Geref. Kerk gaat imposant kerkelijk centrum bouwen A. STOMPHORST JAAR AMBTENAAR erkeer kruispunt Hoofdstraat houdt de politiële aandacht Bij diamanten feest nog steeds verliefd Kijk naar de TV-uitzending teener-programma „TEXAS-KLEDING" Gebrek aan communicatie oorzaak van moeilijkheden U f 5 Wij zijn er voor de mensen AGENDA THE AMERICAN SHOP O. S. -directie verklaart Hoe is de stand REIN KOK T^fii SILHOUET komt men op een totaal van 657. Grond de grote slok-op in Edes investeringsplan Spaarcijfers bij RPS Geen uniformen maar instrumenten Bijna drie mille voor P.I.T. a.s. vrijdagavond van 7.05—7.30 uur en u ziet hetzelfde in de etalage, in eindeloze kleuren, bij HOOFDSTRAAT 15 TEL:2869 VEENENDAAL Brandweerl ie tien organiseren bazaar DONDERDAG 3 NOVEMBER 1964 •i v v- S- -I'"' i HL AANZICHT ZUID ÊN OOSTGEVEl VEENENDAAL De plannen van de bouwcommissie van de Gerefor meerde Kerk om een geheel nieuw kerkelijk centrum aan de Kerkewijk te bouwen hebben vaste vormen aan genomen, want dezer dagen kwam de maquette van dit kapitale bouwwerk gereed dat naar schatting ongeveer een miljoen gulden zal gaan kosten. De oude kerk aan de „Vaartbrug" zal te zijner tijd worden gesloopt en in plaats daarvan zal aan de andere zijde van de Kerkewijk een imposant kerkge bouw verrijzen, dat qua opzet, uniek voor Veenendaal is. Aan de eigenlijke kerk zal een grote vleugel worden ge bouwd (opp. 635 vierkante meter), die op de tekeningen als „gemeenschaps ruimte" staat aangegeven. Met name het jeugdwerk zal zich in deze ruimte ten volle kunnen ontplooien. Er zijn vele voorzieningen getrof fen die activiteiten als handenarbeid, biljarten, lezen, converseren en nog vele andere vormen van ontspanning niet alleen mogelijk zullen maken, maar ook. gezien de prettige omgeving I 597 zitplaalsen geprojecteerd en als de waarin een en ander ztch zal kunnen laatscn die he( balkon worden afspelen, zullen stimuleren. ingebracht daarbij worden geteld, Aan de zuidkant komt men het ge- De kerkzaal, een vierkante ruimte in bouw via een ruime entree en garde- strakke lijnen, en de toren, waarin vier robehal binnen. Een ruim voorplein klokken komen te hangen, zullen het bevestigt de ruime indruk die het ge- silhouet van het gebouw vanuit de heel maakt. Het begrip ruimte komt verte markeren. In de kerkzaal zijn eveneens tot uitdrukking in het aantal VEENENDAAL Vijfentwintig jaar geleden kwam de heer A. Stomphorst bij de gemeente Veenendaal in dienst als schrijver. Nu ls hij referendaris ter secretarie en tevens waarnemend chef van de afdeling bestuurs- en per soneelszaken. Tussen 1941 en 1966 liggen jaren, die de jubilerende gemeente-ambtenaar nu kenmerkt als „een periode waarin de werkzaamheden enorm zijn toegeno men". Hij weet nog, dat het gehele personeel van de afdeling, waar hij nog werkt, uit drie man bestond. „Nu zijn het er elf", vertelt hij vanachter zijn bureau op „Hoofdstraat 92". „En met de toeneming van het aantal per soneelsleden zyn ook de problemen, waarmee wy daglijks te maken kry- gen toegenomen. Het zijn bovendien andere problemen geworden. De ruim telijke ordening bijvoorbeeld komt van daag aan de dag om de haverklap ter sprake. Toen ik pas begon, kenden we dat begrip niet eensm Die 25 jaar in gemeente dienst bete kenen voor de heer Stomphorst, een mijlpaal in zijn leven, ondanks het feit, dat hij zich nu niet direct „jubi- laris-achtig" voelt. Dat laatste vindt misschien ook wel zijn ooi-zaak in de omstandigheid, dat zijn jubileum alleen in een kleine kring van collega's wordt gevierd en dat er verder weinig of ficieel vertoon aan te pas komt, zoals dat nu eenmaal gebruikelijk is. Terugblikkend op die kwart eeuw van „bij de gemeente zijn", merkt de jubilaris op: „Toen ik de u.l.o. verliet, kwam de toenmalige gemeentesecreta ris bij mijn ouders op bezoek om te vragen of ik er niets voor voelde om ambtenaar te worden. Hij vertelde erbij, dat er twee vaca tures waren. Ik ben toen met mijn va der naar de burgemeester geweest. Ik werd aangenomen en in de loop der jaren heb ik successievelijk de diverse rangen doorgeworsteld. Ja, en als ik nu eens terug kijk heb ik er geen spijt van dat ik vijfentwintig jaar geleden naar de burgemeester ben gegaan. Hoe ziet deze door de praktijk ge vormde ambtenaar nu zelf zijn dage lijks werk? „Om die vraag te beant woorden kan ik het best met de woor den van oud-gemeente-secretaris, de heer D. Blankespoor spreken, die zei altijd: ,,Het publiek is er niet voor jul lie, maar jullie zijn er voor de men sen". „Daat ben ik het roerend mee eens „zaaltjes", dat rond de eigenlijke kerk is gepland. Daartoe behoren onder meer een vergaderzaal, een kamer voor de kerkeraad, een administratiekan toor en een predikantenkamer. Een van de leden van de bouwcom missie de heer S. Kroesbergen zei over dit gigantische project, dat door het architectenbureau H. Brouwer is ont worpen: „Het moet in de eerste plaats een degelijk gebouw worden, het is ons niet om luxe te doen. Wat de kos ten betreft, we proberen onder het mil joen te blijven. Wanneer met de bouw begonnen zal kunnen worden is nog niet bekend, omdat de rijksgoedkeu ring nog niet afgekomen is O (Van onze Edese redacteur) EDE De gemeente Ede heeft in het investeringsplan voor het Jaar 1967 een bedrag van ruim 12 miljoen uitge trokken voor het grondbedrijf. Om in de toekomst steeds de beschikking te hebben over een redelijke grondvoor- raad dient in de komende vijf jaar voor een bedrag van ruim 32 miljoen gulden te worden aangekocht, waarvan in 1967 voor ruim 7 miljoen. Voor het bouwrijpmaken van gronden, inclusief de ontsluiting van het industrieterrein aan de Frankeneng, Is in 1967 ruim 6 miljoen nodig. Rekening houdend met het feit, dat na de komende vijf jaar o.a. een aan vang zal worden gemaakt met de aan leg van de doorbraak tussen de Paas- bergerweg en de Rijksweg- Renswou- de-Planken Wambuis en met de recon structie van de Molenstraat wordt ge raamd dat volgend jaar ten behoeve van de grondaankoop en wegenaanleg voor de kernsanering in Ede een be drag van 3 miljoen nodig is. Voor de realisering van de kernplan nen en Bennekom en Lunteren is nog een miljoen nodig. Het investeringsplan voor 1967 om vat een totaalbedrag van ruim 35 mil joen gulden. Naast het grondbedrijf zijn openbare werken (ruim 7 miljoen) ei> scholen bouw (ruim 8 miljoen) de investerin gen die het meeste geld vergen. VEENENDAAL Aan de loketten van de Rijkspostspaarbank in de omge ving is weer heel wat om gegaan. De cijfers in de onderstaande opsomming hebben de volgende betekenis: het in gelegde bedrag (in duizenden guldens). Het aantal handelingen ervoor, het uit betaalde bedrag (in duizenden guldens) en het aantal handelingen daarvoor. Veenendaal 132.2, 707; 196.3, 299. Veenendaal-Zuid 52.0, 687; 23.0, 55. Ederveen 20.1, 104 21.4, 29. Overberg 6.5, 35; 3.8. 8. Renswoude 13.2, 76; 12.1, 22. Scherpenzeel 46.9, 132; 62.9 42. VEENENDAAL Boven het arti kel over de Ederveense fanfare „Ire ne" in onze editie van gisteren, is door een misverstand een foute kop ge plaatst. Er stond: „Irene heeft volgend jaar mei nieuwe uniformen". De aandach tige lezer, zal begrepen hebben, dat, zoals ook duidelijk in het verhaal naar voren kwam de kop-regels moesten lul den: „Irene heeft volgend jaar nieuwe instrumenten". Voor deze vergissing bieden wij de lezers en met name de muzikanten van Irene onze verontschuldigingen aan. Redactie VEENENDAAL De huis-aan-huis- collecte ten bate van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront, die vorige maand te Veenendaal werd gehouden heeft f 2.994,52 opgebracht. Dit bedrag is ongeveer f 200 hoger dan vorig jaar. Het plaatselijke comité is allen, die resultaat hebben meegewerkt bijzon der dankbaar. Heden, donderdag VEENENDAAL Verenigingsgebouw 9.30 en 16.30 uur: Kinderfiimprogramma. Brandweerka zerne, 19.30 uur: Raadsvergadering. AMERONGEN: Gemeenthuis, 19.30 uur: Raadsverga dering. BIOSCOOP Luxor theater Veenendaal, 19.30 uur: „Doelwit voor twee revolvers". .Morgen, vrijdag RHENEN Fóyer Eigen Gebouw, 20 uur: Klaver- jasavond RBB. ELST Jeugdherberg De Eikelkamp. 19.30 uur: Variété Óranje-Wit. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur: „Doelwit voor twee revolvers". T E N TOON STELLIN G Streekmuseum Rhenen: Tot zaterdag 5 november tentoonstelling van aqua rellen. grafieken, gouaches en teke ningen van Ben Lamers en Gert Hes se ling. Dagelijks geopend van 11.00 12.30 uur en van 14.0017.00 uur. bo vendien dinsdagavond van 19.00 21.00 uur. Op woensdag gesloten. ADVERTENTIE VEENENDAAL Sinds een der twee stoplichten op het kruispunt Hoofdstraat-Hoogstraat verdwenen is, denken veel Veenendalers, dat dit een nieuwe oplossing is van het verkeersvraagstuk op deze „beruchte" kruising. Over het algemeen vindt men het een verbetering, dat men nu zeker weet wanneer men stoppen moet. Tot voor kort aarzelde men altijd, als het eerste licht op oranje ging. Men wist niet of men door mócht rijden, dan wel voor de zebra moest stoppen. Deze aarzeling is nu voorbij. Men rijdt Hoewel de westelijke rondweg al heel rustig door tot het stoplicht, voorbij de /«bra. Men is wel wat Veenendaal» lokaal verkeer ver tevreden over de wijze, waarop dit probleem schijnt te zijn werkt, blijft de route Kerkewyk-Hoofd- opgelost. Dat het echter een oplossing betekent, is volgens straat toch nog altijd de voornaamste de hoofdinspecteur-korpschef van de Veenendaalse politie, verkeerssiagader. Vooral tijdens de de jieer II. Dekker, een misvatting. Slechts uit nood spitsuren levert de verkeerssituatie op heeft men het ene stoplicht tijdelijk laten vervallen, maar het kruJspunt.. vaak moeilijkheden op. spoedig zal het weer geplaatst woïden: Doordat enige weken geleden het stoplicht op de hoek Nieuweweg-Zand- straat sneuvelde, moest men omdat niet zo snel een vervangend licht gereed was, gebruik maken van het eerste stoplicht bij de Hoofdstraat-Hoogstraat. Dit eerste stoplicht had echter volgens de inspecteur wel degelijk een goed bestaansrecht. Bovendien is de aanleg van deze ge lijke stoplichten eigenlijk een beetje noodgedwongen geweest, want toen de reconstructie van dit kruispunt gereed was had men nog niet de beschikking over de bestelde „galg", waaraan een grote lichtbak boven de weg komt te hangen. Ook aan de paal ervan komt een verkeerslicht. Het eerste licht zal dan pas duidelijk een vóórwaarschuwing zijn. „Eén der redenen waarom deze lich ten zo geplaatst zijn", zegt de korps chef, „ïs, dat 90 procent van de mensen probeert door te rijden bij oranje licht. Indien ze nu door het eerste oranje licht heenrijden, moeten ze voor het tweede toch stoppen, zodat het kruispunt al tijd vrij is, als het overige verkeer op trekt. VEENENDAAL Eiermarkt. Aan voer 65.000 eieren. Grote f 13,50 14,25 en kleine f 7.0011,per 100 stuks. Handel redelijk. Biggenmarkt. Aanvoer 25 biggen. Prijzen van f 70.00f 80é00 per stuk. Handel traag. SCHERPENZEEL Eiermarkt. Aan voer 1.000.000 eieren. Prijzen kippeëieren f 14.75—f 15,50, henneëieren f 11,00- f 14.00, alles per 100 stuks. Handel vlug. Biggenmarkt. Aanvoer 135 biggen. Prijzen f 74,00f 87.00 per stuk. Handel vlug. ACHTERBERG De brandweer van Achterberg houdt op 25 en 26 no vember in het buurtschapshuis een ba zaar, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de jubileumviering in mei van het komende jaar. VEENENDAAL De directie en de ondernemingsraad van de Koninklijke Scheepjeswolfabrieken. te Veenendaal, alsmede de vertegenwoordigers van de vakorganisaties, delen het volgende mede Na vrij lange besprekingen tussen directie, ondernemingsraad en vakbonden, waarbij de directie heeft uitgesproken het te betreuren dat er bepaalde uitlatingen harerzijds zijn gedaan en op een minder gelukkige wijze naar buiten zijn gebracht, werden de volgende conclusies getrokken 1. Een groot deel van de moeilijkheden is ontstaan door gebrek aan goede com municatie. 2. Er zijn maatregelen besproken, die voor de toekomst deze moeilijkheden voor komen door met name een goede communicatie te onderhouden tussen directie, ondernemingsraad en de vakbonden. Een vlottere "doorstroming van het verkeer wordt er ook door bevorderd, temeer omdat men thans in vakken op stelt. De voetgangers hebben ook baat bij de oplossing. Indien het stoplicht rood is, dan kunnen ze van de fase-ver- wisseling en van de tijd die de voertui gen nodig hebben om uit de Hoogstraat de Hoofdstraat op te rijden gebruik maken om over te steken. Hierdoor is het inbrengen van een speciale voet gangersfase niet nodig. Een voetgangersfase heeft het grote bezwaar dat de weg 20 tot 25 procent van de capaciteit verliest. Bij het rela tief geringe voetgangers-aanbod zou dit een overdreven belasting van het weg verkeer zijn". Op onze vraag of het niet mogelijk zou zijn, het rechtsaf slaande verkeer, van de Hoofdstraat de Hoogstraat in, een eigen fase te geven, antwoordde de inspecteur: „Het is inderdaad mogelijk maar dat vergt een zo dure installatie, dat het voor die enkele auto, die daar gebruik van zou maken niet te doen is. Bovendien zou de tijd, waarin de voet gangers op de Hoogstraat kunnen over steken te kort worden. Daarom hebben we ervan afgezien". De hoofdinspecteur is van mening, dat nog niet voldoende van de strepen op het wegdek gebruik gemaakt wordt. Wel geeft hij toe, dat het de wegge bruikers ook niet gemakkelijk gemaakt wordt, omdat toen men enigermate aan de lijnen gewend was, deze op de Hoog straat weer onder het asfalt verdwe nen. Hierbij heeft een gebrek aan erva ring parten gespeeld. De witte strepen waren voor het asfalteren met krijt be strooid. Men heeft echter enige dagen gewacht met het verwijderen van het asfalt en toen bleek een gedeelte ingebrand te zijn. Binnen enkele weken zal alles echter weer hersteld zijn. Zodra er borden voor aangekomen zijn, zullen er in de omgeving van dit kruispunt verschillende verkeersmaat regelen genomen worden. Eén daarvan is een stopverbod op de Hoogstraat. „Dit voorkomt", didus de inspecteur, „dat men tussen de geparkeerde en wachtende wagens moet doorkruipen om het vak voor rechtsaf te kunnen berei ken". Het rechtsafslaande en rechtdoor- gaande verkeer baart de korpschef zor-1 gen, omdat de fietsers vooral, zich nog wel eens verkeerd willen opstalen. Dit brengt voor deze categorie weggebrui kers grote gevaren mee. Tot slot merkt de heer Dekker op, dat indien alle maatregelen als het nieuwe licht, de strepen en het stopverbod, ge nomen zijn, de politie een verscherpt toezicht op dit punt gaat uitoefenen. In dien men zich dan niet aan de regels houdt volgt er een bonnetje. ADVERTENTIE VAN UW HUISAPOTHEEK Het is nu de tijd om uw voorraad aan te vullen Straks komt de grieptijd DROGISTERIJ/PARFUMERIE Gelderland/hk. Hoogstr. Veenendaal. Tel. 2656 VEENENDAAL. Wat voel je, als je zestig jaar getrouwd bent? Het ant woord hierop van de heer Ter Haar, Emniulaan 46, is: „Ik kan er niet bij, dat bet al zestig jaar is; het lijkt alle maal zo vlug gegaan". 11 november zal bet zestig jaar geleden zijn, dat de heer en mevrouw Ter Haar elkander het sacrament van het Ileillg Huwelijk toedienden. Nu is hij 82 en zij 79, maar als je ze bijeen ziet, lijkt het wel of ze nog verloofd zijn. Door alle moeilijkhe den, die ze ondervonden hebben is de liefde voor elkaar gebleven. Toen de diamanten-bruidegom- van-nu 19 jaar was in 1903 raakte hij in Rhenen, zijn geboorte plaats, zonder werk omdat de sigaren fabriek waar hij werkte naar Amers foort werd verplaatst. Hij ging toen zijn heil in Duitsland beproeven. Op verschillende sigaren fabrieken heeft hij daar zijn vak uit geoefend. Het langst in Keulen, waar hij in 1916 werkmeester werd. In Em merich had hij zijn vrouw leren ken nen. Misschien is dat één van de rede nen geweest, waarom hij zo lang in Duitsland is blijven wonen. In 1930 ech ter kreeg hij ontslag. Voor steun kwam hij niet in aanmerking, omdat hij al tijd Nederlander gebleven was. Werk krijgen was er ook niet bij, want Duit sers gingen „natuurlijk" voor. Enige tijd kon hij blad harken op 'n landgoed voor het salaris van DM 50,- per maand. De huishuur bedroeg ech ter DM 110,-. Toen de spaarcentjes uit geput raakten ging Ter Haar naar zijn geboorteland terug. Hier kreeg hij werk op de Ritmeester. Het echtpaar heeft 4 kinderen gehad, eerlijk over de beide soorten verdeeld. Helaas is een der jongens op jeugdige leeftijd overleden. De drie anderen zorgden echter voor 11 kleinkinderen en die op hun beurt voor 13 achter kleinkinderen. De bruid is nog goed gezond. Met de hulp van eenmaal per week een werk ster doet zij haar gehele huishouden nog tot de grote was toe. De bruide gom doet niet veel meer, dan zijn krantje lezen, wat wandelen en voor 't raam zitten. Vorig jaar heeft hij een zware hart aanval gehad en sindsdien moet hij kalmaan doen. Het gehoor gezicht van de bejaarde mensen is nog goed en ze hebben nog voor veel dingen be langstelling.

De Vallei | 1966 | | pagina 3