In Amerongen plan voor een sportstichting Sportaccommodatie is nog onvoldoende 5?° 65° Hans van Sijll uit Lienden verdween en had vakantie met hindernissen Betuwenaar zwalkte met studenten over Middellandse Zee Man en paard in Rbenen Allerhande in Ouwehand R. J. Dorpema wil leven in de brouwerij JÊk Nummer één en nog steeds de goedkoopste Sloopnagels Tutti-frutti Twee weken Mallorca werd drie maanden VOOR WINTER EN ZOMER TEGEN VORST EN ROEST! ZWEMBAD Prof. in Rhenen: Nederlands kind speelt *t slechtst Spaarcijfers bij Nutsspaarbank 3 kg hoogschuimend blijvend U bespaart 3.50 3 kg matig schuimend blijvend U bespaart 2.75 Volksonderwi j s kiest bestuur Blokfluitenseiiible op ouderavond Moeilijkheden Varen Geen hotel Nogmaals pech Inktvissen WOENSDAG 9 NOVEMBER 1966 - - - 1 - 1 AMERONGEN „Iedere ge meente zou eigenlijk een sportstich ting moeten hebben". De man die de ze woorden rap uitspreekt heet R. J. Dorpema (53). Hij is functionaris van de Nederlanse Sport Federatie en houdt zich in zijn dagelijks werk in hoofdzaak bezig met problemen rond de sportaccommodatie. Drie jaar gele den vestigde hij zich in Amerongen en in die vrij korte tijd heeft hij zich een goed beeld kunnen vormen van het Amerongse sportleven, dat ook uit persoonlijke interesse zijn aan dacht heeft. Hij is niet ontevreden over wat er de laatste jaren aan sport accommodatie in zijn woonplaats is verbeterd en ook niet over de belang stelling die er voor de sport bestaat. Maar toch.... „De vérenigingen zijn hier nogal lauw, wat meer persoonlijke inzet, wat meer initiatief zou beslist geen kwaad kunnen. Het is van belang, dat de sportman zelf kan meebeslissen over belangrijke zaken, die de sport be treffen. Vandaar dat een sportstich ting zoals we die al in andere gemeen ten kennen hier een oplossing zou zijn". Sport. Vijf letters, die het leven van de heer Dorpema voor een groot deel beheersen. Het klinkt wellicht wat prozaïsch, maar het is in feite niet overdreven. Elke dag telefoontjes in de geest van: „Meneer, kunt u mij zeggen waar judo- matten te koop zijn?" of „wij hebben verplaatsbare kleedcabines nodig, weet u hoe we daar aan kunnen komen?" Bij 't kantoor in Den Haag, de heer Dor pema reist dagelijks op en neer, staat hem 'n uitgebreide documentatie ter be schikking om op al deze vragen een antwoord te kunnen geven. De Nederlandse Sport Federatie, het overkoepelende orgaan van alle sport bonden is in wezen een advies-orgaan. Adviezen aan het Ministerie van Onder wijs, maar ook aan een plaatselijke tennisclub. Geen wonder dat het perso neel van de Federatie alle takken van sport, althans op papier, moet kunnen beheersen. „Ja", zegt de gastvrije Ameronger, „het gaat niet alleen om de sport zelf, maar ook om belangrijke bijkomstighe den als aanleg van een goede grasmat of het onderhoud daarvan". Hij heeft zich in de loop der jaren ge specialiseerd in de sportaccommodatie. „De accommodatie die er in Amerongen is, mag wat kwaliteit betreft zonder meer goed worden genoemd, maar is niet voldoende. Er is maar één voetbalveld en ook maar één gymnastiekzaal. Dat is te weinig, vooral omdat Amerongen een sportieve gemeente is. We hebben hier ongeveer acht verenigingen en dat Is voor een plaats als de onze niet gek..." Is Amerongen rijp voor een sporthal? De heer Dorpema aarzelt. „Het hangt «r maar vanaf wat u daarmee bedoelt. Een sporthal en een sporthal is twee, er is zo veel verschil. Wij gaan van het principe uit, dat een gemeente bo ven de tienduizend inwoners een sport hal moet hebben, maar de gemeentebe sturen denken er vaak anders over. Zij hebben dikwijls andere normen. Er ls ln Amerongen zeker behoefte aan, net zo goed als er een dringende behoefte aan een zwembad is. Dat hebben we nu gelukkig, al zal het binnen niet al te lange 'tijd moeten worden uitgebreid. Voor het bad als zodanig is dat nog niet direct noodzakelijk, maar wel voor de recreatieve ruimte er omheen..." Vindt hij de de belangstelling voor de sport niet eenzijdig, 't is tenslotte voor al voetbal wat de klok slaat, ook in Amerongen. „Vergeet u niet dat voetbal een so ciaal element, een massa-element in zich heeft. Het boeit een grote massa mensen. Het is bovendien een gemakke lijke en goedkope sport. Daarnaast geloof ik dat er voor spor ten als basketball en volleybal ook hier in Amerongen een grote toekomst is weggelegd. Vooral de jongere generatie wordt er door geboeid..." De heer Dorpema werkt momenteel een plan uit, dat gaat in de richting van een sportstichting. Er is reeds met diverse Instanties overleg gepleegd en binnenkort zijn er nieuwe initiatieven te verwachten. „Maar die hou ik nog liever even in petto", lacht hij een tikkeltje geheim zinnig. Zeker is dat het sportleven in Amerongen straks, als de plannen rea liteit zijn geworden, meer op de voor grond zal komen te staan. R. J. DORPEMA sport en nog eens sport „Daar gaat het juist om", reageert de heer Dorpema, die zelf een actief tennisspeler is. „Er moet voor de gewo ne sportjongen een mogelijkheid zijn om mee te kunnen praten, over de za ken die hem en zijn vereniging aan gaan...." Binnenkort zullen we er meer van ho ren. Heel sportminnend Amerongen is razend benieuwd. ADVERTENTIE Neem nü de anti-vries met dubbele functie: Esso Anti-Freeze Coo lant. Beschermt tegen vorst èn roestGa voor veilige koelsysteem service naar een Esso dealer I o MET ESSO BENT U BETER UIT I RHENEN Gistermiddag sprak me vrouw prof. W. Bladergroen van de Gro ningse Universiteit voor de afdeling Rhe nen van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen over het onderwerp: „Ver antwoord kinderspeelgoed." Mevrouw Bladergroen is pas sedert, enkele dagen benoemd tot hoogleraar en als zodanig vervulde zjj in Rhenen haar eerste spreekbeurt. Het onderwerp viel bijzonder bij de talrijke dames in de smaak, vooral nu het tegen Sinterklaas loopt en het voor vele ouders een probleem is wanneer het gaat om de vraag: wat zal ik Sinter klaas laten geven. Mevrouw Bladergroen noemde niet "zo zeer het speelgoed, maar legde meer het accent op de psychische kant. Daarbij kwam ook tot uiting, dat het gedrag van de huidige nozem of provo al kan ont staan in de wieg. Veel gekke dingen, al thans in de ogen van ons ouderen, zijn bij de jeugd terug te brengen tot de eerste perioden van het jonge leven. Prof. Bladergroen maakte bij haar le zing gebruik van dia's. Duidelijk kwam naar voren, dat vele moeders de taak van de vader onderschatten. De vader moet niet alleen gezien worden als de „boeman". Het gezinsleven bestaat uit een vader, een moeder en een kind. Verrassend was de conclusie, dat het Nederlandse kind in vergelijking tot de kinderen in de rest van Europa het slechtst met speelgoed kan omgaan. RHENEN Over de maand oktober werd bij de Nutsspaarbank Rhenen in gelegd f 325.301,88 en terugbetaald f 360.719,64. Het aantal nieuwe rekenin gen bedroeg over deze maand 33 stuks. ADVERTENTIE Alléén Dobbelman geeft geen dure cadeautjes en besteedt geen geld aan dure verpakking en overbodige reclame. Daarom is Dobbelman gezinswasmiddel veel voordeliger dan alle andere grote merken! In elke zak zit 3 kg van de hoogste kwaliteit, gegarandeerd door 233 jaar ervaring. SCHERPENZEEL Op woensdag 9 november zal er in Scherpenzaal een bijeenkomst van Volksonderwijs gehou den worden, de vereniging die zieh ten doel stelt de belangen van het openbaar onderwijs te behartigen. Deze bijeen komst vindt plaats in hotel „Bosch- zicht". Tijdens deze avond zal er een lid van het federatiebestuur van Volksonder wijs het belang uiteenzetten van de ook in Scherpenzaal in te stellen ouderraad of schoolraad. Dit lid, de heer F. J. van Ewijk uit Nunnik, zal hierbij in gaan op de taken van een schoolraad en een ouderraad. Met ingang van 16 december 1966 zal ln elke gemeente met meer dan één openbare school zo'n raad worden inge steld, welke ln de gemeente de belangen van alle openbare scholen zal beharti gen. Tijdens deze avond zal een nieuw be stuur van de afdeling Volksonderwijs Scherpenzaal gekozen worden. SCHERPENZEEL. Woensdag 9 november wordt er een ouderavond ge houden van de zondagsschool „Laat de kinderen tot Mij komen". Op het pro gramma staat onder meer een vertel ling met flanelbord, kinderzang op de band en een dia-vertoning met gespro ken commentaar. Door kinderen van de zondagsschool zullen enkele liedjes op de blokfluit ten gehore worden ge bracht. Deze avond wordt gehouden in ge bouw „Philaletes". RHENEN Hoewel de Rhenense jongen op de foto zijn fiets ervoor ge bruikte zijn er maar een paar stappen nodig om buiten de bebouwde kom van Rhenen een tafereeltje te kunnen aantreffen zoals onze fotograaf dat onlangs op de gevoelige plaat vast legde. Ook in Rhenen wordt echter met om en macht gewerkt aan de verdere uitbreiding van het Grebbe- stadje en zeker niet alleen voor hen die deze plaats als een forensenge meente verkiezen boven andere druk ke woongebieden in de omgeving. De tijd is echter voorbij, dat iedere Rhe- nenaar „man en paard" kan noemen wie de bewoners van de nieuwe hui zen zijn. RHENEN Twee chimpanses, die sa men één kamer delen in hit nieuwge bouwde mensapenhuis van Ouwehands Dierenpark, hebben kans gezien een aantal geglazuurde tegels «nbeschadigd uit de wand te slopen ei een halve vierkante meter plafond :e verwijde ren. Ze maakten daarbij pen gebruik van hamers en beitels, m.ar „versier den" dit kunststukje zondr meer met hun lange nagels. Dag in lag uit heb ben de mensapen met enom veel ge duld in het cement zitten te peuteren. En daar de gestadige dri» de hardste steen uitholt, gelukte het de chimpan sees op deze wijze hun slopstaaltje uit te voeren. De metselaars die de zaak intussen gerepareerd het>en, stonden er versteld van op welk een geraffi neerde manier de apen t werk waren gegaan. RHENEN Het vog«huis in Ouwe hands Dierenpark lijkt p het ogenblik meer op een instuif. Erzitten alle mo gelijke dieren bij elkaa te wachten op een definitieve huisvesflg. Een loslo pende kat zit er bijoorbeeld rustig naast een amazone-pafgaai. Een gib bon speelt samen meteen zeboe-kalf, konijntjes zitten bij eeipaar stokstaart jes, kortom het is ei mengelmoesje van gevederde vriende en viervoeters. Tutti frutti in alle paiien vree. LIENDEN In het vredige Be- tuwse dorpje Lienden was het de laat ste maanden het gesprek van de dag. Hans van Sijll, de 22-jarige ingezete ne, was met vakantie gegaan en niet teruggekomen. Sinds begin juli was van de jonge Liendenaar taal noch teken vernomen. Zijn ouders maak ten zich steeds meer zorgen, nadat de vakantieperiode van hun zoon was verstreken. Hans had bij een reisbu reau geboekt voor een veertiendaagse reis naar Mallorca.. Toen er echter drie weken waren verstreken en hun zoon nog steeds niet was terugge keerd alarmeerden zij de familie. Di rect daarop ontvingen zij echter een kort briefje, waarin stond vermeld, dat de vakantieganger het goed maakte en op het ogenblik stuurman was op een groot jacht op de Middellandse Zee, „Ik kom nog niet terug", aldus de vakantieganger. Men vond het in huize Van Sijll maar een mysterieuze zaak, maar de familie legde zich bij het schrijven van haar zoon neer. Nu, na drie maanden keerde de jongeman in zijn ouderlijke woning in Lienden terug. Gezeten in een makkelijke stoel en geheel niet ontdaan van de vele emo ties, die zijn familie de laatste tijd heeft moeten doormaken, vertelde Hans enthousiast over zijn reis. „Het begon direct al met moeilijkheden. Ik kwam op Schiphol aan en men deelde mij doodleuk mee, dat er in het vliegtuig geen plaats meer was. Bij nader onderzoek bleek, dat het reisbureau, waarbij ik geboekt had, mij niet eens op de passagierslijst had ge zet. Ik zei, stop me dan maar in de bagageruimte, want ik wil mee. Als je al enkele weken hebt zitten hopen op de vakantie en ze zeggen dan tegen je dat je niet mee mag, dan voel je je echt niet lekker. Nog net op het nippertje werd er een oplossing gevonden. Het was zelfs zo, dat ik hard moest lopen om het vliegtuig te halen, want ze wilden de trap al weghalen. Toen ik eenmaal in het vliegtuig zat voelde ik me als een prins. Aan ver dere moeilijkheden dacht ik vanzelf sprekend helemaal niet. De stewardes sen bedienden ons fantastisch en de kennismaking met de andere reizigers verliep ook bijzonder leuk. Toen ik een maal een beetje gewend was vroeg ik aan een der stewardessen of ik niet eens in de cockpit mocht kijken. Zij gaf hiervoor toestemming en weldra stond ik tussen de tientallen knopjes en klokjes. Je had er een prachtig uitzicht. We vlogen over Lyon en al spoedig naderden we Marseille, waar we een tussenlanding moesten maken om bij te tanken. Toen we voor de tweede maal waren opgestegen duurde het niet lang meer, voordat we ln Palma op Mallor ca landden. fen, dat je wel degelijk met een ver trouwd reisbureau in zee moet gaan", aldus de bereisde Liendenaar. Hans van Sijll vertelt boelend. Het lijkt wel alsof hij de reis nogmaals meemaakt. „Op Mallorca kreeg ik op nieuw moeilijkheden. Ik stond helemaal in mijn eentje op het vliegveld en kon nergens iemand vinden, die mij zo als was afgesproken op zou vangen om het hotel te wijzen. Eindelijk ontdekte ik, na lang zoe ken, ergens op een afgelegen plaats op het vliegveld een dame, die van het reisbureau bleek te zijn. Zij vertelde me ook, dat het hotel, waarin ik zou gaan logeren, verbouwd werd. Ze had hier echter onmiddellijk een oplossing voor gevonden. Ik werd ondergebracht ln een pension, dat nauwelijks afge bouwd was. Steeds meer ging; ik besef- Na al deze weinig innemende verwik kelingen begon het avontuur van de „vakantieganger" eigenlijk pas goed. Een week had hij op Mallorca doorge bracht, toen hij op een prachtige zo meravond door de haven van Palma zwalkte. Er lagen kapitale jachten en enkele werden reisvaardig gemaakt voor de volgende ochtend. „Ik maakte een praatje met een van de druk bezig zijnde mensen. Het was een Nederlander, die tot mijn grote verwondering een vriend van kennissen van mijn ouders bleek te zijn. Na wat gepraat vertelde hij mij, dat hij nog diezelfde nacht zou uitvaren voor een pleziertochtje naar Malta en Sardinië, dat ongeveer zes weken zou duren. Hij vroeg of ik er wat voor voelde mee te gaan. Dat liet ik me geen tweemaal vragen en ik besloot direct mijn baga ge op te gaan halen en de inscheping begon. In mijn enthousiasme vergat ik hele maal een briefje naar huis te sturen. Je denkt daar op zo'n ogenblik echt niet aan". Rond het middernachtelijk uur wer den de trossen losgesmeten. Het jacht een 20 meter lange tweemaster maakte zich los van de wal en koos zee. Hans van Sijll bevond zich aan boord van het jacht, iets waarvan hij al jaren had gedroomd. De eigenaar en diens echtgenote leer den de Betuwnaar steeds beter kennen, evenals de twee personeelsleden. Na enige dagen stond Hans al achter het grote stuurwiel. „Ik kan moeilijk zeg- gen wat voor gevoel je dan hebt", zegt hij. „Aan alle kanten van je zie Je wa ter. Je hoort alleen het kabbelen van de golfjes en af en toe het kraken van het tuig. Vooral 's avonds met heldere maan imponeert je dit allemaal bijzon der. Op een avond zat ik ook zo aan het roer. Alles was muisstil. Je hoorde al leen de wind in de zeilen. Plotseling schrok ik op van een enorme klap op nog geen meter afstand. Eerlijk gezegd durfde ik niet goed te gaan kijken wat het was. Uiteindelijk ben ik toch maar gegaan. Na lang zoeken zag ik de oor zaak. Het was een vliegende vis, die met een klap op het dek was gevlogen. De klap, die zo'n dier veroorzaakt als het ergens tegen aanvliegt ls onvoorstel baar. En dan te bedenken, dat zo'n vis je beslist niet groter is dan dertig cen timeter". Ook tijdens deze tocht bleef de te genslag niet uit. Na anderhalve week varen werd de echtgenote van de eige naar plotseling ziek. Het bleek ernstig te zijn en men was genoodzaakt terug te keren naar Palma. Zo kwam het, dat deze reis nog geen drie weken duurde. Naast de vele tegenslagen, die de Liendenaar tijdens zijn vakantie had, liet ook het geluk hem niet in de steek. Hij was nauwelijks in Palma terug of men bood hem aan mee te varen naar Algerije en Marokko. Het was op een zelfde type jacht, dat was gecharterd door Franse studenten. Vreemde landen hebben Hans nu een maal altijd al getrokken en dus ging hij op het aanbod in. Het einddoel werd evenwel opnieuw niet gehaald. Halver wege de zeereis werd de helft van de passagiers zeeziek tijdens zwaar weer. De Liendenaar, die nog nooit had geva ren, mankeerde echter niets. Met gro te meerderheid van stemmen verkozen de studenten de terugreis. „Toen ik het hoorde", zegt Hans, „had ik gelijk ge noeg van het varen". Na enige tijd liep het schip met zie ken de haven van Palma weer binnen. Hans besloot zijn oom op te gaan zoe ken, die al enige jaren op Mallorca woont. „Uiteindelijk heb ik bij hem nog ds mooiste vakantie gehad. Iedere dag zwommen we ruim twee uur. Mijn oom leerde me inktvissen vangen. Dat is nog niet zo eenvoudig. Volledig uitgerust zochten we de Middellandse- Zeebodem af. Je moest uitkijken, óat je niet op zee-egels trapte, want dat was een pijnlijke gewaarwording. D« inktvissen zaten meestal tussen grote stenen, maar je moest goed zoeken om ze te zien. Bij elkaar heb ik er zo'n 25 gevangen. De grootste wogen ongeveer twee kilo. Dat was eigenlijk nog niets, want ik hoorde, dat men ze op sommige plaat sen wel ving van honderd kilo. De klei ne inktvisjes, die wij hadden gevangen zogen zich helemaal vast op je arm en je had er af en toe moeite mee om ze los te maken. Ze schijnen ook lekker te smaken, maar daar heb ik me maar niet aan gewaagd". Hans gaat helemaal in zijn verhaal op. De natuur en het leven op het war me eiland hebben hem bijzonder geïm poneerd. De terugreis alhoewel na drieëneenhalve maand kwam dan ook veel te vroeg. Zijn oom moest voor zaken enige tijd naar Holland toe en wil de tegelijkertijd zijn oude auto (uit '48) mee terug nemen. Aangezien Hans de enige was met een rijbewijs werd aan hem gevraagd voor chauffeur te spelen. Vanuit het zuide lijkste puntje van Spanje reed de Lien denaar zonder pech terug naar Holland, waar hij als een verloren zoon werd ingehaald. De verdwijning was op gelost en dagelijks komen familieleden en kennissen om uit Hans' mond zijn belevenissen te vernemen. Een oude auto bracht Hans van Sijll terug naar Lienden, waar hij als een verloren zoon werd ingehaald.

De Vallei | 1966 | | pagina 5