Korea: „zorgenkind" van V.S. in Azië Britse regering mengt zich niet in staking Deense regering afgetreden Oostenrijk te slap voor nazi-moordenaars Duits geheim agent kreeg van Britten hoge onderscheiding Genève Hereniging blijft een niet te vervullen wens POSTSPAARBANK RENTE TOT Min. De Jong genoemd als premier Paus werkt aan bestand met Kerstmis in Viëtnam Wapenstilstand werd nog steeds geen vrede Moboetoe neemt veto-recht PTT Ook prinses heeft het koud.... Dubbelspion verried velen Klap Wapenrust Wensen Toekomst Meer proeessen in Indonesië Luchtlijn Moskou- Montreal 22 november verkiezingen Felle «sinklacht van ir. Wiesenthal Wijziging in leiding van NAVO S.S.-er veroordeeld in Praag In Aberfan 144 doden Brit verdacht van spionage DONDERDAG 3 NOVEMBER 1966 (Door Albert E. Kaff, UPI) TOKIO Na de tweede wereldoorlog hebben Amerikaanse troepen tweemaal voet aan Aziatische wal gezet om door communistisch-China gesteunde tegen standers te bevechten. Van een Amerikaanse overwinning is in beide gevallen echter nog lang geen sprake. Van 1950 tot 1953 was het Korea waar de Amerikanen in een oorlog ver wikkeld waren, die voor beide partijen overwinning noch nederlaag opbracht. Er werd een wapenstilstand gesloten, die nu reeds dertien jaar wordt nage leefd en daarmee het langste bestand is uit de geschiedenis. Nu is het Vietnam waar de Amerikanen zich in de strijd hebben geworpen om de communistische dreiging te keren met een gewapend optreden. De guerrilla strijd in het tropische oerwoud en de drassige rijstvelden is voor het Ameri kaanse leger iets nieuws. De Koreaanse oorlog bleek geenszins gemakkelijk te zijn, maar werd ten minste nog gevoerd volgens de geijkte regels van de strategie. Het verloop van de strijd tekende zich in Korea dui delijker af, dan in Viëtnam. De strijdkrachten van de Verenigde Naties, samengesteld uit soldaten uit Zuid-Korea, de Verenigde Staten en 15 andere bij de V.N. aangesloten landen, stonden tegenover de Noordkoreanen en later tegenover de Chinese „vrijwil ligers." Om iedere greppel, heuvel, straat en stad werd strijd geleverd. Op het rotsachtige Koreaanse schier eiland stonden de twee vijandige legers pal tegenover elkaar opgesteld. De Vietnamese oorlog daarentegen is getekend door de plotselinge hinderlaag, de verstopte tijdbom en het ontbreken van een frontlinie. In Viëtnam is overal oorlog, en de vijand is niet altijd be kend of direct herkenbaar. Het V.N.-leger vocht in Korea tegen de geregelde strijdkrachten van Noord- Korea en zijn Chinese bondgenoot. De Verenigde Staten zonden een marine- en negen infanteriedivisies een gehele tac tische luchteenheid en twee middelzwa re bombardementsvliegtuiggroepen naar Korea. Het aantal doden bij de strijd in Ko rea bedroeg 447.000 man, van wie on geveer 400.000 Zuidkoreanen en 33.000 Amerikanen. Naar Amerikaanse schatting werden 900.000 Chinese soldaten gedood of raak ten gewond. Het aantal doden en ge wonden aan Noordkoreaanse zijde zou 520.000 bedragen. Ongeveer 300.000 Amerikaanse militai ren verblijven op het ogenblik in Viët nam. en hun aantal breidt zich constant uit. In Thailand zijn 25.000 man reser vetroepen gelegerd. Ook in Okinawa en op de Philippijnen bevinden zich Ame rikaanse troepen. Oorlogsschepen van de zevende vloot patrouilleren in de Zuidchinese Zee ter hoogte van het In- dochinese schiereiland, met een totale bemanning van 60.000 koppen. Saigon, aan land zetten. De landing had succes, en de strijdkrachten der Ver enigde Naties streden op twee fronten tegen de Noordkoreanen. De Noordkoreanen moesten gebied op gebied prijsgeven. De geallieerden ruk ten naar het noorden op. Al snel ston den zij voor de rivier de Jaloe, een grensrivier tussen Nrd.-Korea en Mant- sjoerije. Toen viel de grote klap. Tienduizen den communistiseh-Chinese soldaten trokken de rivier de Jaloe over, om Noord-Korea van de ondergang te red den. China zag het snelle oprukken van de V.>'.-troepen als een bedreiging voor zichzelf. De geallieerde strijdkrach ten moesten zich opnieuw terugtrekken. Zij werden teruggedrongen tot achter de scheidingslijn. Seoel viel wederom in handen van de vijand. In de lente van het jaar daarop ont wikkelde de V.N.-strijdmacht een groot offensief. Seoel werd heroverd en de frontlinies werden tot bij de 38ste breed tegraad verlegd. Op 24 juli 1951, driehonderdvierenzes tig dagen na het uitbreken van de Ko reaanse oorlog, werd de wereld verrast door de Russische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Jacdb Malik. Hij stel de voor om via besprekingen tot een wapenstilstand te komen. De onderhandelingen over een bestand werden gedurende twee jaar, met diver se onderbrekingen, gevoerd. Eerst in Keasong, later in Panmoendjon, dat in het niemandsland tussen de frontlinies lag. In het plaatsje kon men de kanon schoten horen. Terwijl over een wapen stilstand werd onderhandeld vielen er aan beide zijden doden. Tenslotte werd een wapenstilstand ge sloten. Op 27 juli 1953 werd het be stand ondertekend. Om tien uur 's avonds zwegen de kanonnen. Sinds dien zijn ze nooit meer afgevuurd. Een bestandscommissie werd samen gesteld uit afgevaardigden van de Ver enigde Staten en hun voornaamste bond genoten, Noord-Korea en China. De commissie is sinds het einde van de oorlog 228 keer in Panmoenadjon bij eengekomen. Op de vraag of het steeds weer bij eenkomen van de commissie enige zin heeft antwoorddde de Amerikaanse generaal-majoor Joseph O. Butcher, dat de gesprekken beide partijen in staat stellen over zaken te praten die als er geen dialoog mogelijk was zouden kun nen leiden tot ernstige moeilijkheden. De opperbevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in het Stille Zuid zeegebied, generaal Dwigt E. Btach, zei enige tijd geleden, na een bezoek aan Korea, dat hij geen nieuwe oorlog daar verwachtte. Direct na 't einde van de oorlog schon den de Chinezen een van de belang rijkste bestandsregels, door nieuwe en moderne wapens Noord-Korea binnen te brengen. In juni 1957 verklaarde het V.N.-commando zich derhalve .ook niet meer gebonden te achten aan de regel tegen de invoer van wapens. Volgens generaal Beach verblijven in Zuid-Korea genoeg troepen om eventue le hernieuwde agressie 't hoofd te kun nen bieden. Alleen Amerika heeft al zijn troepen uit Korea teruggetrokken. Bewindslieden in Zuid- en Noord-Korea hebben herhaalde pogingen gedaan het verdeelde land te verenigen. Hun weder zijdse eisen liggen echter te ver uiteen. Zo wil Zuid-Korea vrije verkiezingen in zowel het zuiden als het poorden onder toezicht van de Verenigde Naties. Zuid-Korea telt 29 miljoen inwoners, N. Korea 12 miljoen. Noord-Korea verlangt verkiezingen zonder deelneming van de V.N., en on danks het verschil in aantal inwoners, wil het een gelijke vertegenwoordiging in het parlement. Het zal, om met de woorden van de Zuidkoreaanse president Park sjoeng Hee te spreken, waarschijnlijk nog ge ruime tijd duren voordat er een einde is gekomen aan de toestand van „koude oorlog" van rond 1950, die het land in tweeën verdeelde. Hoe ls de oorlog in Korea beëindigd en wat zal de toekomst daar brengen? De Koreaanse oorlog begon op zondag ochtend 25 juli 1950. (Van de oorlog in Viëtnam valt geen juiste aanvangsda tum te vermelden). Zevenenvijftigdulzend Noordkoreaanse infanteristen rukten, gesteund door 500 tanks van Russische makelij en 2000 zware kanonnen tot over de 38e breed tegraad die het land in tweeën verdeel de. Het 100.000 man sterke Zuidkoreaan se leger, slechts gewapend met gewe ren en lichte automatische wapens, moest zich op alle fronten terugtrekken. De hoofdstad Seoel viel binnen vier da gen in communistische handen. De Veiligheidsraad deed een beroep op de V.N.-lidstaten om hulp naar Zuid- Korea te zenden. Vijf dagen na de eerste aanvallen landden Amerikaanse troepen in Korea. Op de Amerikaanse onafhankelijkheids dag, 4 juli, raakten zij voor het eerst in gevecht met Noordkoreanen. General Douglas MacArthur, veteraan uit de eerste en tweede wereldoorlog, werd benoemd tot bevelhebber over de Zuid koreaanse en V.N.-strijdkrachten. Tegen augustus hadden de Noordko reanen het grootste gedeelte van Zuid- Korea bezet. De Amerikanen en hun bondgenoten werden tot de perimeter van Poesan, dat op het puntje van Zuid- Korea ligt, teruggedrongen. In de herfst van 1950 voerden de Amerikanen een massale tegenaanval uit en doorbraken de omgeving van Poe san. Toen nam generaal MacArthur een gedurfd besluit. Vanuit zee liet hij een troepenmacht 225 kilometer achter de communistische linies bij Intsjon, een havenstad op ongeveer 35 kilometer van LONDEN. De Britse regering heeft de eis van de oppositie om tussenbeide te komen in een onofficiële staking, die de British Motor Corporation heeft lam gelegd, afgewezen. Ray Gunter, de minister van Arbeid, verklaarde in het Lagerhuis, dat er op dit tijdstip geen aanleiding bestond voor een „nuttige interventie". De oppositie had aangedrongen op maatregelen in verband met de crisis in de automobielindustrie, die tegen het weekeinde naar verwachting zo'n 50.000 arbeiders zonder werk zal laten. Gisteren werden weer 5742 arbeiders van BMC-fabrieken op non-actief ge steld, waardoor het totaal aantal werk loze arbeiders van 14 fabrieken van het concern in Engeland, Schotland en Wales op 27.682 is gebracht. Het was begonnen met een wilde sta king van 190 arbeiders op de Morris radiatorenfabriek in Oxford, wegens 't KINSJASA. President Moboetoe van Kongo heeft blijkens een decreet van 31 oktober de macht aan zich getrokken om besluiten van de regionale autoritei ten te vernietigen, als hij deze in strfld acht met het algemeen belang. Volgens een officiële bekendmaking heeft de pre sident dit gedaan, om een einde te ma ken aan „daden van willekeur in de pro vincies". Kongo bestaat uit twaalf provincies met de hoofdstad Kinsjasa als federaal district. ADVERTENTIF <30; 5° ontslag van collega's gegeven in het kader van de drastische maatregelen van de regering de Britse economie ge zonder te maken. De crisis in de automobielindustrie wordt direct veroorzaakt door deze maatregelen. In de maand oktober wer den aanzienlijk minder auto's verkocht omdat voor kopen op afbetaling thans zwaardere voorwaarden gelden. In fabrieken over het hele land staan onverkochte auto's en BMC en andere automobielfabriekanten hebben zich ge noodzaakt gezien arbeiders op non-ac tief te stellen. DJAKARTA Na het proces dat op 15 november begint tegen de vroegere chef van de Indonesische luchtmacht. Omar Dhani, zal als uitvloeisel van de mislukte communistische staatsgreep van vorig jaar nog een voormalige mi nister worden bedecht, is bekend ge maakt door brigade-generaal Sunarso, voorzitter van de commissie van onder zoek. Hij wilde de Identiteit van de be trokkene niet noemen. Uit welingelichte bron is vernomen dat het om een van de drie ex-ministers gaat die in voorarrest zitten: plaatsvervangend premier Chae- rul Saleh, minister van Voorlichting Achmad en minister van Migratie Acha- di. Reeds is een proces gevoerd tegen de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Subandrio. Hij is ter dood veroor deeld. MOSKOU. Met de aankomst van een DC8 van de Air Canada in Moskou, is een luchtlijn tussen Montreal en Mos kou een feit geworden. Zaterdag vliegt een TOC-114 van de Aeroflot naar Mon treal, om van Russische zijde de inaugu ratie van deze lijn een feit te maken. ADVhH I hNTIL AMERICAN**! C I G A RET T E S 1 KOPENHAGEN. Premier Jens Ot to Krag en zijn sociaal-democratische minderheidsregering, hebben de De nen voor een verrassing gesteld door af te treden, na een fel debat over 'n wetsvoorstel inzake de belastinginning in de Folketing (parlement). Krag nam het woord, nadat het door zijn regering ingediende voorstel over een nieuw systeem van belastinginning in bespreking was geweest en zei dat de ontvangst dermate koud was ge weest, dat hij een schorsing van het debat wenste. Na overleg met zijn kabinet en de sociaal-democratische fractie kondig de de premier aan, dat hij nieuwe ver kiezingen op 22 november wenste. Krag, die op 22 september 1964 aan zijn tweede periode als premier begon, begaf zich onmiddellijk naar kasteel Amaliënborg om kroonprinses Mar- grethe van zijn plannen op de hoogte te stellen. De 26-jarige prinses, neemt op het ogenblik de staatszaken waar voor haar vader,' koning Frederik IX. die voor zijn jaarlijkse najaarsvakantie qp 22 oktober naar Rome is vertrokken. De regering wil de inkomstenbelas ting heffen zodra het geld verdiend is en niet, zoals tot nu toe gebruikelijk was, een jaar later. Eerder dit jaar heeft premier Krag al te verstaan gegeven, dat hij aan 't WENEN. Het hoofd van 't Joodse documentatiecentrum in Oostenrijk, ir. Simon Wiesenthal, heeft de Oostenrijk se autoriteiten ervan beschuldigd, on voldoende voorbereidingen te treffen voor de berechting van oorlogmisdadl- gers ln Oostenrijk. Wiesenthal zei op een persconferentie dat ongeveer tien procent van de 1100 van oorlogsmisdaden verdachte perso nen, leden zijn van de veiligheids dienst, politie of gendarmerie. „Er zijn nog Gestapomoordenaars in Oostenrijk die wapens dragen, zo voegde hij eraan toe. Mijn indruk is, aldus Wiesenthal, dat de Oostenrijkse autoriteiten niet geheel op de hoogte zijn van het Oostenrijkse aandeel aan de Jodenvervolging in de oorlog. Wiesenthal zei voorts, dat hij een volledig verslag van zijn bevindin gen aan de Oostenrijkse kanselier Josef Klaus had laten toekomen. De kanse lier had deze bestudeerd en toegegeven dat een groot gedeelte van Wiesenthals bevindingen nieuw voor hem was. Het verslag van Wiesenthal van 30 bladzijden brengt aan het licht dat: het Oostenrijkse bevolkingsaandeel in het „derde rijk" slechts 8,5 procent be droeg, maar dat het aandeel aan de oorlogsmisdaden verhoudingsgewijs veel hoger was. Oostenrijkse nazi's verantwoordelijk zijn geweest voor de executie van onge veer 3 miljoen joden, met andere woor den, 50 procent van de Joodse slachtof fers van de tweede wereldoorlog. de Oostenrijkse medeplichtigheid aan de oorlogsmisdaden niet voldoende wordt vervolgd door de huidige recht banken. Ook in Engeland is het voor de tijd van het jaar bijzonder koud. Hier een plaatje van Prinses Margaret van Engeland, die tijdens een bezoek aan een glasfabriek in Brierley, een hoed met oorwarmers droeg. Ir. SIMON WIESENTHAL De voorbereidingen in West-Duitsland voor de berechting van oorlogsmisdadi gers is veel beter dan die in Oostenrijk. Als voorbeeld noemde Wiesenthal de vrijspraak van Eichmanns medeplichtige Franz Novak, „die nooit zou zijn vrijge sproken, indien zijn berechting beter was voorbereid." Novak, beschuldigd van moord op 400.000 Hongaarse Joden, werd vorige maand door de rechtbank vrijgesproken nadat de jury van oordeel was geweest, dat hij „onder onweerstaanbare druk van zijn nazi-superieuren" had gehan deld. „Het is niet een kwestie van het in herinnering brengen van het verle den," zo meent Wiesenthal, „maar wij zien niet in waarom wij in Oostenrijk samen moeten leven met ongeveer 2.000 Gestapomoordenaars." PARIJS. De Britse generaal Sir Robert Bray is benoemd tot plaatsver vangend opperbevelhebber van de NA- VO-strijdkrachten in Europa, zo is te Parijs bekendgemaakt. Generaal Bray die nu opperbevelheb ber van de NAVO in Noord-Europa is, volgt op 1 maart a.s. de Britse lucht- maarschalk Sir Thomas Pike op. De Britse luitenant-generaal Sir Kenneth Darling wordt opperbevelhebber in Noord-Europa. PRAAG Een rechtbank in Praag heeft de voormalige SS-agent Kurt Wil- fer tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens het organiseren van de SS-veiligheidsdienst in Tsjecho-Slowakije tijdens de oorlog. De activiteit van Wil- fer had tot de arrestatie van 68 sociaal democraten geleid van wie er 25 waren omgekomen. Wilfer was in 1948 op gelijke beschul digingen tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar deze straf wordt niet afgetrokken. LONDEN De voormalige Britse geheime agent Edward Cookridge, heeft in Londen een boek, getiteld „Inside S.O.E.", uitgebracht over de van Londen uit geleide ondergrondse beweging in de destijds door de nazi's bezette Westeuropese landen. Hierin wordt ook behandeld de fi guur van de uit Elzas afkomstige Duitse geheime agent Richard Louis Guillaume Christmann, die zich zo meesterlijk als leider van een Belgi sche verzetsbeweging voordeed, dat de Britten hem in 1942 met het militaire kruis onderscheidden voor betoonde bijzondere moed. Christmann (voor de Britten ^Ar- naud") werkte sedert 1937 zowel voor de Franse geheime dienst als voor de Duitse contraspionage en leverde na 1940 een aantal Franse verzetsstrijders aan de Duitsers uit. In 1941 werd hij door Berlijn naar Nederland gezonden, waar hij moest helpen de verzetsgroepen, ook in Bel gië, uit te roeien. Hij organiseerde wat in de ogen van de Britten zijn eigen ontsnapping aan de Gestapo was en de vlucht van vier „verzets strijders" die in werkelijkheid leden van de Duitse geheime politie waren. Daarvoor kreeg hij het militaire kruis. Deze onderscheiding werd in 1944 in getrokken toen men in Engeland ein delijk achter de ware identiteit en werkzaamheid van Christmann geko men was. Na de oorlog dook Christmann in Frankrijk onder, maar in 1946 werd hij in Cannes gearresteerd. Hij bracht een aantal jaren in Fran se gevangenissen door, werd toen be genadigd en naar Duitsland gebracht waar hij tot 1960 bleef. Daarna zou hü naar Noord-Afrika vertrokken zijn. voorstel de vertrouwenskwestie ver bond. Zijn sociaal-democratische par tij streeft al jarenlang naar belasting hervorming. Krags regering had geen volstrekte meerderheid in het parle ment. Krags besluit om nieuwe verkiezin gen te vragen, hoewel recente opinie peilingen hebben uitgewezen dat de re gering in populariteit is gedaald, sloeg als een bom in, vooral, aldus waarne mers, omdat de oppositie veel milder in haar kritiek was, dan verwacht werd. Maar men zei tevens, dat de rege ring, die slechts 76 van de 179 zetels in de Folketing beheerste, zich in alle stilte op nieuwe verkiezingen had voor bereid en de oppositie thans slechts 20 dagen laat om zich daarop voor te be reiden. (vervolg van pagina 1) Wat de K.V.P. betreft, is drs. Schmel- zer een goed eind op streek. Zoals wij berichtten, kon hij al rekenen op de medewerking van de demissionaire mi nisters Luns, Bot en De Jong. Terwijl deze laatste gedoodverfd wordt als de volgende minister-president en daarbij tegelijkertijd de portefeuille van Defen sie onder zijn beheer zou houden, zou mr. Bot in aanmerking komen opvolger te worden van mr. Vrolijk aan het mi nisterie voor Recreatie, Cultuur en .Maatschappelijk Werk. Minister Luns blijft aan het hoofd van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Open is nog de beslissing van minis ter Veldkamp, van wie bekend is, dat iiij wel terug wil komen, maar er tegen opziet de leiding te moeten aanvaarden „van een beroepsofficier" (minister De Jong). Voor formateur Sehmelzer is de lanwezigheid van dr. Veldkamp op So ciale Zaken van uitzonderlijk belang in de komende strijd om het loonbeleid. diens goede betrekkingen met het N.K.V. zullen het interimkabinet veel oaat moeten brengen, als het er om gaat de vakbonden tot matiging van hun looneisen te brengen. Voor prof. Steenkamp zou het minis terie van Volkshuisvesting gereserveerd zijn; zijn voorkeur ging in die richting en het staat nu wel vast dat drs. Bo- gaers op principiële gronden geen ver dere medewerking wil verlenen. Voor de belangrijke post op Financiën ten slotte, kan de formateur sinds maandag rekenen op prof. Bosman. Open zijn nog de portefeuilles van Justitie, Binnenlandse Zaken, Onder wijs, Verkeer en Waterstaat, Econo mische Zaken en Landbouw. Het staat nu reeds vast, dat hiervoor geen Kamerleden gevraagd zullen worden. Mejuffrouw Klompé, die al genoemd werd voor Onderwijs, zal naar het zich dus laat aanzien geen zitting in het interimkabinet ne men. Op welke termijn de formateur erin zal slagen voor deze nog te bezetten posten geschikte kandidaten bereid te vinden, blijft ongewis. Zeker is, dat hij zich nu met alle energie wil werpen op wat in zijn onmiddellijke omgeving ge noemd wordt „de laatste hand" aan zijn formatiewerk. Het ls natuurlijk niet geheel uitge sloten. zo verzekerde men daar, dat drs. Sehmelzer in het zicht van de ha ven nog schipbreuk zal lijden, maar een zekere mate van optimisme was niet misplaatst, zo werd hieraan toegevoegd. ADVERTENTIE OLIFANT IN KLEIN KASTJE Grootse Olifant in een klein kastje, 't Komt steeds meer voor. Olifant staat in duizenden kastjes en voelt zich er lekker bij. Nóg lekkerder voelt hij zich, als hij eruit mag. Klok, klok, klok van puur genoegen. Doe ook Olifant in een klein kastje. En haal hem er regelmatig even uit. Oude of Jonge Jenever. Klok, klok, klok... proost! MERTHYR TIDFIL (Wales). Het uiteindelijk dodental bij de ramp in Aberfan zal naar verwacht wordt 144 bedragen, zo heeft hoofdinspecteur Kenneth Griffith woensdagavond mee gedeeld. Hij zei, dat alle 144 lichamen geïden tificeerd zijn. Er waren 116 kinderen bij, 15 vrouwen en 13 mannen. 0 Hagenaars, begaan met de negen tienjarige Rietje O-, die door een Delftenaar in de ogen werd gestoken, waardoor zij een oog moet missen, heb ben voor haar bijna f 2500 bijeenge bracht. De Verenigde Staten saan welwillend tegenover besprekingen met Noord- Viëtnam over de uitleg van de confe rentie van Genève, die reeds lange tijd wordt beschouwd als basis voor be sprekingen over vrede in Viëtnam, zo is in officiële kringen in Washington vernomen. De overeenkomsten van 1954 worden door beide partijen gepropageerd. Bei de partijen leggen ze echter verschil lend uit. Volgens Hanoi moest elke oplossing van het geschil in overeenstemming zijn met de akkoorden van 1954 die een einde brachten aan de strijd in Indo- China. HO TSJI MINH zo lang mogelijk O Ook president De Gaulle van Frank rijk acht de akkoorden „de enige mo gelijke basis" voor besprekingen over vrede in Zuid-Oost-Azië. Hij verklaarde dit onder meer in een communiqué dat werd uitgegeven na zijn bezoek aan Moskou in juni van dit jaar. Zeven landen, aangesloten bij het Pact van Warschau, hebben tijdens hun bijeenkomst in Boekarest op 7 juli de V.S. verzocht de akkoorden „strikt in acht te nemen". Ook de V.S. zijn deze mening toege daan. De afgelopen winter werden „veer tien punten" opgesteld waarin de over eenkomsten „een aanvaardbare basis voor vrede in Zuid-Oost-Azië" werden genoemd. De eerste akkoorden werden in Genè ve op 20 en 21 juli 1954 getekend door Engeland, de Sovjet-Unie, Frank rijk. communistisch China, Cambodja, Laos en Noord- en Zuid-Viëtnam. De V.S. tekenden niet, doch gaven een ver klaring uit waarin zij hun steun toezeg den. Volgens de akkoorden werd Viëtnam verdeeld in Noord- en Zuid-Viëtnam. Als scheidingslijn werd genomen de 17e parallel. Tevens werd bepaald, dat er in juli 1956 verkiezingen zouden worden gehou den teneinde Noord en Zuid te hereni gen. Deze verkiezingen zijn echter nimmer gehouden. Tenslotte werd een internationale con trolecommissie ingesteld om toe te zien op naleving der bereikte overeenkomst. De akkoorden van 1962 hadden een oplossing moeten brengen voor de oor log in Laos waar communisten en neu tralisten elkaar bevochten. Besloten werd alle buitenlandse troepen terug te trekken en te verbieden dat Laos door de communisten zou worden gebruikt als bevoorradingsweg naar Viëtnam. De Amerikaanse militaire adviseurs verlieten hierop het land. De Noord- viètnamezen bleven echter. De Ho Tsjl Minh-route die mannen en materiaal naar Z.-Vietnam transporteerde bleef intact. Hanoi heeft vele malen de akkoorden van 1954 aangehaald als reden waarom de V.S. uit Zuid-Viëtnam moeten terug trekken, het bombarderen van Noord- viëtnamese steden moeten staken en moeten toestaan pogingen te doen het land weer te herenigen „zonder tus senkomst van buitenaf". Onderwijl is het nog niet tot onder handelingen gekomen. Volgens Amerikaanse regeringsfunc tionarissen hopen de communisten op een militaire overwinning in Viëtnam of een omslaan van de wereldopinie te gen het beleid van president Johnson. Mogelijkerwijs heeft de Noordviëtna- mese regering ook de volgende redenen te wachten met praten: Zij vreest dat het moreel der Viët- Cong-rebellen ondermijnd zal worden als zij belang gaat stellen in onderhan delingen. Zij heeft zich zo vastgeworteld in 'n bepaalde politiek, dat zij moeilijkheden op het thuisfront verwacht als zij van koers verandert. VATICAANSTAD. Paus Paulus VI werkt aan een nieuw Kerstbestand in Viëtnam, met als belangrijkste on derdeel een stopzetting van de Ameri kaanse bombardementen op Noord- Viëtnain, aldus gezaghebbende Vati caanse zegslieden. De Paus heeft bijna drie kwartier gesproken met de Amerikaanse reizen de ambassadeur W. Averell Harriman, en aangenomen wordt dat hij zijn voorstel met de speciale gezant van president Johnson heeft besproken. Het onderhoud duurde buitengewoon lang voor een privé-audlëntie. Harriman wilde na afloop niets meedelen over de aard van het gesprek, maar tevoren had hij verklaard dat hij met Paus Paulus de situatie in Viëtnam en het resultaat van de conferentie van Ma nilla zou bespreken. Mede dank zij een oproep van Paus Paulus werd vorig jaar een kort Kerst bestand in Viëtnam afgekondigd en hij heeft in zijn recente redevoeringen herhaaldelijk gewezen op de noodzaak van beëindiging van het conflict door middel van onderhandelingen. Volgens de zegslieden hoopt de Paus dat het stopzetten van de bombarde menten en het bestand geruime tijd voor Kerstmis zullen ingaan. Het bestand van vorig jaar ging op Kerstavond in en duurde tot de mor gen van 26 december. Een tweede be stand, ter gelegenheid van het Vietna mese nieuwjaar, werd na drie dagen beëindigd, maar de Amerikanen wier pen meer dan een maand geen bom men op Noord-Viëtnam. LONDEN. Gisteren is te Westcliff- On-Sea in Engeland een 47-jarige zaken man, William Cecil Mulvena, door detec tives van Scotland Yard van zqn bed gelicht, op verdenking van overtreding van de wet op de officiële geheimen. Mulvena, die vermoedel(jk zowel de Britse als de Franse nationaliteit bezit, is er b(j zfln voorgeleiding te Southend van beschuldigd op 22 juni van het vorig jaar bezit te hebben genomen van een Britse paspoort, om dit rechtstreeks of indirect tot nut te laten strekken van een mogelijke vfland van de staat en doorgeven en verzamelen van staatsge heimen.

De Vallei | 1966 | | pagina 11