Corry Vreeken vult groot deel van haar leven met schaken Spel op 64 velden echter niet haar enige hobby Mooie boerenhuizen gaan geruisloos verdwijnen r Volautomatische kegelbanen in Hotel „De Zwaan" Wageningen kan zich achter HVC nestelen vlak VRC kreeg nieuwe lichtinstallatie Tweemaal 13 goed Olympisch Stadion lang niet uitverkocht Schaakteam haalde finale niet Schoonheid op platteland Vriendschap Sinds 1962 Eerste club Individueel Te veel Judo ZATERDAG 5 NOVEMBER 1966 In een flat aan de Riouwlaan te Vlaardingen. waar het wijde rustige pol derland en de drukke bedrijvigheid van de Nieuwe Waterweg zich aan zijn voeten uitspreiden, woont het schaakechtpaar Vreeken. Hij is in het dagelijks leven conrector van het gemeentelijk lyceum, zij is werkzaam als beheerster van een firma, een job, die haar veel vrije tijd schenkt op momenten, dat zij die nodig heeft. Hij een goede hoofdklasseschaker, zij schaakkampioene van Nederland. Mevrouw Corry Vreeken heeft in de schaaksport niet haar enige hobby. „Als dat zo was, zou ik waarschijnlijk veel hoger zijn geklommen op de in ternationale schaakladder", zegt zij glimlachend. „Maar er zijn voor mij ook andere waarden in het leven. Boeken, muziek. Ik ben er dol op, ik kan er van genieten. Waarom zou ik dat moeten laten schieten?" Schaken is voor onze nationale kampioene geen passie. Wie haar zo in haar huis bezig ziet („Wilt u kof fie?" „Room, suiker?", onderwijl bloemen schikkend in de vazen en rondkijkend naar souvenirs, die de moeite waard zijn om te worden ge toond), ziet in haar een volmaakte gastvrouw, die weet wat het leven haar schenkt, die weet hoe al dat schoons te genieten. Zij toont een poppendansgroep uit Bulgarije, een theemuts in de vorm van een oude vrouw uit Rusland, ze laat nog meer souvenirs zien uit Rusland. Een prachtige, met de hand gemaakte re- produktie van een kerk op een eiland, duizend kilometer ten noorden van Moskou. „Dat was een belevenis," zegt ze, „ja ik heb daar geschaakt in een heel sterk toernooi op uitnodi ging. Het was heel moeilijk om ook voor mijn man een visum te krijgen, maar het is gelukt. Dat schaken viel helemaal weg ten opzichte van wat ik daar heb gezien." Het lijkt wel of de schaaksport bij mevrouw Vreeken een middel is, geen doel op zichzelf. Ze praat over vriendschappen, nationaal en interna tionaal. „We hebben er de tijd voor, er zijn geen kinderen en dan zoek je wat anders. Ik heb een prachtige compensatie." Er gaat een wereld open. Mevrouw Vreeken gunt ons een wijde blik. Wij zien haar spelen in het Hoogoventoer nooi. „Ik ben dol op dat toernooi. Veertien maal heb ik er nu al aan meegedaan." Wij zien de buitenland se deelnemers en deelneemsters. Zij praat met Smederevac, de Joego slaaf, ergens in het Beverwijker Ken- nemertheater. Zij lacht en grapt met de Russin Zatulofskaja. Zij gaat uit met het Bulgaarse schaakechtpaar Bobotsow-Iwanowa. De Tsjechische Eretowa krijgt alle aandacht. Vriendschap, contacten. Mevrouw Corry Vreeken leeft ervoor. „Het is het belangrijkste in mijn leven, in ons leven" glimlacht zij. Zij lacht breed uit, als haar man binnen zeilt met de mededeling: „Alles is in orde, wij kunnen volgende week ver trekken." „Wij gaan naar Spanje," verduide lijkt zij, „naar Arenys di Mar, waar onlangs het zonetoemooi is gespeeld. Wij gaan een paar dagen doorbren gen bij een Spaanse schaakster, die ik graag in januari in het Hoogoven toernooi zou zien. Een heerlijke ge dachte met die Spaanse te praten, van gedachten te wisselen." Mevrouw Corry Vreeken is sedert 1962 kampioene van Nederland. Zij had die titel al eerder veroverd, in 1960, maar raakte dat kampioen schap een jaar later kwijt aan me vrouw Heemskerk. Ze is nu 38 jaar, en vindt het helemaal niet erg, dat iedereen haar leeftijd weet. Zij herinnert zich nog goed, hoe zij als klein kind altijd naar de Dromme- daris keek in haar geboorteplaats Enkhuizen. Dat vond zij een machtig gebouw. Te Alkmaar is zij verliefd geworden op de schaaksport en op haar man, die daar leraar Neder lands was op de Rijks HBS, ook al schaakminded. „Hoe ik aan het schaken ben ge raakt? Ja, eigenlijk op een gekke manier. Ik wilde altijd in de verple ging. Ik werkte aan mijn opleiding, toen Ik ziek werd. Ik kreeg pleuritis en moest kuren in dat zelfde zieken huis, waar ik zo graag verpleegster wilde zijn." „Vier maanden duurde dat. Ik kon een beetje dammen. Er waren pati ënten, die schaakten. Ik keek ernaar, maar snapte er niet veel van. Enfin, tijdens die vier maanden heb ik de loop van de stukken geleerd en ik raakte zo onder de ban van die fasci nerende sport, dat ik er meer van wilde weten." „Daarna werkte ik nog wel een laar op het laboratorium, doch leerde handelscorrespondentie, Frans, Duits, Engels en Nederlands plus steno in die talen. Ik ging na dat jaar op kan toor en via de heer Deugd, toen voor zitter van de schaakvereniging VW, kwam ik met echte schakers in con tact." „Een mooie brief van die club haal de me over om lid te worden. Er wa ren meer dames op VVV. Na een si- multaanséance van dr. Max Euwe wist ik het definitief. De schaaksport was een deel van mijn leven gewor den." „Zes jaar later vertrok ik naar Rot terdam. Ik trouwde in 1955. Schaken bleef me boeien. Op de schaakclub Rotterdam hebben ze mij kampioen van Nederland gemaakt. Vooral aan de heer Jongsma heb ik veel te dan ken. Ik was bij hem gekomen na een Hoogoventoernooi, waarin ik niet zo hoog was geëindigd en had gezegd: „Het is eigenlijk onzin, dat ik zo laag sta." En Jongsma leerde me buigen voor de hoogst noodzakelijke theorie. Ik studeerde „schaak" en nam de „losbladige" trouw door. Maar van daag de dag weet ik, dat mijn te ge ringe belangstelling voor de theorie mij belet heeft internationaal op een hoger plan te komen." Mevrouw Vreeken beseft precies waar de schoen wringt. Zij weet, dat vooral haar Oosteuropese concurren ten haar mijlen vóór zija wat dat be treft. „Daar hebben de topspelers enorme faciliteiten. Schaken is arbeid geworden voor hen. Die dames krij gen van de staat (via de schaakbond) een salaris en dus hebben zij de ver plichting om er veel aan te doen. Zij beschikken bovendien over groot meesters als trainers. Ik weet, dat in Joegoslavië bijvoorbeeld Ivkov en Matanovic daarvoor beschikbaar zijn." „Hier in Nederland moet je zelf maar zien, dat je wat bereikt. De KNSB heeft eens een training van een half jaar gegeven, maar dat moest ik samen doen met mevrouw Heems kerk. Die heeft een heel andere stijl van spelen. Daarom werd dat halve jaar, hoe Hans Bouwmeester ook zijn best deed, een volslagen mislukking." „Schaaktraining moet individueel zijn gericht. Er wordt nu helemaal niet meer over gesproken trouwens. Want de KNSB zit met een groot probleem. Waar vinden wij de men sen, die ons kunnen trainen en ons kunnen leren? Jan Hein Donner dat weet ik wil niet. Hij zegt: ik verknoei mijn stijl ermee. Barry Withuis zou het wel willen doen. Die traint nu mevrouw Timmer uit Beverwijk. Dat geschiedt echter op onregelmatige tijden. Ook niet vol maakt dus." Training is een belangrijke factor, ook in de schaaksport. Mevrouw Vreeken, die nu meedraait in de in ternationale toptoernooien beseft dat als geen ander. Zij behaalt goede re sultaten. In Nederland, vooral in het Hoogoventoernooi beter dan in het buitenland. In 1962 won zij het Danlontoernooi te Amsterdam, voor o.a. Katja Jova- novic, Chaude de Silans, Sinka, Sun- nucks en mevrouw Heemskerk. In 1965 werd zij tweede in het Hoogoven toernooi achter de Roemeense Nico- lau. Onlangs nog, te Oberhausen be haalde zij tijdens het wereldkampi oenschap voor landenteams aan het eerste bord 6^ uit 10. Die resultaten kunnen nog beter worden. Op 38-jarige leeftijd ben je met schaken nog lang niet uitgerangeerd. Dan zal echter meer theoriekennis op de proppen dienen te komen. Meer tijd. Of mevrouw Vreeken met haar liefde voor boeken en muziek, voor het onderhouden van contacten met vele binnen- en buitenlandse schaak vrienden, die tijd beschikbaar heeft? Het is een vraag, die zij zelf zal moe ten beantwoorden. „Ik speel nu," zegt zij hierover, „in vele toernooien mee. Ik krijg uitnodiging na uitnodiging, doch het programma, dat ik dit jaar heb af gewerkt vind ik toch wel te veel van het goede. Beverwijk in janu ari, Belgrado in maart, Rusland in juli-augustus, Spanje in september en tot besluit Oberhausen." „Ik probeer bij te blijven met de theorie, want anders kom je nergens in het buitenland, maar bovenal schaak ik omdat ik het zo leuk vind, omdat die 64 velden me boeien, me vasthouden. Tijd? Ik heb zo weinig tijd. De mensen denken wel eens, dat ik overdrijf. Zonder kinderen moet je toch tijd in overvloed hebben, is hun redenering." „Weet dan, dat mijn leven gevultf is. Ik heb mijn man, lees boeken, ik ben dol op muziek en dan is daar de schaaksport. Mijn tijd en mijn liefde moet ik verdelen. De schaaksport heeft één grote pré. Ook mijn man is met die bacil besmet. Hij begrijpt mijn ambitie volkomen en vindt het fijn als ik er weer op uittrek, een toernooi tegemoet. Maar of ik tijd heb, voldoende om evenveel aan theorie te doen als bijvoorbeeld die Russinnen?" Mevrouw Corry Vreeken haalt de schouders op. Zij glimlacht. IW P Wie in de omgeving van Veenen- daal gaat wandelen, bijvoorbeeld langs Boven- en Benedeneind, de Cuneraweg, de Dijkstraat, de Mid- delbuurt, de Kade, de Dwarswegin Ederveen of Renswoude, zal het op vallen dat de honderd en meer jaren oude boerderijen, verscholen liggend achter de loof gepluimde bomen, als uit de aarde gegroeid lijken. In vor men, lijnen en kleuren voegen zij zich in eenheid samen met het land schap, waarin zij zodoende harmo nisch worden opgenomen. In de op bouw van het landschapsbeeld spe len zij daardoor een voorname rol. Als voorbeelden noem ik onder an dere Veenenstein aan de Dijkstraat, het Meenthuis aan de Zuiderkade. het huisje liggend aan het paadje 'angs de Grift bij de Rauwevéldse brug, het Tolhuis aan de Barneveld- seweg, de boerderij aan de Dwars weg. Zo'n ouwe boerenhoeve ligt per soonlijk weggedoken achter hoog op gaande bomen, waartussen zich langs heggen en struiken een paadje slin gert naar de ingang aan het erf, be grensd door een tuin vol vonte bloe men. Het oude huis is omringd door en verbonden met de natuur, maar ook veilig afgesloten. Het hoge dak, vaak geheel of ge- leeltelijk van riet, doorlopend tot de heel lage zijmuren, accentueert een intieme behagelijkheid. De ramen in >iun solide massieve kozijnen zijn niet groter dan noodzakelijk is tot verlichting en om de doorbreking van de beveiligende gevel niet te groot te maken zijn de vensters door roeden in kleine ruiten verdeeld. Versieringen ofitbreken of zijn heel sober toegepast: soms een gevel steentje als bij Veenenstein of enige muurankers die het bouwjaar noe men. Een kloeke schoorsteen be kroont het dak. De kleuren van het houtwerk zijn die van de natuur. Tenslotte zijn de verschillende ge bouwen: woonhuis, stal, schuur, bak huis, hooibergen en dergelijke op een harmonische wijze geproepeerd tot een bekoorlijke poëtische eenheid. De oude bouwmeesters waren, vaak zonder het zelf te weten, begaafde kunstenaars. schetsing bij het bemerken dat twee van zulke fraaie oude huizen on langs verdwenen zijn. De Middelbuurtseweg krijgt voor bij de eerste huizen een rustig lan delijk karakter, de bermen omzoomd met rijen platanen. Tussen de ge vlekte stammen vouwen zich de groene velden open, gevlijd tegen de flauw glooiiende akker schilden. Voorbij de Ronduutweg lag tot voor kort links, bescheiden verscho len in het groen, een rustiek boerde- rijtje, in de omgeving goed passend. De voorgevel en lage zijmuren wa ren wit gekalkt. De vensters met de eenvoudige roedenverdeling zaten harmonisch in de voorgevel, die be kroond werd door het rieten wolfs- schild van het dak. Dat hoge rieten dak deed het prachtig. Het suggereer de beveiliging tegen invloeden van het weer: regen, sneeuw, hitte en koude. Als een kloek over haar kuikens welfde het dak zich over 't huis, zijn bewoners en de dieren. Met geringe middelen wist de bou wer een hoge graad van schoonheid te bereiken met een uitgesproken ei gen karakter. Het eenvoudige boeren huisje was in feite zuiver functioneel van bouw. Onlangs is het huisje grotendeels gesloopt om herbouwd te worden met o.a. hogere zijwanden. Zal het herrijzende boerenhuisje in eenvou dige schilderachtige schoonheid kun nen wedijveren met het oudef Tioij- fel besluipt ons Tussen de spoorweg Utrecht-Arn hem en de snelweg rijst aan de Ka de een indrukwekkende groep hoge De Hanepol in 1728. Grysgewas- sen tekening voor A. de Haen (Arch, de Poll cat. no. 255). O eiken omhoog, gewoonlijk een teken dat wij daar een eerbiedwaardige plaats vinden, waar een kasteel, versterkt huis of ander oud gebouw gestaayi heeft. Dat de Hanepol een kasteel geweest zou zijn, wordt door de schrijver van het derde deel der Geschiedenis van Ede als een over levering beschouwd. In het afgebran de gemeentehuis van Ede, zegt hij, was een tekening van de ruïne van het kasteel, die hem geïnspireerd leek door die overlevering en door hem als fantasie werd opgevat. Mo tieven hiervoor geeft hij niet. Oude aardrijkskundige beschrijvingen noe men het huis wèl een kasteel. Ook op oude kaarten staat het als zoda nig getekend. De Nieuwe kaart van 't Kwartier Veluwe die J. Keizer in 17 41 bij Isaak Tirion liet verschijnen bijvoorbeeld geeft de Hanepol tveer als een „edel huis". In de collecties etsen, gravures en tekeningen van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie te 's-Gravenhage vond ik een grijsge wassen tekening van de Hanepol, ge maakt door Abraham de Haen in 1728, hierbij gereproduceerd. Aan fantasie als in de latere tijd van de Romantiek mogen wij hier niet denken want de tekenaar be hoorde tot een kring van kunste naars die zich bijzonder erop toeleg den topografisch-juiste afbeeldihgéh te maken van steden, dor peil, ker ken, vaartuigen, kastelen, kloosters e.d. Het spontaan in beeld brengen hiervan leerde De Haen van nie mand minder dan Cornells Pronck. Zelf was hij leermeester van Hen drik Spilman. De Haens tekening toont de Hane pol als een versterkt huis, zodat wij veilig mogen aannemen dat het zo geweest moet zijn. Des te aanneme lijker is zulks omvat het op de grens van Gelderland en Het Sticht lag, waar invallen van Utrechtse benden vaak voorkwamen. De Hanepol was oorspronkelijk een vrij goed en geen leengoed. Dit laatste werd het in 1685,toen het aati de Staten van Gelder mèt De Ketel in Meu-Lunteren werd overgedragen, die het daarna als leen uitgaven. Des- De voormalige Hanepol aan de Kade. O tijds gebeurde het vaak dat een vrij goed onvrij of een leengoed werd, namelijk om het onverdeeld te hou den, want een vrij goed kon door vererving verdeeld raken, een leen goed niet. In 1685 gaven de Gelderse Staten de Hanepol het eerst in leen aan Maurits Vincent van Ommeren. La* ter volgden Joost Vincent van Donge- len tot Daelhuysen. Gosewijn Aelbert van Dongelen, Lubbert Adolph baron Eorck, Assueer Forck om slechts enige leenmannen te noemen. Het versterkte huis verdween en werd een boerenbedrijf. De muuran kers van het pas gesloopte huis noemden als bouwjaar 1841. Het be zat een karakteristieke Saksische bouwtrant: een brede hoge midden- bunk, geflankeerd door lage zijbeu ken. Aan de voorzijde lag het woon huis met zijn levendige gevel achter de uitwaaierende lindebomen. Op het erf lagen het bakhuis, de schuren en stallen harmonisch te zamen. Nu is het oude huis vervangen door een moderne woning, die helaas weinig heeft van een boerenhuis, maar een burgerwoning is die even goed in een stad of dorp kon staan. Zij mist gelukkig pronkerigheid en opsmuk, maar is wel uitgesproken nuchter van karakter. Na 1945 kan men overal in ons land zulke geest en fantasieloze huizen vinden. Het verwondert mij steeds dat de ver antwoordelijke instanties vergunnin gen afgeven voor dergelijke huizen, waar kraak noch smaak aan is. en begrijpe mij goed. Als een oud boerenhuis in onze tijd door de veranderingen in het agrarisch bedrijf niet meer aan zijn bestem ming beantwoordt, niet meer doel matig en praktisch is, moet het wor den afgebroken, aangenomen uiter aard dat het werkelijk niet meer functioneert en het verlangen naar nieuwbouw niet door mode-verschijn selen is ingegeven. Wel moet dan de eis gesteld worden dat het nieuwe huis aan de wetten der schoonheid zal voldoen en de sfeer en harmonie van het landschap niet zal versto ren. Ik krijg de indruk dat de schoon heidsnormen in onze eeuw niet meer zo zwaar wegen, hetgeen reeds hier uit blijkt dat men niet allereerst vergt dat zulk een nieuw huis als de Hanepol een landelijk karakter moet bezitten, een écht boerenhuis moet zijn. Heel ons land raakt volgebouwd met huizen, waarvan er architecto nisch dertien in een dozijn gaan, waardoor ons platteland een grote eenvormigheid en saaiheid dreigt te krijgen. D. Philips. Schilderachtig boerenhuisje in de Middelbuurt te Veenendaai, nu gesloopt. Landelijk tolhuis aan de Barneveldseweg uit 1860. Aan de voorgevel een fraaie lantaarn. tuvuauwv mmww VEENENDAAL. Gisteravond is bij de voetbalvereniging VRC de nieu we lichtinstallatie door de wethouder van Sportzaken, de heer Van Kuyk, ontstoken. Reeds een dag eerder had men „proefgedraaid" en alles was naar wens verlopen. De Racing Club heeft zich de laatste tijd bijzonder ac tief getoond. Eerst heeft men met eigen krachten een splinternieuwe kan tine gebouwd, gisteren werd de nieuwe lichtinstallatie in gebruik gesteld en 't volgende punt van het programma is het bouwen van vier kleedkamers en een aantal douches. De voorbereidin gen t.a.v. het optrekken van de licht installatie namen ongeveer vier weken in beslag. In vier dagen heeft men al les uitgevoerd. Het zijn drie lichtmasten met elk ne gen lampen, die gezamenlijk voor een capaciteit van 13.500 watt zorgen. Vroeger behielp men zich tijdens de training met twaalf lampen, die in to taal voor 1.800 watt zorgden... Een enorme vooruitgang dus. RHENEN De statuten van de voetbalvereniging Candia '66 zijn bQ be sluit van 10 oktober 1966 koninklijk goedgekeurd. In het cluborgaan „Can- dia-loog" spreekt men de hoop uit, dat er voortaan ook „koninklijk" gevoet bald zal worden. SCHERPENZEEL Gisteravond zijn door de burgemeester van Scherpenzeel, mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, twee nieuwe kegelbanen in hotel „De Zwaan" te Scherpenzeel in gebruik ge steld. De kosten van deze twee ver bouwde volautomatische banen worden geschat op 19.000 20.000 gulden. Er wordt in onze streek bijzonder veel ge kegeld. In Veenendaai bevindt zich één vereniging en wel Het Gouden Kegeltje (dames). Rhenen is een zeer ijverige stad in dit vlak van vrijetijdsbesteding. Maar liefst vier verenigingen houden zich daar met deze sport bezig: de he renclubs Paul Kruger, DIG en EVA. Het laatste zou wijzen op een dames vereniging, maar de naam van 's we relds eerste vrouw wordt gevormd door de beginletters van „Eén Vrije Avond". Verder is er in Rhenen de damesclub DKC. Zoals uit de ingebruikneming van volautomatische banen in Scherpenzeel reeds blijkt, bevinden zich in deze plaats ook actieve kegelaars. DIG, Vol le 9 en Poedelvrees (dames) maken ge regeld gebruik van de banen in hotel „De Zwaan". De genoemde verenigin gen komen alle uit in de West-Gelder se Kegel Bond, waarvan de competitie kortgeleden van start ging. De heren komen in drie klassen uit, terwijl de dames voldoende hebben aan twee kla- sen. Morgen zal een B vijftal van de West- Gelderse Bond in de finale om de titel B-kampioen van Nederland uitkomen. De kampioenschappen worden gehou den in het Kegelhuis aan de Wildstraat te Arnhem. VEENENDAAL Dezer dagen speel de het tweede team van judoschool Van de Velde een wedstrijd tegen Judokwai Renkum 1. De ontmoeting verloren de Veenendalers met 20-10. De gedetailleerde uitslag was als volgt: Eerste partij: Hans Huibers (lichtge wicht) verloor in de laatste seconden door een eerste houdgreep: tweede par tij: Henk Stuivenberg half middenge wicht) draaide zijn vijf minuten uit en de wedstrijd eindigde dus onbeslist; der de partij: Frans Leppers (middenge wicht) verloor door een eerste armklem; vierde partij: Gert Meier (halfzwaarge wicht) won door een eerste houdgreep: vijfde partij: Gijs Anbeek (zwaarge wicht) draaide zijn vijf minuten uit en de wedstrijd eindigde dus onbeslist. DEN HAAG. De cijfers van sport- toto 17 van 't afgelopen weekeinde zijn: aantal deelnemers: 693.032; bruto-inleg: f 971.176,80; totaal bedrag aan prijzen: f 320.488,—. Eerste prijs: f 176.268,40, 2 meldingen per kolom, f 88.134,20 bruto; tweede prijs: f 96.146,40, 25 meldingen per ko lom, f 3.845,80 bruto; derde prijs: f 48.073,20, 122 meldingen per kolom, ca. f 394,bruto. DEN HAAG Voetbalfans, die den ken dat het Olympisch Stadion zondag a.s. voor de wedstrijd Nederland-Tsje- cho-Slowakije is uitverkocht, hebben het mis. Nog 40.000 kaarten, op alle ran gen en standen, liggen op hun eige naars te wachten. Misschien kan het een pleister op de wonde zfln van die Feyenoordsuppor- ters, die een week later op 13 novem ber niet de ontmoeting Ajax-Feyenoord kunnen bijwonen. Het Olympisch Sta dion is tegenwoordig wel het middel punt van gesprek. VEENENDAAL. J. D. Smaling, lid van de voetbalvereniging Kulan, is met ingang van 27 oktober geschorst voor vier competitiewedstrijden, waar van twee voorwaardelijk met 'n proef tijd van één jaar. De kans, dat HVC zondag zijn lei derspositie in de tweede divisie kwijt raakt is bijzonder groot en de Amers- foorters zullen er zelf niets tegen kun nen doen, omdat ze een vrije dag heb ben. Wageningen krijgt gelegenheid on de ploeg uit de Keistad tot op twee punten te benaderen via een overwinning in de uitwedstrijd tegen NO AD. Een gemak kelijke opgave zal dit evenwel niet zijn. FC VVV, dat in puntentotaal met HVC gelijk staat, kan zich weer al leen aan de kop van de ranglijst nes telen door een overwinning in de uit wedstrijd tegen PEC in Zwolle, dat zich evenwel met hand en tand zal verzet ten, omdat het zelf nog lang niet kans loos is voor een positie bij de bovenste drie. Haarlem blijft in de running door een zege op het zwakke Tubantia en voor Roda JC zal hetzelfde gelden wat betreft de wedstrijd tegen SC Gooi land. Fortuna VL., dat eenzelfde pun tentotaal heeft als de Zuidlimburgers, maar een wedstrijd meer heeft ge speeld, krijgt het tegen het nog lang niet kansloze ZFC ook niet cadeau. Excelsior staat in Breda tegen De Baronie voor een moeilijk duel, veel moeilijker dan Veendam in de thuis wedstrijd tegen Hilversum. Bij de ont moetingen Helmondia '55-HDVS, Hee- renveen-Limburgia en EDO-Wilhelmina kon de uitslag wel eens dichtbij een puntenverdeling liggen. AGOW ten slotte, dat ongetwijfeld moed heeft ge put uit het tegen EDO geboekte resul taat, krijgt tegen Zwolse Boys alle ge legenheid om aan te tonen, dat het voornemens is nu op het goede pad te blijven voortgaan. DEN HAAG Het Nederlandse team heeft zich niet weten te plaatsen voor 't eindtoernooi van de schaakolympiade in Havanna. De Nederlandse schakers werden in groep 6, waarin Hongarije zich reeds geplaatst had, van de tweede plaats verdrongen door Cuba, dat in drie afgebroken partijen 214 punt be haalde en daardoor op een totaal van 21 punten kwam. Nederland behaalde 1914 punt en moet nog één afgebroken party uitspelen. Voor het eindtoernooi om de eerste tot en met de veertiende plaats hebben zich reeds dertien landen gekwalifi ceerd, t.w Rusland, Spanje, Zuid-Slavië, Argentinië, Denemarken, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije. Oost-Duitsland, IJsland en Cuba.

De Vallei | 1966 | | pagina 7