ZIEZO 11 ENTERING LANDING ALDRINAmerika's 5e ruimtewandelaar 5 NOVEMBER 1966 De Gemini-12-vlucht, de laatste tocht van een tweepersoons Amerikaans ruimteschip, staat op stapel De volgende week woensdag, 9 november, zullen, als het aftellen volgens plan verloopt, James Lovell jr. en Edwin („Buzz") Aldrin de lanceerbasis op Cape Kennedy achter zich laten voor een kosmische vierdaagse. Totaal nieuwe spectaculaire proeven zijn in het vluchtplan van de laatste Amerikaanse two-seater niet opgenomen. De NASA, het bureau voor ruimtevaart der Verenigde Staten, wil van het laatste hoofdstuk van het Gemini-programma een happy end maken, zodat men vol goede moed zal kunnen beginnen aan de uitvoering van het plan-Apollo. Volgens het Apollo-project moet, zoals wijlen president Kennedy in 1962 aan zijn volk als opgave stelde, „vóór het einde van dit decennium een Amerikaan op de maan worden geplaatst en veilig naar de aarde worden teruggebracht". LAATSTE UITSTAPJEVAN DE GEMINI Het programma van de Gemini 12 vermeldt: een rendez-vous en de koppeling met een Agena-doelraket, een ruimtewandeling en dertien aparte wetenschappelijke experi menten. Tot laatstgenoemde proeven behoort een uniek staaltje van Amerikaans-Franse samenwerking. Vierenzestig uur na de start zullen de astronauten proberen een natriumwolk waar te nemen, die wordt uitgestoten door een Franse Centaur-raket die kort daarvoor vanaf de Franse basis in Algerije zal vertrekken. Edwin Aldrin, die met deze vlucht zijn ruimtedoop ondergaat, maar overigens een keiharde Korea- veteraan is, moet een ruimte wandeling maken van een uur en vijfenveertig minuten. Vooral naar dit onderdeel van het programma zien de autoriteiten met spanning uit. Tijdens alle ruimte-uitstapjes hebben de astronauten immers met moei lijkheden te kampen gehad de korte wandeling van Edward White uitgezonderd. Maar White behoefde dan ook geen speciale werkzaam heden te verrichten. Tijdens de jongste tochten is wel duidelijk geworden dat juist dit werk de meeste moeilijkheden oplevert. Dr. Charles Berry, de lijfarts van de astronauten, meent inmiddels de verklaring te hebben gevonden reflexbewegingen van de spieren veroorzaken de ernstige ver schijnselen van vermoeidheid bij de ruimtevaarders. Op elke beweging die zij maken reageren de spieren met een tegenbeweging, eenvoudig doordat de op aarde steeds aanwezige afremmende wrijving ontbreekt. „Er zal zeer veel oefening nodig zijn om zulke reflexbewegingen te onderdrukken", aldus dr. Berry, die zijn diagnose onthulde tijdens het zeventiende congres van de Inter nationale Astronautische Federatie te Madrid. „Slagen de ruimte vaarders daarin niet, dan zullen zij bij het uitvoeren van ook maar de simpelste karweitjes buiten het ruimteschip snel moe worden. Zij kunnen de reflexbewegingen uit schakelen door zich met één hand vast te houden, wanneer zij bijvoorbeeld een instrument moeten bevestigen aan de buitenkant van een kunstmaan. In dat geval hebben zij echter maar één hand vrij." Met het oog op dit advies van dr. Berry zal Aldrin tijdens zijn ruimtewandeling geen gebruik maken van een eenvoudig ruimtepistool, zoals zijn voorgangers deden. Op die manier heeft hij één hand vrij om zich vast te houder AA^ ~.m >v>f>p. [p merken. Voor de commandant van de Gemini 12, James A. Lovell (38), is de komende ruimtevierdaagse, althans wat de duur betreft, een peuleschil. Lovell vestigde in december 1965 met Frank Borman het duurrecord voor ruimtevluchten met een tocht van veertien dagen. Anders is het voor co-piloot Edwin Aldrin (36), majoor bij de luchtmacht. Hij krijgt met deze tocht zijn ruimtedoop en zal, als alles goed gaat, Amerika's vijfde ruimtewandelaar worden. Edwin E. Aldrin jr, voor zijn collega's kortweg „Buzz", werd 20 januari 1930 geboren. Na in 1952 in Texas zijn vliegbrevet te hebben gehaald, voerde Aldrin operationele vluchten boven Korea uit. Hij doorliep de Militaire Academie en werd In 1963 doctor In de astronautica aan het Technisch Instituut van Massachusetts. In oktober 1963 werd hij uitgekozen als een van de astronauten van de derde groep. Hij en zijn vrouw Joan hebben drie kinderen James (11), Janice (9) en Andrew (8). Behalve aan zijn normale trainingsprogramma werkt Aldrin nog aan een specialiteitvluchtplanning voor project-Gemini (na de komende vlucht voltooid) én project-Apollo, dat misschien al begin volgend jaar van start gaat met een „veertiendaagse" van astronauten Grissom, White en Chaffee. Zó zal, als alles volgens de plannen verloopt, astronaut Edwin Aldrin buiten de gekoppelde Gemini en Agena zweven tijdens zijn uitstapje dat één uur en 35 minuten moet duren. Om zich zo goed mogelijk te kunnen aanpassen aan de gewichtloosheid heeft Aldrin een speciale training gekregen. In een zwembad te Baltimore werd een Gemini-cabine geheel onder water opgesteld. Gekleed in een speciaal kostuum, dat hem in staat stelde in het water te blijven zweven, heeft Aldrin uren en nog eens uren geoefend voor zijn uitstapje. Hoewel hij op deze manier alleen maar een soort surrogaat gewichtloosheid ondervond, hoopt men dat hij beter voorbereid zal zijn dan de vroegere ruimte wandelaars. Dezen werden getraind in een KC135-straalvliegtuig, waarin ongeveer dertig seconden lang nul zwaartekracht kon worden gesimuleerd als het toestel in de lucht een bepaalde parabool beschreef. Ook al om hem de kans te geven aan het ongewone van de toestand te wennen, zal Aldrin vóór zijn uit stapje gedurende twee uur en vijftien minuten met het bovenlichaam door het geopende luik foto's van aarde en sterrenhemel nemen. Bij de vorige vluchten gebeurde dat steeds na de ruimtewandeling. Tijdens zijn escapade heeft Aldrin één zeer belangrijke opdracht hij moet een dacronlijn van dertig meter lengte bevestigen tussen de Gemini en de Agena-doelraket, die op dat moment aan elkaar gekoppeld zijn. De eerste ontmoeting tussen Gemini en Agena, welke laatste 98 minuten eerder van de Cape is vertrokken, heeft plaats gedurende de derde omloop van het ruimteschip. Na de entering, die In een cirkel vormige baan op 298 kilometer hoogte plaatsvindt, stuwt de sterke motor van de Agena de combinatie naar een maximum hoogte van 760 kilometer, hetgeen altijd nog ruim zeshonderd kilometer lager is dan het absolute record van de Gemini 11 1392 kilometer. Vanaf het uiterste puntje van hun ellipsvormige baan (de minimum afstand tot de aarde blijft 298 kilometer) zullen de astronauten overzichtsfoto's maken van bepaalde gebieden van de aarde. Een tweede stoot van de Agena- motor, doch dan In tegenover gestelde richting, zal de gekoppelde toestellen terugbrengen naar de oorspronkelijke cirkelvormige baan. Dat zal gebeuren tijdens de achttiende omloop. Na het uitstapje van Aldrin zal commandant Lovell de Agena losmaken van zijn ruimteschip om de lijn strak te trekken die zijn medepiloot tussen beide heeft aangebracht. Daarop ontsteekt Lovell kleine raketjes in de wand van de Gemini waardoor het toestel om de Agena gaat draaien. Het doel van dit experiment is een nieuwe theorie te toetsen volgens welke de lijn die de beide toestellen verbindt op een gegeven moment tot stilstand komt, waarna zij permanent in de richting van het centrum van de aarde zal wijzen. Op deze manier zou men twee ruimteschepen in een bepaalde positie ten opzichte van elkaar kunnen houden zonder kostbare brandstof te verspillen. x Andere experimenten die tijdens de Gemini 12 vlucht moeten worden uitgevoerd het maken van terrein en weerfoto's, het registreren van elektrisch geladen deeltjes buiten het ruimteschip en het verzamelen van kosmisch stof. Ook nemen Lovell en Aldrin kikkereieren in hur ruimteschip mee om na te gaan of deze onder invloed van de kosmische straling veranderen. De uitermate nauwkeurige computer landing van de Gemini 11 heeft de leiders van het project doen besluiten ook de Gemini 12 op de automatische piloot naar beneden te laten komen. De automatische piloot bestaat uit een boordcomputer en een constant geleidingssysteem, berustend op het principe dat de as van de draaiende tol of een draaiend vliegwiel steeds in dezelfde richting blijft wijzen. Tijdens de verhitte terugtocht door de dampkring zullen Lovell en Aldrin als enige taak hebben de automatische piloot te controleren Ongeveer 94 uur en 30 minuten na de start moet de Gemini 12 op het oppervlak van de West- Atlantic dobberen. Waarschijnlijk begin volgend jaar zal het eerste Amerikaanse driepersoons ruimte schip. de Apollo 204 van start aaan.

De Vallei | 1966 | | pagina 9