Bevolkingsaanwas in Yeenendaal is gestaag, maar niet buitensporig SI MCA 1000 vP»v Thans bijna 1000 huizen in aanbouw die in 1968 gereed zullen komen Grossiersorganisatie in tabaksbranche opgerichi Bronchi letten Kerk als gemeenschap ftétzakje f Joxxsp Hervormde vrouwen: 5% RENTE DOMINEERT NU NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Modeshow van Scheepjeswol Verkoop kinderzegels Zaterdag is het „Klaproosdag" Weer stand „Voor het kind" Ledenvergadering Collecte voor Asthma Fonds Fa. J. F. Tak Philadelphia houdt voorlichtingsavond Orgelfonds vol V erenigingsgebouw in gebruik genomen Kerkelijke huwelijken SqCjtuü Financiële actie eclatant succes Kennismaking Evangelisatie- lectuur Verkoopdag Weer in dienst van de Zending Provo-kijkje in de kerk Opbrengst verkoopdagen Lezing VRIJDAG II NOVEMBER 1966 Wellicht, zeer geachte streekgenoten, hebt u mij weieens versleten voor een hooghartig persoon. Dat zou ik jammer vinden, want een dergelijk streven ligt beslist niet in mijn dood eenvoudige creatie besloten. Mocht het töch wel eens het geval geweest zijn dan zullen we moeten trachten hiervoor een verklaring te vinden. Mogelijk is er op het bekende lapje krantepapier waarop ik wekelijks pleeg op te treden tè veel sprake van een monoloog ('n gesprek waar bij de woorden van één kant komen). Overigens lijkt het mij niet mogelijk al was het maar met één van u tegelijk een gezonde dialoog te voeren (waarbij dan de woorden van beide kanten losgelaten worden). Het zou de uitgever waarschijnlijk te fors in de papieren gaan lopen. Het ge keuvel tussen twee mensen komt hem zó op een pagina te staan. Daarvoor zijn de bewijzen gemakkelijk aan te voeren. Waarom, zult u misschien vragen, maak ik me er zorgen over dat ik wel eens hooghartig zou kunnen zijn. Omdat dit, beste lezers, in de beste kringen voorkomt. En waarom dan niet in de kringen die er ook nog wel mee door kunnen? Waar ik me graag toe reken? We hebben het kunnen lezen: bij twee van onze beste burgers heeft men nog maar zeer onlangs deze kwalijke afwijking geconstateerd. Zij hebben het hart te hoog zitten. Daar helpt geen medicijnman aan, hoe gespecia liseerd die dan ook op dit punt mag zijn en van wie zij zich een behande ling, zonder inschakeling van het zie kenfonds, zeker kunnen laten welge vallen. Men heeft de plaats van de rikketik van hunne hooghartigheden opgemeten en daar valt niets meer aan te veranderen. Men heeft het bij beide zeer acade misch gevormde heren geconstateerd. Bij de één werd de diagnose gesteld tijdens de raadsvergadering door de edelachtbaarste van de raadsleden. Dat een hoop schroot hiervoor de achtergrond vormde is weinig stijl vol, maar daar kon niemand iets aan doen. OOk mevrouw niet. Er was op dat moment geen sjieker punt aan de orde. Als de heren zich zelf niet zo best kon den redden zou ik het zielige geval len vinden. Het zal je maar gezegd worden. Als het woord eenmaal ge vallen is ben je er maar zo niet van af. Nee, een stempel heb je gauw, maar je bent het maar niet zo gauw kwijt. Als ik hier zeg, dat onder aan de berg een hooghartige woonwijk wordt ge sticht dan zijn verschillende mensen het daarmee eens. Omdat ze dat op een gemakkelijke manier wordt voor gekauwd en zij zelf slechts behoeven te kauwen op de hartige artikelen die ze na een brandewijntje-mèt van een gerenommeerde snek- of trekin- richting betrekken. Ik zóu dat Bram nog iets kunnen la ten aandikken. Zo van: „Als 't er maar van die dure salamanders ko men te wonen, daar willen ze wel wat voor doen. Het kan niet op. Vijf „burgen". Je zou d'r alleen maar blauw bloed durven zoeken". Maar de andere kant van de medaille is, dat de spinazie van dezelfde kar daar straks drie stuivers duurder gaat worden dan laten we zeggen in de G. van Schoonbeke (Bram vermeldt alleen de voorletter omdat hij geschiedkundig kan aantonen, dat de man Gerrit heette). Ach Bram, wie weet hebben ze ook daar straks liever de groentes van eigen terrein. Maar... op de Sanden- burg past nou eenmaal geen bone- staak. Dat zullen de andere Burgen burgers nooit toelaten. Dat veronderstel ik tenminste. In alle nederigheid. Wout Blauwkous. rnmmÊmÊÊlÊKÊBSSÊ^i VEENENDAAL Veel wordt er gesproken over de snelle groei van Veenendaal. De meesten schrijven de ze toe aan de vestiging van gezinnen van elders in verband met de steeds uitbreidende industrie. Niemand zal willen ontkennen, dat er een groei is in Veenendaal, maar zo buitensporig, als men wel eens aanneemt is deze toch nog niet. De vestiging van import is relatief onbelangrijk, daar ze in fei te vrijwel wordt opgeheven door hen, die Veenendaal verlaten. De toeneming van het aantal inwoners moet dus vooral gezocht worden in het geboor teoverschot. Op de lijst van 70 gemeenten boven de 25.000 inwoners neemt Veenendaal de eerste plaats in, wat betreft de bevol kingsaanwas in procenten. Ter verge lijking: een gemeente als De Bilt (ruim 27.000 inwoners) staat op deze lijst wat dit onderdeel betreft op de 43ste plaats. Ede komt op de 31ste plaats. Wat het geboorteoverschot betreft, staat Veenendaal op de 10de, De Bilt op de 63ste en Ede op de 15de plaats. De groei in Veenendaal is gestadig, maar niet overrompelend. De laatste 15 jaar is de gemeente Veenendaal gegroeid met totaal 11.402 inwoners Dit respectabele aantal werd echter voor ongeveer de helft veroor zaakt door de grenswijziging in 1959. In dat jaar nam het inwonertal toe met 5436 zielen. Gerekend vanaf 1960 komen we op 'n totale toeneming van 2862 per sonen, wat een gemiddelde over 6 jaar betekent van 477 per jaar. Het aantal inwoners bedi'oeg per 1 januari 1950 14.317. Op 1 januari van dit jaar telde Veenendaal 26.167 inwo ners; een groei van bijna 183 pet. Het aantal inwoners zegt op zichzelf niet zoveel. Een belangrijk probleem, dat altijd met de bevolkingstoeneming in De woningen aan de Meidoornlaan zijn bijna gereed. Er is nog ruimte voor de vrijesectorbouw. verband wordt gebracht, is de woning nood. Slechts indien 't aantal woningen sterker stijgt, dan de toeneming van de bevolking kan er eens een einde aan deze nood komen. Wat dat betreft kan men in Veenendaal gerust zijn. Direct op het eerste gezicht is dit aantoonbaar: op 1 januari 1950 waren er 3090 wonin gen in Veenendaal, 1 januari van dit jaar waren het er 6777, wat een stij ging van ruim 212 pet. betekent. De betere positie van het aantal wo ningen blijkt ook uit de volgende ge tallen. In 1950 was de verhouding tus sen woningen en het aantal inwoners 1 op 4,63. Op 1 januari van dit jaar was deze verhouding 1 op 3,86. Van belang is de ontwikkeling in de woningbouw in de naaste toekomst. Meer dan twintig jaar na de oorlog nog steeds woningnood begint velen het idee te geven dat er geen oplossing voor is. Toch ziet de toekomst er wat Veenendaal betreft vrij rooskleurig uit. Momenteel zijn er 997 huizen in aan bouw, waarvan de laatste eind 1968 ge reed zal zijn. Volgens ingewijden zal dan de ergste nood gelenigd zijn, al blijft er ook dan nog een wachtlijst. In cijfers ziet het er zo uit: rekenen we de gemiddelde toeneming van de be volking tussen 1 januari 1966 en 1 januari 1969 op 550 personen per jaar, dan zal Veenendaal op laatstge noemde datum 27.817 inwoners hebben. Het aantal woningen bedraagt 7742, zo dat de verhouding is 1 3,59. Voor elke inwoner zal er dan dus een huia beschikbaar zijn. De gemiddelde gezinsgrootte ligt tussen de 3 en 4 personen, zodat de verhouding dan vrij wel in evenwicht is. ADVERTENTIE 51/2°/o ''O1 voor u °P tafel- Dat is nu de spaarvorm met de dominerende rente; opzegtermijn tot 10.000,—- slechts 6 maanden, daarboven 12 maanden. Ook wanneer deze ter mijn u minder goed past, hoeft u nog niet te „passen". U kunt doorgaan met 41/2% of 3!/2% rente met korte tot zeer korte opzegtermijn. De NMB heeft altijd de juiste spaarvorm voor u. ADVERTENTIE Maak een proefrit bij: GARAGE W. WAAYENBERG Dr. Slot. de Bruïnestr. 3 Tel. 08385-2771-4251 - VEENENDAAL. 77 VEENENDAAL De Koninklijke Scheepjeswolfabrieken organiseren op maandag 14 november 1966 in „Ons Huis" te Wageningen een grote mode show van brei- en haakmodellen. RHENEN Dezer dagen begint in Rhenen de verkoop van de kinderpost zegels. Voor kerstkaarten kan men zich in verbinding stellen met mevrouw Ne- dorost-Waller, Utrechtsestraatweg 110. VEENENDAAL Onder het motto: „Hun offer, ons antwoord", wordt za terdag in Veenendaal de nationale klaproosdag gehouden. In tegenstel ling tot vorige jaren, is er dit jaar geen huis-aan-huis-collecte gehouden, zodat de gehele actie op de straatcol lecte van zaterdag geconcentreerd is. Bij de opbrengsten van deze collecte bestemd voor het Nederlands Oor- logsgravencomité slaat Veenendaal altijd een goed figuur. Vorig jaar werd een bedrag ingezameld van f 3276,25, wat gerekend naar het aantal inwoners ver boven het landelijke gemiddelde uitsteekt. Het plaatselijk comité hoopt ook dit jaar weer een dergelijk hoog bedrag te halen. Het Nederlands Oorlogsgravencomi- té, dat dit jaar 20 jaar bestaat, stelt jaarlijks vele nabestaanden van in de oorlog gesneuvelden in de gelegenheid het graf van hun familielid te bezoe ken. Er is nog steeds een enorme wacht lijst van mensen, die nooit in de gele genheid geweest zijn een dergelijk be zoek te brengen, zodat het werk van dit comité moet doorgaan. VEENENDAAL In Zeist is opge richt de „Tabakexpres", Coöperatieve Vereniging van Tabaksgrossiers G.a. In deze organisatie willen een 20-tal vooraanstaande grossiers in tabaksfa brikaten hun krachten bundelen om door een commerciële aaneenschake ling van regionale grossiersbedrijven te komen tot een landelijk distributie apparaat, dat een optimale spreiding paart aan minimale distributiekosten. De jaarlijkse omzet van de aangeslo ten grossiers overschrijdt de 250 mil joen gulden, hetgeen ruim 25 pet van de totale groothandelsomzet betekent. De nieuwe organisatie bestrijkt ca. 19.500 verkoopplaatsen van tabaksfabrikaten. Al tientallen jaren is, zo zegt de nieuwe organisatie, een ongezonde toe stand in de distributie van tabaksarti kelen gegroeid doordat de tabakverwer kende industrie door middel van kar telachtige organisaties een margepoli- VEENENDAAL Evenals vorige ja ren zullen ook nu weer enige dames in de hal van het postkantoor kaarten en zegels „Voor het Kind" verkopen. De „tegels" van vorige jaren zijn weer met een nieuwe serie uitgebreid. Nieuw zijn de 12 dierenriemkaartjes. Er is een grote collectie kaarten, die men kan gebruiken voor Kerst- en Nieuwjaarswensen, maar ook voor feestelijke correspondentie, menu's, ge- boorteberiehten, enz. Op dinsdag 15 november zijn er in de stand „Eerste-dag-enveloppen" ver krijgbaar. De stand is geopend van 9 tot 12 uur op de volgende dagen: 15-18 november, 28 nov. tot 2 december, 19- 23 december en 27-30 december. De serie postzegels kost f 1,60 met een frankeerwaarde van fl,07 en een toeslag „Voor het Kind" van f 0,53. EDE De afdeling Ede van Phila delphia houdt op woensdag 16 november een ledenvergadering, waarop o.a. ds. C. Langbroek uit Veenendaal zal spre ken over „De gestoorde schaapjes van de grote kudde". Op deze vergadering, die om 20.00 uur in de Koningin Em- maschool begint, zal ook een bestuurs verkiezing plaats moeten vinden omdat de heren Meyer en Van Soolingen hun plaats achter de bestuurstafel zullen gaan verlaten. tiek voerde, en ten dele nog voert, in strijd is met moderne economist inzichten. De nieuwe organisatie rekent het zie tot een belangrijke opgave hierin dooi zakelijk overleg met de industrie ver betering te brengen, waardoor het mo gelijk en zinvol gaat worden de groot handelstaak verder uit te bouwen. Directeur van het bureau van de or ganisatie is de heer B. Muysson te Zeist. ADVERTENTIE VEENENDAAL In de week van 14 tot en met 19 november zal de jaarlijkse huis-aan-huis-collecte en als finale op zaterdag 19 november een collecte worden gehouden ten bate van het Nederlandse Asthma Fonds. De voornaamste activiteiten van het Asthma Fonds zijn momenteel: het be heer van diverse astma-centra, waar meest jeugdige patiënten worden be handeld en het stimuleren van weten schappelijk onderzoek betreffende ast ma door het verlenen van subsidies. Naar dokter P. H. Flohil, voorzitter van de afdeling Veenendaal van het Nederlandse Asthma Fonds ons verze kerde, zijn er in ons land nog zoveel lijders aan astma en bronchitis dat nog gevoegelijk kan worden gesproken van een volksziekte. De plaatselijke afdeling van de vere niging tot steun aan het Asthma Fonds hoopt dan ook dat alle ingezetenen hun medewerking zullen verlenen om deze collecte te doen slagen. In het midden van deze actieweek te weten op woensdagavond 16 november wordt er om kwart voor acht via de televisie (Nederland I) een film uitge zonden ter ondersteuning van de lande lijke actie. Het is de film „Op eigen adem" van Gabri de Wagt. ADVERTENTIE Drog. Ass. Apoth. Hoofdstraat 106 Telefoon 2576 De langst gevestigde drogisterij te Veenendaal '00000000'"'000a00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000m. ADVERTENTIE Hoestdrqnk in tabletvorm.95ct VEENENDAAL. Dinsdag 22 novem ber wordt er door Philadelfia een voor lichtingsavond gehouden in het OCB- gebouw. Op het programma staat het optre den van het bejaardenkoor en een le zing van het lid van het hoofdbestuur van Philadelfia, ds. G Koerselman over het onderwerp: „Na de school." Daar ds. Koerselman over de proble men rond het gehandicapte kind uit eigen ervaring kan spreken en zijn on derwerp is niet alleen van theoreti sche zijde moet benaderen, belooft de ze bijeenkomst een leerzame avond te worden. Met als basis het boekje „Gemeente Onderweg" heeft de vrouwenge- sprekskring van de hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal enkele belangrijke conclusies gesteld ten aanzien van de werkelijke gestalte van de gemeente van Christus in de wereld, nu in 1966 en op weg naar het jaar 2000. Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1 Om aan het gesprek enige rich ting te geven had de kring zich een aantal vragen ter beantwoording ge steld. Wij laten deze hieronder met de antwoorden, in beknopte vorm weergegeven volgen. Waarmee zal de gemeente be zig moeten zijn De kerk zal minder waarde moe ten hechten aan uiterlijke vormen en tradities en meer gericht moeten zijn op de navolging van Christus. Is dit te verwezenlijken in eigen omgeving Het is moeilijk gestalte te geven aan ons geloof in het dagelijkse le ven, maar het is niettemin noodza kelijk. De kerkdiensten op zondag zullen meer gericht moeten zijn op het toerusten van de gemeente tot het dagelijkse leven. De kerk moet meer openstaan voor buitenstaan ders met drempelvrees. Zij kan al leen functioneren in de wereld en niet als een besloten clubje van mensen die er op uit zijn eigen za ligheid te verwerven. Heeft de bijbel alleen te maken met een persoonlijke verhouding van God en Zijn mens of komen de sa- menlevingsvragen ook aan de orde? De bijbel geeft geen pasklaar ant woord op de levensvragen, geeft niet voor een situatie een passende tekst, maar zet ons in de ruimte van tijd ,en eeuwigheid. Beantwoordt de situatie in eigen gemeente aan het bovengestelde en zo neen, wat kan daaraan veran derd worden De kerk is een gemeenschap van falende mensen, die het niet beter weten dan bijv. een humanist. Het belangrijke verschil moet zijn, dat wij een gezamenlijke basis hebben, terwijl een humanist als individu opereert. De dames waren van mening, dat aan de situatie in eigen gemeente het een en ander moet worden ver anderd, omdat de gemeente tè wei nig als gemeenschap functioneert. De eredienst is voor de gemeente maar al te vaak een passief beleef de zaak. 0000000000000000000000» Er werden enkele suggesties ter ver betering aangevoerd, namelijk: De huidige „opzet" van de kerk dienst leent zich niet voor hoor en wederhoor. De voorganger heeft het woord: de gemeente zwijgt. Men zag een mogelijkheid in een gesprek na de dienst. een predikant moet met zijn preek durven stoppen als die af is en niet om de tijd vol te maken doorgaan een actieve deelneming van de gemeente bij schriftlezing en gebed meer en beter zingen; het in overweging nemen van zangdien sten wordt aanbevolen. het openstellen van de kerk voor hen die daaraan behoefte hebben; meer gelegenheid voor een pasto raal gesprek (er werd gesproken over de biecht) aan deze bedragen ruim 8300 gulden bij. Bovenstaande cijfers berusten op voorlopige tellingen. Het orgelfonds van de gerefor meerde kerk te Veenendaal is vol gestort. Uit de totaal-opbrengst van bijna 54.000 kan het orgel van de Petrakerk worden afgeschreven, als mede de restauratie van het orgel van de Oude Kerk waarbij dan nog inbegrepen de kosten van overplaat sing van dit orgel naar de nieuwe kerk in „De Engelenburg." Maandag j.l. is het uitgebreide en gerestaureerde verenigingsgebouw achter de chr. gereformeerde Be- thelkerk aan de Beatrixstraat te Veenendaal in gebruik genomen. Op verzoek van de commissie van beheer hebben vele gemeenteleden van hun belangstelling blijk gege ven. Het gebouw heeft nu een grote ker- keraadskamer, een ruime hall-gar derobe met een toiletgroep, bestaan de uit twee dames- en twee heren toiletten. In de eerste helft van dit jaar werden in de hervormde gemeente te Veenendaal 53 huwelijken beves tigd, tegen 62 in dezelfde periode van 1965. Meer dan de helft van de huwelijksbevestigingen vond plaats in de Oude Kerk. '00000000000000000000000000000000000^ De financiële actie, die de com missie van beheer van de gerefor meerde kerk te Veenendaal na de onlangs gehouden gemeentevergade ring heeft ontketend heeft een bui tengewoon goede ontvangst gehad bij de leden. Zowel de beheerscommissie als de kerkeraadsleden, die de gezinnen bezochten om een ieder van de nood zaak te overtuigen, kunnen met vol doening constateren, dat er ruim zal worden geofferd. Aan vrijwillige bijdragen werd een dermate groot bedrag f 140.000,- toegezegd, dat gere kend kan worden op een verhoging van 47 pet., of ruim 45.000 gulden. Voor het nieuwbouwfonds belopen de inschrijvingen in totaal 127.000 gulden. De jeugd krijgt nog een bijzonde re vermelding van beheer: zij droeg De door de hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal beroepen predikant, ds. Nijeboer te Beilen, heeft dinsdag j.l. met de gemeente kennis gemaakt. Hij werd door de kerkeraad, in voltallige vergadering bijeen, ontvangen. Voor de verspreiding van het evangelisatieblad „Onderweg" in de nieuwe woonwijken van Veenendaal wordt in het gereformeerde „Kerk nieuws" een aantal medewerkers gevraagd. De kerk heeft een abon nement op honderd exemplaren, die gratis geplaatst zullen worden. Dinsdag 15 november a.s. zullen een verkoopmiddag en -avond wor den gehouden in het hervormde be jaardencentrum „De Engelenburgh" te Veenendaal. De opbrengst van de artikelen, die door de bewoonsters zelf zijn vervaardigd, is voor het te huis. De eerstvolgende bejaardenavond van de gereformeerde kerk is vast gesteld op donderdag 24 november in het Trefpunt. De aan het Christe lijk Sociaal Centrum te Veenendaal verbonden maatschappelijk werkster, mevr. J. M. D. Scholte-Zijtveld, zal spreken over „bejaardenzorg, vroe ger en nu". Ds. D. J. van Dijk heeft afscheid genomen als voorganger van de her vormde gemeente te Eemnes-Binnen. Ds. Van Dijk, die afkomstig is uit Veenendaal zijn oude moeder woont er nog gaat zich weer aan het zendingswerk wijden. Niet, zo als in het verleden in Indonesië, ech ter in ons land. Hij gaat namelijk voor de Geref. Zendingsbond in de Ned. Hervormde kerk vertaalwerk verrichten. Hij gaat in Woudenberg wonen. Ds. Van Dijk, geboren in 1898, werd in 1927 zendeling. Hij repatri eerde in 1951 en werd predikant te St. Annaland. Daarna ging hij in 1956 naar Nieuwerkerk aan de IJs- sel en in 1962 naar Eemnes-Binnen. De gereformeerde predikant, ds. P. Robbers te Rotterdam heeft een vertegenwoordiging van het provota- riaat onder zijn gehoor gehad. Onder lichte beroering van de ge meente kwamen de dames en heren provo's een half uur na aanvang van de dienst binnen. Uiteraard gekleed in hun „goeie provo-goed" anders had men ze waarschijnlijk niet als zodanig herkend. Hun komst hield kennelijk verband met een informatie buiten hun eigen wereldje want van verstoring van de dienst was geen sprake. Ook niet, toen zij vanaf de galerij, waar het gezelschap was neergestreken, de voorganger toeriepen dat zij hem niet konden verstaan. Waarop ds. Robbers hun vroeg naar beneden en naar voren te komen. Zoals ze gekomen waren, vertrok ken ze. Enigszins in afwijking van de regel, maar het dient hun toege geven te worden: ze liepen bij hun voortijdige aftocht op hun tenen. Ds. Robbers was helemaal niet on dersteboven van het onverwachte en onaangediende bezoek. „Jammer dat ik ze niet meer gesproken heb", zei de predikant. Hij heeft alsnog laten weten, dat hij graag nader contact met het provo-groepje heeft. De totale netto-opbrengst van de verkoopdagen, georganiseerd door de hervormde gemeente te Eder- veen, is bijna 8000 gulden geworden. Op 22 november spreekt ds. A. Terlouw, industriepredikant te Vee nendaal, voor de hervormde vrou wengroep van de Christen Jonge Vrouwen Generatie te Rhenen. T00000000000000M0000A *000*0000000000000000000000* j

De Vallei | 1966 | | pagina 3