Houwaart: „Eind nabij van confessionele partijen Voorkeur voor samenwerking van ARP met PvdA Voor elke camera de juiste flitser Ned. geestelijke moet Zuid-Afrika uit Torenkraan „knapte gewoon af en richtte vernielingen aan Openhartig artikel in „De Protestant Bliksem trof vliegtuig 24,75 Ned. militairen helpen Italië f KRACHTIGE KOST VOOR HET KIND! r s Gillende typiste joeg rovers op de vlucht Nautilus had aanvaring GEKORTWIEKT ELISABETH BAS v/pci\t 34 ets. neem er de tijd voor Tegenstrijdigheden in programma's Conformisme 'M Actieprogram van A'damse a.r.-leden AGFA-GEVAERT Flitsfotos: altijd raak-t hele jaar door! Zon of regen, zomer of winter, binnen of bui ten... een geflitste foto is altijd goed. Laat uw camera dus niet nutte loos in de kast liggen. Geniet er méér van met een Agfa flitser. Want een Agfa flitser belicht het best! v Agfa flitsers naast de zon de beste lichtbron Korter werken hij Gel der in an Tumult in Enschede op B.P.-vergadering Man wurgde zijn echtgenoot na woordentwist Juwelen gestolen bij inbraak Bankbediende-dief veroordeeld Brandstichter in arrest gesteld Verfsmijters moeten schade vergoeden Chinees communist overgelopen Griekse kabinet gereorganiseerd Een platenbon is altijd raak Een platenbon is altijd raak Een platenbon is altijd raak Een platenbon is altijd raak VRIJDAG II NOVEMBER 1966 UTRECHT „Ik ben er van overtuigd, dat het einde van de confessionele partyen aanstaande is. Er is vrflwel niets meer, dat ze aantrekkelijk maakt. De confessionalisering, c.q. opheffing, zou het heldere zicht van wat geestverwan ten in politieke zin samen met de maatschappy van morgen en overmor gen willen, verbeteren". Dit schryft de heer Dick Houwaart, die onlangs na een Intern conflict ontslag heeft genomen als hoofd van de actualiteitenrubriek „At tentie" van de N.C.R.V.-televisie, In het blad „De Protestant" van de Evange lische Maatschappy en de Nederlandse Gustaaf Adolfvereniging. Hij erkent, dat de christelijke politiek •en eigen uitgangspunt heeft. Maar, zo voegt hij eraan toe, wie kan een scha terlach bedwingen als hij onze christen politici aan het werk ziet? Volgens hem blijkt de spanning tussen datgene wat evangelisch verantwoord is en wat in de praktijk van het politieke leven ge vraagd wordt, te groot. Wie de beginselprogramma's van de verschillende politieke partijen kritisch bekijkt, zo zegt hij, ontmoet tal van te genstrijdigheden. Als voorbeeld noemt hij de Christelijk Historische Unie, die in haar beginselprogram een artikel heeft staan, waarin men kan lezen dat gelet dient te worden op de uitspraken van de Christelijke Kerk. Na de oorlog heeft de Hervormde Kerk aan de lopende band verklaringen uitgegeven, die even zoveel heldere en nuchtere oordelen inhielden, aldus de heer Houwaart, maar de C.H.U. trok er zich letterlijk niets van aan. Integen deel, men trachtte de synode te van gen met uitvluchten als: „de synode is de kerk niet" en „tja. de synode is rood". Het leven met het Evangelie in de da gelijkse politiek noemde de heer Hou waart een bron van troost en volhar ding, maar het dagelijks onder de maat blijven van wat er van de christelijke partijen wordt gevraagd vindt hij „een voortdurende ergernis". „De zelfgenoegzaamheid van christe lijke politiek is een bron van wrevel, van een soort machteloze wanhoop", zo zegt hij, „het Evangelie vindt geen bo dem bij de christelijke politieke partij en"; die zijn daarvoor, volgens hem, te veel doel in zichzelf geworden. „Ze gaan verder, omdat men de moed mist te vertellen, waarom zij overbodig zijn geworden". De heer Houwaart acht het bestaan van Evangelische partijen daarom al leen aanvaardbaar, zolang ze duidelijk weten te maken dat christelijke politiek hetzelfde is als streven naar het Ko ninkrijk Gods. Het Evangelie is, naar zijn mening, juist in de christelijke po litieke partijen teveel zaak van de zon dag en te weinig van een „geloven op maandag". „Daarvoor is de namaak te duidelijk en te groot". Hij vindt dit ook DEN HAAG Nederlandse militai ren zullen op korte termyn met twaalf waterzuiveringsinstallaties naar Floren ce in Italië vertrekken om de bevolking daar hulp te bieden. Dit ingevolge een verzoek van het Internationale Rode Kruis aan de minister van Defensie. De bevelhebber van de landstrydkrach- ten heeft voor deze hulpactie aangewe zen een Geniedetachement, samenge steld uit personeel van de parate 11 en 4P2 Geniebataljons en het Korps Mobie le Colonnes. Cnder de 130 man van het detachement zyn voorts een aantal vrij willigers van het 107 Geniebataljon, dat op herhaling is en enkele leden van de Koninklijke Marechaussee. De twaalf waterzuiveringsinstallaties hebben elk een capaciteit van 90.000 liter drinkwater per dag. Het is de be doeling, dat manschappen en materieel zaterdag uit Nederland vertrekken. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft zijn speciale rampengironummer 777 opengesteld ten behoeve van de slacht offers van de overstromingsramp in Italië. een reden tot opheffing en tot het zoe ken naar aansluiting met degenen, die uit andere overwegingen „de hemel op aarde wensen". Tot op vandaag, zo betoogt de heer Houwaart verder, lijden de christelijke politieke partijen aan het euvel van het conformisme, dat is verheven tot een christelijke deugd. Volgens hem heb ben trouwens ook bij de socialistische en liberale partijen allerlei insluipsels van conformisme het heldere zicht op wat er zou moeten veranderen, ver duisterd, „Er is een politieke aardbe ving voor nodig om partijmensen te doen inzien, dat het conformisme vaak even erg is als verraad aan het hoge beginsel". Hij noemde de Partij van de Arbeid een voorbeeld van verwaterd so cialisme. De heer Houwaart meent, dat de chris ten-politici zouden moeten zoeken naar partners met wie er „christelijk" gere geerd kan worden of met wie een aan vaardbaar regeringsprogram, geënt op de toekomst, kan worden uitgevoerd. Het verheugt hem daarom dat op hqt laatste Anti-Revolutionaire Partijcon vent zowel de jongeren als de oude heer Algra het drijven, ten koste van veel, naar een zogenaamd christelijk blok, afwezen. De K.V.P. toont, volgens de heer Hou waart, duidelijk aan, dat de christelij ke politieke partijen een chaotisch beeld vertonen: „Ze bestaan uit een verzame- f DICK HOUWAART zicht verduisterd O ling individuen, die samen iets gemeen hadden, toen er een gezamenlijk doel was, maar dat gezamenlijke doel is er niet meer". De partijen zijn, volgens hem, niet eens in staat om een maat schappijbeeld te ontwerpen, dat toerei kend is voor het jaar 2000". Als er een schets ontstaat, omdat de verkiezingen dat noodzakelijk maken, is het een vat vol tegenstrijdigheden, tegengestelde belangen en vaagheden, waarmee men opnieuw alle kanten uit kan. ADVERTENTIE UG\ AMSTERDAM Negen Amsterdam se anti-revolutionairen hebben een ont- werp-actieprogramma-1967 opgestel.d waarin voorkeur voor samenwerking van de A.R. met de Pv.d.A. in het na de verkiezingen te vormen kabinet wordt uitgesproken. Het ontwerp is bedoeld als bijdrage tot het beraad over het A.R.-program- ma voor de Tweede-Kamerverkiezingen. Het is toegestuurd aan het Centraal Co mité en de Kamercentrales van de par tij en andere geïnteresseerden. De anti-revolutionairen wensen een geleide loonpolitiek, maatregelen tegen grondspeculatie en indien hogere belas tingen nodig zijn, verhoging van de suc cessierechten, vennotschapsbelasting en omzetbelasting op goederen, die niet tot de eerste levensbehoeften behoren. In het ontwerp wordt gepleit voor er kenning van Oost-Duitsland en de Oder- Neissegrens, toelating van China tot de Verenigde Naties en verhoging van de ontwikkelingshulp tot 2 procent van het nationaal inkomen in de komende vier jaar, waarvan allereerst Suriname, de Nederlandse Antillen en Indonesië moeten profiteren. De oplossing van het Viëtnam-conflict zoeken de opstellers in uitvoering van de akkoorden van Genève onder leiding van de V.N., staking van de bombarde- ADVERTENTIE N «f Ito 14.- Adapter voor flltsblokj* 5.- W M *n K 14.- Agfatronio 125.- Agfalux C-K en C-M 19.50 Agfe tronie B 91.- Agfalux K en M 33.- Tully K en Tully M, inschuifbare reflector menten en terugtrekking van de buiten landse troepen onder toezicht van de V.N. „Ons ontwerp heeft minder het karak ter van een uitdaging dan het socialis tische Tien over rood", aldus mr. P. J. Boukema, een van de ondertekenaars. „Wij willen een constructieve bijdrage tot de discussie leveren om de duidelijk heid in het anti-revolutionaire program ma te bevorderen." „Uit het ontwerp-programma volgt lo gisch, dat samenwerking met de P.v. d.A. voor de hand ligt. Voor alle dui delijkheid hebben wij het er ook maar met zoveel woorden ingezet", zei hij. De andere ondertekenaars zijn D. W. O. A. Grosheide, Chr. H. van Homijer, D. Th. Kuiper, mej. G. J. van den Pol, F. van Pijpen, H. van Ruller, L. E. H. Vredevoogd en H. de Vries. De leeftijd van de ondertekenaars ligt omstreeks de 30 jaar. OLDENZAAL H. P. Gelderman en Zonen N.V. te Oldenzaal heeft een aanvraag tot werktijdverkorting inge diend. De afdelingen, waarin dit zal ge schieden, zijn de spinnerij en de weve rij in de katoenafdeling. De rayonwe verij en de ververij zullen normaal doorwerken. De aanvraag heeft, zo deelt de directie mee, slechts betrek king op ongeveer 20 procent van het produktievermogen. In totaal zijn hier bij ruim 600 man, onder wie 150 bui tenlanders, betrokken. Al deze mensen werken in drie ploe gen. De aanvraag betreft een periode van negen weken en voorziet in een be perking van de werktijd in de betref fende afdelingen van gemiddeld onge veer 40 procent. Het bedrijf heeft op het ogenblik met een ernstige vermindering van de afzet te kampen. De binnenkomende orders zijn de laatste maanden beneden de verwachtingen gebleven. Ten gevolge van de overschakeling op hoogwaardi ge kwaliteiten, die de laatste jaren heeft plaatsgehad, zijn de mogelijkheden om op voorraad te produceren beperkt. Het zal, zo deelt men mee, van de ver dere ontwikkeling afhangen of van de eventueel verleende vergunning ten volle gebruik moet worden gemaakt. (Van onze correspondent) ENSCHEDE De 'verkiezingsverga dering van de Boerenpartij in Ensche de is gisteravond op een tumultueus on tijdig einde uitgelopen. Aanleiding was een uitdaging van de heer Koekoek aan degenen, die konden bewijzen, dat ir. Adams in de oorlog meer had gedaan dan een enkel stukje schrijven in „De Misthoorn". Twee jongemannen staken hun hand omhoog. De eerste jongeman bleek hierin echter een mogelijkheid te zoe ken om de heer Koekoek voor de mi crofoon tot een discussie te verleiden, die hem niet werd toegestaan. De twee de jongeman, die de gelegenheid kreeg om de heer Adams te beschuldigen, be gon met te zeggen, dat hij het zelf van zijn moeder had gehoord. „Het was op een avond..." zei hij, maar verder kwam hij niet. De voorzitter van de plaatselijke afdeling viel hem in de re de en raadde hem aan om dan maar een aanklacht in te dienen. Toen de jongeman daar niet voor voelde, wees de voorzitter op de moge lijkheid van de pers. Ook andere leden van de Boerenpartij gingen er zich mee bemoeien. Uit de zaal, die de hele avond al rumoerig was geweest, werd de yell aangeheven „Vrijheid van me ningsuiting". Toen vond de voorzitter het genoeg. Hij nam de plaats achter de microfoon in, die de jongeman wat moedeloos ver liet en sprak tot de aanwezigen: „De houding van een deel van u is van dien aard, dat wij de vergadering gaan slui ten". SCHIPHOL Een Vanguard lyntoc- stel van de BEA is gistermiddag, onder weg van Londen naar Amsterdam, boven de Noordzee in het begin van de daling precies in de neus door de bliksem ge troffen. De 65 passagiers voelden een hevige schok door de machine gaan en ontwaarden gelijktijdig een felle vuur bal of lichtflits. De piloot bemerkte tot zijn opluchting, dat het toestel normaal bestuurbaar bleef. Hij meldde het nieuws aan de verkeerstoren en maakte korte tijd later een veilige landing. Op het platform constateerde men, dat de rubber radar-neus van de ma chine aan flarden was gescheurd. De landing werd op schematijd uitgevoerd: vijf minuten voor half drie. Besloten werd om met de eerstvolgen de lijnverbinding uit Londen een nieuwe neus met radarinstallatie naar Schiphol te transporteren. Aan de passagiers, die om 3 uur moesten vertrekken, werd mee gedeeld, dat er een vertraging was ont staan tot 's avonds zeven uur. HEERLEN De 28-jarige mijnbe- ambte H. uit de Frankenlaan te Heer len heeft gistermorgen omstreeks half elf zijn even oude echtgenote om het leven gebracht door haar met een ny lonkous te wurgen. Gistermiddag heeft hij zieh bij de Heerlense politie ge meld, waar hij na verhoord te zijn op het hoofdbureau is opgesloten. De recherche heeft het stoffelijk overschot van mevrouw H. in de slaap kamer gevonden. Tijdens het eerste verhoor, heeft H. verklaard in een emo tionele uitbarsting, voorafgegaan door een woordenwisseling, tot zijn daad te zijn gekomen. Omtrent de reden van de echtelijke ruzie kon nog niets met zekerheid wor den gezegd. Het echtpaar H. was een jaar getrouwd en had een dochtertje van drie maanden. Mevrouw H. was voor de geboorte van haar kind als on derwijzeres werkzaam. NIJMEGEN Twee jongemannen hebben gisterochtend getracht een over val te plegen in het kantoor van „Bene lux Staal- en Constructiewerken Inter nationaal P.V.B.A.", dat is gevestigd op de hoogste verdieping van een winkel- galery achter het Nymeegse stadhuis. De twee mannen stapten het kantoor tje binnen, waar op dat moment alleen een 19-jarige typiste aanwezig was. Ze grepen het meisje bij de keel en sleurden haar naar het naastgelegen keukentje, onderwijl vragend waar de baas was. De typiste verzette zich hevig en be gon zo luid te gillen, dat beide mannen haar even later los lieten en op de vlucht sloegen. Ze konden het gebouw ongehin derd verlaten. De politie beschikt over een vry uit voerig signalement. Een van beide over vallers heeft bij het handgemeen moge lijk lichte verwondingen in het gezicht opgelopen. ADVERTENTIE MORGENAVOND DE KUYPER Als U niet vergeet morgen één of meer De Kuyper's dranken in huis te halen, kunt U morgenavond al genieten van Neerlands beste borrel. De staatssecretaris van Defensie, generaal H. Schaper, heeft gistermorgen bij verhindering van de minister van Defensie, in de Trèveszaal van het Binnenhof te Den Haag de hoogste tot nu toe verleende premie van de Rijksideeënorganisatie uitgereikt aan enkele personeelsleden van de Koninklijke Luchtmacht. De prijs, groot f 14.000,- is verstrekt voor een ontwerp van een ijsbestrijdervoor start en landingsbanen, die werkt met straalmotoren. Hier zien we deze Sotjimas. De prijs werd in ontvangst genomen door de echtgenote van de inmiddels overleden sergeant-majoor C. F. Langbroek, mevrouw Langbroek-Balvoort, en door vier sergeanten le klas, de heren G. A. Coppens, A. Koopmans, J. A. Beekwilder en W. J. Stoop. Mevrouw Langbroek ontving f 4.000,-, de vier medewerkers van wijlen haar echtgenoot ieder f 2.500,-. JOHANNESBURG Een Nederland se anglicaanse geestelijke, de 29-jarige P. Dil moet Zuid-Afrika verlaten. Hl heeft 10 dagen de tijd om tegen de uit wijzing waarvoor het Zuidafrikaanse mi nisterie van Binnenlandse Zaken geen redenen noemt, in beroep te gaan. De heer Dll is lid van de Vooruitstrevende Partij. Stappen, die de Nederlandse am bassade in Johannesburg heeft gedaan, zijn zonder resultaat gebleven. Het bevel het land te verlaten, werd woensdag ter kennis van de geesteiyke gebracht. De heer Dil heeft donderdag meegedeeld zijn advocaten te verzoeken stappen bij de minister van Binnen landse zaken te ondernemen. Verder zei hij tot de verslaggevers, dat naar zijn mening de regering lang zamerhand in het stadium komt, waarin de prediking van het Christendom voor haar niet langer aanvaardbaar is, om dat het te pijnlijk wordt. Zyn activiteit was, naar hij meedeelde, beperkt tot prediking en tot schrijven van artikelen voor het tijdschrift St. Albans Cathedral. In verscheidene van DEN HAAG Naar thans blijkt, zijn bij de inbraak bij de kunsthandelaar H. Katz in de woonwijk Marlot in Den Haag tal van juwelen buitgemaakt, waarvan de waarde meer dan een hal ve ton bedraagt. Ingebroken werd, toen de heer en mevr. Katz een week gele den op zakenreis in Duitsland waren. Hun 19-jarige zoon was 's nachts laat thuisgekomen en ontdekte de inbraak. De waarde van de buit kon pas worden vastgesteld, toen de ouders terug wa ren. Inmiddels heeft de Haagse recher che enige sporen gevonden, die tot nog toe niet veel hebben opgeleverd. Een Amsterdams expertisebureau heeft een beloning van 5.000 gulden uitgeloofd voor aanwijzingen om de juwelen terug te krijgen. SCHIEDAM De Haagse rechtbank heeft overeenkomstig de eis, de S6-jarige Haagse bankbediende J. K. wegens in braak ln het kantoor der Algemene Bank Nederland aan het Gevers Dey- nootplein te Scheveningen, waarby plus minus f 100.000,werd buitgemaakt, veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaar- deiyk en aftrek van voorarrest. Verdachte wilde het geld gebruiken om naar Thailand te gaan, waar hy, toen hy stuurman op de grote vaart was, een kennisje had opgedaan. Zyn medeplichtige, de 27-jarige vroe gere stuurman op de grote vaart G. A. B. D. uit Deventer, werd veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardeiyk en af trek van voorarrest. De officier van Justitie had tegen hem acht maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelyk, geëist. Vrywel het vol ledige bedrag aan geld was verborgen in een woonschuit te Deventer en terugge vonden. LEEK Door de rykspolitie te Leek Is de 29-jarige H. W. uit Marum aange houden, die heeft bekend woensdagavond brand te hebben gesticht in de juist of ficieel geopende fabriek van Hunter Douglas op het industrieterrein te Leek, waar hy werkzaam was. De man had allerlei cafés bezocht, verkeerde onder invloed en had gebrab beld dat hij de fabriek in brand zou ste ken. Een personeelslid van het bedryf ontdekte dat een vat synthetische verf in brand stond. Het vuur kon snel wor den geblust. De schade bleef beperkt. DEN HAAG Voor de bouwvakar beiders die gistermorgen in Den Haag aan de slag gingen op het terrein, waar het nieuwe hoofdkantoor van de Ba taafse Petroleummaatschappij (BPM) verrijst, knapte een torenkraan af. In zijn val bracht het stalen gevaarte grote schade toe aan een in aanbouw zijnde vleugel van het kantoorgebouw „Oostduin", aan een bouwkeet en aan het aangrenzende park. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het ongeval gebeurde om ongeveer zeven uur. De stalen constructie van een van de twee torenkranen, die de bouwcombinatie Nederlandse aanne ming^ Mij. en H. van Bergen Hene gouwen N.V. gebruikt bij de uitvoering van het miljoenenproject van de BPM, stortte boven op het enkele verdiepin gen tellende bouwwerk. De bestuur derscabine en de top van de toren zwiepten over het bouwwerk heen en sloegen door het dak van een opslag keet. De tientallen meters lange arm van de torenkraan kwam grotendeels in het park terecht en richtte zware schade aan een aantal bomen en aan de afrastering van de broedplaats bij een eendenvijver aan. Volgens mensen, die op het terrein werkzaam zijn, is de torenkraan „ge woon afgeknapt". Over de oorzaak wil de de directie van de bouwcombinatie noch de uitvoerder enige mededeling doen, ook niet nadat de arbeidsinspec tie een onderzoek had ingesteld. Over de omvang van de schade liet men zich evenmin uit. Algemeen werd het bedrijfsongeval geschetst als een groot geluk bij een ernstig ongeluk. Was de kraan tijdens het werk later afgeknapt, dan zouden er waarschijnlijk slachtof fers zijn gevallen. 0 De 47-jarige C. G. Breedt Bruin, technisch opzichter van het Haagse energiebedrijf, is gistermorgen met brandwonden aan het bovenlichaam in het Ziekenhuis Zuidwal opgenomen. De man raakte gewond, toen een steek vlam ontstond bij werkzaamheden in een ondergrondse ruimte in de Boek horststraat. Daar werden werkzaamhe den aan hoogspanningsleidingen ver richt. Drie mensen van het energiebe drijf waren er bezig. Vermoedelijk is kortsluiting ontstaan. De arbeidsinspec tie stelt een onderzoek in. De steek vlam vernielde een grote etalageruit van een winkel. die artikelen werd veel kritiek geuit op het stelsel van gedwongen rassen scheiding. Verder zei hij nog van mening te zqn, dat iedereen, die de christelijke leer toepast op onze toestanden hier, vanzelf persona non grata wordt. Zyn 28-jarige vrouw, een Zuidafrikaanse van geboorte, en zijn twee kinderen, van zeven en drie jaar, zullem hem volgen, mocht hy het land moeten verlaten. Hij wist nog niet naar welk land hij zou gaan. Misschien Groot-Brittannië of één van de Afrikaanse staten, zei hi1. MELBOURNE Een Australische rechter heeft twee jongemannen, die op 21 oktober bij het bezoek van de Ameri kaanse president zakken met verf naar de auto van het staatshoofd hebben ge worpen, veroordeeld tot het vergoeden van de schade die aan kleding van poli tiemannen en omstanders is aan gebracht. Dit is een bedrag van f 1700. Verder zullen de 21-jarige John Lang- tey en zyn drie jaar jongere broer Da vid, een boete van f 680 moeten betalen en hebben zij een voorwaardelijke gevan genisstraf gekregen. De broers hebben na het incident twee weken in de gevangenis gezeten en zijn door een psychiater onderzocht. TAIPEH De nationalistisch-Chinese regering op Formosa heeft bevestigd, dat de stadsredacteur van de commu nistische krant „Wen Wei Pao" in Hongkong, Lioe Joeeh-sjoeng, naar For mosa is overgelopen. De regering in Taipeh maakte de de sertie bekend, toen ze meedeelde dat Lioe Joeeh-sjoeng donderdagmiddag een bezoek had gebracht aan de natio nalistisch-Chinese minister van Defen sie, Tsjang Tsjing-koel. Bijzonderheden werden niet verstrekt, behalve dat de redacteur „enkele dagen geleden" op Formosa was aangekomen. Officiële kringen achten het niet on mogelijk, dat Lioe's desertie het begin zou kunnen zijn van een exodus van communistisch-Chinese intellectuelen van Honkong naar Formosa. Met ve len bestond contact, zo werd gezegt. NORFOLK De eerste kernduikboot ter wereld, de 3180 ton metende Ameri kaanse Nautilus, heeft donderdag scha de aan de bovenbouw opgelopen doordat het vaartuig onder water in aanvaring kwam met het vliegdekschip Essex. De duikboot kon naar de oppervlakte komen. De aanvaring geschiedde op 360 myi van de kust van Noord-Carolina, aldus een bekendmaking van de Amerikaanse marine. Aanvankelijk was gemeld dat de Nautelis in botsing was geweest met een andere duikboot De Nautelis heeft geen ogenblik in gevaar verkeerd. Voor de schok van de aanvaring brak één der opvarenden een arm. De schade aan de duikboot zou echter aanzieniyk zijn. De kernduikboot, die in 1954 te water werd gelaten, bevond zich op een bevoor radingsmissie, toen de aanvaring ge beurde. Het 30.000 ton metende vlieg dekschip liep kennelijk geen schade op. ATHENE De Griekse premier, Stephanos Stephanopoelos, heeft zyn ka binet gereorganiseerd en er vier nieuwe ministers in opgenomen. Voor deze maatregel is officieel geen verklaring gegeven, maar men neemt aan dat de premier bepaalde groeperin gen in het parlement die gedreigd heb ben te zullen stemmen tegen de rege ringskandidaat voor het voorzitterschap, wilde tegemoet komen. De vier nieuwe ministers zijn inmid dels beëdigd door Koningin Anne-Marie, die tydens de afwezigheid van koning Constantyn als regentes optreedt. WST 0 Ook het dronken besturen van een handwagen kan gevaren opleveren. Dat bemerkte woensdagavond een 54- jarige fruitkoopman in Rotterdam, die onder invloed van alcohol met zijn met fruit beladen handwagen in de Snellemanstraat twee geparkeerde auto's aanreed. De man trok zich van de aangerichte schade niets aan en vervolgde zijn tocht. De politie heeft hem later aangehouden en ter ont nuchtering opgesloten. 0 Een 89-jarige Rotterdammer, die woensdag een lot van de staatsloterij kocht bij een collectrice aan de Schie- weg, is zijn portemonnaie met circa f 900,kwijtgeraakt. Hij liet deze bij het loket liggen. Na het bemerken van zijn verlies, keerde hij tevergeefs t rug. De portemonnaie was weg. ADVERTENTIE 0 Een Belg, die op de jongste Antiek beurs in Delft heeft geprobeerd twee gestolen etsen van Rembrandt te verkopen, is door de Brusselse recht bank wegens ontvreemding van kunst schatten veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. 0 Aan de landcommandeur van de Johanniter Orde in Nederland, prins Bernhard, is donderdag het pand Lange Voorhout 48 in Den Haag over gedragen door de voormalige eigena res, mevr. M. C. Loudon-baronesse Van Tuyll van Serooskerken, die het huis aan de orde heeft geschonken. De orde had er reeds enkele jaren haar kanselarij in gevestigd. ADVERTENTIE 0 Het departement van Binnenlandse Zaken is met ingang van 1 januari a.s. belast met de zorg voor de aange legenheden betreffende de Indonesi sche pensioenen en enige op aanver want terrein liggende werkzaamheden, die tot nu toe behoren tot de taak van de directie Overgangszaken Indonesië van het ministerie van Buitenlandse Zaken. 0 De Nederlandse Hervormde Kerk heeft een computer aangeschaft voor de stichting mechanische registra tie en administratie. Automatisering van de kerkelijke registratie en admi nistratie, zo is gebleken, zal op den duur goedkoper zijn dan het doorgaan op de oude voet. ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak 0 Met het doorknippen van een lint in het nieuwe officiersgebouw, heeft de Vlagofficier Materieel van de Koninklijke Marine, vice-admiraal H. M. van den Wall Bake, donderdagmid dag het herbouwde Marine-etablisse ment in Amsterdam officieel geopend. Deze herbouw was nodig geworden door de aanleg van de IJ-tunnel, waar bij een groot gedeelte van het etablis sement moest verdwijnen. 0 Tijdens een openbare vergadering van de ziekenfondsraad in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam, is donderdagmiddag het feit herdacht, dat 25 jaar geleden, op 1 november 1941. de verplichte zie kenfondsverzekering in werking trad. ADVERTENTIE 0 De Amsterdamse politie heeft de 26-jarige chauffeur-bezorger A. S. aangehouden, op verdenking van ver duistering in dienstbetrekking. De man. naar wie de politie al sinds april uit keek, zou in de eerste maanden van dit jaar voor zijn werkgever, een Am sterdams publiciteitsbureau, kwitanties tot een bedrag van f 7.000 hebben ge ïnd zonder het geld af te dragen. 0 Zondagavond zal het in de blauwe zaal van het RAI-Congrescentrum in Amsterdam een voordracht worden ge houden door Gideon Hausner, die des tijds als procureur-generaal optrad in het Eichmannproces in Jeruzalem. Hij zal spreken over „Het Eichmannpro ces achteraf bezien." ADVERTENTIE 0 Donderdagmiddag is het driehon derd ton metende motorschip „Elma". in het Hellegat bij Willemstad ter hoogte van de Volkeraksluis uit het roer gelopen en gezonken. De opvaren den, schipper L. P. de Bruijne uit Terneuzen en zijn twaalfjarige zoon, hebben zich in de eigen roeiboot in veiligheid gebracht. 0 H. H. Martens en Zn. N.V. produ cent van betonartikelen met als specialiteit rioolbuizen, hoopt volgend jaar augustus aan de havenweg in Oosterhout een nieuwe buizenfabriek in gebruik te kunnen nemen. Het bedrijf heeft 8,5 hectare gekocht van een in dustrieterrein, dat momenteel in op dracht van de gemeente Oosterhout wordt opgespoten. 0 Met feestelijk klokgelui werden de inwoners van Veldhoven in kennis gesteld van de geboorte van de 25.000e inwoner: Yolanda Sneijers. Het ten zuidwesten van Eindhoven gelegen Veldhoven is een snel groeiende ge meente. De 20.000e inwoner werd geboren in 1961. 0 Onbekenden hebben donderdagmor gen vroeg de etalageruit van de wapenhandel A. Steylen aan de Kwar- telenmarkt te Venlo vernield. Uit de etalage hebben zij een alarmpistool, 'n luchtdrukpistool ter waarde van 600 gulden en een zesstaafslamp ont vreemd. 0 De zitting van de rechtbank te Maastricht, waarin de aanvragen van het faillissement van de Vasco-miJ te Heerlen zal worden behandeld, is een week uitgesteld. Dit werd donderdag beslist tijdens een zitting van de raad kamer van deze rechtbank. ADVERTENTIE

De Vallei | 1966 | | pagina 7