Vee in de Gelderse Vallei "inkeliprs heeft goede gezondheid gee" ogeltentoonstelling met veel nouveautés Nieuw instructiebad maakt de spoeling Natuurbad is thans een onrendabele zaak dun Groei in staal en beton Sint-actie „Kapstokspel" bracht veel hilariteit bij bejaarden Opaal is de nieuwste modekleur Directie Ouwehand:We zijn er met ons enthousiasme ingetuind an de Laak is blij met nieuwe plek MARKTBERICHTEN AGENDA Griffioen, voorzitter van „Gezondheidszorg''9 Zandstraat- VEEMARKT DOETINCHEM Toch nog bezwaren tegen inenting Kop-staart-botsing in de Hoofdstraat GOODWILL OPRECHT Rotterdammer (74) veroordeeld UIT HET ZAKENLEVEN WOENSDAG 9 NOVEMBER 1966 RHENEN Het zou ons enigs zins te ver voeren om een directe ver gelijking met de recente voorvallen in Elspeet te maken, maar toch is er in de Gelderse Vallei nog een, zij het een bescheiden, aantal boeren, dat dat om principiële redenen weigert het vee te laten inenten. Een feit, dat de heer H. Griffioen, oud-wethouder en voorzitter van wat voluit heet de Stichting Gezondheidszorg voor Die ren te Utrecht, uiteraard betreurt. Vooral nu, want de laatste weken heeft een kwaadaardige veeziekte de kop weer in de provincie Utrecht op gestoken; de abortus-Bang. Hoewel deze besmettelijke bacterieziekte op dit moment over het hoogtepunt heen is en hier en daar vrij sterk afneemt, moet het gevaar van besmetting niet denkbeeldig worden geacht. „Nu is het zo", aldus stelt de heer Griffioen vast, „dat wij niemand willen dwin gen om het vee te laten inenten, al dringen we er natuurlijk wel sterk op aan. Als men blijft weigeren, waar onze dienst, als het om werkelijk prin cipiële gevallen gaat, respect voor heeft, worden de desbetreffende vee houders beperkende maatregelen op gelegd. Een vervoer verbod, om maar iets te noemen". Het vee in de Gelderse Vallei maakt landelijk gezien wat de gezondheids toestand betreft een goede indruk, al zijn er tijdens recente onderzoeken be paalde kleine gebreken aan het licht ge komen, die slechts voor de kenner waarneembaar zijn. „Wij zijn bezig om ook die tegen te gaan", zegt de heer Griffioen, die ver der weet te vertellen dat een kleine af wijking in de gezondheid van een dier al in vele gevallen direct van invloed is op de melkproduktie. „Die melkproduktie is overigens in onze streek vrij goed te noemen. De Gelderse Vallei kepmerkt zich door een gerichte hoeveelheid. Er ie naar ver houding weinig verschil in de melkgift in het ene of het andere jaargetijde. In het westen van de provincie Utrecht bijvoorbeeld is dat wel het geval". „De gezondheidsdienst ondervindt van de agrarische bevolking in onze omge ving veel medewerking", zo voert de heer Griffioen, uit ervaring sprekende, aan. „Wanneer er zich verdachte ver schijnselen bij het vee voordoen, wor den we meestal direct ingelicht. Wij VEENENDAAL. Maandagavond deed zich in de Hoofdstraat een onge val voor, veroorzaakt door onvoldoende afstand houden. In de richting van de Markt reed de heer R. de V. achter een VW-busje, dat plotseling stopte. Door krachtig remmen wist de heer V. vrij van het busje te blijven, maar de achter hem rijdende auto, bestuurd door de heer J. de B., was niet snel genoeg. Er ontstond een kop-staart-botsing. waar bij beide wagens werden beschadigd. H. GRIFFIOEN pro en contra inenten hebben artsen in vaste dienst, die dan maatregelen gaan nemen". De dienst heeft na de oorlog veel goodwill gekweekt door de georganiseer de t.b.c.-bestrijding, die goede resulta ten heeft opgeleverd. „Daardoor is er meer waardering voor ons werk geko men en daardoor zijn er ook een aan tal mensen van hun principiële bezwa ren afgestapt". De gezondheidsdienst werkt in iedere provincie als afzonderlijke stichting en wordt in feite door de standsorganisa ties gedragen. Er bestaat een nauw contact met de gezondheidscommissie van het landbouwschap. „De minst plezierige kant van onze dienst is de jaarlijkse bijdrage, die de aangesloten boeren moeten voldoen. Hoe groot die is? Voor een rund bij voorbeeld drie gulden per jaar....". Kort geleden is de dienst uitgebreid met een aparte afdeling voor de be strijding van pluimveeziektes. Er is daarvoor een speciale arts aangetrok ken. Nog even terug naar die principiële bezwaren, waar de heer Griffioen vele ervaringen mee heeft opgedaan. Is het in de praktijk te controleren of de be- ook wel eens gebeurd, dat ik iemand die bezwaren tegen inenten had vroeg, of hij verzekerd was. Toen hij beves tigend antwoordde kon ik gemakkelijk controleren, dat de principes niet meer dan een wassen neus betekenden. .Maar nogm&als: voor werkelijk op rechte gevallen, hebben we begrip. Er wordt dan absoluut vrijstelling van in enting en andere maatregelen gege ven VEENENDAAL Ook dit jaar strek ken de activiteiten van het verlichtings comité van de Veenendaalse winkeliers zich niet verder uit dan tot enkele hui zen in de Zandstraat. Vorig jaar heeft het merendeel van de overige midden standers in deze straat een afzonderlij ke actie gevoerd, omdat het te kostbaar was hen in deze verlichtingsactie op te nemen. Zij hebben toen zelf kosten noch moeite gespaard, om te bewijzen dat de Zandstraat een winkelstraat is. Dit jaar hebben de grote animators van de Zandstraat-activiteiten, de heren Van Dijk en Quint geprobeerd weer ge zamenlijk een actie te voeren. Doordat slechts enkele winkeliers van de Zand straat hieraan wilden meedoen, moest men hiervan afzien. Volgens de heer Quint vindt men de kosten van een ge zamenlijke actie te hoog. Zelf is hij van plan zijn zaak feestelijk te verlichten, maar wat anderen doen weet hij nog niet. De winkeliers op de Zandstraat, die lid zijn van Handel en Nijverheid, zul len natuurlijk wel inhaken op de actie voor het Prinses Beatrixfonds, die even als vorig jaar ook nu weer zal worden gehouden. ARNHEM Gistermorgen heeft de rechtbank te Arnhem de 74-jarige J. de K. uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien weken met af trek en terbeschikkingstelling van de regering. De officier had drie maanden geëist zomede terbeschikkingstelling. De oude heer, die al vijftig jaar lang een keurig bijgehouden strafregister mee torst, had op 29 augustus in de Molen straat te Nijmegen een ruit van een ju welierswinkel met een steen ingeworpen. Een agent van het politiebureau aan de overkant, afgekomen op het gerinkel van de alarminstallatie, rekende de oude zondaar meteen in. „Ik dacht, of ik heb de buit, of ik heb onderdak," bekende de man voor de rechtbank. De officier van justitie had opgemerkt dat de man het rustigst was als hij ter beschikking was gesteld, een mening die door de raadsman werd gedeeld. Dit gaat nu ge beuren. VEENENDAAL. Gistermiddag bracht in het OCB-gebouw een uit drie personen bestaand kleinkunstgezelschap uit Amsterdam de Veenendaalse be jaarden een werkelijk ontspannend pro gramma. Vooral werd er genoten van een wedstrijd tussen zeven dames en zeven lieren. De wedstrijd was het zogenoemde „kapstokspel", waarbij al de manne lijke en al de vrouwelijke leden een letter van het woord „kapstok" kre gen. De bedoeling was, dat men indien uit een voorgelezen verhaal een woord tevoorschijn kwam, dat met letters van dit woord gevormd kon worden dit woord maakte, door de bezitters van de desbetreffende letters in de juiste volgorde te plaatsen. Doordat de medespelers echter met hun gezicht naar de zaal stonden vormden zij de woorden in hun lees- richting. Dit was eigenlijk de clou van het grapje, want op deze manier kreeg de zaal steeds het omgekeerde van het bedoelde woord te zien. In plaats van zwaren „echt" zijn? Het antwoord: „Soms het een kwestie van vader op zoon, waaraan niet te tornen valt. Maar het is me VEENENDAAL In het N.V.V.-gebouw heerste gisteren een ongewone be drijvigheid, die de komende dagen nog in omvang zal toenemen. Vogelkwekers en vogelliefhebbers, georganiseerd in de vereniging „De Gelderse Vallei", zjjn druk in de weer om de jaarlijkse tentoonstelling, die vrydag en zaterdag zal wor den gehouden, op touw te zetten. Het evenement, dat elk jaar vele vogelvrien den naar Veenendaal lokt, is dit keer groots van opzet en er zullen diverse nou- veauté's op vogelgebied te bewonderen zijn. De tentoonstelling geldt als een van de belangrijkste van Nederland. Het belangrijkste onderdeel van de expositie is de keuring, die donderdag zal worden gehouden. De keurmeesters J. Blankenstijn uit Veenendaal en D. van Ginkel uit Amersfoort zullen de aange voerde vogels dan aan hun kritische blikken onderwerpen. In de diverse kleur-klassen zijn vele prijzen beschik baar gesteld, zowel in de vorm van be kers en medailles als van huishoudelijke artikelen. „De Gelderse Vallei" is op vogelgebied de oudste vereniging van Veenendaal en de activiteiten beperkten zich tot voor kort bijna uitsluitend tot de kanaries. De laatste jaren is men evenwel meer belangstelling gaan kweken voor de tro pische vogels, die dan ook nu in ruime mate op de tentoonstelling vertegen woordigd zijn. De vereniging is rond 1935 opgericht en telt momenteel ongeveer 50 leden. Uit een gesprekje met een van de bestuursleden werd ons duidelijk dat ook de kleur van de kanaries aan „mode" onderhevig is. „Opaal is de nieuwste kleur. De vogels van deze tint zijn vrij zeldzaam in Ne derland. Ze onderscheiden zich van de rest door de enigszins blauwige gloed die op de vleugels ligt", zo werd ons verteld. De kanaries van deze kleur zijn van wege hun zeldzaamheid bijzonder kost baar. In de handel werden prijzen tot enkele honderden guldens genoteerd. Op de tentoonstelling is een speciale verkoopstand aanwezig. Een kijkje In het NVV-gebouw waar de leden van „De Gelderse Vallei" gisteren druk bezig waren de vogel tentoonstelling op te bouwen. RHENEN Op de Grebbeberg ligt al meer dan tien jaar natuurbad Ouwe hand. Het is een uitgestrekte oppervlak te. Toen in vele gemeenten nog ge zwoegd werd om aan een zwembad te komen, viel het de Rhenenaren zo maar in de schoot. Dank zij particulier initia tief, dank zij de directie van Ouwehands Dierenpark. Het heeft ruim driekwart miljoen gekost. De gemeenschap be hoefde er geen cent voor op tafel te leggen. Sinds kort heeft de gemeente Rhenen een overdekt instructiebad ge opend. Dat kost wél een offer. Maar dat offer slinkt, wanneer we bedenken dat Rhenen nu twee zwembaden rijk is, en zomer en winter kan doorzwemmen. En dan is er nóg een buitenkansje, want de ingezetenen van Rhenen kunnen bij Ouwehand terecht voor halve prijs! We vroegen de heer A. Ouwehand. zoon van de oprichter van het dieren park, of hij vandaag de dag wéér een zwembad zou bouwen, wanneer hij het nog eens over zou mogen doen. „Onder de huidige voorwaarden nooit meer!" Wat zijn dan die voorwaarden? En zijn die dan niet goed geweest? „Och toentertijd misschien wel, maar in onze onschuld en in ons enthousiasme zijn we er eigenlijk ingetuind. Het groot ste blok aan het been is de bepaling, dat de Rhenenaren voor halfgeld moe ten kunnen zwemmen. Verder zijn er vergaande beperkende bepalingen voor het zwembadterrein vastgelegd, waar mee we heden ten dage zeker niet ak koord kunnen gaan. Het ls over 't alge meen erg tegengevallen". Maar u ging er destijds toch wél mee akkoord „Daar zijn we tienjaar geleden in derdaad mee akkoord gegaan. Maar ik herhaal: in ons enthousiasme! Het was op het eerste gezicht allemaal heel mooi. Die paar Rhenenaren die zouden ko men zwemmen? Dat was helemaal niet balanariik. Wij zouden het voorname lijk van de toeristen moeten hebben en van de vakantiegangers en pensiongas-* ten in Rhenen en omgeving. Inderdaad was dat de eerste jaren ook het geval. Maar wat is er gebeurd? Overal rezen de zwembaden als paddestoelen uit de grond. Wat is het gevolg? Dat we heden ten dage wél op de Rhenenaren zijn aan gewezen. En die komen zwemmen te gen 50 pet reductie. Van de gemeente Rhenen krijgen we geen subsidie". Waarom is onder andere deze bepa ling destijds opgenomen? „De burgemeester heeft gezegd: ik kan jullie wel aan de grond helpen, al thans ik kan mijn medewerking verle nen, maar dan moet ik wel voorwaar den stellen. En die halfgeld-bepaling' is er één van." Lonen en kosten zijn de laatste tien jaren met sprongen omhoog gegaan. Maar de bepaling is onveranderd geble ven. „Wanneer je helemaal geen afschrij ving rekent en geen rente van je geld, dan speel je een beetje quitte, óók wan neer het een slechte zomer is. Ontvang sten en kosten lopen zo'n beetje gelijk. Maar we mogen zó toch eigenlijk niet rekenen! Posten als rente en afschrij ving zijn zeer belangrijk, die mag je niet verwaarlozen". Het overdekte bad van de gemeente Rhenen heeft de directie van Ouwe hands Natuurbad over dit seizoen al een directe strop opgeleverd van duizend gulden. Het bad op de berg kon voor het schoolzwemmen worden gemist. Voor Ouwehand betekent dit een huur- derving, die in het volgend jaar nog be langrijker zal worden. Zal de zwemclub, evenals in het over dekte bad van de gemeente in het ko mende open seizoen ook bij Ouwehand f 20,-— per uur badhuur moeten gaan betalen Het is algemeen bekend dat „de Forellen" al meer dan tien jaar geheel gratis van het natuurbad op de berg gebruik maakt. En wanneer er er evenementen waren, die entree op- Heden, woensdag VEENENDAAL Hotel De Korenbeurs: Koffiemorgen NVVH. Trefpunt, 14.00 uur: Huldiging jubila rissen Panter. OVERBERG Ned. Herv. Kerk, 19.30 uur: Ingebruik neming verbouwd kerkgebouw. Bioscoop Luxortheater Veenendaal 18.30 uur: „Vijf mijl voor middernacht". Morgen, donderdag Bioscoop Luxortheater, Veenendaal 19.30 uur: Von Rvan's exDrassetrein. brachten, mocht de kas van deze Rhe- nense vereniging zelfs voor vijftig pro cent in de opbrengst meedelen. „Wanneer wij er precies zo over dachten als 't gemeentebestuur, in de geest van: dat kost het ons en dat moeten we er voor hebben, dan konden we de zwemclub wel opdoeken, want dan was het niet te betalen. Hoe we dat in het voorjaar zullen gaan doen weet ik nog niet, maar in elk geval niet in vergelijk tot wat de gemeente rekent". De vader van de heer Ouwehand liep al veel eerder niet plannen rond om een zwembad te bouwen. De omstandig heden waren toen van dien aard, da er geen mogelijkheid was om die plan nen te verwezenlijken. „Dank zij de me dewerking van burgemeester Bosch rid der van Rosenthal konden zij in een la ter stadium die plannen ten uitvoer brengen", aldus zijn zoon. „Maar het blijft een onrendabele zaak, waarbij de grootste handicap is, dat nu we op praktisch uitsluitend Rhenenaren zijn aangewezen liet tekort door de zoge naamde „halfgeld" bepaling alleen gro ter wordt". bijv. „stok" vormde men „kots". De heren hadden de fout die steeds tot een enorme hilariteit aanlei ding gaf het eerst door en zij won nen dan ook de wedstrijd. Voor en na het spel verzorgde het gezelschap goede kleinkunst, met voor drachten en liedjes. Het langdurige ap plaus aan het eind van de middag be wees, dat alles bij de aanwezigen zeer in de smaak was gevallen. Volgende week dinsdag wordt de be- jaardenontspanningsmiddag verzorgd door de heer Schrijver, die enkele boei ende kleurenfilms over het bijen-, bloe men- en plantenleven zal tonen. VEENENDAAL Vrijdag opende Bouw van de Laak zijn nieuwe „patates- wagen" op de nieuwe plaats. Misschien met wat angst in het hart, want een zaak verplaatsen is geen kleine onder neming, ook al gebeurt het op bevel en ook al gaat men slechts enkele tiental len meters weg. Het geheel wit geschilderde „bedrijf je" ziet er fris uit. Alles is ruimer en overzichtelijker geworden, dan in de oude wagen op de hoek Kerkewijk/ Spoorlaan. De overdekte ruimte vóór de wagen is met een schuifwand van de „werkruimte" afgescheiden, en men heeft daardoor een goed gezicht op de inrichting van de wagen. De verlichting in de wagen is veel beter, dan in de oude en bestaat uit ronde TL-buizen achter matglas. In de wagen is veel met een kunststof gewerkt, waardoor deze eenvoudig schoon te houden is. De heer Van de Laak blijkt met zijn nieuwe standplaats ingenomen te zijn. „Het is nu veel gemakkelijker om bij de wagen te parkeren", vindt hij „en het is in die eerste dagen wel gebleken dat men graag de Kerkewijk verlaat om even een heerlijke hartige hap te nuttigen. Met zijn nieuwe standplaats en met de „schepping" van carrosse riebouwer Ploeg uit Amerongen („die heeft me enorm geholpen") is Bouw v. d. Laak zeer tevreden. SCHERPENZEEL, 9 november 1966. Eiermarkt: Aanvoer 1.000.000 stuks. Prijzen: kippeëieren 16.25—17.00; henne- eieren 12.00 15.50, alles per 100 stuks. Handel vlug. Deelnemers aan het kapstokspelin actie, tijdens de gisteren in het OCB- gebouw gehouden ontspanningsmid dag voor bejaarden. ADVERTENTIE Aanvoer: slachtvee 613: gebruiksvee 1227; vette kalveren 79; vaarskalveren 268; stierkalveren 805; schapen 24; lam meren 6; geiten 10; paarden 20; veulens 6; biggen 481; beren 4. Totaal 3543. Prijzen (in guldens): melk- en kalf- koeien, per stuk 8901435; mest- en weidevee, per stuk 8301140: drachtige vaarzen, per stuk 9001425; guste vaar zen, per stuk 8551160; pinken, per stuk 440710; graskalveren, per stuk 420 620; vaarskalveren, per stuk: rood 85 250. zwart 75180; stierkalveren, per stuk rood 80240, zwart 75165; schapen, per stuk 90125; lammeren, per stuk 85120; biggen, per stuk 66 77; vette kalveren, le kwal. per kg lev. gew. 4.004.30, 2e kwal. per kg lev. gew. 3.653.90, 3e kwal. per kg lev. gew. 3.303.65; slachtvee, le kwal. per kg gesl. gew. 3.603.95, 2e kwal. per kg gesl. gew. 3.303.55, 3e kwal. per kg gesl. gew. 2.903.20; worstkoeien, per kg gesl. gew. 2.753.20; slachtpaarden, per kg gesl. gew. 2.903.40; veulens, per kg gesl. gew. 3.103.50. Handel: slachtvee redelijk; weidevee kalm; biggen kalm; vaars- en stierkal- veren kalm; vette kalveren vlug; scha pen en lammeren willig; paarden rede lijk. VEENENDAAL Overal in Vee nendaal klinkt het lied van de arbeid. In „De Salamander" wordt koorts achtig gewerkt aan het bouwrijp ma ken van het nieuwe bungalowpark, de Buurtlaan-West wordt drastisch on der handen genomen en in „de Enge lenburg" is men druk doende om deze wijk verder gestalte te geven. Onze fotograaf heeft al dit nijvere gedoe samengevat in een opname. De opge rolde mat van betonijzer symboliseert als het ware dat rondom de oude kern waar in vergelijking met andere delen van de gemeente nog een be trekkelijke rust heerst alles in be weging is. Net als met de bouwkra- nen in „De Engelenburg", waar deze foto werd gemaakt, die hun bijdrage leveren aan de groei van Veenendaal. Waar men ook kijkt op plaatsen waar gegraven en gebouwd wordt spelen staal en beton de hoofdrol.

De Vallei | 1966 | | pagina 3