Nederland had tegen Tsjecho-Slowakije zeker een gelijk spel verdiend: 1-2 Aanvankelijk sfeerloos duel kreeg onverkwikkelijk einde Zo poolde STEMMEN was te weinig traag, geluk Oranje-aanval maar had ook Bijzonder slechte dag voor Ajax uit de L leed La m erS o OORZAAK EN GEVOLG Weinig moeite Missers (eigen verslag en foto's) AMSTERDAM Bijzonder onverkwikkelijke tonelen vormden gistermiddag in het Olympisch Stadion te Am sterdam het slot van de aanvankelijk sfeerloze interland tussen Nederland en Tsjecho-Slowakije. De Tsjechische verdediging,, die een fel offensief van de Nederlandse aanvalslinie met (te) harde charges tot staan trachtte te brengen kreeg te weinig vrije trappen tegen zich van de speltechnisch wel goed leidende Ck>stduitse arbiter Glöck- ner en vooral de in de aanvalslinie excellerende Johan Cruyff, de enige, die voor werkelijk gevaar in de verde diging van de Tsjechen zorgde, had het in die periode zwaar te verduren. Ongeveer tien minuten voor het einde werd Cruyff voor de zoveelste maal op meer dan grove wijze door de stoere achterspeler Popluhar „genomen" en voor een moment vergat „Cruyffie" zich. Hij trapte Popluhar na en zonder pardon stuurde de scheidsrechter hem naar de kleedkamers. Volkomen terecht natuurlijk. Nog lang na afloop van deze wed strijd werden er buiten de kuip spreek koren van „Cruyffie, Cruyffie..." aan geheven. Teleurgesteld verlieten zowel het pu bliek als de Nederlandse spelers het terrein. Een tenminste verdiend gelijk spel was er niet uitgekomen. De Tsje chen zegevierden met 1-2 en daarmee kregen ze meer, dan waarop ze gezien de verhouding in het veld recht had den. Weliswaar konden onze landgenoten nog wat leren van hun tegenstanders voor wat betreft techniek en positie spel, maar daar staat tegenover, dat het Nederlands elftal veel meer in de aanval is geweest dankzij een enorme inzet en een groot enthousiasme. Bo vendien, veel geluk hadden onze landge noten aanvallend niet, hoewel gezegd moet worden, dat de aanvallen over 't algemeen te traag en te doorzichtig van opzet waren. In die Nederlandse aanval vormden Sjaak Swart en Piet Keizer de zwakke plekken. Swart was veel te onbesuisd en haastig om van enkele goede kan sen te profiteren en Keizer, dat bleek ook nu weer, schijnt zich in een inter land niet erg op zijn gemak te voelen. De Ajacied toont vaak verbluffend knappe staaltjes voetbal, maar speelt aan de andere kant zo ongeïnteres seerd en met zo weinig inzet, dat er in feite toch niet zo heel veel van hem uit- Zowel binnen als buiten de lijnen ontstond een enorm tumult. Terwijl alle Nederlandse spelers protesteerden ontstonden er buiten het veld kloppartijen tussen de Am sterdamse politie en opgewonden toeschouwers, die het veld in wilden rennen om zich met de leiding te be moeien. Zitkussentjes en bierflessen keilden door de lucht en het „boeh"-geroep was niet van de lucht. Nog woedender werd het publiek, toen nog geen minuut later rechtsbuiten Vesely van Tsjecho-Slowakije Cor Veldhoen natrapte en arbiter Glöckner daarop niet of nauwelijks reageerde. De gang van de arbiter naar de kleedkamer, nadat hij zonder het vele oponthoud te hebben bijgeteld het laatste fluitsignaal had gegeven, was bepaald geen prettige. Het publiek drong hevig op en de politie had de grootste moeite om de scheidsrechter een vrije doortocht te kunnen geven. Het was zonder meer een voetbalschandaal. gaat. Zowel Swart als Keizer vervul den onvoldoende hun taak om de Tsjechen te verhinderen vanuit de ver dediging aanvallen op te bouwen. Een bijzonder goede wedstrijd speelde Johan Cruyff, die echter het geluk niet op zijn hand had en bij een groot aan tal mooie kansen zonder pardon onder- AMSTERDAM Het is zondag, zon der dat het eerste elftal in het veld kwam, voor Ajax een zeer slechte dag geworden. Want naast het uit het veld zenden van Johan Cruyff in de inter land tegen Tsjecho-Slowakije, hetgeen de negentienjarige mogelijk op een schorsing komt te staan, kreeg Co Prins een van de „mogeiyken" voor de belangrijke wedstrijd in „De Meer" tegen Feyenoord, een officiële waar schuwing. Dat gebeurde in de voor de interland gespeelde wedstrijd Ajax2 - Volendam2, waarin Prins zich met de leiding bemoeide. Naar aanleiding van de „affaire Cruyff" vroeg de penningmeester van Ajax, de heer H. Timman, zich na af loop overigens af of het nog wel juist is, dat een vereniging vlak voor een be langrijke wedstrijd spelers voor het Nederlands elftal afstaat. Stel, dat de KNVB een eventueel door de FIFA op te leggen en door de UEFA over te ne men straf van Cruyff doorvoert. Dan is Ajax toch wel erg gedupeerd. Boven dien, hier liepen van ons zes spelers in het veld met alle risico's vandien. Dat is zo langzamerhand een groot gevaar voor een vereniging." Of Cruyff zondag aanstaande tegen Feyenoord van de partij zal zijn hangt dus af van hogere instanties in de voet balwereld. Hoe de KNVB over de over treding van Cruyff denkt? Secretaris penningmeester Lo Brunt, die meteen na afloop van de wedstrijd scheids rechter Glöckner in diens kleedkamer een kort bezoek bracht, wilde zich over de overtreding zelf niet uitlaten en ook geen oordeel uitspreken over de leiding. Zijn commentaar was slechts: „Of Cruyff zondag wel of niet zal spelen zal de strafcommissie van de KNVB moeten uitmaken." uit werd gehaald. Bovendien, doelman Viktor toonde ook in deze wedstrijd over grote kwaliteiten te beschikken en stopte op fraaie wijze enkele harde schoten van de Nederlandse aanvalslei der. Klaas Nuninga speelde een onop vallende, maar toch bijzonder goede wedstrijd. Hij opereerde vlak achter de „aanvals-drie" en schakelde heel goed. Zeer goed speelden ook Bennie Muller en Willy Dullens, die een enorme inzet toonden en dikwijls een sterke greep op het middenveld hadden. De achterste vier deden het even eens goed, al waren dan beide Tsjechi sche doelpunten in feite het gevolg van slechte mandekking. Het debuut van Wim Suurbier kan zonder meer voor treffelijk worden genoemd en het was jammer, dat zijn medespelers te wei nig aandacht hadden voor de wijze, waarop hij als modern 4-2-4-speler deel aan de aanval nam. Cor Veldhoen begon wat zwak, maar herstelde zich later goed, terwijl Schrij vers en Israël in het centrum van de verdediging rustig en koelbloedig ope reerden. Over het optreden van doelman Eddy Pieters Graafland valt niet zo heel veel te zeggen. De Feyenoorder heeft eigen lijk betrekkelijk weinig werkelijk moei lijk werk te doen gehad. Het eerste Tsjechische doelpunt viel, toen hij nog nauwelijks een bal had aangeraakt. De tweede Tsjechische treffer was o.i. geen fout van de Feyenoord-goalie. Hij dook weliswaar over de bal heen, maar zijn iets te late reageren was begrijpelijk, omdat hij uit positie was gespeeld doordat na een voorzet van rechts in valler linksbuiten Hrdlicka onverwachts vrij kwam door een aantal missers in de Nederlandse verdediging. Zoals reeds gezegd, het spel van de Tsjechen was technisch knap, maar in feite ging er van de aanval weinig ge vaar uit, omdat er te veel in de breed te werd gespeeld. Keer op keer kon de 1 2 3 NederlandTsjecho-Slowakije x EindhovenZaanstreek x GraafschapRBC x NECFC Den Bosch x DHC '66—RCH x CambuurAlkmaar x NOADWageningen x BaronieExcelsior x PEC—VVV x VolendamBlauw Wit x HeraclesSC Drente x VeloxVitesse x DFC—SVV x Geleta, volkomen vrij gelaten, stak voor de eerste Tsjechische treffer de armen al juichend omhoog, voordat de hal de doellijn was gepasseerd. De Ne derlandse verdedigers lijken volkomen verrast O Nederlandse verdediging die aanvallen onderbreken omdat ze tot in het onein dige werden doorgevoerd. Er waren twee duidelijke verdedigingsouten voor nodig om de Tsjechen aan hun beide doelpunten te helpen. Natuurlijk, ze profiteerden handig van die fouten, maar werkelijk gevaarlijk aanvalsspel hebben ze toch nauwelijks getoond. Resumerend: een wat ongelukkige ne derlaag van het Nederlands elftal, dat zeer verdienstelijk partij heeft gegeven maar niet de vuist kon maken, die no dig was om de Tsjechische verdediging meer dan eenmaal tot overgave te dwingen. O Verrast was ook de Tsjechische defen sie, toen Swart via het been van een tegenstander raak schoot. Klaas Nunin ga, geheel rechts, was belangstellend toeschouwer. AMSTERDAM Jozef Marko, de trainer van de Tsjechen, vertelde ons na de wedstrijd „De Hollanders hebben gespeeld, zoals we verwacht hadden. Ze waren verrassend in hun manier van spelen en ze beschikten allen over een uitstekende conditie. De Hollandse elf zijn. wanneer ze zo blijven voetballen, niet ver meer van de Europese top af". Op on ze vraag, wie hij de beste man van de Nederlanders vond. antwoordde hij reso luut „Cruyff. Hij is bal- technisch van grote klasse en zou in ieder elftal van Europa kunnen meedraaien. Een lisfige voetballer, die numero negen". Over zijn eigen team had hij het vol gende commentaar„We waren te weinig actief. Met de bal konden mijn spelers aardig uit de voeten komen, maar zonder de bal waren ze nergens." En George Kessler„De jongens hebben het goed ge daan, vooral in de tweede helft. Het debuut van Suur bier vond ik bevredigend. Over de gehele linie geno men hebben we een beetje pech gehad. Kijk maar naar de prachtige kansen van del uitstekend spelende Cruyff. Het spel van de Tsjechen vertoonde geen verrassingen. Ze speelden precies hetzelf de spelletje aJs tegen Enge land. met een enorme mid denveld-bezetting. Maar toch heb ik verschillende zwakke plekken kunnen bespeuren. Tactisch waren wij in feite de meerderen. Individueel is er bij alle spelers een voor uitgang waar te nemen. Het grote verschil tussen beide teams was, dat de Tsjechen samenspeelden en dat wij er op uit waren om goals te scoren". De trainer van het Nederlands elftal voegt er snel aan toe„Och, zo'n vriendschappelijke interland wedstrijd is eigenlijk dè ge legenheid om de jongens de kans te geven om aan te vallen". Over het incident met Cruyff onthield Kessler zich van commentaar. We kregen ook nog even Wim Suurbier te spreken. Terwijl hij zijn natte haar dos wat in de plooi bracht en zijn stropdas eens recht trok. vertelde hij ons, dat de wedstrijd hem wel was meegevallen. Hij was tevre den. Ook de samenwerking met Rinus Israel was goed verlopen. De verdediging van de Tsjechen vond hij enorm goed. maar wel hard. Over de scheidsrechter had hij niet veel goeds te vertel len. Johan Cruyff zat wat ter neergeslagen voor zich uit te kijken. ,.'k Heb 'm (de scheidsrechter) wel geraakt, maar ik weet alleen niet hoeIn ieder geval was het geen opzet. Opeens was er iemand, die mijn arm vast pakte en ik dacht, dat het een Tsjech was. Toen ik me wilde losrukken moet ik de scheidsrechter op de een of andere manier geraakt hebben. Maar nogmaals, het was niet met opzet". De 37-jarige Leipziger Glöckner. die in Amsterdam zijn vierde interland floot, vertelde na afloop echter „ïk heb Cruyff beslist niet naar de kleedkamer gestuurd omdat hij natrapte. De Tsje chen waren ook bepaald geen lieve jongens. Maar toen ik de heren van elkaar wilde halen, kreeg ik een klap van Cruyff in mijn ge zicht". De heer Glöckner vond Cruyff zeer knap spe len. echter te onbeheerst. AMSTERDAM. Sjaak Swart bleek het vizier gisteren in het Olympisch Stadion niet best te hebben ingesteld. Dat demonstreerde hij al in de eerste minuut van de wedstrijd, toen hij na een handige actie van Nuninga goed werd vrij gespeeld en de bal hoog in de tribunes joeg. De zucht van teleur stelling, die van de tribunes klonk was nog maar nauwelijks geëindigd, of Keizer speelde met een geraffineerde schijnbeweging de snel mee opgekomen Cor Veldhoen vrij, die de bal evenwel op ongeveer dezelfde plaats als Swart in de tribunes plantte. Die acties van de Nederlanders leverden dus niet direct resultaat op, maar ze gaven het publiek toch goede hoop. dat er deze middag iets te beleven zou zijn. Voorlopig was dat evenwel niet het geval. De Tsjechen antwoordden met 'n aan tal knap opgezette aanvallen, die ech ter door te lang combineren in de Nederlandse verdedigingslinie vastlie pen en niet tot het doel van Eddy Pie ters Graafland reikten. Keeper Viktor had het in het Tsjechische doel aanmer kelijk moeilijker en moest onder meer in de achtste minuut languit naar de schoenen van Johan Cruyff, die na een pass van Keizer een rush had onderno men, waarbij achtereenvolgens Smolink en Horvath mis grepen. Laatstgenoem de twee onderbraken daarna in een drachtige samenwerking tweemaal ach tereen een solo-actie van de jeugdige Ajacied, die te weinig steun ondervond van zijn medespelers. Pas in de der tiende minuut ontstond er werkelijk ge vaar voor het Nederlandse doel. Vese ly ontfutselde de te lang aarzelende Veldhoen de bal en zette scherp voor. Eddy Pieters Graafland raakte uitlo- Tijdens een hevig duel (foto boven) kreeg Johan Cruyff een zet in de rug van een Tsjechische tegenstander. Hij maakte zich zo kwaad, dat hij natrapte. De scheidsrechter stuurde hem uit het veld foto onder), waarbij hulptrainer en oud-international Arie de Vroedt wel teer ernstig IteeL pend de bal maar half, doch hij kreeg assistentie van Israël, die meteen Cruyff, weer Cruyff, aan het werk zette, die rakelings over schoot. Nederland bleef het initiatief behou den en had in de drieëntwintigste mi nuut bepaald pech, toen Suurbier met een schitterend schot de lat trof boven het hoofd van de reeds geslagen keeper Viktor. De Ajacied was bij een vloeien de combinatie tussen Muller, Keizer en Dullens op. rechts in goede schietpositie gebracht en sloeg zichzelf tegen het hoofd bij het constateren van zoveel te genslag. De Tsjechen schrokken er enigszins van en probeerden meer vat te krijgen op het middenveld, waardoor ze in de zevenentwintigste minuut hun eerste corner kregen te nemen. Linksbuiten Kabat, die later zou uitvallen en plaats maken voor Hrdlicka, schoof de bal over de grond over de op de zestien meterlijn volkomen vrij staande kant- half Geleta, die er zonder aarzelen zijn voet onder zette en Eddy Pieters Graaf land met een effectvol schot kansloos sloeg. Nederland leek even aangeslagen en kwam aanvallend niet verder dan een aantal te doorzichtige en korte combi naties, waarmee de Tsjechische verde diging weinig moeite had. Pas in de drieëndertigste minuut kwam er een re delijke scoringskans, maar die ging ver loren omdat Taborsky Nuninga met. goedvinden van arbiter Glöckner in de rug duwde. Een minuut later had de gelijkmaker er moéten zijn. Cruyff on derschepte handig een uittrap van doel man Viktor en verscheen daardoor oog in oog met de Tsjech. Viktor herstelde zich echter voortreffe lijk en wierp zich onvervaard in de baan van het schot, dat de jeugdige Ajacied te haastig loste. Het was een wanhoopsreactie van Viktor en wan neer Cruyff wat meer beheersing had getoond, zou hij de bal in alle gemoeds rust over de, eigenlijk te vroeg vallen de, Tsjechische doelman heen hebben kunnen plaatsen. Nu schoot hij de bal tegen Viktor aan en daarmee was een bijzonder mooie kans verloren gegaan. „Kom op Ajax", brulden enkele vuri ge aanhangers van de Nederlandse kampioensploeg en het leek, of dat hielp. Steeds groter werd de druk van de Nederlanders op het Tsjechische doel en zó groot werd de paniek in de verdediging der gasten, dat Szikora 'n officiële waarschuwing opliep omdat hij Schrijvers trapte. Doelpunten kwamen er evenwel voor de rust niet meer. Kei zer kreeg na goed doorzetten van Cruyff nog een mooie kans, maar kopte te zacht. Zes minuten na de hervatting was 't echter toch raak. Nederland kreeg na 'n Nuninga-Keizer-Cruyff-combinatie op rechts een corner te nemen. Het werd een door Keizer genomen korte corner naar Swart, die snel naarbinnen zwenk te en vervolgens een schot loste, dat zou zijn naast gegaan wanneer de bal niet tegen het been van een der Tsjechl- Het Nederlands elftal vlak voor het begin van de wedstrijd. sche verdedigers was gesprongen. Kee per Viktor had geen schijn van kans om de bal te stoppen. Het Nederlands elftal probeerde door te gaan en bleef druk uitoefenen op 't heiligdom van Viktor. En toen, ineens, kwam daar aan de andere kant de klap. De Tsjechische rechtsbuiten Vesely rushte langs twee tegenstanders en gaf vervolgens vanaf de cornervlag een scherpe voorzet. Twee Tsjechen en twee Nederlanders misten de bal volkomen, waardoor in valler-linksbuiten Hrdlicka vrij kwam. Pieters Graafland, die uit positie was gespeeld en op het verkeerde been stond, probeerde vallend de bal nog te stop pen, maar zijn reactie kwam iets te laat: 1—2. Onze landgenoten gaven zich nog niet gewonnen. Keizer loste een laaiend schot, dat zeker doel zou hebben getrof fen, wanneer niet toevallig een Tsjech in de baan van het schot was gelopen en keeper Viktor verrichtte de redding van zijn leven bij een fel schot van Cruyff. Sjaak Swart kreeg na een solo van Keizer een schitterende kans, maar schoot door te grote haast over en Cruyff kogelde de bal, nadat hij door Nuninga van een kopbal was bediend, recht in de handen van de zich bijzon der goed opstellende Tsjechische keeper. Steeds harder werden de afweermetho- des van de Tsjechische verdedigers en zij schroomden niet om Cruyff enkele trappen te geven, toen deze bij 'n vrije trap voor Nederland een plaatsje pro beerde te bemachtigen in de muur, die zij vormden. Daarom was de reactie van Cruyff, toen hij voor de zoveelste maal door Popluhar werd „genomen", wel begrijpelijk, maar ook bijzonder dom en natuurlijk ontoelaatbaar. Het Nederlands elftal moest daardoor de laatste tien minuten uitspelen met tien man. Het bleef desondanks fel aan vallen en kreeg enkele minuten voor 't einde nog een prachtige kans op de toch wel verdiende gelijkmaker, toen Klaas Nuninga handig enkele tegenstan ders omspeelde en vrij voor het Tsje chische doel kwam. Ook nu weer redde Viktor met een waarlijk schitterende reactie en daarmee was het pleit be slecht. Want arbiter Glöckner trok de tijd, die door incidenten was verspeeld, niet bij.

De Vallei | 1966 | | pagina 5