Deel Demka-ontslagenen kan worden opgevangen Vakcentrales: bezorgdheid, geen paniek Ontspanning op arbeidsmarkt neemt grotere vormen aan Nederland blijft iets achter groei van E.E.G.-landen bij n Congres van P.v.d.A Werkloosheid dringt door tot metaalindustrie Hoogovens-concern reserveerde vacatures „Demka-ontslagen: afkappen ziek lichaamsdeel" Dit jaar al zevenduizend ontslagen Grando Perlas Herplaatsing ouder adm. personeel is enige probleem Mensen nodig Dr. J. F. de Meijer: Vijftig ontslagen in Klazienaveen Koffie en koper in het zoeklicht DAVO-DEBACLE HOOGTEPUNT ROESTVRIJ STAAL met de thermoplan wonderbodem VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE ZAKEN Doehter van Philips in Zweden sluit d iepvriezersf abriek Geen eindstation Doorberekend VRIJDAG II NOVEMBER 1966 (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Enkele honderden Demka-personeelsleden van de 1150, die zullen moeten afvloeien door het slui ten van onrendabele afdelingen, kun nen worden overgenomen door andere bedrijven van het Hoogovensconcern. Sedert enige tijd worden alle vacatures reeds voor hen gereserveerd. Er zijn aanvragen voor het overnemen van ar beidskrachten uit Groningen, Vaassen, Pernis en IJmuiden. Op een persconfe rentie van Demka gisteren in Hotel Pays Bas te Utrecht, zei directeur mr. P. R. Bentz van den Berg, dat er ette lijke weken, misschien zelfs wel eèn paar maanden, overheen zullen gaan, alvorens de meer dan duizend werkne mers het bedrijf allemaal moeten ver laten. Aangenomen orders zullen na melijk zoveel mogelijk eerst nog wor den uitgevoerd. Met de vakbonden is overleg aan de gang inzake de afvloeiingsregelingen. Een akkoord hieromtrent werd nog niet bereikt. De besprekingen verlopen „harmonieus". Districtsbestuurder A. Groenevelt van de A.N.M.B. voegde hier nog aan toe: „Wat niet wil zeggen, dat we eventuele moeilijkheden uit de weg zullen gaan". De Demka-directie wenste nog geen mededelingen te doen welke groepen voor ontslag in aanmerking moeten ko men. „Wij bekijken elk geval afzonder lijk en beoordelen steeds Individueel of iemand geschikt is voor overplaatsing dan wel herscholing, mogelijk mis schien ook als het jongeren betreft ontslag zonder meer". Een uitzondering zal wellicht kunnen worden gemaakt voor bepaalde catego rieën buitenlandse arbeiders. Demka heeft er 280 in dienst, waarvan iets meer dan honderd werken op een jaar contract. De in Nederland gevestigde buitenlanders en zij die om politieke redenen niet kunnen terugkeren naar hun vaderland, zal men apart bezien. Alle anderen worden „gelijk behan deld", dus voor wat de te sluiten afde lingen betreft: weg, en anders: nor maal aanblijven. Als gast was bij de persconferentie aanwezig de plaatsvervangend direc- UTRECHT „De aangekondigde mas sale ontslagen bij de Demka moet men zien als het afkappen van een ziek lichaamsdeel, hetgeen nodig is om het gezonde Hoogovenlichaam nog gezonder te maken", verklaarde de staatssecretaris van Sociale Za ken, dr. J. F. de Meijer, gistermor gen in Utrecht. Hij was daar om een toespraak te houden ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van het Centraal Comité Samenwer king Beroepskeuzevoorlichting. Naar het oordeel van de staatssecre taris, vormen de Hoogovens een structureel zeer sterk concern, dat is gebaseerd op de best mogelijke vestigingsvoorwaarden, die Neder land kan bieden. „We hebben", aldus dr. De Meijer, „inderdaad gestreefd naar ontspan ning op de arbeidsmarkt, maar we zullen nu zonder nu direct onge rust te zijn met realiteitszin de situatie tegemoet moeten treden. Met mijn bescheiden middelen zal ik op korte termijn al het mogelijke doen. Via het arbeidsbureaus-apparaat zul len we de ontslagen mensen opvan gen en naar nieuwe arbeidsplaatsen overhevelen. Dit Is in Utrecht gemak kelijker dan in Heerlen" Naar de stellige overtuiging van de staatssecretaris, zal het de mensen in het Westen van het land echter gemakkelijker gemaakt dienen te worden om te verhuizen. „Hier wordt al aan gewerkt", zo voegde hij er aan toe. Dr. De Meijer deelde verder mee, dat op korte termijn de voorraad aanvul lende werkgelegenheid zal worden uitgebreid, vooral in het Noordoosten van het land. „Men zal ook de soort werkzaamheden gaan moderniseren; niet meer het ouderwetse graaf- en spitwerk". „Op lange termijn blijf ik vasthouden ik predik het al jaren aan de noodzaak van een nieuwe industriali satieronde, die de structuur van on ze werkgelegenheid, en daarmee on ze concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland, verbetert, aldus de staatssecretaris. Hij is overigens de mening toegedaan, dat men op het gebied van de werkgelegenheid en de arbeidsvoorziening eigenlijk constant moet studeren om de prak tische ontwikkeling voor te blijven." Op de vraag of hij al deze recente ont slagen heeft zien aankomen, ant woordde hij bevestigend. „Ik heb het voelen aankomen, uit mijn bedrijfs ervaring en contacten. Maar", al dus dr. De Meijer, „wat de laatste tijd is gebeurd, is wel hard aangeko men". KLAZIENAVEEN De in Klaziena veen gevestigde Amorcesfabriek, doch terbedrijf van de firma F. Wicke te YVuppertal (Did.), zal per 81 december van dit jaar definitief worden gesloten. Aan 50 mensen, onder wie de directeur, J. P. Wildschut uit Emmen, is ontslag rendeel van het personeel bestaat uit pertjes voor kinderpistolen. De produktie hiervan wordt in Wuppertal geconcen treerd. Oorzaak is de toenemende concurrentie op de wereldmarkt, vooral van landen als Japan en Italië. Het bedrijf werd in 1948 in Heemstede opgericht en is sinds 1950 in Klazienaveen gevestigd. Het me rendeel van het personeel bestat uit meiaiesL teur-generaal voor de Arbeidsvoorzie ning, mr. Th. J. van der Peijl. Van hem hoorden we, dat de ontslagen „ge lukkig" vallen in een gebied met sterk gespannen arbeidsmarkt. In Utrecht be draagt de werkeloosheid slechts 8 pro mille van de beroepsbevolking. Eind vorige maand was er een vraag van 4100 mensen, terwijl het aanbod slechts 1400 bedroeg. Vooral in de metaalsector zit men te springen om personeel. Het landelijk te kort bedraagt 33.000 man. Voor de stad Utrecht is dit cijfer 1095, voor de pro vincie 2049. Ter vergelijking het getal van Amsterdam: 1890. Er is dus plaat singsmogelijkheid genoeg. Moeilijker is dat voor administra tief personeel. Demka heeft 125 per soneelsleden op kantoor zitten. Daar van moet een groot deel afvloeien. De directeur van het gewestelijk ar beidsbureau in Utrecht deed in dit verband 'n beroep op de bedrijven in zijn district om zich toch vooral te bezinnen op het in dienst nemen van oudere beambten. „Die zijn vaak vlugger, meestal ook veel nauwkeuri ger, dan jongelui met een meestal la ger tempo en dus minder produktivi- teit". De straks te sluiten afdelingen zijn vrijwel allemaal gesitueerd in Utrecht- Noord. Daar had men de Sector Roest vrij Staal geconcentreerd. In een uit voerig communiqué verklaarde ons de directie, dat de kostenontwikkeling enerzijds en een achterblijven van de prijzen voor dit specialistische produkt (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM In steeds hoger tempo volgen de berichten elkaar op over sluitende bedrijven, reorganisaties en afvloeiing van personeel. Geeft deze ontwikkeling de drie grote vakcentra les reden tot ongerustheid? Ook na Vasco en Demka blijken de bondsbesturen allerminst in paniek te verkeren. Wel wordt voortdurend zorge lijk de vinger aan de pols gehouden; men is voortdurend op zijn hoede. Bij het N.V.V. werd ons hierover dit gezegd: „Wanneer men het totaalcij fer van de ontslagen in het afgelopen jaar beschouwt ten opzichte van de werkgelegenheid, dan blijkt dat beeld op zichzelf niet zo schokkend, maar toch wel een duidelijke aanwijzing, dat zorgzaamheid geboden is temeer daar deze ontwikkeling zich waarschijn lijk wel zal voortzetten. Wij krijgen het gevoel, dat die werkgelegenheid steeds meer in het gedrang komt. Van groot belang is daarom hoe het overheidsbeleid volgend jaar zal zijn. Als men de loonsverhogingen te zeer zou beperken en daarbij de lastenver zwaring laat oplopen, dan kan er straks van enige besteding nauwelijks meer sprake zijn. Nu de export door andere factoren ook al wordt afgeremd en de industrie daarom dus meer is aangewe zen op de binnenlandse markt, zal het gebrek aan consumptie-mogelijkheid er toe kunnen leiden, dat tot produktie- vermindering zal moeten worden beslo ten. Dan komt die werkgelegenheid dus ernstig In gevaar". De woordvoerder van het N.K.V. wees er allereerst op, dat bij analyse ring van het verschijnsel sprake blijkt te zijn van een stuk „versluierde auto matisering". Grote bedrijven zoeken naar efficiënte werkwijzen, men concen treert zich op grotere produktie-eenhe- den, moedermaatschappijen stoten on rendabele dochters af... Daarnaast zijn er kleine marginale ondernemingen, die hun opkomst danken aan de hoogcon junctuur en dan ineens vaak ook door wanbeleid ten onder gaan, Zij vertekenen het algemene beeld. Vroe ger kwamen dergelijke drama's even goed wel voor, maar ze vielen minder op. Wat de algemene situatie op dit moment betreft: „Er is geen enkele reden tot paniek we moeten natuur lijk wel waakzaam zijn". Het C.N.V.-standpunt duidde op „eni ge zorg", vooral wat betreft het tempo, waarin de ontslagen gaan vallen. „Er had in ons land al lang een actieve ar beidsmarktpolitiek moeten zijn. Gepleit wordt in dit verband voor de vorming van een fonds met een paar honderd miljoen gulden erin, waaruit dan de overheid zou moeten putten voor het overnemen van of deelnemen in bedrji- ven, die nog levensvatbaarheid hebben. Hiervan zijn al voorbeelden in het bui tenland bekend, met name Zweden. De S.E.R. is met deze materie bezig. Waar blijft nu het rapport met daar aan gekoppeld een serie voorstellen in deze richting?" daartegenover, hebben geleid tot de conclusie: Er kan geen lonende exploi tatie meer worden verwacht. Demka had inmiddels al tien miljoei gulden geïnvesteerd sinds 1961. In dat bedrag zijn ook de kosten begrepen van een contract ter verkrijging van technische ervaring met de Amerikaan se onderneming Carpenter Steel. De re latie met deze firma is thans verbro ken. Wat er nu moet gaan gebeuren met de uiterst kostbare installaties kan de directie nog niet zeggen. Er moet ook een bestemming worden gezocht voor de gebouwen en terreinen. De Demka-directie heeft tenslotte nog meegedeeld, dat na het afstoten van de onrendabele afdelingen de rest van het bedrijf „binnen afzienbare tijd" weer winst kan gaan maken. Dit jaar ver wacht men een verlies van f 15 mil joen. Het ligt niet in de bedoeling be paalde onderdelen te gaan overplaat sen naar bijvoorbeeld de fabrieken in IJmuiden. Wel zullen zekere program ma-afspraken worden gemaakt. Gr ondstoïf enpri j zen schommelen sterk Nadat het plan bekend was geworden om een aantal afdelingen van de Kon. Ned. Staalfabrieken N.V. DEMKA te sluiten en het personeelsbestand met ruim 1150 werknemers (de helft) in te krimpen, vormden zich gistermorgen groepjes werknemers voor de poort, die de toestand gezamenlijk bespraken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Tot nu toe zyn dit jaar circa 7.000 werknemers ontslagen als gevolg van fusies, concentraties, financiële moeilijkheden en opheffing van be drijven. De eerste twee maanden van het jaar gaven vele ontslagen te zien;l daarna nam het aantal af. In mei was er een stijging, vooral als gevolg van de sluiting van de Davo N.V. te Deventer en Coevorden. In de drie zomermaan den nam het aantal ontslagen weer af, maar in september was er opnieuw een sterk opgaande lijn te constateren, terwyl het hoogtepunt in deze reeks thans is bereikt door de ontslagen bij Vasco In Heerlen, bij Van der Heem te Den Haag en Demka te Utrecht. Eerst raakten uiteraard de finan cieel zwakke, meestal kleine, bedrij nen in de knel, doordat zij de stijgen de kosten niet door voldoende omzet- vergroting konden opvangen. Thans dringt het saneringsproces ook door tot de grote ondernemingen. Daar waar de onderneming, in totaal ge zien, nog economisch gezond is, wordt de leiding genoopt onderdelen, die 'n verlies opleveren, af te stoten om zo het geheel gezond te houden. Opmer kelijk is, dat de ontslagen op het ogen blik in meerdere mate dan voorheen vallen bij metaalbedrijven waarvan sommigen thans als gevolg van bui tenlandse concurrentie kampen met ge brek aan orders. De ontslagen vinden in zekere zin want vele ontslagen werknemers vinden elders weer werk hun afspie geling in de officiële cijfers over de ge registreerde arbeidsreserve van man nen. In oktober steeg het aantal man nelijke werklozen met 5600 tot 36.800, dat is ruim 50 pet hoger dan een jaar geleden. In januari van dit jaar kwamen de volgende ontslagen voor: 40 man bij Hazelegers Wagenfabriek te Ede, we gens het staken van de produktie van schaftwagens e.d., als gevolg van de stijging van materiaal- en loonkosten. De verffabriek „Interverf" N.V. te Bergambacht sloot haar poorten, waar door 12 man op straat kwamen. Te Ter Apel werd een borstelfabriek gesloten; 20 man werden ontslagen. Niet minder dan 125 man personeel kreeg ontslag aangezegd door de sluiting van een broodfabriek te Weert. Het uitblijven van tv-reclame leidde tot ontslag van 36 personeelsleden bij de reclamebu reaus Van Maanen en Prad en Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam. Door concentratie vielen op 1 fe bruari 125 ontslagen bij International Flavors Parfumerie te Zaandam. Bij dezelfde onderneming te Hilversum kwamen een maand eerder ook al 30 ontslagen om gelijke reden voor. In deze maand had een groot collectief ont slag plaats namelijk bij de N.V. Rijn staal te Arnhem. Niet minder dan 450 man werden ontslagen, doordat dit be drijf grotendeels werd gesloten. In maart werden bij de Agio-siga- renfabriek te Duizel in Noord-Brabant 87 sigarenmakers ontslagen door uit breiding van de mechanisatie. Aan het einde van de maand maart kwam ook de N.V. DAVO te Deventer in het nieuws. Als gevolg van financiële moeilijkheden, werden 112 personeels leden van deze haardenfabriek ontsla gen.' Bij „De Tijd" te Amsterdam wer den in april 140 man ontslagen als ge volg van concentratie van enkele door dit bedrijf uitgegeven dagbladen. Kip Kampeerwagens te Hoogeveen gaven deze maand aan 50 man ontslag in ver band met een reorganisatie. Bij Ub- bink te Doesburg werden 95 man ont slagen, vanwege een inkrimping van de bedrijfsomvang. In mei werd de aandacht weer ge vestigd op Deventer. De N.V. Davo ontsloeg 175 man wegens bedrijfsslui ting. Bij de N.V. Davo te Coevorden werden, in verband met de sluiting van het bedrijf, niet minder dan 225 man ontslagen. In deze maand werden 50 man werkloos bij de vleeswarenfa- briek J. Muster te YVijhe. Albert Heijn nam het bedrijf over. Zestig ontslagen vielen bij de KPM te Amsterdam, in verband met een sa menwerking met een ander scheep vaartbedrijf. Wegens afzetmoeilijkheden werden 44 man ontslagen bij de N.V. Batavus te Oudeschoot (Fr). In juni werd een baksteenfabriek te Terwolde - Olst gesloten. 110 werkne mers kwamen op straat. Bii de N.V. Schalken-Van Vught te kaatsheuvel werden half juli 70 man ontslagen we gens gebrek aan orders gebrek aan or ders bij deze schoenfabriek. Een soort gelijke fabriek te Kaatsheuvel, de N.V. Burmanje, sloot haar bedrijf, waardoor 45 man werden ontslagen. Hispano Suiza N.V. te Breda ont sloeg in augustus 159 man wegens reor ganisatie en rationalisatie. In dezelfde maand werden bij de Strokartonfabriek te O. en N. Pekela 35 man ontslagen door slapte in het bedrijf en wegens me chanisering. In september ontsloeg de N.V. Staal- werken „De Maas" te Maastricht 135 man als gevolg van verminderde afzet door buitenlandse concurrentie. In deze maand kwamen bij andere onderne mingen collectieve ontslagen voor, o.a. bij Metinos te Oss, waar 80 man wer den ontslagen, doordat Philips zijn or ders had gestaakt. Bij Werkspoor in Utrecht werd in ok tober aan 250 man ontslag aangezegd, in verband met vermindering van or ders. Later werd dit ontslag opgeschort. Inkrimping van de produktie leidde tot het ontslag van 30 Turkse arbeiders bij de N.V. Betonfabriek „De Meteoor" te De Steeg. Als gevolg van het weg vallen van buitenlandse orders, werden 60 man ontslagen bij de Lierenfabriek N.V. van H. E. Bodewes te Hooge- zand. 65 personeelsleden raakten zonder BRUSSEL Nederland neemt een middenpositie in tussen de zes EEG- landen, doch het blijft iets achter bij de totale groei van de gemeenschap, aldus een brochure getiteld „De Ne derlandse economie en de EEG", die de Voorlichtingsdienst van de Europe se Gemeenschap donderdag heeft ge publiceerd. De oorzaak van het Nederlandse ach terblijven moet gezocht worden in twee zwakke plekken in de Nederlandse eco nomie, aldus de brochure: de gemid delde bedrijfsgrootte in Nederland is kleiner dan in Duitsland en Frankrijk en de Nederlandse industrie is, als ge volg van de laat ingezette industriali satie, nog niet uitgegroeid tot een uit gebalanceerd geheel van elkaar aan vullende en toeleverende industrieën. Zo ontbreekt er bijvoorbeeld een vol wassen industrie van gereedschappen en werktuigmachines. In de chemische industrie is er een onvoldoende produk tie van zg. tussen-produkten, die als halffabrikaat dienen voor verder ver werkende industrieën. Een groot deel van dit manco wordt opgevuld door ves tiging van buitenlandse bedrijven, zo tekent deze beschouwing hierbij aan. Na de oorlog hebben zich in Nederland ruim 600 buitenlandse bedrijven geves tigd, waarvan 225 in de metaalnijver heid en 130 in de chemische industrie. Het feit, dat de gemiddelde bedrijfs grootte in Nederland kleiner is dan in Duitsland en Frankrijk, noemt de brochure een gemis, dat vroeger kon worden goedgemaakt door een betrek kelijk laag prijs- en kostenniveau. Door de loonstijging van de laatste jaren is dit concurrentievoordeel echter groten deels komen te vervallen. Men kan overigens niet zeggen dat het Nederlandse bedrijfsleven niet op de mogelijkheden van de grote EEG- markt heeft gereageerd, zo wordt hier aan toegevoegd: fusie en samenvoegin gen van bedrijven zijn aan de orde van de dag. De metaalindustrie en de che mische industrie geven daarbij de toon aan. De brochure noemt de textielindus trie, de voedings- en genotmiddelenin dustrie, de kolenmijnbouw en de scheeps bouw als achterblijvers in Nederland. Ambachtelijke verhoudingen in de tra ditionele Nederlandse scheepsbouw heb ben zijn vroeger zo vooraanstaande positie in de wereldscheepsbouw sterk gedevalueerd. Nederland zal zijn concurrentiekracht niet meer kunnen zoeken in een rela tief laag kostenpeil, aldus de beschou wing. Het zal zijn economisch-geogra- fische positie moeten uitbuiten door grondstof-veredelende industrieën aan te trekken, die een zo hoge kapitaals intensiteit hebben, dat zij een hoog loonpeil kunnen dragen. Een tweede mogelijkheid voor Neder land ziet men in ontwikkeling van „in telligentie-intensieve" industrieën, die een hoge graad van scholing eisen. Stagnatie en achteruitgang in oude be drijfstakken dwingen tot een heroriën tering van de industrie-produktie en een onderwijs- en scholingsprogramma, dat is afgestemd op een nieuw industrieel patroon. werk bij het metaalconstructiebedrijf N.V. Vossen te Haanrade-Kerkrade. Dit toeleveringsbedrijf had als gevolg van de mijnsluiting minder werk. 64 buitenlandse arbeiders, Turken en Ma rokkanen, kregen ontslag bij de N.V. Bredero Price te Tiel. Het wegvallen van montageorders had het ontslag van 80 man personeel tot gevolg bij Me- tino's Metaalwaren en Staalconstructie te Oss. In de lopende maand heeft deze reeks, zoals gezegd, haar hoogtepunt bereikt. Bij de Vasco, het aannemings bedrijf te Heerlen, hebben al honder den mensen ontslag gekregen en het ziet er naar uit, dat als gevolg van de ondergang van dit bedrijf nog vele honderden werknemers, ook van de toeleveringsbedrijven, elders werk zul len moeten zoeken. Volgens jaar op 1 februari wordt, zo is vorige week reeds aangekondigd, de glasfabriek te Nieuw-Buinen gesloten. De glasfabriek is aangesloten bij de N.V. Verenigde Glasfabrieken, die ook de .vestigingen in Leerdam en Maas tricht gaat concentreren in de N.V. Kristalunie te Maastricht. Met deze sluiting ën concentratie is het ontslag van 200 werknemers gemoeid. Bij Van der Heem te Den Haag zal 500 man personeel op termijn wor den ontslagen, als gevolg van de overne ming van het bedrijf door Philips. Sinds gisteren weten we, dat bij Demka 1150 personeelsleden ontslag zullen krijgen, omdat dit onderdeel van het Hoogovenconcern met grote verlie zen werkt. (Van onze economische medewerker) De koffiedrinkers onder ons en dat zullen wij bijna allemaal zijn zullen met genoegen de opvallende adverten ties hebben gelezen dat de koffieprijzen afgelopen dinsdag zijn verlaagd. Dat kwam dan neer op vier tot veertien cent per half pond. De koffiepakkers konden moeder de vrouw dit voordeel tje geven, omdat de koffieprijzen op de wereldmarkt naar beneden zijn gegaan. Wij konden deze week ook lezen, dat enkele mensen zijn gearresteerd, die een brug in Zambia wilden opblazen. Hierdoor zou het transport van koper uit het koperland Zambia naar het bui tenland worden verstoord, hetgeen op de wereldkopermarkt de koperprijs zou opdrijven. De aanstichters wilden van die prijsstijging uiteraard profiteren. De wereldgoederenmarkten hebben in de regel weinig aantrekkingskracht voor de buitenstaander. Toch zijn zij be langrijk voor onze economie. Ons land is nu eenmaal arm aan grondstoffen. Wij hebben wel een belangrijke land bouw, veeteelt en tuinbouw, wij hebben ook aardolie, steenkool, grind, zand, zout en aardgas. Maar de meeste grondstoffen, die nodig zijn om te kun nen eten, drinken, wonen en ons te kle den hebben wij niet. En daarom moeten wij voor de vuist weg opgesomd thee, koffie, ca cao, kopra, palmolie, grondnoten, ka toen, wol, sisal, rubber, tabak, koper, zink, lood, tin en nog vele andere grond stoffen invoeren. Zelfs ook aardolie, ADVERTENTIE ::::::Y ij::::::::::'::: 1 I (Vervolg van pagina 1) Vooral ontstaat onduidelijkheid door het partijstelsel, waarin confessionele partijen ondingen zijn, aldus de P.v.d.A-voorzitter, die zelf r.-k. is Hij vond het niet vol te houden, dat christe lijk geïnspireerde politiek als Instru ment een christelijke partij nodig heeft. Hij zei verder: „Wat is dat: christe lijk geïnspireerde politiek? Is dat de politiek van Mertens of die van de ka tholieke werkgever? Neen, het is die van Schmelzer. En wat die in feite in houdt, daarover heeft Mertens na de nacht van Schmelzer voor niemand ook maar enige twijfel laten bestaan". Een christelijke partij vaart steeds een middenkoers en, aldus dr. Tans: „De centrumleer in de politiek is een onding. Of liever een fictie. Er is pro gressieve en conservatieve politiek, geen centrumpolitiek" Hij vervolgde: „Het is die centrum mythe, die nog altijd als een loden last op ons partijstelsel drukt en die vooral aansprakelijk is voor de onduidelijk heid in de politiek, waarvan velen nu langzamerhand genoeg beginnen te krij gen". Wat men in coenemende mate van iedere partij verlangt, is dat zij een een duidelijk antwoord geeft op de vra gen, die ons in de politiek van vandaag bezig houden, zei hij. „En dat kan al leen door te kiezen in de politiek tus- AMSTERDAM Elektro IYVO A.G. in Mariestad (Zweden), een dochteron derneming van het Philipsconcern in Zweden, gaat haar fabriek waar z.g. diepvriezers worden geproduceerd slui ten, zo deelt de Philips persdienst, naar aanleiding van een Reuterbericht uit Stockholm, mee. Sluiting van de fabriek wordt nood zakelijk geacht in verband met de te leurstellende afzet op de buitenlandse markten, o.m. als gevolg van overpro- duktie in Europa, de tariefmuur van de gemeenschappelijke markt en de concur rentie uit andere Europese landen met lagere arbeidskostens. Van de totale pro duktie van Elektro Iwo kon slechts een derde worden geëxporteerd, terwijl de afzet in het buitenland was gecalcu leerd op 3/4 tot 4/5 van de totale pro duktie. De werkzaamheden in de fabriek zul len voorlopig, waarschijnlijk tot begin 1968, nog worden voortgezet. Daarom zal met het geleidelflk laten afvloeien van het personeel, dat uit 440 man (ine. de staf) bestaat, vermoedelijk niet voor de zomer van *1967 worden begonnen. Zoveel mogelijk zal getracht worden het personeel bij andere Philipsbedrij- ven in Zweden onder te brengen. Met de vakbonden en de lokale overheden in Zweden onderhoudt de bedrijfsleiding contact. sen links of rechts, progressief of con servatief". De P.v.d.A. ziet de partijpolitieke vernieuwing dus nog evenzeer als een opgave als toen zij er in 1945 met de doorbraakgedachte de eerste stoot toe gaf, aldus dr. Tans. Naar de toekomst ziend, stelde hij, dat de huidige welvaartsstaat voor de P.v.d.A. geen eindstation kan zijn. De miljoenen laagst betaalden in ons land verkeren in sociaal en economisch op zicht in een onderlaag van de maat schappij, die zij alleen door een radi caal ingrijpen in het maatschappelijk bestel kunnen verlaten. De doeleinden, die de P.v.d.A. on dit opzicht wil nastreven en die in het ont werp van het „Socialistisch Bestek" aan het congres zijn voorgelegd, strek ken zich tot het buitenland uit „omdat rechtvaardigheid en solidariteit niet bij onze grenzen mogen ophouden" Dr. Tans sneed in dit verband twee zaken aan, die reeds vóór het congres nogal wat aandacht hebben gehad, na melijk erkenning van de D.D.R. en de eis óf Portugal óf Nederland uit de NAVO. Beide opvattingen wees hij uit drukkelijk van de hand. Aan het slot van zijn rede beklem toonde hij, dat dit buitengewone con gres ten doel heeft de politieke lijn van de P.v.d.A. voor de toekomst definitief vast te stellen. Het verkiezingscongres zal binnenkort op een nader te bepalen dag worden gehouden. Morgen zal de demissionaire minister van Economische Zaken, drs. J. M. den Uyl, officieel als lijstaanvoerder voor de komende verkiezingen worden aange wezen, waarna hij het congres zal toe spreken. fruit, granen, groenten, suiker, hout, huiden en steenkool, ofschoon wij die produkten zelf hebben. Centra Al die artikelen worden ergens ter wereld verbouwd of gedolven. Dan wor den zij ergens verhandeld. Dat betekent niet, dat zij op zo'n markt worden aan gevoerd, maar wel dat daar de prijs voor een bepaalde eenheid en een be paalde kwaliteit tot stand komt. Zo'n prijs is dan een richtsnoer voor de wer kelijke leveringen. Er zijn goederen markten in Londen, New York, Chica go, New Orleans, Sao Paulo, Santos, Singapore, Antwerpen, Rotterdam en Amsterdam. De belangrijkste zijn ech ter in Londen en New York gevestigd. De grondstoffenprijzen op de wereld markten worden door tal van krachten beïnvloed. Misoogsten, stakingen, poli tieke onlusten, oorlog, revolutie, natuur rampen, overproduktie jagen de prijs naar boven of naar beneden. De invloe den daarvan zijn veel groter dan van de kostprijzen in de produktielanden. En daar vele grondstoffen juist in de minder ontwikkelde landen worden ge produceerd, in landen waar oorlogen, revoluties en stakingen nogal eens ple gen voor te komen, is het niet verwon derlijk, dat de grondstoffenprijzen be hoorlijk schommelen. Enkele voorbeelden. De koperprijs in Londen was eind 1963 236 pond per ton, eind 1964 375 pond, eind 1965 568 pond, eind maart 1966 710 pond en eind september 1966 456 pond. Rietsuiker was eind 1963 dollarcents 10,25 per pound, eind 1964 dollarcents 2,53, eind 1965 dollarcents 2,10 en eind september 1966 dollarcents 1,65. De suikerprodu cent Cuba merkt dit op pijnlijke wijze in zijn geldla. Een algemeen beeld van de schomme lingen in de grondstoffenprijzen geven de indexcijfers van Moody en Reuter. Het indexcijfer van Moody wordt bere kend voor een pakket van vijftien in Amerikaans geld genoteerde grondstof fen en het cijfer van Reuter voor een pakket van 21 in Engels geld genoteer de grondstoffen. De cijfers vertellen: Eind 1931 is 100 Moody Reuter Eind 1962 370 435 Eind 1963 377 487 Eind 1964 369 459 Eind 1965 408 464 Eind maart 1966 396 473 Eind juni 1966 403 465 Eind sept. 1966 379 431 4 november 1966 368 426 De schommelingen zijn op de Ame rikaanse markt minder sterk dan op de Engelse markt. Dat komt omdat de Amerikaanse grondstoffenmarkten niet helemaal vrij zijn, althans minder vrij dan in Engeland. Opvallend is overi gens wel de dalende tendens in de loop van dit jaar, vooral in juni. Wij hebben al gezegd dat de noterin gen op de wereldmarkt een richtsnoer voor de werkelijk betaalde prijzen zijn. Zo zijn onze groothandelsprijzen, waarvan toevallig deze week de index cijfers van eind augustus bekend 'n ge maakt, voor de grondstoffen en de af gewerkte produkten gebaseerd op de invoerprijs en de prijs af fabriek. De voedingsmiddelenprijzen zijn gebaseerd op de invoerprijzen en de nationale marktprijzen (graan- en veemarkten). En zo was het indexcijfer van de groothandelsprijs voor plantaardige voe dingsmiddelen eind augustus 1965 149, eind december 1965 al 159 en eind april 1966 zelfs 194 maar eind augustus 1966 was het weer teruggelopen tot 163. Maar het indexcijfer voor de dierlijke voedingsmiddelen verliep anders: eind augustus 1965 137, eind december 1965 141, eind april 1966 138 en eind augus tus 1966 142. De groothandelsprijzen zijn van groot belang voor iedere fabrikant die de grondstoffen moet verwerken, en daar door uiteindelijk ook voor de consu ment. Stijgende prijzen mogen namelijk zonder toestemming in de prijs worden doorberekend. Uiteraard is het dan ook de bedoeling dat dalende grondstoffen prijzen in die eindprijs tot uiting ko men. De invloed van de stijging van de grondstoffenprijzen is minder groot dan men zou verwachten. Wij weten dit nu begin van dit jaar een nota over het prijsverloop is verschenen, waarin de minister van Economische Zaken een analyse geeft van de stijging van de kosten van levensonderhoud in 1965. Zo had een prijsstijging van agrari sche produkten en vis met 7,3 procent tot resultaat dat de kosten van levens onderhoud in 1965 met 1,6 procent ste gen. En een prijsstijging van de pro dukten uit agrarische grondstoffen met 4,2 procent deed de kosten van levens onderhoud slechts met 0,8 procent stij gen. De schommelingen in de grondstoffen prijzen mogen wij desondanks niet ver waarlozen. Niet alleen met het oog op de prijzen van de consumptie-artikelen, doch ook met het oog op onze devie zen. Hoe meer wij aan het buitenland moeten betalen, hoe meer geld wij kwijl raken. Maar omgekeerd, prijsstijgingen die voor ons land nadelig zijn, zijn voor de grondstoffen leverende minder ont wikkelde landen juist voordelig. Het is de keerzijde van de medaille, die wij niet minder in het oog moeten houden. ADVERTENTIE

De Vallei | 1966 | | pagina 11