Gratie aan achterdeur voor Duitse nazi's Abortus-Bang woedt in provincie Utrecht N.K.V. wil terug naar het kabinet-Cals Set Snoezige Babykleertjes Bezorgdheid bij velen in Bonn ontstaan Ook dit jaar weer meer onwettige geboorten Treinreisje van 25 km op de treeplank Duitse school slaat invitatie van jubilerend Veendams lyceum af ook een kleine wijn kelder moet poed gekozen zijn! Duur stuk weg bij Schiphol Man door schot hagel gedood Gedenkboek deed voor rector de deur dicht Weer vrouw in Valkenburg overvallen GEKORTWIEKT Met medisch attest buiten gevangenis PROTEST Prof. P. Muntendam bemiddelaar fondsen-artsen Man lag wekenlang dood in woning Nalatige dragline- machinist gestraft Jonge meisjes Interne kwestie? In Tasmanië geen Verolme-werf Onoverkomelijke hindernissen voor vliegreis II u DINSDAG 8 NOVEMBER 1966 (Van onze correspondent) BONN Een onbehaaglijk gevoel heeft vele Duitsers bekropen bij de ge dachte, dat de Westduitse justitie met twee maten meet en dat oorlogsmis dadigers met de „goede maat" worden bediend. Het aantal gevallen dat zulke misdadigers op grond van medische attesten voortijdig op vrije voeten worden gezet dan fel opschorting van hun straftijd krijgen, schijnt gestaag toe te nemen. Men speekt in dit verband al van een soort „gecamoufleerde gratie". Op vrije voeten bevindt zich bij voorbeeld de belangrijkste beklaagde in het Auschwitz-proces, Robert Mui- ka. Hij werd tot veertien jaren gevan genisstraf veroordeeld. Op grond van een medisch attest werd hij ,,te ziek" verklaard om de straf uit te zitten. Mulka woont sinds een jaar te" Ham burg. Hij is blijkbaar niet zo ziek dat hij niet in zijn tuintje zou kunnen werken. Geval nummer twee is dat van de leider van een „Einsatzkommando", Ehrlinger. In 1961 werd hij te Karls ruhe veroordeeld tot twaalf jaar. In 1963 hief het gerechtshof dit vonnis gedeeltelijk op. Een nieuw proces wordt nog voorbereid. Intussen loopt Ehrlinger op vrije voeten rond, nadat een arts hem ongeschikt verklaarde voor een verblijf in een cel. Ehrlinger gaat met zijn vrouw wandelingetjes maken en doet samen met haar in kopen. Een derde geval: Otto Bradfisch, die in twee processen wegens mede plichtigheid aan de dood van 37.000 joden tot dertien jaar werd veroor deeld. In maart vorig jaar slaagde Bradfisch erin, zich te laten opnemen in een ziekenhuis te München. Hij werd daar als lopend patiënt behan deld, omdat er zogenaamd geen plaats was. Bradfisch woont bij zijn vrouw, die te München speciaal een tweede woning heeft ingericht. Nie mand doet Bradfisch iets. Dezer da gen heeft hij zich aan de linkerhand laten opereren. Hij staat niet onder toezicht van de politie. De minister van justitie wist niet eens, dat Brad fisch op vrije voeten was gesteld. Inmiddels heeft het internationale comité van ex-geïnterneerden de aandacht van de Duitse autoriteiten op bovenstaande gevallen geves tigd, die dank zij de waakzame Westduitse pers en de niet minder waakzame televisie in de openbaar heid zijn gekomen. Het comité heeft erop gewezen, dat door de bevoor rechte behandeling van nazi-misda- Reumatische pijnen Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit ADVERTENTIE TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT (Van een onzer redacteuren) I DEN" HAAG Het is zeer goed mo gelijk, dat prof. P. Muntendam, die door de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid is aangewezen als „Informa teur" in het conflict huisartsen-zieken fondsen, uiteindelijk ook bemiddelend zal optreden. Voorlopig is zjjn taak een adviserende. Hjj zal de standpunten van huisartsen en ziekenfondsen bekijken en de diepte van het conflict peilen, aldus vernemen wjj bij het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid. Hoewel de Landelijke Huisartsen Ver eniging (L.H.V.) en het Gezamenlijk Overleg Ziekenfondsen (G.O.Z.) niet bij het ministerie hebben aangedrongen op de adviezen van prof. Muntendam, zijn beide organisaties met deze „wijze man" ingenomen. „Wij hebben altijd aangedrongen op het inschakelen van wijze mannen. En al is prof. Muntendam dan een eenling, toch kunnen w(j wel positief tegenover zijn benoeming staan. Hij is integer en deskundig", aldus een woordvoerder van de gezamenlijke ziekenfondsen. De Landelijke Huisartsen Vereniging is ingenomen met prof. Muntendam, om dat deze een bekwaam sociaal-genees kundig specialist is, die zelf in zijn jon gere jaren huisarts is geweest en zich ook in het probleem van de huidige huisartsen heeft verdiept. „Wij zijn blij dat de keus op hem is gevallen en niet op een economisch deskundige of op een politicus. Want niet alleen de hono rariumkwestie van de huisartsen is be langrijk, nog belangrijker is het dag taakprobleem en over een dergelijk pro bleem kan een man als prof. Muntendam beter oordelen dan een econoom of een politicus," aldus de woordvoerder van de LHV. Zowel de woordvoerder van de L.H.V. als de woordvoerder van het G.O.Z. wa ren van mening, dat de adviserende taak van prof. Muntendam best kan uitlopen op een bemiddelende taak. DEN HAAG Door een tip van omwonenden, heeft de politie van Den Haag maandag tegen het middaguur in de Mallemolen een lugubere ontdekking gedaan. Na het verbreken van een ruit aan de achterzijde van het pand, werd daar de bewoner, de 68-jarige meubel maker B. Nehlert, dood op de vloer van een uitbouw aangetroffen. Voor zover de recherche heeft kunnen nagaan, moet de man reeds in de laatste week van september zijn overleden, zon der dat dit iemand is opgevallen. Buren werden echter langzamerhand achter dochtig, omdat ze al een week of vier niets meer van de bejaarde bewoner hadden eazian of gehoord. digers ernstige twijfel is ontstaan aan de ernst der Westduitse straf vervolging om vonnissen van de rechtbanken ook werkelijk uit te voeren. De secretaris van het Duitse comi té van ex-geïnterneerden, Langbein, heeft zich inzake Otto Bradfisch ge wend tot de autoriteiten te Hannover, waar de staatssecretaris van het mi nisterie van justitie, Mannzen, hem mededeelde, dat het „bij ons niet zo Pruisisch toegaat als u denkt". Lang bein heeft daarop geantwoord, dat het voor herstel van het aanzien der justitie niet alleen nodig is, dat pro cessen tegen oorlogsmisdadigers wor den gevoerd, doch ook dat de uitge sproken vonnissen door alle instanties serieus worden opgevat, d.w.z.' even serieus als die tegen bankrovers en moordenaars van taxichauffeurs. Nu kan volgens Langbein worden gespro ken van een „gratie door de achter deur", waarmede de vonnissen van de rechtbanken worden omzeild. Bradfisch zelf trekt zich van de hele zaak niets aan. Hij woont thuis te München, in de Balanstrasse 209, en wordt geregeld behandeld in de or thopedische kliniek. Bradfisch spreekt van een „lastercampagne", stelde zich beschikbaar voor een interview met de televisie te Hamburg en is er inmiddels in geslaagd zijn verblijf buiten de gevangenismuren nog voor onbepaalde tijd te verlengen. Precies vier dagen voor de zestiende oktober, de dag waarop de opschorting van zijn straf een einde zou hebben geno men, liet hij zich aan de linkerhand opereren. En tegenover het Hamburgse week blad „Der Spiegel" zei Bradfisch: „In de komende weken en maanden zal ik nog meer operaties moeten on dergaan, o.m. aan de rechterhand, aan de kaak, aan de blaas en aan mijn amandelen. Het zijn allemaal dringend noodzakelijke ingrepen." ADVERTENTIE (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De gevreesde abortus- Bang, een besmettelijke bacterieziekte onder runderen, woedt op het ogenblik in de provincie Utrecht. Honderden runde ren moesten ai worden afgemaakt op een veertigtal bedrijven. Eén veehouder in VleutenDe Meern raakte zijn hele veestapel (zeventig koeien en kalveren) kwijt. Wanneer de ziekte zich in Utrecht verder uitbreidt, zal in deze provincie een vervoerverbod worden overwogen. Op het ogenblik is in Utrecht nog een beperkt, streng gecontroleerd, vervoer mogelijk. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, is het enige, dat ter voor koming van deze ziekte kan worden gedaan, „het tot in het overdrevene toe" in acht nemen van de hygiënische voorschriften. Dat de ziekte zich het ergst op de kleinere bedrijven manifes teert, kan worden verklaard uit het feit, dat deze veehouders door gebrek aan mankracht en materiaal niet in staat zijn aan de hoogste hygiënische eisen te voldoen". De ziekte, die in de drie noordelijke provincies niet meer voorkomt en in Noord-Brabant slechts incidenteel, open baart zich doorgaans 's winters, als het vee op stal staat, waar de kans op besmetting groter is dan in de wei. Met ingang van morgen, woensdag 9 november zal het vervoer van runderen in, naar en van het Oosten van O ver ijs- TILBURG Gisternacht is in een ziekenhuis in Tilburg overleden de 52- jarige heer A. Th. Hoogerveen, directeur van een tricotagefabriek in Hilvaren- beek, die zaterdagmiddag tijdens een jachtpartij in de gemeente Esbeek door een schot hagel in het hoofd werd ge troffen. Het slachtoffer werd onmiddel lijk naar een ziekenhuis in Tilburg over gebracht, waar een spoedoperatie plaats had. De jagers, acht in getal, bevonden zich op het moment van het fatale schot in het open veld. Twee van hen stonden zeer dicht by de heer Hooger veen, toen het geweer, vermoedelijk van een hunner, door onbekende oorzaak af ging. Onmiddellijk heeft men getracht uit te maken uit wiens geweer het schot afkomstig was, maar in de ontstane verwarring kwam men niet tot zeker heid. De rijksrecherche heeft de zaak in onderzoek. Wel staat vast, dat geen op zet in het spel is geweest. sel en een klein gedeelte van Gelderland weer zijn toegestaan. Ook mogen weer rundermarkten e.d. worden gehouden, nu in dit gebied de verplichte enting van runderen tegen het in Duitsland voor komende mond- en klauwzeer van het type O 1 is voltooid. UTRECHT. De Utrechtse politie rechter, mr. J. Klaver heeft de 20-jarige dragline-machinist N.K. uit Soest ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie weken met een proef tijd van drie jaar en een boete van f 250- of 50 dagen. Hy kreeg deze straf omdat hy met een graafmachine een gasbuis had kapotgetrokken. Hij had daarna nagelaten de bewoners in de omgeving te waarschuwen. Het on- ongeluk gebeurde op de zevende februari van dit jaar aan de Postweg. De kapotte buis had een explosie in een huis aan de ze weg tot gevolg. Hierbij werd een vrouw licht gewond en veel schade aan gericht. De politierechter verweet de machinist vooral het feit, nadat hij had gezien, dat er met de buis iets aan de hand was, had verzuimd zijn baas en de buurtbewoners in te lichten. Mr. Klaver herinnerde er aan, dat het te vaak voorkomt, dat bui zen en leidingen door nonchalant om gaan met graafmachines worden bescha digd. Die onvoorzichtigheid en noncha lance moest hjj ook in dit geval weer constateren. Zijn uitspraak was conform de eis. Uw slijter maakt u wijnwijs (zijn vak is wijnkunde) UTRECHT „Het is zaak, dat de KVP op de aanstaande partyraad geen onduideiykheid laat bestaan over de laatste dagen van de formatie-Schmelzer en dat zij weerlegt, dat de weigering van dr. Veldkamp gebaseerd was op een ambitie voor het premierschap. Prof. Beei weet ongetwyfeld hoe de kaarten liggen. Het moet hem ook duidelijk zyn, dat slechts één oplossing op korte termijn rest, een oplossing in het belang van het land: terug naar het kabinet-Cals. Dit vooral, nu aan te nemen valt, dat de heer Schmelzer niet meer aan een lager uitgavenniveau voor 1967 en nauwelyks aan een hoger dekkingsniveau denkt". Dit schrijft deze week „Ruim Zicht", het blad van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Volgens het NKV, is tussen de heren Schmelzer en Veldkamp een eventueel premierschap niet eens ter sprake ge komen. Het NKV meent, dat de minis ter geen andere keus had dan te wei geren, omdat hij in het interimkabinet als minister van Sociale Zaken een sterk team andere regeringsleiders om zich heen wilde hebben, gezien de ve le urgente problemen, die om een op lossing vragen. Maar, aldus „Ruim Zicht", daaraan ontbrak het in de conceptie-Schmelzer. „Minister De Jong mag een bekwaam en aimabel bewindsman zijn op het departement van Defensie, bekend is, dat hij zich zeker niet laat voorstaan op politieke of sociaal-economische des kundigheid"-. De kreet, dat een interimkabinet al leen maar de verkiezingen behoeft voor te bereiden, is volgens het NKV onzin. Er staan dingen op het spel, die om regeerkracht schreeuwen, wil men niet in een chaos terecht komen. Het ligt voor de hand, dat over deze zaak uit voerig met de kabinetsformateur is ge- UTRECHT In het eerste halfjaar van 1966 werden in Nederland 2389 on wettige geboorten geregistreerd, 1,94 procent van het totaal aantal geboor ten in die periode. Dit betekent een stijging ten opzichte van 1965, toen in het hele jaar 4511 ongehuwde vrouwen een kind kregen en het onwettigheids- percentage 1,84 was. Het percentage onwettige geboorten bereikte een recordhoogte in 1945: 3.55. In 1950 was het weer gedaald tot 1,49 en in 1955 tot 1,21, maar sindsdien bleef het geleideiyk stijgen: 1,35 in 1960, 1,60 in 1963 en 1,74 in 1964. Deze cijfers staan in het jaarverslag over 1965 van de Nederlandse Federa tie van Instellingen voor de Ongehuw de Moeder en haar kind (F.I.O.M.), die ook heeft berekend hoe hoog het aantal onwettige geboorten is in verge lijking met het aantal ongehuwde vrou wen. dat een kind zou kunnen krijgen, namelijk de ongehuwde vrouwen van 14 tot 45 jaar. Deze groep omvatte vo rig jaar 979.538 vrouwen, voor wie de F.I.O.M. tot een buitenechtelijk vrucht baarheidscijfer komt van 4,6 promille. Dit promillage was in 1938 nog maar 2,5. Daarna steeg het tot 3,32 in 1957, 3,64 in 1960, 4,09 in 1963 en 4,44 in 1964. Vergeleken bij 1938, was het aantal geboorten in 1965 gestegen met 36 pro cent, het aantal onwettige geboorten met 76 procent, het percentage onwet tige geboorten op het totale geboorte cijfer met 31 procent en de buitenech telijke vruchtbaarheid met 84 procent. Opvallend is de relatief zeer sterke stijging van het aantal jonge ongehuw de moeders. Terwijl het aantal onge huwde meisjes van 13 tot en met 16 jaar tussen 1950 en 1965 met slechts 38 procent steeg, nam het aantal on wettige geboorten in deze categorie toe met 176 procent. Voor meisjes van 13 tot en met 19 jaar zijn deze percenta- ITRECHT De 18-jarige A. P. Sohier uit Vlissingen heeft zondagavond een weinig comfortabele treinreis gemaakt van Bergen op Zoom naar Yerseke. Hij stond op het station in Bergen op Zoom en zag om 23.27 uur een trein wegrijden. Omdat hy in de veronderstelling verkeerde, dat het zyn laatste trein naar Vlissingen was, sprong hy op een treeplank van de al rijdende trein. Hy kon de deur echter niet meer open krygen en dus bleef hy (gedwongen) aan de buiten kant van de treinwagon. Nadat een reiziger de bijzondere passagier had opgemerkt, stopte de trein op het eerstvolgende station Kruiningen/Yerseke, 25 kilometer van Bergen op Zoom. De man kreeg een proces-verbaal. Hy had geen nadelige gevolgen van zijn vreemde treinreis opgelopen, dank zij het feit, dat het bijzonder zacht weer was. Overigens had hy de trein rustig kunnen laten wegrijden in Bergen op Zoom. Het bleek een militaire trein te zijn, die tien minuten voor de officiële reizigers trein naar Vlissingen vertrekt. De militaire trein, die doorgaans niet in Yerseke stopt, kreeg een kwartier vertraging. (Van een onzer redacteuren). VEENDAM De samenstellers van het gedenkboek „Prins Heerlijk Hon derd", dat ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van het Winkler Prins-lyceum te Veendam is uitgege ven, zullen nimmer hebhen kunnen vermoeden, dat hun uitgave enige we ken na de verdwijning reeds een poli tieke rel in Duitsland zou ontketenen. Zoals drs. H. Th. M. Lambooy en drs. G. A. G. Meerburg, docenten aan het lyceum, in het voorwoord berichten, beperkt het gedenkboek zich niet tot de geschiedenis van de school, maar geeft het mede een indruk van het wel en wee van Veendam en omgeving gedu rende de laatste honderd jaren. De jaren 1940-1945 zijn daarbij uiter aard ook beschreven. Juist deze acht van de 95 pagina's, die met tekstfrag menten en foto's een beeld geven van Veendam voor de oorlog woonden er vele Joden gedurende oorlog en be zetting, heeft de woede opgewekt van de rector van het gymnasium voor jongens in Leer: Oberstudienrat Herr Doktor Schaper van de Ubbo Emmius- Schule. Het Winkler Prins-lyceum onderhoudt reeds jaren vriendschapsbetrekkingen met de Ubbo Emmius-Schule en in het verleden heeft zich dit in verschillende uitwisselingen gemanifesteerd. Toen bal comité W.P.L. 100 dan ook voor de festiviteiten rondom het eeuw feest 2000 convocaties over de hele we reld verstuurde, werd een uitnodiging voor de school in Leer niet vergeten. Reeds kort nadien ontving men, zo ver telde ons de rector van het W.P.L., dr. P. C. Oudenaarden, bericht van onze Oosterburen, dat men eind oktober gaarne naar het centrum van de Gro ninger Veenkoloniën zou komen om tot de feestvreugde bij te dragen. Enige dagen voor de herdenkings dag kreeg Herr Doktor Schaper in Leer echter een exemplaar van het W.P.L.-gedenkboek in handen. Toen hij de bladzijden over oorlog en bezetting zag, verlicht met foto's over ontwapen de Duitse colonnes, die na de bevry- ding onder de hoede van de Canadezen naar Duitsland werden afgevoerd, ont stak hij in woede en oordeelde, dat deze beelden denigrerend voor het Duitse volk waren en niet geschikt ter inzage voor de schooljeugd van Leer. Zinnen als: „Cultuur laat zich niet verenigen met (nazi-) Kultur", „Om half twee begint de aftocht van het Herrenras" en „Veendam is bevrijd van de nazi-barbarij" deden de deur helemaal dicht. Hij nam het besluit niet naar Veen dam te gaan en deelde het docenten korps en de leerlingen zijn beslissing mee. Ofschoon zowel leraren als de schoolvereniging protastperdan tegen het verbod, zegevierde de schooldiscipli ne, aldus een Studienrat van genoemde school. Aan het organisatie-comité te Veendam werd een briefje van verhin dering geschreven, overigens zonder motivering. Oberstudienrat Schaper in Leer wei gerde elk commentaar tegenover ons. „Dit is een interne schoolkwestie" was zijn mening. Ouders van leerlingen zijn echter van mening, dat hier geen spra ke is van een interne kwestie, maar van een regelrechte politieke daad, die kan voortkomen uit het gekweld gewe ten van iemand met een oorlogsverle den. „Wir haben das braune Hemd abge- legt", zegt men met klem onder de ou ders. In deze kring is thans contact op genomen met het ministerie van Cul tuur van Nedersaksen in Hannover. Naar ons ten departemente werd mee gedeeld, zal men spoedig in Leer een onderzoek, naar de ware toedracht ope nen. Sinds de vorige rector van het Ubbo Emmius Gymnasium werd verwijderd, omdat hij geen kleurlingen op zijn school duldde en dit op niet mis te ver stane wijze duidelijk maakte, is men weinig gesteld op publiciteit over derge lijke „interna schoolzaken" ges resp. 43 en 124. Het aandeel van de ongehuwde meisjes tot en met 20 jaar in het totaal van de onwettige geboorten is gestegen van 30 procent in 1950 tot 37 procent in 1960 en 41 procent in 1965. De F.I.O.M. heeft ook een indeling gemaakt naar de kerkelijke gezindte van de moeders. Hieruit blijkt, dat vo rig jaar van de ongehuwde moeders 41,6 procent katholiek was (1955: 41 procent), 23,9 (29) procent hervormd, 4,6 (5) procent gereformeerd, 4,1 (3) procent „anders" protestant en 25,9 (22) procent buitenkerkelijk. Uit de gegevens in het jaarverslag van de F.I.O.M. blijkt verder, dat de buitenechteiyke geboorten zich concen treren in de grote steden. Van het to tale aantal onwettig geboren kinderen werd vorig jaar 53 procent geregis treerd in de steden met meer dan 100.000 inwoners, terwijl slechts 31,3 procent van de bevolking in deze ste den woonde en 26,1 procent van alle in dat jaar in Nederland geboren kinde. ren daar ter wereld kwam. VALKENBURG Maandagmiddag is een 75-jarige vrouw in Valkenburg, die met haar hondje liep te wandelen door het Rotspark, aangevallen door een jongeman. Hy viel de vrouw van achte ren aan en verlangde van haar ontuch tige handelingen. Toen de vrouw om hulp schreeuwde, hield hy met zyn hand haar mond dicht en trachtte haar in het struikgewas te sleuren. Een 15-jarige jongen, die uit de verte de overval zag gebeuren, riep eveneens om hulp. Daarop nam de overvaller de vlucht. In het Duits zou hij de vrouw nog toegeroepen hebben haar hoed, die gevallen was, niet te vergeten. De be jaarde vrouw kwam met de schrik vry. Volgens ooggetuigen, was de over valler ongeveer 1.70 meter lang, circa 25 jaar oud, en had hy donkerblond haar. Hy droeg geen overjas. De politie, die onmiddellyk een uit gebreid onderzoek heeft ingesteld, ver moedt dat de overvaller dezelfde is, die vorige week donderdag in de Lourdes- grot te Valkenburg een 78-jarige vrouw naar de keel greep en er met haar hand tasje vandoor ging. (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Woensdagochtend wordt bij Schiphol hwt laatste stuk In gebruik genomen van een ongelofelijk duur tracé, dat slechts acht kilometer lang is, maar toch 880 miljoen gulden heeft gekost. Het betreft hier de verleg ging van Rijksweg 4 van Amsterdam naar Den Haag, ter hoogte van het nieuwe verkeersareaal voor de luchtha ven. Behalve de breedste autotunnel van Europa, onder de startbaan door, om vat deze weg ook de bouw van een groot klaverblad bij Badhoevedorp op het punt waar deze verbinding de toe komstige Rijksweg 6 kruist, die de Vel- ser tunnel zuidelijk om de hoofdstad heen zal verbinden met Rijksweg 2 van Amsterdam naar Utrecht. De helft van dit klaverblad komt nu in gebruik om het verkeer in staat te stellen af te slaan nog volgend jaar april naar het oude Schiphol. Het hele verkeersplein, met vier krullen en een zogeheten flying-over" zal pas func tioneren omstreeks 1970/'71 als de dwarsverbinding gereed komt naar Am stelveen. De nieuwe route van Amsterdam naar Den Haag en straks dus ook het nieuwe Schiphol is uitgevoerd in twee maal drie rijstroken. De middenberm is breed gehouden (36 meter), omdat hier over te zijner tijd de spoorbaan zal ko men te lopen, die vanuit het stadscen trum ondergronds vertrekt en later ook onder het stationsgebouw van de nieuwe luchthaven door, een eigen verbinding tot stand moet brengen met Den Haag. O Prins Claus zal 28 november een be zoek brengen aan Groningen. In de ochtenduren zal de Prins op de pro vinciale griffie de commissaris van de Koningin, mr. C. L. W. Fock, bezoeken om, in het kader van zijn werk voor de ruimtelijke ordening, inzicht te krijgen ln het werk van de provinciale plano logische dienst. Na afloop daarvan zal de Prins enkele projecten bezichtigen. sproken, aldus „Ruim Zicht", en het schijnt, dat de heer Schmelzer zelfs in overweging is gegeven zelf de leiding van het interimkabinet op zich te ne men. Het NKV gelooft, dat met een wat sterkere opstelling een interimkabinet met de heer Schmelzer aan het hoofd het wel gedurende vier maanden had kunnen uithouden. Maar kennelijk, zo voegt „Ruim Zicht" hieraan toe, heeft de heer Schmelzer deze verantwoorde lijkheid na intensief beraad niet aangedurfd. „Terecht" noemt het blad het, dat dr. Veldkamp daarna twijfel de aan de regeerkracht van het kabi net, dat de heer Schmelzer voorstond, en daaruit de consequenties trok. HOBART (Tasmanië) Pers, radio en televisie van de Australische ei- landstaat Tasmanië houden zich druk bezig met de weigering van de federa le regering in Canberra om de 331/3 procent subsidie te verlenen, die nodig zou zijn om de bouw van een Verolme- scheepswerf te Northwest Bay moge lijk te maken. Ook in het parlement van de staat Tasmanië is hevig ge ageerd tegen het afwijzend besluit van de federale regering, waardoor Tasma nië niet alleen een kapitaalsinvestering van 20 miljoen dollar aan zich voorbij zal zien gaan, maar ook een aanzien lijke verruiming van werkgelegenheid, naar schatting voor 2.500 man, inclu sief een belangrijk aantal immigran ten uit Nederland. De federale regering heeft de aan vrage om subsidie voor de stichting van een grote scheepswerf op Tasma nië verworpen, omdat volgens haar de bestaande scheepswerven in Australië voldoende capaciteit hebben om alle schepen te bouwen, die in de naaste toekomst nodig zullen zijn. De vertegenwoordiger van Verolme in Australië, de heer A. de Beer, ver telde, dat het Verolme-concern van plan was te Northwest Bay, waar zich een stad van 5.000 tot 7.500 mensen ontwikkeld zou kunnen hebben, sche pen te bouwen tot 60.000 ton. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN De politie uit Heerenveen kreeg zondagmorgen een telefoontje van een dame uit Groningen, die verzocht de auto, waarin haar ouders, het echtpaar B., onderweg waren naar Schiphol, aan te houden. Zij hadden namelijk belangrijke papieren vergeten en dat zou op de luchthaven moeiiyk- heden kunnen opleveren. De politie van Heerenveen was bereid aan het verzoek van de mevrouw uit Groningen te vol doen en posteerde zich bij het verkeers plein. Maar de auto waarin het echtpaar reed, kwam daar niet langs. Het echtpaar uit Groningen was zelf inmiddels ook tot ontdekking gekomen, dat het een koffertje thuis had laten staan. De bestuurder keerde zijn auto en reed met grote snelheid terug naar Groningen. Op de terugweg kwam er echter een fazant voor de snel rijdende auto, die dwars door de voorruit sloeg en de bestuurder aan het hoofd verwond de. De dochter, die inmiddels in Gronin gen ook in een auto was gestapt en het koffertje by zich had, vond de veronge lukte auto van haar ouders langs de weg. De poltie van Heerenveen stond in tussen nog steeds uit te kijken naar de auto, tot een automobilist langs kwam, die op de plaats van het ongeluk het hele relaas had gehoord en het verhaal by het verkeersplein aan de politie doorver telde. Ondanks het feit, dat het koffertje inmiddels te bestemder plaatse was, ging de vliegreis niet door. 0 Vermoedelijk zullen bij het huwelijk van prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven, evenals dit het geval is geweest bij het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus, scholieren aan wezig zijn, die op 10 januari zijn gebo ren. Q Vandaag zijn de verkoopprijzen voor gebrande koffie in het algemeen, naar gelang van de soort, met vier tot veertien cent per pakje van 250 gram verlaagd. Het potje poeder- of oploskof- fie van 50 gram is tien cent goedkoper geworden. 0 Met ingang van morgen zal een te lexverbinding met Indonesië worden geopend. Naar wij van de zijde van de P.T.T. vernemen, betreft het hier een zogenaamde „tor" verbinding (telex over radio), van Amsterdam naar Ban doeng. Voorlopig zullen de verbindingen slechts kunnen geschieden via één ka naal. 9 De Groninger Rijksuniversiteit en de Universiteit van Oost-Afrika (be staande uit de drie university colleges Nairobi, Kampala en Dar-Es-Salaam) overwegen een vorm van samenwer king, die vooral gericht zou zijn op ma ritiem biologisch (inclusief visserij-) onderzoek en misschien in een later stadium op maritiem economisch en sociologisch onderzoek. 0 Het Utrechts Studenten Koor en or kest (USKO) dat een tiendaagse concertreis naar Italië heeft gemaakt, is het afgelopen weekeinde met een chartervliegtuig uit het Italiaanse rampgebied gevlucht. De bussen, waar mee het USKO reisde, konden geen veilige uitweg meer vinden. Deze (let terlijk en figuurlijke) vlucht bezorgde de studenten een strop van f 15.000, De N.V. Koninklijke Nederlandsche Lood- en Zinkpletterijen v/h A. D. Hamburger in Utrecht heeft de ge meente Utrecht, ter gelegenheid van haar honderdjarig bestaan, een doek van de schilder Isaac Israëls aangebo den. Het grote doek voorstellend „Dame in avondtoilet", heeft de beroemde schil der omstreeks 1905 vervaardigd. 0 Een verzameling van 150 kostbare langspeelplaten, een draagbare ra dio en een bandrecorder, trof de poli tie dit weekeinde aan bij de 25-jarige M. uit Utrecht. De jongeman heeft bekend al deze voorwerpen te hebben gestolen bij een grote muziekhandel in Utrecht. 0 Tijdens het afgelopen weekeinde heeft de Utrechtse politie de 20-ja- rige glazenwasser G. en de 18-jarige H. beiden uit Utrecht, aangehouden. Zij worden ervan verdacht een groot aan tal vitrines in de Utrechtse binnenstad te hebben opengebroken. 0 In de nacht van vrijdag op zater dag hebben onbekenden zich toe gang verschaft tot het warenhuis van V. en D. aan de Grote Houtstraat in Haarlem. Vermist worden horloges ter waarde van f 10.000, 0 De Haagse politie heeft drie Hage naars aangehouden, die in de bouw wilden beginnen. Ze zijn voorge leid voor de officier van Justitie, ver dacht van oplichting en flessentrekke rij, waarbij van een paar houthandela ren voor f 24.000,aan materialen werd buitgemaakt en doorverkocht. 0 Het West-Kruiskade-kwartier ln Rotterdam heeft het afgelopen weekeinde te lijden gehad van een ware golf van inbraakpogingen. Onbe kenden probeerden in de nacht van za terdag op zondag liefst veertien maal binnen te dringen in winkels en woon huizen aan en om de West-Kruiskade. Slechts eenmaal lukte het hun een pand binnen te komen. De buit bleek miniem: vijf gulden. Een felle door een oliekachel ver oorzaakte brand heeft maandag het in terieur van een woning aan de Nieuw- steeg te Delft volledig verwoest. Van het huisraad kon niets worden gered. Een slechts laag verzekerde weduwe met vier zoons werd dakloos, f Prins Bernhard heeft maandag door het omhakken van een koordje de Container Terminal Amsterdam offi cieel geopend en daarmee de eerste speciaal voor het vrachtvervoer met containers ingerichte laad- en losplaats in Europa in gebruik gesteld. De minister van Landbouw en Vis serij, mr. B. W. Biesheuvel, heeft maandag, zoals hij het noemde, „het mekka van de Nederlandse vleeswaren- industrie" geopend, waarmee hij doel de op het nieuwe slachtbedrijf van Zwa- nenberg's Fabrieken N.V. te Oss Ongeveer 60 voormalige VASCO- werknemers, met aan het hoofd de communistische gemeenteraadsleden F. Dragstra en Van de Laan, zijn maan dagmorgen naar het gemeentehuis van Heerlen getrokken om te protesteren tegen het hun aangezegde ontslag. ADVERTENTIE 3 t t n J I I t Een pyamajasje, een lulerbroekje met zijdezacht plastic gevoerd plus een royale trappelzak - alles in hetzelfde vrolijk gedessineerde zwanendons, prachtige stevige kwaliteit - voor slechts f 7.50 totaal en 5 Molenaar waardezegels (winkelprijs f 11.40). Stuur uw waardezegels aan: Babyset-actie, Postbus 161, Westzaan. Vermeld duidelijk uw naam en adres en ook welke kleur u wilt hebben - rose, bleu of wit. U ontvangt dan een ingevulde giro- stortingskaart. Binnen 10 dagen na ontvangst van het bedrag krijgt, u de set babykleertjes thuisgestuurd. li 'T I 3 1 Molenaar waardezegels vindt u op alle pakjes Molenaar's Kinder meel - Rijstebloem, Bordklaar Rijstebloem, Tarwebloem, Smulklaar Tarwebloem en Kindergries (Molenaar's Kindermeel is als enige in een assortiment van 5 soorten verkrijgbaar). tt MMM MMMM M M M MMM MMÜM B M M B XM'X M K K M X li

De Vallei | 1966 | | pagina 7