KERKDIENSTEN „Zwarte dood" slaat in Vietnam toe Brandt zoekt contact met Gerstenmaier \arkens-K.I. is op Veluwe in gevaar z Uw Opel Rekord Caravan en uw Opel dealer, twee die voorn klaar staan. Wat is nog ruimer dan de Opel Rekord '67 Xenopsylla Cheopis als bondgenoot van Viët-Cong V.A.B. KIRPESTEIN N.V. f /.- Denk overal en altijd weer aan het kind in Tt verkeer Beperking en concentratie bij Ver. Glas Pest steekt kop op als gevolg van oorlog Door de lucht Fokker in botsing met kangoeroe 3 vormen Een manlijke sigaret Pittig en toch zacht CAPT4/^ Coalitie C.D.U. en S.P.D. Sneeuw in Parijs en Amerika Hier ziet u een gedeelte van onze enorme sortering BEDDEN, DEKENS, BEDSPREIEN en PLAIDS. HET VERTROUWDE ADRES IS: TEXTIELHANDEL TURKESTEEN Hoogstraat 26 - Tel. 2686 - Veenendaal Ook voor automatische electrische dekens, met fabrieksgarantie. Dealer voor Veenendaal en omgeving Industrielaan 12 - Veenendaal - Tel. 08385-2450 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Pagina 11 VRIJDAG 4 NOVEMBER 1966 (Van een Sunday Times-verslaggever) T>ij alle onheilen die de bevolking van Zuid-Viëtnam in de afgelopen jaren hebben getroffen is nu ook de „zwarte dood" uit de middeleeuwen geko men de pest, de griezelige besmettelijke ziekte die door ratten wordt verspreid. Tussen 1 januari en 5 augustus j.l. zijn daar 2.002 gevallen geconstateerd. Van de patiënten zijn er 116 aan de gevolgen gestorven. De ziekte grijpt onweerstaanbaar om zich heen. In 1961 was nog slechts één provincie in de gevechtszone besmet gebied. Nu zijn reeds 22 van de 29 provincies ten noorden van de hoofdstad Saigon door de plaag bezocht. Pater Do Van „Quy, het hoofd van de plaatselijke afdeling van het Insti tuut Pasteur, het centrum van het wetenschappelijke onderzoek, heeft meegedeeld, dat hij de uitbreiding van de ziekte „hoogst ernstig" acht. Volgens hem zal het probleem niet vóór het einde van de oorlog kunnen worden opgelost. De wereldgeschiedenis leert trou wens, dat legerscharen en besmette lijke ziekten vaak hand in hand op rukken. Alleen al in de veertiende eeuw zijn 25 miljoen mensen het slachtoffer van de „zwarte dood" geworden. Zuid-Vietnam is sinds mensenheugenis een verdacht land. Natuurlijk hebben de oorlogsomstan digheden het felle toeslaan van de ziekte bevorderd, doch het ziet er niet naar uit, dat Washington dit zal erkennen. In de archieven van de Medische Bibliotheek te Washington berust een gezamenlijk rapport van het Ameri kaanse leger en het Instituut Pasteur. Minstens één Amerikaanse verslag gever heeft een poging gedaan van de inhoud kennis te nemen, doch zijn verzoek werd door de autoriteiten van de hand gewezen. De tekst was niet voor publikatie bestemd, kreeg hij te horen. Alles wijst erop, dat Washington de ontwikkeling bagatel liseert om opschudding te voorkomen. De ziekte wekt nog altijd vrees en af schuw, iets dat in de middeleeuwen de mensen tot wanhoop bracht. Dr. Stockard, het hoofd van de Amerikaanse „Aid Missions", sectie preventieve geneeskunde in Vietnam meent, dat er slechts een uiterst ge ringe kans bestaat op uitbreiding van de ziekte tot het grondgebied der Verenigde Staten, ondanks het drukke moderne verkeer in de lucht en ter zee. Op een vijfdaagse studieconfe rentie onder auspiciën van de Wereld gezondheidsorganisatie te Genève, ge wijd aan de bestrijding van schade lijk gedierte, werd er evenwel anders over gedacht. „Het gevaar van het optreden van de pest zal toenemen naarmate vrachtvliegtuigen groter worden en frequenter vliegen," aldus de voorzitter van de bijeenkomst. Vliegtuigen kunnen gemakkelijk rat ten als verstekelingen meenemen, zo als schepen het al eeuwenlang doen. Te rat werd te Genève gekenschetst als de „handelsreiziger van de pest". Inderdaad verspreiden ratten de ziek te alleen maar. Vliegen, die hun eitjes leggen in de pels van de rat, brengen de dodelijke steek toe. Zowel ratten als vliegen zijn door de oorlog voering in Vietnam in hun optreden geactiveerd. Zij vermenigvuldigen zich in de puinhopen en de vuilnisbel ten, die niet tijdig worden opgeruimd. Als gevolg van de oorlog blijven zij buiten schot. In de bijbel kunnen wij lezen, dat reeds in het jaar 320 v. Chr. de Fili stijnen door de pest werden aange tast. De dodelijke cyclus van vliegen, ratten en mensen heeft grote delen van de wereld geteisterd, van Equa- dor, Brazilië, New Mexico, tot de Congo, Java en China. De ziekte, die wordt overgebracht door de parasie ten van de zogenaamde sylvatische rat, houdt als het ware een winter slaap in hooggelegen, bergachtige ge bieden. Koerdistan geniet de twijfel achtige eer door de meeste geleerden te zijn aangewezen als het gebied waar de ziekte zich het eerst in de geschiedenis heeft gemanifesteerd. In zo'n pestgebied als Koerdistan wordt een bepaald aantal ratten im muun voor de ziekte. Ook de nakome lingen van die ratten, althans tot en met de tweede of de derde generatie, zijn voor de ziekte niet gevoelig. Zo doende kan de ziekte tien jaar na een pestepidemie onder ratten weer in volle hevigheid de kop opsteken. Een uiterst gevaarlijke situatie ontstaat als mensen, die in onhygiënische om standigheden leven, rechtstreeks in contact komen met ratten op het plat teland, dan wel als de ratten vliegen in hun pels de steden binnenbrengen. Vooral dit laatste heeft de deskun digen te Genève met zorg vervuld. Zij wijzen erop, dat overal ter wereld de steden uitdijen en dat de ratten op het platteland en die in de stad veel gemakkelijker dan vroeger met el kaar in contact komen. Vorig jaar zijn zowel in New Mexi co als in Arizona in de Verenigde Sta ten gevallen van pest geconstateerd, namelijk bij jagers die de ziekte tij dens een zwerftocht hadden opgelo pen. Zij waren daarbij gestoken door besmette vliegen. Het zijn meestal vliegen van de soort Xenopsylla Cheopis. De besmetting kan op twee manieren worden overgebracht. Soms hebben de vliegen de bacillen in de mond, soms ook zijn zij zelf al door de ziekte aangetast, waardoor de toe gang tot de maag is afgesnoerd en zij opgezogen bloed meteen weer laten PERTH (Australië) Bij het opstij gen is een Fokker Friendship met 27 passagiers aan boord in botsing geko men met een kangoeroe, die zich op de aanloopbaan had gewaagd. Het unieke ongeluk gebeurde op het vliegveld van de stad Wittenoom Gorge, ten noorden van Perth. Alhoewel de pi loot besefte dat het onderstel van het vliegtuig was beschadigd, besloot hij door te vliegen naar zijn eerstvolgen de landingsplaats, de stad Broome on geveer 60 km verder noordwaarts ten einde zijn benzinevoorraad te verminde ren. Op het vliegveld van Broome maak te de Fokker Friendship een perfecte landing, alhoewel het onderstel was be schadigd. wegvloeien. Intussen is dat bloed dan ook besmet geraakt. Er zijn drie specifieke vormen waarin de ziekte optreedt. Bij de bui lenpest zwellen de lymfeklieren van het slachtoffer sterk op. Bij longpest worden vooral de longen van de pati ent aangetast. Een derde vorm wordt de „septichaemische pest" genoemd. Dan dringen de bacillen zó snel de bloedsomloop binnen, dat het slacht offer binnen 24 uur kan sterven. („Zij sloegen allen tegen de grond", is een uitdrukking in oude kronieken). Dank zij de moderne wetenschap, waardoor de diagnose snel wordt ge steld, kan een bedreigd gebied op korte termijn afdoende worden geïso leerd. Dit geldt nu helaas niet voor Vietnam. In tijd van oorlog staat de wetenschap vaak machteloos. Zo eiste de pest in 1947 tijdens de burgeroor log in India in één enkele staat 57.000 doden. Pater Do Van Quy heeft groot ge lijk met zijn waarschuwing, dat het vraagstuk in Vietnam niet eerder kan worden opgelost alvorens de strijd ten einde is. De regering te Saigon en de Amerikaanse strijdkrachten zullen misschien spoedig merken, dat er verse troepen in de strijd zijn ge worpen, een legerschare die haast on merkbaar oprukt. Het lijkt geenszins uitgesloten, dat de Vietcong er een bondgenoot bij krijgt, de Xenopsylla Cheopis. BONN De sociaal-democratische partyleider Willy Brandt heeft het ini tiatief genomen in de Duitse regerings crisis, door de christen-democratische partij van Bondskanselier Erhard voor stellen te doen, voor het aangaan van onderhandelingen. Brandt richtte zijn verzoek tot Eugen Gerstenmaier, voorzitter van de Duit se Bondsdag en een der belangrijkste tegenstanders van Erhard in diens eigen partij. Na een onderhoud met Brandt in het hotel Intercontinental te Frankfort, stelde Gerstenmaier Erhard op de hoogte van Brandt's voorstellen en deelde mee, de uitnodiging te hebben aanvaard, maar van zijn partij geen mandaat tot het voeren van onderhan delingen te hebben gekregen. Beide po litici waren naar Frankfort gekomen om de slotfase van de verkiezingscam pagne in de Bondsstaat Hessen mee te maken. Waarnemers zijn verrast door de ac tie van Brandt, omdat zij verwacht hadden dat hij op een invitatie voor besprekingen van de CDU zou wach ten. Zijn initiatief kan er volgens de waarnemers toe leiden, dat de christen democraten van de socialisten verne men, welke man voor hen het meest aanvaardbaar is als leider van een coalitie tussen de twee grootste par tijen in de Bondrepubliek, nu de libe ralen Erhard en de CDU in de steek hebben gelaten uit protest tegen de on voldoende dekking van de begroting voor 1967. Zowel ex-kanselier Konrad Adenauer als de voormalige minister van De fensie Franz-Josef Straus hebben laten weten, dat zij Gerstenmaier een ge schikt opvolger van Erhard vinden, on der andere omdat hij hun mening deelt dat Duitsland zijn koers nauwer op die van Frankrijk moet afstemmen. Woensdag heeft de parlementsfractie van de CDU Erhard de belofte afge dwongen, dat hij zijn plaats aan een ander zal afstaan, als hij er voor aan staande dinsdag niet in is geslaagd 'n nieuwe meerderheid voor zijn regering te vinden. Hoewel niemand hem enige kans van slagen geeft, drong Erhard op deze pe riode van uitstel aan, en kreeg even eens gedaan dat hij een stem in het kapittel zal hebben bij de keuze van 'n opvolger en een nieuwe coalitiepart ner. Erhard zelf zou volgens waarne mers het meest voelen oor herstel van de coalitie met de vrije democra ten van de voormalige vice-kanselier Erich Mende. Uit Brandt's uitnodiging aan Ger stenmaier en de aanvaarding hiervan door laatstgenoemde blijkt echter, dat Erhard snel aan invloed inboet. Erhard heeft, mogelijk uit besef van 't verande rend getij, de gehele dag in zijn ambts woning doorgebracht. Volgens politieke waarnemers heeft Erhard al zijn hoop gevestigd op de zondag te houden „Landtag"-verkie zingen in Hessen. In 1962 wisten de socialisten hun aandeel in Hessen tot 50,9 procent op te voeren, terwijl de CDU tot 28,8 pet zakte. De Vrije De mocraten verwierven 11,4 procent der stemmen. Zelfs bij een verbetering van de po sitie der CDU in Hessen wordt niets veranderd aan de stemmenverhouding in de Bondsdag die op het Ogenblik in het nadeel van de CDU is maar Erhard gaat er mogelijk van uit dat een verkiezingssucces de onderhande lingspositie van zijn partij kan verbe teren. PARIJS In Parijs is veel sneeuw gevallen. In korte tijd waren de straten met een flinke laag sneeuw bedekt, die spoedig smolt. Het verkeer ondervond er veel hinder van. Hevige sneeuwstor men woedden er op het vliegveld Orly, waardoor het luchtverkeer in de war werd gebracht. In verband met de dichte sneeuwval zijn in Zwitserland negen Alpenpassen voor het verkeer gesloten. De Amerikaanse staten Michigan en Ohio worden sinds woensdag door sneeuwstormen geteisterd. Ten minste negentien personen zijn om het leven gekomen, voornamelijk automobilisten die op de gladde wegen slipten. In Mi chigan zijn talrijke scholen gesloten en het gehele openbare leven ondervindt ernstige vertraging. In Ohio is er een soortgelijke situatie. In Harrod moesten kinderen van een ingesneeuwde school de nacht in de klaslokalen doorbrengen. VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude Kerk: 9.30 uur: ds. Wisgerhof; 17.00 uur: ds. Graaf land. Julianakerk; 9.30 uur: ds. Vroeginde- wey; 17.00 uur: ds. Jongerden. Vredeskerk: 9.00 en 10.30 uur: ds. A. den Hartogh van Ede: 17.00 uur: ds. Wisgerhof. Sionskerk: 9.30 uur: ds. Jongerden; 17.00 uur: ds. Langhout, Bennekom. Bejaardencentrum: 9.30 u. ds. Graaf land. Qijkstraat: 14.45 uur: dhr. v. Beuse- kom. Veeneind: 15.00 uur: ds. Vroegindewey Herv. Gem. „Sola Fide": 10.00 uur: ds. De Jong, Maarsbergen; 17.30 uur: ds. Westra, Rhenen. Geref. Kerk: Oude Kerk; 9.30 uur: ds. Zoals de zaken er nu voorstaan is het zeer onzeker of de kunstmatige Insemi natie by varkens, zoals die op de Veluwe door de Coöperatieve Vereniging voor k.i. by Rundvee ter hand werd genomen, voortgang zal kunnen vinden. Indien de k.i.-coöperatie genoodzaakt zal z.yn met haar werkzaamheden in het belang van de varkensfokkery te stoppen moeten de varkenshouders er zich van bewust zyn, dat er geen andere organisatie is, die de k.i. by varkens kan over nemen en zullen zij ook in tyden van mond- en klauwzeer niet op deze bevruch tingsmethode terug kunnen vallen, zo werd ons door de heer M. Lourens, advise rend bestuurslid van de k.i.-coöperatie meegedeeld. Hoe enorm veel er in de periode van het mond- en klauwzeer gebruik werd gemaakt van de k.i. blijkt uit het feit, dat er alleen in januari, februari en maart van dit jaar 1700 inseminaties bij varkens werden verricht tegen an ders in een geheel jaar 1400. Als men het resultaat van deze in seminaties njag stellen op 13000 biggen valt het niet moeilijk na te gaan, dat in verband hiermee heel wat extra geld in het laatje van de boeren is gevloeid door de gepeperde prijzen van de big gen, juist na en tengevolge van deze memd- en klauwzeerperiode. Om de k.i. goed te laten functione ren is het echter nodig, dat er jaar lijks een minimum-aantal van 2000 varkens worden aangeboden voor inse minatie. De resultaten van de k.i. zijn goed, dat wil zeggen, zij geeft 60 procent re sultaat bij eerste inseminatie. Dit re sultaat kan echter nog met 10 procent worden opgevoerd. Het biggenaantal is zeer goed. Het schommelt om de tien en bij zeugen om de elf. Het bestuur van de k.i.-coöperatie, dat onlangs een bijeenkomst hield met de varkenshouders die geregeld hebben laten insemineren, zal niets liever doen dan zijn werkzaamheden voortzetten, maar dit vereist enige investering. Het is namelijk de bedoeling over te gaan op een andere techniek en wel de zogenaamde koolzuurtechniek, die het mogelijk maakt het sperma drie dagen te bewaren. De boeren kunnen daar door gebruik maken van keuze-sperma. Men wil voorts een of meer mensen uitsluitend belasten met de inseminatie bij varkens. De varkens-k.i. beschikt thans over vier beren, die b plus en ab geclassi ficeerd zijn. Als er meer varkens wor den aangeboden zullen meer beren moe ten worden aangeschaft, waarbij het in het voornemen ligt de allerbeste beren aan te kopen. Als de varkens-k.i. met de voorgeno men personeelsbezetting en de nieuwe outillage slaagt zal er een zelfstandige vereniging kunnen worden opgericht met eigen bestuur, eigen beren en eigen organisatie van het foktechnische ge deelte. Het bestuur heeft een brochure laten uitgaan, waarin een oproep tot de boe ren wordt gericht om een aantal var kens te garanderen. Hierop is een aantal gunstige reacties binnen gekomen, maar om zeker te weten of de nodige inves teringen verantwoord zullen zijn moet het bestuur voor december er van op de hoogte zijn of het vereiste minimum aantal van 2000 wordt gegarandeerd. Zou dit niet het geval zijn dan is de k.i. bij varkens op de Veluwe tot ver dwijnen gedoemd. Het bestuur acht een dergelijke ontwikkeling funest voor de varkenshouderij, vooral daar in Twente en de Gelderse Achterhoek is gebleken, dat de k.i. bij varkens, mits goed opge zet, belangrijke voordelen biedt. ADVERTENT1F SCHIEDAM De vestiging in Nieuw- Buinen van de N.V. Vereenigde Glas fabrieken een van de produktiebe- drijven voor verpakkingsglas zal bin nenkort worden gesloten. Eveneens zal versneld uitvoering worden gegeven aan het ruim een jaar geleden geno men besluit tot concentratie van de kristalproduktie van de vestiging te Leerdam en te Maastricht in de N.V. Kristalunie Maastricht. Er zal naar worden gestreefd het door deze maatregelen vrijkomende c.a.o.-personeel (circa 200 man) elders in het concern een functie aan te bie den, voor zover mogelijk ter vervan ging van personeel van derden, terwijl bij afloop van contracten met buiten landse gastarbeiders de voorkeur zal worden gegeven aan het eigen Neder landse personeel. Tegelijkertijd met deze maatregelen zal een doorlichting van de organisatie plaats hebben, die zal leiden tot de af vloeiing van een groep van circa 60 beambten. wynja, Arnhem; 17.00 uur: ds. Over- duin. Petrakerk: 9.30 uur: ds. Overduin (bev. ambtsdrager); 17.00 uur: ds. Wijnja. Geref. Kerk (OCB): 9.30 en 17.00 uur: ds. Pool. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk; 9.30 en 17.00 uur: ds. Langbroek. Pniëlkerk: 9.30 en 17.00 uur: ds. Keu- ning. Geref. Gem. (Ned.): 9.30 en 18.30 uur: ds. Mallan. Geref. Gem. (syn.J: 9.30 en 17.00 uur: leesdienst. Woensdag 9 nov. 2.30 uur en 7.30 uur Dankdag voor het gewas. Ds. Verhoef van Barneveld. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. Brak man, Naarden. R.-K. Kerk: Salvatorkerk: 8.00 en 10.00 uur: H. Mis; 19.00 uur: Lof. Willibrorduskerk: 9.00 en 11.00 uur: H. Mis; 17.00 uur: Lof. Leger des Hells: 10 en 19.30 uur; Luit.- Kol. J. Ruy-Sina. Jehovagetuigen (NW-gebouw)14.30 uur: Openbare vergadering; 15.30 uur: Bijbelbespreking Wachttoren. Julianaziekenhuis: diensten uit Herv. Kerk. De catechisaties van ds. Langerak gaan volgende week niet door. EDERVEEN Geref. Gem.: 9.30 en 6.45 uur ds. Aan- geenbrug. Oud Geref. Gem.; 9.30 en 3 u. leesdienst. Ned. Herv. Kerk: 9.30 u. Bediening H. Doop, ds. De Bie, 6.30 u. ds. De Bie. OPHEUSDEN: Geref. Gem. in Ned.: 10 en 18.30 uur: ds. M. van Beek; woensdag 2 nov. 10 en 19.30 u. ds. M. van Beek, Dankdag. RHENEN Ned. Herv. Kerk: 9 uur Ulo-school ds. Kooreman; 10.30 uur Cunerakerk, ds. Kooreman; 5 uur: Cunerakerk: ds. Westra. Geref. Kerk; 10 uur: ds. Nijenhuis. 5 uur ds. Steendam van Wageningen. N.-H. (Geref.) Evang.: 10 uur: ds. Van Rootselaar van Barneveld; 5 uur: ds. De Bruin van Lunteren. Ned. Protestantenbond: Ds. Dufour van Wageningen. R.-K. Gedachteniskerk: 8.30 uur Vroeg mis: 10.30 uur Hoogmis; 7 uur Lof. Oud Geref. Gem.: vrqdag 11 nov.: ds. Does van Kinderdqk. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 uur; ds. Zijlstra. Geref. Kerk: 10.00 uur ds. D. van Enk van Veenendaal; 18.30 uur ds. P. W. van der Veen. Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 uur de heer B. Roest. Vrye Evang. Gem.: 15.00 uur Evang. J. W. Delwig van Rheden (dienst in Ver. gebouw. Molenweg). R.-K. Kerk: 8.30 uur: H. Mis paters van Don Bosco. (dienst in Ver.gebouw, Molenweg). Vrijz. Herv. geen dienst. AMERONGEN: Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur ds. G. Kaas tra, 18.30 uur ds. C. van Viegen. Dorpshuis; 10.00 uur Jeugdkapel Geref. Kerk: 10.00 uur ds. L. Zwaan: 17.00 uur ds. L. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. J. van der Guchte uit Wageningen. Rem. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur ds. C. van Viegen, 18.30 uur ds. G. Kaastra. Oud Ger. Gem.: 10.00 en 18.30 u.: Lees dienst. ELST Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. A, de Zeeuw uit Doorn; 18.00 uur ds. F. J. Sinke uit Bolnes. LEERSUM R.-K. Kerk: 8.15 en 10.15 uur H. Mis. a nVRPTENTJfc RLOGES MEESTERWERKEN VAN Z TOT A 0 Donderdag is de boerderij van de familie J. Prins te Winsum uitge brand. Een schuur en het woongedeel te gingen geheel verloren. De oorzaak is waarschijnlijk hooibroei, de schade be draagt meer dan f 80.000. Twee zieke kinderen, die op bed lagen, konden nog op tijd worden gered, evenals het vee. dat op stal stond. I OPEL REKORD '67 CARAVAN 1

De Vallei | 1966 | | pagina 11