Nieuwe schenkingen aan Rhenens streekmuseum Jaarverslag met optimistisch geluid Keuring niet eenvoudig Renswoude mag meer dan honderd woningen bouwen RHC-handballers Goede kwaliteit vogels op show in Veenendaal De woningbouw haalde het tempo van een sukkeldrafjemaar nu komt er vaart in Wethouder Vermeulen: kleine gemeente kent vele beperkingen Wielrijdster gewond Sport in 't kort VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. V.A.B. KIRPESTEIN 0 P E L CHEVROLET Onderhoud van duikers Tijdelijke sluiting van wegen Ingekomen en vertrokken Biljartcompetitie Verantwoord speelgoed ZONDAGSDIENSTEN Rhenen BURGERLIJKE STAND Hoofdbrekens Teleurstellingen Permanent FORD-show in showroom RHENEN Aleid van de Bunt, actief conservatrice van het Rhenense streekmuseum aan de Molenstraat, is bijzon der verheugd. Haar omvangrijke collectie is uitgebreid met enkele nieuwe schenkingen. Van mevrouw d'Aumale baro nesse van Hardenbroek-Woodville te Leersum, de echtge note van wijlen burgemeester G. C. D. d'Aumale baron van Hardenbroek, ontving zij een fraaie aquarel uit omstreeks 1800 alsmede een gekleurde litho van de Rhenense „Berg- poort". De heer Van Holst van Ingen Doorn schonk een gekleurde gravure, die het oude stadhuis uitbeeldt. Van de C.V. Kalkzandsteenfabriek „Vogelenzang" ontving de ge meente Rhenen de hele verzameling fossielen en gesteenten ter bewaring in 't museum. Deze collectie wordt thans ge conserveerd en geïnventariseerd in het Geologisch Instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht. Dit voor Rhenen zo heuglijke nieuws ontlenen wij aan het gisteren versche nen jaarverslag van het streekmuseum 1965. „Dikwijls tonen bezoekers zich aange naam verrast, wanneer zij binnenko men. Velen roemen de sfeer, die van het oude gebouwtje uitstraalt. Natuur lijk heeft deze charmante ouderdom ook zijn nadelen, als daar zijn lekkage en afgebladderde muren, waardoor die muren soms zelf op een non-figuratief schilderij gaan lijken. Maar juist daar om mag er volgens vele kunstenaars niets aan gedaan worden. Dus hebben we geen wensen dienaangaande," aldus de aanvang van het jaaroverzicht. Men is dankbaar gestemd voor alle hulp en medewerking van de zijde van het gemeentebestuur. Met name wordt de nooit verflauwende belangstelling van burgemeester mr. L. Bosch ridder ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter ken nis van betrokkenen, dat het onder houd van afwateringsbuizen, zogenaam de duikers, gelegen onder in- en uit- ritdammen in sloten langs wegen in de buurtschap Achterberg en in de Ach- terbergse Meent, vaak veel te wensen overlaat. Hiervan kan ernstige wateroverlast het gevolg zijn. Zij wijzen betrokkenen erop, dat zij de afwateringsbuizen (duikers) in be doelde dammen, mede in hun eigenbe lang, te allen tijde behoorlijk open die nen te houden en te onderhouden, op dat de waterafvoer niet wordt belem merd. Rhenen, 8 november 1966. B. en W. voornoemd, De secretaris W. C. Pieters. De burgemeester L. Bosch v. Rosenthal. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat het gedeelte van de Maatsteeg, gelegen tussen Zuidelijke Meentsteeg en Friesesteeg vanaf maan dag 14 november 1966 tot het tijdstip waarop de aan bedoeld weggedeelte te verrichten werkzaamheden zijn vol tooid, tijdelijk geheel of gedeeltelijk zal worden gesloten voor alle verkeer. Rhenen, 8 november 1966. B. en W. voornoemd, De secretaris W. C. Pieters. De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal. RHENEN Vertrokken personen: Harm D. Mastebroek naar Wagenin- gen; Nicdlaas M. van der Spelt naar Wageningen; Maria J. G. van Moorsel naar Amsterdam; Adrianus Hovestad naar Voorburg; Cornelis Fokkenrood naar Rheden; Jacob F. de Zwarte naar Goes; Hendrika van Deuveren naar Hoevelaken; Ahmed Mohamed Ali naar Marokko; Benjamin Simon naar Utrecht; John F. Sauerbier naar Rijswijk Z.H.; Constance W. T. Antho- nijsz naar Rijswijk Z.H.; Hendrik van Batenburg naar Amercmgen; Bernar- dus S. Ganzeboom naar Spijkenisse; Ha- madi Abokoi naar Ede; Abdelkrim D. Buras naar Veenendaal. van Rosenthal genoemd. Ook 't ambte narenkorps is steeds tot hulp bereid ge vonden en een bijzonder woord van waardering wordt uitgesproken aan het adres van de dienst van gemeentewer ken. Exposities Het verslagjaar opende met een cul tuurhistorische tentoonstelling onder de titel „Romeinen aan de Zuid-Veluwe- zoom". Bij het inrichten hiervan werd veel medewerking ondervonden van het museum van oudheden te Leiden, het museum Kam te Nijmegen en het ar cheologisch Instituut der rijksuniversi teit te Utrecht. Als bijdrage aan de viering van de twintigste verjaardag van onze bevrij ding werd in samenwerking met de ver eniging „Oranjedag" de tentoonstelling „Koningin Wilhelmina in haar tijd" ge organiseerd, waarvoor onder andere ge put mocht worden uit schatten van het Koninklijk Huisarchief. Gedurende de zomermaanden was er een tentoonstel ling van achttiende-eeuws speelgoed, boeken en prenten „Mijn spelen is le ren." Al deze exposities kunnen als volledig geslaagd worden beschouwd. Verder werd nog aan verschillende kunstenaars gastvrijheid verleend, zoals aan schil ders, grafici, pottenbakkers en beeld houwers. Het bezoekersaantal overtrof met eni ge honderden dat van 1964. Er was een uitstekende samenwerking met vrijwel alle scholen in Rhenen en verschillen de in Wageningen. Zo heeft de heer Baljet, leraar tekenen aan het Wage- nings lyceum voor de Romeinse exposi tie een blikvanger vervaardigd: een paard, waarop Romeinse tuigversierse- len kunnen worden gedemonstreerd. Verschillende groepen bezochten het museum. Zo de afdeling Wageningen van de „Vereniging van vrouwen met een academische opleiding", een groep dames van de Wageningse hoogleraren en het bestuur van museum „Flehite te Amersfoort. Het verheugende verschijnsel dat steeds meer inwoners van onze streek het museum meer of minder regelma tig bezoeken, houdt aan. Tussen de toe- ristën, die in de vakantiemaanden een belangrijk percentage leveren, bevon den zich vrij veel buitenlanders, vooral Engelsen en Duitsers. Verder wordt het museum als de ex amentijd nadert, hoe langer hoe meer een oord, waar inlichtingen worden in gewonnen in verband met „scripties", die leerlingen van bepaalde scholen moeten inleveren. Goed jaar Evenals in vorige jaren waren de contacten met de publiciteitsorganen uit stekend. Het museum verscheen in een televisie-uitzending en enkele landelijke kranten gaven acte de présence. De re gionale pers, hierbij inbegrepen ver schillende Arnhemse en Utrechtse bla den, bespreekt regelmatig de exposities. Ook over 1965 mocht het museum weer de waardevolle hulp ondervinden van de directeur van de streek-V.V.V. „Zuid-Veluwzoom", de heer A. H. J. van Helbergen. Onder zijn auspiciën werd meegewerkt aan de Nederlands- Duitse tentoonstelling in Emmerik, waar waardevolle contacten werden ge legd, die al vrucht beginnen te dragen. Duitse artiesten exposeerden reeds in Rhenen. Ontsierde gevel Het jaar 1965 is voor het streekmuse um aan de Molenstraat een goed jaar KERK-AVEZAATH Woensdag avond speelde het eerste team van Morgenster in Kerk Avezaath tegen het tweede van Hamsche Brug. Deze ont moeting eindigde in een 62 overwin ning voor de Elstenaren. De punten van de Morgenster werden gemaakt door H. Kosters, J. Slok en G. van Dam. Alleen G. van Silfhout verloor zijn partij van H. Dijkhuizen. geweest. Er blijft nog één wens. Vrij wel alle vreemdelingen betreuren het dat de voorgevel van het gebouwtje zo rfzku-rd wordt door talrijke verkeers borden. Het verslag besluit met de opmerking „Onze eigen technische kennis #is nihil, maar wanneer iemand met talent op dit gebied een uitweg zou kunnen vinden, waardoor deze borden konden verdwij nen, zouden we hem zeer erkentelijk zijn." RHENEN In het streekmuseum wordt van 14 november t/m 8 decem ber in samenwerking met de afdeling Rhenen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een expositie gehou den van „Verantwoord speelgoed". De openingsuren zijn vastgesteld op 11 - 12.30 en 14 - 17 uur. Bovendien kan men op dinsdagavond terecht van 19-21 uur. Op zondag en woensdag is het mu seum gesloten. Ook op donderdag 17 en zaterdag 19 november zijn de deuren dicht. Zolang er Kinderen geleefd hebben op de wereld, hebben zij gespeeld. In Egyptische koningsgraven is speelgoed gevonden en we weten vrij nauwkeu rig waarmee Griekse en Romeinse kin deren een paar duizend jaar geleden speelden. Veel van hun speelgoed was van hout, een materiaal dat ook moder ne kinderpsychologen zeer aantrekke lijk vinden. Want verantwoord speel goed is belangrijker dan vele genera ties ouders en grootouders gedacht heb ben, al kozen ze intuïtief soms toch heel goed. Met deze tentoonstelling willen de or ganisatoren iedereen helpen uit de ver warrend grote hoeveelheid speelgoed, die op de markt wordt gebracht, een verantwoorde keuze te maken. Dan krijgen de kinderen speelgoed, waarmee ze niet alleen worden zoet ge houden, maar dat mee helpt de in hen sluimerende mogelijkheden tot ontplooi ing te brengen. VEENENDAAL Zaterdag 12 nov.: G. Annot, Kerkewijk 56, tel. 3198. Zondag 13 nov.: J. Verschoor. J. G. Sandbrinkstr. 2, tel. 2529. Apotheek: Zuiderapotheek, Dr. Slotema- ker de Bruïneplein 7, tel. 3714. Groene Kruis: Zuster Hajer, Julianastr. 71, tel. 2655. RHENEN Dr. Almekinders, Herenstr. 59, telef. 2432. Apotheek Deys, alleen voor spoedre- cepten. EDERVEEN - DE KLOMP - RENS- WOUDE Weekenddienst: Dr. J. H. Rademaker. Ederveen. telefoon 08387-201. AMERONGEN - ELST en LEERSUM: De praktijken van de artsen Bakker, v. Ommeren, Kars, Van de Burg worden waargenomen door dr. Kars, Ameron- gen, tel. 1273. SCHERPENZEEL - WOUDENBERG Dr. Pon, Holevoetplein 291, tel. 1250, Scherpenzeel. Van zaterdag 9 uur tot maandag 8 uur. Weekend dienst Tandartsen te Wageningen, Renkum, Heelsum en Rhenen. Uitsluitend voor spoedge vallen tel. 08370-3346. RHENEN Nu de zaalhandbalcom petitie voor de deur staat, benutten de teams van de Rhedense handbalclub de nog vrije zondag om voor het gro te toernooi in Utrecht hun teams in te spelen. Zes teams zijn ingeschreven voor de competitie, die op 20 november van start gaat, hetgeen alweer één team meer is dan vorig jaar. Dit is wel een bewijs, dat de handbalsport in Rhenen meer en meer in de belangstelling komt. Verheugend is bovendien, dat de helft van dit aantal teams uit jongeren bestaat, te weten één adspirantenteam en twee juniorenteams. Het damesteam bestaat, naast een geroutineerde kern van enkele ouderen, voornamelijk uit zeer jonge dames. De heren gaan met twee teams deelnemen. Hiervan is het eerste langzamerhand een zeer geduch te tegenstander geworden. Tweemaal achter elkaar promoveerde dit team en we herinneren ons nog bijzonder gofed de manier waarop een zeer goed spe lend team vorig jaar slechts met ruw geweld van een nieuwe promotie kon worden afgehouden. Het tweede team doet het bescheiden een paar klassen lager, maar gezien de jonge krachten, die daarin spelen, kon het dit jaar wel eens heel behoorlijk voor de dag ko men. Al met al is het voor elke handballer een prettig idee om de natte, kille vel den te kunnen ruilen voor de sfeervol le hal. Bovendien trekt zaalhandbal de meesten meer omdat het zoveel sneller en daardoor attractiever is dan veld- handbal. De keurmeesters J. Blankenstijn (r.) en D. van Ginkel (l.) aan het werk op de vogelshow in het NVV-gebouw. Geboren: Miriam D., d.v. C. A. J. Nieuwenhuijse en G. H. Duinker; Ma- rinus C., z.v. H. A. van Sloten en A. W. C. van de Weetering; Willemientje J., d.v. K. J. Jansen Versteeg en A. van Ede; Hjalmar J., z.v. K. Jager en T. van de Zee; Cornelis, z.v. G. van Ommeren en C. Broerse; Gijsbert, z.v. J. H. Roelofsen en F. van der Poel; Emma L., d.v. H. de Boer en W. van Kooten; Bart, z.v. J. J. Rcrtte en G. Verweij. Ondertrouwd: G. J. Struijcken en J. Rijkse; E. Middelhoven en H. Roks; J. P. Detmers en B. van Ommeren. Gehuwd: P. R. de Jong en G. van Tongeren; G. C. Briene en J. Opper man. Overleden: T. van Hernen, 72 jaar; J. Pluigers, 70 jr., e/v G. van Verse- veld; J. J. van de Graaff, 68 jr., e/v A. C. den de Peppel. VEENENDAAL De beide keurmeesters, de heren J. Blankestijn uit Vee nendaal en D. van Ginkel uit Amersfoort, die de afgelopen dagen bijna driehon derdvijftig vogels hebben beoordeeld, is het niet van een leien dakje gegaan. De inzendingen die op de grote tentoonstelling van „De Gelderse Vallei" in het N.V.V.-gebouw binnenkwamen verschilden zo weinig van kwaliteit, dat de keu ring-geen eenvoudige zaak was. „We hielden tenslotte twintig vogels over, die een gelijk aantal punten had den gehaald en die daardoor nog allemaal voor het kampioenschap in aanmer king konden komen", vertelde de heer Blankestijn. „Daarna hebben we gedurende an derhalf uur die twintig kanaries op nieuw de revue laten passeren. Toen pas konden we de kampioen bekend maken. Al met al kunnen we vaststel len dat de kwaliteit van de vogels dit jaar uitzonderlijk goed te noemen is. Deze tentoonstelling heeft de allure van een internationale wedstrijd." De vogels worden door de keurmees ters op het exterieur beoordeeld. Voor kleur, vorm, houding, grootte, condi- RENSWOUDE In Renswoude, waar de woningbouw nog nooit een hoger tempo dan een sukkeldrafje heeft gehaald, staan grote plannen op sta pel. Jaarlijks kreeg de gemeente een zeer bescheiden hoeveelheid nieuwe wo ningen toegewezen, maar 1967 zal op deze regelmaat een gunstige uitzonde ring gaan vormen. Volgend jaar zal Renswoude kunnen profiteren van een bouwstroom, die maar liefst 108 huizen zal gaan opleveren. Van dit heuglijke nieuws werd het gemeentebestuur dezer dagen op de hoogte gesteld. Wethouder H. Vermeulen (60) beschouwt dit grote contin gent woningen zelfs als de oplossing van het huisvestingsprobleem in het kas teeldorp. De wachtlijst, waarop zestig woningzoekenden staan genoteerd, zal naar alle waarschijnlijkheid geheel kunnen verdwijnen. „Het gaat om 51 wo ningwetwoningen en 57 in de premie-sector", zegt de wethouder, die verder der vertelt dat de bouwstroom in Renswoude-Zuid gestalte zal krijgen. „De Van Reedeweg" zal worden verlengd en een andere uitbreiding zal zich in de buurt van de christelijke school concentreren „Het woningprobleem is in onze ge meente altijd al een actuele zaak ge weest. De gunstige wending van nu is daarom van uitermate groot belang. Bovendien kan de bevolking nu eens zien dat er achter de schermen toch veel wordt gedaan in de gemeente. Men heeft zo hier en daar nog wel eens de indruk dat er hier te weinig tot stand wordt gebracht. Ik kan me dat idee levendig voorstellen, maar men moet niet vergeten dut een klei ne gemeente maar beperkte mogelijk heden heeft. Als het college er een paar jaar aan werkt om een bepaald object er door te krijgen, wordt er al zo gauw ge dacht, dat er te weinig activiteit is. Pas als de mensen de resultaten zien wordt er gezegd; ja, ze hebben daar op het gemeentehuis toch niet stilgeze ten". Wethouder H. Vermeulen, in het da gelijks leven eierhandelaar, gaat de woningbouw nogal ter harte omdat „ik er steeds weer voor word geplaatst". Want ook het gemeentebestuur van Renswoude kent het beeld van de ver twijfelde woningzoekenden, die noodza kelijkerwijs soms jaren geduld moeten hebben. „In het vroegere Galgenveld, de ou dere Renswoudenaren zullen wel weten wat ik daarmee bedoel, vond de laat ste uitbreiding van de gemeente plaats. Er kwamen nieuwe straten, de Eiken laan en de Meidoornlaan, waaraan pre mie- en vrije sector-woningen werden gebouwd. Nee, de werkzaamheden daar zijn nog niet afgerond, want in de vrije sector zal men nog wel een tijdje door kunnen bouwen". Het gemeentebestuur heeft al gerui me tijd geleden plannen gemaakt om Renswoude aan de noordkant uit te breiden. Een gebied dat wordt be grensd door de Barneveldsestraat en de Ubbeschoterweg is voor de woning- H. VERMEULEN blij met grote aantal bouw en andere bouwprojecten be stemd. Dit plan heeft het gemeentebestuur al vele hoofdbrekens gekost, omdat het bijzonder moeizaam van de grond komt. Het grootste knelpunt vormt de Plano logische Dienst van de provincie Utrecht, die er, zoals de wethouder 't stelt, nog steeds aan „doktert". „En juist deze week kregen we bericht dat de definitieve uitspraak omtrent de goedkeuring weer een half jaar wordt uitgesteld, zodat u zich onze problemen daar zich wel zult kunnen voorstellen". Een ander knelpunt is de sportac commodatie. De heer Vermeulen: „We hebben hier een vrij actieve voetbal vereniging en daarom is een goede ac commodatie van veel belang. Dit jaar hadden we een terrein gekocht, in de buurt van het voetbalveld aan de Hok- horst, dat we voor diverse sport-doel- einden wilden bestemmen. Wij konden als gemeente wel voor voldoende finan ciering zorgdragen, maar vanwege de investeringsstop. die destijds werd afge kondigd, moesten we het plan toch weer op de lange baan schuiven...." De gemeenteraad heeft zich nog niet zo lang geleden bezig gehouden met de vraag of de mogelijkheid van een sportzaal zou bestaan. Met name bur gemeester Hosang heeft zich daar moeite voor getroost. Hij trok zelf naar Den Haag om daar bij de diver se instanties zijn licht op te steken over de kansen die er voor zijn ge meente liggen. Wethouder Vermeulen staat uiteraard volkomen achter dit initiatief, maar omtrent de afloop ervan is hij niet op timistisch. De gemeente heeft al vele teleurstellingen moeten incasseren en het zou hem niet verbazen als ook het plan voor de sportzaal daarop zou uit draaien. „Gezien de ervaringen, die we met het sportterrein hebben opgedaan", zegt hij, moet ik de realisering van het geheel toch wel in twijfel trekken". De heer Vermeulen is onlangs tot wethouder gekozen. Hij maakt al van af 1946 deel uit van de gemeenteraad en is al eens eerder gedurende een pe riode van acht jaar wethouder geweest. Zijn rentree in het college van B. en W. biedt hem een goede gelegenheid om vroeger en nu eens te gaan verge lijken. „Toen ik destijds wethouder was, was de toestand van het wegen net het grootste probleem. Vooral de wegen achteraf waren slecht, heel erg slecht. Die toestanden zijn we nu bij na geheel te boven. Vrijwel alle wegen van enig belang zijn nu verhard". Renswoude kent binnen het college geen verdeling van portefeuilles. De wethouder, die zo nu en dan en genoeglijk trekje aan een kleine sigaar neemt besluit met de woorden: „Ach, we zijn hier maar met een kleine ge meenschap. Neem de secretarie, die is ook niet in afdelingen gesplitst. Zo is het in 't college ook. We bespreken al les samen. Dat gaat in de praktijk bar best tie, bevedering en de algemene indruk wordt een puntenaantal vastgesteld, dat in het gunstigste geval tot honderd kan opklimmen, hoewel dat in de praktijk nog nooit is voorgekomen Men kwam tenslotte tot de volgende uitslag: Stamkampioen: A. van Harsselaar (364 punten). Kampioen met twee vogels: A. van Harsselaar (180 punten). Kampioen met één vogel: A. van de Bos (91 punten). Hij behaalde tevens het algemene kampioenschap. De tentoonstelling is tot en met za terdag te bezichtigen. Op een speciale verkoopafdeling is een uitgebreide col lectie exotische vogels aanwezig, als mede Engelse postuurkanaries. ADVERTENTIE Leveringen uitsluitend op medisch advies ,A Volledige garantie op alle toestellen a. Deskundige en blijvende service k, Desgewenst ontbieden k Leverancier fondsen aan huis te aiie zi ieken- PRINS BERNHARDLAAN 4 (ZWAAIPLEIN) VEENENDAAL VEENENDAAL Gistermorgen reed mevr. H. v. d. H.-A. uit Veenen daal per fiets vanuit de Hoofdstraat de Hoogstraat in. In de bocht werd zij ge passeerd door een vrachtauto, be stuurd door haar plaatsgenoot de heer J. v. R. De vrachtauto raakte de wielrijdster waardoor zij kwam te vallen. Met een ziekenwagen moest ze met diverse ver wondingen naar het Julianaziekenhuis worden overgebracht. ELST L. Hage, eerste-elftal-speler van de voetbalvereniging Oranje Wit in Eist, is met ingang van 3 november voor twee wedstrijden voor de competi- ADVERTENTIb Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385) 2244

De Vallei | 1966 | | pagina 5