Veenendaals dagblad PvdA nu duidelijk voor keus gesteld Demka moet meer dan 1000 man ontslaan Buiten Utrecht-Arnhem wordt beveiligd Record-bazaar van l'rol. Bond HOOFD SCHOTEL VLEES „Great Society" van Johnson in gevaar o Brits vliegtuig viel in Fries meertje Bejaarde man vier maanden na ongeluk overleden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Werkwijze van dr. Beel wekt bevreemding BOVENSTE BESTE BOILER Nog geen gas in Ederveen C.S.U. kiest Kiesinger Reorganisatie op komst Geleidelijk kouder Gezinsverzorgster viel met bromfiets Kruik N.S. BESLUIT: OAALDEROP-TIEL Raad adviseert Humphrey's positie in gevaar Tram ontspoord in Zurich Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.). 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926 Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1.5C, ieder woord meer 15 een Donderdag 10 november 1966 - 40e Jaargang no. 102 INFORMATIE STAGNEERT (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De informateur, dr. Beel, doet het plotseling kalm aan. Woensdag ontving hij in de ochtenduren een voorlopig antwoord van minister president Cals op de vraag of de demissionaire regering onder bepaalde voor waarden verantwoordelijkheid voor Kamerontbinding en vervroegde verkie zingen wilde nemen. Bovendien werden hem nadere gegevens over de ontwik keling van de nationale economie in het vooruitzicht gesteld. Deze zullen de informateur niet eerder dan vanavond bereiken, zo werd namens dr. Beel gis teravond meegedeeld. Een en ander betekent, dat de informateur twee hele dagen zijn tijdelijk handwerk niet zal beoefenen. Met de zin voor snelheid, die allerwegen dr. Beel wordt toegeschreven, laat zich dit moeilijk rijmen. In politieke kringen in Den Haag breekt men zich dan ook het hoofd over deze wat vreemde gang van zaken. In de kerk van het Heilig Kruis in Florence heeft het water tijdens de overstro- i ming duidelijk sporen op een fresco achtergelaten. Het fresco wordt toegeschre ven aan Del Castagno en stelt St. Johannes en St. Franciscus voor. Een bezoeker wijst hier aan hoe hoog het water kwam. UTRECHT De Koninklijke Nederlandse Staalfabriek Deraka N.V. in Utrecht, een „volle dochter" van Hoogovens, heeft het plan een aantal afdelingen te slui ten en het personeelsbestand met rulni 1000 werknemers, oftewel de helft van het huidige aantal, In te krimpen. Binnen drie maanden moet over de afvloeiing van het overtollige personeel worden beslist. Men overweegt overplaatsing van een aantal werknemers naar de Hoogovens en dochterondernemingen, doch de verwachting bestaat, dat veel ontslagen zullen volgen. De verklaring, waartoe men geneigd is te komen, houdt verband met de wens van de socialistische bewindslie den overleg te plegen met hun parle mentaire achterban, alvorens definitief neen te zeggen tegen de compromis voorstellen, waarmee dr. Beel dinsdag kwam. Door de pertinente vraag van de informateur of het kabinet-Cals bereid zou zijn onder bepaalde voorwaarden terug te komen, is de P.v.d.A. voor een keus komen te staan, die drs. Schmel- zer deze regeringspartij had bespaard: alsnog een formule te aanvaarden, die de breuk, zij het tijdelijk, tot het tijd stip van vervroegde verkiezingen, zou helen. Omdat de P.v.d.A.-ministers op het standpunt stonden dat een demissionair kabinet geen beslissingen meer kan ne men en dat het laatste woord bij de fracties was komen te liggen, moest eerst overleg gepleegd worden met de socialistische Tweede-Kamerfractie. Dit heeft inmiddels gisteravond plaats gehad, toen in het gebouw van de OUDEWATER Woensdagmiddag is de 24-jarige gezinsverzorgster J. v. d. Dool op de Brede Dijk te Oudewater met haar bromfiets verongelukt. Tijdens het zeer slechte weer reed zij tegen een aan de hand meegevoerde bromfiets. Zij kwam te vallen en liep dermate zwaar letsel op, dat zij vannacht in het ziekenhuis te Oudewater is overleden. ADVERTENTIE De ingrijpende maatregel van het Utrechtse bedrijf is uitvoerig en tot nu toe in een zeer goede sfeer met de vak- '"Poen we omtrent de eeuwwisseling in bos, boomgaard en park met vogelkastjes begonnen te experimen teren, meenden we met een novum te hebben gestart. We verloren evenwel uit het oog, dat men in de middel eeuwen al nestkruiken aan gebouwen hing of ze inmetselde, zulks veel voor spreeuwen, wier jongen men voor con sumptie bestemde. Tegenwoordig ziet men die urnen van rood aardewerk weer hier en daar aangebracht, doch nergens neemt deze wijze van het op heffen der vogelwoningnood merk baar toe, misschien ook, omdat de potten de toets der kritiek niet kun nen doorstaan; in een nat broedsei- zoen zijn ze vrijwel onbruikbaar. Er gaan dan massa's jongen te gronde en de sterfte komt niet voort uit het feit, dat de kruiken 's zomers te heet worden, doch van de uitwaseming in de warme, door vocht verzadigde lucht. De wanden der houten wonink jes zijn in contrast hiermee slechte warmtegeleiders, evenals de tegen woordig algemeen aanvaarde houtbe- ton modellen, waarin veel zaagsel is verwerkt. De vochtigheid in zo'n spreeuwpot slaat neer, valt druppels gewijs in het nestmateriaal en veroor zaakt rotting, schimmel en bederf, waarin de jongen niet kunnen leven. Hoe onze voorouders ermee gevaren zijn, kan ik uit de oude ornitholo gische literatuur nergens opdiepen. 10-11-'66 A. B. WIGMAN N.B. Het bomenboek, waarop ik in dit rubriekje van 27 okt. de aan dacht vestigde, heeft nog een tweede auteur, n.l. H. Kleijn. Zijn naam viel onopzettelijk weg. W. bonden besproken. Dinsdag zijn de le den van de ondernemingsraad ingelicht. Het lag in de bedoeling vanmiddag het personeel op de hoogte te stellen, doch na een publikatie is dit tijdstip ver vroegd tot vanochtend. De Demka-directie is bijzonder te leurgesteld over het uitlekken van bij zonderheden van het reorganisatieplan. Ook in vakbondskringen betreurt men deze gang van zaken, vooral gezien het feit, dat het overleg tot nu toe in een goede verstandhouding is gevoerd. Hoewel het gesprek over de afvloei ingsregeling in feite nog moet beginnen, waarbij allerlei mogelijkheden nog on der ogen moeten worden gezien, hadden de vakbonden de indruk, dat een rede lijk overleg mogelijk was. Sommige vakbondsfunctionarissen staken na het maandag j.l. gevoerde in formatieve gesprek hun oordeel dan ook niet onder stoelen of banken: „Met deze directie valt te praten", was hun oordeel na het urenlange beraad. Zowel bij de vakbonden als bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Utrecht en de gemeente Utrecht, als ook bij de ingeschakelde Federatie van Metaal en Elektrotechnische industrieën heeft men de indruk, dat de reorganisatiere geling zeer zorgvuldig is voorbereid en dat nadrukkelijke aandacht is besteed aan de sociale consequenties. „En dat mag ook wel eens gezegd worden", zo 1 verluidde in vakbondskringen. 0) Meer over de Demka-affaire leest u elders in deze editie. DE KLOMP Het ligt in de bedoe ling van de Nederlandse Spoorwegen de spoorlijn Utrecht - Arnhem in 1968 van een automatische beveiliging te voorzien. Dit in het kader van het ur gentieschema, waarnaar de in het land aanwezige onbewaakte overwegen van een AHOB- of knipperlichtinstallatie voorzien worda». ELEKTRISCHE BOILERS Tweede Kamer de ministers Den Uyl, Samkalden, Vondeling en Vrolijk de voorzitter en de secretaris van de frac tie, drs. Nederhorst en mr. Van Lier consulteerden. OoV aanwezig was de fi- nancieel-eccyio- T| deskundige van de fractie, de li /eschar. Het fractie» uur heeft zich, zoals te verwachten wvy, achter zijn ministers gesteld en is nog steeds van mening dat de kabinetscrisis in de eerste plaats op gelost moet worden door degenen, die voor de motie-Schmelzer hebben ge stemd: dus de K.V.P., de C.H.U. en de liberalen. „Wij hebben ons standpunt niet gewijzigd", aldus verklaarde drs. Nederhorst ons, „en er 1b dus geen re den de voltallige fractie bijeen te roe pen." Dit betekent dat, terwijl gisteren mi nister-president Cals al moest laten weten dat zijn kabinet niet in staat was geweest dr. Beel te antwoorden, omdat het geen besluit had kunnen nemen, het compromisvoorstel van dr. Beel, nu ook naar de inhoud ge zien, geen basis is gebleken voor het kabinet-Cals om geheel of gedeeltelijk de verantwoordelijkheid te nemen voor vervroegde verkiezingen en re geling van andere urgente kwesties. De werkeloosheid van dr. Beel is, be halve door dit oponthoud van de zijde van de P.v.d.A., ook veroorzaakt, zo menen politieke waarnuneC», door de tijd, die het de regering-C'als kost dr. Beel op zijn vragen betreffende de fi- naneleel-eeonomisehe toestand van het land te antwoorden. Hiertoe is de hulp ingeroepen van de R.E.A. de Raad voor Economische Aangelegenheden, 'n kleine groep ministers die vandaag zijn gebruikelijke besprekingen houdt en minister-president Cals over de door dr. Beel gevraagde gegevens zal advi seren. De ernst van de situatie is van dien aard dat niet met cijfers van zuiver ambtelijke organen als het Centraal Planbureau volstaan kan worden. De slotsom, waartoe men in 's-Gra- venhage komt is, dat ook deze week de kabinetscrisis nog niet ten einde zal ko men. Met de reserve-oplossing, die dr. Beel volgens ingewijden klaar heeft lig gen een K.V.P.-A.R.P.-kabinet, naar alle waarschijnlijkheid onder prof. Ziil- stra moet de informateur nu wach ten tot na vanavond. Het lijkt bovendien onwaarschijnlijk, dat dr. Beel, ook al werkt hij om tijd verlies te beperken, achter de schermen nu al aan een „kabinet-Zijlstra", vrij dag of zaterdag met het resultaat van zijn informatiepoging naar buiten zou willen komen. De P.v.d.A. houdt im mers die dagen een groot politiek con gres in Rotterdam en dit zou. zo meent men in Den Haag, een slechte sfeer zijn om met een noodoplossing voor de moeilijkheden van het ogenblik naar voren te komen, temeer omdat de P.v.d.A. daarbij toch al door de om standigheden de rol van de „lachende derde" is toebedeeld. RHENEN De gisteravond in de foyer van het „Eigen Gebouw" gehou den bazaar ten bate van het bouwfond» van de nieuwe kerk van de Protestan tenhond heeft bijna f 2000 opgebracht. De belangstelling was zo groot, dat I aan het begin van de avond alle dui- zend loten waren uitverkocht. Het »>e- drag van bijna twee duizend gulden betekent een record-opbrengst in de se rie bazaars, die de afgelopen jaren door de dameskring van de afdeling Rhenen voor dit doel werden georganiseerd. EDERVEEN In verband met ue beschikbare financiën en de hoge grond waterstand is dit jaar de aansluiting van Ederveen op het gasleidingnct niet volgens plan uitgevoerd kunnen worden. Dit antwoordde B. en W. van Ede op een vraag van de heer G. Hardeman C.H.U.die in de Edese gemeente raad de vertraging in de aansluiting ter sprake had gebracht. B. en W. zeggen, dat zij die reeds een centrale verwarming hadden aan gebracht tijdelijk zijn geholpen met pro- paangas, dat tegen het tarief van het aardgas wordt geleverd zodat zij niet gedupeerd zijn. Belanghebbenden die toch ernstig ge dupeerd dreigen te worden zullen indien zij hun moeilijkheden ter kennis van 't gas- en waterleidingbedrijf brengen zo goed mogelijk worden geholpen. A De kiezers van de staat Massachusetts hebben Edward W. Brooke (Rep.) ge kozen als afgevaardigde voor de Se naat. Brooke is hiermee de eerste ne ger in de Senaat sinds de Amerikaanse burgeroorlog. Hij versloeg de demo craat Endicott Peabody, een warm voorstander van gelijke burgerrechten. ADVERT t-r. O Lust u ook wel eens wat anders bij de lunch? Serveer boerepannekoekenl Bakkieine stukjes spek, gesnipperde ui, kleingesneden worteltjes en aardappelen in de koekepan lichtbruin. Doe er het panne- koekbeslag bij tot de bodem goed bedekt is. Daarna op een zacht vuur gaar bakken tot de pannekoek lekker bros is. Kostelijk I ZÜRICH In Zürich is vanmorgen een volle tram tijdens het spitsuur ont spoord, tegen een huis gebotst en ge kanteld. Volgens de politie werd hierbij een persoon gedood en 30 tot 50 personen gewond. Enkele gewonden zouden er zeer ernstig aan toe zijn. 8? (Van een onzer redacteuren) LEEUWARDEN —„Mijn eerste ge dachte was: een straaljager 1" reageer de woensdagmiddag de heer C. J. Ve- ninga, die een boerderij bewoont na bij het ringwiel, een klein meertje ten westen van de weg Oudega (Wymbrit" sc rad eel)Klein Gaastmeer, ten zuid westen van Sneek. Het was geen straaljager, die op 100 meter afstand van zijn lioerderij naar beneden kwam, maar een negenper- soons Engels vliegtuigje. Het toestel dook, na een vleugel verloren te heb ben, in het water, met de neus naar heneden en de staart boven de opper vlak!» uil- Het was een proto-type van een nieuw produkt van de firma Britten- Norman en droeg de naam „Islander". De firma Britten-Norman is gevestigd op het vliegveld van Bembridge op het eiland Wight. Het toestel was op weg van Emden naar Southampton voor een proef vlucht. Aangenomen wordt dat zich 2 personen aan boord bevonden en dat beiden om het leven zijn gekomen. Op 300 meter afstand van het wrak lag een afgebroken stuk vleugel op het land. Op Schiphol had men het toestel van het radarscherm zien verdwijnen en onmiddellijk de vliegbasis Valkenburg gealarmeerd, vanwaar een Grunman Tracker opsteeg. Vanaf de basis Leeu warden vertrok een reddingsploeg. Hier steeg ook een helikopter op, om bij het zoeken te assisteren. Men had aanvankelijk de gedachte, dat de inzittenden van het verongeluk te toestel er wellicht waren uitgespron gen. Hiervan is men teruggekomen en het onderzoek, dat eerst tegen negen uur gisteravond door kikvorsmannen ter hand genomen kon worden, richtte zich dan ook in de allereerste plaats op de wrakstukken in het water. De bergingswerkzaamheden gingen, mede door slecht weer, met grote moeilijkhe den gepaard eri zouden, zo nodig, bij daglicht worden voortgezet. i WASHINGTON Algemeen is men "t er in de wandelgangen van het Ame- rikaanse Congres over eens, dat presi dent Johnson verdere belangrijke stap- pen op de weg naar verwezenlijking van zijn „grootse samenleving" (Great Society)-project, wel uit zijn hoofd kan zetten. Doordat zijn in de tussentijdse verkiezingen van dinsdag met 47 extra- zetels in het Huis van Afgevaardigden terugkeren, hebben de republikeinen de effectieve macht gekregen om „nee" te stemmen of tenminste te traineren, als president Johnsons wetvoorstellen in het nieuwe, 90-ste, Congres aan de orde ko men. Het feitelijk verlies aan democrati sche stemmenmacht in vergelijking met het 89-ste Congres, bedraagt eer der 51 dan 47 zetels. Dit door het feit dat vier zetels in het Huis worden be zet door zuidelijke democraten die zich AMERONGEN Op de 20ste juli van dit jaar werd in Amerongen de 82- jarige Chr. Byleveld door een auto aan gereden. De man die in Amerongen woont werd eerst naar 't academisch ziekenhuis in Utrecht gebracht en later naar het Zeister ziekenhuis. Gisteren is h(j aan de verwondingen die hy bij dit ongeluk opliep, overleden zonder bij be wustzijn te zijn geweest. MÜNCHEN De partijleiding van de Beierse tak van de Duitse Chris tendemocratische Unie, de C.S.U., heeft woensdag in Miinchen met grote meer- den-Württemberg, Kurt Georg Kiesin ger, tot opvolger van kanselier Erhard aan te wijzen. De Beierse groep van de christendemocratische fractie in de Bondsdag, die heden uit vier kandida ten in het paleis Schaumburg de opvol ger van Erhard zal aanwijzen, be draagt 45) afgevaardigden, de gehele fractie telt er 245. Eugen Gerstenmaier, voorzitter van de Duitse Bondsdag, heeft zich terugge trokken als kandidaat voor het Bonds kanselierschap. Kanselier Ludwig Erhard hoopt in staat te zijn, binnen twee weken zijn bureau over te dragen aan een chris tendemocratische opvolger, is van daag vernomen. Kiesinger heeft intussen opnieuw ont kend dat hij lid van de S.S. of S.A. is geweest. Hij was wel in 1933 lid van de nazipartij geworden maar in 1934, na het optreden van Hitier tegen Röhm en de zijnen, was hij begonnen zich te gen de nazi's te verzetten. In 1940 was hij door het Duitse ministerie van Bui tenlandse Zaken aangewezen als tech nisch assistent, belast met het onder houden van het contact met diverse regeringsaf delingen meestentijds aan de zijde der republi keinen zullen scharen. Een en ander betekent niet flat de „mijlpalen" van het grootse samenle ving-project „medicare", schooisuo- sidies, „pronksteden" (demonstration ci ties), en maatregelen tegen de lucht vervuiling ongedaan zullen worden gemaakt. Maar de te verwachten nieuwe co alitie van republikeinen en zuidelijke de mocraten is een vooruitzicht, dat John sons programma's „op dieet" zou kun nen plaatsen, door er geld aan te ont houden. De republikeinen blijken, nu de laat ste uitslagen bekend zijn geworden ook de gouverneursposten van Alaska, Min nesota en Wyoming in de wacht te heb ben gesleept waarmee ze hun succes bij de verkiezingen op fraaie wijze heb ben bekroond. Vijfentwintig van de vijf tig Amerikaanse staten hebben nu een Republikeinse gouverneur en het kun nen er zelfs 26 worden wanneer in Geor gia, de enige staat waar de strijd nog onbeslist is, de Republikein Callaway zijn kleine voorsprong handhaaft op de Democraat Lester Maddor, die aanvan kelijk een zekere overwinning leek te gaan behalen en zelfs al officieus geko zen werd verklaard. Deze „come-back" van de „Grand Old Party" is sterker dan in Ameri kaanse politieke kringen was verwacht en heeft de republikeinen nieuwe moed gegeven voor de presidentsverkiezingen van 1968. Hoewel ze hun meerderheid in het Congres hebben, behouden zullen de Democraten deze verkiezingen nu met enige angst tegemoet zien en bin nen hun partij zal het wellicht fel toe gaan bij het uitstippelen van de tactiek die hun de beste kansen moet bieden zich aan de macht te handhaven. Zeer kwetsbaar is vooral de positie geworden van vice-president Hubert Humphrey, wiens ster voor de verkiezingen al aan merkelijk verbleekt was en die nu een zware klap heeft gekregen door de ne derlaag, in zijn staat Minnesota, van de Democratische gouverneur Karl IJol- vaag. (Van onze weerkundige medewerker) Een 1500 kilometer lange regenzone van Zuidwest-Frankrijk tot in Dene marken trok gisteren tergend lang zaam van west naar oost over ons land. Daardoor regende het uren ach tereen, met als gevolg, dat Warffum en Eernewoude vanmorgen 33 mm neerslag aftapten. Ypenburg en Vlis- singen kregen in 30 uur resp. 35 en 36 mm, waartegenover Apeldoorn het niet verder bracht dan 12 mm, even als Eindhoven, en Twente zelfs maar 8 mm aftapte. Renkum meldde 21 mm. Onder regie van een oceanisch ho- gedrukgebied tussen de Azoren en IJsland voert een noordwestelijke wind nu drogere en koudere lucht naar ons land, waarin, naast opkla ringen, vandaag en morgen hier en daar ook een regen- of hagelbui tot ontwikkeling komt. Schotland meld de vanochtend vrij uitgebreide sneeuwval. Het ziet er naar uit, dat het temperatuurniveau de komende dagen geleidelijk lager zal worden, met in het binnenland een toenemen de kans op nachtvorst. Of de nu be gonnen periode met geleidelijk kou der weer ook bestendig zal zijn, is nog de vraag: bij Groenland en IJs land liggen randstoringen te wachten op een kans om naar de Noordzee te glippen.

De Vallei | 1966 | | pagina 1