groot Rus sisch ruimtevaartuig vergaan. Deze onthulling is vervat in de jongste uit gave van het „rapport over de satelliet situatie", waarin het Amerikaanse bu reau voor de ruimtevaart objecten in de ruimte pleegt te catalogiseren. ADVERTENTIE Het ruimtevaartuig is in minstens 51 stukkep en waarschijnlijk aanzienlijk meer uiteengespat, blijkt uit Ameri kaanse waarnemingen. Tegen half ok tober waren nog negen stukken in een baan om de aarde. De overige waren bij de terugkeer in de dampkring ver brand. De Russen hebben deze lancering nooit bekend gemaakt en de Amerika nen hebben de aard van het ruimte schip niet kunnen vaststellen. Het kan een proef zijn geweest om diep in het heelal door te dringen, ook is het moge lijk dat de ontploffing opzettelijk te weeg is gebracht als proef, of het was misschien een verkenningssatelliet. Het ruimteschip, dat misschien wel een gewicht van zes ton had, werd ge lanceerd te Tjoeratam, waar zich de startplaatsen van militaire raketten voor de lange afstand bevinden. De meeste wetenschappelijke lanceringen worden uitgevoerd te Kapoestin Jar. laarlyks brengen de Nederlandse auto mobilisten 6.5 miljoen gulden op voor parkeerovertrediijgen, oftewel ruim vier gulden per wertuig per jaar. Rubriekschrijver Flex haakt in „Trouw" (a.r.) in op dit bericht, waarvan z.i. in zoverre een opvoedend effect kan uit gaan op grote zondaren, dat zij er uit kunnen afleiden in welke mate zij bo ven het gemiddelde zondigen. „Dat is niet de benaderingswijze van de ethiek. Ik geeft het toe. De ethiek houdt vast aan f 0,00 boete per automobilist per jaar. Maar in dit aardse leven groeien naast de etische normen altijd nog andere normen, die ontleend worden aan het gemiddelde van de zondige levenspraktijk. Ten aanzien van parkeerovertredingen ver strek deze situatieethiek als norm f 4.- per auto per jaar. De overheid mag daarmee evenwel niet rekenen. Die moet vasthouden aan f 0,00 als norm voor een onberis pelijk parkeerleven. Maar de overheid is ook maar van deze aarde. Als ik de totaal opbrengst zie van 6,5 mil joen gulden per jaar, dan vraag ik mij wantrouwig af of de cwerheid bij het maken van de jaarlijkse begro tingen alvast niet is gaan rekenen op deze inkomsten. De dienstdoend agent lukt het nog wel om telkens verwon dering te veinzen over onze zonden, maar ik zou toch wel eens willen we ten of deze verwondering ook tot uit drukking komt in de begroting van het departement. Heeft Vondeling die 6,5 miljoen voor 1967 als dekking op gevoerd, ja of nee. Dat heeft Noten boom helemaal over het hoofd gezien. En ook Roolvink heb ik er niet over gehoord. Staat het er, dan is het zaak dat de ethici de waarschuwende vin ger heffen. In theorie immers dient de over heid de mogelijkheid open te laten, dat de automobilisten in '67 zich keu rig zullen houden aan de wetten. Ge lijk het betaamt. Er mag geen situa tie ontstaan, dat de overheid met gro te tekorten komt te zitten, wanneer de onderdanen beneden het geraamde aantal zonden blijven. Want dan zou de overheid belang bij de zonde krij gen. Dan zou de filmtitel „Zij die van de zonde leven" ook slaan op heel achtenswaardige ambten. Dus maar niks ramen? En elk jaar verwonderd wezen over de financiële meevaller? Er zit ethisch niks anders op. Men zou het geld, na aftrek van de door de overtreders veroorzaakte innings- kosten, ook kunnen bestemmen voor 'n goed doel. Ach nee. Laten we de behoeftigen niet afhankelijk maken van de zonde van anderen. Etisch is het het beste om goud voor het geld te kopen, en dat het heelal in te schieten. Ik troostte me thans op de stoep van het politiebureau met de gedachte: als we geen boetes betaal den, dan had de overheid ongetwij feld f 6,5 miljoen meer belasting ge heven. En dan had ik niet eens een plekje gehad!" lib.) heeft ernstige bezwaren te gen het optreden van prof. De Quay: „Toen de heer De Quay na een ge sprek drs. Schmelzer verliet, stelden journalisten hem vragen. Dat de man niets te vertellen had laten we daar; afgezien ervan dat hij onder de om standigheden van het ogenblik niet al te veel te berde kon brengen, was een zekere reddeloze zwijgzaamheid ook vroeger wel eens bij hem waar te ne men. Maar dat hij ronduit, grof werd, vinden we minder begrijpelijk. „Nu kunnen de heren rustig voortgaan met hun gefantaseer over de kabinetscri sis. Daar bent u immers zo sterk in". Aldus sprak deze Bossche Zarathustra. Er wórdt door journalisten in hun bladen niet gefantaseerd over de ka binetscrisis. Maar een groot aan tal politici schijnt zich, met volstrek te negatie van de eis tot duidelijk heid in de politiek, onledig te willen houden met het leggen van perma nente rookgordijnen om de formatie pogingen, om hun eigen woorden, om hun eigen bedoelingen. Er zijn ver klaringen geweest en niet alléén van anti-revolutionair® zijde! in de laatste dagen die als kryptogram- men in elkander zaten en waaraan analysator A. een volstrekt andere interpretatie gaf dan analysator B. en allebei met klem van argumenten. Er wordt een ingewikkeld spel ge speeld waarin politieke, partijpolitie ke en persoonlijke motieven hun rol letje hebben. Het is de taak van de journalist, tolk te zijn voor een publiek dat van dit echt niet in alle opzichten zo ver heven politieke spel vaak heel wei nig snapt, weinig snappen kan omdat er tot schade van het demovra- tisch denken in de burgerij zo met rookgordijnen wordt gewerkt. Die journalisten moeten dan bovendien nog oproeien tegen een regentenmen taliteit als waarvan de heer De Quay blijk geeft: Fantaseert u maar wat binnenskamers maken wij het wel uit. Toen de heer De Quay nog minis ter-president was zong Wim Kan hem in een van zijn allerbeste liedjes toe: „Hoger, Jan, hoger Jan"! Dat blijkt in één opzicht, na al die jaren, toch een vrome wens van Wim Kan te zijn geweest, 's Heren De Quay's gevoel voor humor en zijn wellevendheid zijn althans sindsdien niet op een hoger plan gekomen". Mevrouw Cretier in Lobith was altijd trots op haar prachtige was. En toen er dan ook een Sunil team aanbelde met de vraag of zij voor haar de was mochten doen, zei ze: „U mag bet proberen dames, maar ik denk niet dames gingen aan de slag. Alles deden ze op dezelfde wijze als mevrouw Cretier. Ze gebruikten alleen een ander wasmiddel: Sunil. Het resul taat? Alles was witter, duidelijk wit ter... En u mag raden welk wasmiddel HONGKONG Eenentwintig van de 49 organisaties en ministeries, die vallen onder de staatsraad van premier Tsjoe En-Iai, zijn gedurende de laatste weken het doelwit geworden van zware beschul digingen van de rode gardisten. Hoge partijfunctionarissen worden be schuldigd van revisionisme, aldus het onafhankelijke dagblad „Ming Pao", en enkelen van hen zijn ontslagen. De beschuldigden zijn volgens het blad allen lid van de Chinese communistische partij en bekleden hoge functies op mini steries als Buitenlandse Zaken, Cultuur, Gezondheidszorg, Posterijen en Telecom municatie, Onderwijs e.a. Het blad com mentarieert: „Dit alles wijst er duidelijk op, dat de huidige culturele revolutie een verbitterde strijd is geworden om de macht in de communistische partij". A~ ^.V'n A t.u A* kroonkolonie Hongkong hebben onlangs bloedige gevechten plaatsgevonden tus sen rode gardisten en boeren in Tsoeng Sjoen, in de Chinese provincie Kwang Toeng. Communistische bladen in Peking heb ben melding gemaakt van een poging om een trein met leden van de rode garde te doen verongelukken. Een 18- jarige soldaat, Tsai Joeng-sjang, had het ongeluk kunnen voorkomen doch was zelf om het leven gekomen. Volgens de persberichten had Tsai, die een spoorbrug moest bewaken, op 10 ok tober juist voordat een trein met rode gardisten op weg naar Peking de brug zou passeren, een stuk hout op de rails zien liggen. Hij kon het blok nog weg halen, doch kwam zelf onder de trein. Het is de eerste maal dat officieel een

De Vallei | 1966 | | pagina 9