Partijen na verkiezingen aan conferentietafel? Waarschuwing N.H.K. schokt Zuid-Afrika Bij Vasco geen 300 maar 800 ontslagen Gehalte van politie-sollicitanten in Utrecht meestal onvoldoende N.V.S.H. gaat zich op de jeugd instellen GloBOLService Hongaren herdachten opstand van 1956 Tweede mevrouw Soekarno logeert in Den Haag Congres over partijwezen ten einde Jongeman stal „Supermarkt" bij elkaar Gijzelaars naar huis Weer onderwijs in Zweden GEKORTWIEKT „NIET ZO SLECHT DISCUSSIE Soekarno spreekt niet in O.-Java Werktijdverkorting op scheepswerf' Automobilist door schoten tot stoppen gedwongen Zweden ontkent spionagevlucht Moeilijkheden tijdens filmvoorstelling Iljoesjin viel in Franse Alpen Poging van Rhodesië Sabotage verijdeld in Zambia Strubbelingen in Teixeira-comité Machinist bewerkt ex-verloofde met een schaar GEEN KRETEN Paaina 9 MAANDAG 7 NOVEMBER 1966 (Van onze parlementaire redacteur) DEN" HAAO. Het congres over het partywezen in Nederland, dat door de directie van „De Volkskrant" in het Scheveningse Kurhaus was georganiseerd, Is zaterdagmiddag gesloten. Het ls mogeiyk, dat na de komende Kamerverkie zingen het Nederlandse partystelsel opnieuw aan de orde zal komen, maar dan, overeenkomstig de suggestie van de socialistische burgemeester van Rotterdam, de heer W. Thomassen, aan de conferentietafel, waarby naar zyn mening ook de PvdA „aandeelhouder" zal moeten zyn. Definitieve besluiten hieromtrent werden zaterdag echter niet genomen. Zaterdag hebben de voorzitters van de vijf grote politieke partijen hun vi sie op het partijwezen gegeven. Ir. K. van der Pols, de voorzitter van de V.V.D., was hierbij vertegenwoordigd door de heer H. J. L. Vonhoff, die, ge steund door P.v.d.A.-vodrzitter dr. J. G. H. Tans, de opvatting bestreed, daags tevoren vertolkt door de K.V.P.' er dr. S. W. Couwenberg, dat de tegen stelling tussen liberalisme en socialis me verouderd is en dat beide „stro mingen" elkaar hebben gevonden in een mengvorm. De heer Vonhoff zette uiteen, dat er essentiële verschillen zijn tussen P.v.d.A. en V.V.D.. Dr. Tans wees er op, dat het in de politiek van vandaag gaat dm de structuurhervorming van de maatschappij en dat hierover, als mede over het financieel-economisch beleid, grote tegenstellingen bestaan tussen de P.v.d.A. en de V.V.D., wat ook blijkt uit het feit, dat beide par tijen hebben verklaard niet met elkaar in een kabinet zitting te willen nemen. De voorzitter van de C.H.U., drs A. D. W. Tilanus, betoogde, dat een con fessionele partij het Evangelie als uit gangspunt kiest. Voorts moet een poli tieke partij streven naar het belang van het hele volk en niet naar beharti ging van groepsbelangen. Drs. Tilanus, die zich niet wilde laten opsluiten in een bepaald sociaal-economisch bestel, was van oordeel, dat juist de confes sionele party ruimte biedt om alle maatschappelijke groeperingen in zich te verenigen. Die ruimte vond hij bij zonder aantrekkelijk. Aan een studie over het partijwezen wilde drs. Tila nus deelnemen, maar hij was niet be reid het Evangelie als uitgangspunt los te laten. Dr. W. P. Berghuis, de voorzitter van de Anti-Revolutionaire Party, vond het Nederlandse partystelsel niet zo slecht. Meer dan ooit kan thans ge pleit worden voor confessionele partij en. Het geïnspireerd worden door het christelijk geloof is geen a-politiek eti ket op een politieke partij, meende dr. Berghuis. Vanuit het christelijk geloof krijgt men volgens hem een ander gezicht op het instituut van de overheid. Als christelijke partij komt men tot de overtuiging, dat de overheid in de eer ste plaats geroepen is de zwakke te beschermen. Bezwaar had dr. Berghuis tegen de uitdrukking „lood om oud-ijzerpoli- tiek," die zo zei hij niet afkom stig is van de heer Roolvink, maar van prof. Zijstra. Voor mij is het geen onverschillige zaak partners in een re gering uit te zoeken, aldus de voorzit ter van de A.R.-partij. Dr. J. G. H. Tans, de voorzitter van de P.v.d.A., betoogde, dat het confes sionele organisatiepatroon paste bij de levenshouding van de negentiende eeuw. Thans willen wij oecumene en de dialoog. Het Christendom wordt door ons niet gezien als een gave, maar als een opgave, zei dr. Tans. „Initia tieven, die de partijvorming willen be studeren, hebben onverkort onze be langstelling. Wij zullen ze even open tegemoet treden als vroeger de S.D.A.P. heeft gedaan." Verder verklaarde dr. Tans, dat te genstellingen in de P.v.d.A. een ander karakter hebben dan die in de confes sionele partijen. „Bij ons zijn de ten denties meer nuances." De P.v.d.A.-voorzitter distantieerde zich van zijn partijgenoot, prof. mr. ADVERTENTIE G. C. J. J. van den Bergh uit Nijme gen, die gepleit had voor een linkse concentratie, een soort Volksfront. „Wie een progressieve concentratie wil, moet niet met zo'n gevaarlijke ge dachte rondlopen," vond dr. Tans. Mr. P. J. M. Aalberse, de voorzitter van de K.V.P.was van oordeel, dat de opvattingen over mens en samenle ving geïnspireerd dienen te worden door het Christendom. Een confessio nele partij achtte hij niet in strijd met de moderne theologie. Verder ontken de mr. Aalberse, dat een confessionele partij conservatief moest zijn. Talrijke congresgangers namen aan de discussie deel, waarbij uiteraard elk vogeltje zong, zoals het gebekt ls. De heer H. B. M. W. Gielen van de Jongeren-K.V.P., vond het teleurstel lend, dat zovele sprekers waren afge weken van het onderwerp van het con gres. Volgens hem, was er weer partij politiek bedreven. De heer Gielen wil de dat de drie confessionele partijen zich zelf zouden opheffen en daarna gezameniyk een Algemene Volksparty oprichten. Drs. Th. E. Westerterp, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P., vond de uitspraak van prof. Van der Grin ten, dat K.V.P. en P.v.d.A. in een ka binet moeten samenwerken, moedig. Tot de tegenstanders van confessionele partijen wilde de heer Westerterp zeg- Ife was vroeger geert Globolleboos en als ik vrienden en relaties in het buitenland moest plezieren, piekerde ik me suf. Tot ik ont dekte dat er een is die voor mij overal ter wereld Bols Z.O. Genever en Apricot Brandy bezorgt en alles regelt Mijn slijter wist er alles van en dank zij hem ben ik nu een zorgeloze Globolleboos met wereldwijde vertakkingen. Wat 'n service, zo'n GloBOLService! Vraag ook de folder aan uw slijter of aan Erven Lucas Bols, Rozen gracht 103, Amsterdam. DJAKARTA President Soekarno heeft een uitnodiging van de hand ge wezen om op tien november („helden dag") in Soerabaja een bijeenkomst van oud-onafhankelijkheidsstrijders bij te wonen, zo is van betrouwbare zijde vernomen. Hoewel geen reden voor de weigering is opgegeven, neemt men aan dat Soekarno de regering-Suharto niet heeft willen compromitteren, daar Oost-Java eep bolwerk van Soekarno- srezinde groeperingen is. MEPPEL De directie van de Mep- peler scheepswerf Worst heeft vergun ning gekregen de werktijden te bekor ten tot 22'/2 nnr per week. Tevens is aan vijf van de twintig werknemers ont slag aangezegd. De betrokken personeelsleden, allen ongehuwden, hebben tegen dit ontslag protest aangetekend en zij blijven, in afwachting van de beslissing van de ar beidsinspectie, op de werf werken. De directie van de scheepswerf heeft, zo heeft zij verklaard, tot deze maatre gelen moeten besluiten wegens de heer sende malaise in de scheepsbouw, ver oorzaakt door een gebrek aan opdrach ten. HOORN Na een wilde achtervolging heeft de politie van Hoorn in de nacht van zaterdag op zondag, door gebruik te maken van een vuurwapen een auto met drie inzittenden tot stoppen ge dwongen. In de wagen zaten de 2I-jarige bestuurder W. D. uit Westwoud, de 22- jarige mejuffrouw C. S. uit Grootebroek en de 18-jarige M. L. eveneens uit West- woud. Tydens het surveilleren, constateerde de politie, dat de wagen geen nummer bord had en dat de achterlichten niet brandden. Het stopteken van de politie werd genegeerd, de wagen draaide in tegenovergestelde richting en reed met grote snelheid weg. Na een wilde rit door Hoorn en West-Friesland, reed de wagen in de richting Afsluitdijk. Hier loste de politie enige waarschuwings schoten over de auto, die met een snel heid van ongeveer 120 km per uur reed. Een op de banden gericht schot ver brijzelde zowel de voor als de achter ruit, waardoor de auto wel moest stop pen. Het bleek, dat de bestuurder wel een paar pilsjes had gedronken, maar niet onder invloed was. Tegenover de politie verklaarde hij te zijn gevlucht, omdat dit volgens zijn vrienden „een koud kunstje" zou zijn. De beide passagiers van de wagen konden na verhoor naar huis terugkeren. De bestuurder is in de loop van zondagavond vrijgelaten. gen: „Staakt uw wild geraas." De con fessionele partijen zijn zelf al met her vorming bezig. Prof. jhr. dr. F. A. M. Alting von Geusau, hoogleraar te Tilburg, meen de, dat als men duidelijkheid wil, het coalitiestelsel zal moeten worden ver laten, hetgeen betekent, dat we naar het twee-partijenstelsel moeten. Als katholiek wilde hij pleiten voor decon- fessionering om aan het Christendom en de Kerk, die jarenlang aan allerlei organisatie gebonden waren, de vry- heid terug te geven, zodat zij weer een bron van kracht en inspiratie in de maatschappij kunnen worden. UTRECHT Hongaarse vluchtelin gen en hun gezinnen, naar schatting 2000 k 2500 in getal, hebben zondagmid dag ln Utrecht de Hongaarse opstand van 1956 herdacht. Zoals bekend, kwa men daarna ongeveer 3000 Hongaren naar ons land. De eerste grote groep werd de 14de november in Utrecht in de Margriethal opgevangen. Dezelfde Jaarbeurshal was zondag de plaats, waar de opstand werd herdacht. Van de 3000 Hongaren, die naar Ne derland kwamen, zijn maar enkelen la ter weer teruggegaan. Vele vluchtelin gen zijn inmiddels al genaturaliseerd, zo deelde de demissionaire minister Vrolijk van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk in een toespraak mee. CAIRO De Zweedse ambassade in Cairo heeft berichten in de pers te gengesproken, dat een Zweedse piloot een „spionagevlucht" over militaire in stallaties langs de Rode Zee zou hebben gemaakt. Volgens het dagblad „Al Gomhoeria" was het toestel, geladen met voor spio nagewerk geschikte camera's, door de Egyptische autoriteiten gedwongen op het vliegveld van Luxor te landen en werd de piloot later naar Cairo over gebracht op beschuldiging van het foto graferen van militaire installaties. Een woordvoerder voor de Zweedse ambassade verklaarde echter dat het toestel gebruikt werd voor bespuitingen tegen de katoenwormplaag en slechts „een gewone camera" aan boord had. De piloot was na een korte ondervra ging door de autoriteiten vrijgelaten, aldus de woordvoerder. HAARLEM De tweede avondvoor stelling van de film „Africa Addio" ln het Luxor-theater in Haarlem is zater dagavond tweemaal onderbroken en daarna afgelast. Omstreeks tien uur werd een onaan gename lucht waargenomen van ether en ammoniak. Het publiek werd ver zocht in de hal plaats te nemen, waar na de deuren werden opengezet. Kort na de hervatting der voorstelling, ver oorzaakte een chemische stof rook en het publiek verliet opnieuw de zaal. De directie weigerde de voorstelling voort te zetten en met hulp van de politie werd de bioscoop ontruimd. Zondag hadden de voorstellingen een rustig verloop. NICE Een reddingsploeg heeft zondagochtend geen overlevenden aan getroffen bij het wrak van een „Il joesjin" vliegtuig van „Air Mali" dat zaterdag met 7 bemanningsleden tij dens een sneeuwstorm neerstortte in de buurt van het dorp Entraunes in de Franse Alpen. De wrakstukken liggen op een hoogte van 1600 meter verspreid over een ter rein van 150 meter op de „Pas de Lausson", een stuk van de 2400 meter hoge „Col de La Cayolle". De zeventien leden van de reddings ploeg, die vanuit Esteng waren ver trokken, hadden drie uur nodig om de plaats van het ongeluk te bereiken. Het sneeuwde nog hevig. Het verongelukte toestel was op weg van Zagreb naar Marseille. JOHANNESBURG In Zuidafrikaan- se kerkelijke kringen worden zowel on verschilligheid als geschoktheid aan de dag gelegd, na de waarschuwing van de Nederlandse Hervormde kerk, dat zy mogelijk de Nederduits Gereformeerde kerk niet meer zal arkennen, vanwege haar optreden tegen het „Christelijk Instituut voor Zuideiyk Afrika". De algemene synode van de Neder duits Gereformeerde kerk in Zuid-Afri ka in Bloemfontein heeft vorige maand bepaald, dat haar leden en bekleders van kerkelijke ambten zich uit het Christelijk Instituut moeten terugtrek ken, omdat het instituut „de goede or de in de kerk ondermijnt en tweedracht onder haar leden zaait". In commentaar op de waarschuwing van de Nederlandse Hervormde kerk zei dr. A. P. Treurnicht, assessor van de N.G.K. en hoofdredacteur van het of- cieel orgaan van deze kerk, „Die Kerk bode", dat het niet veel verschil zou maken als de N.H.K. in feite weigerde de N.G.K. in Zuid-Afrika te erkennen. „Het enige resultaat zou zijn, dat de interkerkelijke betrekkingen meer gespannen zouden worden". Maar andere leden van de Zuidafri- kaanse kerk hebben verklaard geschokt te zijn. De voorzitter van de Zuidtransvaal- se synode, ds H.J.C. Snijders, zei dat een en ander geheel onverwacht voor hem kwamm. „Het klinkt mij zeer vreemd in de oren. Waar krijgen zij hun Inlichtingen van?" Hij voegde hier aan toe: „Hoe dan ook, als zij ons niet erkennen, is dat hun zaak. Wij hebben ons besluit genomen en zij kennen niet de hele geschiedenis". De directeur van het Christelijk In stituut, (dat open staat voor Christenen van verschillende rassen en belijdenis sen), ds. C. F. Beyers Naudé, en de hoofdredacteur van het orgaan van het instituut, „Pro Veritate", dr. Ben En- gelbrecht, hebben eerder reeds ver klaard, dat zij de waarschuwing van de Nederlandse Hervormde kerk van zeer grote betekenis achten. Dr. Engel- brecht zei: „Dit was te verwachten, om dat de kerk als zodanig zich wel ervan bewust is wat het instituut wil en in welke mate onze organisatie de ware beginselen van de kerk vertegenwoor digt". ALMELO Een paar zakjes zoute pinda's werden in Hengelo de 23-jarige A. J. M. uit Wierden noodlottig, toen hy In een zelfbedieningswinkel van een kruidenlersbedryf voor de zoveelste maal de verleiding niet kon weerstaan zonder te betalen wat goederen mee naar huis te nemen. Daar bleek hy byna zelf een supermarkt te kunnen begin nen, zo'n enorme voorraad gestolen goederen trof de politie er, tot haar ver bazing, by huiszoeking aan. De Wierdenaar was een geregelde klant van de Hengelose winkel, waar het personeel de man al geruime tijd niet erg vertrouwde. Dezer dagen hield men hem, toen hy weer eens rondneus de, extra in de gaten. Met succes, want men zag duidelijk, dat de man een paar zakjes zoute pinda's in zyn zak liet glijden. Men waarschuwde de politie, die aan- vankeiyk meende met een gewone krui meldief te maken te hebben, want de man bekende vlot, dat hij wel eens va ker een kleinigheidje had meegenomen. De man werd verhoord en daarna op vrye voeten gesteld. Naderhand besloot de politie zeker heidshalve toch maar eens bij de Wier denaar thuis te kijken. Het bleek een goed idee te zyn geweest, want men trof er een enorme voorraad goederen aanboeken, tydschriften, grammo foonplaten, scheerapparaten, transistor radio's, een partij toiletzeep, tabak, le vertraan, fotoartikelen, verfkwasten en wat niet al, totaal voor een waarde van ruim 1200.—. Toen de hele voorraad naar het poli tiebureau in Hengelo was overgebracht, kon men er vele tafeltjes van het les lokaal mee vullen. De Wierdenaar is in verzekerde bewa ring gesteld. Hy heeft de goederen in alle steden van Twente bijeenvergaard. HEERLEN. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meyer, is zaterdagmiddag in Heerlen geweest voor een spoed- conferentie in verband met de ontslagen by het Vascoconcern. Na afloop van de conferentie deelde de staatssecretaris mee, dat inmiddels Is uitgerekend, dat geen 300, maar in totaal 800 mensen binnen zeer korte tyd werkloos blijken te worden. Hiervan zouden ongeveer 500 werknemers zyn van de Vasco-maatschap- py en de dochteronderneming Vasco-Bau en 300 werknemers van andere doch terondernemingen. In een maand tijd is het aantal werklozen in Limburg hiermee geste gen tot 1100, terwijl bovendien de aan vragen voor nieuwe werkkrachten zijn gedaald met 600. Wat de betrokken werknemers van het Vascoconcern be treft, deelde dr. De Meyer mee, dat vandaag hun registratie zou beginnen op de gewestelijke arbeidsbureau te Heerlen. Het bestuur van de federatie Heer len van de Partij van de Arbeid heeft in een zaterdag gehouden vergadering een motie aangenomen, waarin het zegt het verbluffend en volstrekt onaan vaardbaar te achten, dat onder een stuk medeverantwoordelijkheid van het gemeentebestuur van Heerlen de werk gelegenheid in de bouw en de voortzet ting van de woningbouw in acuut ge vaar zijn gebracht, als gevolg van een onmiskenbaar langdurig wanbeheer bij het Vascoconcern. Het stelt met grote verontwaardiging vast, dat de ernstige gevolgen van dit enorme fiasco in eerste aanleg worden afgewenteld op de direct en indirect daarbij betrokken werknemers en het vraagt een grondig onderzoek in deze affaire, waarbij de onderste steen bo ven moet komen. Het bestuur zegt tenslotte van me ning te zijn, dat niets mag worden na gelaten om met medewerking van pro vincie, en zo mogelijk ook het rijk, de SCHIPHOL Afgehaald door de Indo nesische ambassadeur, de heer Sud- jarwo Tjondronegoro, die met zyn vrouw en vele leden van zyn ambas sade naar de luchthaven was geko men, is zaterdagochtend Indonesië's „first lady", mevr. Fatmawati Soe karno, per Garuda-iynvliegtuig uit Djakarta op Schiphol aangekomen. De 40-jarige mevrouw Soekarno is naar Europa gevlogen om in een particu lier ziekenhuis te Londen een opera tie te ondergaan in verband met haar te hoge bloeddruk. Zy zou enkele da gen in de Indonesische ambassade te Den Haag logeren en dan naar Lon den doorreizen. Fatmawati is Soekarno's tweede vrouw. Negen jaar geleden verdween zy uit het openbare leven, toen Soekarno er een derde vrouw, Hartini, by nam. Sinds de mislukte coup van vorig jaar treedt zy echter weer meer op de voorgrond. By haar aankomst zaterdagochtend repte de ambassadeur zich met zijn echtgenote de vliegtuigtrap op om de „first lady" van zijn land een warme winterjas aan te trekken. De tempe ratuur was slechts enkele graden bo ven nul. Met een bos rode rozen kwam mevr. Fatmawati even later glim lachend de trap af. Verwacht wordt, dat zij voor haar her stel enkele weken in Engeland of mo gelijk elders in Europa zal blyven, voor zij naar Indonesië zal terug keren. Volgens het Franse persbureau A.F.P. hoopt zy eerst nog een pel grimstocht naar Mekka te maken. Op het platform stond voor het vlieg tuig een wagen van de ambassade voor haar gereed. Onder escorte van een auto en twee motoragenten van de rijkspolitie, reed zij naar Den Haag. Namens de minister van Buitenland se Zaken werd zij daar op de Indone sische ambassade verwelkomd door mr. D. J. M. van Thiel Coovels. Mevrouw Fatmawati Soekarno, de „first lady" van Indonesië, is zaterdag op Schiphol aangekomen. WASHINGTON De Amerikaanse federale recherche heeft twee mannen gearresteerd die hebben getracht twee anderen om te kopen, om in Zambia 'n belangrijke spoorwegbrug op te blazen. Naar het F.B.I. meedeelt, wilden zij de spoorwegbrug bij Mazaboeka laten op blazen, hetgeen tot een internationaal tekort aan koper zou hebben geleid, als gevolg waarvan de prijzen van dat me taal zouden zijn gestegen. De gearresteerden zijn Rolf Diinbier, een 36-jarige onderdirecteur van een Duitse metaalhandel, die reeds 6 jaar ln de Verenigde Staten woont en de 31- jarige Jay Aubrey Elliot, die bij Dtin- blers firma in dienst is als duiker. De gearresteerden worden beschul digd van overtreding van de Amerikaan se neutraliteitswet. Deze wet stelt po gingen om eigendommen van een land waarmee de V.S. niet in oorlog zijn te beschadigen of vernietigen strafbaar. Volgens het F.B.I. is de brug een vi tale schakel in de enige Zambiaanse spoorwegverbinding via welke koper naar Oostafrikaanse havens wordt ver voerd. ADDIS ABEBA De delegatie van Guinea, die sinds zaterdag 29 oktober in Accra werd vastgehouden, is vrijge laten. De 19 Guinezen, onder wie de mi nister van Buitenlandse Zaken, reisden onmiddeliyk naar Addis Abeba, waar za terdag de topconferentie van Afrikaanse premiers en staatshoofden is begonnen. President Sekoé Toeré van Guinea zou de conferentie niet bijwonen, wanneer zijn delegatie niet werd vrijgelaten. Ghana liet de Guinese delegatie uit een Amerikaans vliegtuig halen, toen dit een tussenlanding in Accra maakte. De Guinezen waren op weg naar Ad dis Abeba om mee te werken aan de voorbereidingen voor de topconferentie. Ghana liet weten dat het de delegatie zou vasthouden tot Ghanezen, die tegen hun wil in Guinea zouden verblij ven, werd toegestaan naar hun land te rug te keren. Keizer Haile Selassie zei, dat presi dent Nasser en president Tubman en hijzelf zich hebben verplicht erop toe te zien, dat alle Ghanezen die tegen hun wil in Guinea worden vastgehouden eveneens zullen worden vrijgelaten. Het personeel van de Ghanese ambas sade in Peking heeft deze stad verla ten in verband met de verbreking van de diplomatieke betrekkingen. De Chine se vertegenwoordiging in Accra is ook op weg naar huis. UTRECHT. In 1965 solliciteerden 223 volwassenen naar een functie by de Utrechtse politie. Van hen brachten slechts twaalf het tot een aanstelling. In het jaarverslag over 1965 van de gemeentepolitie ln Utrecht wordt dan ook gezegd, dat het gehalte van de gegadigden ln het algemeen onvoldoende ls. Velen struikelen al over de vry eenvoudige schrlfteiyke werkstukken. De groep minderjarigen (17 tot en met 20 jaar) bracht het er iets beter af: van de 60 solli citanten konden er ook 12 worden aangesteld. Eind vorig jaar bedroeg de korpssterkte ln Utrecht 490 man. zestien meer dan eind 1964. De toegestane sterkte is 530 man, zodat er nog veertig vacatures bleven. De styglng van de werkeiyke sterkte wordt toegeschreven aan een grotere toeloop van nieuwe adspiranten en een mindere afvloeiing van personeel. In Utrecht wordt veel aandacht besteed aan de verhouding politie-burgery. Voorlichting aan het publiek over de taak van de politie en de uitvoering daarvan, blijkt in de loop der jaren vruchten te hebben afgeworpen. Ook aan de interne voorlichting van het politiepersoneel wordt veel aandacht ge geven. Bij een onderzoek van de Rijks Psychologische Dienst, waar van 250 korpsleden vrywillig meewerkten, bleek het perso neel positief is ingesteld ten aanzien van de politietaak, dat de onderlinge verhoudingen in het korps goed zijn en dat men een goede verstandhouding met het publiek in alle opzichten gewenst vindt. In het jaarverslag wordt herinnerd aan de in 1963 ingevoer de reorganisatie van de surveillancdienst. Deze blijkt tot tevredenheid te hebben gefunctioneerd. Vooral het instituut van de rayonhoofdagent biykt meer en meer aan zijn doel te beantwoorden. De rayonhoofdagenten behandelden vorig jaar in totaal 1921 klachten uit de burgerij, waarby zij dank zij hun contacten, in staat bleken deze klachten grondiger en effectlever aan te pakken dan vroeger mogelijk was. nu slechts gedeeltelijk afgebouwde pro jecten te voltooien en om de getroffen werknemers weer werkgelegenheid te bieden. AMSTERDAM De mededeling van de Amsterdamse accountant A. Vos, secretaris van het actiecomité van Teixeira-gedupeerden, over de opheffing van het comité, heeft tot strubbelingen geleid. De heer Vos Is, naar thans blykt, nogal eenzydig tot ontbinding van het comité overgegaan. Volgens een ander bestuurslid, de heer J. W. Bakker uit Bloemendaal, heeft de comité-secretaris zyn verkla ring afgelegd zonder ruggespraak met de overige bestuursleden, laat staan met de achterban van ongeveer 120 gedu peerden in de surséance van het Am sterdamse bankierskantoor. De heer Bakker meent, dat het actie comité nog steeds bestaat en dat de heer Vos slechts is uitgetreden. Hij ziet ook na de benoeming van een commis sie van crediteuren nog wel degelijk een taak voor het comité. De heer Vos zou zich van de zaak hebben afgewend uit teleurstelling over het feit, dat hij niet door de rechtbank in de crediteuren commissie is benoemd. De voormalige comitésecretaris, die in de affaire- Teixeira zeer veel van zich heeft doen spreken, ontkent dit. Intussen heeft zich een nieuwe „ster ke man" aangediend, die de leiding van de acties, onder meer tegen het beleid van de bewindvoerders, wil overnemen, in de persoon van de heer J. G. Larr- wyn, naar hy zegt zelf voor anderhalf miljoen gulden gedupeerd. De heer Larrwijn verklaarde desgevraagd op korte termijn een openbare vergadering van gedupeerden in Amsterdam te zul len bijeenroepen. In deze vergadering zal worden gesproken over de huidige situatie bij Teixeira en over verder te voeren acties. ROTTERDAM De Rotterdamse re cherche heeft de 34-jarige machinist R. J. A. uit de Maasstad gearresteerd wegens zware mishandeling van zijn 22-jarige ex-verloofde. De machinist had de jonge vrouw, een verpleegster, ernstige verwondingen aan hals en schouders toegebracht met een schaar. Volgens de Rotterdamse politie, had de man zijn ex-verloofde meegelokt naar zijn kamer en had hij haar daar met de schaar bewerkt. De agressivi teit van de Rotterdammer had, aldus de politie, zijn oorzaak gevonden in het feit, dat de verpleegster kort geleden de verhouding had beëindigd. De verpleegster is opgenomen in een Rotterdams ziekenhuis. Hoewel haar verwondingen van ernstige aard zijn, bestaat er geen levensgevaar. STOCKHOLM De staking van on derwijzers in Zweden is heden beëin digd. Beide partijen hebben zaterdag middag de voorstellen van de bemidde lingscommissie aanvaard. Deze voor stellen behelzen belangrijke verbetering van de salarissen van de leraren. Beide partijen accepteerden het voor stel, dat door een bemiddelingscommis sie was gedaan. De commissie was door de Zweedse regering ingesteld. Een schone koe is meer waard dan een vuile. Dat ondervond een vee handelaar op pijnlijke wijze tijdens de markt in Druten. 's Morgens vroeg verkocht hij een koe, die er nogal vuil uitzag. De nieuwe eiegenaar maakte 't dier schoon, wreef de vacht in met bo ter, borstelde en kamde. Dat had resul taat, want de koe bracht 75 gulden meer op. Koper was de niets vermoe dende vorige eigenaar De voorzitter van het Oranje-Groe ne Kruis (de bond van protes tants christelijke verenigingen voor wykverpleging in Nederland, dr. Joh. van der Spek, vindt dat het hoog tijd wordt, dat de financiële gunsten van de overheid worden vervangen door een op de wet gebaseerd recht op subsidie. 0 „Kromme Rijn N.V.", een doch termaatschappij van Bredero Vast goed N.V., gaat in Bunnik een gebied ontwikkelen, dat vlak tegen het terrein van „De Uithof", de uitbreiding van de Utrechtse universiteit, aan ligt. De N.V. gaat in dit gebied elfhonderd wo ningen bouwen, waarvan minstens driehonderd in de sociale sector. 0 Het aantal verkeersongelukken in Utrecht steeg van 9.843 in 1964 tot 10.360 in 1965. Er kwamen 32 mensen om (1964: 22) en er werden er 2276 (1976) gewond, onder wie 89 (98) kin deren van 0 tot en met 5 jaar en 225 (215) van 6 tot en met 13 jaar. De meeste ongelukken gebeurden op het verkeersplein Oudenrijn, ook al lag het aantal (374), aanzienlijk onder dat van 1964 (477). Op de veemarkt in Utrecht werden vorig jaar 238.553 dieren aange voerd; 8,85 procent meer dan in 1964. Het gemiddelde stijgingspercentage van de tien grootste veemarkten in Nederland is 3,78. Het aandeel van de Utrechtse markt in de totale aanvoer op de Nederlandse veemarkten steeg van 9,09 tot 9,48 procent. O In Utrecht is vorig jaar een proef genomen met plastic vuilnisem mers. In het jaarverslag over 1965 van de Reinigings-, markt- en Havendienst wordt deze proef geslaagd genoemd. De Utrechters kunnen nu bij het aan schaffen van een nieuwe emmer kie zen tussen een emmer van zink of een van plastic. Eind 1965 waren 250 plastic emmers en ruim 103.000 zinken emmers in gebruik. 9 Beleidsvorming bij de overheid en die in het bedrijfsleven is zaterdag het onderwerp van gesprek geweest in een studieconferentie te Scheveningen, die was georganiseerd door de Centra le van Hogere Ambtenaren en de Raad van Verenigingen van Hoger Perso neel. 0 Zaterdagnacht hebben onbekenden 2500 meter bovengrondse kabel van de Provinciale Limburgse Elektrici teitsmaatschappij op de Heijdse Peel- weg te IJsselsteijn gestolen. Deze ka bel stond onder stroom en was de stroomleverancier van een afgelegen boerderij. 9 Ter gelegenheid van het vierde Limburgse Europese Jongerencon- gres, dat zaterdag in Maastricht is ge houden, heeft de Heel-Limburgse jeugdraad de Belgische en Nederland se regeringen gevraagd op korte ter mijn een interlimburgse universiteit op te richten. 9 In de nacht van donderdag op vrij dag hebben onbekenden het ge denkteken op het Engelse oorlogskerk hof te Venray beklad door er met zwarte verf o.a. scheldwoorden op te schilderen. Op 182 van de ruim 600 kruisen waren met zwarte verf ha kenkruisen geschilderd. De Engelse mi litairen zijn allen in 1944 bij de be vrijding van Venray gevallen. 9 De ca. 150 leden tellende Hongaar se Club in Amsterdam heeft zater dagmorgen in haar sociëteit „Het Leeuwenpoortje" een korte plechtig heid gehouden ter herdenking van het feit, dat tien jaar geleden het Hongaar se volk tegen zijn communistische overheersers in opstand kwam. 0 Aan boord van de Nederlandse on derzeebootjager Hr. Ms. „Zee land" is zaterdagmiddag in de haven van Palermo een begin van brand ont staan in de wasserij. De bemanning was de brand snel meester en de schade was gering. UTRECHT Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming heeft in principe, beslo ten een jeugdlidmaatschap voor min derjarigen in te stellen en te bevorde ren, dat de mogelijkheid voor volledi ge hulpverlening aan de consultatiebu reaus voor minderjarigen wordt open gesteld. Mevrouw dr. M. Zeldenrust Noordanus, voorzitster van de NVSH, heeft dit voornemen aangekondigd in haar openingsrede op het congres van de NVSH, dat dit weekeinde in Utrecht is gehouden. Het NVSH-hoofdbestuur zal een commissie instellen om de di verse aan het jeugdlidmaatschap ver bonden aspecten te onderzoeken. Mevr. Zeldenrust beschouwt het als een toekomstige taak van de N.V.S.H. meer aandacht te besteden aan de jon geren. „We moeten steeds beseffen, dat bijna 52 procent van de Nederlandse bevolking tot de beneden 30-jarigen be hoort", zei zij. De jongeren experimenteren wat meer. „Het voorechtelijk geslachtsver keer zou in de toekomst wel eens zo'n omvang kunnen aannemen, dat men er niet meer om zeuren wil", aldus me vrouw Zeldenrust, die daaraan toevoeg de, dat deze verandering in de seksue le moraal eisen stelt aan een organisa tie als de NVSH, die er immers is om voorlichting en hulp te geven. Zij ver telde, dat de NVSH thans 209.000 leden telt. Veel aandacht schonk mevrouw Zel denrust aan de veranderende seksuele moraal. Het gaat voor velen te snel. Wat vroeger een eeuw duurde, vol trekt zich nu in een periode van tien of vijf jaren, zo is de indruk van de NVSH-voorzitster. Zij gelooft, dat de veranderende houding ten aanzien van de seksualiteit moet worden beoordeeld in het licht van de totale verandering van de maatschappelijke verhoudingen. De samenlevingsbanden zijn gewijzigd. Sociale klassen, die zich vroeger met elkaar verbonden achtten, zijn verdwe nen. De leeftijdsgroepen zijn steeds meer een rol van betekenis gaan spe len. De stroomversnelling voltrok zich sneller dan menigeen heeft verwacht. Hoe reageert men op al deze veran deringen? Velen reageren met een ver stard conservatisme, anderen laten de ontwikkelingen gelaten over zich heen gaan en in hun onzekerheid zijn ze een speelbal voor de demagogen. Anderer uiten zich in een onverantwoordelijke progressiviteit. Als voorbeeld noemde mevr. Zel denrust in dit verband de opmerkin gen, die de psycholoog prof. dr. J. H. van den Berg dezer dagen heeft gemaakt op het congres voor open bare gezondheidsregeling in Eindho ven. „Doe meer sex in het leven en de mensen willen een kleiner kinder tal; en hef de bezwaren tegen abor tus en sterilisatie op", was zijn plei dooi. Fel verzette mevr. Zeldenrust zich tegen deze gedachtengang. Zij onder kende daarin een grenzeloos onbegrip en een minachting voor de werkelijk heid. Zij wenste de uitlatingen niet als progressief-denkend te kwalificeren, „maar het is slechts een in kreten weergeven van een burgermansmo- raal". Het heeft, volgens mevr. Zelden- rust, geen zin zich in kreten te gaai uiten. De NVSH wenst daaraan althans niet mee te doen. Zij wenst niet vast t« houden aan een verstard conservatis me en gaat evenmin gelaten afwach ten. Wel wenst de NVSH de aandacht te vestigen op de hedendaagse proble men en taken die in de toekomst op een oplossing wachten. Als voorbeelden noemde zij de abortuswetgeving, die niet juist wordt geïnterpreteerd, de hu welijkswetgeving. die verruimd moet worden en de houding ten opzichte van de homoseksualiteit. („Hierbij is spra ke van wetenschappelijke vooroordelen, die met even grote gestrengheid wor den gehanteeerd als vroeger de religieu ze regels"). Levende problemen aan de orde stel len en zich bezinnen op toekomstige taken en nagaan hoe de verenigings structuur daarbij dient te worden aan gepast, beschouwde mevrouw Zelden- rust-Noordanus als de meest urgente taken van de NVSH.

De Vallei | 1966 | | pagina 9