Rhenen levert al zes jaar strijd om verwerving industrieterrein Opnieuw stappen te verwachten Er wordt druk geschoten in de Gelderse Vallei Politie krijgt er maar drie mensen bij in plaats van gevraagde veertien Weaving te sterk voor Amersfoort Onteigeningsplan niet goedgekeurd Onderhandelingen weer afgebroken ZAG U DE TV- UITZENDING KLANT" Brand in Eist Koninklijke onder scheiding voor brandwacht Verwoert I Dan wéét o dat er „grote grossiersmeubeltoonzalen*' zijn, die prijzen berekenen welke 20 - 40% te hoog liggen. Wij verenigden jons in de Europa Meubel-organisatie en verkregen daardoor] 3 voordelen voor de consument De G.M.v.L. over het Landbouwschap G.M.V.L. vroeg om ophokplieht voor de postduiven Nieuwe begroting door raad bestudeerd Lijdensweg Brood Goed klimaat Extra vuilnisauto voor grof vuil race vatte vlam Garag na werken met snijbrander Protestanten Bond organiseert bazaar voor bouwfonds „Jong Gelre" houdt 26 nov. vergadering BURGERLIJKE STAND Rhenen Dank lx* tui ging Studiedag in Arnhem over Alcohol en Verkeer Onbewoonbare cellen Kunstenaars gevraagd Vluchtelingenhulp Toneel ver lichting voor „Irene"' DONDERDAG 3 NOVEMBER 1966 RHENEN Bij de komst van de toen nog jonge burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal in 1947, is het toenmalige gemeen tebestuur onder diens leiding nieuwe industrieën gaan aantrekken. Uit de bin nenstad verdwenen enkele fabrieken. Ze waren door de oorlogshandelingen totaal verwoest. De nieuwe industrieterreinen werden gevonden nabij de Voge- lenzangweg en in de omgeving van Radboudweg en Candialaan. De tapijtfa- briek van de firma Van Wijngaarden vestigde zich onder andere op de Voge lenzang. Talrijke nieuwe bedrijven sloegen in Rhenen hun tenten op. De voor keur ging uit naar kleine tot middelgrote ondernemingen. En om in de toe komst een eventuele laagconjunctuur zo goed mogelijk te kunnen opvangen, streefde men naar een zo groot mogelijke variatie. Toen aan de oostzijde van het viaduct de terreinen vol waren, werd aansluiting gezocht op „Remmerden", in de directe omgeving van de daar reeds jaren bestaande steenfabriek „Over- Betuwe". Inmiddels vonden ook daar talrijke nieuwe vestigingen plaats, waar onder een grote rijwielfabriek, waarin later de dienst elektronisch materieel van de Koninklijke Luchtmacht werd ondergebracht. Na verschillende uitbrei dingen van de hier gevestigde bedrijven stond het gemeentebestuur voor de beslissing nieuwe mogelijkheden te scheppen tot uitbreiding van de industrie. Op het uitbreidingsplan van na 1950 werd niet minder dan 8 hectare industrie terrein aangewezen, liggende tussen de Utrechtsestraatweg en de toeristische autoweg, de zogenaamde „Remmerdse Driest". Deze gronden zijn eigendom van de N.V. Landbouw Maatschappij .Addenshoeve". Ze bleken echter niet te koop en toen de gemeenteraad op 26 april 1960 besloot over te gaan tot ont eigening onthield de Kroon goedkeuring op dit besluit. Intussen werden op nieuw onderhandelingen met de „Addenshoeve" geopend, doch voor enkele dagen werden deze afgebroken. De bestuurders van de N.V. bleken nog steeds niets voor verkoop te voelen. Van gemeentezijde wordt ons desgevraagd mee gedeeld, dat het college van burgemeester en wethouders zich momenteel bezint op nieuwe maatregelen. Het industrieterrein „Remmerden", dat nog steeds op het bestemmingsplan van de gemeente Rhenen voorkomt, heeft de gemeentebestuurders grijze ha ren bezorgd. Het is een verschrikkelijk Ingewikkelde materie geworden en ei genlijk altijd al geweest. Aanvankelijk was de grond niet te koop vanwege er feniskwesties. Bovendien was het bestuur van de N.V. niet bevoegd om te verkopen. Na een lange lijdensweg die nog véél langer zou worden besloot de gemeenteraad in 1960 tot onteigening over te gaan. Een jaar later, om pre cies te zijn op 26 mei 1961, onthield de Kroon goedkeuring aan dit besluit. Op nieuw was de zaak in het slop terecht gekomen. Het gemeentebestuur zat met de han den in het (grijzende) haar. Maar het ging beslist niet op z'n lauweren rusten. Het ging door. Het probeerde de grond bij minnelijke schikking in handen te krijgen. Die onderhandelingen duurden maar liefst van 1961 tot 1965. Vorig jaar kwam er plotseling een andere ont wikkeling. De N.V. „Addenshoeve" werd bestuurbaar doordat er een nieuwe di rectie werd benoemd en dat hebben burgemeester en wethouders^onmiddel- lijk aangegrepen om de onderhandelin gen weer op te vatten. Er werd weer contact opgenomen met het doel om weer opnieuw om de tafel gaan zitten. Dat is gebeurd. In het resultaat kwam echter geen veran dering. „Addenshoeve" wenste ook nu niet tot verkoop over te gaan, de on derhandelingen werden opnieuw afgebro ken. Uit informaties ten gemeentehuize werden wij weinig wijzer met betrek king tot de vraag wat er nu zal gaan gebeuren. Het enige positieve geluid was, dat burgemeester en wethouders weer alle moed bij elkaar hebben ge raapt om zich opnieuw te realiseren hoe men uit deze langdurige impasse kan komen in het belang van de ontwikke ling van de plaatselijke industrie. Nuchter bezien zullen de binnen kort te ondernemen stappen alleen maar een voorstel aan de raad kunnen Inhouden tot een tweede onteigenings poging. Is dat inderdaad het geval, dan rest de vraag of de Kroon, die goedkeu ring moet verlenen op een dergelijk be sluit, ditmaal zal meegaan. Vaak wordt gesteld, dat Rhenen geen industrie meer zal mogen aantrekken. Deze en dergelijke uitspraken worden dan gebaseerd op bijvoorbeeld het Streekplan Utrechtse Heuvelrug. Insi ders verzekeren ons, dat het Streekplan op dit punt voor Rhenen een beperkte rol speelt. Wel staat vast dat Veenen- daal de grote industriekern moet wor den in de toekomst. Maar dat wil overigens niet zeggen, dat het industrie gebied opgenomen in het bestemmings plan van Rhenen onbebouwd zal moeten blijven. Die bewuste 8 hectare ligt binnen de lijnen waar industrie is gedacht. Men mag verwachten, als er reële plannen van plaatselijke industrieën zijn, die een eventueel nieuw raadsbesluit dus kracht kunnen bijzetten, zodat de Kroon er gun stig over zal oordelen. Vlak na de oorlog overheerste nog de mening, dat een plaats industrie moet hebben om de eigen bevolking brood te kunnen geven. In de loop der naoorlog se jaren is er een klimaatverandering opgetreden in dit opzicht. Op dit argument ligt vandaag de dag niet meer zo'n sterk accent. Dat vloeit hieruit voort omdat de vervoermoge- lijkheden tussen de diverse industriege bieden in onze streek enorm zijn ver beterd. Bovendien is het altijd al zo ge weest, dat veel inwoners van Rhenen al in Veenendaal werkten en ook in Wage- ningen. Men is dus al min of meer gewend aan pendelen. Vroeger onder veel moei lijker omstandigheden. Dat wil niet zeg gen, dat men nu maar van nieuwe in dustrievestiging moet afzien. Altijd leeft nog wel de gedachte, dat bij een eventuele laagconjuctuur de Rhe- nenaar die bijvoorbeeld in Veenendaal werkt, eerder zal worden ontslagen dan een inwoner van Veenendaal zelf. Onzes- inziens een bijzonder goede gedachte. En alléén al daérom moet Rhenen bij zonder zuinig zijn op de daar gevestigde bedrijven en alles proberen er nog wat uitbreiding aan te geven. Onze gemeentelijke zegsman kon niet precies aanduiden hoeveel Rhenenaren in eigen gemeente werk hebben. Dat zullen er ongeveer 1500 zijn. Buiten eigen gemeente werken er ongeveer 2000. Er pendelt dus inderdaad nog méér naar buiten dan in eigen industrie werk kan vinden. In de eigen industrie wer- RHENEN. Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat zij op maandag 7, dinsdag 8 en woensdag 9 november 1966 op de normale tijden waarop de reinigingsdienst het huisvuil ophaalt, achter de roltrommelauto een extra wagen zullen laten rijden, waarmee grof tuin- en huishoudafval kan wor den meegegeven, dat men normaal verplicht is zelf naar de vuilnisbelt te brengen, mits dit bij de vuilnisemmer wordt klaargezet. Zij doen een beroep op de ingezete nen van deze gelegenheid vooral ge bruik te maken, in de hoop dat daar mee wordt bereikt, dat er geen vuil meer wordt gestort langs de openbare wegen en op andere van de weg af zichtbare plaatsen. ADVERTENTIE IUROM M1UBBL 3-voudige garantie internationale collectie gunstige prijzen I Kom, kijk en vergelijk in onze showroom. h o o F o Vrijdagavond tot 9 uur gaopand. Woantdag tot 1 uur gaopand. ken echter ook weer mensen van buiten de gemeente. Het is dus geen zwart-wit schema meer, maar een mengsel. Het loopt heel eigenaardig door elkaar heen. Er wordt wel eens beweerd, dat het klimaat in Rhenen voor de industrie niet gunstig zou zijn. Ten gemeentehui ze zou men niet weten waarom. De ge meente, aldus onze zegsman, onderhoudt de prettigste betrekkingen met de be staande plaatselijke industrieën. Natuurlijk moet de overheid, niet al leen in Rhenen, bepaalde eisen stellen bij de vestiging van bedrijven, we den ken in dit verband alleen nog maar aan de bepalingen in de hinderwet. Maar die eisen behoeven een goede verstand houding bepaald niet in de weg te staan. De belangen; zowel van de industrie als van de burgers, moeten worden gediend. De overheid heeft daar in een arbitraire taak, ook een beslissende taak. Wanneer het gemeentebestuur erin zal slagen alsnog de beschikking te krijgen over de in het geding zijnde 8 ha op „Remmerden", dan zal dat een welko me verademing zijn en bestaat er in tweede instantie een nieuwe mogelijk heid op uitbreiding van werk in eigen gemeente. Op diverse plaatsen in Gelderland, in deze omgeving te Apeldoorn en te Barneveld (resp. 8 en 9 nov.) worden kringvergaderingen gehouden van de Geld. Mij. van Landbouw, in welke de heer K. Oosterhuis te Haren, voorzitter P.B.O.-commissie van het. Kon. Ned. Landbouw-Comité, zal spreken over „Taak en organisatie van het Land bouwschap". Genoemde bijeenkomsten beginnen 's avonds om half 8. Het hoofdbestuur van de G.M.v.L. acht het van belang de leden direct te betrekken bij de discussies, die thans gaande zijn over taak en organisatie van het Land bouwschap. Bij de Amsterdamse politie zijn twee aangiften binnengekomen van winkeliers, die met verlopen Franse bankbiljetten van 100 francs zijn opge licht. Ze werden aangeboden door twee Frans sprekende, donker uitziende man nen in de leeftijd van 35 40 jaar. ELST Bij het aannemersbedrijf Van Spanje aan de Veenendaalse- straatweg te Eist brak woensdag om streeks het middaguur brand uit in één der garages. Een monteur, die in de betreffende garage met en snijbrander werk zaam was geweest, bemerkte toen hij hiermee klaar was en buiten liep, dat achter hem de boel in lichter laaie stond. De gas- en zuurstofflessen had den vlam gevat en er ontstond ontplof fingsgevaar. Onmiddellijk werd groot alarm geslagen voor de vrijwillige brandweerkorpsen te Eist en Rhenen, die spoedig ter plaatse waren. De spuitgasten wisten de vlammen zee binnen enkele ogenblikken te be dwingen. De monteur, die vanzelfspre kend erg was geschrokken verklaarde desgevraagd, dat hij er zeker van was alles te hebben uitgeschakeld al vorens de garage te hebben verlaten. Zijn eigen commentaar: „Ik begrijp er niets van." Dank zij het afdoende optreden van de brandweer kon de schade beperkt blijven. De eigenaar van het pand was tegen brand verzekerd. VEENENDAAL Sinds oktober wordt er in de Gelderse Vallei weer volop geschoten. Van de zeventien ver enigingen, die aangesloten zijn bij de Schietvereniging „De Gelderse Vallei" hebben in totaal ongeveer 350 leden ingeschreven voor de in oktober ge starte postwedstrijden. Over deze post- wedstrijden vertelde de heer W. Kroes- bergen uit Veenendaal, redacteur van het maandblad van de Schietvereni ging „De Gelderse Vallei", ons het een en ander. Ongeveer vijftien jaar geleden is hij zelf met de organisatie ervan begon nen. De wedstrijden duren ongeveer vijf maanden. Hoewel er door de schietverenigingen bijna elke week wordt geoefend, is het één keer per maand, dat het wedstrijdelement er aan te pas komt. De heer Kroesber- gen ontvangt dan de benodigde kaar ten, die hij onder de deelnemers ver spreidt. Onder toezicht van een be stuurslid schiet elke deelnemer dan vijftien keer op deze „kaart-roos". Vervolgens worden de kaarten opge stuurd naar de wedstrijdsecretaris in Amersfoort, die alle resultaten noteert. Elke maand wordt dan in het orgaan van de S.D.G.V. de stand gepubliceerd Na afloop van de postwedstrijden worden de prijzen uitgereikt, waarbij één op de vier deelnemers in het be zit zal komen van een huishoudelijk artikel. De verenigingen in onze naaste om geving zijn Willem Tell in Amerongen, Prins Hendrik in Veenendaal en „Scherpenzeel". Maandagavond kwamen de schutters van Willem Teil bijeen om eens te be kijken wie die avond'over de meeste vaste hand beschikte. De uitslag van deze oefenwedstrijd was: A. Duffels (95 pnt.); H. den Uyl (95 pnt.); J. de Greef (95 pnt.); P. v.d. Sigtenhorst (94 pnt.); A. de Haas (92 pnt.) A. Burgstede (91 pnt.); C. Ploeg (91 pnt.) G. Mulder (82 pnt.) en R. Labruyère (82 pnt.). Het aantal punten dat na de eerste Het is echt niet de bedoeling om de postduivenhouders te plagen, maar om zowel de gezondheid van de duiven als de pas ingezaaide akkers te bescher men, moest een ophokplieht voor post duiven tot stand komen. De Gelderse Maatschappij van Landbouw heeft daar voor contact opgenomen met de Ge westelijke Raad voor Gelderland van het Landbouwschap. Zoals bekend le ven wij momenteel in de zaaiperiode voor de akkerbouw en het gebeurt nog al eens dat duiven in deze periode veel schade op de zaailanden aanrichten. De Ned. Algem. Bond van Postdui venhouders heeft nu, op verzoek van genoemde Raad, een ophokplieht voor geheel Gelderland ingesteld en wel voor een periode van drie weken, dus tot 22 november a.s. De duiven mogen da gelijks na 16.30 uur en nadat zij volle dig zijn gevoerd, in vrijheid worden ge steld. Overigens is het ook in het belang van de postduivenhouders om te vol doen aan ophokplieht, aangezien het zaailand meestal met preparaten kan worden ontsmet, die schadelijk kunnen zijn voor de duiven. Aldus bericht de secretaris van de GMvL ir. W. J. Knep- pelhout. ronde door de Veenendaalse schutters is behaald luidt als volgt: W. Kroes- bergen (134 pnt.); F. Heykamp (134 pnt.); G. van Beek (129 pnt.); J. Roks (129 pnt.); M. van Beek (129 pnt.); M. v.d. Kaa (126 pnt.); A. van Leeu wen (121 pnt.); A. Wals (119 pnt.); G. Anbeek (103 pnt); M. Oud (98 pnt.), R. G. de Braber (96 pnt.); H. Bakker (89 pnt.) en C. de Braber (81 pnt). Drie leden van Prins Hendrik moe ten nog afschieten. ARNHEM De Algemene Platte landsjongeren Organisatie in Gelder land „Jong Gelre" houdt op raterdag 26 november in Musis Sacrim te Arn hem haar algemene najaarsvergade ring onder het motto „G.I.R.O. '66 (Gelderland is reuze optimistisch). Het middagprogramma begint om half twee. Tijdens deze middag zal de uitreiking plaats vinden van de jonge- renprijs voor culturele en andere bij zondere activiteiten voor het vereni gingsjaar 1965-1966. 's Aonds is er een ontspanningsavond. RHENEN De Protestanten Bond afdeling Rhenen houdt een bazaar op woensdag 9 november van 's middags 2 tot 's avonds 10 uur in de foyer van het „Eigen Gebouw" aan de Eikenlaan. De bazaar wordt georganiseerd door de dameskring van de afdeling. Er wor den handwerken, plantjes, bloemstukken, bloemen, sieraden, cadeautjes voor 5 december, eigen gemaakt gebak en nog talrijke andere zaken verkocht. Voor kinderen zijn er diverse attracties. Ook wordt er een verloting gehouden, waar van de trekking dezelfde avond plaats vindt. De opbrengst wordt gestort in het bouwfonds voor de nieuwe kerk. Geboren: Barendina Hendrika, d.v. T. Janses en H. C. Krouwel; Gijsbertus. z.v. W. v. Laar en M. H. v. d. Burg; Gerritje Barendina, d.v. C. L. Treels en W. A. H. Budding; Arie Maas, z.v. A. Brussaard en G. J. Muller; Johan nes, z.v. C. J. Rijksen en E. A. Nas. Elders geboren: te Amerongen: Steven Pelgrom, z.v. S. v. Veenendaal en G. J. Reede. Ondertrouwd: Adrianus v. Beek, 20 jr., Eist en Bartha Antonia Harteman, 19 jr., Tiel. Gehuwd: Lucas Hendrik Kok (Tub- bergen) en Janni Janneke Meier (Rhe nen); Marinus Pater (Maarn) en Ger ritje Schipper (Rhenen). Overleden: B. J. W. Snellink, 94 jr.; H. Ditewig, 79 jr.; L. v. Laar, 65 jr.; J. H. Houth, 67 jr.; C. G. de Kroon, 54 jr. Ingekomen personen: J. H. Midden dorp van Apeldoorn naar Rhenen; H. G. Koekoek van Amsterdam naar Rhe nen; K. v. Wijk van Leiden naar Rhe nen; R. Docando van Veenendaal naar Rhenen; C. Codina van Schiedam naar Rhenen; R. G. M. de Rooij van Wijk bij Duurstede naar Rhenen; W. B. Stoeller van Amsterdam naar Rhenen; W. J. Kwak van 's-Gravenhage naar Rhenen. Vertrokken personen: J. H. v. Baa- ren van Rhenen naar Renkum; A. Zi- dan van Rhenen naar Nijmegen; T. Snijders van Rhenen naar Amsterdam; A. El Khader van Rhenen naar Lien- den; N. E. Lokhorst van Rhenen naar Kesteren; C. E. Fakkeldij van Rhenen naar Groesbeek; M. P. A. Sparreboom van Rhenen naar Baarn. 4 f RHENEN Alle inwoners van Rhe nen. Eist en Achterberg, die een offer hebben gebracht voor de hulp aan Tibe taanse vluchtelingen, waardoor de tota le opbrengst f 2236,27 is geworden, wil ik langs deze weg gaarne dank bren gen. Rhenen, 1 november 1966. De burgemeester van Rhenen, L. Bosch van Rosenthal. RHENEN Burgemeester jhr. mr. L. Bosch ridder van Rosenthal, heeft gisteravond ln tegenwoordigheid van het gehele Rhenense brandweerkorps de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de brandwacht tweede klas P. W. Ver- woert, vanwege het feit dat hij gedu rende veertig jaar onafgebroken ln de brandweergelederen heeft gestaan. Uit naam van de Koninklijke Nederlandse Brandweer Bond schonk de burgemees ter de jubilaris de medaille wegens 40 jaar trouwe dienst, voorzien van de gesp met bijbehorende oorkonde. De echtgenote van de heer Verwoert en zyn dochter woonden de plechtigheid bij. De burgemeester onderstreepte ook bij deze gelegenheid weer het bijzonder prettig te vinden wanneer hij temidden van zijn spuitgasten kan zijn. Extra ple zierig noemde hij het, wanneer hij iemand van het korps mag feliciteren vanwege een groot aantal dienstjaren. Het verheugde hem, dat de heer Ver woert trouw is gebleven aan zijn brand- weertaak. Hoewel de jubilaris nimmer op de voorgrond is getreden in de afge lopen jaren, heeft hij praktisch nooit verzuimd. „Hardlopers zijn vaak doodlopers", al dus de burgemeester, „u was een stille werker, die door dik en dun heeft vol gehouden. U hebt in grote mate burger zin betoond." De burgemeester bracht de heer Ver woert hartelijk dank voor de vele jaren dat hij geheel vrijwillig op deze manier de gemeenschap van Rhenen brandweer diensten heeft verleend. Daarbij kwam ook nog naar voren, dat de heer Ver woert steeds belangstelling heeft ge toond voor brandweeraangelegenheden op provinciaal niveau. Nadat ondercommandant A. Baars namens het korps mevrouw Verwoert een prachtig boeket bloemen had aan geboden, bracht brandmeester J. Meijer de gelukwens over uit naam van de kring Doorn, die vergezeld gingen van een Goudse pijp met tabak en lucifers. Als enige pijproker in het korps kan hij nu voorlopig weer vooruit, zijn tu niek gesierd met twee nieuwe, waarde volle onderscheidingen. Ten huize van de jubilaris werd dit echte brandweerfeest tot diep in de nacht gevierd. ARNHEM Op 10 november wordt in het Huis der Provincie te Arnhem door de „Commissie van advies en overleg inzake de drankbestrijding in de provincie Gelderland" een studiedag ge organiseerd over het onderwerp „Alco hol en Verkeer". Het organiseren van deze bijeenkomst kwam de commissie zinvol voor, gezien de steeds toenemende verkeersonveilig heid en omdat de indruk bestaat, dat het overgrote deel van het chaufferende publiek er onvoldoende kennis van heeft, welke invloed ook matig al coholgebruik uitoefent op de rijvaardig heid. Op deze studiedag, die wordt geopend door de voorzitter van de commissie, de heer H. J. van Eek, lid van Gedepu teerde Staten van Gelderland, zullen over de volgende onderwerpen referaten worden gehouden: De uitwerking van alcohol op het ge dragspatroon van de automobilist, door dr. C. Steffen, hoofd van de Psycholo gische Dienst van het Rijksasiel „De Kruisberg" te Doetinchem; Alcohol en verkeer; waarom moet daar nog over gesproken worden?, door dr. F. A. Nelemans, Hoofd van de afde ling Klinisch Geneesmiddelenonderzoek van de Oraganisatie voor Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek (TNO) De strafrechtspleging inzake overtre ding van artikel 26 van de Wegenver keerswet, door mr. J. van IJsendoorn, Advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Arnhem. In de zaal zal een stand aanwezig zijn van het Nederlands Verbond voor Veilig Verkeer. VEENENDAAL De gemeenteraad heeft, verdeeld in twee groepen de be groting voor 1967 onderzocht. Tijdens dit onderzoek zijn een aantal vragen en suggesties naar voren gekomen, welke door rapporteurs aan het college van burgemeester en wethouders zijn voorgelegd. Het college heeft hierop gisteren geantwoord. „Meer leden vragen zich af", aldus het rapport, „of gezien de zeer stroeve gang van zaken met betrekking tot de totstandkoming van bestemmingsplan nen, het niet gewenst is een stedebouw- kundige in eigen dienst te nemen." Naar aanleiding van deze vraag heeft het college inlichtingen ingewonnen en is het gebleken, dat in gemeenten van ongeveer gelijke grootte en dezelfde structuur, nergens een stedebouwkundi- ge in vaste dienst voorkomt. Zelfs in plaatsen, die belangrijk gro ter zijn, is het volgens het college ge woonte de bestemmingsplannen door 'n bureau te laten opstellen. Het college is er niet van overtuigd, dat een eigen stedebouwkundige voordeliger is dan een bureau, temeer daar men er met tlleen een stedebouwkundige niet komt, maar dat men ook nog een staf voor deze figuur zou moeten samenstellen. Men acht dat een te zware belasting van het gemeentelijk administratiebud get. Bovendien acht het college het „overtrokken" te spreken van een zeer stroeve gang van zaken. Er mag name lijk niet worden gesteld, dat Veenendaal op dit gebied ongunstig afsteekt bij an dere gemeenten. Uit het verslag blijkt ook, dat het col lege de sterkte van het politiekorps eigenlijk te gering vindt. In augustus 1965 werd een verzoek ingediend om uit breiding van het korps met 14 man. In mei 1966 is hierop door de instanties ge antwoord: men uLcbA «m uitbreiding met 3 man toe! Over een uitbreiding van de recherche van 2 tot 3 man is door de hogere overheid nog niet be slist. In 1965 werden bijna 4900 proces sen-verbaal opgemaakt, waarvan meer dan 4000 voor verkeersovertredingen. Indien er over een jaar nog geen nieuw politiebureau staat, zullen misda digers geen logies meer in het politie bureau kunnen krijgen. De cellen vol doen niet meer aan de normen. Voor nog één jaar heeft de procureur-gene raal dispensatie gegeven, daarna zal het nieuwe politiebureau gereed moeten zijn en moeten de cellen verbouwd worden, of blijft het gratis logies achterwege. In het vervolg kunnen de leden van de gemeenteraad achteraf precies na gaan, wat de brandweer in een bepaald jaar gedaan heeft. Een verzoek van een van de raadsleden om een jarlijks ver slag van de activiteiten werd namelijk door het college ingewilligd. Een van de leden van de raad vond de verlichting van de Valleistraat on voldoende. Het college is echter van mening dat na het aanbrengen van de nieuwe straatverlichting, deze thans ge lijk is met die in de rest van het oude deel van Veenendaal. Een verdere ver betering acht het voorlopig nog niet noodzakelijk. Enige leden van de raad vroegen het college of het niet gewenst zou zijn het bestuur van Patrimoniums Bouwvereni ging te adviseren de vereniging meer open te maken en de bewoners, door middel van commissies, inspraak in het beleid te geven. Dit heeft het college toegezegd te zullen overbrengen aan het bestuur van Patrimonium, doch het is een aangelegenheid, die uitsluitend tot de competentie van de bouwvereniging be hoort. Een van de leden heeft gevraagd wel ke maatregelen het college denkt te ne men ter voorkoming van de steeds te rugkerende wateroverlast in de Fluiter straat. Het college antwoordde, dat het de volle aandacht heeft en dat de dienst gemeentewerken, in overleg met een deskundig bureau, de zaak bestudeert. De studie is nog niet afgesloten, maar over niet al te lange tijd hoopt het col lege over nadere gegevens te beschik ken. Op de begroting van 1967 komt een bedrag van f 600.000,- voor, dat besteed zal worden aan het bouwrijp maken van de grond in het complex „Molen- brug". De raad wilde graag weten wat de totale kosten van het bouwrijp ma ken zullen zijn. Volgens een opgave die het college van B. en VV. thans doet, zal dat een bedrag van f 2.000.000,- ver gen, exclusief de kosten van renteverlies. Door een der raadsleden is opge merkt, dat de gemeente Veenendaal arm is aan kunstwerken. Het lid ver zoekt na te gaan of het via de sociale regeling kunstopdrachten beeldende kun stenaars mogelijk is opdrachten te ver lenen tot het vervaardigen van enkele plastieken e.d. ter verfraaiing van nieu we wijken. Volgens het college is het verstrekken van opdrachten op basis van deze regeling niet aan de orde, om dat het slechts kan geschieden door bur gemeester en wethouders van de ge meente, waarin een kunstenaar woont, die gebruik wenst te maken van de in deze regeling geboden voorziening. Zo'n kunstenaar heeft Veenendaal niet. RHENEN De voorlopige opbrengst van de in Rhenen, Eist en Achterberg gehouden inzamelingsactie voor de Tibe taanse vluchtelingen bedroeg 1783.32. Inmiddels is de actie afgesloten. Aan nagekomen giften werd nog een bedrag ontvangen van 452,95, zodat het eind- saldo is geworden 2236,27, als volgt gesplitst over de vijf lnzamelposten: Gemeentehuis 765,80; V.V.V.-kantoor 567,70; Postagentschap Vallei weg 556,85; Ned. Herv. kerk te Eist 255,17; Ned. Herv. kerk Achterberg 90,75. RHENEN Het verenigingsgebouw „Irene" aan de Grutterstr. is verrijkt met een complete ingebouwde installatie voor de verlichting van het toneel. Eén man kan het van talrijke schakelaars voorziene paneel onder de podiumvloer voortaan bedienen. Er is zelfs een weer stand aangebracht om de lichteffecten tijdens uitvoeringen zo perfect mogelijk te doen zijn. In dezelfde ruimte bevindt zich nu de geluidsinstallatie en een opname-appa raat. VEENENDAAL. De volleybalploeg van de Kon. VSYV, uitkomende onder' de naam Weaving, heeft zich inmiddels ook weer in het competitie-avontuur gestort. Verleden week werd in Amers foort gewonnen van SHL 2 met 8-0 en vanavond trekt men wederom naar de Keistad om partij te geven tegen AGAV8 2. Het zal de Weaving-mannen niet veel moeite kosten de beide pun ten mee naar Veenendaal te nemen. De herenploeg van Weaving zal in de toekomst van deze competitie niet veel plezier beleven, want de deelnemende ploegen uit en om Amersfoort zijn in deze 4e klas niet sterk genoeg om de Veenendalers behoorlijk partij te ge ven. De dames komen dit seizoen niet in de competitie uit om de eenvoudige reden dat er niet voldoende belangstel ling bestond en er derhalve geen ploeg op de been kon worden gebracht. De herenploeg dient alle wedstrijden in de nieuwe sporthal te Amersfoort te spelen. Zowel de uit- als de thuiswed strijden moeten daarin worden afge werkt. Weaving kwam twee jaar gele den in conflict met het bestuur van 't rayon Utrecht, daar de Veenendaalse vereniging geen scheidsrechter kon le veren, hetgeen verplicht was gesteld als men met één of meer ploegen aan de competitie deelnam. Weaving kon in deze behoefte niet voorzien met het gevolg, dat „Utrecht" de dames- en de herenploeg zonder meer verbood aan deze competitie deel te nemen. Weaving heeft daafna heil gezocht bij het rayon „Amersfoort", doch deze afdeling weigerde toen Weav ing. te accepteren. Nu, bij de aanvang van het nieuwe seizoen 1966-1967 kon dat uiteraard wel, met de restrictie dat alle wedstrijden in Amersfoort moeten worden gespeeld en dat men in de laagste klasse van de afdeling „Amersfoort" moest star ten. Nu is het algemeen bekend dat er voor wat betreft de kwaliteit van het volleybalspel tussen de districten Utrecht en Amersfoort een hemels breed verschil ligt. Met name in de laagste (vierde) klas is het voor een ploeg, die gewend was te spelen in „Utrecht" uiteraard een bezoeking om een heel seizoen "lang tegen onderge schikte tegenstanders te moeten spe len. Weaving" heeft het een en ander ech ter zelf in de hand, want bij een even tueel kampioenschap aan 't einde van dit seizoen, bestaat de kans dat men niet naar de derde, maar rechtstreeks naar de tweede klasse mag promove ren. Voor de Weaving-mannen is het dit seizoen door de zure appel heenbij- ten met als vermoedelijk eindresultaat het zoet van een verscherpte promo tie. 0 De officier van Justitie in Amster dam, mr. J. F. Hartsuiker, wordt in een brief van een groep personen, die zondagavond bij het Huis van Be waring heeft gedemonstreerd, dringend verzocht ten spoedigste een onderzoek te doen instellen naar het in beslag doen nemen van drie borden door de politie zonder afgifte van een bewijs hiervoor en voorts naar het inzetten van een politiehond, die niet onder ap pél stond en, aldus de brief, een de monstrant heeft aangevallen en gebe ten.

De Vallei | 1966 | | pagina 5