Succes N.P.D. „alarm" voor oude partijen Belgisch parlement met jeugdprobleem bezig SUCROSA SUCROSA PIKEUR RITMEESTER K.Y.P. toont zich tot compromis bereid Koffer geheime NAYO-doeumenten door gewone dief weggegooid 12 en 8 jaar gebroeders cel voor Mauer Behoefte aan een echte oppositie is fantastisch! VAN ONZE LEESTAFEL ABDIJSIROOP Israël verlengt dienstplicht Israël ondekte komplot tegen Zambia Gemini gaat pas morgen Ambtenaren in België gaan staken Wegens ernstige toestand Dure drankjes Honger Noodweer in Cairo Onbehagen ook bij Duitse kiezers Schadepost voor Italië Gratis onderwijs alles omvattend? Laxeermiddel bracht diamant aan *t licht NATIONALE TROTS Frans verzetsman overleden Dönitz snapt er nog niets van Orbiter was zijn richtster kwijt Studenten staken in Barcelona ...IN HET HELDER GELE BLIKJE PvdA moeilijk Voor Baby WOENSDAG 9 NOVEMBER 1966 WIESBADEN Alleen voor de rechts-radicale „Nalionaldcmokratische Partei Deutschlands" (NPD-führer Adolf von Thadden in Hannover) is zondag in de deelstaat Hessen de rekening opgegaan. Hij had zelf gehoopt over de zgn. sperclausule van 5 procent bedoeld om splinterpartijen uit het parlement te houden te kunnen heenspringen. In plaats daarvan be haalde de N.P.D. 7.9 procent der stemmen en daarmee in één slag 8 zetels in de Bondsdag van het „rode" Hessen. De S.P.D., die onder aanvoering van premier Georg August Zinn de vijfde deelstaat van de Bondsrepubliek al einds vijftien Jaren regeert, kreeg 0,2 pet. stemmen meer (nu 51 pet. en 52 van de 96 zetels). Dat is weliswaar minder dan de partij had verwacht na de ruzie in Bonn tussen de Christen en de Vrije Democraten, maar het waren nog altijd 100.000 kiezers meer, hetwelk in overeenstemming is met de gestadige groei van de sociaal demo cratische partij. De C.D.U. verloor 2,4 pet. aan stem men en twee zetels, minder dan de partijleiding in Bonn had gevreesd. Dat een zo'n groot aantal C.D.U.'ers nog trouw op de partij hebben gestemd, was vermoedelijk omdat ze zo langza merhand een beetje medelijden begin nen te krijgen met de arme Bonds kanselier Erhard, die nu van alles de schuld krijgt. De rekening van de Vrije Democrati sche Partij is helemaal niet opgegaan: door haar uittreden uit de coalitie in Bonn had zij gehoopt belangrijke stem busvoordelen in Hessen te kunnen be halen. Zij verloor evenwel 1 pet. aan •temmen en 1 landdagzetel. De vluchtelingenpartij verloor al haar zes zetels, omdat zij met 4,3 pet. van de stemmen beneden de sperclausule bleef. Dit is dus de nieuwe toestand in Hes sen, een land met een stabiele regering en een bloeiende economie. Des te ver wonderlijker was voor niet ingewijden het succes van de NPD, die voor het eerst voor een Landdagverkiezing kan didaten had aangewezen. In Noord- Rijnland-YVestfalen met zijn overwegen de arbeidersbevolking had zij het op 5 Juli nog niet verwacht. Zondag over een week wil zij ook proberen in de Landdag van Beieren te komen. Ook dat zal haar lukken, of schoon in de Beierse kieswet een sper clausule van 10 pet. bestaat. Daarvoor zegt de kieswet echter, dat deze tien procent slechts in een kiesdistrict be hoort te worden gehaald. Dan tellen al le stemmen mee voor eventuele zetels. Vervolg, v.d.Pol.di. Natuurlijk wrijft men zich in West- Duitsland nu de handen in wanhoop. En toch is het een eenvoudig reken sommetje, dat de partij der ontevre denen zo'n toeloop moest krijgen. ADVERTENTIE Als andere middelen gefaald hebben, neem dan het middel waarop nog zelden vergeefs een beroep is gedaan 's werelds beste hoestsiroop ROME De Romeinse rechtbank zal een definitie moeten geven van het begrip „gratis". Als boekhouder Enri co Mancinelli met zijn visie daarover in het gelijk wordt gesteld kan dit de staat schatten kosten. Artikel 34 van de Italiaanse grond wet bepaalt, dat lager onderwijs gedu rende tenminste acht jaar verplicht en gratis is voor alle kinderen. Mancinelli wenst het niet te nemen dat het ministerie van Onderwijs hem een rekening van 48.500 lire heeft ge stuurd voor de schoolboeken en de in schrijving van zijn zoontje Riccardo. Advocaat Paolo Di Tarsia, die voor de staat optrad, gaf grif toe dat de grondwet spreekt van „verplicht en gratis" onderwijs, maar hij legde dat zo uit, dat de staat voor scholen, l^r- krachten en de structuur van het onder wijs moet zorgen en niet noodzakelijker wijs voor gratis leerboeken. En wat het geld voor inschrijving betrof: Di Tarsia meende dat boekhouder Mancinelli zijn zoontje niet naar de openbare school had hoeven te sturen. Hij had ook een particuliere school kunnen kiezen. De zaak is verdaagd tot 6 december, maar als de eiser van de rechtbank gelijk krijgt kan worden verwacht dat miljoenen ouders die uitspraak zullen gaan hanteren. KINS J ASA, (Kongo) De speciale diamantbrigade van de Kongolese poli tie heeft 2500 karaat witte diamant in handen gekregen door een niet-blanke Rhodesiër een laxeermiddel toe te dienen. De Rhodesiër, John Wina genaamd, was j.l. zondag op de luchthaven van Kinsjasa gearresteerd, na zijn aan komst uit Loeloeaburg. Door zijn ma nier van lopen viel de aandacht op hem. Toen hem werd verzocht een laxeer middel in te nemen, weigerde hij. De diamantbrigade riep een dokter te hulp. Hij verdoofde de man en diende het laxeermiddel toe. Er kwamen 66 kleine plastic containers met witte diamant te voorschijn. De diamantbrigade heeft voorts be kendgemaakt, dat onlangs in Loeboem- basji een man uit Sierra Leone is gear resteerd die twee pakketten met diamant bij zich had. In de eerste plaats ging die ten kos te van de Vluchtelingenpartij, die het altijd al moeilijk heeft gehad, omdat vluchtelingen ophouden vluchtelingen te zijn, zodra zij zich een nieuwe exis tentie hebben geschapen. Dan willen ze niet meer voor vluchtelingen wor den aangezien en stemmen onmiddel lijk op een andere partij. Deze „stem busvluchtelingen" kozen ditmaal niet de traditionele Bonnse partij,omdat zij het gevoel hebben gekregen, dat die nog slechts een dienst bewijst aan het herstel van Duitsland binnen de vroe gere grens. De N.P.D. is daarvoor niet teruggedeinsd: voor haar gelden onver anderd de rijksgrenzen van 1937. Dat trok natuurlijk vele vluchtelingen aan. Punt twee: er bestaat in Duitsland geen werkelijke oppositie meer. Alle drie partijen hengelen naar de burgerlijke stem. De S.P.D. is zozeer aan de C.D.U. aangepast, dat zij „de beste C.D.U." wordt genoemd. Alle drie burgerlijke en verburgerlijkte partijen hebben vooral de jongeren niets meer te bieden. Zij verloren daar door stemmen aan die partij, die luids- keels verkondigde een echte oppositie te zullen gaan voeren. Datzelfde geldt voor de niet meer zo jonge kiezers uit de burgerlijke partijen zelf, die het ge- zijn, met harrewar in Bonn gewoon beu Die hebben het eenvoudig eens een nieuwe partij willen proberen. Wie stemmenverliezen van de C.D.U., de liberale en de vluchtelingenpartij bij elkaar telt, krijgt ongeveer hetzelfde percentage dat de N.P.D. won tussen de Bondsverkiezingen 1965 (toen zij 2,5 procent der stemipen kreeg) en zondag jl- Dan komt er nog iets bij: veel jon gere Duitsers nemen het niet meer, dat ook zij nog steeds verantwoordelijk worden gesteld voor wat er tussen 1933 en 1945 is gebeurd. Zij hebben daar mee niets te niaken. Zij zijn het beu, dat er ook in het zgn. bevriende buitenland voortdurend op Duits land en de Duitsers wordt „gehakt". Zij voelen zich daarmee in hun „na tionale trots" gekrenkt. De NPD, een nationalistische c.q. nationaal socia listische partij heeft dit op clevere manier uitgebuit. Zij verkondigde, dat de regeringspartijen in Bonn en de op positie tegenover de bondgenoten te veel met de hoed in de hand staat en de Duitse nationale belangen daardoor uit het oog verliest. De NPD heeft het algemene politieke onbehagen in West- Duitsland, dat sinds tien dagen door de breuk in de regeringscoalitie in Bonn nog is versterkt, misbruikt om voor rattenvanger van Hameln te spelen. Zij trekt velen aan, die vinden dat zij door de partijen in Bonn niet meer worden vertegenwoordigd. Dat is geen sensatie. Ook is het niet zo, dat men nu kan zeggen dat in West-Duitsland de nazi's weer in op komst zijn. De NPD is ook in Hessen nog een splinterpartij. 88 zetels zijn in handen van de traditioneel democrati sche partijen. Het NPD-succes is ech ter wel een ernstige waarschuwing, dat het democratische bestel in de Bondsrepubliek kennelijk nog niet zo hecht is als velen wel hebben ge dacht. BRUSSEL Het nieuwe zittings jaar van het Belgische parlement is in Brussel begonnen met de herverkiezing van de socialist Aohille van Acker tot voorzitter van de Kamer van Volksver tegenwoordigers en de CVP-er Paul JERUZALEM Israël heeft de dienst plicht voor mannen weer van 26 maan den op 30 maanden gebracht. In decem ber 1963 was de diensttijd juist van 30 tot 26 maanden verminderd. Premier Esjkol die ook minister van Defensie is, zei dat de verlenging nodig was ter versterking van de zelfverdedi ging. Hij sprak niet over de recente incidenten aan de Israëlisch-Syrische grens, of over het pas gesloten Egyp tisch-Syrische defensie-akkoord. Het be sluit was genomen, zo verklaarde hij, om de Israëlische strijdkrachten in staat te stellen, hun paraatheid te verbeteren en „een doeltreffende patrouillering door leger en grenspolitie en de uitvoering van elke andere, eventueel noodzakelijke taak te verzekeren". PARIJS Rémy Roure, vooraan staand journalist, verzetsman en vriend van De Gaulle, is op 81-jarige leeftijd in Parijs overleden. Roure raakte met De Gaulle bevriend, toen beiden in de eerste wereldoorlog (19141918) in Duitsland gevangen za ten. In de laatste wereldoorlog onder hield De Gaulle vanuit Londen contact met Roure, die in Lyon een verzetsgroep leidde. In 1943 werd Roure door de Duitsers gearresteerd. Bij zijn arrestatie raakte hij gewond. Hij werd gemarteld en later naar Auschwitz en Buchenwald gezon den. Zijn vrouw en zuster kwamen in concentratiekampen om en zijn zoon André werd bij een granaatontploffing gedood toen hij in Ravensbriick naar het lijk van zijn moeder zocht. Roure was een van de stichters van „Le Monde". Hij ging in 1952 van dit blad weg, om te gaan werken voor het conservatieve ochtendblad „Figaro". I JERUZALEM Le Israëlische veilig heidsdienst '..eeft een belangrijk aandeel gehad in de verijdeling van een komplot dat ten doel had een spoorbrug in Zam bia op te blazen ten einde de koperuit- voer lam te leggen. De Israëlische poli tie deelde mee dat vier mannen en een vrouw, die bij het komplot betrokken zouden zijn, op borgtocht zijn vrij gela ten. In verband met dezelfde zaak, hiel den agenten van de Amerikaanse fede rale recherche (FBI) zaterdag twee per sonen in New York aan. De twee arres tanten, de 36-jarige Rolf Dünbier en de 31-jarige Abu Aubre Elliot, zijn ervan beschuldigd de Zambiase kopermijnen te wilen lamleggen, ten einde de wereld- koperprijs op te voeren. Beide mannen handelden in metalen. De Israëlische autoriteiten zouden de aandacht van de FBI, via de Israëlische ambassade, op deze zaak gevestigd heb ben, na een diepgaand onderzoek door de Israëlische veiligheidsdienst en de Is raëlische politie. Ook zou de Zambiase regering door Israël zijn gewaarschuwd. Struye tot Voorzitter van de Senaat. Van Acker wijdde zijn eerste rede in het nieuwe parlementaire jaar aan het probleem van de jeugd. Hij drong aan op ernstige bezinning van ouders, opvoeders en degenen die een leidende functie vervullen om zo spoedig moge lijk een zo volledig mogelijke aanslui ting tussen de generaties te verzekeren. Laten wij niet te gauw over beelden- stormerij spreken en evenmin overijld onze verontwaardiging uiten over pro vo's en beatniks, zo zei hij. Al te veel spijtige incidenten zijn het werk van een kleine minderheid, waarvoor men de jeugd als geheel niet verantwoorde lijk mag stellen. Pers, radio en televi sie droegen volgens hem er dikwijls toe bij, dat gebeurtenissen werden op geschroefd. De jeugd staat op het ogenblik wel licht veel verder af van de oude ge neraties dan het geval zou zijn ge weest bij een normale evolutie, aldus Van Acker. .Wij hebben inderdaad te doen met een generatie voor wie de wereldoorlogen en hun nasleep, die op hun ouders sterk een stempel drukken, slechts geschiedenis zijn. Paul Struye deed in de Senaat een beroep op goede wil en verzoeningsge zindheid in de onlangs ingestelde com missie ter verbetering van de betrek kingen tussen de Vlaamse en de Waal se taalgemeenschap. Voor alle Belgen bestaat de noodzaak verenigd te blij ven op een ogenblik dat de Europese volken streven naar eenmaking van het oude werelddeel. Struye herinnerde voorts aan de ver bintenissen van de Belgische regering om onderdak te verlenen aan Navo-in- stellingen. Die verplichtingen moeten worden nageleefd, zei hij, ongeacht de financiële opofferingen. De Kamer van Volksvertegenwoordi gers heeft, met 178 stemmen bij een onthouding. een Nederlands-Belgisch verdrag goedgekeurd inzake ontginning van steenkolen in evenwijdig aan de grens gelegen stroken van de kolen mijnen langs de Maas. DUSSELDORP Admiraal Dönitz, de opvolger van Hitler in de laatste wereldoorlog, heeft dinsdagavond op een bijeenkomst in Dusseldorp ver klaard dat hij destijds in Neurtnberg, waar het proces is gehouden tegen de Duitse oorlogsmisdadigers, ten onrechte veroordeeld is. Zoals bekend kreeg Dönitz toen tien jaar gevangenisstraf, die hij in de ge vangenis te Spandau heeft uitgezeten. Dönitz zei dat hij „om politieke re denen achter de tralies moest". Orbiter KAAP KENNEDY De reis van de astronauten James Lovell en Edwin Al- drin inet het ruimteschip Gemini-12 die vandaag zou beginnen is uitgesteld we gens een defect aan de automatische be sturing van de Titanraket die de ruim tecapsule in de baan om de aarde moet brengen. De reis zal nu donderdag beginnen. Als er niets gebeurd was. zou de „Ge- mini-12" vandaag om 21.45 uur de ruim te ingeschoten zijn. Later werd bekendgemaakt dat de lancering precies 24 uur is uitgesteld. PASADENA Volgens een woord voerder van het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart (N.A.S.A.), kan men aannemen dat de gisteravond uit gevoerde baancorrectie van de Lunar- 2 Orbiter, waarbij het ruimtevaartuig een iets hogere snelheid werd gegeven, is geslaagd en dat de verkenningssatel liet zijn juiste koers om in een baan om de maan te komen volgt. Gisteren was de richtster, de Canopus, door de satelliet uit het „oog" verloren. De koerscorrectie werd gisteravond omstreeks negen uur uitgevoerd toen vanaf de aarde door middel van een radiosein een stuurraket aan boord van de verkenningssatelliet, die voortsuisde met een snelheid van ruim drie duizend km per uur, werd ontstoken, waardoor men de snelheid met ongeveer 75 km opvoerde. Het hoogtepunt van de vierdaagse ruimtereis zal morgen worden bereikt wanneer ^e 385 kg wegende satelliet in de buurt van de maan komt, waarna een remraket aan boord van de ruim tesonde in werking zal worden gesteld om de Lunar-2 Orbiter in een voorlo pige baan om de maan te brengen. BARCELONA Hoogleraren en stu denten van de universiteit te Barcelona zijn dinsdag een 24-uursstaking begon nen uit protest tegen de arrestatie van zes studenten vorige week. De maandag afgekondigde staking heeft bij vrijwel alle faculteiten weer klank gevonden. De faculteit der letteren en wijsbegeerte op de oude campus van de universiteit werd door slechts twee hoogleraren bezocht. Hun colleges wer den door vijf kloosterzusters en drie stu denten bijgewoond. Op last van de rector van de universi teit worden de presentielijsten nauwkeu rig nagezien om aan de weet te komen welke professoren de oproep van de stu denten beantwoord hebben. De enige faculteit waar niet onmiddel lijk gestaakt werd was die der rechten, welke niet in de buurt van de campus ligt. Tegen de middag hielden de studen ten daar een illegale bijeenkomst en be sloten om zich in de namiddag bij de stakers te voegen. De staking werd afgekondigd op het moment dat er een zeer gespannen sfeer heerste aan de universiteit, die steeds meer het middelpunt wordt van de oppositie tegen het bewind van gene raal Franco. BRUSSEL Voor donderdag 10 no vember is in België een staking uitge roepen voor een belangrijk deel van het provincie- en gemeentepersoneel, inclu sief de politie. Men verwacht van de staking ter ondersteuning van loon eisen geen ontreddering van het open bare leven. De vakbonden hebben toege zegd, dat essentiële diensten onderhou den zullen worden. Wel zal Antwerpen veel last van de sta king kunnen ondervinden. De vakbonden hebben dinsdag nadrukkelijk gewaar schuwd, dat de autotunnel onder de Schelde en de havens van woensdag avond 22 uur tot donderdagavond 22 uur stilgelegd zullen worden. ADVERTENTIE In plaats *an auikw Goedgekeurd door de N V S zonder saccharine, voor de slanke lijnl ADVERTENTIE Om te kunnen geuren met telt deze Fransman graag 50 centimes (37 cent!) neer. Wees blij dat in Nederland woont. U koopt - zonder invoerrechten - zo'n echte Ritmeester-Pikeur voor 17 cent. Waarom zou u er dus vandaag al niet van genieten? Pikeur is in j Nederland overal verkrijgbaar, fj. PIKEUR-INTERNATIONAAL IN 82 LANDEN VERKRIJGBAAR (Vervolg van pagina 1). In K.V.P.-kring valt te vernemen, dat een compromis-voorstel van dr. Beel, gebaseerd op de ernst van de economi sche ontwikkeling van het ogenblik, an ders bekeken zal moeten worden dan eenzelfde gecachte een week geleden. Drs. Schmelzer kon moeilijk zelf drie maanden uitstel van belastingverlaging voorstellen, zo zegt men, omdat hij persoonlijk sterk geporteerd was voor de invoering ervan op het afgesproken tijdstip, namelijk 1 januari 1967. Bo vendien is er nu de betalingsbalans, die f 500 miljoen slechter zal uitvallen dan nog tot voor kort werd gedacht. Als illustratie van de economische problemen, waarvoor ons land zich in de komende maanden gesteld zal zien, is dit een nieuw feit dat nieuwe be slissingen zou kunnen rechtvaardigen. Ook de K.V.P. zo valt tekenend te ho ren, zou onder deze omstandigheden wel water in de wijn willen doen. Dit laatste is niet het geval met de P.v.d.A.-ministers, hetgeen na de ont wikkeling van de laatste weken niet merkwaardig genoemd mag worden. Ver hoging van omzetbelasting al in juli 1967 blijft wel het grote struikelblok. Ook onder de K.V.P.-ministers zal er een enkele zijn geweest drs. Bo- gaers die op dit punt met de socia listische bewindslieden meeging. De besprekingen, die gisteravond van half negen tot over elven duurden, heb ben daarom niet kunnen leiden tot een eenvormig standpunt. Minister-president Cals, die overigens te kennen gaf geen mededelingen voor de pers te hebben, stond niets anders te doen dan dr. Beel van de impasse in het kabinet op de hoogte te stellen. Doorzetten van een eventuele meerderheid was uitge sloten, omdat dan het kabinet-Cals zich zelf tot een rompkabinet zou hebben gereduceerd. Als een aantal ministers de verant woordelijkheid voor een Interimregering op zich zou willen nemen en daar aan kan na de poging-Schmelzer niet meer getwijfeld worden dan moest dat gaan via een normale formatie en niet door het uiteenvallen van een de missionair kabinet, aldus de gedachten- gang, waarmee het hele kabinet zich heeft verenigd. Van de zijde van de ex-formateur, FRANKFORT De Duitse federale veiligheidspolitie heeft bevestigd dat een koffer met belangrijke NAVO-do- cumenten uit de rivier de Main bij Frankfort is opgevist. De documenten waren klaarblijkelijk toevertrouwd aan een Turkse legeroffi cier. Het zouden rapporten over de on langs gehouden NAVO-oefening „Fallex *66" zijn geweest. „Fallex '66 werd onder leiding van verscheidene Duitse ministers uitge voerd. Zij trokken met hun medewer kers in een bomvrije schuilplaats om de voortzetting van het wettige bewind in oorlogstijd te beproeven. De koffer, aldus de politie, werd op 26 of 27 oktober door de Turkse offi cier op het hoofdstation van Frankfort achtergelaten. Op 28 oktober werd de koffer door iemand anders weggehaald en een dag later uit de Main opgevist, zo is vernomen. De politie zou aanvankelijk gedacht hebben dat de officier het slachtoffer van een spionagecomplot zou z(jn ge worden. De Turk is echter, naar ver luidt, levend en wel in Turkije. De veiligheidspolitie gaf enkel toe dat zich in de koffer voor de NAVO be langrijke papieren bevonden. Over een mogelijk spionagekomplot werden geen mededelingen gedaan. Het schijnt aannemelijker, aldus be trouwbare zegslieden, dat een dief de koffer gestolen en in de Main gegooid heeft, na tot de ontdekking te zijn ge komen dat er voor hem niets waarde vols inzat. Het is niet bekend hoe de dief aan het regu van de koffer zou zijn geko men. Aangenomen wordt dat de officier het verloren heeft en uit Duitsland is vertrokken, zonder melding te maken van het verlies. Het zou in elk geval vast staan dat de koffer niet is afgehaald door degene de Turkse officier die hem in bewa ring heeft gegeven. drs. Schmelzer, wordt ontkend, dat bij slechts voor enkele tientallen miljoenen de dekking voor het jaar 1967 had wil len verbeteren. Dit berichtte een lan delijk avondblad dat echter, zo liet drs. Schmelzer weten, alleen maar de klok had horen luiden. Inderdaad had drs. Schmelzer, zoals het blad berichtte, in zijn ontwerp-pro- gram voor een interimregering voorge steld de omzetbelasting slechts drie maanden vroeger te verhogen dan mi nister Vondeling oorspronkelijk had ge wild, dus op 1 oktober 1967. Dit zou echter niet tientallen miljoenen ge scheeld hebben, maar op zijn minst 150 tot 170 miljoen. Daarnaast had hij de interimregering de machtiging willen geven indien no dig, al op juli de verhoging in te voeren. Tenslotte stond hem nog een onderzoek naar besnoeiing van over heidsinvesteringen en een hernieuwde personeelstop voor de overheid voor ogen bij het opstellen van zijn nood- program. Y^erhoging van acc(jns en omzetbelas ting is een gemakkelijk middel om de overheid grote inkomsten te ver schaffen, aldus het „Algemeen Dag blad" (onafh. lib.). Bij het besluit tot verhoging gaat de fiscus er van uit dat de consument het door hem begeerde artikel toch zal kopen, ook al wordt de prijs verhoogd als gevolg van hoge re belastingdruk. „Toegegeven zij dat de Nederland se fiscus bij vaststelling van omzet belasting geneigd is de eerste levens behoeften te ontzien. Fors is evenwel de fiscale greep op artikelen die naar luxe neigen en daartoe behoren ta bak en dranken. Men kan daar vre de mee hebben, indien voor noodza kelijke overheidsuitgaven geen ande re financiering is te vinden. De over heid zal zich evenwel terdege bewust moeten zijn, dat ook aan de bereid heid van de consument om hoge prij zen te betalen een einde komt. Ze ker wanneer het gaat om artikelen, die niet noodzakelijk zijn om de eer ste levensbehoeften te bevredigen. De fiscus zal bij de ramingen zeker reke ning houden met een teruglopen van de vraag, maar wat zich bij de ge distilleerde dranken heeft voorgedaan moet toch als onvoorzien worden aan gemerkt. Tachtig miljoen gulden extra dacht men vorig jaar te ontvangen uit de verhoging van de accijns op gedistil leerd. Het bleek een illusie te zijn. Ijlings werd de raming teruggebracht tot veertig miljoen. Nu reeds vraagt het bedrijfschap voor de detailhandel zich echter af of men wel kan reke nen op dezelfde opbrengst als van vo rig jaar. Al te gemakkelijk is dus naar het middel van de accijnsverhoging ge grepen. In het dekkingsplan voor dit jaar is door de consument die wat minder snel naar de slijterij is gelo pen, een gat van rrrtnstens 80 mil joen gulden geslagen. De grootste klap heeft evenwel de detailhandel te dragen die de omzet met 20 procent zag teruglopen. En dat juist in een periode waarin toch al een harde strijd gestreden moet worden tegen supermarkten en warenhuizen, die zich met vlijt hebben geworpen op de verkoop van wijnen, sherry en an dere dranken. Wanneer ooit is geble ken dat marktonderzoek ook voor de fiscus geen overbodige luxe is, dan is het nu wel weer". lYelegaties uit de Staten van Surina- me en die van de Nederlandse An tillen hebben een bezoek van veertien dagen aan ons land gebracht. Het „Al gemeen Handelsblad" (lib.) twijfelt er niet aan of deze bezoeken kunnen vruchtbaar zijn. Parlementariërs uit de verschillende rijksdelen hebben langs deze weg gelegenheid hun vraagstuk ken te bespreken. „Het lijkt ons, dat bij deze vraag stukken ook gesproken is over de voedselsituatie op de Nederlandse Antillen. Steeds veelvuldiger dringen berichten van de eilanden door, dat er onder de bevolking armoeae wordt geleden, in die mate dat de eenvou digste levensmiddelen ontb eken. Dit als een gevolg van werkloosheid, ver oorzaakt door automatisering van de olie-industrie. Dit probleem wordt verscherpt door de geringe economi sche mogelijkheden van de eilanden en de voortgaande aanwas van de be volking. Soms ruiken de berichten naar po litiek. Het eilandbestuur van Cura sao wil graag de verantwoordelijk heid voor 'n beleid of wanbeleid op de schouders van de politieke tegenstan ders in de landsregering afschuiven. De neiging kan bestaan de situatie erger voor te stellen dan zij is. Juist daarom is onderzoek gebo den. Minister Biesheuvel, al is hij demissionair, zou goed doen hier een knoop door te hakken. Wij denken aan een onderzoek door een onafhan kelijke instantie, bijv. een commis sie onder toezicht van de FAO, de wereldvoedselorganisatie. Wij kunnen dan van de werkelijke feiten kennis nemen. Het wordt tijd dat wij weten wat er in de Antillen aan de hand is. En dat er dan zo nodig, geholpen wordt". WENEN De rechtbank in Wenen heeft twee vroegere SS-ers, de gebroe ders Johann, 51 jaar en Wilhelm Mau er, 47 jaar, veroordeeld tot resp. 18 en 12 jaar gevangenisstraf. Zij zijn mede plichtig bevonden aan de moord op on geveer 12.000 Joden op „bloedige zon dag" 12 oktober 1941 in de Poolse stad Stanislova. De uit acht personen bestaande jury bevond het tweetal schuldig op bijna al le punten van de lange aanklacht welke niet alleen hun deelneming aan het bloedbad omvatte, maar ook nog tien afzonderlijke moorden op Joden. Het was het tweede proces voor de Mauers. In februari dit jaar waren zij in Salzburg vrijgesproken. De jury kwam toen tot de conclusie, dat zij on der „onweerstaanbare druk" hadden gehandeld, hetgeen volgens het Oosten rijkse strafrecht vrijspraak oplevert. Het Opperste Gerechtshof annuleerde de uitspraak echter en beval een nieuw proces, omdat de jury „een kennelijke fout" had gemaakt. Ditmaal liet de ju ry het excuus van onweerstaanbare druk niet gelden. De Mauers zijn Pool van geboorte. Zij dienden eerst in het Poolse leger en streden tegen de Wehrmacht. Nadat Polen door de Duitsers was bezet na men de broers dienst bij de SS. Na de oorlog vestigden zij zich in Oostenrijk. Zij werden er staatsburger en werden er in mei 1962 gearresteerd. De broers luisterden met krijtwit en strak gezicht toe toen rechter Konrad Wymetal de bevindingen van de jury voorlas. De rechter zei dat de uitspraak geen wraak betekent, maar de bestraffing van misdaden welke thans volkomen onbegrijpelijk zijn. De jury heeft „on weerstaanbare druk" voor de beklaag den afgewezen met zeven tegen een stem. Simon Wiesenthal, hoofd van het Joodse documentatiecentrum in Wenen, die verleden week nog de Oostenrijkse autoriteiten heeft verweten dat zij de processen tegen oorlogsmisdadigers on voldoende voorbereiden, zei over de uit spraak van de Jury: „Hoewel de broers Mauer een zwaarder straf hadden ver diend, stemt het tot tevredenheid dat hun misdaden werden bestraft". ADVERTENTIE POEDER - CREME - OLIE - ZEEP CAIRO Boven de Egyptische hoofd stad heeft een zwaar onweer met hagel dinsdagavond een einde gemaakt aan een zeer hete periode. Onweer komt daar bijna nooit voor. De mensen gingen de straat op en raapten de hagelstenen op om die eens goed te bekijken de meesten hadden nog nooit zoiets gezien. In november is het in Cairo het mooiste weer van het jaar, vorige week echter liep de temperatuur op tot 37 graden Celsius. Het noodweer had eerder op de dag straten in Alexandrië blank gezet. Spanje en het Spaanse eiland Tene- rife, werden dinsdag door storm geteis terd. Drie mensen verloren daarbij het leven, aan de oogst werd schade toege bracht en bij Oviedo in Noord-Spanje moesten 500 gezinnen worden geëva cueerd wegens overstromingsgevaar bij de rivier de Narcea. In het noordoosten wast de Ebro en dreigt eveneens met overstroming, bij Pamplona zijn door régenval en smeltende sneeuw verschei dene wegen versperd.

De Vallei | 1966 | | pagina 7