De nylon wordt caresse'-getint benen zijn favoriet maar Na één dag met baby weer thuis Mijn kind eet zo slecht Wat is er met onze zuurkool aan de hand De hal is het visitekaartje van uw huis Om kort te gaan Probeer dan eens goede eetgewoonten te kweken „Benenmode" bij de kortere rok Groente werd slachtoffer in onze moderne steriele kunststofwereld Hervormde Kerk bezorgd over Nederduits Geref. Kerk Eurokleur Fantasie Citroen Weer mode Zilverjurk Na berichten uit Zuid-Afrika: Lichtgewicht Luie gymnasten Ook daar ZATERDAG 5 NOVEMBER 1966 KOUSEN (Van onze medewerkster) J^e minirok staat vooraan op het podium van de mode, maar vlak ernaast staat in minstens even felle schijnwerpers de kous. In geen jaren is er zoveel zichtbaar geweest van de benen én van de kousen van de vrouw. Koortsachtige bedrijvig heid dus in de gelederen der kou senfabrikanten die, op hun beurt, in geen jaren zoveel gelegenheid hebben gehad om ongebreideld te fantaseren rondom het thema kous. Nieuwe kleuren, nieuwe patronen liggen als vrolijke blikvangers in de kousenetalages. Vrouwen die zich de groen of rood met zwart geblokte kniekousen nog herinneren waarmee zij een kwarteeuw geleden naar - school stapten, zien met verbaasde herkenning en wellicht met enige ver tedering die kleurige blokken nu ver werkt in warme gebreide maillots. Kousen kopen wordt een avontuur. Elke argeloos begonnen expeditie, met als doel het kopen van twee paar doodgewone onconventionele nylons, kan uitdraaien op het kopen van iets totaal anders. Gekke pastelkleurige kantkousjes misschien, of een paar van die verrukkelijke grofgehaakte wollen kousen waarnaar iedere vrouw heimelijk heeft gehunkerd wanneer 's winters de oostenwind langs haar nylonbenen streek. Om nu eerst even de (vele) draagsters van die „doodgewone nylons" gerust te stellen: ze zijn er nog! Tenslotte is de fantasiekous niet voor iedere leeftijd en zeker niet voor iedere beenvorm wegge legd. De gewone nylon zal er ko mende winter weer in alle typen zijn, van de hyperdunne avondkous tot de stevige mousse-crêpe kous. Wel worden deze gewone nylons nu door een Nederlandse kousen- fabriek, behalve in extra lange uit voering, ook in super lang model gemaakt. Een en ander, alweer, ter tegemoetkoming aan de korte re rokken. De modekleur (die tegenwoordig Euro-kleur heet) in gewone nylons is „caresse", een vrij lichte tint. Daar na komen de middenkleuren boule vard, promenade en dolce en de die pere tint marron. Uit dunne mousse-nylongarens, stretchgarens en het zogenaamde cantrece-garen worden „rimpelloze" kousen gebreid die extra veerkracht hebben. Ze zijn er als wandelkousen en als avondkousen. Dunne kousen met een aangebreid slipje in dezelf de kleur zijn als „panty-kousen" in de handel. Naast deze heel gewone, vertrouw de nylonbeenbedekkingen zijn er weer de dunne nylons in fantasiedessins. In de gangbare modekleuren, maar daarnaast ook in een hele reeks op vallende tinten voor de jongeren: aubengine, lila, wit, crème, roze, poudre, bleekblauw, oranje, geel, knalgroen, helrood. Voor de felle kleuren wordt de benaming „shocking colours" of „mexico colours" ge bruikt. Heel attractief door dessin en kleur zijn grove kousen met het uiterlijk van haakwerk, uitgevoerd in wol of helanca. Deze zogenaamde haekel- look-dessins hebben kleuren als rood, naturel, zilvergrijs, blauw, goud, groen, bruin, oranje, roze en auber gine dat ook kardinaal wordt ge noemd. Voor jonge meisjes (en jeug- diguitziende vrouwen) zijn er „knee- hi's", kniekousen in uitdagende kleu ren als felrood, groen en kaki. Voor de avond: natuurlijk zilveren glin- sterkousen! Ze worden gebreid uit lurexgarens. Kleurig gestreepte kniekousen en lange kousen in fantasiedessins voor de winter 1966-1967 (Uit de najaarscollectie van kousenfabriek Jansen de Wit N.V., te Schijndel). (Van onze medewerkster) Omdat er een belangrijk tekort aan ziekenhuisbedden is zijn de artsen van een groot Engels ziekenhuis on onlangs, bij wijze van experiment, be gonnen met het vroegtijdig naar huis zenden van vrouwen die in het zieken huis een baby hebben gekregen. Moe ders die een normale bevalling had den gehad, een gezonde baby hadden gekregen en bovendien op gunstige huiselijke omstandigheden konden te rugvallen, werden 24 tot 48 uur na de bevalling uit het ziekenhuis ontsla gen. Thuis vonden zij allemaal hetzelfde grote probleem: een stroom van be zoekers, die in het ziekenhuis nooit met zulke grote gezelschappen tege lijk aan het kraambed zouden zijn toegelaten. Een ander probleem bij deze vroegtijdige thuiskomst der kersverse moeders bleek meestal het tekort aan huishoudelijke hulp te zijn. Voor de rest zijn de ervaringen met het „vroegtijdig ontslag" wel van dien aard dat men op de ingeslagen weg wil doorgaan. ZODRA het herfst wordt, is het toch wel erg handig om altijd een bescheiden voorraadje citroenen, onvolprezen leveranciers van vita mine C in huis te hebben. Niet al leen ter bestrijding van plotseling opkomende verkoudheden, maar ook ter verwerking in allerlei re cepten waarin azijn kan worden vervangen door citroensap (slasau zen, vissausjes). Elke dag een glas citroenkwast (met weinig suiker!) doet veel voor teint en lijn. Suiker klontjes, over de schil van een ge wassen citroen gehaald *ot ze geel van kleur zijn kunner een goed afgesloten pot worder vaard en naderhand gebruikt als zoetmiddel van nagerechten die een vleugje ci- troensmaak kunnen hebben. Wi eet U welk vertrek van uw huis het meest door anderen wordt gezien? Zelfs door mensen, die nog nooit een voet bij U over de drempel hebben gezet De gang, de hal, de entrée of hoe we deze ruimte ook willen noemen, is het visitekaartje van uw huis. Eigen lijk is een smaakvolle inrichting van de hal tegenwoordig belangrijker dan vroeger. In de tijd dat er nog niet zo compact werd gebouwd en flats alleen op papier bestonden, hadden de meeste woningen een tuin die in veel gevallen gesierd werd door prachtige bloemen. In die tijd was uw tuin misschien nog wel be langrijker dan uw gang, want de be zoeker kwam vanuit een weelderige tuin vaak in een schemerige hal en deed pas weer goed zijn ogen open, als hij in de huiskamer was. Tegen woordig is het veelal anders. Hon derdduizenden mensen wonen in flats en het zal voor een bezoeker een verademing zijn als hij, na al die stijgende grauwheid van het „beton- doolhof-trappenhuis", een gezellige ruimte ziet, waar hij zich op z'n ge mak van z'n jas kan ontdoen. In die grote massa steen is de hal het eer-: ste persoonlijke stukje dat de bezoe ker van uw woning ziet. Suède is teruggekeerd in de mode der accessoires. Het begon bij de schoenen waar suède dit najaar vaak met lak wordt gecombineerd. De tas- senfabrikanten hebben eveneens het suède weer ingevoerd, ook in combi natie met lak en met andere leer soorten. Het lijkt erop dat de hand schoenenmode zal volgen; er is dit najaar tenminste weer enige vraag naar suède handschoenen. yan alle tyden is de klacht van bezorgde moeders „het kind eet zo slecht". Op latere leeftyd groeien die slechte etertjes soms uit tot onvervalste fijnproevers die van hun moeder nog vaak te horen zullen krijgen dat ze „vroeger niks lustten". Aan dat toekomstbeeld heeft die moeder echter op dit ogenblik weinig of niets. Want voldoende goede voeding is natuurlijk onmis baar voor het opgroeiende kind dat door weer en wind naar school moet, lan ge uren op de schoolbanken maakt en bovendien in de groei is. De moderne pedagogie leert ons echter dat men kinderen niets mag opdringen. Zo blUft het verschijnsel van de „slechte eters" voor veel moeders een onrustig Iets. „Lusten en lasten rond etende kinderen" noemt het voorlichtingsbureau voor de voeding deze problematiek, naar aanleiding van een bestudering van eetgewoonten van schoolkinderen. In die eetgewoonten blijken grote verschil len te zjjn die niet alleen worden bepaald door de aanleg van het kind maar ook in belangrijke mate door de opvattingen over de voeding in het gezin. Goede eetgewoonten kunen worden aangekweekt en het voorbeeld van de ouders Is hierbij een belangrijke factor. De ervaring leert dat In ieder gezin wel een of meer gezinsleden een af keer hebben van bepaalde gerechten, die dan soms gemakshalve helemaal van het menu worden geschrapt. Als het om waardevolle voedingsmiddelen gaat (melk, sommige vis- en vleessoorten, bepaalde groenten) ls dat natuur lijk niet zo best. Aan de andere kant is het nogal Inconsequent om van kin deren te verlangen dat ze alles eten terwijl de ouders openlijk hun afkeer van bepaalde gerechten belijden. Het goede voorbeeld van de ouderen mag zeker ln dit opzicht het halve werk worden genoemd. Volgens de voedingsdeskundigen is tegenzin in eten vaak van tijdelijke aard. Met wat geduld kan men, zonder al te toegeeflijk te zijn of scènes te maken, kinderen alles Ieren eten. Wie dan bovendien nog kans ziet om onderstaand voedingsschema voor de jeugd aan te houden doet het helemé&l goed. Voor kinderen van vier tot zeven Jaar Is het goede dagelijkse rantsoen: twee grote bekers melk, een plak kaas, 200 gram groente en 100 gram fruit, 30 tot 50 gram vlees of 75 tot 100 gram vis of 50 gram peulvruchten. Aard appelen en brood worden „naar behoefte" gegeten. Enige malen per week kan een ei worden gegeven. Kinderen van acht tot tien jaar hebben elke dag nodig: twee drie grote bekers melk, een plak kaas, 250 gram groente, 100 gram fruit, 50 75 gram vlees of 100 150 gram vis of 75 gram peulvruchten. Enige malen per week een ei; aardappelen en brood naar behoefte. Voor de groep van elf tot veertien jaar geldt het volgende: drie grote be kers melk, twee plakken kaas, 800 gram groente, 100 gram fruit, 75 gram vlees of 100 150 gram vis of 75 100 gram peulvruchten. Ook hier: enkele malen per week een ei; brood en aardappelen naar behoefte. Het is overdreven te stellen dat zuurkool een typisch Duits gerecht is, want we weten er in Nederland ook wel raad mee, zij het dat onze tegenwoordige zuurkool niet meer de stampot-met-vet-spek van vroeger is. Desondanks: in de Duitse keuken is Sauerkraut niet weg te denken en men kent er heel wat meer variaties met dit gerecht dan wij. Misschien dat juist daarom onze oosterburen zich zo intensief hebben beziggehou den met de vraag: „Wat is er met de zuurkool aan de hand?" Want het is waar: zuurkool smaakt meestal niet meer zoals zuurkool behoort te sma ken. De na-oorlogse generatie merkt dat uiteraard niet zo want ze heeft de ouderwetse zuurkool niet gekend. Maar oudere liefhebbers van zuurkool klagen er over en dat heeft twee Duit se geleerden, de onlangs overleden hoogleraar dr. A. Mehlitz en zijn me dewerker dr. Gelbrichts van de Tech nische Hogeschool van Berlijn, er toe gebracht een onderzoek in te stellen naar de vraag hoe het komt dat de smaak van zuurkool de afgelopen twintig jaar zo sterk veranderd is. Om te beginnen stelden zij vast tij dens hun onderzoek in het instituut voor groente- en fruitteelt van deze hogeschool, dat de boer, die de kool verhouwt er niets aan doen kan. Hij verbouwt zijn kool net als vroeger. De verse kool wordt fijngesneden en gezou ten In de grote gistkuipen geworpen en gaat zich daarin net als vToeger ln „normale zuurkool" veranderen. De onderzoek in Berlijn bleek, met de ver pakking. Vroeger, zowel in grootmoeders tijd als in de tijd, dat vele huidige huismoe ders nog jong waren, ging men met 'n schaal of pan naar de groenteman of kruidenier en kocht „losse zuurkool uit het vat". Losse zuurkool is tegenwoor dig echter nauwelijks nog ergens te krijgen. Zuurkool wordt tegenwoordig ln plastic zakjes verpakt, m blik of in houden niet van zuurstof uit de lucht. Deze melkzuurbacteriën zijn echter on misbaar om gezouten kool in zuurkool te veranderen. Door de melkzure gis ting verandert de in de kool aanwezige suiker in melkzuur. Het aldus ontstane zure „milieu" houdt andere microben in bedwang. Vnadaar, dat melkzure gis ting kool en andere voedingsmiddelen houdbaar maakt. Deze methode was ook al in de vroegste oudheid bekend. potten geleverd, bovendien vaak geste riliseerd. En dat is het nu juist. De goe de ouderwetse zuurkool met zijn typisch aroma ls het slachtoffer geworden van de moderne steriele kunststofwereld. De opkomst van de moderne verpak kingsmiddelen, die vooral in supermark ten en zelfbedieningswinkels worden ge bruikt, hebben de echte zuurkoolsmaak vernield. De geleerden in Berlijn stelden vast, dat verpakking van kunststof voor zuur kool een kwalijke zaak is. De ellende begint al bij het verpakken. Zuurkool mag niet met lucht in aanraking ko men. Niet alleen laten plasticzakjes vaak lucht door, ook bij de verpakking zelf komt de gehele inhoud van het zakje met lucht in aanraking, veel meer dan vroeger bij verpakking in vaten. Bij toevoer van lucht en bij verpakking in plasticzakjes wordt altijd een bepaalde hoeveelheid lucht méé- verpakt, gaan de melkzuurbacteriën in l-n-innpti. nnnr nlt het Ie wmrlfool h(in activiteit staken Z11 Wanneer nu de melkzuurbacteriën er de brui aan geven, omdat zij niet van zuurstof houden, dan krijgen de gist- schimmels die eveneens in de kool aan wezig zijn, vrij spel. Zij storten zich op de suiker en gisten deze, dat is nu een maal hun aard, tot alcohol. De melkzu re en alcoholische gisting lopen tot op zekere hoogte chemisch gesproken pa rallel, pas tegen het eind van het pro ces gaan zij ieder een eigen weg. De alcoholische gegiste zuurkool is niet schadelik voor de gezondheid, maar is niet meer „echte zuurkool". De zuurkool-producenten hebben ge tracht in sterilisering een oplossing te vinden. De in plastic zakjes verpakte zuurkool wordt gesteriliseerd. Daardoor worden de gistschimmels gedood maar OOK de melkzuurbacteriën. Wel wordt er dan iets van het zuurkool-aro ma gered, maar het produkt lijkt op geen stukken na op verse zuurkool, die nog levende melkzuurbacteriën bevat. Omgekeerd heeft men e-etrnrht de nnir- kool pas te verpakken, wanneer de melkzuurbacteriën alle aanwezige sui ker hebben gegist, zodat er voor de gistschimmels niets meer te doen is. Dan echter wordt de zuurkool te zuur. De juiste smaak heeft zuurkool alleen wanneer wel een bepaald deel, maar nog niet alle suiker tot melkzuur is ge gist, dus wanneer nog levende actieve melkzuurbacteriën aan het werk zijn. Sterilisering maakt de smaak dan ook even slecht als verpakkingsmethoden waarbij lucht bij de kool komt. Het ergste is wel, wanneer beide methoden tegelijk worden toegepast. Zuurkool in blik of potten is bijna altijd gesterili seerd. Een voor de hand liggende oplossing zou verpakking in een vacuüm zijn. Verpakking van zuurkool uit de gist kuipen in zakjes in vacuüm kan tech nisch echter zeer moeilijk ten uitvoer worden gebracht. Vandaar, dat men in het instituut in Berlijn een nieuwe ver pakkingsmethode heeft ontwikkeld, waarbij het typische zuurkoolaroma wél wordt bewaard. Bij deze methode vervallen de grote gistkuipen. De verse kool wordt gesneden en gezouten in blikken en potten gestampt d.w.z. in de verpakking waarin het produkt tenslot te door de verbruiker wordt gekocht. De melkzure gisting voltrekt zich dus daarin en de zuurkool ontstaat in het blik of de pot. De zuurkool komt dan niet in aanraking met de lucht. Men kan de smaak desgewenst nog verbete ren door er bijzondere voor de aroma vorming belangrijke bacteriën aan toe te voegen. Dank zij dit procédé zou de consument zuiver-gegiste zuurkool kun nen krijgen, die even goed is als de zuurkool die vroeger los uit het vat werd verkocht. In Berlijn hoopt men nu, dat de levensmiddelenindustrie dit nieuwe procédé zal villen gaan toepas sen. De „zilverrage" in de mode neemt steeds nieuwe gedaanten aan. Het nieuwste: korte jurken waarvan óf al leen het rokgedeelte, óf alleen het bo venlijfje van zilveren stof is. De an dere helft van de japon is van jersey. De jurken „hangen" aan vetersmalle schouderbandjes, hebben een zilveren of half-zilveren ceintuur en worden boven zilverglanzende kousen gedra gen. Hoe kunt u nu die ruimte, die velen al dan over uw schouder zien, gezellig maken? Daarvoor zijn natuurlijk ver schillende oplossingen. In de eerste plaats denken we aan de vloerbedek king, die veel aandacht vraagt en krijgt! Ideale materialen voor de in gang zijn wel linoleum, colovinyl-tegels, plastic vloerbedekking of tegels van vilt- tapijt. Deze laatste soort van vloerbe dekking moet regelmatig besproeid wor den, wilt u een lange levensduur ver wachten. In huizen, waarin nog een ou derwetse granieten vloer ligt, is veel te bereiken met linoleum. Is de gang smal, dan kan deze breder lijken door smalle stroken schuin of in de breedte op de gangvloer te laten plakken. Als lino leum decoratief is gelegd, dus met ge bruik van anders getinte biezen, stroken, blokken, dan is er geen loper nodig. Een linoleumvloer vraagt zeer weinig onderhoud: het is voldoende als u de vloer tijdens de jaarlijkse schoonmaak afneemt met een in petroleum gedrenk te doek en hem daarna met vloeibare was behandelt. Ook de trap kunt u met linoleum la ten beplakken. Om het wat hinderlijke lawaai tegen te gaan legt u onder het linoleum een laag kurkment en als de trap over een kelder loopt, bekleedt u de onderzijde dus de zijdie vanuit de kelder zichtbaar is met zachtboard. Dit laatste is beter omdat zo'n kelder werkt als een klankkast. De voorzijden van de treden kunnen worden afgebiesd met een strip van hout, aluminium of van kunststof. Natuurlijk kunt u ook ta pijt op de trap nemen, dat isoleert het geluid beter dan linoleum. Om slijtage te voorkomen is het gebruik van strips bij deze wijze van bekleden aan te ra den. De wanden zijn vaak (ook in de gang) een steeds terugkerende bron van erger nis. Zwarte vegen, afdrukken van kin derhandjes enzovoort, zorgen er wel voor dat u aan het werk blijft. Als u de muren nu eens behandelt met muurverf of beplakt met plasticleer? Beide zijn afwasbaar en dat is wel belangrijk in de gang. Heel decoratief staat een gedeel telijk houten wand, die u bijvoorbeeld achter de kapstok zou kunnen maken. Over een kapstok gesproken... Als er ruimte voor is, zouden we ons moeten afvragen of we niet een kapstok kunnen nemen, waarbij de jassen aan kleerhan gers achter elkaar, dus als in een hang kast, kunnen worden opgehangen. Op deze manier zal de kapstok er altijd netjes uitzien (omdat door het ontbre ken van gewone haakjes geen jassen op de kapstok „gesmeten" kunnen worden) en zal er bij veel visite niet zo'n „uit was" aan de muur ontstaan. In veel huizen bevindt de telefoon zich in de gang. Vaak is het ook alléén maar de telefoon en in het gunstigste geval hangt er een bloknoot naast en bungelt er een potlood aan een touwtje. DEN HAAG Het moderamen van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft telegrafisch inlichtingen gevraagd in Zuid-Afrika naar aanleiding van het bericht, dat de algemene synode van de Nederduits Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika zich met meer dan 400 tegen een stem te gen het „Christelijk Instituut voor Zui delijk Afrika" heeft gekeerd, omdat dit „de goede orde ln de kerk ondermijnt" en verdeeldheid onder de leden zaait". Ook zouden de functionarrissen van de Nederduits Gereformeerde Kerk zich moeten terugtrekken uit het „Christe lijk Instituut". Het instituut staat open voor Christenen van diverse rassen en belijdenissen. Het moderamen van de generale sy node in Den Haag spreekt, in afwach ting van antwoord uit Zuid-Afrika, als zijn voorlopige mening uit, dat als het bericht inderdaad juist is, „de verhou ding tussen de Nederlandse Hervormde Kerk en de Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika dermate moeilQk zal zijn, dat het de vraag is of de Ne derlandse Hervormde Kerk de Neder duits <"!ereforme«rde Kerk in Zuid-Afri ka nog wel als kerk zal kunnen bltyven erkennen". Volgens persberichten, heeft dr. J. D. Vorster gezegd, dat „het Christelijk In stituut in hoofdzaak verantwoordelijk is voor het „afschuwelijk beeld", dat men bulten Zuid-Afrika van de kerk heeft". Deze, zomer heeft de Nederlandse Hervormde Kerk een bedrag van f 30.000.- ter beschikking gesteld aan ds. C. F. Beyers Naudé directeur van het Christelijk Instituut voor Zuidelijk Afri ka. Deze hervormde bijdrage is be stemd voor de theologische opleiding van de voorgangers van de onafhanke lijke Bantoekerken in Zuid-Afrika. O 9 Met het in werking stellen van een installatie, waarmee een stalen spant van 32 ton uit horizontale in verticale stand werd gebracht, heeft prof. mr. I. A. Diepenhorst, de minister van Onder wijs en Wetenschappen, vrijdag te Delft het startsein gegeven voor de bouw van de eerste studentenflat in ons land, die achttien verdiepingen zal tel len en tevens de eerste is, die met een stelen skelet wordt uitgerust. Veel leuker is het om gebruik te ma ken van die handige telefoonwandrekjes die in de handel zijn. Hierbij staat het toestel op het bovenblad en onder het blad is een laatje voor het aanteken boekje. Daaronder bevindt zich nog een vak voor telefoonboeken. Een gemakke lijk modern stoeltje van draadwerk of rotan zal ervoor zorgen dat uw telefoon rekening op een comfortabele manier wat hoger wordt!... Een spiegel mag natuurlijk in de gang niet ontbreken. Als u hieronder een bakje hangt voor de handschoenen en shawls, dan zullen deze voorwerpen niet meer behoren tot de „eeuwig rond slingerende attributen". Planten kunnen uw gang een extra gezellig tintje geven. Een grote bak met weelderige klimplanten, die geen zon be hoeven, is hiervoor heel geschikt. Wilt u eens wat anders dan anders, en steken bij u de traptreden buiten de leuning, zet dan op deze overstekende stukken planten. Op deze manier krijgt u een hangende tuin. De luchtvaart heeft de koffermo de sterk beïnvloed, zo vertelt ons de stichting lederwarenmode. Een koffer moet tegenwoordig licht van gewicht zijn maar tegelijkertijd zo sterk mogelijk. Er zijn twee typen: koffers met een op een magnesium- raam gespannen deksel van harde krasvrije kunststof, en koffers van vinyl op textielbasis waarvan het slappe deksel op een houten raam wordt gespannen. Beide soorten kunnen tegen een stootje bij het in- en overladen. De belangrijkste kleuren zijn zwart en blauw, maar mannen blijken vaak aan bruin de voorkeur te geven terwijl veel vrouwen naar een koffer in een vro lijke kleur vragen. Goed idee voor luie mensen: oefe ningen ochtendgymnastiek die in bed kunnen worden gedaan. Ter bestrij ding van een onderkin dit foefje: druk het achterhoofd stevig in het kussen, til dan heel langzaam de kin op en blijf daarbij de achterkant van het hoofd stevig in de kussens duwen. Houd dit ongeveer tien seconden vol. Wie een slanke taille wenst trekt daarna de knieën op, vouwt de han den achter het hoofd en tracht te gaan zitten door het hoofd met de handen in opwaartse richting te du wen. Véél moeilijker dan het lijkt, maar heel goed voor taille en rug spieren! Val daarna terug in de kus sens, strek de benen, sla de handen om de zijkanten van de matras en probeer de matrasranden op te tillen. Heel goed om de armspieren te ver stevigen! Voor de benen tenslotte de ze oefening: zet een kussen tussen de voeten en duw gedurende tien secon den de voeten zo stevig mogeiyk naar elkaar toe. Als daarbij bovendien de gestrekte benen een eindje worden ongetild hebben de buikspieren er ook nog wat aan. Niet alleen Nederland, ook België heeft een „kinder-modeparlement", een instituut dat moeders in de ge legenheid stelt een oordeel te vel- ln over de komende kleutermode. Uit een collectie terlenka-kinder- kleding, samengesteld door Belgi sche confectiefabrikanten heeft een jury van Belgische mama's dezer dagen een keuze voor het seizoen 1967 gemaakt. Marineblauw over heerste daarbij, in effen stoffen met contrasterende biezen, en in stoffen met een flanel- of natté-effect

De Vallei | 1966 | | pagina 12