ijfentwintig jaar geleden Laatste stormloop op MOSKOU Verse divisies uit Siberië grijpen in SINGER S8fisatie' GRATIS prachtig teak naaimachine meubel bij aankoop van de ultra moderne SINGER Lady Star... schuine naald zigzag^ B O N er is al een draagbare electrische SINGER naaimachine v.a. Eigen schuld Naar voren In Afrika Verre Oosten Ernst veel meer dan zomaar n zigzag GRATIS meubel ('n sieraad Oi.p.v. koffer SINGER heeft 125 winkels over heel inruil oude machine Nederland, waar u het totale SINGER keuze uit groot assortiment assortiment kunt bekijken GRATIS instructie-lessen desgewenst komt SINGER bij u thuis wereldberoemde SINGER garantie en «eigen betalingssysteem service Zend mij alle inlichtingen over de SINGER Lady Star serie. Naam: r Straat: Plaats: SINGER Nederland N.V., Kalverstraat 60-62, Amsterdam. Pagina 8 DINSDAG 8 NOVEMBER 1966 door B. Koning - genera al-majoor b. d. Toen de Duitse legerleiding begin november 1941 de balans opmaakte van de veldtocht tegen de Sovjet-Unie, was er zeer zeker reden tot juichen. In ruim vier maanden tijd waren de Duitsers op gerukt tot de lijn Taganrog aan de Zee van Azow, Charkow, Bjelgorod, Koersk, Orel, Kaloega, Mosjaisk, Kalinin, Tichwin tot Schluesselborg aan het Ladogameer. Dat betekende, dat de Duitsers beslag hadden gelegd op de korenvelden en de belangrijkste industriecentra van de Oekraï ne, hoewel de Duitsers door de tactiek van de verschroeide aarde, die de Russen hadden toegepast, voorlopig althans, niet veel profijt van hun veroveringen zouden hebben. Maar de Russen waren die gebieden kwijt en de inderhaast naar de Oeral overgebrachte machinerieën moesten eerst nog op toeren komen. En tijdens de Duitse opmars hadden de Russen ontzagwekkende verliezen geleden aan manschappen en materieel. Op 7 november hield Stalin een re devoering ter herdenking van de re volutie van 1917. In die toespraak wees hij het Russische volk op de dreigende gevaren, terwijl hij tevens de oorzaken naging, waaraan de Duitsers hun successen hadden te danken. Wat dat laatste betreft, is het natuurlijk altijd prettig om een ander de schuld te geven. Stalin paste deze tactiek ook toe. Hij zei het in hoge mate te betreuren, dat in Europa nog geen „tweede front" was gevormd, waardoor de Duitsers gedwongen zouden worden hun strijdkrachten te splitsen. Nu stond, zo riep de Russische dictator uit, de Sovjet-Unie praktisch alleen tegen de gehele Duitse oorlogsmachi ne, die nog werd gesteund door de legers van Finland, Slowakije, Honga rije, Roemenië, Italiaanse divisies en door korpsen gevormd door met het •nationaal-socialisme sympathiserende vrijwilligers uit Spanje en de door Duitsland bezette gebieden. Weliswaar streden de Sowjet-Unie en Engeland samen tegen Hitier, doch Engeland kon vrijwel geen steun aan de Sowjet-Unie geven, daar het zelf met de grootste moeite het hoofd boven water kon houden in de strijd tegen de Duitse onderzeeboten, de Luftwaffe en in Afrika. Wel begon de Amerikaanse materiële hulp op gang te komen, maar van een daadwerke lijke deelneming van Amerika aan de oorlog was nog geen sprake. Tot een „tweede front" in West-Europa met de grote invasie van -6 juni 1944 een feit was geworden, heeft Stalin voortdurend aangedrongen op de vor ming ervan, hoewel hij zeer goed wist, dat er tot half 1944 geen schijn van kans was op een succesvolle po ging. Stalin vergat steeds dat hij zelf in hoge mate verantwoordelijk was geweest voor de gevaarlijke situa tie waarin de Sowjet-Unie verkeer de. Hij, en niemand anders, had Hitier de gelegenheid gegeven in 1939 de strijd te beginnen met het beruchte akkoord tussen Ribben- trop en Molotow van 23 augustus 1939, waardoor Hitier de kans kreeg om Polen te overvallen. Stalin vergat, dat hij en niemand anders in november 1939 de aan val op Finland had gelast. Geen won der, dat nu de kansen voor de Sowjet- Unie keerden, de Finnen wraak wil den nemen. Het was Stalin en nie mand anders die de Joegoslaven, toen zij door Hitier werden aangeval len, ondanks de belofte van hulp aan hun lot overliet. Het was Stalin en niemand anders die de Boekowina en Bessarabië van Roemenië had af geperst. Alweer geen wonder, dat de Roemenen nu probeerden deze gebie den terug te krijgen. Wie wind zaait, zal storm oogsten, Stalin kreeg nu de rekening gepresen teerd voor zijn eigen politiek. Een re kening, die hij nu probeerde af te schuiven op anderen. Een rekening, die hem bijna fataal werd. Want de Duitse oorlogsmachine deed nog één grote poging, het reeds zo dicht benaderde Moskou vóór het invallen van de echte Russische win ter te nemen. Nu was de situatie bij de centrale Duitse legergroep niet zo rooskleurig. Ook de Duitsers hadden zware verliezen geleden. Verliezen bij de infanterie bedroegen 20-30 procent, bij de pantsereenheden zelfs 40-50 procent. Daar kwamen nog de ont stellende moeilijkheden voor de aan- en afvoer bij, moeilijkheden die wer den veroorzaakt door de steeds lan ger wordende aanvoerwegen, de steeds slechter wordende toestand van die wegen, de modder als gevolg van de herfstregens en de langzamer hand ook op gang komende actie der partizanen, die de verbindingswegen der Duitsers nu begonnen te bedrei gen. De Duitse legerleiding meende evenwel, dat de Russen aan het einde van him krachten waren. Wederom moest het tweede pantserleger uit het zuiden en het derde pantserleger uit het noorden omvattend op Moskou aanvallen en moesten het vierde en negende infanterieleger met het vier de pantseaieger met frontale aanval len de Russen ten westen van Moskou vasthouden. De aanval begon 14 november en duurde tot 5 december. Aanvankelijk wisten de pantserlegers op de vleu gels successen te behalen. In het noorden rukten de Duitsers op tot Dmitrow, in het zuiden wisten de Russen weliswaar de stad Toela te houden, doch de Duitsers rukten zo wel ten oosten als ten westen van die stad op naar het noorden en noord oosten. De Duitsers naderden Moskou tot op minder dan 50 kilometer. Klei nere patrouilles drongen door tot op 10 kilometer van de Russische hoofdstad. Na dit aanvankelijke succes raakte echter de vaart uit het offensief. Het is niet tot een omsingeling van Moskou gekomen. Voor een deel is die mislukking te danken geweest aan „generaal win ter". De automatische wapens, de motoren van auto's, tanks en vlieg tuigen van de Duitsers waren niet aan de gang te krijgen. De troepen leden als gevolg van gebrek aan goe de winteruitrusting ontstellende ver liezen door bevriezing. Het zou onjuist zijn. het mislukken van het Duitse offensief alleen op re kening van de Russische winter te schuiven. Minstens evenveel heeft de weerstand van de Russische troepen daartoe bijgedragen. Door het „niet- aanvalspact", dat de Sowjet-Unie op 13 april 1941 met Japan had gesloten én omdat de Sowjet-Unie door haar spionnen wist, dat Japan voorlopig althans zijn hoofdactie naar het zuiden zou voeren, kon Stalin vrijwel alle Siberische divisies naar het Duits-Russische front overbrengen. Eind oktober kwamen de eerste Sibe rische troepen aan het front. Daarna volgden er in steeds sneller wordend tempo, steeds meer van die afdelin gen. Geharde, nog volkomen frisse troepen, die zich bij temperaturen van 25 graden Celsius onder nul nog kiplekker voelden. Het waren deze troepen, die Moskou hebben gered. Ook in het zuiden waren de Duit sers verder ten aanval voorwaarts gegaan. De Krim werd met uitzon dering van de vesting Sebastopol geheel bezet. Koersk en het zo be langrijke Rostow aan de monding van de Don werden genomen. Ook hier liep de aanval toen vast. Hitler had te veel hooi op zijn vork genomen. Hij had welbewust in de plannen van zijn generaals ingegre pen en die veranderd. Hij moest er nu de zure vruchten van plukken. Niet alleen dat het Duitse offensief bij Moskou vastliep, maar acht dagen na de verovering van Rostow op 20 november, gingen de Russen daar tot hevige tegenaanvallen over. Als ge volg daarvan moesten de Duitsers op 28 november Rostow weer ontruimen. Maarschalk von Rundstedt, de bes te bevelhebber die Hitier heeft gehad, werd daarvan de zondebok. Hij werd van zijn commando ontheven, vooral omdat hij had voorgesteld Rostow te ontruimen. De maarschalk was er zich van bewust, dat hij de stad toch niet kon houden. Hitier weigerde dat toe te staan, met het bekende gevolg, dat Rostow prompt verloren ging. Na de bevelswisseling in het Mid den-Oosten, waarbij Churchill zijn „eminentste generaal", generaal Wa- vell, naar Brits-Indië had overge plaatst, met het oog op de steeds groter wordende Japanse dreiging en generaal Auchinleck de plaats van Wavell had ingenomen, wilde de Brit se regering, dat Auchinleck zo spoe dig mogelijk tot het offensief zou overgaan om Rommel weer uit Cyre- naïca te verdrijven. Auchinleck wens te echter eerst zijn leger te reorgani seren. Daar kwam bij, dat de Austra lische regering de aflossing eiste van de negende Australische divisie, die Tobroek tegen de Duitsers verdedig de. Mede daardoor kwam de aanval pas op 18 november los. De verwachtingen waren hoog ge spannen. Men hoopte Tobroek te ont zetten en Cyrenaïca te heroveren, waarna Tripolis het volgende doel zou zijn. Het Britse aanvalsplan was eenvou dig. Langs de kust zou het dertiende legerkorps oprukken naar Tobroek. Van Tobroek uit zouden de Britten dit legerkorps tegemoet trekken en tevens in zuidelijke richting naar Sidi-Ressegh aanvallen. In het zuiden zou het dertigste Britse legerkorps, dwars door de woestijn, met een grote boog even eens naar Sidi-Ressegh oprukken. Op deze wijze hoopte generaal Auchin leck het gehele Duits-Italiaanse leger te kunnen omsingelen. Het dertiende legerkorps doorbrak de Duits-Italiaanse linies en rukte op in de richting van Tobroek. Ook het dertigste legerkorps had succes en wist Sidi-Ressegh te bereiken. De uit vallen van het garnizoen van Tobroek werden echter door de Duitsers en Italianen afgeslagen. Rommel toonde, dat hij niet zo gemakkelijk was te vangen. Met al zijn tanks deed hij een tegenaanval op Sidi-Ressegh en heroverde deze plaats. Het gevaar voor afsnijding was nu voorlopig althans be zworen. Rommel maakte hiervan gebruik, door nu zélf het initiatief in handen te nemen. Met zijn tanks viel hij in oostelijke richting aan. SNHI Daarmede hoopte hij het dertiende Britse legerkorps te kunnen afsnij den alsmede de aanvoerlijnen van het dertigste legerkorps. Hij brak door de Britse linies heen en wist tot 30 kilometer achter die linies door te stoten tot Bir-Sheferzen. Een Brits-Indische divisie kon hem echter de verdere doortocht beletten. Nu raakte Rommel lelijk in het nauw, maar in een bijzonder goed geleide terugtocht, wist hij aan de nu van alle kanten aanvallende En gelsen te ontkomen. De spanning tijdens deze strijd was echter voor de commandant van het achtste Engelse leger, generaal Cun ningham, te groot geweest. Tijdens de aanval van Rommel zakte hij in elkaar en wilde terugtrekken. Gene raal Auchinleck was echter uit ander hout gesneden. Hij onthief Cunning ham uit zijn commando en benoemde generaal Ritchie als commandant van het achtste Engelse leger. Deze zette door, met het hierboven omschreven resultaat. Op 25 november bereikten de Brit ten Tobroek. Ondertussen hadden Britse zeestrijdkrachten uit Malta twee Italiaanse tankschepen, bestemd voor Rommel, tot zinken gebracht, waardoor de benzinevoorziening voor de tanks lelijk in het gedrang kwam. Rommel moest nu verder terug, ach tervolgd door de Engelsen. Door deze overwinning was de positie der Brit ten in het Midden-Oosten aanzienlijk verbeterd. Duitsers en Italianen hadden 33.000 man en ruim 300 tanks verloren. De Engelsen verloren 17.000 man en 275 tanks. Stalin kon nu niet zeggen, dat de Engelsen niets deden. Zij deden inderdaad wat zij konden. Steunend op een fanatiek nationa lisme, dat het gehele volk bezielde, en aangewakkerd door tal van mili taire successen op Russen en Chine zen, was het politieke ideaal van een groot Japans wereldrijk in Oost-Azië en in de Pacific ontstaan. In 1941 schenen de omstandigheden gunstig om dat ideaal te verwezenlijken. Van Europa had Japan niets te vrezen. Frankrijk was uitgeschakeld. De Brit- Modder en sneeuw bemoeilijkten steeds meer de operaties van de Duitse troepen in de Sovjet-Unie. De zware tanks werden het eerst het slachtoffer van de Russische winter. Het urn echter in de eerste plaats aan het ingrijpen van verse Russische strijdkrachten, snel uit Siberië aange voerd, te danken dat de laatste Duitse stormloop op Moskou tot staan werd gebracht. se marine moest een strijd op leven en dood voeren voor het behoud van Engeland zelf en het Midden-Oosten. Rusland sidderde onder de mokersla gen van de Duitse oorlogsmachine. De Sowjet-Unie zou zeer binnenkort van de kaart zijn geveegd. Dan zou den delen van Siberië als een rijpe appel in de Japanse schoot vallen. Die delen interesseerden Japan voor lopig niet. Mandsjoerije en Korea, welke gebieden in Japanse handen waren, verzekerden de voorziening van kolen, ijzer en staal. De voorziening van olie, rubber en tin vormde nog een probleem. Ver overing van Nederlands Oost-Indië zou dat probleem volledig oplossen. De bezetting van Indo-China, de Franse kolonie, werd door Amerika en Engeland gezien als een stap naar de verovering van Nederlands-Indië en eventueel Malakka met Singapore. Japan verweet Amerika en Enge land herhaaldelijk, dat zij China met geld en wapens steunden. Het voelde zich omsingeld door de A-B-C-D-sta- ten (America, Britain, China en Dutch East Indies). De bezetting van Indo-China verontrustte Amerika zo zeer, dat dit land alle export naar Ja pan verbood, welk verbod tevens werd overgenomen door Engeland en Nederlands-Indië. Dat verbod zou worden opgeheven als Japan Indo- China én China ontruimde. Het was een harde klap, want de Japanse marine zag zich nu van alle olietoevoer afgesneden en moest haar reserves gaan aanspreken. Toen de strijd op 7 december 1941 tenslotte losbarstte, had de marine al een kwart van haar reserves aan olie in geteerd. Geen wonder, dat de Japanners als het ware het mes op de keel voelden. Aan toegeven aan de Amerikaanse eisen dachten zij niet. De enig moge lijke oplossing was, snel toeslaan, door de bezetting van Nederlands- Indië. Maar het was de Japanners wel duidelijk geworden, dat Amerika bij een dergelijke actie geen werke loos toeschouwer zou blijven. De op heffing van de Amerikaanse neutra- liteitswet op 13 november was er een sprekend bewijs van. Dat werd Ja pan bovendien nog heel duidelijk ge zegd door president Roosevelt zelf in een onderhoud tussen hem en de Ja panse ambassadeur Nomoera en de speciale Japanse onderhandelaar Ku- rusu. Toen Nomoera in februari 1941 als Japans ambassadeur te Washington kwam, verklaarde hij, dat er welis waar tussen beide landen geen pro blemen waren die een oorlog noodza kelijk maakten, doch dat het voor het volksbestaan van het Japanse volk noodzakelijk was, dat het zich in zui delijke richting de nodige „levens ruimte" en middelen moest verschaf fen. Zou het daarin worden gedwars boomd, dan zou Japan niets anders overblijven, dan voor zijn bestaan te vechten. En Amerika dwarsboomde dat streven met de maatregelen, zo als hiervoor is aangegeven. Begin november zond de Japanse regering een speciale afgezant naar Washington voor het voeren van be sprekingen met de Amerikaanse re gering. Dat was Kurusu. Op 17 no vember had hij samen met ambas sadeur Nomoera een bespreking met president Roosevelt. Hierbij zei Roosevelt, dat Japan wel veel sprak over vrede, maar dat de leuzen over de „Groot Aziatische ruimte", invoe ring van een „Nieuwe Orde voor het Verre Oosten" en „Samenwerking voor meer welvaart" slechts de dek mantel waren van een politiek, die door middel van macht de Japanse hegemonie in Azië en de Pacific wil de vestigen. Wij zijn ervan overtuigd, zo ver volgde Roosevelt, dat Japan zijn belangen niet dient door Hitier te volgen en door het inslaan van agressieve wegen. Mocht Japan dat toch doen, dan zal Japan daar van de gevolgen dragen, want als het tot strijd komt en hier was Roosevelt als het ware een profeet dan zal Japan die strijd verlie zen. Dat loog er allemaal niet om. De besprekingen sleepten zich nog voort tot 27 november. Tijdens de besprekingen van No moera en Kurusu met de Amerikaan se regering, ontvingen zij een gehei me boodschap van de Japanse minis ter-president Tojo, waarin de Japanse onderhandelaars werd gelast, als het ware in de vorm van een ultimatum, de Amerikaanse regering ertoe te pressen, het Japanse standpunt te aanvaarden. De uiterste datum, die men nog voor onderhandelingen zou hebben, werd daarin bepaald op 29 november. Zouden de besprekingen geen succes hebben, dan zou niets de Japanners meer tegenhouden. „Deze keer is het ernst," zei Tojo. Bij geen overeenstemming zouden de gebeur tenissen automatisch aan het rollen gaan. Dit codetelegram werd door de Amerikanen onderschept en ontcij ferd. Zij waren dus geheel op de hoogte van de Japanse voornemens. En toen dan ook de onderhandelingen op 27 november vastliepen, gaf de re gering te Washington aan de com mandant van de Amerikaanse vloot in de Stille Zuidzee een waarschuwing voor het bestaan van onmiddellijk dreigend oorlogsgevaar. De onder handelingen zo vermeldde de bood schap met Japan, waarbij gepoogd is om de bestaande situatie in de Pa cific te bestendigen en te handhaven, zijn geëindigd, verwacht kan worden dat Japan binnen enkele dagen een offensieve actie zal ondernemen tegen de Philippynen, Thailand of Borneo. Eensluidende boodschappen werden aan alle commandanten in de Pacific en Verre-Oosten gezonden. Niemand dacht echter aan Pearl Harbor. De Japanse slagvloot, die de overval op die vlootbasis in de Hawaïeilanden zou ondernemen, was echter in het grootste geheim op 25 november, dus nog tijdens de onderhandelingen te Washington, uitgevaren! 7 n cadeau van f.150: f.258r SINGER L

De Vallei | 1966 | | pagina 8