iWoufyfoJ&S Raad voegt nieuw hoofdstuk toe aan kwestie-De Ruiter Zondagsdiensten Speciale commissie zal de ingediende schadeclaims nu gaan beoordelen ir Mevr .Buddingh: Besluit is niet eens geldig HENNY JANSEN Is het nu Gillis, Gilles, Gilbert of Gillebert? hdzakje^ GILLIS VAN SCHOONBEKESTRAAT ?en feest vooraf... Parfumverstuivers EEN SIERAAD dna^e Ds. Van Assenbergh meent: Kerken moeten voorop gaan bij hulp aan wereldhongergebieden ofAAr$ToH Renswoude heeft nu een dameskapsalon mm mmÊmËmWêêêêêê KRITIEK FOUTIEF TEGENGESTELD UW BRIL EIKENDAL VEENENDAAL Telef. 3784 A. P. de Kleuver lid van Nat uur-stichting BURGERLIJKE STAND Veenendaal T.I.P. Renswoude speelt voor Tibet VERNIELEN Jeugddienst „Sol a Fide" Restauratie Dankstond Kerkelijk jaarboek Kerk achter 'recreatie Financiële actie Mooie gift Jeugd gaat verkopen In geldnood Beroepen Zend ingsk rans Reorganisatie Geref. Kerken (vrijgemaakt) in cijfers VRIJDAG 4 NOVEMBER 1966 Een jaar of wat geleden is hij „voor z'n eigen begornen". Het moet ge zegd worden: een man die altijd hard gewerkt heeft. En toen hij nog lang en breed bij een baas was had hij al een eigen bedrijfje op de korrel. Hij was er eentje met een vooruitziende blik. Hij begon eerst in de avonduren wat voor eigen rekening uit te stukken. En op de vrije zaterdagen. Om half zes, bij de baas vandaan, draaide hij z'n brommer helemaal open om zo gauw mogelijk aan de persoonlijke produktie te kunnen be ginnen. Met een stapeltje sneeën op een bordje kroop hij dan in een groen- gekwast schuurtje. Eerst ging alles met mankracht, maar niet lang na de start kwam er een masjientje, dat op een elektromotor- tje een paar toertjes in een minuut maakte. Het schuurtje werd een slag groter. Anders konden ze er samen hij en het masjientje niet in. 's Jonge, dat eerste masjientje dat was wat. Zondags kon ie et nog niet nalaten om een paar keer illegaal het schuur tje binnen te glippen om de investe ring even te laten draraien. In de eer ste stand, zo zacht mogelijk, want als moeder-de-vrouw het bedrijf in beweging hoorde was de boot-a n. ,,'s Zondags moet je hoofd niet naar het werk staan" zei ze altijd. Daarom was hij altijd maar blij, dat het weer maandagavond was. Dan kon ie er weer helderop tegenaan. Hij maakte steevast zes tot acht uur op een avond vol. Overdag vooral zo in 't voorst van de middag kon hij er wel 'es moeite mee hebben, maar „och", dacht ie dan „in zo'n groot bedrijf maken twee even dicht geknepen oogjes niet zo veel uit". Het avondbedrijfje voor eigen rekening voer er in ieder geval wel bij. De mechanisering zette verder door. Er staan nu al verschillende apparaten de produktie op te voeren in een hof je vol schuren. De huisgenoten kun nen alleen nog op hun kant de achter deur bereiken. Kortom, hij heeft een economisch briesje in de zeilen gehad en op dit moment denkt hij zelfs aan een per ceeltje industrieterrein. Hij is een in- dustrieeltje geworden met een paar man op de loonlijst en dat heeft nieuwe problemen geschapen. En daarom kan hij ook zo in de proble men van de werknemer in het alge meen komen. „Neem nou die zaak bij de Schup, bij de Scheepjeswol", zei ie me van de week. „Zo'n directie moet de zaak laten marsjeren en doet er 'n stelletje van die vreemde snuiters uit. Omdat ze niet voldoen. Wie d'r bij mij niet uithaalt wat er inzit, zwiep ik er ook uit. Of ie nou hier vandaan komt, of uit Amerongen, of voor mijn part van de Filippijnen. Dat maakt mij nikt uit. Maar de he ren van de ondernemingsraad wel. Die hadden d'r van te voren in ge kend moeten wezen. Net of dat wat an de zaak veranderd had." En dan in Rhenen. Iedereen die het be lang van de plaats in de gaten houdt is blij, dat er een leeg fabrieksge bouw bezet is, maar dan zit er op eens weer een ietwat vreemd luchie an. Nou hou ik persoonlijk helemaal niet van chinees eten. En ik ga ook niet aan die fabriek staan ruiken. Daar zal ik dus niet over oordelen. Geef mij maar gewoon een muis op z'n Hollands. Maar ik vraag me wel af of ze daar de lucht wel 'es opgesno ven hebben van boerenkool die. op staat. Voor mij zijn dat allemaal lui die mee willen smikkelen van de welvaart, maar die d'r geen last van willen hebben. Of je zal niet met genoeg dingen te maken hebt, als je vandaag iets wil beginnen; met de hinderwet, de drankwet, de stankwet, de kamer van zus en een bedrijfschap van zo." Hij vond het kennelijk genoeg en schoof in z'n bestelwagen met aanhan ger. M't Is te hopen dat-ie niet zo bar groot wordt", zei Bram die het be toog evenals ik gelaten ondergaan had. „Een ondernemingsraad: zoiets zou z'n leven kosten." Wout Blauwkous. RENSWOUDE De heer J. D. H. van den Brink heeft een moderne da meskapsalon geopend aan de Meidoorn laan. Het is een sfeervolle zaak, waarin een aparte afdeling voor parfumerieën is ondergebracht. Op de dag van de opening ontving de heer Van de Brink vele gelukwensen en bloemstukken. Voor Renswoude betekent een dames kapsalon een grote aanwinst omdat de dames voorheen op omliggende plaat sen-waren aangeweze nals zij het haar weer eens netjes „in de krul" wilden hebben. De kapsalon, is uitgerust met ■v vX-'-x.. -x-:v: VEENENDAAL Anderhalt uur lang heelt de Veenendaalse gemeenteraad gediscussieerd over de kwestie-De Ruiter en het resultaat van deze soms hoog- opspattende woordenzee was het akkoord, dat men bereikte over de inscha keling van een schadebeoordelingscominissie. Geen concrete uitspraken dus, maar een vervolg op een slepende affaire, die van 1959 dateert. Mevrouw II. Buddingh-de Vries Lentsch (V.V.D.) en de heer II. van Wagensveld (C.H.U.) zorgden samen voor het hoogtepunt in het langdurig debat. Het V.V.D.-raads- lid richtte een scherpe aanval op burgemeester en wethouders. Zij vond, dat het college bezig was de voorschriften zoals die in de nieuwe schadevergoe dingsregeling worden gesteld, met voeten te treden. Kritische geluiden kwamen ook van de zijde van de heer Van Wagensveld. Hij was van mening dat het college al veel eerder in de gelegenheid was geweest om met de fa. De Ruiter tot een oplossing te komen. „De kansen op koop of onteigening hebben er ruimschoots gelegen"', zo zei hij. Het antwoord van de voorzitter op deze vraag was simpel. „Dat is inder daad het geval", repliceerde hij, maar we konden het destijds niet eens wi»t- den Het college kwam de nieuwe leden van de raad enigszins tegemoet, door het pre-advies aangaande de kwestie- De Ruiter, een kort resumé te geven van de voorgeschiedenis. „Aangezien De Ruiter Dzn. Handel maatschappij N.V. zich door stedebouw- kundige maatregelen (het plan Veenen- daal Noordwest) van de gemeente be perkt voelt in haar uitbreidingsmoge lijkheden en meent deswege schade te hebben geleden, heeft zij diverse ver zoeken om toekenning van schadever goeding ingevolge de schadevergoe dingsverordening ingediend. Tot dus verre werden van de N.V. De Ruiter schadeclaims ontvangen over de jaren 1959 tot en met 1964", zo stond er ln het pre-advies te lezen. De raadsleden kwamen door die in formaties goed beslagen ten ijs en nog in kennis gesterkt door inlichtingen die de N.V. De Ruiter de raadsleden per brief had doen toekomen kreeg de dis cussie een inhoud, die men slechts in juridische kringen zou verwachten. Mevrouw Budding hbegon haar betoog met een soort historisch overzicht van de gebeurtenissen, zoals die zich vanaf 1959 hadden afgespeeld. „In dat jaar", zo stelde zij, „diende de N.V. De Ruiter de eerste schade claim in. De raad besloot deze niet ont vankelijk te verklaren en de tegenpar tij ging daarop in beroep bij Gedepu teerde Staten. Van die zijde werd een minnelijke schikking geadviseerd. Het bedrijf van De Ruiter werd geschat maar het gemeentebestuur vond het be drag te hoog. In de volgende jaren kwamen er steeds meer schadeclaims bij en de zaak werd weer in handen van G.S. gelegd, nu om over die scha declaims te beslissen. Vorig jaar no vember kwam er een uitspraak; De Ruiter moest wel ontvankelijk worden verklaard voor de schade...". Burgemeester Hazenberg hoorde ook het langgerekte betoog van de heer Van Wagensveld onbewogen en gedul dig aan. Het CHU-raadslid sprak allereerst de bezorgdheid van zijn fractie uit over de slepende affaire, die grote financië le consequenties voor het gemeentebe stuur in petto heeft. „De argumenten van de gemeente zijn grotendeels door G.S. ontzenuwd", vervolgde hij. „De N.V. De Ruiter kreeg in hoger beroep gelijk. Ik zou daarom graag zien dat er als nog een minnelijke schikking werd getroffen..." De heer Van Wagensveld uitte kri tiek op het feit, dat het college de nieu we schadevergoedingsregeling, die da teert van 1962, van toepassing bracht op de schadeclaims die al eerder wa ren ingediend. „Het lijkt erop alsof we bezig zijn de onteigeningswet te ontwij ken", zo riep hij bezorgd uit. De heer Brouwer van de Boerenpar tij vond het op zijn mildst gezegd, vreemd dat ,,'t allemaal zo lang moest duren. De claims zijn tot een bedrag van 3,5 ton aangegroeid en bovendien is uit de uitspraak van Gedeputeerde Staten gebleken, dat de claims juist ge motiveerd waren. Wordt het niet hoog tijd, dat er nu eindelijk eens een op lossing komt?" zo wilde hij weten. Nadat de heer B. J. Vrieling (AR) zich had afgevraagd waarom de raad geen inzage heeft gehad in de schade claims over 1963 en 1964, kwam de heer G. J. van Deelen (SGP) het colle ge te hulp, toen hij zei: „Wij hebben er wel terdege ons best voor gedaan om een oplossing te bereiken. Men sug gereert, dat er te weinig overleg is ge weest met de tegenpartij, maar dat is niet het geval". De fractie van de Partij van de Ar beid wenste zich afzijdig te houden van de hele affaire want van de heer B. van Remmerden zei: „Wij zijn van me ning dat er steeds in het algemeen be lang is gehandeld. Wij hebben er geen behoefte aan om nader op de zaak in te gaan". Burgemeester Hazen berg kwam toch nog met andere argumenten ln zijn be antwoording aandragen d*n een aantal ADVERTENTIE de grote keuze... de exclusieve modellen... de speciale afdeling... maken het uitzoeken van de bruidsjapon tot een feest voorèf I Hoofdstraat 89 - Veenendaal raadsleden had verwacht. „Het spijt me dat de N.V. De Ruiter heeft ge meend zich ln een geschrift tot de raadsleden persoonlijk te moeten wen den. Ik heb daardoor de indruk gekre gen, dat hier geen goed contact is ge weest tussen De Ruiter en zijn rechts kundige adviseurs. Bovendien heeft de directie de beslissing van G.S. foutief geïnterpreteerd.Hij legde daarna uit, daf de raad op dit moment niet ge bonden was aan een definitieve uit spraak en dat de uitspraak van Gede puteerde Staten geen aanleiding is 0111 ja of nee tegen de schadeclaims te zeg gen. „Gelet op de bepalingen in de schadevergoedingsverordening zijn we als gemeentebestuur alleen geroepen om een schadebeoordelingscommissie in te schakelen". Het voorstel om die uit drie juristen bestaande commissie aan het werk te laten gaan werd tenslotte in stemming gebracht. Mevrouw Buddingh gaf te kennen zich met dit voorstel niet te kunnen verenigen, evenals de heren Brouwer en De Kievid. De beide laat ste raadsleden voegden daar geen na dere motivering aan toe. Mevr. Bud dingh vroeg echter in tweede instantie het woord, nadat dit haar eerst door de voorzitter was ontnomen. Voordat er tot stemming werd over gegaan, vroeg de heer Van Wagens veld namens zijn fractie schorsing van de vergadering. Nadat er intern over leg was gepleegd zei zijn fractiegenoot A. Visser, dat men toch met het colle ge in zee ging. Mevrouw Buddingh lichtte haar stand punt, na de stemming, uitvoerig toe. ADVERTENTIE Opticien - Specialist Pr. Bernhardlaan 4 (Zwaaiplein Leverancier voor alle ziekenfondsen. O VEENENDAAL Onze plaatsgenoot de heer A. P. de Kleuver heeft een uitnodiging ontvangen om zitting te nemen in het bestuur van een op te richten stichting ter bevordering van dorps- en landschapsschoon in Zuid- Oost Utrecht. De stichting wil, aldus de voorlopige statuten de harmonische ontwikkeling van het wonen, werken en zich ontspan nen in haar werkgebied bevorderen, dat alle gemeenten van de Utrechtse Heuvelrug en de daaraangrenzende ge meenten omvat. Op zaterdag 19 november wordt in hotel „Pabst" in Doorn de oprichtings vergadering gehouden. Geboren: Walter Godfried, z. v. J. Siemons en F. Bruijs; Sijtje, d. v. B. van Leeuwen en W. van Zanten; Cor nells Gerrit, z. vm G. C. van Doorn en R. M. Honing; Hendrikus Johannes, z. v. J. J. F. van Sas en E. H. J. Ger ritsen; Gijsbert, z. v. W. Breeschoten en E. van Manen; Jacob, z. v. H. van Nieuwamerongen en H. Schoonder- beek; Lutgardina Wilhelmina, d. v. H. van Essen en A. K. ten Veen. Ondertrouwd: L. G. van de Pest en W. Hasselaar; C. J. Groos en J. G. Snel; J. C. van der Weerdhof en D. van Ravenswaaij; M. Niessen en M. van Walsem. Gehuwd: G. J. van de Bovenkamp en J. J. P. Diepeveeb; H. van Schoon hoven en J. Veenendaal; C. van den Berg en M. C. van Sloten; C. J. van Leeuwen en J. van Bovenkamp. Overleden: Veenhuis, Evert je, 81 •Ion*. pchfrrneAtn vron V XT-. Naar haar visie nam men een ongeldig besluit omdat artikel 2 van de nieuwe Schadeverordeningsregeling zegt, dat een verklaring van de appellant noodza kelijk is, waarin hij zegt bereid te zijn zijn bedrijf te verkopen. ,En die verklaring is er niet", zei het vrouwelijke raadslid, „formeel gezien is het besluit dat we nu geno men hebben niet geldig. Daarmee was de kwestie De Ruiter van vele zijden belicht. Een opmerke lijk feit in dit geheel waren de aan el kaar volkomen tegengestelde woorden, die ds. Van Enk (AR) en mevrouw Buddingh in de loop van het debat aan het adres van de voorzitter hadden ge sproken. RENSWOI'DE. Het toneelgezel schap T.I.P. zal het blijspel „Het wit te schaap van de familie" nogmaals óp de planken brengen. De opbrengst hiervan komt ten goede aan de Vluch- teiingenactie 1966. Die tweede opvoe ring vindt zaterdagavond weer in ge bouw Rehoboth plaats. Vorige week zaterdag was de zaai to taal uitverkocht, zodat het nu raadzaam is zich tijdig van plaatskaarten te voor zien. T.I.P. heeft al veel succes geoogst met dit blijspel, dat bijzonder spannend is en de zaal voor vele verrassingen plaatst. ADVERTENTIE r Drogisterij en parfumerie Zandstraat 7 - Veenendaal Ds. Van Enk prees de burgemeester om zijn duidelijk en sympathieke uit leg, terwijl het VVD-raadslid de hou ding van de voorzitter als „hooghartig" kwalificeerde. In het begin van de vergadering hield de heer Hendriks (KVP) brede en enigszins sociaal getinte betogen aan gaande het voorstel tot wijziging van het algemene ambtenarenreglement en de wachtgeldverordening. Omdat ln dit reglement een bepaling is opgenomen omtrent de financiële voorziening, die wordt getroffen als ambtenaren wor den ontslagen, wat bij „slijtende" be roepen noodzakelijk kan zijn, vroeg hij het college om een duidelijk standpunt aangaande de rechtszekerheid. „Over het algemeen wordt er in Ne derland met de sociale rechtvaardig heid gevoetbald", zo stelde hij. „In on ze eigen gemeente zien we hoe er men sen ontslagen worden onder niet al te frisse motieven". De voorzitter vond dat hij hiermee buiten de orde dreigde te gaan, waarop de heer Hendriks weer koers zette naar het ambtenarenregle ment. Het voorstel om een krediet beschik baar te stellen voor de bouw van drie kleedlokalen en een bergruimte op 't sportpark „Panhuis" vond geen gena de in de ogen van de gehele SGP-frac- tie („wij zijn tegen om principiële en financiële redenen") en de heer P. G. van Ojik (CHU). De heer Visser sprak verontwaardigd over de vernielingen die op het sport park worden aangericht. „De glazen liggen in scherven op de velden", zo wist hij te vertellen. Wethouder C. N. van Kuijk zei dit eveneens te betreuren en kon in ieder geval beloven dat er, op voorstel van de heer Brouwer, afvalbakken op het sportpark geplaatst zullen worden. VEENENDAAL In het gebouw van de hervormde buitengewone wijkge- meente Sola Fide wordt zondagavond 6 november een jeugddienst gehouden. Voorganger in deze dienst is ds. A. Otten uit Huissen, die zal spreken over het onderwerp: „Is God dood?". Het or gel wordt bespeeld door de heer G. van Zanten. De dienst begint om 17.30 uur. VEENENDAAL „Ik heb het niet gedaan uit een soort hobby," zei d< heer Philips, toen we hem vroegen hoe hy ontdekt had, dat de naam Gillis van Schoonbekestraat onjuist was, omdat de voornaam van deze vervener Gilbert is, „maar ik sta volledig achter het streven van de Vlamingen het verfransen van het Nederlands zo veel mogelijk tegen te gaan." Zoals bekend behandelde de gemeenteraad gisteravond een voor stel tot wijziging van deze straatnaam. „Toen ik in correspondentie met een stadsarchivaris ergens in Vlaan deren ik weet niet meer precies welke enkele malen de voornaam Gillis gebruikte, werd ik door die man op de vingers getikt. Het moest Gilbert zijn. Toen ben ik op onderzoek uitgegaan, ondermeer in het rijksarchief te Antwerpen. Overigens had men mij daarvandaan ook reeds op het onjuiste van Gillis gewezen," aldus de heer Philips, die zijn bewe ring staaft door een schrijven van de conservator van het rijksarchief in Antwerpen te voorschijn te halen, gedateerd 16 februari 1957, die zo begint „In verband met de activiteiten van Gilbert (onderstreept) - verkeerdelijk Gillis - van Schoonbeke als grondvervener „Overigens is een verkeerde spelling van die naam allang ingeburgerd. De room8-katholieke bibliotheek maakt het nog bonter. Die schrijft Gilles van Schonebeke. De „e" in Gilles en de eerste „e" in Schonebeke wijken hier af van de „meeste gebruikte" verkeerde spelling Er blijken nog njeer mogelijkheden te zijn. Mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch vertelde namelijk gisteravond in de raadsvergadering, dat z(j in het bezit was gekomen van een krant uit 1961, waarin een artikel stond van Adriaan P. de Kleuver. In dit artikel stelde de heer De Kleuvér, dat de voornaam van de heer Van Schoonbeke niet Gillis was, maar Gillebert. Mevrouw Buddingh merkte op. dat zij, toen dit voorstel in de commissie behandeld werd al niet zo voor de naamswijziging te porren was geweest. Ze was er mee akkoord gegaan, omdat er toch een nieuw bord moest komen anders had zij de uitgaaf te hoog gevonden. Ze wilde echter nu graag weten of het college er zeker van was, dat Gilbert de juiste spelling is. De burgemeester antwoordde, dat de stadsarchivaris van Antwerpen een foto-kopie had gestuurd van een officieel stuk, warin de naam Gilbert van Schoonbeke voorkomt. „We kunnen met vrij grote zekerheid aannemen, dat het Gilbert is," aldus de burgemeester, „maar het is moge lijk, dat er verscheidene schrijfwijzen gehanteerd werden in vroeger jaren." De heer A. P. de Kleuver bleef desgevraagd bij zijn bewering van 1961, dat het Gillebert moet zijn. Overigens zou volgens de heer De Kleuver ook de achternaam van deze man anders gespeld moeten worden, namelijk Schoonbeecke. Hij grondt zijn mening op het aan het eind van de achttiende eeuw verschenen Groot plakkatenboek van den lande Utrecht, uitgegeven door de heer Van de Water, waarvan een exemplaar in het bezit is van de heer D. Sandbrink uit Rhenen. In dit boek komt het octrooi voor, dat Keizer Karei V uitvaardigde in Brussel en waarin Schoonbe(ec)- ke octrooi kreeg voor de vervening van een deel van Prattenburg. Alle keren, dat zijn naam hierin voorkomt, wordt er gesproken over Gillebert. De achternaam komt slechts eenmaal in het stuk voor. Hoe het echter zij, het voorstel tot naamswijziging van de Gillis van Schoonbekestraat in Gilbert van Schoonbekestraat is door de raad onge wijzigd goedgekeurd. De bewoners van deze straat wonen nu officieel aan de Gilbert van Schoonbekestraat, wat er ook op de spelling van die naam is aan te merken. VEENENDAAL Zaterdag 5 nov.: J. Schilperoort. Kerke- wijk 40. telefoon 2134. Zondag 6 nov.: N. Rijlaarsdam. Kerke- wijk 86. telefoon 3885. Apotheek: Zuidersma, Hoofdstraat 53. telefoon 2123. Groene Kruis: Zuster Vreeman. Kerke- wijk 28. telefoon 2307 RHENEN Dr. Almekinder». Herenstraat 59, telef. 2432. Apotheek Deys gesloten. Recepten kun nen worden aangeboden in de dienst doende apotheek te Wageningen. Ederveen, Renswoude. De Klomp: dr. S. T. Heij, De Klomp, tel. 200. AMERONGEN De praktijken van de doktoren Kars en Ossendorp uit Amerongen, Bakker en v. d. Burg uit Leersum en van Van Ommeren uit Eist worden het a.s. weekend waargenomen door dr. L. W. S. v. d. Burg. Putakker 2, Leersum tel. 03434-1388. Scherpenzeel/Woudenberg Dr. H. Backer, Stationsweg 6. Wou denberg, tel. 03498-1330. De dienst geldt van zat. 9 uur tot ma. 8 uur. Het gerestaureerde en vergrote kerkje van de hervormde gemeente te Overberg zal op woensdag 9 no vember met een feestelijk samen zijn in gebruik worden genomen. Kerkeraad en beheerscommissie no digen allen, die financieel of anders zins aan de verbouwing hebben mee gewerkt, uit de dienst bij te wonen. Aan de dankstond voor arbeid en gewas, die 9 november in de gere formeerde kerk zal worden gehou den is, evenals vorige jaren, weer een zogenaamde fruitactie verbon den. De jeugd zal vóór 9 november bij alle gemeenteleden fruit inzame len, dat tijdens de dankdienst in de kerk zal worden uitgestald. Na de dienst hoopt men er zieken en ou den van dagen mee te verblijden. Ook van de gereformeerde gemeen ten in Nederland en Noord-Amerika is dezer dagen het kerkelijk jaarboek 1966 van de pers gekomen. Enkele cijfers uit dit werk: 't zie lental steeg met 2000 tot 69.512, waar van de helft doopleden. In Nederland ging het aantal ge meenten met één omhoog tot 150 en het aantal predikanten vermeerder de met vier en kwam op 34. Het respectabele aantal vacatures zakte daardoor tot 115. Het grensverkeer met andere ker ken in ons land verliep in het afge lopen jaar als volgt: Uit andere kerk- Naar andere formaties zijn kerken zijn toegetreden: overgegaan: Ned. Herv. Kerk 177 268 Geref. Kerken 42 37 Geref. Kerken vrijgemaakt I 3 2 Ger. Geref. Kerken 102 48 Geref. Gemeenten in Nederland 98 18 Oud Ger. gemeenten 78 25 Rooms-Kath. Kerk Pinkstergroepen Overige Kerk- formaties 21 2 24 23 523 447 Tenslotte: aan de Theologische School te Rotterdam staan momen teel 10 studenten ingeschreven. De Stichting Recreatiecentra van de Ned. Herv. Kerk heeft in ons land acht recreatiecentra. In 1966 boekte men in totaal één miljoen overnach tingen. Thans gaat de stichting ook iets dergelijks in het buitenland exploite ren. In het Franse gebied Dordogne heeft men 47 ha land aangekocht, waarop al in 1967 accommodatie voor tenten en caravans en enkele bunga lows beschikbaar zullen zijn. Het is de bedoeling om hier uiteindelijk 100 bungalows naar te zetten. De centra staan open voor mensen van alle gezindten. Bij de gereformeerde kerk te Vee nendaal is een financiële actie van start gegaan, ontworpen door de commissie van beheer. Alle gemeen teleden zijn schriftelijk op de hoog te gebracht van de bedragen die no dig zijn om het normale kerkewerk naar behoren te laten functioneren en ter versteviging van het nieuw- bouwfonds. Daarbij zijn richtlijnen voor het bepalen van de bijdragen voor een en ander gegeven. Kerkeraadsleden hebben de bijge voegde formulieren uiteraard in gevuld door de gemeenteleden de ze week opgehaald. De kerkvoogdij van de hervormde gemeente te Eist ontving een gift ineens van 500 gulden. Ten bate van de kerk zullen de hervormde jeugdclubs te Ameron gen op zaterdag 12 november a.s. de nodige zelfgemaakte artikelen aan de man te brengen op een zo genaamde verkoopavond in het Dorpshuis. De verkoping zal worden omlijst met muziek, zang. toneel en spel. C7 Er zullen niet veel kerkelijke gemeen ten in Nederland zijn, waaraan de noodzakelijke geldmiddelen op een eenvoudige manier toevloeien. Aller wegen zijn er tekorten, maar de hervormde gemeente van Overschie is echt in geldnood. De kerkvoogden hebben meege deeld, dat zij tegen het eind van het jaar geen geld meer hebben om de predikanten, kosters, organisten en administrateurs uit te betalen. Ook was. het om financiële redenen al niet mogelijk om in de vacature van een vierde predikant te voor zien. Door de hervormde gemeente te Eist is een toezegging vart beroep uitgebracht op ds. H. J. de Bie te Alblasserdam. Dames die graag in gezelschap bijeen de brei- en haaknaalden han teren kunnen terecht bij de her vormde zendingskrans in Scherpen- zaal, die op 9 november voor het eerst bijeenkomt. Men hoopt zo ge zamenlijk iets te kunnen produceren voor de medische zending. De kerkeraad van de gerefor meerde kerk te Veenendaal heeft een commissie uit zijn midden be noemd, die de plannen tot reorgani satie van de kerkeraad zal bestude ren. Deze plannen houden o.ui. in het In stellen van wijkkkefkeraden en een kerkeraad voor algemene zaken. Per 1 januari van dit jaar telden de gereformeerde kerken (vrijge maakt) 106.786 leden, aldus 't hand boek 1966 ten dienste van deze ker ken. Meer dan de helft van dit aan tal 55.680 is belijdend lid. Het aantal gemeenten bedraagt 305 met in totaal 236 dienstdoende predikanten, tegen 247 op 1 januari 1965. Aan de Theologische Hogeschool te kampen staan 90 studenten ingeschre ven, van wie 43 zich voorbereiden op het doctoraal examen. lie meeste Nederlandse protestantse kerken houden deze weken een dank- dag. of in ieder geval een dankstond voor gewas en arbeid. Dit als uitgangspunt nemend hadden we een gesprek met ds. S. P. van Assenbergh uit Veenendaal, die bereid was een antwoord te geven op de vraag: „Waar om houden we dankdag". Hij stelde het danken in het licht van de Heidel- bergse Catechismus, de eerste vragen: Wat is uw enige troost, beide in leven en sterven? en Hoeveel stukken zijn er nodig?, waarop geantwoord wordt: Drie, ellende, verlossing en dankbaarheid. Volgens ds. Assenbergh moet het vooral een dankbaarheid zijn. dat men uit de ellende verlost is. Bovendien zag hij als voornaam, dat men het offer uit dankbaarheid wat meer gestalte laat krijgen. „We houden dankdag," aldus ds. Assenbergh, „omdat wij in het afge lopen jaar zo ontzaglyk veel van de Here ontvangen hebben, waarvan we niets verdienen. We moeten inzien, dat de Here gever is. Als God niet gaf dan hadden we niets en dat zou nog rechtvaardig zijn ook." Maar valt hei te rijmen, dat men hier dankdag houdt, terwijl de chris tenbroeders, de Amerikanen in Viet nam de oogst vernielen? „De mensheid onder elkaar mis bruikt alles wat we krijgen. Daaruit blijkt de ondankbaarheid van de men sen. Wij vergeten de Gever van alle goede gaven. We moeten dankdag niet beperken tol alles wat we van De Here gekregen hebben. Dan ma ken we van God een soort Sinterklaas en dan beantwoordt dankdag niet aan zijn doel. Dankdag moet ook biddag zijn. We moeten bidden voor de chris tenheid, dat geeft diepte aan de dank baarheid. De ware christenen hebben ook reden om te danken voor de gees telijke gaven, als de preken en de sa cramenten, die ze ontvangen hebben. Als het goed is. heeft dankdag alles te maken met de eeuwige dankdag in de hemel, waar we de Here God dan ken voor alle zegeningen. We moeten God Drieënig danken. Als we letten op God de Vader, die van eeuwigheid liefde voelde voor de zondaren en daarom besloot zijn zoon Jezus te sturen. Calvijn zegt van Jezus: „Hij is de verdienende oorzaak, dat wij dank dag kunnen houden in tweeërlei op zicht: geestelijk en lichamelijk." Ja, maar concreet, kunnen wij dank dag houden, terwijl men in India ver hongert en in Viëtnam de oogst ver nield wordt? „Ja inderdaad, er moet meer offer bereidheid zijn. Een offer uit dankbaar heid. Als we denken aan de veel gesmade farizeeërs, die toch maar 10% van alles wat ze hadden offerden, dan moeten we beschaamd zijn. Wij geven zo vaak uit onze overvloed een gift. Maar we moeten denken aan het penningske der weduwe. Dat was een offer, zij gaf alles wat ze had. Dat moeten wij ook doen. Het is inderdaad essentieel bij dankdag te denken aan degenen die in nood zijn. Ik weet echter niet, of we met dankdag een speciale collecte voor dit doel moeten inlassen. Het zou echter goed zyn, als de synode een speciale zondag aanwees, waar op een extra collecte voor de honger gehouden zou worden. Dan moet er echter ook geofferd worden. Er is een actie geweest voor de honger in India. Dit moet echter de kerken niet weerhouden om ook in eigen kring iets te doen. Ik zou het zelfs zo willen stellen: bij die anti-hongeractie was men eigenlijk te laat. De kerken moeten zorgen, dat indien weer een hongers nood dreigt, zij tijdig hulp bieden. De kerk moet eerder de christenplicht doen. In dat licht moeten we dank dag zeer zeker ook zien."

De Vallei | 1966 | | pagina 3