Politieke partijvorming in Nederland ter discussie Telefoongeheim beter beschermd K V.P-stroming prille aanzet tot de-confessionalise Moeder was dol op haar vijf kinderen die zij doodde Boetes van 50 gulden voor iëtnam-demonstranten Hogere accijns leverde het Rijk niets op T reinongeluk EIND DEZE WEEK: UNIEK GEWETENSONDERZOEK Uitzonderingen Niet lxrdopei\ Meer om program Zoals Cals Nog meer t Aardgaslek in Den Haag Telefoontje duidt op motief Minder gedistilleerd verkocht GEKORTWIEKT Dennenaalden ontmaskeren twee dieven 0 door verboden afluisteren van een telefoongesprek verkregen kennis over te dragen. Loonzakjesdief eindelijk gepakt D' D'. D', Snoep verstandig eet n appel GEHEEL KALM EMIGRANTEN PASSAGE GEBOEKT mm Snoep verstandig eet n appel Snoep verstandig eet 'n appel Bejaarde vrouw op verkeerd spoor... DONDERDAG 3 NOVEMBER 1966 DEN HAAG De regering meent, dat de huidige wetgeving ten aanzien van het telefoongeheim tekort schiet en dat een meer bevredigende aanvullende regeling tot stand kan worden gebracht. Dit blijkt uit de memorie van toelich ting op een bij de Tweede Kamer inge diend ontwerp van wet, dat nadere re gels bevat ter bescherming van het te lefoongeheim. De bescherming van het telefoonge heim bestond tot dusver vooral in de wettelijke garantie, dat de Telefoon dienst niet wederrechtelijk aan derden doorgeeft wat hij uit het telefoonver keer te weten komt. De moderne tech niek maakt het mogelijk ook buiten de telefoondienst om gesprekken af te luis teren. Daartegen bevat de geldende wet geen bepalingen. In deze door de voort schrijding van de techniek ontstane leemte wil het wetsontwerp voorzien. Bovendien beoogt het wetsontwerp te regelen in welke gevallen de overheid inbreuk mag maken op het telefoonge heim t.b.v. haar toevertrouwde gewich tige belangen. Voorgesteld wordt een aanvulling van het Wetboek van Strafrecht, waarbij het een ieder verboden wordt: 0 Een telefoongesprek af te luisteren anders dan in opdracht van een deelnemer aan dat gesprek; 0 een telefoongesprek op te nemen b.v. op een geluidsband zonder zelf zulk een deelnemer te zijn of an ders dan in opdracht van zulk een deel nemer; Bovendien blijft het verbod van kracht, gericht tot personeel van de Telefoon dienst, om rechtmatig verkregen weten schap omtrent de inhoud van telefoon gesprekken wederrechtelijk over te dra gen. Van het verbod is uitgezonderd het opvangen van een radio-telefonisch ge sprek met een normaal ontvangtoestel. Het verbieden hiervan heeft geen zin en bovendien weet ieder, die zich van de ze vorm van communicatie bedient, dat zijn gesprek op deze wijze kan worden opgevangen. Voorts geldt het verbod niet voor de gerechtigde tot een voor het gesprek gebezigde aansluiting, behoudens in ge val van kennelijk misbruik. Een werk gever kan dus b.v. controle uitoefenen over in zijn bedrijf gevoerde telefoon gesprekken. Verder is een uitzondering opgeno men t.b.v. de goede werking van de te lefooninrichting, b.v. de afwikkeling van het telefoonverkeer, de opsporing van storingen en het beproeven van geluids kwaliteit. Voor de overheid worden uitzonderin gen gemaakt t.b.v. de strafvordering, t.b.v. de staatsveiligheid en in de bur gerlijke uitzonderingstoestand en de staat van beleg. ROTTERDAM De 17- jarige kan toorbediende B. van G. uit Rotterdam, die 23 september uit de Maasstad ver dween met de inhoud (ong. f8.000,--) van een aantal loonzakjes, is eindelijk in handen gevallen van de Rotterdam se politie. De jongeman, die na de diefstal de benen nam naar Zuid-Europa, is woensdag voor de Rotterdamse offi cier van Justitie geleid, nadat hij op Schiphol was opgevangen door de Ko ninklijke Marechaussee, toen hij daar met een lijntoestel uit Parijs arriveer de. Enige weken na zijn vlucht uit Rot terdam, werd de kantoorbediende op het station in Milaan gearresteerd. Hij werd onmiddellijk op een trein naar Nederland gezet, maar omdat de jonge man geen begeleider kreeg, kon hij in Frankrijk gemakkelijk opnieuw de be nen nemen. Kort daarop werd hij ech ter door de Franse politie aangehou den en in Parijs op etn vliegtuig ge zet, dat zonder tussenlanding naar Schipholvloog. (Door drs. Th. E. Westerterp, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P.) W'at aan het eind van deze week in Nederland staat te gebeuren is eigenlijk uniek. Een landelijk dagblad (De Volkskrant) heeft namelijk zijn goede diensten aan geboden om vrijdag en zaterdag in het Kurhaus in Sche- veningen een gewetensonderzoek mogelijk te maken naar de structuur van de politieke partijen in ons land. Reeds enige tijd is er binnen diverse partijen, met name in de P.v.d.A. en K.V.P., een discussie aan de gang over de vraag of de huidige politieke scheidslijnen in Nederland nog wel corresponderen met de na de oorlog gegroeide verhoudingen in ons volk. Graag wordt bij deze discussie de K.V.P. als de grote zondebok voorgesteld. Zij, en de andere confessionele partijen, zouden het in Nederland onmogelijk maken tot een duidelijke politiek te komen. In de K.V.P. zelf is ook een belangrijke stroming aanwezig, die pleit voor een dc-confessionalisering, d.w.z. het losser maken van de band tussen de R.-K. Kerk en een bepaalde politieke partij. TAe K.V.P. heeft reed» in 1963 een commissie gevormd, die tot doel had een onderzoek in te stellen naar de structuur en het karakter van de KVP. Deze g. structuurcommissie heeft in het begin van dit jaar een rapport uit gebracht met enkele vergaande voor stellen. Zo zou de volgende bepaling in het algemeen staatkundig program van de K.V.P. (in 1945 vastgesteld) dienen te vervallen: „De K.V.P. staat op de grondslag van de beginselen van de na tuurlijke zedewet en de goddelijke open baring, waarbij zij de uitspraken van het kerkelijk leergezag aanvaardt". Vooral door de schrapping van de laatste zinsnede moet duidelijk worden dat de K.V.P. zich voortaan onafhan kelijk van de R-K. Kerk wenst op te stellen. Volgens het ontwerp-basispro- gram. dat is gebaseerd op het rapport van de structuurcommissie, „wil de K.V.P. de inrichting en het bestuur van de Nederlandse staat beïnvloeden op de grondslag van haar christelijke op vattingen over de mens en de samen leving". K.V.P. wil zich dus niet langer beperken tot het katholieke volks deel van Nederland, (formeel konden reeds sedert 1945 niet-katholieken tot de partij toetreden, doch gezien het bo ven weergegeven uittreksel uit het al gemeen staatkundig program, was dat uiteraard een meer theoretische dan praktische mogelijkheid). Nu „richt de K.V.P. zich tot al degenen die deze grondslagen en haar program onder- schryven". Men kan naar zijn mening terecht tegenwerpen, dat het in feite toch wel voor andersdenkenden moeilijk zal blijven zich tot de K.V.P. te „bekeren" omdat deze partij en haar naam nog steeds een nauwe associatie met de R-K. Kerk oproept. Vandaar dat er ge luiden zijn opgegaan de partij te her dopen, b(jv. tot een Christelijke of Christen-Democratische Volkspartij. Op die wijze zou aan een eenheid van op treden in de politiek van zowel katho lieke als reformatorische Christenen worden geappelleerd. De structuurcommissie van de KVP heeft deze gedachte, naar mijn mening terecht, afgewezen. In de eerste plaats is een fusie van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. niet haalbaar en in de tweede plaats is een samengaan in politicus (via een nieuwe partij) van alle Chris tenen op basis van eengezamenlijk, christelijk geïnspireerd program, in ons land op korte termijn niet realiseer baar. De structuurcommissie van de KVP heeft onder die omstandigheden ge meend, dat het niet eerlijk zou zijn voorlopig een wijziging aan te brengen in de naam van deze partij. Wel is het nuttig zo meent de K.V.P. de mo gelijkheden om tot een verdere, chris telijke partijvorming te komen (zoals bijv. in de C.D.U. in West-Duitsland) te laten onderzoeken door een groep van personen, die tot verschillende po litieke richtingen behoren. De ontwik keling in de richting van een nauwere samenwerking van alle vooruitstreven de Christenen zou moeten worden be vorderd. Inmiddels is, naar de mening van de structuurcommissie van de K.V.P., „opheffing van de katholieke partij in het geheel van thans bestaan de verhoudingen niet verantwoord". AMSTERDAM Woensdag heeft de Amsterdamse kantonrechter een begin gemaakt met de berechting van de ca. 220 deelnemers aan de vijfde pro testmars tegen de oorlog in Viëtnam op zondagavond 21 augustus in de hoofdstad, waarvoor de organisatie, de actie-groep-Viëtnam, geen vergunning aan de burgemeester had gevraagd. Het betreft hier overtreding van ar- DEN HAAG „Het is gelukkig al lemaal goed afgelopen", zei gisteren een ingenieur van het gemeentelijk gasbe- dryf in Den Haag, nadat een einde was gemaakt aan het vrij wegstromen van aardgas uit een openliggende leiding op de terreinen van het gasbedryf aan de Trekvlietweg. Een uur duurde de con sternatie; omstreeks het middaguur kon het brandweerpersoneel weer inrukken. Doordat een betonnen 6taaf uit een kraan viel, met de scherpe rand op de leiding, ontstond een gat met een mid dellijn van ongeveer twintig centimeter en een scheur over enige meters in de leiding. Op slag spoot het aardgas om hoog. Volgens de directie, ontstond er even een penibele situatie, al was het terrein open en steeg het aardgas om- hooflk tikel 101 der algemene politieverorde ning (deelnemen aan een verboden op tocht). Er komen in totaal vijf zittin gen, waarop de demonstranten terecht zullen staan. De kantonrechter, mr. J. D. Carrière, veroordeelde conform de eis veertien demonstranten tot een boete van f 50 subs, tien dagen hechtenis. Zes werden vrijgesproken en een aantal zaken werd aangehouden voor het horen van hoofd inspecteur J. Valken, een der drie com mandanten van de mobiele eenheid der politie, alsmede andere politiefunc tionarissen. Bij de massale arrestaties waren ook enkele buitenlanders, o.a. twee Ameri kanen, die het met t' beleid van presi dent Johnson in Viëtnam eens bleken te zijn. en een paar Marokkanen mee op gepakt. De raadsman van een aantal verdach ten, mr. J. H. van Wijk, oefende kri tiek op een passage in het verzamel- procesverbaal, waar de politie had ge zegd: „Wij hebben er nauwlettend op toegezien, dat alleen de werkelijke deel nemers werden aangehouden". De raadsman zei: „Dit is een schande". Hij bracht deze passage ter sprake bij de behandeling van de zaak tegen een journalist, die niets met de demon stratie te maken had en op weg was naar een afspraak in de omgeving van het Spui, toen hij door de politie met anderen was ingesloten en opgepakt. De officier vroeg in dit geval vrij spraak en de kantonrechter sloot zich hierbij DRS. TH. E. WESTERTERP rpegenover, of beter gezegd in aan- *- vulling op dit standpunt van de structuurcommlssle van de K.V.P., heb ik op het deze zomer gehouden jonge- rencongres van de K.V.P. gepleit voor het consequent doortrekken van de re denering van het structuurrapport. De confessionalisering is zeker na het tweede Vaticaanse Concilie in Ne derland thans niet alleen mogelijk, doch ook gewenst. De emancipatie van de katholieken is thans zover gevorderd, dat een spe cifiek katholieke partij niet meer nodig is om de achterstelling van het katho lieke volksdeel op te heffen, die achter stelling is, naar mijn mening, thans verdwenen. Daardoor spreekt het ook vele katholieken nu veel minder aan, dat zij min of meer automatisch op een katholieke partij zouden „behoren" te stemmen. (Natuurlijk is van enige kerkrechtelijke of morele „stemdwang" nooit sprake geweest). Thans gaat het minder om het beginsel, dat aan de K.V.P. ten grondslag ligt, dan wel om het programma, dat moet aanspreken. Is het onder die omstandigheden dan echter niet veel logischer, dat de K.V.P. zo mogelijk in samenwer king met anderen het initiatief neemt tot het oprichten van een politieke partij die kan uitgroeien tot een meerderheidspartij in Neder land? Hierdoor zou de Nederlandse burger niet alleen meer kiezen voor een bepaalde samenstelling van de Tweede Kamer, doch ook voor de politieke samenstelling van het ka binet. Een dergelijke partij zou zich moe ten richten tot alle Nederlandders, die bereid zijn te aanvaarden of op zijn minst te respecteren, dat deze partij de inrichting en het bestuur van de Nederlandse staat wil beïnvloeden op de grondslag van de christelijke opvat ting omtrent de waardigheid van de menselijke persoon als het grondbegin sel voor iedere goed geordende ge meenschap. Men zou het met een variatie op de regeringsverklaring' van het kabi- net-Cals van april 1965 ook zo kun nen stellen, dat „het beleid van deze partij zal worden gedragen door de geestelijke waarden, die in ons volk leven en die in Christendom en Hu manisme tot uiting komen." Staat de nieuw te vormen party dus open voor allen die bovenge noemd beginsel bereid zijn te aanvaar den of te respecteren, de Party zal haar electorale aanhang vooral moeten trachten te verkrijgen door het opstel len van een redelijk vooruitstrevend sociaal-economisch program (zoals b.v. het programma van april 1965 van het kabinet-Cals). Deze partij zal dus bereid zijn tot het aanpakken van structurele vraag stukken, die in de welvaartsstaat op ons afkomen. Nederland zal niet alleen in het magische jaar 2000 nog leefbaar moeten zijn, ook thans moeten offers worden gebracht voor een aantal zoge naamde collectieve voorzieningen, waardoor ook de welstand van het in dividu stijgt, ook al neemt zyn indivi duele inkomen niet zichtbaar toe. Een dergelijke christelijkhu manistisch geïnspireerde, sociaal-eco nomisch vooruitstrevende partij zou zich naar mijn mening het beste niet kunnen tooien met een naam, die toch weer tot misverstanden inzake een ver gaande binding tussen geloof en poli tiek zou kunnen leiden. Vandaar dat ik in juni jl. heb bepleit, dat vanuit de K.V.P. het initiatief zou worden geno men tot het doen van de ideale door braak" (de term is van Romme) en te komen tot de oprichting van een Al gemene Volkspartij (A.V.P.). Vervolg Ineke woensdag Volkspartij zoveel aantrekkingskracht uitoefenen dat zij tot grote formatie kan uitgroeien?" Naar myn mening zou haar natuuriyke aanhang voor een deel afkomstig zyn uit de (dan ex-) K.V.P.; ik meen; uit het overgrote deel van die vroegere partij. Voorts zou zij aanhang vinden in het huidige niet-dogmatisch socialistische deel van de P.v.d.A. Tenslotte zou zij kunnen rekenen op toeloop van een aan tal krachten uit de huidige A.R.P., ter wijl de mogelijkheid van toevloeiing van V.V.D.-aanhangers niet moet wor den uitgesloten. Hoewel de deconfessionalisering bij de christelijk-principiële partijen, naar mijn mening moeilijker ligt dan bij de K.V.P. mag toch de verwachting wor den uitgesproken dat naast de K.V.P. ook de andere confessionele partijen aan een herstructurering van het par tijwezen gaan meewerken. (uit een oogpunt van gewenste po litieke duidelijkheid) te stellen vraag is: „op welke politiek-geïnter- ■aorrien nu aan dsrgaUik» tot nu toe theoretische discussie rondom de in Nederland meest wenselijke partijenstructuur is door de val van het kabinet-Cals in een acuut stadium gekomen. De KVP, die als eni ge partij in Nederland de moed had nog vóór de verkiezingen van het ko mende voorjaar haar eigen grondslag en karakter ter discussie te stellen op een partijraad in november, heeft gezien de nieuwe politieke situatie het besluit moeten nemen deze bespre king tot na de verkiezingen uit te stel len. Het Volkskrantcongres van vrijdag en zaterdag opent nu echter de onvoor ziene mogelijkheid om na te gaan of er in Nederland, ook buiten de KVP, men sen te vinden zijn, die bereid zijn de tof tijenstructuur te helpen doorbreken. ..Iet lijkt overigens haast uitgesloten, dat men nog vóór de komende verkie zingen, zeker wanneer die reeds in ja nuari of februari worden gehouden, tot een herstructurering van het partijwe zen in Nederland zal kunnen komen. Zowel voor de KVP als voor de PvdA zullen echter half november belangrij ke congressen worden gehouden. In de partijraad van de KVP op 12 november en 26 november zal moeten blijken hoe over de val van het kabi net-Cals wordt gedacht en welk poli tiek program men aan de kiezers wil voorleggen. In de PvdA zal 11 en 12 november blijken hoe sterk de stro ming is, die wel als „Nieuw Links" wordt aangeduid. Men heeft dan het oog op de groep „Tien over Rood" en op de „Groep 44". Beide groepen willen, dat de PvdA een link-radicale koers inslaat. Zou de PvdA inderdaad die rich ting opgaan en de KVP daarentegen eerder naar „Oud Rechts" tenderen (het gaat hier allen maar om een veronderstelling), dan zou de animo om op korte termijn te komen tot de oprichting van de door mij geschets te Algemene Volkspartij wel eens kunnen toenemen. Het „Volkskrant- congres" kan in ieder geval deze week reeds een duidelijke aanwijzing geven voor de toonaangevende ont wikkelingen in het Nederlandse par tijwezen in de komende tijd. ADVERTENTIE 0 Het Landbouwschap zal de minister van Landbouw en Visserij enkele voorstellen doen over de wijze, waarop Nederland gebruik zou kunnen maken van de mogelijkheden, geboden in de aanvullende E.E.G.-verordening voor groenten en fruit. In de woensdag ge houden bestuursvergadering van het schap is hiertoe besloten. ADVERTENTIE (Van een onzer redacteuren) ARNHEM „Er is vanmiddag een telefoontje geweest, dat ons aanleiding geeft in een bepaalde richting te zoeken" dat is het enige, wat de officier van -Justi tie te Arnhem, mr. J. H. G. Boekraad, gisteravond nog wilde zeggen over het mo gelijke motief van de 35-jarige mevrouw W. VV. O. O.-v. K. (verbijsterde dorpsbe woners heschryven haar als kalm, evenwichting en zeer Intelligent) uit Millingen aan de Run, die thans in het Huis van Bewaring te Arnhem verbiyft, na in de vroege ochtend van gisteren haar vijf kinderen In hun bedjes met bijlslagen te hebben gedood, „zy heeft bekend", aldus mr. Boekraad, die daaraan toevoegde, dat de vrouw hen wellicht zo voor een ongelukkige toekomst heeft willen behoe den. Bekend is intussen ook, dat de vrouw reeds een inreisvisum had voor Zuid- Afrika, waar haar man sinds ongeveer een jaar een schoenenbedrijf had opge bouwd. Zij had met haar kinderen passage geboekt voor een vliegtuig van „Trek Air ways", dat op 14 januari 1967 van Luxemburg naar Johannesburg zou vertrekken. Het technische onderzoek was gister avond voltooid, aldus de officier van justitie. Dit omvatte onder meer de sectie door prof. Froentjes en dr. Zel- denrust. De vijf lijkjes waren toen over gebracht naar het ziekenhuis te Nijme gen. In de loop van de middag was de vrouw reeds onderworpen aan een psy chiatrisch onderzoek. „Een voorlopig on derzoek", aldus mr. Boekraad, die over de uitslag ervan geen mededeling kon doen. Het gruwelijke gebeuren was tot ver in de ochtend te Millingen niet alge meen bekend. Eerst omstreeks 10 uur deed het bericht de ronde, dat in het huis aan de Prinses Irenestraat de 7- jarige Clara, de 6-jarige Lucia, de 4- jarige Thomas en Johannes en de 3-ja rige Theresia door hun moeder om on geveer half zeven met bijlslagen waren gedood, waarna de vrouw om 7.15 zelf dokter A. v. d. Langerijt had gebeld. Die had haar opgehaald en naar de rijkspolitiepost gebracht. De vrouw was toen geheel kalm. Na een eerste ver hoor, was zij naar het districtsbureau van de Rijkspolitie te Arnhem gebracht. De officier van Justitie deelde in het begin van de middag tijdens een pers conferentie mee, dat de vrouw- oorspron kelijk afkomstig was uit de Duitse stad Emmerich. Zij trouwde met haar man de thans 38-Jarlge en in Oudtshoorn (Unie van Zuid-Afrika) woonachtige J. A. O. O. in 1958, waarna het echt paar naar Zuid-Afrika emigreerde. De oudste twee dochters, zo verne men wij, werden daar geboren. In 1962 verhuisde het gezin naar Aus tralië, waar de overige kinderen wer den geboren. Ruim een jaar geleden kwam de vrouw met de kinderen naar Nederland en vestigde zich in 'n nieuw bouwwijk van Millingen. Zij werd omdat duidelijk was, dat zij het finan cieel niet breed had daarbij door de dorpsbewoners zeer geholpen. Haar man kwam na korte tijd even eens naar Nederland, maar vertrok na enkele weken weer. Ditmaal opnieuw naar Zuid-Afrika, waar hij een be kwaam schoenmaker hoopte een schoenenbedrijf te kunnen opzetten. Naar wij vernemen, is hij daarin ge slaagd, al lieten de kosten van zijn on dernemen niet toe, dat hij geld voor de overtocht van vrouw en kinderen naar Nederland overmaakte. Van de kant van het gemeentebe stuur te Millingen werd meegedeeld, dat de vrouw sociale ondersteuning ontving. Er zijn duidelijke aanwijzin gen dat de vrouw op het punt heeft ge staan haar man naar Zuid-Afrika te volgen. Zij had (al sinds 22 december 1965) een inreisvergunning en ook had zij een tegemoetkoming In de over- tochtskosten aangevraagd; naar wij vernemen, was deze haar reeds ver leend. Zij had aanvankelijk voor 21 oktober j.l. passage geboekt op een vliegtuig van „Trek Air", maar deze om nog onbekende redenen geannuleerd. Daar na heeft zij opnieuw passage geboekt en wel voor het toestel Luxemburg- Johannesburg van 14 januari 1967. Het onderzoek naar het motief van DEN HAAG De opbrengst van de accijns op gedistilleerde dranken heeft voor dit jaar geen enkel resultaat opge leverd. De opbrengst is niet hoger dan die vóór de accijnsverhoging, 's Rijks kas wordt niet gespekt met een ex traatje van 80 miljoen gulden, zoals de rijksoverheid van de accijnsverhoging verwachtte, terwyi alleen werd bereikt, dat de consumentenprijs werd ver hoogd en de detailhandel in alcohol houdende dranken zijn inkomsten zag verminderen. Dit blijkt uit de toespraak, die de voorzitter van het bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dran ken, de heer L. J. Platenburg, hield tMr ooMiag sa» de v«rg»4a~ ring van het bedrijfschap. Hij uitte daarin zijn bezorgdheid over het om- zetverloop. De omzetten zijn tot nu toe met ongeveer 20 pet. gedaald n in de laatste maanden van dit jaar kan deze terugslag allerminst worden opgevan gen. Verwacht werd, dat door de acc|jns- verhoging per 1 januari 1966 (van f 1.193 tot f 1.400 per hl ad 100 pet.) dit jaar 345 min. gulden in 's Rijks kas zou vloeien, wat een meer-inkomsten betekende van 80 min. gulden. In de jongste Miljoenennota wordt een overzicht gegeven van de belasting opbrengsten voor dit jaar. De oor spronkelijke raming (voor de accijns verhoging) was f 265 mnl. De herziene raming was f 305 min. en de vermoede lijke uitkomsten zijn begroot op f 265 «opL de vrouw is gaande, aldus de officier van Justitie, die verwacht, dat het bin nen enkele dagen tot resultaten zal lei den. De districtsrecherche van de rijks politie te Arnhem is ermee belast. Ieder, die de vrouw heeft gekend, spreekt van haar opvallend grote lief de voor haar kinderen. Bekend te Mil lingen is tenslotte, dat zij met haar man in Zuid-Afrika steeds een zeer drukke correspondentie heeft onderhou den. Het echtpaar stond algemeen gun stig bekend. (Vervolg van pagina 1) De heer A. Jansen (46), boekhouder by een garage In Halfweg, E.H.B.O.'er en lid van het Rode Kruis, was een kwartier na het ongeluk ter plaatse om eerste hulp te bieden. „Dokter Honingh uit Halfweg had me gebeld. Hij zei: 't is weer raak! Op de weg naar Haarlem- Amsterdam gebeuren namelijk vaak on gelukken. Dit was m'n eerste treinonge luk en 't viel erg mee." „Ik ging de wagon in, die zich in het weiland had geboord. Er lagen wat kin deren onder de banken. Ik bracht ze naar buiten en hielp een vrouw met een gebroken knie. Ik hielp ook het meisje Mein; ze sprak me in het Duits aan. Toen ze weer wat tot zichzelf was gekomen, schakelde ze over op Neder lands en ze bleek een Duitse van ge boorte te zijn, die al een tijd in ons land woont. Die wagon stond zo scheef, dat de jongens van de ambulance er duizelig van werden. We moesten kussens tus sen de schuifdeuren leggen om de ge wonden naar buiten te kunnen krijgen. Een .geluk, dat die treinen stevig zijn. Er was niets verwrongen of verbogen; zelfs de ruiten waren nog heel. Nie mand schreeuwde of huilde; er was geen paniek." Binnen drie kwartier waren de gewon den afgevoerd. Vele reizigers liftten naar Amsterdam, nadat ze door toegestroom de inwoners van Halfweg over het hek langs de spoorbaan waren getild en met koffie en thee wat op verhaal wa ren gebracht. De overigen stapten ge woon op de bus van de N.Z.H.V.M., die tussen Zandvoort en Amsterdam een lijndienst onderhoudt. Taxichauffeur H. v.d. Broek (70) uit Halfweg zei: „Ik stond om even over half twee met een vrachie bij de over weg tegenover de suikerfabriek. Toen zei ik tegen m'n klant: Wat trilt die bovenleiding gek! Even later kwam er een spoorwegarbeider aanhollen. Hij riep tegen me: Er is een trein naar beneden gedonderd!" Tijdens het spitsuur ontstond er in het Centraal Station te Amsterdam een run op de treinen, die een pendeldienst tussen Amsterdam CS en Amsterdam- Sloterdijk onderhielden. Negenduizend reizigers maakten hiervan gebruik. De treinen waren zo vol, dat velen ge noodzaakt waren bij elkaar op schoot te gaan zitten. In Sloterdijk reed een leger van 35 bussen naar en van Haar lem. De bussen waren beschikbaar gesteld door de N.A.C.O., de N.Z.H.V.M. en het gemeentelijk vervoerbedrijf van Am sterdam. Naar kaartjes werd niet ge vraagd. Er werden meer passagiers in geladen dan de bussen eigenlijk konden bevatten. Desondanks moesten velen soms meer dan een uur wachten. Taxichauffeurs profiteerden van de situatie en reden tegen gereduceerde prijzen passagiers van Sloterdijk naar Haarlem-Station en omgekeerd. Op de weg Amsterdam-Haarlem ontstonden door al die extra-drukte enkele botsin gen. 0 Woensdagmiddag is een reizigers trein licht beschadigd bij het bin nenlopen van het station Raalte, doordat hij over twee verschillende sporen te gelijk binnenkwam als gevolg van een verkeerde wisselstand. 0 De vrachtkosten van (binnenlandse) wagenladingen van de Nederlandse Spoorwegen zullen van begin 1967 af centraal in Utrecht door een compute- worden berekend. Thans worden deze berekeningen nog gemaakt op de sta tions en op de vrachtbrieven vermeid. Gewoonlijk heeft ook de afrekening op de stations plaats. Deze werkzaamhe den gaat de computer nu overnemen. 0 In Dwingeloo is woensdagmiddag de kapitale boerderij van de landbou wer W. Zantinge geheel door brand ver woest. Veertien pinken, een aantal kal- yeren. de hele hooioogst, de bedrijfsin- ventaris en een naast de boerderij staande grote schuur gingen verloren. Elf koeien, die juist op stal waren ge bracht, konden ternauwernood uit de laaiende vuurzee worden gered. 0 Dinsdagavond heeft een brand ge woed in de fabriek van de N.V. Draadindustrie Jongepoerink te Ooster- wolde (Fr.). De brand is vermoedelijk ontstaan bij de montage van een nieu we moffelmachine in een nog in aan bouw zijnde fabriekshal. 0 De koekjes- en chocoladefabriek Prestico N.V. te Tilburg, waarvan de gebouwen tijdens een brand op 8 ok tober j.l. goeddeels werden verwoest, zal de produktie geheel stopzetten. Aan het personeel, vijf kantooremployes er 34 produktiekrachten, is ontslag me' onmiddellijke ingang aangezegd. 4 DVER1 FA 0 De minister van Economische Za ken heeft de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over het vraag stuk van bescherming van de consu ment tegen agressieve verkoopmetho den. 0 De commissaris-generaal Wereld tentoonstelling Montreal 1967, afde ling Nederland, ir. S. H. Visser, heeft woensdag in Den Haag de prijzen uitge reikt aan de vijf Nederlanders, wier in zendingen voor het grote Canadaboek op de wereldtentoonstelling zijn be kroond. De bijdragen hebben betrekking op de bevrijding in 1945. 0 Tussen de N.A.M. (Gasexport) en de Energie- und Wasserwerke Rhein-Neckar A.G. is in Amsterdam definitieve overeenstemming bereikt over de levering van Nederlands aard gas voor het gebied van Mannheim. 0 De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben een motie van de P.S.P.-fractie aangenomen, waarin de regering wordt gevraagd bij te dragen in de kosten van een interregionaal net voor het meten van de luchtverontrei niging rondom het Noordzeekanaal. 0 Delfzijl heeft woensdag zijn 20.000- ste inwoner kunnen inschrijven. Het is de achtjarige uit Vplsen afkomstige Dirk Jan Minkes. die in gezelschap van zijn ouders op het gemeentehuis een spaarbankboekje, waarop een be drag van 20 gulden, en een taart in ontvangst mocht nemen. 0 De Groninger politie heeft door de arrestatie van twaalf ingezetenen van de stad een eind gemaakt aan een ontstellende reeks diefstallen van laska- bel en grondkabel. Volgens ruwe schat ting, zijn de gedupeerden, verspreid over tal van plaatsen in de drie noor delijke provincies, voor minstens een ton benadeeld. 4DVERILNTIE BUSSUM Een 76-jarige uit Haarlem afkomstige vrouw heeft dinsdagavond omstreeks acht uur bij Bussum een treinvertraging veroorzaakt van circa twintig minuten. Zij stapte op het Bussumse station uit de stilstaan de trein en viel daarbij tussen perron en trein. Geschrokken omstanders, die haar uit haar benarde positie verlosten meen den aanvankelijk, dat de bejaarde da me bewusteloos was, maar kwamen tot de „ontnuchterende" conclusie, dat zij onder invloed van sterke drank verkeerde. De vrouw heeft na het incident de reis naar Hilversum, haar feitelijk reisdoel, voortgezet zonder noemens waardig lataaL DORDRECHT Twee jongelui, die in de nacht van maandag op dinsdag de brandkast van een oliebedrljf bij de Julianahaven te Dordrecht hadden mee genomen, met behulp van een kleine vrachtauto, die zij uit de garage van dit bedrijf haalden, zijn dank zij wat dennenaalden bijzonder snel gearres teerd. De auto werd de morgen na de in braak teruggevonden in Dubbeldam. In de laadbak trof men wat dennenaalden aan. De Dordte politie waarschuwde haar collega's van bosrijke gemeenten, omdat zij vermoedde, dat de brandkast naar een bos was gebracht, waar de inbrekers haar op nun gemak zouden kunnen openen. Een Teteringse boswachter zag dins dagmiddag op een inspectieronde in de verte twee jongemannen met iets bezig. Toen hij dichterbij kwam, zag hij de brandkast in een greppel liggen. De jongelui sloegen op de vlucht. De bos wachter kon echter het verzekerings kenteken van hun bromfiets noteren. Aan de hand hiervan kon de identiteit van een van de knapen worden vastge steld. De jongemannen ontkennen de inbraak te hebben gepleegd, maar in hun bezit werden enkele aan het gedupeerde be drijf toebehorende voorwerpen aange troffen. In de brandkast bevond zie-* een bedrag van f 2.000,-.

De Vallei | 1966 | | pagina 7