Om kort te eaan Voor het kind moet het 'n sprookje in een doos zijn ydaanóe Zeg het met zilver klassiek geschenk De tas van leer, suède of reptiel Kijk een teddybeer diep in de ogen! Systeem kan lang mee - vormgeving dient gewisseld Nieuwe vorm Grondpatroon „Batman" Want poetsen behoeft geen last meer te zijn maand decembermaand geschenkenmaand december maand decembermaand geschenkenmaand december Winterkou oeboortenummer Ook al ZO ZIET ONTWERPER ANTHON BEEKE HET Op verlanglijst Fijn materiaal Kleingoed Pagina ZATERDAG 12 NOVEMBER 1966 Is de goedmoedig uitziende ted- dybeer van uw kind een „wolfje in schaapskleren?" Het zou kunnen, gezien de resultaten van een onderzoek dat de Consumenten bond aan de vooravond van decem- bermaand-geschenkenmaand heeft ingesteld naar de hoedanigheden van die goede oude teddybeer. Zes tien speelgoedberen nam de bond onder de loep; zeven merkloze in prijzen van twee tot negen gulden, en negen met merknaam in prijzen tussen ruim vier en ruim zevenen twintig gulden. De leuze „veiligheid voor alles" bleek bij dit speelgoed lang niet altijd in de praktijk te zijn gebracht. Diverse onderdelen waren met „scherp" bevestigd. Loszittende ogen van speelgoeddie ren kunnen gevaarlijk zijn omdat kinderen ze kunnen inslikken of zich aan de scherpe bevestigingspunten kunnen bezeren. De veiligste teddy beren zijn daarom de exemplaren met geborduurde ogen, al lijken ze natuurlijk minder „echt" dan de beestjes met glazen ogen of ogen van kunststof. De beste (en meest toegepaste) methode om oogjes van glas of kunststof te bevestigen: rin getjes of steeltjes, die op een touw zijn bevestigd dat achterin de kop is vastgenaaid, een constructie die niet gauw los te peuteren is. Ogen op ijzeren haken of op pinnen met scherpe weerhaken zijn veel gemak kelijker los te maken en daarna uiteraard veel gevaarlijker. De Con sumentenbond trof dergelijke con structies aan bij de goedkoopste merkloze beren, doch ook bij een paar duurdere exemplaren. Kijk teddybeer dus diep in de ogen alvorens hem te kopen, en ook op de bevestiging van kop en ledema ten. Ook die kunnen onderling ver bonden zijn met ijzerdraad. Veiliger zijn de beren waarvan de ledematen op schijven draaien. Omdat speelgoeddieren van tijd tot tijd moeten kunnen worden gewas sen, gaf de Consumentenbond alle beren ook nog een wasbehandeling met wolwasmiddel. De goedkoopste beren kwamen verlept uit het bad te voorschijn, de overige daarentegen waren na drogen en opborstelen weer als nieuw. Sommige speelgoedberen worden verkocht met een kaartje met wasvoorschrift om de hals. Conclusie van de Consumenten bond: Wie een kind een speelgoedbeer van ongeveer dertig centimeter hoog te wil geven moet rekenen op een prijs van minstens zeveneneenhalve gulden. Onder die prijs is de kans groot dat ogen, kop of ledematen op gevaarlijke wijze zijn bevestigd, dat de vacht snel kaal wordt en dat het beest een schoonmaakbeurt niet over leeft. Het is dan weer zover: U moet gaan denken over de cadeautjes waarmee U anderen wilt verrassen en over de verlanglijst die anderen u zullen vragen Het is de schaduw die valt over de blijheid van de komende feestdagen U hierbij nu en in de komende weken de helpende hand te reiken is onze bedoeling - al beseffen we dat het in de meeste gevallen maar een heel gering steuntje kan zijn! De Italiaanse ontwerpers zijn druk in de weer met de mode voor volgend zomerseizoen. Buitenlandse modebla den weten al een en ander te vertel len over de Italiaanse voorjaarsmode 1967: hoge tailles, gedurfde kleuren combinaties, pantalons van manne lijke snit van grofgeweven katoen in diep-oranje, diverse tinten blauw, en wit. Bermuda-shorts zullen in Italië nog wel even in de mode blijven. IDEEËN voor winterse groent ehotels Koolraap, opgefleurd door eei. ^terseliesaus. Kook de koolraap 0 de gebruikelijke manier en laak er een groentesaus bij van 2n kwart liter kooknat, een kwart ter melk, veertig gram bloem, eertig gram boter en wat zout. '.oer hierdoor fijngeknipte peterse- e en giet de saus over de kool- tap. Gemengde rauwkostsla met prei, ortel en kool. Maak een slasaus an slaolie, azijn, zout, peper en en stukje fijngesnipperde ui. Snijd anderd gram prei na het wassen 1 dunne schijfjes, leg ze even in okend water en laat ze uitlekken p een vergiet. Roer door de sla- aus een half pond geschaafde win- erwortel, meng er de prei en een alf pond geschaafde savooiekool loor. Laat de saus even intrekken :n strooi dan fijngesneden peterse- ie over de salade. Volgens het weekblad' ,,Elle" wor den in de Verenigde Staten ieder jaar ruim driehonderd baby's in auto's ge boren. Op hun geboortebewijs wordt het inschrijvingsnummer van de be treffende auto als (ongebruikelijke) plaats van geboorte vermeld. Klassieke overhemd japonnen in een hoogst modieuze uitvoering: goud of zilver. Ze zijn kort (een handbreedte boven de knie), wor den gemaakt uit goud- of zilver kleurig jersey en hebben laagge plaatste steekzakken, een knoop- sluiting tot in de taille, en een dichtgeknoopt overhemdkraagje. EEN SPEL r|e ruime showroom van de spellenuitgeverij Hause- mann en Hötte, gevestigd aan de oude en puur Am sterdamse Kromboomsloot in het centrum van de hoofd stad is weinig minder dan een luilekkerland voor kinde ren. Rondom staan en liggen tientallen spellen in kleu rige dozen en met opgewekte namen: Fiësta, Tic-Tac- Toc, Surpriso, Potpourri, Snip-Snap-Snor, De Vrolijke Vriendjes. Te midden van deze kleurrijke uitstalling zit grafisch ontwerper Anthon Beeke, Amsterdammer van 26 jaar, die eigenlijk wel een paar bezwaren heeft tegen het etiket „spellenontwerper" dat men hem, op grond van zijn hui dige werkzaamheden, af en toe wil opplakken. „Vroeger heb ik veel cartoons getekend", zegt hij. In Duitsland en België heeft hij, na zijn opleiding, gewerkt als assistent van bekende grafische ontwerpers. Nu doet hij, sedert ongeveer twee jaar, het ontwerpen van spellen erbij als free-lance medewerker van het ruim een eeuw oude bedrijf van Hausemann en Hötte. noemde poetsprobleem", dat eigen lijk geen probleem meer behoeft te zijn. Voor de mannen speelt dit be zwaar een minder belangrijke rol, maar toch komt in totaal twee derde van de ondervraagden met de opmer king aandragen dat zilver moet wor den gepoetst en dus veel werk met zich meebrengt. Slechts een enkele keer worden andere nadelen ge noemd: zilver kan zwart op de huid afgeven, het kan de smaak van voed sel beïnvloeden, het is niet zo sterk, of niet zo waardevol als goud. De liefhebbers van zilver motive ren hun voorkeur aldus: het schept sfeer en doet gezellig aan, het geeft een element van welvaart in huis, het staat „deftig", het is pretentieloos en eenvoudig, rustig en niet overdreven, het is een waardevol bezit dat „echt" is en zijn waarde behoudt, het is te betalen, het heeft een lange levens duur, blijft mooi en kan niet roesten. De tegenstanders van zilver daar entegen zeggen, onder meer, dat zil ver duur is, dat het zo glinstert, dat het t,niets aantrekkelijks" heeft. Ook als het om edele metalen gaat blijken smaken te kunnen verschillen! Hoe ziet de verlanglijst van de zilver-liefhebbers eruit? Volgens de Federatie Goud en Zilver staan bij de zilveren gebruiksvoorwerpen de broodmand (die ook als fruitschaal kan worden gebruikt), het bonbon- De zilveren broodmand die ook als fruitmand kan worden gebruikt, staat bovenaan de lijst van veelgevraagde zilveren geschenkartikelen. (Model van de Koninklijke Van Kempen en Begeer, Zeist). schaaltje, de kandelaar, het room- stel, het bloemvaasje en het echt zilveren bestek bovenaan. Ook pe per- en zoutstel en lepelvaasje van zilver worden genoemd. Mannen tussen de 35 en 45 jaar blijken bij deze vraag vaak aan de zilveren as bak te denken. Zilveren bestek wordt vrijwel altijd in een juwelierszaak gekocht. Als het echter om verzilverd bestek gaat, heeft de juwelier slechts ongeveer de helft van de verkoop. Zijn belangrijk ste concurrenten zijn hier de waren huizen en de goede zaken voor huis- houdelijke artikelen. Bestek, broodmand, bonbonschaal, roomstel, kandelaar of bloemvaasje dus voor de dierbare relatie die „een zilveren gebruiksvoorwerp" op het verlanglijstje heeft gezet. Voor aspi rant-gevers die de keuzemogelijkhe den te beperkt vinden zijn hier nog een paar suggesties: asbakje, sigaret tenaansteker, roomkannetje, room-l schepje, theezeefje, suikerstrooier,1 sierkurk, koektrommeltje, of zo maar een siervoorwerp je van zilver. En j voor de allerjongste relatie misschien een zilveren rammelaar? (Van onze medewerkster) De Jumbo-catalogus vermeldt een kleine honderd verschillende spellen. Oude bekenden, héél oude bekenden zelfs, zoals „Mens erger je niet" en „Vliegende hoedjes", maar ook na men van nu als „Plastifigura" en „Papeterie". Wordt er dan zoveel meer met spellen gespeeld dan vroe ger? „Naar de omzet te oordelen wel," meent Beeke. „In dit vak moet je, bijvoorbeeld, tegenwoordig sterk re kening houden met het bestaan van televisie. Daarop kun je eigenlijk voortdurend inhaken, bijvoorbeeld door naar aanleiding van een popu lair stripverhaal een spel te maken." Na de oorlog is het streven ge groeid om de spellen een betere ver zorging en een zo aantrekkelijk moge lijk uiterlijk te geven. Ter stimule ring is een tweejaarlijkse prijs als be kroning van een goed etiket en een goed interieur in het leven geroepen. Ontwerper Anthon Beeke is het hele maal eens met dit streven om een spel „een fijn uiterlijk" te geven. Hij ziet een spel of een spelletje als iets waarvan het kind veel verwacht, veel verwachten mag. „Voor het kind is het een sprookje, zo'n spel mét de doos waar het in zit. Doos en spel moeten voor het kind één geheel zijn," zegt hij. Het bedenken van nieuwe spellen is waarschijnlijk geen dagelijks werk? „Nee, dat kun je echt niet zeggen," zegt Anthon Beeke. „Ideeën? Die moeten vanzelf groeien, soms tijdens gesprekken of uit contacten met an deren. De eerste opzet blijft een sprong in het duister: is het dit, of is dit het helemaal niet? Een enkele keer wordt een spel wel eens in een hurry gemaakt. Maar het bedenken, het uitwerken, de vormgeving, het proberen: trek daar maar een goed half jaar voor uit." Spelsystemen kunnen lang mee („grondpatroon is eigenlijk altijd het ganzenbord"), maar de vormgeving is in deze eeuw van de snelheid een kwestie van tijd geworden, van be trekkelijk korte tijd dan altijd: een jaar of vijf. Beeke laat een lotto-spel doos zien: „Vijf jaar geleden noemde iedereen dit een lekkere doos. Nu is het alweer een wat ouderwets en sta tisch ding, hard aan vernieuwing toe. Eigenlijk zijn we net een auto-indus- trie: voortdurend bezig met nieuwe modellen. Stratëgo, een soort eenvou dig schaakspel dat een onderduiker in de oorlog bedacht, maken we bij voorbeeld in een eenvoudige en in een luxe uitvoering." Nieuwe spellen gaan niet regel recht op weg naar de kinderkamer. Ze worden eerst grondig getest, niet alleen door een aan het be drijf verbonden pedagoog maar ook door er kinderen mee te laten spe len. „Dan komen de onvolkomenhe den aan het licht," verzekert An thon Beeke. „Heel gisse kindertjes brengen je soms op dingen waaraan je zelf niet hebt gedacht. Want kleine kinderen maak je niets wijs, hoor. Soms valt| een spel opeens, bóm, helemaal goed. Wat mij betreft hoeft een spel niet langer dan een jaar of twee mee te gaan. Dan moet je gewoon weer eens nieuwe spellen bedenken." Het meest gespeelde spel is nog al tijd het klassieke „Mens erger je niet" dat tot nu toe aan het streven naar vernieuwing is ontkomen. Het deksel toont nog altijd hetzelfde ge tergde mannengezicht, omlijst door de zwierige „M" van Mens. „Maar er is inmiddels wel een nieuw speel veld bedacht, zodat kwade mensen het spelbeeld niet meer kunnen ver storen," zegt Beeke. Ook aan het al oude aquariumspel wordt momenteel gedokterd. Het krijgt een heel nieuwe opzet, want al kan aan het eigenlijke spel weinig worden veranderd: voor verbeteringen is altijd wel ruimte. En zeer binnenkort verschijnt dan het nieuwe spel „Batman", geïnspi reerd op het beroemde Amerikaan se stripverhaal. „Het is weer zo'n vent die altijd tegen „vaste vijan den" moet vechten. In Amerika is hij dé grote figuur op het ogenblik. Men zegt dat James Bond nog niet in z'n schaduw kan staan," aldus licht Beeke de doopceel van deze allernieuwste spellenfiguur, die ook al via de televisie de Nederlandse huiskamers is binnengestapt. Bij de spellen en spelletjes voor jong en oud treft men niet zelden een handleiding in zeven talen aan. De spellen worden door heel Europa geëxporteerd. Sommige nog in de oude dozen („oubollig" noemt Anthon Beeke die) zoals spelminnend Neder land ze al jaren kent, maar vaak in een moderne vormgeving van veel kleurige strakke figuren op een effen achtergrond. Als het aan ontwerper Beeke ligt: in de zogenaamde zuur stok kleuren. Want daarmee werkt hij, althans op het ogenblik, bij voor keur. De spreekwoordelijke ingetogenheid van de Spaanse vrouw verhindert haar niet, mee te doen aan moderages van 1966, zoals het pantalonpak en de korte rok. Beide tendensen zijn althans aanwezig in de collectie Spaanse cou ture voor de winter 1966-1967. Het pantalonpak van de illustratie is van Car men Mir en is uitgevoerd in een groene wollen satjjn. Het jasje wordt op de rug geknoopt en heeft aan de voorzyde twee op de zoom geplaatste zakken. De pij pen van de pantalon zyn wijd uitlopend. Rechts een ensemble met knievrjje rok van Herrera y Ollero, gemaakt uit een roze double-faced wollen crêpe. De rok van de mouwloze japon is Iets gerend, het jasje heeft een kleine rugceintuur. Er werden handgehaakte grijze wollen kniekousen bij gedragen. (Van een medewerker) HPoen de arbeidsmarkt steeds minder vertegenwoordigsters van het uitstervende gilde der dag meisjes ging leveren, verdween in menig huisgezin het echte tafelzil ver in de kast. Zilveren vorken en lepels, schalen en manden zijn wel een sieraad op tafel, maar alleen zolang ze vlekkeloos en blinkend gepoetst zijn. En moderne huisvrou wen denken er niet aan om van de vijfdaagse werkweek ook nog een „poetsdag" af te nemen. Aan dat poetsen wordt in Neder land nogal „zwaar getild", vooral door oudere huisvrouwen. Onnodig zwaar, want de huishoudelijke evolu tie van deze eeuw die ons een heel legioen van huishoudelijke snufjes te hulp zond heeft ook voor het pro bleem van het zilverpoetsen een op lossing gevonden. De moderne onder houdsmiddelen .voor zilver en de spe ciaal geprepareerde zilverdoeken die bij de juwelier te koop zijn maken het onderhoud van „gebruikszilver" aanzienlijk gemakkelijker. Ondanks haar bezwaren tegen de (vermeende) onderhoudsproblemen weet de Nederlandse vrouw (en niet alleen de vrouw) toch het zilver, ook als gebruiksvoorwerp, te waarderen. Dat blijkt uit de resultaten van een enquête die de Federatie Goud en Zil ver dit jaar heeft gehouden. Zestien procent van de ondervraag de vrouwen en mannen vindt zilver aantrekkelijk omdat het een „fijn, verzorgd karakter" heeft. Ruim 30 procent waardeert zilver vooral uit esthetisch oogpunt omdat het materi aal zo'n mooie glans en kleur heeft. Dertien procent van de ondervraag den waardeert de duurzaamheid van het materiaal zilver, en elf procent ziet een voorwerp van zilver vooral als een „duur bezit". Als nadeel zien vooral vrouwen bo ven vijfendertig jaar het eerder ge- Hier een modieuze versie van het klassieke geschenk, de tas. Op een sportieve tas van rundleer een overslag in twee tinten suède. (Van onze medewerkster) ITe Nederlandse lederwarenindu- strie moet wel zeer nauwe re laties hebben met het departement van Sint Nicolaas. Ieder najaar ziet de stichting lederwarenmode kans om een collectie samen te stellen van kleine en fijne lederen voorwer pen die allemaal uitermate ge schikt zijn voor een plaats op de verlanglijst. Gebruiksvoorwerpen die bovendien vaak modieus acces soire zijn en waarbij, als „klas siek" geschenk voor de vrouw, de tas van echt leer nog altijd boven aan staat. Gevolgd door de hand schoenensector waar de autohand schoen een steeds belangrijker plaats gaat innemen, zowel voor de dames als voor de heren. Voor de man speelt daarbij het mo dieuze element doorgaans niet zo'n belangrijke rol. Als hij een paar auto handschoenen krijgt, zullen prakti sche voordelen van model en materi aal hem meer interesseren dan de vraag of de kleur ervan op dit mo ment tot de „topmode" behoort. Daarom zullen de heren der schep ping ongetwijfeld zeer geïnteres seerd zijn in de autohandschoenen waarvan de bovenzijde uit eèn dubbe le laag zeemleer is gemaakt. Met die bovenhand kan men zonder bezwaar beslagen autoruiten schoonvegen. Voor de dames dit najaar: hand schoenen met een randje van echt bont en handschoenen van kalfsve- lours in warme kleuren, vaak in twee tinten. Een nieuw soort voering voor handschoenen, zowel voor dames als voor heren, is het thermolan, ge maakt uit nylon met een tussenlaag van schuimplastic. Voor de avond zijn er weer handschoenen van satijn stretch in allerlei kleuren maar ook lange exemplaren van wit leer met gekleurde noppen. DIVERSE PRIJSKLASSEN Voor de vrouw die een modieuze leren tas als geschenk wenst zijn lakleer, reptiel en suède dé mate rialen van dit seizoen. Lakleer is er in allerlei modekleuren en, wat in deze geschenkentijd belangrijk is, in diverse prijsklassen. Een laktas van goedkoop splitleer komt op on geveer veertig gulden, een laktas van rundleer ligt qua prijs omtrent vijftig gulden. Voor een laktas van kalfsleer gaat de gulle gever om en nabij tachtig gulden neertellen. Prijzen die niet alleen door het ver werkte materiaal, doch ook door de „bewerkelijkheid" van de betreffen de modellen worden bepaald. Nieuwe kleuren bij de lakleren tas sen zijn tortue (schildpad) en lever kleur. Bij de reptieltassen is er co bra, python en hagedis voor geklede tassen, grofgeschubd croco in mode- tinten als aubergine en hardgroen bij de krokodiltassen. Soms in reptiel i I heel geraffineerd geverfd in een com binatie van twee schaduwkleuren. Ook in suède worden kleuren gecom bineerd: inzetten van suède, in zachte tinten, in sportieve tassen van glad rundleer. Lak wordt met suède ge combineerd door het toepassen van suède overslagen op tassen van lak leer. Om het modesilhouet met de korte re rok te completeren hebben de fa brikanten hun kleine tassen wel bre der maar niet hoger gemaakt. De meeste tassen zijn rechthoekig. Har- monika- en vleugelmodellen gaan nog steeds mee. Overslagtassen zijn in opkomst. Een aardig nieuwtje is de harmonikatas van schapenleer die behalve drie vakken en een ritsvak, aan de onderzijde ruimte heeft voor het opbergen van een opvouwbare paraplu. Een tas dus met heel veel ruimte, bedacht door de Parijse mo deontwerper Jacques Esterel. Verder dit najaar veel leren tassen met een garnering van reptiel, en nappatassen die jaar in, jaar uit in de mode meegaan en onder meer in plooiverwerkingen worden gebracht. Voor grote ruime stadstassen (type „tas werkende vrouw"!) wordt vinyl op textielbasis gebruikt. Kleuren in de tassenmode: zwart, alle tinten bruin, wat donkerblauw, lila, bor deauxrood en beige waarvan wordt verwacht dat het voor lente 1967 een modekleur zal zijn. Bij de avondtas jes veel goud en zilver, wat geen wonder is in dit tijdperk van goud- en zilvermode. „Kleingoed" is eigenlijk een wat denigrerende naam voor de geschenk artikeltjes die de lederwarenmode ons verder nog voorschotelt. Want de doosjes, flesjes, mandjes en soortge lijke geschenkartikelen van echt leer zijn geen goedkope zaken. Exclusief én duurzaam zijn ze wel. Sint' Nicolaas kan dit jaar kiezen uit: een leren prullemand met afwas- baar interieur, rooksets van leer, met leer beklede flacons voor geestrijke dranken, schoenpoets- en EHBO-etuis van leer, een ontdooier voor de auto ruit in leren etui, leren tijdschriften hangers, een leren klok in het model van een enorm horloge, een leren bu reauagenda met ingebouwde „afspra- kenklok". Voor mobiele mannen zijn er clip- pertassen en documentenkoffers met cijferslot, een moderne versie van de ouderwetse dokterstas, en een hyper- mannelijke weekendtas van echt leer die veel bergruimte biedt en er ver rukkelijk primitief uitziet. Voor de dames dan nog deze nieuw tjes: een tassenhanger van bedrukte stof, te completeren met een schoe- nenhanger van hetzelfde materiaal, en weekendtasjes van wit schapen- leer, afkomstig uit de Libanon en ook te koop in de kleuren zwart en camel.

De Vallei | 1966 | | pagina 13