K.Y.P.-partijraad gaat zaterdag niet door ARAM De IGouden I Cobra Romanprijs 1966 voor G. K. v. h. Reve Germaine Dermoz overleden PERSONALIA UIT DE KERKEN Scheepvaartberichten Uitstel tot na de crisis Vijf doden in het verkeer RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND Morgen ZO BOEIEND IS NU ZO BOEIEND IS PANORAMA DEZE WEEK Benoemt Overleden Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet n appel Gemeenschappelijke dienst van rooms en oud-katholieken NAVO-documenten uit Main opgevist Nieuwe aanvallen op Soekarno TELEVISIE Snoep verstandig eet 'n appel T.V. LANGENBERG Pagina 2 DINSDAG 8 NOVEMBER 1966 Eens nemen ze, op de terugweg van de grootmoeder in Hamburg, tijdelijk hun intrek in Eutin om de vorst-abt van Luebeck te begroeten, die sinds de dood van Karl von Hol- stein landvoogd in Kiel is. Hij heeft zijn pupil meegebracht, de elfjarige Peter Ulrich, de kleinzoon van Peter de Grote. Welbeschouwd zou de vorst-abt alle reden hebben om zich Intensief bezig te houden met de op voeding van zijn pupil, want de jon gen staat als eerste op de nominatie als pretendent naar de Zweedse troon, en ook op de Russische kroon heeft hij een aanspraak, zij het mo menteel zonder vooruitzichten. Maar niet iedereen kan opvoeden en daar om heeft de voogd die vervelende functie overgedragen aan een Koer- lander, een zekere Bruemmer, zon der zich veel zorgen te maken over de pedagogische bekwaamheden van deze man. In feite is Bruemmer er zo ongeschikt voor als maar moge lijk is; het mankeert hem aan ont wikkeling, aan vriendelijkheid en ge duld, en zijn opvoeding blijft zodoen de beperkt tot willekeurige verboden en straffen en een louter africhten voor representatief optreden. Met nieuwsgierige blikken bekijkt de kleine Sophie de sollicitant naar twee tronen. Ze ziet een tere en voor zijn leeftijd erg kleine jongen, die door het schitterende parade-uniform waarin ze hem hebben gestoken al leen maar nóg tengerder lijkt. Zijn gelaatstrekken zijn wel mooi, maar ze worden bedorven door het dunne, vlasblonde haar dat tot op zijn schou ders valt. Zijn manier van doen is schuchter en onhandig. Niemand heeft het historische ogen blik waarop deze beide kinderen el kaar voor het eerst volgens alle re gels van de hofetiquette de hand ge ven, gadegeslagen en onthouden niemand kan op dat moment ook ver moeden dat en hoe zij voorbestemd zijn eikaars noodlot en ongeluk te worden. Een zonderlinge lotsbeschik king heeft ieder van hen gegeven, wat de ander het vurigst begeert en het pijnlijkst ontbeert. Hoe gelukkig zou Sophie zijn als ze een jongen kon zijn, een jongen met het vooruitzicht eens te zullen regeren! Hoe gelukkig zou deze jongen zijn, wiens gemoed door de plichten van het uitverkoren zijn evenzeer wordt bezwaard als zijn tere lichaam door het veel te mooie uniform, als hij argeloos in het park had mogen spelen met zijn leeftijd genootjes! Hij speelt het liefst met poppen maar juist dat is hem het allerstrengst verboden. En Sophie zou dolgraag op een paard zitten, in het herenzadel natuurlijk, en met wat een vurige ijver zou ze niet leren, als ze zou weten dat het om de voor bereiding voor een toekomstig regent schap ging. Niemand weet of de kinderen met elkaar over deze afgrijselijke blind heid van het lot hebben gesproken, niemand weet of ze eigenlijk wel meer dan een paar conventionele zinnen hebben gewisseld. (Wat de latere Catharina over deze eerste ontmoeting met haar toekomstige echtgenoot vermeldt, is absoluut on geloofwaardig, in de eerste plaats spreekt ze zichzelf tegen. In haar eerste memoires die ze nog tijdens het leven van Peter schrijft, ziet ze aller lei bewanderenswaardigheden in de onhandige jongen; twintig jaar la ter, als alleenheersende keizerin van Rusland, beweert ze dat hij toen al een dronkaard was. Beide keren be zwijkt ze voor de verleiding om het verleden te vervalsen naar gelang het strookt met haar belangen van het ogenblik). Een jaar of twee later, in het huis van haar grootmoeder te Hamburg, leert Sophie de Zweedse graaf Cylen- borg kennen. Deze idealistische zon derling raakt in gesprek met het op groeiende meisje, om wie zich verder niemand bekommert, en hij wordt verrast door haar helder, beweeglijk verstand. Hij is èèn van die zeldzame mensen wie het gegeven is een geslo ten kind tot spreken te krijgen, en zo merkt hij spoedig dat er achter So phies vrolijkheid een verdriet schuil gaat en wat de reden van dit ver driet is. Hij doet voor haar wat hij kan en dat is niet weinig. Hij geeft haar een gevoel van eigenwaarde, want hij maakt er geen geheim van dat hij haar verstand zeer hoog aanslaat hij noemt haar zelfs een filosofe en dat maakt grote indruk op het kleine meisje maar hij spreekt bovendien met Johanna Elisabeth en dat in tegenwoordigheid van Sophie: „Madame, u kent het kind niet," zegt hij, „zij bezit meer ziele- en geestes- deugden dan u vermoedt. U moest zich eens meer met uw dochter be moeien, ze verdient het". Op de moe der maakt dat vermoedelijk geen al te diepe indruk; maar voor de doch ter blijft het een onvergetelijke er varing. En dit des te meer daar Gyllenborg de enige is die iets bijzonders ontdekt aan de opgroeiende Sophie. Alle an deren zijn in die tijd eenstemmig van mening, dat ze een lief meisje is met goede manieren en een natuurlijke, innemende opgewektheid. Niemand kan ook maar iets opvallends ont dekken, noch wat haar geest noch wat haar karakter aangaat, aan dit meisje dat voorbestemd is één van de belangrijkste en beruchtste vrou wen uit de wereldgeschiedenis te worden. Het is de loop der gebeurtenissen die de kleine Sophie tot de grote Catharina zal maken, en zij draagt daar niets toe bij dan haar ongebro ken wilskracht, haar vurige eerzucht en dat wat een hofdame zeer zuiver aangevoeld maar verkeerd uitge drukt, „koel, berekenend verstand" noemt. Koel, berekenend verstand is nuttig bij kleine zaken, maar het brengt je niet ver en zeker nooit tot grote hoogte, daarvoor is een stuw kracht van heel andere aard nodig. Wat Sophie bezit, en wat de meeste mensen die het niet bezitten, aanzien voor koel, berekenend verstand, dat is haar werkelijkheidszin, haar vermogen om iedere gegeven realiteit te zien, te accepteren en er zich op de een of andere manier naar te schikken. Dat heeft ze om te be ginnen bewezen met haar gedrag te genover haar moeder: ze is alleszins gevoelig voor de onrechtvaardigheid, maar ziet tevens het zinloze in van ieder verzet bij zo'n ongelijke krachtsverhouding. Frederik de Gro te heeft hetzelfde inzicht, tegenover zijn vader, met een veel hogere prijs moeten betalen. Ook voor de moeder Johanna Eli sabeth zijn deze jaren vervuld van bitterheid en teleurstelling. Ze kan maar niet berusten in het kleine, be scheiden levenslot aan de zijde van de eerwaardige maar allervervelend ste Christian August. Waarom gaan ze toch niet naar Berlijn, dichter bij het hof carrière maken? De vorst teressante mensen en afwisseling, en misschien kan Christian August aan het hof carrière maken De vorst denkt er anders over: al zijn voorva deren hebben het kleine inkomen uit hun land ook daar uitgegeven, hij mag zich niet in een avontuur stor ten waarvan het resultaat zeer twij felachtig is, terwijl het enkel zeker is dat zijn uitgaven erdoor zullen stij gen. En heeft hij wel de capaciteiten om carrière te maken aan het hof? Johanna weet zelf dat hij die niet heeft. Ja, als het aan haar zou lig gen! Zij meent dat zij alles heeft wat nodig is om een „grote vrouw" te worden: wijsheid en tact, scherpzin nigheid en een wereldwijs optreden. En al deze capaciteiten moeten in het bekrompen, ellendige Zerbst verdro gen! In 1740 sterft koning Frederik Wil lem. Johanna weet wat de dames aan het hof in dergelijke gevallen beho ren te doen, ze voelt zich als een da me van het Berlijnse hof, ze laat zich een rouwjapon aanmeten en doet haar best ook de andere voorname dames van Stettin ertoe te brengen rouw te dragen. Maar de dames wil len daar niets van weten, ze vinden het gedrag van de vorstin smakeloos en hun geroddel daarover dringt door tot in Berlijn. Als Johanna aan het hof komt voor de inhuldiging van de nieuwe koning, wordt ze door zijn familie, zij het ook langs een zacht lijntje, ter verantwoording geroepen. Ze ontkent alles heel handig, het is niets dan lasterpraat van valse, ja loerse vrouwen. Overigens krijgt ze de jonge koning niet te zien, hij heeft heel andere dingen aan zijn hoofd dan de vrouwen uit zijn omgeving of de vorst van Zerbst: hij moet zich uit- rusten voor de eerste Silezische oor- log. Juist als die uitbreekt, krijgt S Christian August een lichte beroerte. De eerste en gunstige gelegenheid om zich verdienstelijk te maken voor J de jonge vorst is voorbij. Bijna tegelijkertijd komt er echter een belangrijk bericht uit Rusland: Elisabeth, de dochter van Peter de Grote, heeft de regerende familie, de éénjarige tsaar Iwan en zijn moe der, regentes Anna, ten val gebracht 3 en zich meester gemaakt van de troon. Dit bericht vervult Johanna met geweldige activiteit. Elisabeth was immers verloofd geweest met Johanna's broer, en naar men zegt, is zij tot dan toe ongehuwd gebleven omdat ze de herinnering aan de do- de bruidegom niet vergeten kan; Eli- sabeth is de tante van Peter Ulrich von Holstein en zodoende, zij het ook heel ver, verwant met Johanna. En J Elisabeth voelt veel voor de Holstei- J ners, dat is bekend, ze heeft dikwijls geïnformeerd naar het welzijn van de 3 familie. Johanna begint onmiddellijk aan een brief aan de nieuwe Russische S tasrin. Die laat ze ditmaal niet schrij- ven door haar zwaartillende echtge- noot, ze schrijft hem zelf en ze schrijft beter dan hij. Het wordt een overdreven brief, vol goede wensen J voor een lang leven en een gelukkige regering. De brief heeft succes: zo snel als de middelen van de toenma- lige posterijen .maar toelaten, komt er antwoord. Een verrukkelijk ant- woord! Niets is heerlijker dan wan- neer een grote een kleine om een gunst vraagt, en dat doet de tsarin. Ze vraagt om het portret van haar gestorven zuster Anna dat zich in het bezit van de vorstin van Zerbst be- vindt. Men kan zich voorstellen met welk een bereidwilligheid aan dit verzoek wordt voldaan. Het portret van Anna von Holstein verhuist met de eerstvolgende koerier naar Rus- land. Enkele weken later betuigt de tsarin haar dank en ze betuigt die op werkelijk keizerlijke manier: ze stuurt de verblinde vorstin haar eigen portret, geheel gevat in briljanten, j Het sieraad is wel twintigduizend daalders waard. En dat is nog niet alles: Elisabeth van Rusland bereikt wat alle vazalletrouw van de vorst en de attenties van zijn vrouw aan het Berlijnse hof niet hebben kunnen be- J reiken: Frederik schijnt eindelijk zijn trouwe dienaar Christian August op 3 te merken en verheft hem tot veld- maarschalk. Weldra komen er nog andere be- richten die ertoe leiden dat de op- nieuw aangewakkerde familietrots van Johanna geweldig stijgt. De jon- ge Peter Ulrich von Holstein wordt plotseling samen met zijn opvoeder AMSTERDAM Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben, op advies van de daartoe door hen inge stelde jury bestaande uit de heren A. Kossmann, R. Nieuwenhuys en B. J. H. Stroman, besloten de romanprijs '66, die betrekking heeft op in 1964 en 1965 gepubliceerde werken, toe te kennen aan G.K. van het Reve, voor zijn in de Stolareeks van G. A. v. Oorschot ver schenen werk „Op weg naar het ein de". De prijs is 400 gulden groot. PARIJS Germaine Dermoz, een van de bekendste actrices in Frankrijk tussen de twee wereldoorlogen, is maandag na een langdurige ziekte op 77-jarige leeftijd overleden. Germaine Dermoz, wier juiste naam Germaine Deluermoz luidde, speelde onder meer de moeder van Jean Marais in „Les parents terribles" van Jean Cocteau. Ook als filmster oogstte zij veel roem, onder meer in de film „Cromwell" die in 1912 werd voltooid. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De voor zaterdag 12 november uitgeschreven partijraad van de Katholieke Volkspartij, waar de af gevaardigden van de partijafdelingen uit het gehele land bijeenkomen, is uit gesteld tot na het einde van de kabi netscrisis. Het K.V.P.-bestuur heeft dit in zijn maandagavond te Utrecht gehou den vergadering besloten. Voor de partijraad van 12 povember bestond in kringen van de K.V.P. gro te belangstelling, omdat op deze verga dering het beleid van de K.V.P.-fractie tegenover het kabinet-Cals zou worden besproken. Het K.V.P.-bestuur heeft tot uitstel besloten, omdat het van oordeel ADVERTENTlh Bruemmer naar Rusland gehaald, hij wordt naar de Griekse kerk gebracht en benoemd tot troonopvolger van de tsarin. Zijn vroegere voogd echter, de vorst-abt van Luebeck, Johanna's broer, wordt door tussenkomst van het Russische hof tot koning van Zwe- den gekroond. De nieuwe zon van Moskou ver- warmt het hof van Zerbst met zijn kwistige stralen. Nu heeft Johanna een koning tot broer, een troonopvol- ger tot neef, nu heeft zij het voor het S zeggen in huis; Christian August, de lamlendige veldmaarschalk bij de gratie van zijn weldoenster, is volko- men van zijn plaats verdrongen. On- verdroten bezint zij zich op nieuwe 5 mogelijkheden om nog beter te pro- fiteren van de gunst van de Russi- sche heerseres. Daarbij valt haar oog op haar doch- ter. Het kind is niets bijzonders, be- slist niet maar daarop komt het, zoals bekend is, bij politieke huwe- lijken het minst aan. Waarom het lot niet een beetje in de kaart gespeeld? Als de Russische tsarin het leuk vindt familieportretten te verzamelen, dan zal ze stellig niet oningenomen zijn met een schilderij van haar jonge bloedverwante uit Zerbst. In Berlijn 3 woont een beroemde hofschilder, Pai- J ne. (Wordt vervolgd) J DEZE WEEK: Wanneer'Panorama's hoofd redactie besluit ruim tien pagina's beschikbaar te stel len voor een ongelooftijk boeiend verhaal dat aan de werkelijkheid ontleend is, mag men wel aannemen, dat het meer dan de moeite waard is. Panorama slaagde er in de hand te leggen op een volstrekt ver bijsterend en schokkend relaas: de ontvoering van twee mensen door Nonsens? Neen! Een te goeder naam en faam bekend psychi ater heeft patiënten onder zware hypnose laten vertellen wat zij zelf niet wisten: dat zi door een vliegende schote ontvoerd zijn geweest. DIT IS HET EERSTE ON PARTIJDIGE, ZUIVER-WE- TEN SCHAPPELIJK GE ANALYSEERDE VERHAAL OVER VLIEGENDE SCHO TELS EN HUN BEMANNIN GEN, verteld door twee volkomen nor male mensen. Droom of werke lijkheid? Men leze de commen taren van psychiater Dr. B. Simon en het magnetoband- verslag van zijn onderzoekin gen in Panorama deze weekl Wees verstandig. Stuur naam en adres op een briefkaart aan Panorama-Haarlem. Dan krijgt u voortaan elke week Panorama thuis voor 45 cent. Dat is 10 cent goedkoper, dan het losse num mer dat u deze week voor 55 cent koopt, om dat verhaal over die vliegende schotel te lezen. '////////////////////////////////////////////////////////////////////////////'//////w"/"///////////////////////w/w. 77. „Kim! Mijn zoon!" roept de rijk geklede bezoe ker ontroerd en met wijd gespreide armen vangt hij de naar hem toesnellende jongen op en om helst hem vol tederheid. Sheik Dahouddin, die met een ironisch lachje dit blijde weerzien heeft gade geslagen, verbleekt als Kleine Kim zich uit zijn vaders armen losmaakt en met een beschuldigen de wijsvinger naar hem wijst. „Daar staat de m an die ons dorp overvallen heeft en die mij heeft ont voerd", roept de Jongen kwaad uit. „Hij heeft mij verkocht als slaaf, vader, aan die boze Abdullah, die hier ook in dit paleis is!" „Wat heb je daar op te zeggen, Dahouddin?" vraagt Kim's vader scherp. „Uw zoon vergist zich, O Grootmachtige", grijnst Dahouddin.. Ik ben destijds door die schurk Abdullah misleid... Hij vertelde mij dat Kim zijn zoon was en dat uw dorpsgenoten de jongen van hem geroofd hadden. Ik meende dus een goede daad te verrichten, toen ik uw dorp overviel en Kim naar Abdullah bracht..." l) Met ingang van 1 november is als gasthoogleraar in de culturele an tropologie aan het Instituut voor Vol kenkunde en niet-westerse Sociologie van de Rijksuniversiteit in Utrecht ver bonden prof. dr. Koentjaraningrat, die een aantal colleges zal overnemen van prof. dr. H. Th. Fischer. Aan zijn over komst is medewerking verleend door de internationale technische hulpverlening. De 43-jarige prof. Koentjaraningrat is sinds 1962 gewoon hoogleraar in de cul turele antropologie aan de universiteit van Indonesië in Djakarta. 0) Op zeventigjarige leeftijd is in Pa rijs overleden prof. Etienne Guilhou. De overledene is directeur geweest van Maison Descartes (Institut Frangais) in Amsterdam en cultureel ambassade raad van de Franse ambassade hier te lande. Prof. Guilhou was bijzonder hoog leraar vanwege het genootschap Neder land-Frankrijk. In 1962 verliet hij ons land wegens een benoeming tot inspec- teur-général de l'instruction publique. 0) In het ziekenhuis te Baarn is op 64-jarige leeftijd overleden de heer Joh. L. Th. Colson, oud-journalist en fo tograaf. Joop Colson, die door zijn tal rijke vrienden de nestor van de Amster damse bohémiens werd genoemd, was onder meer 25 jaar stadhuisfotograaf in Amsterdam. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: naar Goes (tevens tot be stand in het pastoraat te Vlissingen) (toez.): J. C. van den Berg te Haaks bergen. Bedankt: voor Hedel: C. Treure te Has selt; voor Poortvliet: G. Veldjesgraaf te Nederhemert; voor Wijk bij Heus- den: C. Vos te Gouda; voor Emmel- oord: D. J. Miedema te Dokkum. f Wegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd, is aan ds. P. G. van den Hooff te Hilversum, met ingang van 13 november, eervol emeritaat verleend. In het kerkelijk leven in ons land heeft ds. Van den Hooff een vooraanstaande plaats ingenomen, vooral als praeses van de Hervormde Synode. Geref. Kerken. Aangenomen: naar Opende (Gr.): A. A. Oosterbrink te Varsseveld; naar Via- nen: E. Groenenberg te Oppenhuizen. Geref. Kerken (vrygem.). Aangenomen: naar Wezep (2e pred.pl.): L. W. G. Blokhuis to Zuidhorn; naar Rotterdam-Delfshaven (voor de gees telijke verzorging van varenden): J. Blokland te Rotterdam-Feyenoord. Vrye Evang. Gem. Bedankt: voor Groningen: Q. van der Vrie te Wormerveer. Kleine vaart. Calchas 5 vn Cartagena nr Malaga; Hoorneboeg pass. 4 Brunsbüttel nr Man- tyluoto; Lifana 5 te Rotterdam; Steen bergen 8 vn Bordeaux nr Le Havre; Voorwaarts pass. 5 Brunsbüttel nr Bilbao; Zus 5 80 n Londonderry nr Wismar. Grote vaart. Aagtekerk 6 te Hamburg; Acila 6 te Curasao; Aegis 5 te Santa Cruz; Alk maar 4 te AmsterdamAlnitak 5 145 zw Sardinië nr. Beiroet; Amstelhoek 5 40 z Kp Ray nr Ceuta; Balticborg 4 vn Delf zijl nr Bohus; Bengalen 3 1400 ono Ta hiti nr Papeete; Blitar 5 te Hamburg; Cinulia 8 te Mohammedia; Dinteldijk 5 590 no Bermuda nr Bermuda; Gaas- terdijk 7 te New York; Gaasterkerk 5 30 nw Kuria Muria nr Bahrein; Ga- roet 4 vn San Antonio nr Talcahuano; Goeree 5 340 z Ascension nr Baltimore; Gooiland 5 85 n Tenerife nr Amsterdam Hollandsdiep 3 600 w Panama nr Dai- ren; Kara 8 te Skelleftehamn; Karimun 7 130 ozo Kp Leeuwin nr Aden; Ken- nemerland pass. 6 Kp Finisterre nr Las Palmas; Kinderdijk 3 vn San Francisco nr Oakland; Koningswaard 5 330 z Santos nr Curasao; Kopionella 5 330 w Sabang nr Singapore; Koudekerk 7 vn Genua nr Marseille; Krebsia 14 te Tri nidad verw., 5 45 no Kp.Villano nr Tri nidad; Ladon 5 100 no Sombrero nr Cu rasao; Langkoeas 3 te Londen; Main- lloyd 3 te Keelung; Medon 5 600 nno Paramaribo nr Europa; Merwelloyd 11 te Lissabon verw.; Mississippilloyd 6 te Damman; Musilloyd 7 vn Luanda nr onbekend; Oostkerk 7 390 zo Genua nr Genua; Parthenon 5 140 n Pto Rico nr Baltimore; Provenierssingel 3 te Sa vannah; Purmerend 5 vn Curasao nr Pta Cardon; Randfontein 7 400 wnw Walvisbaai nr Tenerif e; Rondo 7 te Ge nua; Schouwen 7 vn Nagoya nr New castle; Sepia 4 360 zzw Madeira nr Tranmere; Sloterkerk 2 te Livorno; So lon 5 vn New York nr Aruba; Spaarne- kerk 7 te Marseille; Straat Freetown 4 100 o Madagascar nr Durban; Tero pass. 6 Oost Cuba nr Montreal; Utrecht 3 te Ashtabula; Vltrea 7 400 zw Bombay nr Mena; Zaankerk 5 te East London. is, dat zolang de kabinetscrisis blijft duren, fractievoorzitter Schmelzer geen volledige opening van zaken kan geven. Een duidelijke discussie is pas moge lijk, aldus werd van K.V.P.-zijde mee gedeeld, wanneer de formatiepogingen met succes zijn bekroond. In tegenstelling met andersluidende berichten, wordt nog door het K.V.P.- bestuur meegedeeld, dat ministers nooit aanwezig zijn op vergaderingen van de partijraad. Gewoonlijk zijn bewindslie den wel tegenwoordig op congressen van de partij. Ook deze keer zouden de ministers de vergadering van de partijraad niet bijwonen, zodat de be richten, volgens welke de K.V.P.-leiding bevreesd zou zijn voor het optreden van de ministers, worden tegengespro ken. GRUBBENVORST Een 25-jarige inwoner van Swolgen (L.) is in de nacht van zondag op maandag met zijn auto tegen een boom gereden, vervolgens over de weg geschoven en daarna tegen een boom aan de andere zijde van de weg gebotst. Zijn 22-jari- ge passagier, de heer Martens, even- uit Swolgen, was op slag dood. De be stuurder zelf moest met ernstige ver wondingen in het ziekenhuis te Horst worden opgenomen. 0 De 7-jarige ongehuwde N. Jennis- sen uit Roosteren, die sinds zon dagavond half zes werd vermist, blijkt te zijn verdronken in het Julianaka- naal. Hij is na afloop van een voetbal wedstrijd waarschijnlijk door de duis ternis misleid en met zijn bromfiets in het kanaal gereden in de haven te Buchten, waar zijn stoffelijk overschot maandagmiddag werd opgedregd. 0 De 3-jarige Marietje Verbeek uit Heeze is maandagmiddag in haar woonplaats onder een auto gekomen en daarbij dusdanig gewond dat ze enige tijd later in het ziekenhuis te Geldrop overleed. 0 In het Academisch Ziekenhuis in Utrecht is de zevenjarige Menno Werri uit Lopik overleden aan de ge volgen van een verkeersongeluk, waar bij hij vrijdag was betrokken. Op die dag gleed hij van de stoeprand in zijn woonplaats en kwam onder een vuil nisauto. O De 75-jarige heer M. van Essen uit Barneveld is maandagmiddag bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. Hij kwam per bromfiets een uitrit naar de Wesselsweg uitrijden en werd toen gegrepen door een perso nenauto. ADVERTENTIE ADVERTENTIE UTRECHT In de Sint-Getrudis- kerk in Utrecht is maandagavond, voor het eerst in de geschiedenis, een litur gische dienst gehouden, waarbij zowel de Rooms-Katholieke aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Alfrink, als de oud- Katholieke aartsbisschop van Utrecht, mgr. Rinkel, met andere leden van beide episcopaten bijeen waren in één kerk, de oud-Katholieke St.-Gertrudis- kerk. Ook vele vertegenwoordigers van de geestelijkheid en de gelovigen van bei de kerken woonden deze dienst bij. Tij dens de plechtigheid zijn zowel van Rooms-Katholieke als van oud-Katholie ke zijde officiële verklaringen afgelegd, die de weg openen voor een nieuwe ont moeting en verhouding der beide ker ken. FRANKFORT Eind vorige maand is een koffer, waarin zich geclassifi ceerde NAVO-documenten en een uni form van een Turks officier bevonden, uit de Main opgevist, zo is vandaag in Frankfort onthuld. Veiligheidsbeambten zoeken naarstig naar de eigenaar. Inmiddels is komen vast te staan, dat de koffer op 26 of 27 oktober op het sta tion van Frankfort in het bagagedepot door een buitenlands uitziende man werd achtergelaten. Volgens de lezing van de bediende in het bagagedepot werd de koffer door een andere man opgehaald. Op 29 oktober werd de koffer met in houd drijvend in de rivier de Main aan getroffen, waarna een onderzoek dat nog voortduurt, werd ingesteld. DJAKARTA Generaal Abdul Haris Nasution, voorzitter van het voorlopige volkscongres, heeft gezegd dat pre sident Soekarno zich eens zal moeten verantwoorden voor „drie nationale tra gedies." Dat zijn, aldus Nasution, de misluk te communistische staatsgreep van ver leden jaar, de economische achteruit gang en het zedelijk verval. Nasution verklaarde dat Soekarno in gebreke is gebleven rekening en ver antwoording af te leggen voor deze drie „nationale tragedies" toen hij in juni het congres toesprak. Het vooraanstaande parlementslid Dahlan Ranuwihardjo verweet Soekarno dat hij nog steeds niet het wetsontwerp op de wettelijke status van het parle ment en het volkscongres, waar het parlement een deel van uitmaakt, had getekend. Als dat zo bleef zou gene raal Suharto moeten ingrijpen. HILVERSUM I 18.00 Country and Western Express. 18.20 Uitzending van de A.R.P. Spreker mr. W. de Kwaadsteniet, secretaris van de A.R.P. 18.30 Musicerende dilettant. 18.50 Ondernemend: Nws. en comm. in samenwerking met het Nederl. Kath. Ondernemers Verb. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Conciliepostbus. 19.35 Geestelijke liederen. 19.45 Zoekend geloven: nieuwe catechismus voor volwassenen. 20.00 Ste reo: Omroeporkest: klass. en mod. muz. 20.45 Voordracht. 21.05 Pianorecital: kl. muz. 21.25 Promenade-orkest en zangso list: amusementsmuz. 22.00 Kunst: cul tureel progr. 22.30 Overweging. 22.45 Vreemd: een keuze uit woord, zang en dans van elders en anders. 23.15 Con- tekst: informatief - kritisch programma. 23.45 Lichte orkestmuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Licht pro gr. uit Parijs: Tout k moi. 18.55 Voor de kleuters. 19.00 Gesproken brief uit Parijs. 19.05 Ontmoetingspunt: politieke gedachtenwisseling. 19.40 Licht orkest 20.00 Nws. 20.05 AVRO Dinsdagavond Show. 21.15 De Citadel, hoorspel. 22.00 Helpers weg: cabaretprogr. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.50 Clavecimbelrecitalkl. muz. Daarna Stereo: Omroeporkest met mod. muz. 23.55-24.00 Nw.s NEDERLAND I NTS/NOT: 11.10-12.00 Schooltelevisie 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Pipo de Clown. 19.05 Journ. voor gehoorgestoor den. NCRV: 19.35 't Is zo bij de lucht macht, TV-film. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Attentie. 20.45 Koningin Victoria, TV-spel. 21.30 Twaalf am bachten, dertien Bueno's: amusemente programma. 21.55 Vertel het aan al len... programma van het Nederlands Bijbelgenootschap. NTS: 22.25-22.30 Journaal. 23.00-23.30 Teleac: Kernfysi ca (6). NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Don Quichotte (5), TV-film. 20.30 Pre mière: nws over films. 21.00 De Be zetting (III) doc. film. CVKI IKOR/RKK: 22.00 Levend Verleden; De leeuw van Juda, documentaire. NTS: 22.30-22.35 Journaal. ADVERTENTIE l/IUUUJIIIHIHIIIUIIIft ting: Spaarzinnigheden: Een program ma over de vele handige en verstandi ge manieren waarop u kunt sparen. Vragen van luisteraars worden beant woord door de heer Coen van Hoewijk, hoofd van de Stafafd. Externe Betrek kingen van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. HILVERSUM U VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Socialistisch strijdl. 7.23 Lichte gr. muz. met report. (Om 7.30-7.35 Van de voorpag.: persoverzicht. Aansl.: wegen informatiedienst). VPRO: 7.55 Deze dag pr. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. muz. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, pr. voor de vrouw). 9.00 Amusem. muz. (gr). VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Semi-klass. gr. muz. 10.45 Voov de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Terugblik op 20 jaar Unesco. 11.40 Instr. ensem ble (opn).: Klass. muz. 12.00 Lichte gr. muz. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Metropole ork. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten en kalender. 13.25 Lichte muz. door pianotrio. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Alt en piano: klass. liede ren. 14.30 Pianorecital: mod. en klass. muz. 15.00 Voor de jeugd. (16.00-16.02 Nws.). 17.00 Voor de zieken 17.30 Mi litair comm. 17.40 Stereo: Filmmuziek. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Lichte orkesten en solisten. 10.00 Nws. 10.02 Populair verzoekpl. progr. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Operette- muz. 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Lichte gr. muz. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.02 Lichte muz. door Ned. artiesten. 16.00 Nws. 16.02 Platenprogr. voor de jeugd. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05 Rhythm and blues. 17.35-18.00 Hillbilly Time: Coun try en Western muziek. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. en herh. SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Moderne orkestm. (gr). 7.30 Nws. 7.32 Stero: Lichte orkestmuz. 7.40 Radiokr. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz. (gr). 8.30 Nws. 8.32 Instr. trio: mod. kamermuz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden.9.40 Voor de huisvr. 10.30 Morgendienst. 11.00 Lichte gr.muz. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Variant: actual., rep. en muz. 13.30 Or gelconcert (opn).: amusem. muz. 14.00 De familie Leenhouts, hoorsp. 14.25 Stereo: Klass. en mod. liederen. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeügd. 17.00 Five o'clock, pr. 17.15 Jazzmuz. 17.50 Overheidsvoorlich- Dinsdag 8 NOVEMBER 1966 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (van giste ren). 10.20 Die aktuelle Schaubde. 11.00 Reinhold (agele portret van een schilder. 11.30 Horst Jankowski- koor. 12.00-13.30 Actuele kroniek. 16.40 Nieuws. 16.45 Kinderprogramma. 17.00 Sinbad de zeeman, verhaal voor de kinderen. 17.15 Zweedse feuilleton (v. d. kind.). 17.45 Postbus 3003: die ren zoeken een baas. 18.00 Nieuws. (Regionaal programma: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.16 lm Zeitraffer. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.21 Docu mentaire. 19.59 Programma-overzicht. WDR: 18.05 Voor het gezin. 18.30 Hier und heute. 19.10 TV-film. 19.40 Film over Versailles. 20.00 Journ en weer- overz. 20.15 Rudi Carrell show. 21.00 Italiaanse film. 22.55 Journaal en weer- ber. Aansluitend: Commentaar. 23.10 Voortzetting trekking Televisieloterij 1966. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Actuele rubriek met muziek. 18.55 TV-film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nieuws en the ma's van de dag. 20.00 Sportspiegel. 20.30 Filmreportage. Aansluitend: Nws. 21.15 TV-film (niet geschikt voor jeug dige kijkers). 22.05 Berichten en me ningen uit het economische leven. 22.35 Nieuws, weerbericht en thema's van de dag. s

De Vallei | 1966 | | pagina 2