Wilson en Brown gaan bij E.E.G.-landen op bezoek Arno tot steeg weer even gevaarlijk peil CANADA WENST EEN VREDESINITIATIEF Kreet om black power maakte geen opgang AMSTERDAM GELUKKIG MET NIEUWE HOOFDCOMMISSARIS Eerste neger-senator sinds 86 jaar Massaal toetreden van E. V.A. overwogen Reacties zijn zeer gunstig Recordwinst voor Goodyaer Hoger dividend bij De Vries-ijzer VAN ONZE LEESTAFEL Dood gewicht Volksvertegenwoordiging Naar referendum in Frans Somaliland REACTIES Mevr. Soekarno no. 4 geen President zond halve salaris Via IntControlecommissie CITROEN BRANDEWIJN scheiding Politie staat alle demonstraties toe OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD Slechte beurt voor Britse Horeca Negers stemden niet alleen op negers BENOEMING P. A. JONG, EER VOOR HET KORPS VOORZICHTIG JEUGD SHERIFF Massale banclenpeeh nabij Brussel maakt uw keel weer als fluweel V cent i 9 VRIJDAG II NOVEMBER 1966 LONDEN Premier Harold Wilson heeft het Lagerhuis meegedeeld, dat hy en zijn minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, voornemens zijn be sprekingen te gaan voeren met ieder der regeringshoofden van de „zes" die deel uitmaken van de E.E.G. om vast te stellen of er omstandigheden bestaan voor „vruchtbare onderhandelingen over toetreding tot de Euromarkt". „In het licht van deze besprekingen," zei Wilson, „zal de regering vervolgens beslissen of de schikking voor onder handelingen over toetreding al dan niet zal worden geactiveerd en wat het ge paste tijdstip voor zulke onderhandelin gen zou zijn. De Kamer zal het er mee eens zijn dat, vooropgesteld dat de juis te voorwaarden voor onderhandelingen worden gevestigd, het van vitaal belang is dat we slechts dan toetreden, wan neer we een gezonde economie hebben gewaarborgd, plus ;en sterke betalings balans, waarbij het pond niet minder vast en hoog is dan thans het geval is." Wilson antwoordde op vragen, dat het verdrag van Rome op zich geen obsta kel vormt, op voorwaarde dat daarin de noodzakelijke aanpassingen worden aangebracht die normaal worden vereist door toetreding van een nieuw lid. De eerste poging van Engeland om lid te worden van de gemeenschappelij ke markt werd in januari 1963, na bij na anderhalf jaar onderhandelen, door president De Gaulle verijdeld. De landen die lid zijn van de vrij handelszone zijn Engeland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Oostenrijk, Portugal, Zwitserland, een speciale sta tus heeft Finland. De EEG-landen zijn Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Ne derland en Luxemburg. Premier Wilson heeft verder in het parlement meegedeeld, dat hij de rege ringsleiders van de landen die zijn aan gesloten bij de Europese Vrijhandelszo ne (EVA), zal uitnodigen voor een con ferentie over de problemen die verbon den zijn aan eventuele gemeenschappe lijke aansluiting van de EVA-landen bij de Europese Economische Gemeenschap. De conferentie zou binnen enkele we ken in Londen worden gehouden. Wilson wilde geen gehoor geven aan de eisen van de oppositie om een dui delijke uiteenzetting van de essentiële Britse en Gemenebestbelangen te ge- BROWN PARIJS De Franse autoriteiten werken aan de opstelling van speciale wetsmaatregelen, die het houden van een volksstemming in Frans Somali land over de toekomst van dit gebied moeten mogelijk maken. Het opstellen van deze wetsvoorstel len, die zeker door het Franse parle ment zullen worden aangenomen, is be spoedigd door de vorming van 'n nieuw kabinet in Somaliland op vrijdag, waarmee een eind kwam aan een rege ringscrisis die eind augustus begonnen was met nationalistische relletjes tij dens het bezoek van De Gaulle aan de kolonie. In het nieuwe kabinet, onder leiding van de centrumfiguur Mohammed Kha Mil, hebben ook nationalisten zitting ge nomen. De leiding van de regering is volgens de wet in handen van de Oze- glouis Saget. ven. Wel zei hij, dat de traditionele Brit se politiek van „goedkoop voedsel" een groot struikelblok zal vormen. Franse autoriteiten hebben verklaard, dat Frankrijk de nieuwe Britse inspan ningen om lid van de EEG te worden met sympathie in overweging nemen, doch dat tevens moet worden gesteld, dat de nieuwe besprekingen misschien zeer veel tijd zullen vergen. Frankrijk is bereid Engeland in de EEG te ver welkomen, mits hierdoor het „Europees karakter" van die organisatie niet ge- j wijzigd wordt. De woordvoerder van het ministerie i van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft donderdagavond mededeling ge daan van de volgende reactie van de Nederlandse regering op de aankondi ging van de Britse eerste minister over Groot-Brittannië en de EEG. „De mededeling van premier Wilson is geheel in overeenstemming met de verwachting die minister Luns heeft uit gesproken na zijn bezoek aan zijn Brit se ambtsgenoot, minister George Brown, op 31 oktober en wel dat er een goede kans bestond op een spectaculaire Brit se stap om tot toetreding tot de EEG te geraken. Het Belgische ministerie van Buiten- WILSON landse Zaken heeft bekendgemaakt dat minister Pierre Harmei met grote be langstelling kennis heeft genomen van de verklaring. De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken Amintore Fanfani heeft op de verklaring van premier Wilson met betrekking tot de mogelijke toetre ding van Engeland tot de EEG gezegd, dat die verklaring „een concreet be gin" was voor de oplossing van dat pro bleem. FLORENCE Honderden vrachtau to's van het leger en van particulieren reden door de modderige straten van Florence, om het stinkende vuil dat door de grote overstroming is veroorzaakt weg te werken. De vrees dat de rivier de Arno, die weer was gestegen door nieuwe regenval, opnieuw ellende zou brengen, luwde, toen het weer zonnig werd en het peil van de rivier opnieuw zakte. In het noordoosten echter, moesten duizenden dorpelingen in de Dolomieten en de Alpen blijven vechten tegen over stromingen en lawines van modder en rotsblokken die door de regen en door smeltende sneeuw waren veroorzaakt. Helikopters van het Italiaanse en het Amerikaanse leger brengen voedsel en voorraden naar geïsoleerde dorpen en halen er de zieken en gewonden op. Een groot aantal dorpen is nog volkomen van de buitenwereld afgesneden en het lot van de bevolking is onzeker. Het ministerie van Binnenlandse Za ken zegt, dat de officiële verliescijfers nog steeds op 96 doden en 14 vermisten staan. De onofficiële schattingen gaan echter aanzienlijk hoger. Florence, de eens zo trotse kunsthoofd stad van Italië, zag er gisteren nog al tijd uit, als een „ansichtkaart die in de goot was vertrapt", maar het harde werken van duizenden militairen en par ticulieren begon effect te sorteren. Ver wacht wordt echter dat het nog wel een week zal duren voor de stad is gerei nigd. Er zijn weer veel winkels openge gaan. Er zijn veel speciale uitverkopen van artikelen die waterschade hebben geleden. Geluidswagens reden door de straten. Zij kondigden de komst van tankauto's met drinkwater aan en vroegen de be volking te helpen in de zwaarst getrof fen wijken. Ook werd via de luidspre kers meegedeeld waar men zich kon la ten inenten tegen tyfus. President Giuseppe Saragat van Ita lië heeft 1,25 miljoen lire, de helft van zijn maandsalaris, beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de ramp in Italië. Leden van zijn staf en huishou den hebben zich hierbij aangesloten en het loon ran een dag afgestaan. De Christen-democratische parlementsleden hebben gezamenlijk meer dan vijf mil joen lire bijeen gebracht. De paus stuur de een zeer groot bedrag. De Italiaanse vakbonden hebben een oproep aan hun leden gericht, om het loon van een hal ve dag bij te dragen. MOSKOU Canada heeft voorge steld de internationale controlecommis sie, gevormd uit vertegenwoordigers van Canada, India en Polen, zo spoedig mo gelijk in te schakelen by het zoeken zoeken naar wegen die tot vrede in Viëtnam zouden kunnen leiden. De Canadese minister van buitenland se zaken, P. Martin, heeft dit voorge- gesteld, tijdens een onderhoud, dat hij donderdag met zijn Sovjetrussische ambtgenoot A. Gromyko heeft gehad. Minister Martin kwam woensdag voor een bezoek van vijf dagen in Moskou aan. De reactie van Gromyko op het voor stel is niet officieel bekendgemaakt, doch hij zou wederom het standpunt van de Sovjetunie in ae kwestie Viëtnam naar voren hebben gebracht. Dit stand punt houdt in, dat het Kremlin geen be voegdheid heeft om vredesinitiatieven te nemen,zonder duidelijke toestemming van Noord-Viëtnam. Rusland en Engeland zijn de geza menlijke voorzitters van de in '54 op de conferentie van Genève ingestelde con- Het „hulpcomité Gedupeerden Tei- xeira de Mattos" heeft alle schuld eisers van het bankiershuis opgeroe pen tot bijwoning van een vergadering op zaterdag 19 november om 10.00 uur in het Amsterdamse Krasnapolsky, zo heeft het bestuurslid de heer J. G. Lar- rewiin meegedeeld. trolecommissie. Deze houdt toezicht op het naleven van de bepalingen, die een einde aan de oorlog in Indo-China maakte. Gromyko zou gezegd hebben dat stop zetting van de Amerikaanse bombarde menten op Noord-Viëtnam alleen niet voldoende zou zijn. Dit zou de eerste stap moeten zijn van algehele Ameri kaanse terugtrekking en het doel zou vereniging en zelfbeschikking voor Noord- en Zuid-Viëtnam moeten zijn. ADVERTENTIE ADRIANUSv«d«nEELAART SCHIEDAM Inmiddels begint ook het buitenland de helpende hand te reiken. Zo stuurt het Duitse Rode Kruis 20.000 ton voor raden naar Pisa en twee waterzuiverings installaties naar Florence. Het Interna tionale Rode Kruis stuurt voorraden naar Verona die gedoneerd zijn door de afdelingen in de Verenigde Staten, Cana da en Australië. Het Zweedse Rode Kruis stuurt grote hoeveelheden ingeblikt, vlees en melk en bloedplasma. In Rome is twee ton plasma aangekomen afkom stig van het Franse Rode Kruis, dat ook gecondenseerde melk stuurt. Het Britse Rode Kruis zond 2.000 dekens en kisten met levensmiddelen. Het Deense Rode Kruis stuurde een grote partij antibio tica. De luchtvaartmaatschappij Alita lia heeftt aangeboden, alles wat het bui tenland wil bijdragen gratis te vervoe ren. Kunstexperts uit Italië, Europa en de Verenigde Staten werken samen om zo veel mogelijk van de kunstschatten te redden. Het hoofd van die internationa le commissie, prof. Carlo Ludovico Rag- ghianti zei: „We hebben jaren van hard werken voor de boeg". DJAKARTA Mevrouw Harjati Soe karno, de officiële vierde echtgenote van president Soekarno, heeft officieel het bericht tegengesproken dat Soekarno zich van haar heeft laten scheidén. Hier van was het eerst melding gemaakt door het onafhankelijke mohammedaanse dagblad Het Baken. Het zei dat Soekar no zich eind oktober van haar had laten scheiden. Fatmawati Soekarno, echtgenote no. 1 van president Soekarno, is per vliegtuig in Londen aangekomen om een medische behandeling te ondergaan. Zij werd be groet door de Indonesische ambassadeur Ibrahim Adjie. In de eerste negen maanden van dit jaar heeft de Goodyear Tire en Rubber Company (V.S.) omzetcijfers kunnen noteren die een record in de geschie denis van de maatschappij betekenen. De omzet steeg tot S 1.833.223.000 of 14,5 pet. méér in vergelijking met de 1.600.445.000 in dezelfde periode van verleden jaar. De netto winst bedroeg 88.380.000 of een stijging van 13,3 pet. ten opzichte van de 78.013.000 in de eerste negen maanden van 1965. ADVERTENTIE Nu er de laatste tfld zoveel te doen Is over betogingen vóór iets of tegen iets, en het politie-optreden nogal eens onderwerp van ge sprek is, is er alle reden om een heuglijk feit onder aller aandach' te brengen. Het gaat hier om de monstraties die onder alle om standigheden steeds zonder meei worden toegestaan en die zelf> van overheidswege van harti worden toegejuicht: de permn nente demonstraties voor eei goedkoper leven - op de mark! Marktkoopman en straathande laar trekken elke dag duizenden „betogers", die overigens heel rustig en gezellig hun inkopen doen in het grootste koopcen trum. Daarbij zUn geen spandoe ken nodig, maar er is iets anders dat eens te meer tot de mensen spreekt: de ongelooflijk lage prij zen. De leuzen van het goedkope re leven zijn op de markt dan ook niet van de lucht. Kopen op de markt is dan ook geen kwestie van protesteren, maar van profi teren, want LONDEN De nieuwste druk van de gezaghebbende Egon Ronay-BMC- gids voor goed eten in Engeland en Ierland is uit. De 16 speciale keurders van eten en drinken, verleenden drie sterren aan 5 bedrijven, maar de ove rige 3.208 horecabedrijven werden ge waardeerd met „goed" tot 'n „ontzet tend". De vijf restaurants die genade von den in de ogen van de gids waren Prunier in Londen, Mirabelle in Lon den, de „Rendezvous des gourmets" in Truro, de Howard Arms in Ilming- ton en het Franse restaurant van British Transport's Midlands hotel in Manchester. Na een revérence aan deze vijf, werd Egon Ronay minder vriendelijk. „Een inspecteur bezocht in drie maanden 80 hotels en kreeg slechts eenmaal precies wat hij wilde", zo staat in de gids, die de Britse en Ier se hoteliers voorts aanbeveelt, meer en grotere badkamers, douches, gara ges en dagbladen in hun etablissemen ten aan te brengen, betere ontbijten te serveren, meer aandacht te beste den aan kinderen van gasten en de overdadige hoeveelheid sleutels af te schaffen. WASHINGTON De Republikein Edward W. Brooke is door de ver kiezingen van dinsdag de eerste neger in 86 jaar die in de Amerikaanse se naat is gekozen. Alle zes neger-leden van het Huis van Afgevaardigden zijn herkozen. Negers boekten ook succes bij het streven naar publieke functies op staats- en plaatselijk niveau, wat in sommige gevallen zeker te danken is aan de nieuwe wet op het kiesrecht en intensieve campagnes om negers in het kies- register te laten inschrijven. Uit niets blijkt dat de kreet „black power" op gang heeft gemaakt in de politiek. AMERSFOORT De directie van H. D. de Vries' ijzerhandel N.V. deelt mede, dat aan aandeelhouders zal wor den voorgesteld uit de hogere winst over het op 30 juni 1966 afgesloten boekjaar een dividend uit te keren van 6 pet., d. i. 1 pet. hoger dan in 1964/'65. De netto winst in 1964/'65 bedroeg f 175.704. Brooke heeft zelf verklaard dat hij zijn campagne in Massachusets als ieder ander heeft gevoerd en dat hij er ge noeg van had „de eerste neger-dit, en de eerste neger-dat" genoemd te wor den. Zijn commentaar op de verkiezings overwinning luidde: „de mensen van Massachusetts beoordelen je alleen op je verdiensten." „De mensen hebben een antwoord gegeven aan George Lincoln Rockwell de Amerikaanse nazi-leider) en alle anderen die verdeling zaaien en niet willen dat wij broeders zijn. Ik zal uw vertrouwen in mij als een man belo nen", zo verklaarde hij. Zijn verkiezingscampagne om de se naatszetel van Massachusetts moest hij (Van een onzer redacteuren) De nieuwe hoofdcommissaris van de Amsterdamse gemeentepolitie, de thans 52-jarige heer P. A. Jong, staat voor verschillende moeilijke taken die op niet al te lange termyn om een oplossing vragen. De voornaamste daarvan is wel de op voering van de sterkte van zijn korps dat momenteel rond de 1900 man be draagt, tot de door het ministerie van Binnenlandse Zaken toegestane maximum van 2350 man. Daarop is voor de naaste toekomst zijn eerste krachtsinspanning gericht. Of h(j daarin binnen afzienbare tijd zal slagen is moeilyk vooruit te zeggen, maar pessimistisch is hij daarover niet. In de provincie, en met name in het oosten van het land, ligt dat nu wel gunstiger. Vooral omdat daar meer wo ningen beschikbaar komen voor het po litiepersoneel. De heer Jong constateert dan ook, dat meer dan vroeger mensen van buiten de hoofdstad solliciteren naar een func tie bij de hoofdstedelijke politie. „Men begint in de provincie zo langzamerhand verzadigd te raken. Mensen die vroeger liever in eigen omgeving bleven, gaan er nu over denken bij ons te komen praten" aldus de heer Jong die ook er op wees, dat er nu ook in Amsterdam een wat gunstiger regeling komt voor de huisvesting van nieuw personeel. .Plannen voor de toekomst?' zijn die er. Maar ik wil Natuur lijk zijn die er. Maar ik wil eerst de toestand eens aanzien. Nieuwe bezems vegen gewoonlijk wel schoon, maar ik wil daarmee toch uiterst voorzichtig zijn." De heer Jong, die een echte Amster dammer is geworden sinds hij in 1940 bij liet Amsterdamse politiekorps kwam waarvan hij in 1962 hoofd van de recher che werd en tevens waarnemend hoofd commissaris, heeft vele betrekkingen met de provincie en met name met Apeldoorn. Zijn vader, de heer G. J. Jong, is meer dan vijfentwintig jaar aan Wegener's Couranten Concern ver bonden geweest en hoewel de heer Jong hier niet gewoond heeft, kent hij Apel doorn door zijn vele bezoeken goed. Er gens is de heer Jong wel een beetje ja loers op Apeldoorn. „U heeft daar niet alleen veel natuurschoon, maar u leeft er ook wel wat rustiger dan hier. Ook het woningprobleem is er niet zo urgent als in Amsterdam." „Het jeugdprobleem?" geeft dat de nodige zorgen' „Natuurlijk aldus de nieuwe hoofdcommissaris. „Maar ik ge loof niet dat we daar nu zo erg zwaar aan moeten tillen. Het gros van de jeugd geeft beslist geen moeilijkheden. Die is echt niet beter of slechter dan de jeugd in onze tijd was. Er zullen altijd wel jongeren zijn die zich anders dan anderen willen gedragen. We moe ten echter aan die gedragingen niet te veel aandacht schenken. Als dat nieuwe iets positiefs heeft, dan is publiciteit na tuurlijk wel op zijn plaats" meent de hoofdcommissaris. Overigens is de toestand in Amster dam thans vrij normaal en de heer Jong meent dat de ongeregeldheden wel een aflopende zaak zijn. Wel wordt er nog bijstand verleend door de rijks politie en de marechaussee, doch die is al minder geworden, zestig man uit ie dere categorie. De verhouding tussen de gemeentepo litie en het personeel van rijkspolitie en marechaussee is bijzonder goed. Dat treft de hoofdcommissaris bijzonder wat betreft de marechaussee omdat het uitvoeren van gewone politiediensten in een grote stad toch wel heel wat anders is dan de marechaussee doorgaans ge wend is. „Deze mensen hebben zich bijzonder goed weten aan te passen. De reacties uit het publiek zijn prettig. Vele mare chaussees bevalt het in de hoofdstad nu, na de eerste aanpassingsperiode, zo goed dat verschillenden van hen al naar een functie bij de Amsterdamse ge meentepolitie solliciteren", aldus de heer Jong, die over de kwaliteit van de door het wapen der Koninklijke Mare chaussee beschikbaar gestelde man schappen, waaronder verschillende uit Apeldoorn, beslist niet te klagen heeft. De nieuwe hoofdcommissaris is een rustige, wat mediterende figuur die in zijn beoordeling van personen en zaken een zekere mildheid aan de dag legt. Hij is beslist niet afkerig van humor en kan moeilijke zaken met een glim lach bespreken. Met zijn benoeming tot de hoogste post in het Amsterdamse po- litie-apparaat is hij erg gelukkig. „Het is een eer voor het korps dat men uit eindelijk geen beroep op een vreemde heeft gedaan" zegt de heer Jong die ook blij is dat men hem van hogerhand niet heeft gepasseerd. „Als je verschil lende jaren waarnemend hoofdcommis saris bent geweest betekent een derge lijke benoeming echt een bekroning van je werk." Met de pers heeft de heer Jong graag goed en veelvuldig contact. Het is daarbij tekenend voor hem dat hij, nadat het Koninklijk Besluit van zijn benoeming per 16 november bekend werd, geen massale persconferentie heeft belegd maar de persvertegenwoor digers ieder in een persoonlijk gesprek te woord heeft willen staan. Amsterdam is, zo vernamen wij in de hoofdstad, met de benoeming van de heer Jong tot hoofdcommissaris, ook ge lukkig. Het publiek ziet in hem iemand die de zaken beslist niet zwart-wit be kijkt maar genuanceerd kan denken en een rechtvaardig oordeel heeft. Zijn op treden heeft ook in het korps, vooral in de afgelopen maanden, een goede in druk gemaakt. Dat zijn wellicht wel de beste aanbe velingen waarmee de heer Jong zijn niet nieuwe, maar boeiende en niet gemakke lijke taak kan beginnen. voeren tegen de Democraat Edlcott Peabody, een voormalig gouverneur. Volgens Brooke heeft het feit dat hij katholiek is zijn strijd er niet makke lijker op gemaakt, „net zoals toenter tijd bij Kennedy, zegt hij zelf. Over de strijd voor de rassengelijk- heid zegt Brooke: „ik heb nog nooit aan «en rel meegedaan, ik ben er tegen. Ik geloof niet dat de kiezers mij zullen noemen in verband met rellen of onver antwoordelijkheid." Brooke betoogde tijdens zijn campag ne dat er in Massachusetts geen spra ke is van een „blanke reactie". De stembusuitslag in zijn staat heeft aan getoond dat hij gelijk had. In Alabama werd voor het eerst In bijna honderd jaar een neger als she: riff gekozen. Het is de oud-Koreastrij- der Lucius Anderson, die in het district Macon twee blanke tegenstanders ver sloeg. In de noordelijke staat Michigan wist de neger George Washington niet te profiteren van de Republikeinse „aardverschuiving" om zich als staats secretaris te laten kiezen. In dezelfde staat werden de Democratische neger leden van het congres, Charles Diggs jr. en John Conyers verkozen boven repu blikeinse kandidaten van hetzelfde ras. De overige democratische neger-con gresleden - F. Hawkins in Californië, Robert Nix in Pennsylvania, William Dawson in Illinois en Adam Clayton Powell in New York - werden eveneens herkozen. De republikeinse neger-kan didaten voor het Huis van Afgevaardig den hadden geen succes. In Mississippi is de voornamelijk door negers gesteunde „democratische vrij heidspartij" er niet in geslaagd senator James Eastland en de Congresleden Thomas Abernethy en John Bell Willi ams te onttronen. In het district Lowndes in de zuide lijke staat Alabama, zijn bij de verkie zingen zeven negers verslagen door blanken, hoewel in het district de neger kiezers in de meerderheid waren: 2.681 tegen 2.100 blanken. De zeven dongen naar posten als die van sheriff, lijk schouwer en belastingontvanger onder het embleem van de „zwarte panter"- partij van de negerleider Stokely Car- michael, de man die de leuze „zwart aan de macht" lanceerde. In Lowndes wer den onlangs twee ijveraars voor geiyke burgerrechten, mevrouw Viola Liuzzo en de theologische student Jonathan Da niels, vermoord. In Tuskegee, eveneens in Alabama, versloeg de 32-jarige postbeambte Lu cius Anderson twee blanke tegenkandi daten en werd daarmee de eerste neger- sheriff in het zuiden. BRUSSEL Op een weg ten zuiden van Brussel zijn over een afstand van enkele kilometers meer dan 300 auto's met bandenpech komen te staan. Deze pech had als oorzaak dat een vrachtauto die staalkrullen vervoerde, een deel van zijn lading had verloren. Het heeft uren gekost om alle banden te repareren en de weg van staalkrullen te reinigen. aar aanleiding van de door De Volkskrant belegde conferentie over ons partijwezen merkt „H e t V r Ij e V o 1 k" (P.v.d.A.) o.a. op, dat al ls de doorbraak mislukt de Partij van de Arbeid heeft bij de laatste verkie zingen, die van 1966, heel slecht ge boerd de doorbraak tegelijkertijd ge heel geslaagd Is. Of een kerkelijk chris ten voor de P.v.d.A. kan en mag kie zen is geen vraag meer. „Maar de confessionele partijen staan recht overeind. Echter niet meer op principes gegrondvest maar op eigen sfeer en op geestelijke traagheid. Het zijn centrumpartijen geworden, waarvan de kiezer bij be nadering niet meer weet welke kant de leiding na verkiezingen op zal sturen. Gevleugelde centrumpartijen, die erop uit zijn en blijven de in politieke overtuiging meest uiteenlo pende mensen op grond van religi euze geestverwantschap te verenigen Deze centrumpartijen dreigen een even dood gewicht in onze politiek te worden als de splinterpartijen. En op een conferentie als die van De Volkskrant is het duidelijk, dat al leen de liberalen en de socialisten van de Partij van de Arbeid 'n uit gesproken politieke kleur hebben benevens de wil en het vermogen om regeringsverantwoordelijkheid te dra gen. Wil dat zeggen dat de socialisten en liberalen nu maar behoren af te wachten tot het politieke leven zich op hen oriënteert? Dan kunnen zij misschien lang wachten. En al wach tend lopen ze een flinke kans in de malaise te worden meegesleept. De P.v.d.A. kan daarvan meepraten. Neen, er zal zowel aan liberale als aan socialistische zijde alles gedaan moeten worden om contacten met po litiek gelijkgezinden in het politiek- confessionele kamp te leggen. Waar bij de duidelijkheid van eigen ge zicht niet te wensen over mag laten. En dan nog iets. Als wij er niet in slagen ons kiesstelsel op de hel ling te zetten en het contact tussen kiezer en gekozene te verbeteren en als het niet lukt de stabiliteit van on ze regeringen te vergroten en de ver kiezingsstrijd te laten lopen over en kele kernvragen voor de komende vier jaar jaar tussen twee wel van elkaar te onderscheiden groepen van partijen, dan geven wij de vernieu wing van het partijwezen weinig kans. Immers alleen een winnende combinatie van partijen kan trachten uit te voeren wat zij de kiezers be loofd heeft. Zij geeft de kiezer weer invloed op de gang van zaken na de verkiezingen. De binnen de combina tie optredende verschuivingen bepa len de accenten van het program en de keuze der ministers van het te vormen kabinet. Is ook dit alles utopie? Niet gro ter utopie dan de gedachte, dat men met een partijenstelsel dat in 1918 na de beëindiging van de school strijd en het bereiken van het alge meen kiesrecht zijn tijd gehad had, de politieke vraagstukken van 1968 tot... 2000? aan zal kunnen, zonder onze democratie eraan te wagen". ommige geleerde politici en 'n aan tal tegen hen aanleunende jongeren zijn van mening, dat het gehalte der volksvertegenwoordigers niet zo hoog ligt. Brave borsten misschien wel, ech ter met te weinig in hun mars. Het Frlesch Dagblad (a.r.) is het met deze zienswijze niet eens: „Het heeft geen zin, te vragen, dat een fractie op ieder terrein over een super-deskundige moet beschik ken, die de regering met héél haar deskundige staf van hoge ambtena ren altijd partij kan geven. Toen de KVP tot de conclusie kwam, dat 't financiëel beleid van het kabinet- Cals geen vertrouwen verdiende had zij zich laten voorlichten door een hoogleraar, die speciaal studie heeft gemaakt van de openbare financiën, en die voorlichting werd helemaal niet als een geheim behandeld. Een fractie moet er voor zorgen dat zij voor bepaalde vragen kan terugval len op specialisten, die haar van ad vies kunnen dienen en aan het nodi ge materiaal helpen. Verschillende politieke partijen beschikken dan ook over een wetenschappelijk bureau. Dat wil niet zeggen, dat een frac tie het zonder deskundigheid en er varing in eigen kring wel zou kun nen stellen. Dan heeft zij tegen een deskundig betoog tenslotte alleen het Koekoeksverweer: dat kunt u nu al lemaal wel zeggen, maar u moet het eerst maar eens bewijzen. Ook vor dert het van een kamerlid heel wat inspanning, op de hoogte te blijven van de opvattingen en ontwikkelin gen op het terrein, waarmee hij zich bijzonder bezig houdt. Maar het gaat om leden van de volksvertegenwoordiging. Dat bete kent, dat zij het volk en dat 't volk hen moet kennen en verstaan. Dat het volk het ondervindt: hij kan en wil met ons spreken en op zijn tijd ook naar ons luisteren. Daarom is het kamerlidmaatschap fysiek en geestelijk zo zwaar. Want 'n Kamer lid, die het goed wil doen, moet vele avonden in de winter besteden aan contact met de kiesverenigingen. Hij houdt een toespraak, maar de daar op volgende discussie is in de regel verreweg het belangrijkste. Daarin wordt hij getoetst. De leden van de kiesvereniging zijn lang niet zo des kundig als fcij, maar ze hebben snel door, of zij met een resoluut en overtuigd man hebben te maken, dan wel met iemand, die zich graag op de vlakte houdt. Ze merken ook gauw of hij hun bezwaren in elk ge val serieus neemt." ADVERTENTIE md band boos! nd aal

De Vallei | 1966 | | pagina 9