Ieder politieman kan in Interpol medewerken Winter in Europa en V.S. ingezet Vietnam aan stembus geen „kandidaat" Spionage Russen lanceerden een ruimte-laboratorium GAS VOOR MEER OM FORT Nederlands bureau slechts voor bemiddelen Over de grenzen Geen biceps- en revolverrotnantiek Sovjet-economie goed hervormd Achtergrond Poging Zender Systemen Hoog water in Italië Johnson over verkiezingen Aberfan wil vinger in de pap Ook Jeruzalem heeft „muur" Brandkastkraker Meer gepakt Amerika Britse industrie van geheimen beroofd Rus leefde 25 jaar met bom Kamparts Schumann Mordt uitgeleverd N.S.U. sluit drie bedrijven tijdelijk voor geyser, gasfornuis, verwarming... Esso Gas in fles I Pagina 5 ZATERDAG 5 NOVEMBER 1966 Een 17-jarig Tsjechisch meisje, dat met een school-zaalhandbalploeg naar Nederland is gekomen om deel te nemen aan internationale wedstrijden in Doetinchem, wordt kennelijk met haar instemming door drie jonge mannen geschaakt en verdwijnt spoorloos. De kranten schrijven dat de politie Interpol heeft ingeschakeld. In de loop der jaren is iedereen met het woord Interpol vertrouwd geraakt. Men weet dat het een afkorting is van Internationale Politie en dat deze organisatie vertakkingen heeft over de gehele wereld. Maar daarmee houdt alle kennis dan ook op. Over het algemeen wordt Interpol een James Bond- romantiek toegeschreven die in werkelijkheid niet bestaat. Deze misvatting is o.a. te wijten aan de verkeerde voorstelling van zaken die schrijvers van detectiveverhalen van deze organisatie geven. De mannen van Interpol worden meestal voorgesteld als keiharde, breedgeschouderde mannetjesputters, die regenjassen dragen met opgeslagen kraag, hoeden met slappe rand en ve nijnig blaffende revolvers onder de ok sels. Zij worden beschouwd als een se lecte groep inspecteurs, die los van het bestaande politie-apparaat optre den tegen het internationale gangster- dom. Hoe ontnuchterend is de realiteit. In het Nederlandse Interpolbureau aan de Raamweg 47 te Den Haag ontmoeten wij het waarnemend hoofd, de heer C. L. L. Deij, die er bepaald niet uit ziet als een afgetrainde judoka met het filmische masker van scherpzinnigheid. De heer Deij is een grijzende heer achter een houten bureau waarop amb tenaren van de verschillende afdelingen officiële papieren leggen, die nog een handtekening behoeven. Het verhaal van de heer Deij Is ont daan van geheimzinnigheid en beklem ming. Een beetje teleurstellend zelfs, want het waarnemend hoofd wil geen voorbeelden noemen waaruit blijkt dat Interpol een feilloos werkende organi satie is, gevreesd door de onderwereld. Deze gereserveerdheid heeft een ach tergrond. Het Interpolbureau heeft na melijk zelf geen zaken, het verleent slechts bemiddeling. Bovendien kan iedere politiebeambte zich als Interpol man beschouwen, wanneer hem door dat bureau om een bepaalde Inlichting wordt gevraagd. Interpol-Nederland is ondergebracht bij de onderafdeling opsporingsbijstand, een onderdeel van het ministerie van Justitie. Het is de centrale instantie voor het verstrekken van inlichtingen aan buitenlandse politie-instanties en het inwinnen van inlichtingen op ver zoek van de Nederlandse justitie en po litie bij buitenlandse politie-instanties, over alle criminele aangelegenheden. Tevens verleent het bureau bemidde ling bij de opsporing en terugbrenging van minderjarigen, die zonder toe stemming van hun ouders in het bui tenland vertoeven. Ten behoeve van de Nederlandse po litie verzorgt het bureau opsporingsver zoeken alsmede eventuele opneming in buitenlandse opsporingsbladen aan buitenlandse politie-instanties. He draagt er ook zorg voor, dat buiten landse opsporingsverzoeken in het Ne derlandse opsporingsblad en -register worden opgenomen. Het bureau is ten slotte belast met het verstrekken van gegevens omtrent in Nederland gepleeg de misdrijven aan het secretariaat-ge neraal, dat in Parijs gevestigd is. In 1914 werd de eerste poging ge daan tot oprichting van een internatio nale politie-organisatie, maar pas in 1956 kreeg zij haar uiteindelijke „Or- vorm. Als officiële naam werd gekozen ganisation internationale de police criminelle-Interpol". De naam Interpol was aanvankelijk alleen maar een telegram-adres van de OIPC, doch kreeg zoveel bekendheid, dat het woord officieel achter de naam van de organisatie werd gevoegd. Na drukkelijk wordt in de statuten gesteld dat elke activiteit of tussenkomst in po litieke, militaire, religieuze of rassen- aangelegenheden voor de organisatie strikt verboden is. De correspondentie tussen de natio nale centrale bureaus onderling en met het secretariaat-generaal te Pa rijs heeft, behalve door briefwisseling, ook plaats door middel van radio grammen. Daartoe is een radionet in gericht, waarop aan het eind van 1962 reeds 28 landen direct waren aangeslo ten. Het net omvat thans heel West- Europa, Noord-Afrika, het Nabije Oos ten en Zuid-Amerika. In totaal zijn 90 landen bij Interpol aangesloten. Ieder land heeft een centraal punt zoals Wiesbaden voor Duitsland, Parijs voor Frankrijk, Brussel voor België, Rome Voor Italië, Bern voor Zwitserland, Londen voor Engeland en Den Haag, voor Nederland. De kracht van Interpol ligt in hoofd zaak bij snelle berichtgeving en goede verbindingen. De Interpolbureaus in de verschillende landen hebben dan ook de bevoegdheid om rechtstreeks radio contact met elkaar op te nemen. Ook kan Nederland bijvoorbeeld recht streeks een bericht uitzenden naar een bepaalde zone. Zo kent men zone-I, waaronder alle Europese landen plus Interpol Tunis en Rabat worden begre pen. Zone-2 bestrijkt weer een ander gebied. Ook bestaat de mogelijkheid een bericht uit te zenden geadresseerd aan „Diffusion Interpol", d.wz. alle aangesloten Interpol-landen. Dit soort berichten wordt uitsluitend door de centrale zender in Parijs uitgezonden. De zorg voor het Nederlandse radio station is opgedragen aan de politie- verbindingsdienst te Utrecht, alwaar zich de politiezender bevindt. De door Interpol uit te zenden berichten, wor den daartoe per telex naar Utrecht ge zonden. Om het aantal woorden in de radiogrammen tot een minimum te re duceren en geheimhouding te verzeke ren, wordt in het internationale berich tenverkeer een code gebruikt. In ver band hiermee is aan elk Interpolbu reau een codeur verbonden. De ondarafdeling opsporingsbijstand 3SS8S James Bond, 007 slecht voorbeeld van de revolver-, schone jonge dames- en spionageromantiek, die door de wer kelijkheid niet wordt gedekt. (dus tevens bureau Interpol) heeft acht verschillende bureaus waaronder docu mentatie, herkenningsdienst, dactylosco- pische dienst, bijzondere delicten, foto- technische dienst en technische opspo ringsdienst. Het grootste bureau is dat van de do cumentatie. Van ieder die een misdrijf heeft gepleegd, wordt hier een kaart aangelegd, waarop behalve de persona lia, o.a. wordt vermeld wanneer en waar proces-verbaal tegen betrokkene werd opgemaakt, welke straf hij kreeg, welke misdrijven werden gepleegd; of en zo ja waar er vingerafdrukken of foto's van hem te vinden zijn; in welk gesticht of inrichting hij verblijft; van welke valse namen hij gebruik maakt enz. enz. Door dit bureau wordt ook bijgehou den waar circussen hun standplaats hebben. Tevens wordt aantekening ge houden van de verhuizingen van de in de administratie voorkomende perso nen. Niet zonder trots vertelde de heer Deij, dat het bureau documentatie van ruim een miljoen mensen alle gegevens bezit. Een heel belangrijke sectie van het bureau is het kentekenregister. Bij de ze sectie wordt niet alleen een regis tratie bijgehouden van kentekens, doch ook van chassisnummers en van als vermist of gestolen gesignaleerd staan de auto's. Interessant is ook het bureau her kenningsdienst, waar een aantal bijzon dere systemen wordt bijgehouden. Zo kent men het modus operandi-systeem met betrekking tot diefstal, bedrog en zedendelicten. Daarmee wordt de mo gelijkheid geschapen een bepaalde misdadiger te herkennen. Het-bureau bijzondere delicten is be last met het geven van voorlichting in zake pornografie, vrouwenhandel, fal sificaties en verdovende middelen. Te vens oriënteert het bureau zich op het terrein van de prostitutie. De heer Deij zegt:, „voordat Inter pol bestond, werd er oneconomisch ge werkt. Als bijvoorbeeld een Duitse op lichter in verschillende plaatsen op trad, kwamen er bij de Duitse politie vijf aangiften binnen. Iedereen schreef maar. Volgens het systeem van Interpol worden doublures voorkomen". De heer Deij vertelt, dat de voertalen in het Interpolverkeer Frans en Engels zijn. In dit verband is het werk van de ver talers niet te onderschatten. Zij moeten de vaktermen kunnen vertalen en weten wat in het buitenland bijvoorbeeld wordt verstaan onder oplichting of zwendel. Er is dus sprake van een uiteenlopend strafrechterlijk vocabula rium. „De opsporing van misdadigers", al dus de heer Deij „hangt overigens vaak af van kleinigheden. Neem nou bijvoorbeeld die bankoverval in Dui- vendrecht. Een paar mensen in Duits land, die een verkeersongeval veroor zaken, hebben een revolver in de wa gen. Dat wekt bevreemding. Via Inter pol krijgen wij de gegevens van deze mensen. We bladeren in onze documen tatie en ontdekken dat het wel eens die kerels van Duivendrecht kunnen zijn. Heeft Interpol geen inspecteurs die op onderzoek uitgaan? „Een paar", zegt de heer Deij. „Zij zijn specialisten op het gebied van falcificaties, smok kelhandel, verdovende middelen of autodiefstal. Zij krijgen een reisop dracht. Voordat zij vertrekken zijn het Interpolbureau in het buitenland en het betrokken politiebureau van hun komst op de hoogte gesteld. Zij krijgen alle medewerking. Overigens zijn we zeer voorzichtig met 't verstrekken van inlichtingen. De mensen worden altijd door ons terugge beld". Opmerkelijk is tenslotte de medede ling van de heer Deij, dat Nederland wat betreft het weglopen van minder jarige kinderen bovenaan de lijst staat. Waarschijnlijk vindt dit zijn oorzaak in het feit dat de grens vlakbij ligt. In de rapportentijd is een piek waar te ne men. Dat deze weglopers niet altijd even snel worden gevonden is niet zo verwonderlijk. De meeste weglopers hebben een pas. Het kan dus gebeuren dat een douanebeambte in deze geval len geen strenge controle toepast, om dat het geen misdadigers betreft. „Het blijft mensenwerk", zo zegt de heer Deij. ADVERTENTIE •pst' WASHINGTON President Johnson heeft vrijdag op een persconferentie kort voor zijn vertrek naar Texas, waar hij twee weken rust zal nemen, gezegd niet te verwachten dat de ko mende verkiezingen voor het congres van grote invloed zullen zijn op de toe stand in Viëtnam. De Amerikaanse president zei te me nen dat de uitslagen geen grote ver schuivingen in de Senaat tot gevolg zullen hebben en dat zelfs een ver schuiving van veertig tot vijftig demo cratische zetels naar de republikeinen in het Huis van Afgevaardigden, niet van nadelige invloed op het wetgevend programma van de regering zou zijn. Op een vraag welk effect de verkie zingen, die donderdag worden gehou den, op de communisten in het Viëtna- mese conflict zouden kunnen hebben, antwoordde Johnson: „Ik hoop dat zij er zich nauwlettend voor zullen hoeden vergissingen te maken bij hun oordeel over de verkiezingen. Ik zie geen rede nen, waarom de verkiezingen van gro te invloed zouden kunnen zijn bij eni gerlei beslissing die zij nemen. De kwestie-Viëtnam is „geen kandidaat bij de verkiezingen". Johnson verzekerde nogmaals dat de ongemakken waaraan hij moet worden geholpen, hem niet tot last waren ge weest op zijn reis door Azië. „Ik werd niet moe en kreeg meer dan voldoende rust". Generaal Westmoreland, de Ameri kaanse bevelhebber in Viëtnam, zal de beschikking krijgen over nog meer troepen als hij daar om vraagt. John son wilde geen cijfers noemen, maar zei „wat er ook nodig is, zal worden gedaan". De Amerikaanse troepensterkte in Viëtnam omvat thans 345.000 man en verwacht wordt dat dit aantal begin komend jaar tot meer dan 400.000 zal stijgen, aldus defensiekringen. Op de vraag of de aan de zijde van de Zuid- viëtnamezen en Amerikanen vechtende bondgenoten nog meer soldaten zullen zenden, antwoordde Johnson, dat gene raal Westmoreland duidelijk had ge maakt dat meer militairen nodig zijn zijn en dat hij dit de geallieerde lei ders had meegedeeld. „Ik denk, dat elk betrokken land zou doen wat het wen selijk en nodig oordeelt om de mannen te steunen die de territoriale integri teit van dat gebied beschermen". Johnson maakte nogmaals duidelijk dat de Verenigde Stattn de bombarde menten op Noord-Vlëtnam niet zullen staken tenzij dit zou worden beantwoord door een soortgelijke maatregel van de tegenstander. Hij gaf te kennen, dat hij zijn standpunt niet zou wijzigen, zelfs niet als Paus Paulus om een pauze zou vragen als deel van een Kerstbestand. Een voorstel van de Paus zou echter zeer ernstig worden overwogen, maar, zo voegde Johnson eraan toe: „Ik kan mij niet indenken dat iemand meent, dat een partij de bombardementen zou moeten staken, terwijl de andere partij doorgaat..." Volgens de Amerikaanse president wil de Sovjet-Unie vrede in Viëtnam. Hoewel ik niet kan spreken voor de Russische leiders „heb ik alle reden om aan te nemen, dat zij zouden willen dat de strijd wordt beëindigd". De Verenigde Staten zullen krachtig protesteren tegen „de ongerechtvaar digde moord op zes van onze mensen" door Noordkoreanen. Naar aanleiding van berichten waar in de juistheid van het rapport-War ren over,de dood van president Kenne dy wordt betwijfeld, zei Johnson niets te weten, dat twijfel zou kunnen zaaien over die juistheid. Hij beloofde echter, dat de regering elke maatregel zou ne men, die zij juist acht als bij de rege ringsautoriteiten nieuwe bewijzen zou den worden aangevoerd. 0 Zondag zullen om 10 en 11 uur de laatste kerkdiensten voor mensen onderweg gehouden worden in het kerk je te Blauwkapel aan de weg van Hil versum naar Utrecht. In die diensten zullen de slachtoffers van het verkeer worden herdacht. Meer dan 15.000 be zoekers woonden dit jaar sinds Pasen de 74 diensten bij. FLORENCE Hevige regens in het noorden van Italië hebben de Arno en andere rivieren buiten hun oevers doen treden. Vooral Florence ls ernstig door de overstromingen getroffen. De be faamde Piazza della Signoria, de Piaz za dei Duomo, de Piazza San Marco en de straten eromheen staan blank. Wereldberoemde historische gebou wen en schatten worden eveneens be dreigd. Het water van de Arno stroom de de 13de-eeuwse kathedraal, de klok- ketoren van St. Johannes de Doper, het Palazzo Vecchio en het Palazzo Uffizln. In de binnenstad van Florence stond het water 30 tot 90 cm hoog en de re gen die de afgelopen twee weken bij na dagelijks en het afgelopen etmaal het hemelwater met bakken deed neer dalen bleef stromen. Tot dusver zijn geen dodelijke onge vallen gemeld. Wel zijn bij de politie talloze meldingen over vermiste perso nen binnengekomen. Elders in Europa viel de eerste sneeuw van het seizoen. Het grootste deel van Zwitserland werd met sneeuw ABERFAN De bewoners van het mijndorp Aberfan in Zuid-Wales willen meer zeggenschap over de bestemming van de gelden die worden ingezameld naar aanleiding van de ramp, die aan 144 mensen, onder wie 136 schoolkinde ren, het leven heeft gekost. Er is tot dusver 3,6 miljoen gulden binnengèko- men. Men acht het niet uitgesloten dat het eindbedrag tot tien miljoen zal stij gen. De ouders van de omgekomen kinde ren, willen de meerderheid in het comi té hebben, dat is opgericht om het geld te beheren. Thans hebben zij slechts een vertegenwoordiger in het comité. Intussen circuleert in het dorp ook een petitie, waarin wordt gesteld dat het geld niet moet worden gebruikt voor de bouw van een nieuwe school, omdat dit iets is waarvoor de regering zou moeten zorgen. De burgemeester van het nabijgele gen Merthyr Tydfil herinnerde er in dit verband aan, dat premier Lester Pearson van Canada onlangs heeft ge zegd, dat zijn regering ernstig over weegt de bouwkosten van een nieuwe school voor haar rekening te nemen. In dat geval zou het helemaal niet meer nodig zijn, dat het hulpfonds voor een nieuw schoolgebouw wordt gebruikt. JERUZALEM. Israël heeft in de wijk Romena in Jeruzalem, aan de grens tussen het Israëlische en het Jordaanse stadsdeel, een muur van ruim drie kilometer opgetrokken, die bedoeld is als bescherming tegen een aanval van Jordaanse zijde, zoals die een maand geleden in genoemde wijk werd gedaan. In andere grenswijken in het Is raëlische stadsdeel bestaan al derge lijke beveiligingsmuren, doch deze zijn niet zo zwaar. HANNOVER Een lid van een Duit se bende brandkastkrakers, de 40-jarige Walter Schröder, is na zijn vlucht uit het ziekenhuis vrijdag in Lehrte bij Hannover weer aangehouden. Schröder, die in hechtenis was geno men, moest maandag in een ziekenhuis in Nordenham (Neder-Saksen) een blindedarmoperatie ondergaan. In de nacht van maandag op dinsdag vlucht te hij uit het ziekenhuis, in nachtge waad en met achterlating van zijn kunstarm. Dezelfde dag werd hij door een niets vermoedende hulpvaardige automobilist over grote afstand mee genomen. Deze ontving van Schröder voor deze reis 300 mark. bedekt. Gisteren kwamen drie arbei ders van een stuwdamproject bij de Lokamnier-pas om het leven toen zij door een lawine werden bedolven. Ook in het zuiden en westen van Oos tenrijk werd zware sneeuwval gemeld. Zelfs in Spanje en Portugal sneeuw de het in 't gebergte, maar de warmste plaats in Spanje zuidelijk Almeria genoot van een temperatuur van 19 graden. In Zuid-Zweden, Zuid-Finland en De nemarken was het zacht voor de tijd van het jaar met temperaturen van 4 tot 10 graden. Het noorden ervan en Noorwegen be vonden zich echter al in de greep van de winter. Alle kleine en enkele belangrijke wegen over bergpassen zijn al gesloten voor het seizoen. In Moskou werd een temperatuur ge meten van onder het vriespunt, terwijl de grond met een laagje sneeuw werd bedekt. In de afgelopen nacht is in België de eerste sneeuw van deze winter geval len waardoor het verkeer ernstig is be lemmerd. Vrijwel het gehele land is met een dunne laag bedekt, maar dit nam toch niet weg dat het verkeer zich met een slakkegang moest voortbewegen. In de loop van de ochtend zijn op de grote toegangswegen tot het centrum van Brussel enorme verkeersopstoppingen ontstaan. In andere grote steden wer den soortgelijke moeilijkheden gemeld. De toestand verbeterde enigszins toen de sneeuw begon te smelten. Als gevolg van de eerste zware sneeuwstorm die het oosten van de Verenigde Staten heeft getroffen, zijn tot dusver tenminste 32 mensen om het leven gekomen. Het merendeel van de slachtoffers viel bij verkeersongeluk ken, terwijl enkelen bezweken bij het sneeuwruimen. In delen van de staat Kentucky, viel ongeveer 40 cm sneeuw. Maar in Ten nessee, Ohio, Indiana, Michigan en het noorden van Pennsylvania en New York lag de sneeuw wel een meter hoog. Ook Canada heeft van sneeuw te lij den. In Zuid-Ontario vielen ten minste twee doden, terwijl de elektriciteits voorziening en het verkeer werden ont wricht. De sneeuwval ging gepaard met een storm met een snelheid van 100 km per uur. De weerkundige dienst voorspelde meer sneeuw voor Ontario, Quebec en de provincies aan de oostkust. MOSKOU De economische hervor mingen in Rusland zijn tot dusverre ge slaagd. Deze uitsprkak in het partij blad Pravda is afkomstig van Nikolai Baibakof, voorzitter van Gosplan, de staatsraad voor planvorming. Baibakof vertelde, dat tot dusverre 673 fabriekscomplexen bij de hervormin gen waren betrokken. Deze hervormin gen betreffen een vermindering van de centrale planvorming, verhoging van plaatselijke verantwoordelijkheid en rui mer gebruik van toeslagen en andere aansporingen. De regering heeft de conclusie getrok ken, dat de nieuwe principes tot betere benutting leiden van de produktiereser- ves en de voornaamste produktiehulp- bronnen, de arbeidsproduktiviteit ver hogen en de aansporing leveren voor verbetering van de economische activi teit, aldus Baibakof. Hij zei dat thans bij het nieuwe systeem, dat vorig jaar is ingevoerd, 10 procent van het ar beidspotentieel en 12 procent van de industriële produktie der natie zijn be trokken. Hij voorspelde dat de hervor mingen over drie jaar zullen zijn afge rond. Tot dusverre heeft men er zich mee geconcentreerd op de consumptie goederen. Spoedig zal de zware indus trie aan bod komen. De metaalfabrie- ken treffen thans voorbereidingen voor de omschakeling. LONDEN. De angstvallig bewaak te financiële geheimen van grote Brit se industrieën zullen openbaar ge maakt moeten worden wanneer het Britse parlement een nieuw wetsont werp aanvaardt dat vrijdag door de re gering is ingediend. Met slechts enke le uitzonderingen zal volledig opening van zaken moeten gegeven worden over onder meer de directeurs-salaris sen, toeslagen en elke bijdrage aan politieke partijen die hoger is dan 25 pond (f 250,-). Deze eis zal vermoede lijk tot een scherp politiek gevecht lei den. Al jarenlang is het geen geheim meer, dat grote maatschappijen de conservatieve partij en organisaties financieel hebben gesteund bij grote campagnes, zoals die tegen de nationa lisatie van de industrie. De conservatieven zeggen dat de maatschappijen met hun winsten naar eigen goeddunken kunnen handelen, zolang met de aandeelhouders reke ning wordt gehouden. Zij zien weinig verschil tussen de steun van de indus trie aan de partijkas en de grote finan ciële steun die de vakbeweging aan de Labourpartij geeft. MOSKOU De Rus P. Savtsjenko heeft 25 jaar lang zonder zorgen met „de bom" geleefd, maar door zijn ge meenschapszin zijn woonplaats Taras- pol in Moldavië voor een mogelijke ramp behoed, aldus het dagblad „Izves- tia". Volgens Izvestia was Savtsjenko's huis in de herfst van 1941 door een Duitse bom van anderhalve ton getrof fen, die door het dak heen ging en zon der tot ontploffing te komen 15 meter diep in de grond verdween. Savtsjenko dacht dat het een blind ganger was, vulde het gat, repareerde zijn huis en vergat de helse 'machine. Onlangs moest hij echter zijn huis verlaten, omdat op die plaats een ho tel zou verrijzen. Op een dag passeerde hij zijn oude woonplaats, waar arbeiders bezig waren met het bouwen van de fundamenten voor het hotel en herinnerde zich plot seling dat de bom er nog moest liggen. Op zijn aanwijzingen werd het werk stilgelegd en naar de bom gezocht. Ex perts stelden vast dat de bom nog springlevend was. ACCRA Het Ghanese hof van Ap pel heeft het beroep afgewezen dat de Duitse dr. Horst Schumann heeft aan getekend tegen zijn uitlevering aan de Westduitse justitie. Rechter E. Akoefoe Addo verwees verwees Schumann terug naar de ge vangenis tot zijn uitlevering aan de Duitse autoriteiten. 'T'erwiji een uitgebreid onderzoek A wordt ingesteld naar de berichten als zou een spionagebende met vertak kingen in alle NAVO-landen vanuit Londen opereren, is een topfunctiona ris van de Britse contra-spionage naar Washington gevlogen, om met de Ame rikaanse FBI inzake de staatsveilig heid van beide landen van gedachten te wisselen. De naam van de deskun dige op het gebied van de contra-spio nage werd niet onthuld, terwijl er bo vendien werd verklaard dat het hier een „gebruikelijk werkbezoek" betrof. 4 an de geruchten over een mogeljj- ke spionage-organisatie binnen de NAVO wordt o.a. voedsel gegeven door het feit dat op één dag door Italië en Griekenland twee functionarissen van achter het ijzeren gordijn werden uit gewezen op beschuldiging van spiona ge. De Italiaanse regering eiste dat een vertegenwoordiger van de Russische handelsmissie binnen 48 uur Italië ver liet, nadat hij op beweerde spionage bij militaire installaties in Napels werd betrapt. Napels is het NAVO-hoofd- kwartier voor Zuid-Europa en de voor naamste basis van de Amerikaanse zesde vloot. De Griekse regering verklaarde een Bulgaarse militaire attaché tot perso na non grata, nadat hij had getracht van een Griekse sergeant militaire in lichtingen los te krijgen. Verder werd maandag in de Verenig de Staten de Amerikaanse sergeant bij de luchtmacht, William Böckenhaupt, gearresteerd, verdacht van het uitleve- tiggggfê MOSKOU De Sov jet Unie heeft vo rige maand de eerste van een nieuwe serie ruimteproeven genomen. Op een niet nader genoemd tijdstip, braehten zij een vliegend laboratorium, „Yantar- 1" genaamd, in de ionosfeer. Het doel van deze raketproef was de bestudering van de vooruitziehten op een vanaf de aarde geleide vlucht in hogere luchtla gen van de dampkring. De Yantar is voorzien van een gasplasma ionenmo tor. Later kon uit de ter beschikking staande gegevens worden afgeleid, dat het vliegende laboratorium in een ellips vormige baan om de aarde was ge bracht, waarvan het verste punt op 400 km van de aarde lag en het dicht ste punt op 100 km afstand. Volgens wetenschappelijke kringen is het moeilijkste probleem met een gas- plasma-ionenotor, dat men in de be perkte ruimte van het ruimtetoestel een voldoende sterke elektriciteitsbron moet kunnen aanbrengen. Uit de officiële be kendmaking leidt men af, dat het labo ratorium wordt voortgestuwd, doordat men gas door een elektro-magnetisch veld leidt, dat het gas afbreekt tot een zeer heet plasma, dat achter uit de ra ket stroomt. De stuwkracht is betrek kelijk gering en te klein om een raket te lanceren. Wanneer de elektriciteits bron echter maar sterk genoeg is en lange t(jd kan functioneren, kan met de ze methode een buitengewone snelheid worden bereikt, aldus genoemde krin gen. De Russen hebben in 1964 bij twee ruimteproeven deze methode gebruikt. Ook de V.S. hebben op dit gebied ge- experimenteerd. Tass zegt dat het laboratorium de mogelijkheid van een geleide vlucht in de bovenste lagen van de atmosfeer moet bestuderen. De gegevens die door het laboratorium naar de aarde zijn ge zonden, maken een studie mogelijk over de werking van 'n elektrische gasstraal- motor in de ionosfeer, aldus het pers bureau. Meer gegevens over de vlucht zullen worden gepubliceerd in de tijdschriften van de Sovjetrussische Academie van Wetenschappen. BÖCKENHAUPT een van de velen ren van militaire geheimen aan de Sovjet-Unie. In verband hiermee werd de Russische diplomaat, Alexei Mali- nin, onmiddellijk het land uitgewezen. Voorts is er dan nog de zaak. waar bij een voormalig Frans verzetsstrij der en nu een vooraanstaand zaken man in Engeland, William Cecil Mul- vena, door de Britse autoriteiten werd gearresteerd. In Washington wordt tussen de ar restatie van Böckenhaupt en de aan houding van Mulvena verband gelegd en men neemt aan dat Mulvena de persoon was met wie Böckenhaupt eer der dit jaar in briefwisseling heeft ge staan. TA at de spionnen plotseling als de herfstblaadjes vallen en voorna melijk die door de Sovjet-Unie worden uitgestuurd, wordt door sommigen in verband gebracht met de verdedigende positie waarin de Russen in de inter nationale politiek zijn gemanoeuvreerd. De dreiging van China, dat de Rus sen steeds feller op eigen ideologisch terrein aanvalt, hangt zwaar over Mos kou. In Viëtnam, moeten de Russen eigenlijk aan de kant van Ho Tsji Minh staan wat hun politiek betreft, maar de praktijk brengt mee, dat zij door Ho te steunen, alleen maar China in de kaart spelen. De inlichtingendiensten van de voor malige satellieten gaan steeds meer hun eigen gang en de Russen moeten steeds meer eigen mensen gebruiken. Waarom zouden anders de Sovjet vliegtuigen op te ostentatieve spionage- vluchten boven Engeland gestuurd worden, met alle risico's daaraan ver bonden NECKARSULM. De NSU-auto- mobielfabriek zal vanaf 14 november vodf de tijd van drie weken gedeelte lijk drie van haar assemblagebedrij- ven sluiten. Zij hoopt hierdoor haar af zet te kunnen regelen. Ongeveer 95 procent van het 10.600 man tellende personeel zal kortere werkdagen gaan maken. NSU-woordvoerders hebben gezegd, dat men hiertoe besloten heeft omdat men door economische beperkingen, 7.000 auto's in Engeland en Nederland niet heeft kunnen afzetten. Vanaf 2 januari a.s. zullen de werk zaamheden volledig worden hervat. ADVERTENTIE

De Vallei | 1966 | | pagina 5