Strijd tegen armoede en tegen rijkdom V.S. namen proef met ruimte-laboratorium Deense fel stembusstrijd ontbrand POLLEN Economisch twee-jarenplan van sultan van Djokja voor Indonesië Wilson en Heath in debat over E.E.G. Nobelprijzen natuur- en scheikunde voor Fransman en Amerikaan Schijngevecht tegen het grootgrondbezit brandewijn VAN ONZE LEESTAFEL alles kan met CEta^iüF Duitse verkiezingen op VARA-t.v. India nader bekeken (III) Grando 19 ct Perlas 17 ct Leger Loongrens Los verband Kerkklokken gestolen in Mechelen De kilometer-vreter! De man die wellicht teveel van zichzelf vergt, maar zeker niet van z'n kostbare automotor. Daar heeft hij Shell Super motorolie voor gekozen. Dè olie voor alle typen auto's - voor alle temperaturen - voor alle rij-stijlen - voor alle rij-omstandigheden. Onder alle omstandigheden garandeert Shell Super motorolie maximale motorbescherming! Shell Super motorolie - voor smering in veelvoud! SHELL BIEDT MÉÉR! Geen belastinggaarders Demonstreren VRIJDAG 4 NOVEMBER 1966 (Van een speciale verslaggever) NEW DELHI Een „sweeper" (schoonmaker/poetser) in een van de oud-koloniale hotels, het Victoriaanse Janpath Hotel te New Delhi, verdient zestig roepies (dertig gulden) per maand. Dat is evenveel als n nachtje sla pen plus een niet eens overweldigend dineetje in dat hotel, lang niet het duur ste in de Indiase hoofdstad, kost. In ruil voor die zestig roepies, waarvan vaak een gezin van vijf, zes mensen moet „leven", moet de goede man elke dag, ook zondags, in de befaamde hurkhouding de grond aanvegen. Hij moet er blij mee zijn, want hij behoort tot de tien procent van de In diase bevolking die werkt en dus geld verdient. De strijd tegen de armoede lijkt derhalve wel gerechtvaardigd. Die strijd wordt op vele fronten gestre den. Het beperken van de gezins grootte door het geven van adviezen en voorbehoedmiddelen is een van die wapens. Op enorme aanplakbor den, overal in India, staat: „Family planning is a way of life", gezins planning is een manier om te leven. Een ander wapen tegen de armoede is de strijd tegen de rijkdom, tegen de grootgrondbezitters, de maharad- ja's. Dank zij de nieuwe wet op het grondbezit mag niemand meer dan dertig acres (één acre is 4.000 vier kante meter) bezitten. De grootgrond bezitters, niet geneigd om hun grond aan de staat af te staan, verdelen vaak hun overtollige grond onder hun kinderen, waardoor de slogan „Fami ly planning is a way of life" een iet wat andere inhoud krijgt De gelukkige mensjes op de „Fami ly planning is a way of life "-borden lijken op de stoere, kennelijk in-ge- lukkige- soldaten die voorkomen op andere borden, variërend van recla mes voor automotoren (die het zo goed doen in legerauto's) tot baby voeding toe. Het (vrijwillige) leger in India kan op meer populariteit bogen dan het militaire apparaat in ons land. Trots melden de kranten dan ook dat India, wat de defensie be treft, de negende plaats op de we reldranglijst inneemt. Een groot deel van de Engels uit ziende militairen bevindt zich in Kasjmir, op Pakistaanse kaarten Pa- kistaans gebied, op Indiase kaarten Indiaas gebied, op neutrale kaarten half Indiaas, half Pakistaans en wel licht op Chinese kaarten bij voorbaat al Chinees gebied. Vooral na de Chinese grensover schrijding in Bhoetan is de „bezet ting" van het omstreden Kasjmir aanzienlijk toegenomen en worden strategische punten, als bruggen, strenger bewaakt dan ooit. De Chinese inval in het Himalaja- staatje Bhoetan, een Indiaas „protec toraat", heeft in de Indiase kranten veel publiciteit gekregen. Die inval wordt niet alleen als een bedreiging, maar ook als een belediging gezien, te meer daar de regering van India er onlangs achter kwam dat de Chi nezen, zonder dat ook maar één In diër er erg in had, erin waren ge slaagd dwars door Bhoetan een weg «an te leggen. Ondanks Bhoetan blijft Kasjmir het gesprek van de dag. Een taxichauf feur in New Delhi zegt: „Kasjmir bij Pakistan? Best! Maar dan moet P» kistan wel eerst Indiaas grondgebied worden." En de aan Kasjmir beloofde volks stemming dan? „Als jullie Amsterdam een volks stemming beloven omdat blijkt dat Amsterdam zich bij Duitsland wil aansluiten, zorgen jullie dan ook dat die volksstemming doorgaat?" De defensie slokt zo veel geld ofc> dat er weinig overblijft voor andere, belangrijkere, projecten, zoals bij voorbeeld de industrialisatie. De Con grespartij, beducht voor een neder laag tijdens de verkiezingen in fe bruari komend jaar, heeft nu ook een minimuminkomen op haar program ma staan. De weinige sceptici staan hier terughoudend tegenover. Ten eerste gelooft men niet dat ooit een mini muminkomen tot de realiteiten zal behoren en ten tweede gelooft men niet dat het enige zin zal hebben. De overwegend agrarische bevol king gezinnen van vijf tot tien personen moeten leven van de po vere opbrengst van één acre zul len daar niet van profiteren. Alleen de industriearbeiders; en hoeveel zijn dat er: een handjevol. Het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking is nog steeds gelijk aan het gemiddelde gespaarde inko men per hoofd van de bevolking in ons land. Toch wordt er na de deva luatie van de roepie op ruime schaal reclame gemaakt om toch vooral te sparen. Op elke stadsbus in de grote steden is wel een slagzin te vinden die de spaarzin moet helpen bevorde ren. En niet helemaal ten onrechte, want wat de Indiër „verdient" geeft hij uit ook. Er wordt wel eens gezegd dat een ik het nu zo slecht heb, zal dat wel komen, doordat ik in een vorig leven niet goed heb geleefd." Er is het ver haal over de moeder en de zoon en de nectar. De moeder zegt tegen de zoon dat hij blij moet zijn. Als hij geen veren bed heeft en hij moet op de harde grond slapen, dan zal die harde grond zijn veren bed. zijn nec tar, zijn. Als zijn maaltijd uit niet meer dan enkele korrels rijst bestaat, dan zal dat zijn nectar zijn. Maar er zijn Indiërs die niet meer in dat nec- tarverhaal geloven, getuige het ver slag waarmee de „Hindustan Times" vorige week zijn voorpagina opende en waarin te lezen valt dat in enkele dagen tijds vijftien mensen zelfmoord pleegden, omdat zij geen uitweg meer zagen uit de armoede. Armoede, poverty, is een spook woord. En dat terwijl in diverse In diase staten de voorraadschuren ber stensvol zijn. Maar dan geldt weer de te grote autonomie van de staten, de te zwakke federale invloed, de ge brekkige distributie. En dan blijkt, dat de koortsachtige ijver waarmee redelijke asfaltwegen dwars door In dia worden aangelegd, niet uitsluitend wordt ingegeven door angst voor de Chinezen, door de noodzaak om goede militaire verbindingen te hebben. Dan is ook duidelijk waarom de regering geen land uit handen geeft; omdat het land bebost moet worden om ero sie te voorkomen. Daarom treft men overal langs de wegen borden aan met: „Bos betekent water en water betekent brood". In India is bedelen een „way of life" geworden. Met smekende oogjes en uitgestoken handjes komen de magere kindertjes naar je toe. „Ru- pee sir, sahib please" (zij spreken het uit: roepie sar, sahib pliesa). En als je die roepie hebt gegeven, lopen ze naar de overkant van de straat, spelen en lachen ze weer, terwijl moeder het bankbiljet haastig weg- frommelt in haar sari. Voor de gever een fooi, voor haar een kapitaal. Er zijn veel van die kindertjes. Zij zijn allemaal even hartveroverend. Maar er zijn er zo verschrikkelijk veel dat je op het laatst kwaad wordt. Dan lachen ze. Ze zouden zelfs blij ven lachen als ze je zouden verstaan. Als ze die roepie maar krijgen. Een roepie zonder ervoor te hoeven wer ken. Honger genoeg in India. Krotten ge noeg in India. Naast kapitale flatge bouwen krotten. Voor India is dat heel gewoon. Er worden zelfs grapjes over gemaakt door Europeanen. Een slagzin van de Indian Airlines, de In diase luchtvaartmaatschappij die de binnenlandse verbindingen met veel te weinig materieel nog vrij goed on derhoudt, luidt: „There is an air about India", er is een* lucht boven India. „Die lucht," zeggen de Europea nen, „kun je ruiken, vooral in de krottenbuurten." De Indiërs van de hogere kasten lachen daar ook om. Tenslotte lach je ook om een hond die met zijn staart tussen zijn benen wegkruipt. En die armoedzaaiers zijn toch geen mensen Een rijke Indiër zegt: „Als je naar het station gaat en je geeft je koffer aan een. kruier en je zegt dat hij die koffer mag houden, omdat je van plan bent een eind aan je leven te maken, dan zal hij blij lachen en dank je wel zeggen. Hij zal vrolijk weglopen met die koffer en beslist niet de politie waarschuwen. Zo zijn wij Indiërs geloof ik allemaal een beetje." KAAP KENNEDY De Verenigde Staten hebben vanaf Kaap Kennedy een Titan 3c raket met een onbemande Gemini-capsule en drie kunstmanen ge lanceerd. De prpef werd genomen door de Ame rikaanse luchtmacht, die in 1969 voor het ministerie van Defensie een bemand ruimtelaboratorium in een baan rond de aarde wil brengen. De raket moest in een uur tijds eerst de Gemini-capsule van twee ton terug brengen in de atmosfeer en vervolgens de drie satellieten in een baan rond de aarde brengen. De lancering van de drietrapsraket verliep volmaakt en op een hoogte van 200 kilometer werd de Gemini-capsule teruggezonden naar de aarde. De capsu le, uitgerust met een nieuw hittebesten dig schild, werd later waargenomen in de Atlantische Oceaan, op 8.000 kilome ter van Kaap Kennedy. Het project werd vorig jaar door pre- ROME Koning Frederick van De nemarken, die op het ogenblik met va kantie in Rome is, en vrijdag naar Athene door zou reizen, heeft geen na der commentaar willen geven op een hem gestelde vraag of hij in verband met de woensdag ontstane regerings crisis in zijn land zijn reisplannen zou Wijzigen. Inmiddels is donderdagochtend Nils Matthiasen. de algemeen secretaris ADVERTENTIE alsof ten engeltje.... van vers fruit specialist in vruchten- brandewijnen Aardbeien-, abrikozen-, ker sen-, sinaasappel-, frambozen-, en citroenbrandewijn, bessen jenever en zoete schillen, fif Uw slijter - Geen statiegeld. van de Deense sociaal-democratische partij en lid van de Deense afvaardi ging naar de V.N., per vliegtuig uit New York naar Kopenhage vertrokken. Met hetzelfde vliegtuig ging Poul Möl- ler, de parlementaire leider van de conservatieve volkspartij, die pas twee uur tevoren per vliegtuig uit Kopenha gen in New York was aangekomen, mee terug naar de Deense hoofdstad. Möller voorspelde, dat de conserva tieve partij, die nu 36 zetels in het parlement heeft, bij de met twee jaar vervroegde verkiezingen op 22 novem ber aanstaande winst zou boeken en te zamen met de liberalen en onafhanke- lijken tot een tachtigtal zetels zal ko men. De socialist Matthiasen zei verrast te zijn door het besluit tot ontbinding van het parlement maar er op te ver trouwen, dat zijn partij weer aan de macht zou komen. In het huidige 179 zetels tellende par lement hebben de sociaal-democraten er 76. de liberalen 38, de conservatie ven 36, de linkse socialisten 10, de ra dicalen 10 en onafhankelijken 5 zetels, terwijl er vier zetels zijn voor de ver tegenwoordiging van Groenland en de Far-öer-eilanden. Nog geen drie uur nadat premier Krag de datum van de verkiezingen had bekendgemaakt, verschenen aan plakbiljetten van de communistische partij. In de kantoren van de negen politieke partijen die naar parlements zetels dingen heeft de hele nacht op winding geheerst bij de voorbereiding van de verkiezingscampagne. De com munistische partij is niet in het Folke- ting vertegenwoordigd. Verwacht wordt dat met het oog op de korte tijd die nog rest de campagne voornamelijk gevoerd zal worden via advertenties, kranteartikelen en gesprekken voor radio en televisie. sident Johnson bekendgemaakt. Van mi litaire zijde zijn geen bijzonderheden meegedeeld. Men wil in 1969 een ruim telaboratorium voor twee man, bestaan de uit een 10 meter lange cilinder, ge koppeld aan een Gemini-ruimteschip rond de aarde laten draaien. De ruimte vaarders moeten dan als de Gemini in de baan terecht is gekomen door een luik in het laboratorium klimmen, waar zij zullen blijven tot de terugkeer naar de aarde. Dan moet het laboratorium worden afgestoten om met de Gemini naar de aarde te gaan. Om^het luik te kunnen gebruiken moet het hitteschild van de Gemini een tamelijk groot gat hebben. De bedoeling van de lancering van vandaag is, onder meer vast te stel len of het inwendige van de Gemini dan nog voldoende beschermd wordt tegen de geweldige hitte bij terugkeer in de dampkring. MECHELEN Uit de toren van de St. Rombouts kathedraal te Mechelen zijn twee kerkklokken, samen twaalf kg. wegend, gestolen. De diefstal is reeds vorige week ge pleegd, maar werd eerst vandaag be kendgemaakt. ADVERTENTIE DJAKARTA Intensivering van de belastingheffing en vermindering van de staatsuitgaven zijn de kernpunten van een twee-jarenplan voor stabilise ring en herstel van de Indonesische economie, dat sultan Hamengkoe Boe- wono in het parlement heeft ontvouwd. De sultan, die in het kabinetspresi dium belast is met financiële en econo mische zaken, verklaarde dat de rege ring er van uitgaat, dat de economische teruggang een van de belangrijkste oor zaken vormt van het huidige gebrek aan politieke stabiliteit. Het kabinet streeft er in eerste aanleg naar de le vensstandaard te verhogen. Daartoe zullen de staatsuitgaven tot „het essen tiële minimum" worden beperkt. Voorts zal er een gezondere basis worden ge legd voor het verlenen van nieuwe bui tenlandse kredieten. Daarnaast zal het gebruik van de lopende kredieten wor den gerationaliseerd. Het schema voor de terugbetaling van oude door het bui tenland verstrekte kredieten zal worden herzien. Ook het gebruik van buitenlandse be taalmiddelen van de staat zal worden gerationaliseerd, terwijl de uitvoer zo hoog mogelijk zal worden opgevoerd. Het twee-jarenplan voorziet voorts in een verbetering van het invoerstelsel. De staatsinkomsten uit de invoerrech ten zullen worden verhoogd. Ook zal de regering streven naar een stabilisering vaji de prijzen voor de essentiële be hoeften. De sultan deed een beroep op het par lement en het gehele Indonesische volk, vertrouwen in de regering te hebben bij de uitvoering van haar program voor economisch herstej. Hij zei dat, dat een ieder moet begrijpen, dat men niet in enkele maanden kan herstellen, wat het vorige bewind heeft bedorven. Sultan Hamengkoe Boewono noemde geruchten, als zou de regering de eco nomische neergang niet meester kun nen worden, ongegrond. Hij zei dat de regering over een groot economisch potentieel beschikt en voor voldoende buitenlandse betaalmiddelen kan zorgen. Vorige maand had een vooraanstaand Indonesisch econoom voorspeld, dat te gen het einde van dit jaar de prijzen in vergelijking met juni 1965 tot 1.500 procent zullen zijn gestegen en dat er sociale en politieke woelingen komen, als de overheid de inflatie niet weet te bedwingen. De sultan betoogde dat sommige men sen opzettelijk communistische metho den gebruiken, om de economie te be lemmeren en de armoede te laten voort duren. Bepaalde groepen die eerst had den geprofiteerd van de inflatie, be schuldigden de regering nu van kapita lisme en het uitleveren van de staat aan het buitenland. Theorieën dat Indonesië zichzelf moet kunnen bedruipen een politiek die pre sident Soekarno voorstaat noemde de sultan „holle frasen". Tenslotte verklaar de hij, dat de mentaliteit van het over heidspersoneel en de particuliere werk nemers zal moeten veranderen, wil de nieuwe economische politiek verwezen lijkt worden. ADVERTENTIE LONDEN In het Britse Lagerhuis is het tot een heftig debat gekomen tus sen premier Harold Wilson en de con servatieve oppositieleider Edward Heath De Franse prof. Alfred Kastler (links) en de Amerikaanse prof. Robert Sander son Mulliken, aan wie resp. de Nobelprijzen voor natuur- en scheikunde zijn toegekend. ADVERTENTIE vraag lijmwijzer in de winkel STOCKHOLM Twee geleerden, die zich bezighouden met het onderzoek van de kleinste der „werelden" de miniatuur wereld van het atoom zijn de Nobelprijzen natuurkunde en chemie toegewezen. Prof. dr. Alfred Kastler van de l'éco- le Normale Supérieur te Parijs, krijgt de prijs voor natuurkunde voor „de ontdekking van de ontwikkeling van op tische methoden voor bestudering van de Hertz-resonanties in atomen". Prof. Robert Sanderso nMulliken van de universiteit van Chicago, krijgt de prijs voor chemie, voor „zijn funda mentele werk betreffende chemische bindingen en de elektronische structuur van moleculen door de moleculaire me thode". „Het is welhaast onmogelijk om het werk van deze twee geleerden te ver klaren aan mensen die geen geleerden zijn,* zei prof. Erik Rudberg, secreta ris van de koninklijke Zweedse acade mie van wetenschappen, op een pers conferentie. „De nauwste relatie tussen Kastler en Mulliken is dat beiden deze prijzen beslist verdiend hebben," zei hij eraan toevoegend dat de academie Kastler en Mulliken uit 200 voorgedragen geleer den had gekozen. Beiden waren al eer der voor de prijzen voorgedragen. Kastler, een van de mede-uitvinders van de Laser Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, in troduceerde in 1949 een methode, de dubbele resonantie" genoemd, waar mee de structuur van de smalle spec trale lijnen van atomen en moleculen kon worden bestudeerd. In 1964 is aan drie andere Laser-on derzoekers de Nobelprijs voor natuur kunde toegewezen. Kastler werd 64 jaar geleden in Güb- willer, de Elzas, geboren. Hij trouwde in 1924 en is thans de vader van drie kinderen. Toen hij van het heuglijke nieuws in kennis werd gesteld, zei Kastler dat de prijs aan de leden van zijn team waarmee hij de laatste 15 jaar had samengewerkt, diende te wor den gegeven. „Mijn vreugde, reeds zo groot, zou nog groter zijn indien de naam van mijn naaste medewerker dr. Jean Brossel, bij de mijne kon worden gevoegd", zei de Franse geleerde. De Amerikaanse winnaar van de No belprijs voor Chemie, Mulliken, is in Zweden en de rest van Europa bekend door verscheidene bezoeken die hij er heeft afgelegd. Mulliken, thans 70 jaar oud, werd op 7 juni 1896 in Newbury Port (Massachussetts) geboren. Hij trouwde in 1929 en is thans de vader van twee dochters. Hij heeft zich bezig gehouden op ve lerlei terreinen van de wetenschap van atoombommen tot de modernste en ingewikkeldste computers. Op het ogenblik werkt hij met com puters op de universiteit van Chicago in samenwerking met dr. Clemens C. J. Roothaan, hoogleraar in de natuur kunde. Naar nationaliteit gerekend is het klassement der nobelprijswinnaars voor natuurkunde thans: Verenigde Staten 24, Engeland 16, Duitsland 14, Frank rijk 8, Rusland 6, Nederland 5, Oosten rijk 3, Italië, Zweden, Japan en China 2, Denemarken, India en Ierland 1. Voor scheikunde: Duitsland 21, Enge land en de Verenigde Staten 15, Frank rijk 6, Zweden 4, Zwitserland 3, Neder land 2, Rusland, Italië, Oostenrijk, Hon garije, Finland en Tsjecho-Slowakije 1. over de mogelijke Britse toetreding tot de E.E.G. Heath, die in 1962/63 de Britse dele gatie leidde bij de dramatische onder handelingen over de Britse toetreding in Brussel, beschuldigde Wilson van „frivoliteit" in zijn antwoorden op par lementaire vragen aangaande de Euro- markt. Hij beweerde ook dat „geen en kele Europeaan vertrouwen heeft" in Wilson's woorden. Wilson antwoordde: „U kunt weliswaar het recht opeisen in dit huis voor Euro pa te spreken, maar als u drie jaar ge leden (in Brussel) voor Engeland had gesproken, zouden wij ons nu niet in deze positie bevinden." De Britse premier ried Heath aan, zijn verklaring over de EEG af te wach ten en beschuldigde de conservatieven ervan, in 1961 als regeringspartij prin cipieel te hebben verklaard tot de Eu- romarkt te willen toetreden, zonder bij de consequenties van deze stap voor Engeland en de handel met het Geme nebest te hebben stilgestaan. De gemoederen raakten zo verhit, dat de 82-jarige voormalige labour-mi nister Emanuel Shinwell zich afvroeg: „Is dit een privégevecht of kunnen wij allemaal meedoen?" Voorafgaand aan het debat pleegde Wilson met zijn kabinet overleg over de kwestie van toetreding tot de EEG, wat weer een voortzetting was van het beraad van 22 oktober op Wilson's bui tenhuis Chequers. Over dit beraad werd niets meege deeld. maar vernomen werd dat de meeste ministers voor een nieuwe po ging tot toetreding tot de Euromarkt zijn, zodra de omstandigheden gunstig voor Engeland zijn. Een dergelijke po ging wordt niet verwacht vóór afslui ting van de besprekingen in Genève over de Kennedy-ronde, die waarschijn lijk tegen het najaar van volgend Jaar voltooid zullen worden. Politieke zegslieden verwachten wel, dat Wilson binnenkort een „verklaring van intentie" over deze kwestie zal af leggen. Hij wordt hiertoe volgens hen gedwongen door Heath, die in parle mentsverkiezingen van dit jaar volko men duidelijk heeft gemaakt dat de conservatieven een Brits lidmaatschap van de EEG wensen. Engeland staat ook onder druk van zijn partners in de Europese Vrijhan delsassociatie (EVA), die op de onlangs gehouden EVA-conferentie in Lissabon hernieuwde Britse pogingen tot toetre ding in de Euromarkt verlangden. ...Ie alg car in vr HILVERSUM In VARA tv-uitzen- ding „Achter het nieuws" zal zondag avond bijzondere aandacht worden be steed aan de verkiezingen in de West- duitse deelstaat Hessen. Van die verkiezingen worden repor tages gemaakt, aangezien men bij de VARA-tv van mening is, dat z(j een goede graadmeter zijn voor de huidige politieke situatie in West-Duitsland. De „Achter het nieuws"-uitzending be gint zondagavond om 22.15 uur op Ne derland 1. Met ingang van 1 oktober j.l. zyn de hulsartsen afgestapt van een systeem van tarief bepaling, dat de laat ste jaren zeer vele afkeurende reacties heeft opgewekt, te weten het systeem waarbij de dokter op grond van het inkomen van zijn particuliere patiënten deze Indeelt in enige klassen en in elke klasse een afzonderlijk tarief hanteert voor consulten en visites. Welk tarief dan uiteraard stijgt met de inkomens klasse, waarin de patiënt wordt inge deeld. Sinds 1 oktober berekenen de huisartsen aan al hun particuliere pa tiënten "nu eenzelfde tarief. Althans, wanneer zij het advies van hun organi satie, de landelijke Huisartsen Vereni ging, gaan volgen. De „Consumenten gids" (Ned. Consumentenbond) vindt, dat het bestuur van de Landelijke Huis artsen Vereniging in dit opzicht een van wijsheid getuigend besluit heeft geno men. „Aannemende dat een huisarts aan al zijn patiënten, meer of minder welgesteld, dezelfde zorg besteedt en de huisartsen stellen bij elke ge legenheid, dat zij dit doen is er momenteel geen argument meer aan te voeren voor een ongelijke beloning van deze gelijke diensten. Onze ver schillen in inkomsten worden reeds door Vadertje Staat via de inkomsten belasting gereduceerd tot wat het al gemeen belang eist of etaleert. Het recht om zich in dit opzicht met Va der Staat op één lijn te stellen, mist ten enen male elke groep goederen leveranciers of dienstverleners. Ook de groep der huisartsen. Het bestuur van de Landelijke Ver eniging heeft dit ook wel begrepen, getuige de aan de pers verstrekte mo tivering van het besluit. Wij vermoe den, dat het onvermogen van vele artsen om zich over de inkomenspo sitie van de patiënten een oordeel te vormen, ook wel een rol zal hebben gespeeld. Immers, hoe zou dit moe ten? Naar een belastingbiljet of sala riskwitantie mag, kan en wil geen en kele arts vragen. Afgegaan moest worden op de inrichting van het woon huis van de patiënt, op zijn maat schappelijke functie en/of op zijn le vensgewoonten. Wij kennen mensen, die al gewoon waren te vermijden te gen de dokter over hun vakantie in het buitenland of over hun nieuwe auto te spreken, uit vrees „hoog" te worden ingedeeld en aangeslagen. En zoiets is in de verhouding patiënt medicus geen gewenste ontwikkeling. Maar gelukkig zijn we nu van deze dingen af. En wij mogen de hoop uit spreken dat, nu de vertegenwoordi gers van de artsen in deze tuin stand punt hebben bepaald, de overheid zo nodig middelen zal weten te vinden om medici, die menen dat zij hierin te zeer hun eigen weg kunnen gaan, tot de orde te roepen". De poging om de demonstratievr\j- heid in Nederland beter te rege len, zal in Amsterdam de meeste weer klank vinden, meent „Het Vrije Volk" (P.v.d.A.). Daar heeft de fractievoor zitter van de Partij van de Arbeid, Ed. van Thijn, in de gemeenteraad een her ziening van de gemeenteverordening voorgesteld. Maar terecht heeft prof. mr. A. D. Belinfante de aandacht van de rijkswetgever voor de vrijheid van demonstratie gevraagd. Dit recht van vrije meningsuiting wordt door onze grondwet niet genoemd. De door ons land ondertekende Europese Conventie voor de Rechten van de Mens garan deert echter wel de vrijheid van me ningsuiting ook buiten de pers. En hoe wordt dit recht nu in Nederland en niet alleen in Amsterdam toegepast? „De gemeenteverordeningen zijn, voorzover zij zich met demonstraties bemoeien, niet al te subtiel. Zij kie zen nogal eens de bekende techniek om iets te regelen. De techniek van: demonstreren is verboden, tenzij men toestemming heeft gevraagd en ge kregen. Over dat vragen en krijgen wordt dan verder gezwegen. De han tering van de bepaling wordt aan het wijs beleid van de burgemeester over gelaten. De bedoeling van dergelijke bepalingen was vroeger duidelijk. Wie wilde demonstreren, kreeg ver gunning. Alleen in uitzonderlijke om standigheden zou de burgemeester kunnen weigeren als hij het nodig vond. Dus maximale bevoegdheid tot verbieden en minimale toepassing van verboden. Onder deze regeling zijn vele demonstraties met de krach tigste leuzen, spreekkoren en muziek gehouden. Totdat ja, totdat de be voegdheid op een manier werd ge bruikt die aanstoot gaf. Met name in Amsterdam. En nu is men zich gaan afvragen: wat staat er eigenlijk? En kan dat maar zo Is dat niet al te gek Zo is het met het stakingsrecht ook gegaan. De felste en verbitterd- ste stakingen zijn georganiseerd onder een wetgeving die elke werkgever de mogelijkheid gaf elke stakende werk nemer wegens contractbreuk voor de rechter te brengen. Maar geen werk gever deed het. Totdat, in een tijd waarin stakingen zeldzaam waren, werkgevers naar de rechter liepen. En toen kwam de vraag aan de orde: moeten wij het stakingsrecht niet re gelen en veilig stellen? Wij geloven, dat als die vraag eenmaal aan de or de is, het antwoord onontkoombaar „ja" moet worden. Want een regeling waarbij bijna elke staking als con tractbreuk kan worden opgevat en een regeling waarbij elke demonstra tie kan worden verboden, is onaan vaardbaar. En daarom juichen wij een systeem toe waarbij een grotere vrijheid en een grotere verantwoorde lijkheid van de burger worden veilig gesteld. De bezwaren nemen wij op de koop toe. Met name dat elke rege ling die stakingen en demonstraties wettigt ten gevolge heeft, dat niet on der de regeling vallende manifestaties als onwettig extra opvallen. Voor elk perfectionisme moet 'n prijs worden betaald. Ook voor 't regelen van de vrijheid. Als het gezond verstand en de verdraagzaamheid groot genoeg waren geweest, had het tot deze theo- rettech en juridisch veel betere, maar nieuwe problemen oproepende regelin gen niet behoeven te komen". Eind vorig jaar werd bij wijze van proef een aantal straten in de bin nenstad van Utrecht voor al het rijver- keer op zaterdagmiddag afgesloten. De ze maatregel is een succes gebleken, waarover zowel de winkeliers als het publiek zich enthousiast hebben ge toond. Deze regeling zal nu definitief worden, namelijk iedere zaterdagmid dag van 14 tot 18 uur, en volgend jaar ook woensdagmiddag.

De Vallei | 1966 | | pagina 13