Lonsdale-prijsvraag door militairen gewonnen I Als „The Beatles" ophouden zijn ze gauw vergeten ARAM De Gouden Cobra V CU REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN r Regisseur C. Schell in Spanje bestolen Rotterdams toneel brengt „Hamlet" UIT DE KERKEN U.S.A.-verkiezingen vanavond op t.v. NATU in Eindhoven met „Toneel nu" Grote expositie van boeken en prenten DAMES! Impresario Howes zegt: GENEVER iftDIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND Morgen Onmiddellijke verlichting van WYNAND FOCKINK WITTE KRUIS poeders hèlpen. Elke /0\ maand' jC weer! Dor psbe vol king door Viët-Cong ontvoerd Ö,e. e 'en TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2 WOENSDAG 9 NOVEMBER 1964 4n"rn'T""'F Hij is gewoon, zijn modellen te flatteren. Hij kan zonder meer van het dertienjarige meisje een vijf tienjarig maken en van het onvol groeide, magere wezentje een ont luikende schoonheid. Dat doet hij. Prins August von Holstein neemt het portret mee naar Rusland en „de sprekende gelaatsuitdrukking van de jeugdige prinses beviel de keizerin zeer goed", noteert Stehlin, de nieu we leraar van de jonge Peter Ulrich, die reeds is toegetreden tot de ortho doxe kerk en als grootvorst en troon opvolger de naam Peter Feodoro- witsj draagt. „Ook de grootvorst be keek het portret niet zonder welge vallen". Daar het aan hoven niet zo toegaat als in moderne kitsch-operettes, kan men er heel beslist van op aan, dat hier geen blinde Amor aan het werk is met zijn plagerige grappen: Jo hanna heeft haar dochter laten por tretteren, opdat Peter Feodorowitsj het schilderij onder ogen zal krijgen, en ook de tsarin heeft het hem laten zien, opdat hij het „niet zonder wel gevallen zal beschouwen". Maar voor combinaties is het nog te vroeg. Er verstrijkt nog meer dan een jaar zonder dat er nieuwe inte ressante berichten uit Rusland ko men. Het leven in Zerbst gaat zijn gewone, vervelende, eentonige gang. o o o Prinses Sophie is nu veertien jaar. Ze is nogal lang en mager, niet be paald mooi, maar een innemende verschijning. Ze heeft zwart glan zend haar en zwarte glinsterende ogen onder een hoog, welgevormd voorhoofd. Ze vindt zichzelf nog al tijd lelijk en besteedt geen enkele zorg aan haar kleding en kapsel. Nog altijd staat ze als Assepoester in de schaduw van haar knappe en tempe ramentvolle moeder. Maar ze weet al wel dat ze de mensen kan beha gen, ze weet ook waarmee en ze be oefent die nieuwe kunst met vurige Ijver. Ze vindt methoden die juist door hun onopvallendheid groots zijn. Op veertienjarige leeftijd be grijpt ze dat de mensen liever be wonderd worden dan dat ze bewon deren, dat ze liever zelf spreken dan luisteren. Haar moeder heeft de grootse allures van een dame die meer wil schijnen dan ze is Sophie legt zich toe op de eenvoudigst denk bare natuurlijkheid. Haar moeder tracht in de gunst te komen bij allen die hoger geplaatst zijn dan zijzelf en is hoogmoedig jegens de kleinen, de minderen Sophie betracht een zo gelijkmatig mogelijke beminnelijk heid jegens iedereen; voor iedere hof- ster, de kapper, de koetsier heeft ze een glimlach over en een vriendelijk woord. Nog altijd heeft ze geen re gel van Voltaire gelezen, nog altijd kent ze amper het woord „democra tie", nog altijd zit er geen systeem In deze mensenvangerijhet is niets anders dan de eenzaamheid van het verwaarloosde kind dat aan alle kan ten genegenheid zoekt. Maar toch is het een kind met een bijzondere soort trots: deze trots verhindert haar niet de smerigste hand te dfukken maar hij verhindert haar wel om bij een boezemvriendin van gelijke stand eens uit te huilen. Rondom haar ontstaat al het ge fluister over dit of dat mogelijke hu welijk, een tante laat een naam val len, een oom maakt een grapje. In Berlijn danst prins Heinrich van Pruisen een paar keer met Sophie, hij vindt haar aardig, zegt dat tegen zijn zuster, de hertogin von Braunsch weig, deze geeft het door naar Zerbst en prompt begint de hele familie de mogelijkheden te bespreken van dit toch in ieder geval heel aanzien lijke huwelijk met de broer van de koning. Ook Sophie hoort ervan. Wat zegt zij, of, aangezien niemand haar naar haar mening vraagt, wat denkt zij van Prins Heinrich? En van de anderen over wie gemompeld wordt? Ze weet dat er voor haar alles van afhangt of ze de juiste man vindt. De juiste man wat verstaat ze daaronder? Heeft zij een of ander ideaal voor ogen, een stil verlangen naar een werkelijke of een alleen maar in haar fantasie bestaande droomheld? We weten er niets van. Tevergeefs zoeken we in haar aan tekeningen naar de herinnering aan een eerste jeugdliefde of een bakvis dweperij; ze schijnt helemaal niet te weten dat er zoiets bestaat. Nergens ontmoeten we de beschrijving van een man wiens werkelijke of ver meende grootheid zij bewondert, wiens aanblik haar met onrust ver vult en wiens toenadering zij met verlangen verbeidt. Evenmin als haar genialiteit kon digt zich haar buitensporig tempera ment al in haar jeugdjaren aan. De ze vrouw die door het schandaal van haar levenswandel nog beroemder zal worden dan door haar staatswerk- zaamheden, wier liefdesaffaires heel Europa verontrusten, die niet ge heel terecht tot toonbeeld van on- verzadelijk manziek-zijn zal worden, tot voorwerp van psychologische stu dies, tot heldin van pikante operettes en stuiverromannetjes: deze vrouw heeft een kuisere jeugd gekend dan een doorsnee kostschoolmeisje van tegenwoordig. Natuurlijk ontbreekt het niet aan geruchten, reeds bij haar leven doen er allerlei verhalen de ronde over verhoudingen die ze al op haar prilste meisjesleeftijd gehad zou hebben en na haar dood wordt er een ware stortvloed van schendblaadjes en pseudohistorische documenten uit gestrooid over de op sensatie beluste wereld die maar al te graag geloven wil dat de twaalfjarige Sophie al bij het kasteelvenster op militaire para des wachtte, om door een heimelijk knipoogje, door kleine briefjes nu eens de ene dan weer de andere of ficier uit te nodigen tot zeer ondub belzinnige en gevaarlijke nachtelijke bezoekjes. Dit zijn allemaal laster praatjes, fabeltjes, ook al vinden we ze in de beste bibliotheken van Euro pa, op vergeeld papier gedrukt en in het edelste leer gebonden. Ze heeft wel een bepaald verlan gen, dat is het, en dit verlangen be heerst haar geheel en al; zolang ze in Zerbst is, wordt ze geheel en al beheerst door de ondergrondse strijd tegen haar moeder en haar voor naamste doel is deze strijd snel en met een eclatante overwinning op haar moeder te beëindigen. Ze denkt zeer realistisch en weet dat er maar één manier is om deze overwinning te behalen: een man te krijgen die haar uit de gehate omgeving weg haalt en tevens ver boven de stand van haar moeder verheft. Die man en ook alleen hij is de „juiste man" voor haar, die haar een kroon op het hoofd zet, duizendmaal grootser dan de bescheiden vorstenkroon van Zerbst. Maar haar uiteindelijke, diepst verborgen ambitie reikt veel verder dan dit doel: die reikt naar de sterren, naar het onvergelijkelij ke, de onsterfelijkheid. Maar het eerste noodzakelijke doel van haar ambitie is de overwinning op haar moeder. Dit moge de enige kleine liefdes verhouding die Sophie in Zerbst ge had heeft, bewijzen. Eén enkele keer lijkt het erop alsof het sneller stro mende jonge bloed haar heldere, op het grootse doel gerichte blik zal vertroebelen; er is één man met wie ze tenminste een paar kusjes heeft gewisseld en wie ze zelfs beloofd heeft later met hem te zullen trou wen. Is het toeval dat deze man de broer van haar moeder is? „Mijn moeder bemoeide zich nu veel meer met me. Ze zag me als haar toekom stige schoonzuster." Het is de eerste en de laatste keer in Sophies leven dat de kleine, meest voor de hand liggende ambitie de grote, veel ver der reikende in gevaar brengt. Is het een reëel gevaar? Zou Sophie werke lijk bereid zijn met Prins Georg Lud- wig, een „kleine vorst uit de buurt" te trouwen, enkel en alleen om de schoonzuster van haar moeder te worden? Het is natuurlijk mogelijk. Maar ze heeft geluk: voor het tot de beslissende woorden of daden komt, doet zich een totaal ander huwelijks plan voor. o o o Ze heeft altijd en bij alles geluk. Ze is een ongelukkig kind en ook la ter zal ze nog dikwijls en langdurig ongelukkig zijn. Maar ze heeft altijd geluk al lijkt dit aanvankelijk mis schien een tegenstrijdigheid. Ze is er ongelukkig om dat ze een meisje is maar alleen als meisje kan ze met één stap de bekrompen J grens van het kleine Duitse vorsten- 5 "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten J Deumatischë pijnen, spit, zenuwpijnen, j verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmlesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt DEN HAAG De 51-jarige gepensioneerde majoor E. Th. Poppe uit Tarderwijk, oud-hoofd van de school voor de militaire inlichtingendienst, is vinnaar (500 gulden) geworden van de Lonsdale-prijsvraag. De tweede prijs 300 gulden) ging naar de 22-jarige dienstplichtige sergeant B. H. Kuijpers iit Den Dungen en de derde prijs (200 gulden) was voor de 29-jarige kapi- ein van de artillerie C. F. van Drimmelen uit de legerplaats Steenwijkerwold. Dat maakte de jury gistermiddag in doc-Oost-West Instituut in Den Haag, WQ-.- M rgt dom overschrijden. Als jongen zou ze f dat p altijd een tube Algesal bij de misschien de versbode lieveling vsn 5X^^385.®^ haar moeder zijn geweest, om later J.1 B de Haagse Nieuwspoort bekend. De drie juryleden waren: kolonel b.d. dr, T. M. Somer, die tijdens de oorlog het iureau inlichtingen leidde van de Ne derlandse regering te Londen; de heer C. C. van den Heuvel, directeur Inter- de rechtmatige opvolger te worden van haar vader als regent van Zerbst. Haar opvoeding is liefdeloos ge- weest en op een heel andere dan haar speciale bestemming gericht. Maar later zal blijken dat geen andere dan juist deze opvoeding die eigenschap pen en capaciteiten in haar heeft kun- nen ontwikkelen, die zij later tet dringendst nodig zal hebben. Het is bekend hoe toekomstige keizerinnen worden opgevoed: zonder werkelijke jeugd, afgesloten van ieder spoortje van het harde werkelijke leven, vol- 2 LONDEN Het gerucht dat „The gestopt met bestaande meningen Beatles" als groep uiteen zullen gaan, groeien zij op. Prinses Sophie echter J heeft de frontpagina's der Britse kran- heeft in het stadspark met kinderen ten opnieuw l»ereikt. van gewone burgers gespeeld en bij 5 Voedsel aan het gerucht werd gege- die spelen heeft ze geleerd haar ven door het antwoord dat hun mana- plaats door haar eigen bekwaamheid ger Brain Epstein gaf aan 200 fans die te handhaven. Ze voelde zich op het 2 voor zijn huis hadden postgevat met de speelterreih beter thuis dan aan het 3 eis dat „The Beatles" een tournee door hof bij haar humeurige moeder la- Engeland gaan maken, ter, op de beslissende ogenblikken „Er is niets beslist", was Epsteins van haar leven, zullen het altijd weer J antwoord. eenvoudige mensen zijn, bedienden 5 De „Daily Mail" wist te melden dat en militairen, bij wie zij ruggesteun 2 Epstein had gezegd dat hij binnenkort zal zoeken en vinden. Nooit zou ze 3 met de vier sterren over hun toekomst met deze eenvoudige lieden zo zeker ZOu spreken, hebben kunnen omgaan, als men haar erin had opgevoed over ze te heer- De Beatles zijn van gedachten ver gen anderd, zoals hun loopbaan is veran- Ze is ongelukkig omdat haar moe- derd door hun houding in h*et verleden" der haar liefdeloos en onrechtvaardig BPstein tegen een verslaggever van behandelt. Het is haar grootste geluk het ,:ilad- „Natuurlijk zal de lijn zich dat ze als kind al leert haar moeder yoortzetten. Ik zou een dwaas Éijn om met kritische blik te bezien. We zul- *-e voorspellen wat er precies gaat ge len zien hoe gauw ze in de strikken 5 beuren". van het Russische hof verward zou De Baatles hebben het intussen erg zijn geraakt, wanneer zij in haar druk met hun nieuwste film in januari, tweede vaderland zou zijn aangeko- waarvan niet alleen de songs maar ook men, vervuld van vertrouwen en ver- de achtergrondmuziek door John Len- ering en niet van het hevigste verzet non en Paul McCartney zullen worden jegens haar moeder. geschreven. Van haar diverse leermeesters Het afgelopen jaar hebben zij geen heeft ze maar weinig geleerd, van tournee door Engeland gemaakt. Hun het gevecht tegen haar moeder ech- laatste grote tournee werd in septem- ter oneindig veel, belangrijke* en ^r J1 in de Verenigde Staten gemaakt, bruikbaarder dingen dan ze uit alle J Daarna kwam hun jongste, en veel boeken van de wereld had kunnen le- verkochte, LP „Revolver" uit, en toen ren. Ze heeft geleerd te zwijgen en 3 besloten de Beatles even rust te ne- haar meningen evenals haar gevoe- men alvorens aan de film te beginnen, lens voor zich te houden; ze heeft ge- Intussen heeft John Lennon zijn haar leerd vernederingen te verdragen J kort laten knippen om een bijrol te kun- zonder zich te laten vernederen. nen spelen in „How I won the war". Wanneer nu van buiten af het gro- 5 Paul McCartney liet een snor groeien te geluk op haar toe komt, is ze in- en schreef muziek voor de nieuwe Hay- nerlijk het best daarop voorbereid. leY Mils Film „All in good time". h|| Ook George Harrison liet zijn snor staan en begaf zich naar India om les sen te nemen in het bespelen van de Hoofdstuk 2 DE GROTE REIS August en zijn hele familie beginnen het nieuwe jaar met een feestelijke godsdienstoefening in de slo'tkapel van Zerbst. Na het uitspreken van de 5 gebeden begeeft men zich aan tafel dan krijgt de vorstin de boodschap dat er een koerier uit Berlijn voor haar gekomen is. Dit is een bijzon- der ongewone gebeurtenis en uit be- grijpelijke nieuwsgierigheid verlangt ze haar post ogenblikkelijk in te zien. Maar al haar verwachtingen worden g overtroffen. De brief die ze krijgt, 2 komt uit Petersburg, hij is geschre- ven door Bruemmer, de opperhof- meester van troonopvolger groot- vorst Peter Feodorowitsj en luidt als 5 volgt: „Mevrouw! Mijn langdurig stilzwijgen is niet zozeer mijn schuld als Uwe Hoog- heid het recht heeft te veronder- stellen. Een ziekte die mij reeds verscheidene weken plaagt, een op- eenhoping van zaken, goede en slechte, maar vooral de tamelijk gevaarlijke ziekte van Zijne Kei- zerlijke Hoogheid de Grootvorst, mijn meester, waarvan hij inmid- dels door Gods genade weer volko- men hersteld is, spreken hier vol- doende te mijnen gunste. In ieder geval is, te midden van al deze be- 3 letselen, mijn eerbiedige onderda- nigheid jegens Uwe Hoogheid on- veranderd gebleven, en dit zal al- tijd zo blijven, ook al moge deze zich anders uiten. 4DVER7 ENTlb (Wordt vervolgd) 3 In de handige kneepfles De borrel die u „toelacht' Geniet met uw gasten van die tongstrelend zachte WF genever. Een rondje WF Daar is iedereen vierkant voorl Oude WF Genever f. 10.95 per hele liter 78. „En heeft Kim je dan niet verteld, dat Abdullah zijn vader niet was", vraagt Kims vader ongelo- vig. Dahouddin legt met een pathetisch gebaar zijn hand op zijn borst en trekt een diep ongelukkig ge- zicht. „Helaas, ik heb de jongen bij de overval maar even gezien", zucht hij spijtig. Ik heb toen geen acht geslagen op zijn gejammer, maar hem onmiddellijk door mijn mannen naar Abdullaf la ten brengen. Toen die schurk mij later de prijs voor Kim's ontvoering betaalde, wist ik niet beter of ik kreeg een beloning van Kim's dankbare va der!" „Wel, dit komt mij alles zeer ongeloofwaar dig voor", zegt Kim's vader scherp. „Maar als Abdullah ook hier is, breng hem dan -onmiddellijk bij mij! „Ik wil hem verhoren!" „Helaas", zucht Sheik Dahouddi, „Abdullah zal mijn verhaal niet meer kunnen bevestigen... hij is vannacht gestor- ven aan een slangebeet..." „Je vergist je, vriend", klinkt achter hem opeens een stem. „Abdullah is nog in leven, ik heb hem van de slagen gered". Met doodsbleek gelaat staart Dahouddin naar Aram en Ambre, die door enkele krijgers worden binnen- S gebracht. Dan snelt hij met een luide verwensing het vertrek uit. I I IIIWIIIIHiilUlliUlllllltlimillllUIWIIIilll/W/IIIIU/Wllllllli/JHIHM. „Sitar" een Indiaas snaarinstrument, dat hem het laatste jaar steeds had aangetrokken. Ringo Starr maakte een reis naar het buitenland en afgezien daarvan besteed de hij zijn tijd aan zijn knappe vrouw, Maureen, en hun zoontje Zak. De Daily Mail haalde ook impresa rio Arthur Howes aan die alle tournees van The Beatles in Engeland organi seert, maar niet de macht heeft hen te bevelen op te treden. „Ik begin nu ook al aan de geruchten te geloven", zei Howes en voorspelde: „De fans zullen nieuwe idolen vinden. Ik ben op het ogenblik bezig met het samenstellen van een tournee van de Beach Boys en dat wordt beslist gewel dig". BARCELONA Dieven hebben maandag de volkswagen van de Zwit serse filmregisseur en acteur Carl H. Schell opengebroken en drie koffers met persoonlijke eigendommen filmse- nario's en manuscripten meegenomen aldus de politie. Schell, broer van de beroemde film sterren Maximiliaan en Maria Schell, is in Spanje om er een televisieserie over spionage te regisseren. ROTTERDAM. Het Nieuwe Rotter dams Toneel geeft op 18 november a.s. de première van Shakespeare's tragedie .Hamlet". Het stuk, in de vertaling van Bert Voeten, wordt geregisseerd door Ri chard Flink. De titelrol wordt gespeeld door Eric Schneider. Verder spelen o.a. mee Lies Franken, Ko van Dijk en Mar- tine Crefcoeur. Het decor en de kos tuums worden verzorgd door Nicolaas Wijnberg. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Elburg (2e pred. pl.)C. Jongeboer te Apeldoorn; te Wierden (3e pred. pl.): J. Zwijnenburg; te Reeuwijk: J. Bos te Lunteren; te Hoevelaken-Stou- tenburg: B. Harenkamp te Blauwkapel- Groenekan. Bedankt voor Veendam (toez.): G. J. Miedema te Dokkum. Geref. Kerken: Beroepen: te Treebeek: J. Baayens te Leimuiden; te Nieuweroord: dr. G. Sinia te Ee. Aangenomen: naar Leiden: dr. W. v.d. Zwaan, te Eindhoven: naar Lochem: N. Schelhaas te Oostwold. Bedankt: voor 's Gravenhage-Oost: C. Goeman te Utrecht-Oost. Geref. Kerken (vrijgemaakt). Beroepen: te Hilversum: R. te Velde te Schildwolde. Aangenomen: naar Krommenie: J. H. Veefkind te Buitenpost. Chr. Geref. Kerken: Beroepen: te Amsterdam-West: H. Biesma, te Stadskanaal; voor Nieuw- Vennep: H. Biesma te Nisse. Geref. gemeenten: Bedankt: voor Vlissingen: M. G. Mouw te Middelharnis; voor Slikkerveer Huisman te Vlaardingen. L. ADVERTENTIE SAIGON De Vi6t-Cong heeft de ge hele bevolking, vrouwen en kinderen in begrepen, van een dorp in de Mekong- delta ontvoerd, zo heeft een Amerikaan se woordvoerder meegedeeld. Hij zei dat de 100 inwoners van het dorp van de ene op de andere dag op geheimzinnige wijze zijn verdwenen. Het dorp, waarvan de naam niet is ge zegd, zou zestien kilometer ten zuidoos ten van Phoe Vinh, de hoofdstad van de provincie Vinh Binh, liggen. die tijdens de oorlog illegale inlichtin- gengroepen leidde, en de journalist M. W. van Eijck. De prijsvraag was uitgeschreven door het Nederlands Boekhuis N.V. te Tilburg dat enige maanden geleden in haar paperback-reeks „Tijdsignalen" het uit het Engels vertaalde boek „Meesterspion" uitgaf, geschreven door de bekende Russische spion Gordon Lonsdale. Lezers van het boek konden meedoen aan de prijsvraag: binnen kwamen 148 inzendingen. Al vormt het aantal inzendingen, vol gens het jury-rapport, slechts een frac tie van het aantal lezers er zijn mo menteel bijna vijfduizend exemplaren verkocht toch is er reden om aan te nemen dat het gemeenschappelijke in de inzendingen wel ongeveer de mening van de gemiddelde lezer weergeeft. Welke indruk wordt bevestigd door de recensies van het boek. De prijsvraag was door Nederlands Boekhuis N.V. (Tilburg) uitgeschreven om te zien of de achtergronden van dit boek mogelijk te ontrafelen zijn. Het is namelijk uniek dat een Russi sche spion in eigen land schrijft over zijn ervaringen in het Westen en dat zijn boek in een Westers land (Enge land) door een niet-communistische uit gever wordt gepubliceerd, waarbij de revenuen ten goede komen aan de Rus sische spion, althans uitgevers van het boek in Rusland. Temeer, omdat Gordon Lonsdale (niet de werkelijke naam van de Rus sische spion die jarenlang als Cana dees zijn spionagewerk verrichtte) zich niet lovend uitlaat over de Wester se samenleving en geestesgesteldheid. Volgens het jury-rapport is het goed: „Dat een dergelijk boek in ons taalge bied is verschenen. Het sticht geen kwaad, het scherpt de geest en het zet de lezer tot dieper nadenken over eigen situatie en de wereldconstellatie". Deelnemers aan de prijsvraag moes ten twee vragen beantwoorden. Alle deelnemers onder wie enkele Bel gen, Engelsen en Indonesiërs door zagen in het algemeen de bedoeling van het boek: een poging zekere Sovjet propaganda ingang te doen vinden, zo staat te lezen in het jury-rapport, waar in als conclusie is neergelegd, dat de schrijver over zijn doel is heen gescho ten. Kolonel b.d. Somer vond „Meester spion" van Gordon Lonsdale een inte ressant boek, omdat het los van alles een zijde van de psychologische oor logsvoering van Rusland bevat, waar over nog niet veel bekend is: „Dat de Russische inlichtingendiensten zich ook met propaganda gaan bezig houden, is de moeite van het volgen waard". „Gordon Lonsdale" werkte als ge heim agent voor Rusland in Duitsland, Amerika, Canada en Engeland. In 1961 werd hij tenslotte in Engeland gegre pen en tot 25 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. In 1964 werd de thans 41-ja- rige Russische spion uitgewisseld tegen Greville Wynne. Vorig jaar schreef hij het boek „Meesterspion", waarin hij o.m. veel moeite doet het spionnen- echtpaar Kroger van alle schuld vrij te pleiten. HILVERSUM Via „Early Bird" komen vanavond commentaren, uitsla gen en reacties rond de Amerikaanse verkiezingen naar Europa. De N.T.S. neemt dit alles over in een extra uit zending aansluitend aan het laatste bulletin van het N.T.S.-journaal en wel om 22.40 uur via Nederland 1. UTRECHT In samenwerking met het Nederlands Toneelverbond en de Stichting Kunstzinnigevorming te Eind hoven houdt de Nederlandse Amateur Tonee Unie op 12 en 13 november in Eindhoven een manifestatie „toneel nu" voor jongeren van 18 tot en met 25 jaar. De manefestatie wordt gehouden in het Globetheater. Op de eerste avond zal de toneelgroep Studio een voorstelling geven van het spel „eh" van Henri Livings, waarna met de spe lers een nabespreking zal worden ge houden. Op de volgende dag zal John van de Rest een causerie houden over modern toneel, waarna een voorstelling zal plaatsvinden van „De Meiden" van Jean Genet. Na een gezamenlijke kof fiemaaltijd zal de manifestatie worden besloten met een voorstelling van de toneelgroep „Proloog" van het stuk „De Burgemeester" van Gert Hoff mann, gevolgd door nabespreking in groepen. AMSTERDAM In de zalen van Arti et Amicitiae te Amsterdam heeft de directeur van de KoninklijkeBihlio- theek dr. C. Reedijk vanavond de vier de verkooptentoonstelling van oude hoe ken, prenten en tekeningen geopend, ge organiseerd door de Nederlandse Ver eniging van Antiquaren. Op deze tot en met zaterdag 12 no vember durende expositie, waar twin tig van de zestig leden der vereniging aan deelnemen, worden naar schatting tussen de 3.000 en 5.000 objecten ten toongesteld. Voorts is nog in een zaal van Arti een expositie ingericht over boekhandel en de prentkunst, waar prenten van 17e tot en met de 20e eeuw, afkomstig uit de privéverzame- ling van een der leden, worden ten toongesteld. Op de verkoopexpositie is onder meer een exemplaar van de eer ste druk, 1624, van „Valerius Gedenck- lanck",. een tweetal zeldzame gezichten op Amsterdam van Pieter Bas, voorts een Liber Chronicorum uit 1493 van Schedel, dat circa tweeduizend hout sneden bevat van Wohlgemut en Pley- denwurff, de leermeesters van Albrecht Diirer, een atlas van Ortelius met 160 handgekleurde kaarten en een collectie oude Nederlandse bijbels. 0 De Rotterdamse wethouder van Openbare Werken, mr. H. Bavinck, is in zijn woning te Rotterdam overleden. De heer Bavinck. is 63 jaar geworden. Sinds september 1939 was mr. Bavinck lid van de Rotterdamse gemeenteraad, als afgevaardigde van de A.R.P. Hij was wethouder sinds 2 september 1958. HILVERSUM I 18.00 Tijd vrij voor muz. in vrije tijd: A. Koorzang: geestelijke liederen; B. Mandoline-orkest. 18.30 Spektrum: nws uit de protest, christ. organisaties. 18.50 Hootenanny (gr). 19.00 Nws. en weerpr. 19.10 Radiokr. 19.30 Muz. van Het Le ger des Heils (gr). 19.45 Wereldpano rama. 1955 Haarlemse orgelmaand 1966: Noordholl. Philharmonisch orkest en solist: klass. en mod. muz. 21.15 Over de grens: poging tot radiofonische in tegratie in woord en muz. 21.45 Oor- Zaken: gevarieerd progr. 22.15 Over denking. 22.30 Nws. 22.40 Geestelijke liederen. 22.55 Rondom het kind: peda gogische etherleergang. 23.15 Stereo: Platennieuws. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitz. van de Christelijk Historische Unie. 18.30 Platenmarkt. 19.05 Stereo: Licht en semble met zangsolisten. 19.30 Artistie ke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Tram melant in Loeren aan de Hor, feuille ton. 20.55 Ik loop door het land, licht progr. 21.10 Lichte gr. muz. 21.35 Lied- jesprogr. 22.00 Licht orkest en zangso list. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Pianotrio: klass. en mod. muz. 23.55 - 24.00 Nieuws. NEDERLAND I KRO: 17.00-17.35 Voor de jeugd. NTS: 18.30 Teleac: De boerderij als onderne ming (7). 19.00 Nws. in het kort. 19.01 Pipo de Clown. 19.05 Mona - Een oude vlam, TV-film. 19.30 Intern, agrarisch nieuws. 19.55 Uitz. Sticht. Socutera. 20.00 Journ. 20.20 Uitz. van de Pacifis tisch Socialistische Partij. 20.30 Inbur geren: politieke vragen en antwoorden. 21.00 De onbekende uit de Noord-Ex press (Strangers on a train), Hitch- cockfilm. (beide keuringen 18 jr). 22.35- 22.40 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in het kort. KRO: Act. 13.00 Pro memorie, pr. 13.05 Klass. gr.muz. 13.45 Voor de vr. 14.15 Kamer- en koormuz.: klass. en mod. werken. TROS: 14.45 Van 1685 tot vandaag: mu- ziakle lez. 15.15 Voor de vr. NCRV: 15.45 Stereo: Klass. kamermuz. (gr.). 16.00 Bijbeloverd. 16.30 Mod. strijk kwartet (opn.). 16.50 Gitaarmuz. (gr.). 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderl. 17.30 Stereo: Lichte gr. muz. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendg. 7.20 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag, pr. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Li. gr. muz. (8.308.35 De groenteman). 8.50 Morg. wijd. 9.00 Stereo: Kamerork. klass. en mod. muz. 9.40 Lichte gr. muz. voor oudere luist. 10.00 Voor de kl. 10.10 Pop. verz. pl. progr. (11.0011.02 Nws.). 12.00 Lichte ork. muz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Amus, muz. 1300 Nws. 13.10 Act. 13.03 Stereo: Koor zang en Mono: Kerkorg. conc.: mod. en klass. muz. 14.15 Van mens tot mens lez. 14.30 Biologica: progr. over pl. en dieren. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Van vier tot vijf: radioprogr. in een Notedop. 17.00 Voor de jeugd. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Liedjesprogr. 10.00 Nws. 10.02 Swing College. 10.30 Li. muz. met kri. comm. 11.00 Nws. 11.02 Top Twintig. 12.00 Nws. 12.02 Licht® muz. met rep., act. en ber. 13.00 Nws. 13.02 Instr.muz. (gr.). 14.00 Nws 1402 Li. gr.pl. KRO: 15.00 Nws 15.02 Act. 15.05 Sportprogr. 16.00 Nws. 1602 Act. 16.05 Tienermag. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Verzoekplaten. WOENSDAG, 9 NOVEMBER 1966 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (van giste ren). 10.20 Amerikaanse speelfilm. 11.50 Teken-trucfilm. 12.00-13.30 Act. kron. 16.40 Nws. 16.45 Voor de jeugd. 18.00 Nws. (Regin. progr.: NDR: 18.05 Ac- I 20.01 Waauw: gedanste hitparade. 21.00 tualiteiten. 18.16 Von Nachbar zu Nach- Silhouet: gespr. met een bekend tijd- ^ar. 1359 Zandmannetje. 19.00 Actuali- genoot. 21.30 Kijk op Kunst: progr.teiten 19 21 Film 19 59 progr.-overz. Epiloog:-| VVDR: 18.05 Zoeklichten op actuele ge beurtenissen. 18.30 Hier und Heute.19.10 TV-film. 19.40 Film). Journ. en weer bericht. 20.15 Progr. over het snobisme in onze samenleving. 21.00 Televisie rechtbank. 22.30 Journ. en weerber. Aansl. comment. 22.45 Progr. over de verkiezingen in Amerika. 23.00 Zaal handbal. 23.10 Voortzetting trekking Te levisieloterij 1966. 23.40 Nieuws. NTS: 22.10 - 22.15 Journaal. HILVERSUM I KOR: 7.00 Nws. 7.10 Med. 7.15 Lichte gr. muz. en pr. (7.307.32 Nws.). 7.55 Overweg. 8.00 Nws. 8.10 Pianorecital (opn.): klass. muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolrad. 10.00 Aubade: licht gevar. muz.progr. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.30 Men sen gelovig, lezing. 11.45 Streekgewijs: inf. uit de oosth. van Friesl. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Actuali teiten en muz. 18.55 TV-film. 19.27 Weer bericht. 19.30 Nws. en Thema's van de dag. 20.00 Walt Disney film. 20.45 Docu mentaire. Aansl.: Nws. 21.15 Toneelst. van Werner Helmes. 22.50 Nws., weer bericht en thema's van de dag.

De Vallei | 1966 | | pagina 2