Meer ongehuwde moeders tussen 13 en 16 jaar Persconferentie van drs. Schmelzer Oud-P.T.T.-directeur ir. Van der Toorn t Commentaren op de mislukte forinatiepoging sa, IVO ROL O DUET Mishandeling van soldaat bleek een soort „Kamper ui'* te zijn mm Onwettige geboorten met 62toegenomen Een tablet die de behoefte aan nicotine radicaal verdrijft Chemie en Mijnbouw in opmars GEKORTWIEKT Een platenbon is altijd raak Enig rumoer over opening van beurs op zondag EEN ELEGANTE VORM EN EEN SUPERIEURE MELANGE VORMEN SAMEN EEN Fijn... die ken Ik Dienst Industrie Een platenbon is altijd raak Een platenbon is altijd raak Scheepvaart op Indonesië Een platenbon Is altijd raak Zeg het met ~f bloemen met afneembare koelstofhandgrepen voor ovengebrulk VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE ZAKEN VRIJDAG 4 NOVEMBER 1966 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In 1965 werden 5.698 kinderen minder geboren dan in 1964, ruim 15.000 minder dan in 1955, maar wie mocht denken, dat deze vermindering van het aantal geboorten evenredig plaats had by de kinderen, die door onge huwde moeders ter wereld gebracht werden, komt bedrogen uit. In vergelijking met 1955, steeg het aantal onwettig geborenen met 62 procent. Aldus meldt „Rek ken", het contactorgaan voor medewerkers en belangstellenden van de Vereni ging Rekkense Inrichtingen. Deze styging van het aantal ongehuwde moeders Is niet te vinden bij degenen, die 2^ jaar of ouder waren. Hun percentage daalde; nog het meest in de groep tussen 25 en 29 jaar. De belangrijkste toeneming is, vol gens het artkel in „rekken" te vinden bij degenen, die op de dag van de ge boorte van hun kind nog geen 20 jaar oud waren. Ruim 32 pet. van het to taal aantal vrouwen, dat in 1964 onge huwd een kind ter wereld bracht, was beneden de 20 jaar. Deze toeneming van het aantal onwettig geborenen met 62 pet. in verhouding tot tien jaar ge leden, spreekt nog meer aan, zo gaat het artikel verder, wanneer we beden ken, dat het gebruik van voorbehoed middelen meer dan voorheen gepropa geerd wordt en dat deze artikelen ook veel gemakkelijker verkrijgbaar zijn. Onze jongens en meisjes beneden de 20 jaar weten veel meer op seksueel gebied dan vroeger en nooit tevoren was deze leeftijdsgroep zo in staat een zwangerschap te voorkomen als nu. Toch stijgt juist in deze groep het aan tal ongehuwde moeders, ja zelfs nog het meest bij de 13- tot 16-jarigen. Het blad meldt, dat in de periode van 1950 tot 1963 het aantal ongehuwde moeders van 13 tot 16 jaar met bijna 46 pet. toenam. ONTSTELLEND Onder het opschrift „ontstellend", ADVERTENTIE Een belangrijke ontdekking STOCKHOLM, hbd - Belangrijke onder zoekingen, in 1958 begonnen, leidden 4 jaar later tot de opzienbarende ontdek king van een formule die radicaal in werkt tegen de vergiftiging door nicotine. Na twee jaar intensief voortgezette proefnemingen is men er nu in geslaagd deze ongewone formule uit te werken in de vorm van een aangenaam smakend tablet, die haar absolute doeltreffendheid heeft bewezen in 993 op 1000 gevallen van gewoonterokers waaronder vele ge neesheren). Het officieel rapport Met de Nicodicin tablet geschiedt de ontwenning radicaal en zonder moeite in 993 gevallen op 1000 geen enkele roker heeft op de minste wilskracht beroep moeten doen. Verrassend aspectallen voelen zich alsof ze nooit tevoren gerookt hadden. De lezers, die dit' wensen, kunnen een volledige documentatie over deze won derbare tablet ontvangen door zich rechtstreeks te richten tot het Neder landse Anti-Tabak Instituut, afd. 21/K, Ginnekenstraat 10b. Breda, Nederland. Het volstaat, zonder uitstel aan dit Instituut een gefrankeerde en aan uzelf geadresseerde envelop onder omslag te sturen. geeft het contactorgaan ook cijfers over de leeftijd van de gehuwden. Blij kens cijfers van het C.B.S., werden in 1950 83.110 huwelijken gesloten, doch in 1965 bedroeg dit aantal ruim 108.517. Ten opzichte van 1950, in 15 jaar der halve, een toeneming van ruim 30 pet. Bezien wij nu de leeftijd van de ge huwden in 1965, dan past volgens het contactorgaan maar één woord: ontstel lend. Want terwijl in 1950 reeds 1 per 14 personen, die in het huwelijk traden, beneden de 20 jaar was, werd dit in 1965 een verhouding van 1 op 6. Ruim 17 procent van alle bruidjes en bruide goms was nog geen 20 jaar oud. In 1965 huwden: 9609 personen van 19 en 20 jaar, ruim het dubbele van 1950; 8358 personen van 18 - 19 jaar, bijna driemaal zoveel als in 1950; 4622 personen van 17-18 jaar, ruim drie maal zoveel als in 1950; 1644 personen van 16 - 17 jaar, ruim twee-en-een-half maal zoveel als in 1950; 442 personen van 15 - 16 jaar, bijna drie en een halfmaal zoveel als in 1950 en 20 per sonen van bijna 15 jaar, dat is zeven maal zoveel als in 1950. Dit overzicht leert, dat de grote toe neming van het aantal huwelijken in de afgelopen 15 jaar veroorzaakt werd door jongens en meisjes tussen de 14 en 19 jaar, terwijl daarvan de sterkste stijging ligt in de leeftijd van 14 tot 16 jaar. Tenslotte stelt de schrijver van het artikel de vraag of wij nu deze jon gens en meisjes er op moeten aanzien dat zij zo jong trouwen, of dat we het juist een generatie verder moeten zoe ken, bij hun ouders. Wie zal het zeg gen, aldus de schrijver van het artikel in ..Rekken". (Vervolg van pagina 1) By het eerste gesprek met minister-president Cals, heeft deze een loyaal stand punt aangenomen tegenover het idee bepaalde figuren uit het demissionaire kabi net naar een nieuwe regering te laten overgaan, aldus de heer Schmelzer op zijn persconferentie. Als er zittende ministers werden uitgenodigd, zei mr. Cals „zich niet te zullen beroepen op een solldariteitsbinding of iets van dien aard". De for mateur meende, dat de meest aangewezen en gezaghebbende man voor de leiding van het interimkabinet prof. Zijlstra zou zijn, waarby prof. De Quay als vlce-nii- nister-president zou optreden. Terwijl prof. Zeilstra zich beraamd- de, wilde de heer Schmelzer vastleg gen, dat geen mensen uit P.v.d.A.- kring bij de formatie konden worden betrokken en daarom ontving hij drs. Nederhorst. De eveneens uitgenodigde heren Toxopeus en Beernink deelden hem eem, een kabinet-Zeilstra loyaal tegemoet te zullen treden. Toen prof. Zijlstra bedankte, gezien de houding van A.R.-bewindslieden, wil de prof. De Quay eventueel premier worden, mits het kabinet verder perso nen zou tellen, die hij uit eigen erva ring kende en in wie hij vertrouwen stelde. De formateur polste daarop de oud minister van Economische Zaken, drs. De Pous (CH). Deze besloot, na rijp beraad, de post van Economische Za ken niet te aanvaarden. Men mag aan nemen, dat hij geen zekerheid heeft ge kregen na zijn zeer tijdelijke minister schap weer terug te kunnen komen als voorzitter van de SER. Na de weigering van drs. De Pous, viel ook prof. De Quay af. Zondag jl. werd minister De Jong het premier schap aangeboden. Hij aanvaardde het onder voorwaarde, dat minister Veld kamp het loonbeleid voor zijn reke ning zou nemen. Inmiddels had minister Luns toege zegd in het overbruggingskabinet zit ting te willen nemen. De minister Bo- ADVERTENTIE DEN HAAG In het diaconessen- huis Bronovo in Den Haag is donder dag op 72-jarige leeftijd overleden ir. J. D. H. van der Toorn, oud-directeur- generaal der P.T.T. en een groot des kundige op het gebied der telecommu nicatie. Wijlen ir. Van der Toorn werd gistermorgen tijdens een vergadering onwel. Na het behalen van het diploma elek trotechnisch ingenieur in 1918, werkte hij reeds van 1919 tot 1922 bij de P.T.T. Na een korte tijd van inwerken bij de centrale werkplaats en later bij 't klein- radiolaboratorium van prof. Koopmans voor kabelleggingen, werd de heer Van der Toorn in de telefoondistricten en bij de buitendienst der telefonie te Amster dam geplaatst. Hij maakte het begin van de automatisering mee van het te lefoonnet in Nederland, waarbij hij heeft meegewerkt aan de totstandkoming van de automatisering van Haarlem en Utrecht. Overal verrezen toen grote in terlokale handcentrales. Van 1922 tot 1945 was ir. Van der Toorn werkzaam in de particuliere in dustrie. In mei 1945 nodigde dr. ir. M. H. Damme, de toenmalige directeur- generaal der P.T.T., de heer Van der Toorn uit bij het staatsbedrijf der PTT terug te keren, daar vooraanstaande fi guren door de dood aan het bedrijf wa ren ontvallen. Aan 't hele telecommuni catiesysteem was bovendien veel schade berokkend. De heer Van der Toorn keerde 1 sep tember 1945 bij het staatsbedrijf der P.T.T. terug, eerst als hoofddirecteur Telefonie en Telegrafie, waar hij aan het herstel, de uitbouw en de opbouw van het telecommunicatie-systeem al z'n tyd en aandacht besteedde. Ook heeft hy veel werk besteed aan het sterk inter nationale aspect van de P.T.T. In 1950 werd hij tot hoofddirecteur van de hoofdafdeling Algemene Zaken en Radio benoemd. Met ingang van 1 oktober 1954 werd ir. Van der Toorn be noemd tot directeur-generaal der P.T.T. welke functie hij tot zijn pensionering op 1 mei 1959 vervulde. Bij die gelegen heid werd hij benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. UTRECHT Onder een aantal han delsvertegenwoordigers in ons land, met name in de kring van de Neder landse Handelsreizigers en Handelsagen ten Vereniging, is enig rumoer ontstaan over het feit, dat de „Reurbeurs" (Kunstnijverheidprodukten), die in ja nuari in de Beatrixhal in Utrecht wordt gehouden, op zondag wordt geopend. „Dit besluit druist in tegen de wette lijke arbeidsbescherming en doet in breuk op de door de Nederlandse rege ring reeds jarenlang ingevoerde zon dagsrust", zo reageerde een „Insider" in het orgaan van de N.H.R.V., „De Handelsreiziger". Blijkens uitlatingen van enkele geor ganiseerde collega's, staat „Insider" in zijn oordeel niet alleen. De handelsver tegenwoordigers vinden het onjuist men sen met een ongelimiteerde dagtaak op zondag te laten overwerken. Zij vinden het vooral onaangenaam, omdat het om een vakbeurs voor uitsluitend grossiers en een klein aantal fabrikanten gaat en niet om particuliere beurs met veel be zoek van consumenten. ADVERTENTIE gaers en Bot werden wel door de for mateur ontvangen, maar kregen geen ministerspost aangeboeden. De formateur wilde namelijk niet alle KVP-ministers laten overgaan. Bovendien voelde drs. Bogaers zich „zeer sterk betrokken" bij het kabi- net-Cals. naar verluidt vooral omdat de P.v.d.A. hem krachtig in zijn woningbeleid heeft gesteund. Buitenstaanders Als „buitenstaanders" vond drs. Schmelzer intussen prof. Bosman be reid minister van Financiën te worden, terwijl prof. Steenkamp voor enkele portefeuilles in aanmerking kwam. Uit KVP-krlng vernemen wij, dat in een bepaald stadium prof. Steenkamp voor Economische Zaken op de lijst stond, terwijl dr. Veldkamp Sociale Zaken, de West en het vice-presidentschap was aangeboden. Deze weigerde dit echter. Voor prof. Steenkamp had de forma teur oorspronkelijk ook Sociale Zaken op het oog. De internist van de Eind- hovense hoogleraar verbood hem ech ter de zware loononderhandelingen te voeren, in verband met zijn gezond heid. Wel kon hij eventueel de porte feuille van Volkshuisvesting beheren. Drs. Schmelzer verklaarde dat hij toen dinsdag de anti-revolutionairen Biesheuvel en Roolvink met hun voor stellen bij hem kwamen, jad gezegd, dat het daarin vervatte punt van uitstel van de verlaging der loon- en inkom stenbelasting op veel moeilijkheden bij verscheidene parlementaire groeperin gen, ook bij de KVP, zou stuiten. Niettemin bekeek hij de voorstellen en had er telefonisch en schriftelijk contact over met de beide A.R.-politici. Zijn conclusie was echter, dat het uit stel van belastingverlaging „zakelijk niet noodzakelijk" was om uit de dek kingsproblemen voor 1967 te komen. Hij vond het niet wenselijk de Pv.d.A. daarover te polsen In zijn concept-regeringsprogramma is vooral aandacht besteed aan de voorbereiding van de begroting voor 1968. Daarnaar ging zijn allergrootste zorg uit. Hij wilde uitbreiding van het ambtenarenkorps tegengaan en in alle sectoren van het overheidsapparaat proberen kosten, die automatisch met loon- en prijsstijgingen omhoog gaan. te drukken Drs. Schmelzer besloot woensdag avond op de A.R.-voorstellen niet ver der in te gaan en voort te gaan met zijn pogingen voor een kabinet van KVP'ers, plus eventueel enkele partij lozen. Toen gisterochtend om drie mi nuten over half tien dr. Veldkamp liet weten, dat hij niet meedeed, was het echter niet meer nodig. ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak Drs. Schmelzer, gistermiddag gefoto grafeerd toen hij het Huis ten Bosch verliet. DEN HAAG. Nadat drs. Schmelzer gistermiddag zijn opdracht tot het formeren van een kabinet aan konin gin Juliana had teruggegeven, lever den vooraanstaande politici van ver schillende kleur desgevraagd commen taar op de mislukte formatiepoging. Zoals wij in een deel van onze oplage reeds meldden, gaf de heer Toxopeus leider van de Tweede-Kamerfractie der V.V.D. te kennen, dat hij de laat ste dagen al had zien aankomen, dat het mis zou gaan. Hij noemde het „een vreemde zaak" en ook „een verdrietige zaak, want er moet gere geerd worden". Hij vreesde, dat de kiezers er nu niets meer van zullen begrijpen. Vooral de AR.-Partij heeft zijns inziens in de jongste ontwikke ling een ondoorzichtige rol gespeeld. De heer Nederhorst, leider van de P.v.d.A.-fractie, zei „blij te zijn, dat deze ongelukkige fase nu teneinde is." Van het begin af aan had hij van de wijze waarop de formateur te werk ging, alleen maar narigheid voorzien. De heer B. Roolvink. voorzitter van de A.R.-Tweede Kamerfractie, zei „niet verwonderd" te zijn over het besluit van de formateur. De omstandigheden waaronder en het tijdstip waarop de kabinetscrisis uitbrak, stelden de for mateur voor grote moeilijkheden. De heer Roolvink noemde de rol van de A.R.-politici bij de formatie- Schmelzer „volstrekt duidelijk". De fractieleider van de C.H.U., mr. Beernink verklaarde „het is jammer, dat de pogingen van drs. Schmelzer mislukt zijn. Zou hij erin geslaagd zijn een kabinet te formeren, dan zou de C.H.-Kamerfractie zich daarte gen positief hebben opgesteld. Als oor zaken van zijn mislukken, zie ik de houding van de anti-revolutionairen, die toch wel erg vastzitten aan de P.v.d.A., en de weigering van minis ter Veldkamp. Ons land heeft voor alles behoefte aan een kabinet, dat orde op zaken stelt. Dat betekent niet, dat er een star conservatief be leid moet worden gevoerd, maar dat er een evenwichtig beleid zou kunnen worden gevoerd om inflatie en werk loosheid tegen te gaan. Nog steeds ben ik van mening, dat temporisering in de staatsuitgaven geboden is. Het beste lijkt mij. dat nu een informa teur nagaat welke mogelijkheden er liggen." De K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer heeft laten weten „zeer teleurge steld" te zijn over het feit, dat ka binetsformateur Schmelzer zijn op dracht niet heeft kunnen aanvaarden. Verder commentaar was van deze zij de niet te verkrijgen. Minister-president Cals wenste zich van commentaar op het mislukken van de formatie-Schmelzer te onthouden. Wel zei hij het te betreuren dat de rege ringscrisis nu nog langer zal duren. ADVERTENTIE „Oude" industrieën verliezen terrein Is Nederland een landbouwland Bepaald niet. Het is al weer vele tientallen jaren geleden dat de landbouw bij ons een dominerende plaats innam. Is Nederland een industrieland? Ja, zouden wij antwoorden, maar dan moeten wij er in een adem op la ten volgen, dat het dienstenverkeer in en voor onze economie ook uitermate belangrijk is. Er zijn verschillende mogelijkheden om de betekenis van elke sector duide lijk te maken. Wij zouden van het aan tal werknemers kunnen uitgaan. Of van het kapitaal dat in de verschillende sectoren is geïnvesteerd. Wij kunnen echter ook uitgaan van de toegevoegde waarde waar elke sector voor zorgt. En dat willen wij nu doen. De bruto toegevoegde waarde is de totale marktwaarde, verminderd met de waarde van grond- en hulpstoffen en van de diensten die door derden zijn verleend. Het is zo op het oog een wat moei lijk begrip. Het wordt echter duidelij ker als wij zeggen dat de toegevoegde waarde een optelsom is van lonen, so ciale lasten, uitgekeerde en niet uitge keerde winsten, rente, ondernemers- loon en afschrijvingen. Het is dus de totale beloning voor de geleverde pres taties van elke sector. In de nota inzake groei en structuur van onze economie, die vorige maand door de minister en staatssecretaris van Economische Zaken werd gepubli ceerd, vinden wij de bruto toegevoeg de waarde van de drie sectoren. Daar de bedragen zijn berekend in prijzen van 1965, waardoor de invloed van prijsveranderingen is uitgeschakeld, kunnen wij een goede vergelijking van de ontwikkeling maken: Landbouw Industrie Diensten Totaal 1960 4.700 min 21.800 min 18.200 min 44.700 min 1960 ADVERTENTIE 's-HERTOGENBOSCH De mishandeling van de dienst plichtig soldaat Theo Klappe uit Kampen in de „Isabella- kazerne" in Den Bosch, gepleegd door een aantal medesol daten, blijkt bij een rustig gesprek met soldaat Klappe van aanzieniyk minder ernstige aard geweest te zijn dan in som mige publikaties is voorgesteld. Klappe erkende In dit ge sprek zelf en herhaalde dit met nadruk dat de enigs zins ernstige verwondingen, die hij heeft opgelopen, door zyn eigen handelwijze veroorzaakt zijn. In het kort samengevat, komt de hele gang van zaken hierop neer, dat Klappe om zijn mentaliteit en zijn „fana tieke" gedragingen niet bij al zijn medesoldaten getapt was. Een bepaalde groep van achttien soldaten, van dezelfde compagnie, maar niet van zijn kamer heeft toen besloten hem eens goed op te frissen door hem in de wasbak onder water te duwen. Klappe heeft zich daartegen min of meer heftig verzet, zodat op dat moment van een stevige stoei party kon worden gesproken. Daarbij heeft Klappe echter kennelijk de controle over zijn zenuwen verloren en is hij, zoals hij zelf zegt, buiten zichzelf van drift geraakt. Daarby heeft hij als een wilde man in het rond geslagen en ook een ruit stuk geslagen. Van wat er in die minuten is gebeurd, kan hij zich niet alles meer herinneren, maar wel weet hij, dat hy de ruit heeft in geslagen, dat hy uit de wasbak is gevallen en zich daarby aan het gezicht heeft geblesseerd. Ook weet hij, dat hij enkele stevige klappen in het gezicht heeft gekregen, doch die zyn hem toegediend door een ijlings toegeschoten sergeant-instructeur, die hem op die manier weer tot bedaren poogde te brengen, hetgeen dan ook lukte. Klappe is door de Militaire Geneeskundige Dienst behan deld en er bleek geen enkele reden te zijn om hem niet nor maal in' het weekend naar huis te laten gaan. De jongeman zegt verder, dat hij. toen hij zich in Kampen op straat vertoonde, alleen een pleister op het gezicht en een over zijn hand had. Daar is hy in contact gekomen met een redacteur van het „Kamper Nieuwsblad", tevens correspon dent van de „Telegraaf", aan wie hij vertelde wat er ge beurd was, aldus Klappe. De redacteur heeft, zo vervolgde Klappe, het verhaal van de vechtpartij aan zijn bladen doorgegeven en bovendien een foto van hem genomen, waarby hy Klappe, volgens diens relaas, verzocht zich te voorzien van een mitella en een flink verband op zijn gezicht aan te brengen. Klappe zegt dat een reporter van de A.V.R.O.-televisie eveneens hierom verzocht, maar dat hy zich nu niet meer precies kan herinneren of hy mitella en verband op verzoek van de reporter had aangebracht of reeds droeg. Van een overplaatsing van Klappe naar een andere kazer ne in verband met het gebeurde van vorige week is geen sprake geweest. De superieuren keuren het gedrag van de soldaten ten opzichte van Klappe af, zoals in al dergeiyke voorkomende gevallen. Het gedrag van de soldaten zal dan ook wel aan de krijgstucht worden getoetst, zo deelde de L.V.D. desgevraagd mee. De bijdrage van de landbouw aan ons nationale inkomen neemt in abso lute bedragen wel toe. maar verhou dingsgewijs zakte die bijdrage van goed 10 procent in 1960 tot goed 7 pro cent in 1970. Die relatieve achteruitgang is te wij ten aan het oprukken van de industrie. Haar bijdrage zal in tien jaar stijgen van bijna 49 procent tot bijna 55 pro cent. Daarentegen neemt de bijdrage van de dienstensector af van bijna 41 procent tot bijna 38 procent. Wat verstaan wij nu onder de dien stensector? In de eerste plaats de han del (groot- en kleinhandel), in de twee de plaats het verkeer (zee- en lucht vaart, overige vervoersbedrijven en communicatiebedrijven) en in de der de plaats de groep overige diensten zo als bank- en verzekeringswezen, medi sche- en gezondheidsdiensten, horeca bedrijven en vermakelijkheidsinstellin gen, vrije beroepen, organisaties zon der commercieel doel en overige per soonlijke diensten. Uit de cijfers blijkt dat de bijdrage van de totale dienstensector verhou dingsgewijs terugloopt. Maar dat geldt dan toch niet voor de handel, het ver keer en het bankwezen. Naarmate de produktie en de verkoop van landbcruw- en industriële artikelen toeneemt, zal ook de handel, het verkeer en het bank wezen meer ingeschakeld worden. Er is een duidelijke wisselwerking. In de groep overige diensten is deze band minder sterk. Deze diensten zijn in sterke mate aangewezen op de uit gaven van de gezinnen. En als daar de voorkeur uitgaat naar auto's, was machines, televisietoestellen en brom- 1970 10,5 pr 5.340 min 7,2 pr 48.7 pr 40.820 min r= 54,9 pr 40.8 pr 28.220 min 37.9 pr 100 pr 74.380 min 100 pr 1970 mers, dan blijft er minder over voor de horecabedrijven en de bioscoop. In 1960 was de bijdrage van de dien stensector aan ons nationale inkomen f18.200 miljoen. Daarvan nam de han del 41,5 procent voor zijn rekening, het verkeer 22,5 procent en de groep overi ge diensten 36 procent. En in 1970? De totale bijdrage Is dan gestegen tot f 28.220 miljoen, waar bij het aandeel van de handel is geste gen tot 46,5 procent en van het ver keer tot 23,5 procent met het gevolg dat het aandeel van de groep overige diensten is afgezakt tot 30 procent. De hoogste sport op de economische ladder neemt de industrie in met een toegevoegde waarde van f21,8 miljard in 1960 en f 40,8 miljard in 1970. De in dustrie is echter omvangrijk en veelzij dig. Wat zijn nu de belangrijkste be drijfstakken? Weer uitgedrukt in bruto toegevoegde waarde in prijzen van 1965: 0 In de Vakraad Metaal hebben de vertegenwoordigers van de werkge versbonden laten weten, dat zij niet be reid zijn een financiële bijdrage aan de vakorganisaties te geven, omdat zij „bepaalde activiteiten van de vakbon den niet willen subsidiëren". De vakbon den zijn over dit standpunt veront. waardigd en ernstig teleurgesteld. 0 Generaal J. A. Graf von Kielmans- egg, airchief marshal Sir Edmun<l Hudleston en luitenant-generaal J. A Ducq, resp. commandant, plaatsver vangend commandant en chef van de staf van AFCENT hebben donderdag een beleefdheidsbezoek gebracht aan de minister van Defensie te Den Haag. Het bezoek hield mede verband met de verplaatsing van AFCENT naar Ne derland. ADVERI ENTIF Het college van B. en W. van Delft voert besprekingen met een kunst schilder over het vervaardigen van 'n nieuw portret van koningin Juliana, dat een plaats zal moeten krijgen in de ga lerij van Oranjevorsten in de raadzaal van het Delftse stadhuis. Enige jaren geleden vervaardigde de Haarlemse kunstschilder Kees Verwey een portret van de Koningin, dat echter geen ge nade kon vinden in de ogen van het gemeentebestuur. 9 Bij de Tweede Kamer is een ont werp van wet ingediend van een nieuwe Kostenwet Rijksbelastingen, die de bestaande wet van 1 juni 1859 moet gaan vervangen. Dit wetsont werp bevat een voorstel tot verhoging van de vervolgingskosten en een voor stel voor een vereenvoudigde beteke ning van dwangbevelen. Het heeft te vens ten doel te komen tot een ver eenvoudigde opzet van het kostentarief. 0 De Wilma-Aannemingsmaatschappi N.V. te Weert voert momenteel be sprekingen over eventuele overneming van de Heerlense Vascomaatschappij. die in ernstige financiële moeilijkheden verkeert. Hoewel het overleg reeds ln een vergevorderd stadium is. is de be slissing nog niet gevallen. Een moei lijkheid is namelijk het niet bekend zijn van de totale schuld van de Vas comaatschappij. 0 Als laatste van de 9 Viscounts, die de afgelopen 9 jaar op het Europe se lijnennet van de KLM hebben gevlo gen, is de PH-VIG „Sir Charles Kings- ford Smith" van Schiphol naar Prest- wick vertrokken, waar het vliegtuig ge reed gemaakt wordt voor zijn nieuwe werkgever, de Ierse luchtvaartmaat schappij Aer Lingus. ADVERTENTIE 0 Vanochtend is in de toren van het kerkje van het dorp Borsweer een nieuwe klok gehesen. Deze klok is aan de kleine hervormde gemeente in het dorp, dat onder de rook van Delfzijl ligt. geschonken door de Duitse Evan gelische Kerk. Op de klok staan de woorden „A.D. 1629 - 1944 - 1966. In oorlogstijd verloren. Door Duitse hulp herboren". 0 In Hoogeveen is een nieuwe politie ke partij in oprichting, die straks wil meedoen aan de Tweede-Kamer verkiezingen. Initiatiefnemers zijn de Hoogeveense cafetariahouder R.' Tha- len, afkomstig uit de ARP en de tim merman C. Annen. ook uit Hoogeveen. Zij noemen hun partij „Partij van de Gewone Man", een rechtse partij, die zich op werknemers en kleine zelfstan digen richt. Chemie -f- aardolie 2.130 min - 9,7 pr 25,5 pr Metaalindustrie 5.560 min Textiel 970 min 4,5 pr Kleding en schoeisel 840 min 3,9 pr 2.2 pr Papier 470 min Voedings- en genotsmiddelen 3.740 min 17.1 pr 12 pr 4,1 pr 3,3 pr Overige verwerk, ind. 2.610 min Openbare nutsbedr. 880 min Mijnbouw 730 min 5.900 min 10.100 min 1.300 min 1.050 min 880 min 5.200 min 4.720 min 2.420 min 1.860 min Bouwnyverheid 3.870 min 17.7 pr 7.390 min 18.1 pr Dit staatje is eigenlijk onthullend. De metaalindustrie blijft nog de be langrijkste bedrijfstak maar verhou dingsgewijs is haar bijdrage gedaald. De chemische industrie en de aardolie- raffinage zijn in 1970 naar de tweede plaats opgerukt. Zij zijn de snelst groei ende tak van industrie. Daarentegen neemt de betekenis van de textielindustrie, de kleding- en schoeiselindustrie en de voedings- en genotmiddelenindustrie af. De groei van deze bedrijfstakken, die voor de oorlog nog zo belangrijk waren, is dui delijk langzamer geworden. Tot slot valt de opmars van de mijn bouw op. Wie denkt aan het stilleggen van de steenkoolmijnen vindt dat maar vreemd. Maar onder de mijnbouw valt niet alleen de steenkoolwinning doch ook de produktie van aardgas, zand. grind en zout. De sterke stijging van de bijdrage van de mijnbouw is dan ook geheel te danken aan het aardgas. De cijfers vertellen ons op nuchtere wijze dat de in het dagelijkse leven zo bekende industrietakken als de textiel-, de kleding- en schoeisel- alsmede de papierindustrie maar een bescheiden bijdrage aan ons nationale inkomen le veren. Het zwaartepunt verschuift lang zaam maar zeker naar de chemische, de aardolie- en de metaalindustrie met als belangrijke aanvulling de mijnbouw. DJAKARTA. De Nederlandse scheep vaart combinatie „Ned-Lloyd" heeft toe stemming gekregen voor vier vracht vaarten Amsterdam-Djakarta en acht Djakarta-Amsterdam per jaar. zo is donderdag uit betrouwbare bron in Dja karta vernomen. Dit is een van de re sultaten van de Europees-Indonesische vrachtvaartconferentie, die onlangs in Pelaboehan Ratoe is gehouden. Neder land werd hierop vertegenwoordigd door de heer Gleichmsn van de „Ne derlandse Stoomvaart Maatschappy Oceaan", de andere deelnemers aan de halfjaarlijkse besprekingen waren Mes- sageries Maritimes en Chargour (Frank rijk), Lloyd Triestino (Italië), de Scan- dinaviëiyn, de Ben-lijn, de M&rsk-lijn, de Duitse Hapag en de Japanse Nipon- Yoesen Kaisja. 14,4 pr 24,7 pr 3,2 pr 2,6 pr 2,2 pr 12,7 pr 11,6 pr 5.9 pr 4,6 pr ADVERTENTIE herfst ADVERTENTIE t Is maar hoe u de herfst ziet... jssimisten zien het als het einde an de zomer - optimisten als het mooiste jaargetijde. Met een geheel eigen bloemenpracht in warme kleu ren. Zoals u die bijvoorbeeld ziet in de vele soorten chrysanten. Ze geven fleur aan elk interieurl 0 Champignonkweker A. Appeldoorn uit Melderslo heeft bij het graven van een sleuf op zijn erf granaten ge vonden. Hij heeft ze uit de grond ge haald en terzijde gelegd. Daarna heeft hij de Mijnopruimingsdienst gewaar schuwd, die het oorlogstuig zal komen ophalen of onschadelijk maken. 0 Het congres over bevolkingsgroei en volksgezondheid in Eindhoven heeft op voorstel van de voorzitter, prof. dr. P. Muntendam, een telegram gezonden aan prinses Beatrix, waarin het congres „zijn blijdschap uitspreekt over de be volkingsgroei op Drakesteyn."

De Vallei | 1966 | | pagina 7