Documentaire over Hongarije personalia van Milo Anstadt op t.v. ARAM De Gouden Cobra Van Goghs trekken veel bezoekers Rennies Poolse film bekroond in Teheran Flitsen Clay-Williams donderdag op t.v. VANAVOND Morgen Maandag Onderscheiden Overleden IEIEVIS1E TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina ZATERDAG 12 NOVEMBER 1966 Intussen neemt de kou van dag tot dag toe, ze komen in steeds noorde lijker streken, maar de sneeuw, de zo vurige verbeide sneeuw, wil maar niet vallen. Er worden sleden achter de calèches gebonden voor het geval dat ze eindelijk toch sneeuw zullen vinden, maar hoe bijtend de noorden wind ook waait, er valt geen enkel vlokje van de hemel, de sleden hin deren slechts het reistempo en geven de kleine karavaan een lachwekkend aanzien. Zo rijden ze van 's morgens tot 's avonds over de erbarmelijke wegen, soms gaat het over dichtge vroren rivieren en meren, een paar vissers lopen voor hen uit om de ste vigheid van het ijs te proberen, dan gaan ze op een veerpont een rivier over en dan weer gaat het eentonig verder, urenlang, dagenlang. Na Me mel komen er geen posthaltes meer, ze moeten bij de boeren paarden hu ren en ze hebben er vierentwinitg no dig, anders zouden ze het dorp hele maal niet meer uit komen. „De tocht begint me te vervelen", klaagt de vorstin vanuit Liebau en ze voegt er ditmaal aan toe: „Fietje kan beter te gen de fatigue dan ik." Dat schrijft ze op één februari. Op de zesde zijn ze eindelijk in Mitau, zes kilometer van de Russische grens, ier kunnen ze een dag lang uitblazen, want van hieruit wordt er een koerier naar Ri ga gestuurd om de komst van de gas ten te melden. Hiet worden de reizi gers ook door de eerste Rus begroet, een zekere kolonel Woheikow. die hen de volgende dag tot aan de grens es corteert. Tussen Mitau en Riga treffen ze de voormalige gezant, de latere hof maarschalk Semjon Narysjkin, die ze officieel in naam der Keizerin verwel komt. Hij overhandigt een brief van Bruemmer: de behoedzame opper hofmeester verzoekt om toch vooral de handkus niet te vergeten die de tsarin van Johanna verwacht. Om twee uur 's middags naderen ze Riga, de poort van Rusland en als bij toverslag wordt het sprookjes land ontsloten. Voor de stad, aan het hoofd van de militaire en burgerlijke autoriteiten, staat vorst Dolgoroekow te wachten. Het staatsrijtuig staat gereed, de da mes stappen erin en als ze over de toegevroren grensrivier, de Duna, rij den, dreunen de kanonnen vanaf de vesting en luiden van alle kerken de klokken. Voor het slot komt een ere wacht in het geweer, wachtposten in de voorhal, wachtposten voor elke binnendeur, pauken en trompetten schetteren, trommels worden gesla gen, generaals en maarschalken bui gen zich voor de handkus, de verte genwoordigers van de adel maken hun reverenties en zover het oog reikt zien ze prachtige, kleurrijke, met goud overladen uniformen van de Pe tersburger gardes prijken. „Het komt helemaal niet bij me op," schrijft de vorstin, „dat dit al les enkel voor mij arme plaatsvindt, voor wie slechts hier en daar de trom geroerd is en op andere plaat sen zelfs dat nog niet." Vindt het dan Inderdaad voor haar plaats? Prinses Sophie al staat ze bescheiden ter zijde terwijl haar moeder de buigin gen van het allerhoogste gezelschap in ontvangst neemt de kleine So phie weet heel goed dat er voor haar moeder, als zij alleen naar Rusland gekomen zou zijn, geen enkele garde soldaat zou zijn aangetreden. Ze weet heel precies, dat alles, de kanon schoten en erewacht en deze ijver van adel en militairen om zich dien stig te maken en op te vallen, nie mand anders geldt dan de toekomsti ge grootvorstin, de toekomstige kei zerin, niemand anders dan haarzelf. Het valt niet moeilijk te raden wat zij, die thuis verwaarloosd en in een hoek gedrukt was, bij deze geweldige ommekeer voelt, met welk een exta se ze al dit nieuwe en grootse beleeft en in zich opneemt. In een uur be grijpt ze hoe groot de macht van een Russische tsarin is en op hetzelfde ogenblik neemt ze het vaste besluit zich tot iedere prijs, tot iedere denkbare prijs meester te maken van deze macht. Terwijl het hele grensstadje bezig is met de schitterende ontvangst van de gasten, terwijl alles op de been is om gezien te worden of om toch ten minste iets van het zeldzame schouw spel te zien, terwijl aller ogen op de staatsiekoets gericht zijn waarin Rus- lands toekomst zit merkt niemand de eenvoudige calèche op die met dichte gordijntjes voor de ramen en geëscorteerd door betrouwbare mili tairen de vesting binnen rijdt. En toch was de bleke en afgetobde vrouw die in deze calèche zit drie jaar ge leden nog de almachtige regeerster van het land, Anna Leopoldowna, en hetzelfde volk heeft haar toegejuicht, telkens als zij zich in het openbaar vertoonde, en in dezelfde kerken die nu hun klokken doen luiden voor de toekomstige troonopvolgster werd toen elke avond gebeden voor het kind dat ze op haar schoot heeft: want dat is Iwan, die bij zijn geboor te tot Tsaar aller Russen werd ge kroond. Nu zijn ze echter de gevan genen van Elisabeth en ze worden van de ene vesting naar de andere gesleept; van ieder contact met de buitenwereld verstoken, moeten ze dag tot dag vrezen voor het naakte leven. Zonder ook maar enig opzien te baren, worden de gevangenen het fort binnen gevoerd en ondergebracht in twee kale vertrekken met alleen het allernoodzakelijkste. En 's avonds gaat de commandant van de vesting, generaal Saltykow, naar het slot om de toekomstige bruid van de troonop volger zijn opwachting te maken. Voelt de veertienjarige Sophie de die pe symboliek van dit toeval, dat ze zelf op de drempel van het Russische rijk, anderen herinnert aan degenen die dit rijk verloren hebben, doordat zij juist op het punt staat om de eer ste trede van de troon te bestijgen, de vulkanische bodem waarop die is gegrondvest; wordt ze bevangen door de huivering voor de vergankelijk heid van het geluk, de onbestendig heid van de mens? Nauwelijks. Ze laat zich nogmaals uitvoerig de ge schiedenis vertellen, hoe Elisabeth in de nacht van de zestiende decem ber 1741 aan het hoofd van een kleine troep Preobrehandsky-officieren naar het winterpaleis optrok en naar de macht greep. En het zijn niet de on- gelukkigen die binnen èèn enkel uur van de hoogste troon gestoten en in vertwijfeling gedompeld werden het is de overwinnares met wie haar fantasie zich bezighoudt en met wie ze zich identificeert. „Aan het hoofd van een kleine troep officieren dat blijft als een eeuwig refrein in haar hoofd, in haar hart gegrift. We beschikken thans nog over de berichten van de vorstin over deze eerste grote ontvangst in Riga. Met de bekrompen ijdelheid die haar zo eigen is, somt ze alle mensen op die haar zijn komen begroeten, nauwkeu rig volgens rang en stand vermeldt ze de voorname heren en dames en ze vergeet zelfs niet degenen die wel afgevaardigd, maar om de een of an dere reden te laat of helemaal niet aangekomen waren. Er ontbreekt één naam in dit verslag en juist deze naam wordt door de relaties van Ka- rabanow genoemd in verband met een episode die buitengewoon ken merkend is voor Sophies karakter. Het betreft generaal Braun. Deze generaal Braun zo beweert men voelde zich beledigd omdat Sophie, vermoeid van de reis en de woelige ontvangst, maar weinig aan dacht aan hem schonk. Ze hoorde daarvan en liet hem onmiddellijk het verzoek overbrengen haar de volgen de ochtend om zes uur op te zoeken. Hij kwam en het tweetal voerde een iang gesprek. Verstandige mensen herkennen elkaar ogenblikkelijk, ook als zij spreken in het jargon van de conventionele hoftaal. De prinses vat vertrouwen in hem op en trekt profit uit dit eerste samenzijn met een hoge Russische functionaris on der vier ogen, en ze vraagt hem haar eerlijk de mensen te beschrijven die een rol spelen aan het hof van Eli- sazeth. Ze stelt hem zelfe pen en papier ter beschikking en brengt hem er toe. met korte trefwoorden de karakters, gebreken en deugden, zwakheden en ambities op te schrijven van de belang rijkste lieden. Ze belooft hem het diep ste stilzwijgen en eeuwige dankbaar heid, als hij haar waarheidsgetrouwe en bruikbare inlichtingen geeft. De gene raal doet dat en hij zal er later geen spijt van krijgen. In een tochtige koets met slechte vering, met wollen maskers voor hun gezicht en van de kou gezwollen voe ten, vergezeld van een allerarmza- ligst gevolg, zo waren de vorstin en haar dochter naar Riga gekomen. In kostbare sabelpelzen de eerste ge schenken van Elisabeth aan haar gasten gehuld, in de keizerlijke slede waarvan de plaids en matras sen met zijde bekleed zijn, getrokken door tien vurige paarden, zo vertrek ken ze uit Riga. Hun gevolg bestaat uit: 1) Een eskader kurassiers uit het regiment van de troonopvolger, 2) een afdeling van het Lijflandse regiment, 3) de vice-gouverneur en de com mandant van Riga, 4) de slee van kamerheer Naiysj- kin, die echter meestal in de slee van de vorstin zit, 5) een rij sleden van vertegenwoor digers van de adel, de stedelijke overheid en deputaties van ver schillende corporaties, 6) een groot aantal officieren dat naast de keizerlijke slee meega- loppeert. De keizerlijke slee is zo groot en gerieflijk gebouwd dat je er gemak kelijk in kunt liggen en er 's nachts ook in kunt slapen. Zodoende gaat de reis nu voort met verdrievoudigde snelheid, ze stappen alleen maar uit om de maaltijden te gebruiken en van paarden te wisselen, en drie da gen later zijn ze al in Petersburg. Hier staat een oponthoud van ver scheidene dagen op het programma, opdat de dames hun toiletten „naar de Russische mode kunnen laten ver maken". Dat is een tactvolle om schrijving. Elisabeth hecht grote waarde aan de staatsie van haar hof en heeft al wel voorzien dat haar gas ten jammerlijk zullen afsteken bij de geringste hofdames, en ze heeft er voor gezorgd dat alles wat in Zerbst is nagelaten in Petersburg op haar kosten wordt aangevuld. Zelf heeft ze Petersburg al verlaten en natuurlijk is het grootste deel van de hofhou ding, de diplomatie en de maatschap pelijke elite tegelijk met haar naar Moskou verhuisd. Deze verhuizing van Petersburg naar Moskou en weer terug vond bijna ieder jaar plaats en als we de verhalen uit die tijd mogen geloven, dan waren het telkens wel zo'n honderdduizend personen die het hof bij die gelegenheden van de ene stad naar de andere aantrok. Maar er waren altijd nog genoeg voorname lieden in Petersburg achtergebleven om het Winterpaleis met schittering en levendigheid te vullen ter ere van de arriverende gasten. „Om en nabij duizend mensen," beweert de vor stin. Er zijn door de keizerin vier hof dames achtergelaten om haar te be dienen. Ze bedankt Elisabeth in een overdreven brief voor alle „onuitspre kelijke weldaden, haar bij haar aan komst bewezen", belooft reeds de volgende dag haar reis voort te zet ten om op de negende februari, vol gens de Russische kalender, op de verjaardag van de grootvorst in Mos kou te zijn, envergeet weer met één enkel woord van haar dochter te reppen. De Pruisische gezant Mardefeld en de Franse gezant De la Chétardie zijn ook in Petersburg achtergeble ven: dus juist die mannen die Fre- derik II haar heeft aangeraden te vertrouwen. Zij hebben hun vertrek waarschijnlijk opzettelijk uitgesteld, om de vorstin, hun bondgenote vóór alle anderen te kunnen spreken. Ook de Engelse gezant is achtergebleven vermoedelijk om een oogje in het zeil te houden. De vorstin begint hier dus al meteen met haar diplomatieke mis sie. Ze heeft geheime bijeenkomsten met Mardefeld en De la Chétardie en hoort natuurlijk hetzelfde als ze van Frederik gehoord heeft. Bestoes- jew zou woedend geweest zijn over de keuze van de prinses van Zerbst en hebben gezegd: „Ze willen de grootvorst een huwelijk laten sluiten, zonder dat wij grote Russen het we ten, maar die zaak is nog lang niet in kannen en kruiken." Daarmee be doelde Bestoesjew, volgens zeggen, dat hij de Synode op het hart zou drukken tegen de huwelijksverbinte nis tussen twee familieleden te pro testeren. Maar, zeggen de beide ge zanten verder, in werkelijkheid is dit beletsel al door de bemoeienissen van Elisabeth uit de weg geruimd. „Kortom," schrijft de vorstin aan haar man, „ik heb gemerkt dat alles hier inderdaad zo staat als de koning het me in Berlijn heeft voorgesteld." Hoe kan het anders! Mardefeld is enerzijds de informateur van Frede rik en anderzijds zijn spreekbuis. Hoe zouden dan de uitspraken van elkaar kunnen afwijken „Dat soort men sen," schrijft ze met betrekking tot Bestoesjew, „hoef je niet te vrezen, maar ze kunnen veel onheil stichten als je niet je voorzorgmaatregelen treft." Een zin vol tegenstrijdighe den. Hieruit blijkt duidelijk dat de vorstin met hernieuwde ijver, „om voorzorgsmaatregelen te treffen", dat wil zeggen met de bedoeling om Bestoesjew ten val te brengen, uit Petersburg vertrekt. Er glijden ongeveer dertig sleden in haar gevolg. Dat is wel een heel andere reis dan die door Pruisen en Pommeren! Langs de weg, waarover ieder jaar het hele hof met zijn ge volg trekt, en die daarom breed en mooi is aangelegd, is gezorgd voor elk denkbaar gemak voor de reizi gers. Elisabeth heeft verscheidene kastelen langs deze route, maar ook de gewone halteplaatsen lijken eerder op pronkerige kastelen dan op arm zalige herbergen in Duitsland. Boven dien heeft het hof voor alles omzich tige voorzorgmaatregelen getroffen de maaltijden zijn voorbereid, de paarden staan getuigd. In de dorpen lopen de mensen te hoop en zeggen als ze de keizerlijke slee zien: „Daar gaat de bruid van de grootvorst!" Op de negende februari, de ver jaardag van Peter, zijn ze dan ook werkelijk bij de laatste pleisterplaats, ongeveer tien mijl van Moskou. Het eten wordt haastig naar binnen ge werkt en dan beginnen de dames aan hun toilet voor het hof. Sophie kiest een nauwsluitende japon van roze moiré en zilverdraad, zonder hoepel rok. Dat weten we uit haar memoi res: het is de eerste japon, die ze zich herinnert. Tot dan toe heeft ze niets onthouden van haar uiterlijk en heeft ze het verwaarloosd; van nu af aan wordt dat anders. Met bontmantels over de staatsie japonnen geworpen, bontmutsen over de kapsels gestulpt, zestien paarden voor de paradeslee gespannen en in een vaart die voor die postkoetsen- tijd formidabel is tien Duitse mij len per drie uur! gaat het verder, voort naar het hart van Rusland. In tendant Sievers zit op de bok en drijft de koetsier met onafgebroken kreten tot de hoogste spoed aan. Na tuurlijk is het al donker als ze de mu ren van Moskou bereiken, maar des ondanks wordt het bovendek van de slee weggehaald om het volk de kans te geven de hoge gasten te zien. Om acht uur rijden ze vóór bij het Go- lowin-paleis; gardeofficieren en de lijfwacht van de keizerin bereiden hun de ontvangst. In de voorhal treedt Bruemmer ze tegemoet met de beroemde lijfarts Lestoque, die bij de troonsbestijging van Elisabeth één van de belangrijkste rollen heeft gespeeld. In hun vertrekken gekomen, heb ben de beide vrouweq amper de tijd om hun bontmantels en mutsen af te leggen. De grootvorst, de jonge Pe ter, verschijnt in gezelschap van de Prins van Homburg en zijn hofhou ding. „Ik kon het niet meer uithou den," zegt hij, „het liefst was ik u tegemoetgesneld en had ik mezelf in gespannen voor die trage slee!" Uit wat later blijkt, moeten we wel op maken dat dit teder-onstuimige op treden en deze elegante woorden hem zorgvuldig zijn ingeprent. Op dit mo ment maakt de hartelijke begroeting echter zowel op de vorstin als op So phie een heel plezierige indruk. Er wordt Sophie geen tijd gelaten om haar toekomstige echtgenoot goed op te nemen. Onmiddellijk komt er een bode van de keizerin met de op dracht de gasten naar haar te gelei den. Peter biedt de vorstin zijn hand, de Prins van Homburg de zijne aan de prinses, ze gaan door een einde loze reeks schitterende vertrekken, door een dubbele erehaag van hove lingen en hofdames, tot voor de drempel van Elisabeths praalslaap- vertrek. Daar staat, als toonbeeld van majesteitelijke minzaamheid, in een imposante hoepelrok, met een reusachtige zwarte veer in het haar, de keizerin. Johanna vergeet, Bruemmers raad indachtig, de handkus niet en zegt in welgekozen bewoordingen hoezeer ze de monarche erkentelijk is voor alle bewijzen harer genade. „Alles wat ik tot dusver voor u heb gedaan," ant woordt Elisabeth, „is niets vergele ken bij wat ik in de toekomst voor uw familie zal doen. Mijn eigen bloed is mij niet dierbaarder dan het uwe." De VARA-televisie zendt op maandag 14 november het eerste van een drie tal programma's over Oost-Europa uit, die werden samengesteld door regisseur Milo Anstadt. Deze programma's zijn een gevolg van een reeds eerder gevoel de behoefte om meer aandacht te be steden aan de situatie in een aantal Oosteuropese landen. Hongarije is het land dat in de uit zending van 14 november a.s. zal wor den belicht. Over het algemeen denkt men in West- europese landen nog vaak dat de Oost europese volkeren voornamelijk wor den beziggehouden door de wens naar meer vrijheid. De werkelijkheid is in zoverre anders, dat alhoew' die vol ken een behoorlijk verlangen hebben naar meer geestelijke ruimte, de dage lijkse problemen waarmee ze zich be zighouden, een geheel ander karakter hebben: kerk, onderwijs, cultuur, recre atie, de levensomstandigheden van men sen in het algemeen. Het programma over Hongarije be staat uit een grote documentaire, die wordt onderbroken door gedeelten uit amusementsprogramma's van de Hon gaarse televisie. Na het tweede gedeel te van de documentaire kan men kij ken naar het televisiespel „De schei ding", waarin een hedendaagse Hon gaarse variant wordt gegeven op het BELGRADO De tentoonstelling van tekeningen en schilderijen van Van Gogh, welke 30 oktober in het Na tionale Museum Belgrado werd geopend heeft de eerste week 26.000 bezoekers getrokken. Het blad „Politika" schrijft dat een dergelijke grote belangstelling sedert lange tijd niet in Zuid-Slavië is waar genomen. In een artikel onder de kop „Van Goghs triomf" schrijft het blad dat in enkele dagen alle catalogi, repro- dukties en prentebriefkaarten waren uitverkocht. ADVERTENTIE Brandend maagzuur helpen direkt steeds weerkerende thema van de drie hoeksverhouding met zijn eeuwig dra matische complicaties. De beide andere Oosteuropese lan den, die in deze reeks de aandacht zul len krijgen, zijn Tsjecho-Slowakije en Polen. Samenstelling en regie: Milo Anstadt. (Maandag 14 november, 20.20 - 22.35 Nederland 1). TEHERAN De Poolse film „Maan Dieven" heeft de grote prijs gewonnen van het Internationale Filmfestival dat in de Iraanse hoofdstad Teheran onder patronage van keizerin Farah is gehou den. Er hebben 25 landen aan deelge nomen. Polen kreeg ook het gouden beeldje van het festival, en een tweede voor de beste kinderfilm: „Jan en zijn hond jes". Nederland kreeg een gouden beeldje voor „Pan", door de jury van beoorde ling beschouwd als de beste film voor jonge mensen. Italië's „Diefachti ge ekster" kreeg een gouden plaque, zoals ook Israël voor „de jongen van de overkant". Zilveren plaques gingen naar de Duit se inzending „Dorp der witte ooie vaars", de Canadese film „Dance Squared" en de Amerikaanse „A new life for Jennifer". De prijsuitreikingsplechtigheid werd door keizerin Farah bijgewoond. Daar na was er een ontvangst. HILVERSUM De AVRO-tv zendt donderdagavond 17 november van 22.05 tot 22.55 uur via Nederland 1 alsnog de hoogtepunten uit van de wedstrijd Cas- sius ClayCleveland Williams (uitda ger) om het wereldkampioenschap bok sen zwaargewicht voor profs. De boksers komen namelijk reeds maandagavond te Houston in Amerika tegen elkaar in de ring. Van de wed strijd wordt via „Early Bird" een tele visiereportage naar Europa gezonden. Slechts enkele landen nemen de recht streekse reportage over. Het Nederlandse commentaar bij de november wordt verzorgd door de he ren Theo Huizenaar en Coen Verhoeff. ^noe«.id 0 De algemene vergadeiing van de Ver. Naties heeft prof. mr. A. J. P. Tammes gekozen tot lid van de com missie voor internationaal recht. Prof. Tammes is hoogleraar aan de Universi teit van Amsterdam, lid van de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen, lid van het permanente hof van arbitrage en o.a. voorzitter van de persraad. 0 Aan dr. A. C. J. de Vrankrijker, le raar geschiedenis in Bussum, is in Haarlem de gouden erepenning van „Teyler's Tweede Genootschap" uitge reikt door prof. dr. J. C. Boogman uit Utrecht, lid van dit genootschap. Dr. De Vrankrijker heeft „een voortreffelijk antwoord" gegeven, aldus prof. Boog man, op een prijsvraag betreffende de strijd om de invoering van een meer modern adequaat belastingstelsel in Ne derland in de jaren 1843 en 1893. 0 Tijdens de vergadering van het Ne derlands Normalisatie-Instituut, heeft de voorzitter van het N.N.I., prof. ir. L. H. de Langen, de legpenning uitge reikt aan prof. dr. J. P. Mazure, de nieuwe voorzitter van de Eerste Kamer, uit waardering voor hetgeen deze voor het normalisatiewerk heeft gedaan. Vrijdag is in het Julianaziekenhuis in Amsterdam op 70-jarige leeftijd overleden prof. dr. mr. J. S. G. Mulia uit Djakarta, die sinds 8 oktober in ons land verbleef in verband met zijn ere promotie aan de Vrije Universiteit op 20 oktober j.l. Vorige week vrijdag werd prof. Mulia in het Julianaziekenhuis op genomen, omdat zijn zwakke gezond heidstoestand verergerde. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Valburg-Homoet: I. Boot te Wijngaarden; te Renkum (vac. J. C. van Hunnik): J. Voordouw te Giessen- Rijswijk. Bedankt, voor Eist (Utr.) (toez.): H. J. de Bie, te Alblasserdam. Geref. kerken Beroepen te Vlissingen (vac. A. Ver schoor): J. Baaijens, te Leimuiden. Chr. geref. kerken Bedankt voor Mijdrecht: B. Bijleveld, te Bussum. Geref. Kerken (vrijgemaakt): Bedankt: voor Dalfsen: W. Wierin- ga te Zuidbroek en Veendam. Geref. gemeenten Bedankt voor Oud-Beijerland: P. van der Bjjl te Rotterdam-Zuid. HILVERSUM I 18.00 L. instrum. ensemble. 18.20 L. orkestmuz. en instrum. sol. 18.40 L.in strumentaal ensemble en zangsol. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Zingening liedjesprogr. 20.30 Verzoekplatenprogr. 22.10 Roulette: een spelletje met gram- mofoonpl. 22.30 Nws. 22.40 Overweging 22.45 Goal...!: muz. sportprogramma met comm., report, en gekruide nw. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.10 Comm. op het nws. 18.20 KI. muz. (gr). 19.15 Boekenwijs heid 19.35 L instrum ensemble. 20.00 Nws. 20.05 Promenade orkest, sol. en klein omroepkoor: operettemuz. 20.50 Peenhaar, hoorspel. 21.55 Weerklank, muziekrevue. 22.30 Nws. 22.40 L. gram- mofoonmuziek. 22.50 Rakelinks: Actu eel prog. 23.25 Babysitten: gevar. gr.- muz. met praatje. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NCRV: 16.00 U ziet maar: prog. over mensen en hun liefhebberijen. 17.00- 17.45 Voor de jeugd. NTS: 19.00 Nws. in het kort. 19.01 Pipo de Clown. TROS. 19.05 Mijn oom van Mars. 19.30 Jack Chandu: prog. over handlijnkun- de. 19.35 Magie Hands. 19.40 Tros Fo to Toto Kwis. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Attentie. 20.30 Stiefbeen en Zoon, TV-spel. 21.10 Het blijft Hol lands: muz. showpsog. 21.55 Close-Up: gesprekken. 22.20 Farce majeure: pro gramma over de gebeurtenissen van de laatste 14 dagen. 22.40 Morgen is het zondag. NTS: 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in het kort. VARA: 20.01 Rawhide, TV-film. 20.50 Achter het nieuws. 21.30 De Graaf van Monte Christo, TV-feuilleton (VII). 21.55 Ten toonstelling Zondagsschilders te Haar lem. 22.05-22.10 Journaal (NTS). 81. Een klein groepje mannen en één meisje lopen haastig langs het rotsige pad, dat van het Toua- reggs-paleis naar het zoutmoeras voert. Voorop gaat hun onvrijwillige gids, onmiddellijk gevolgd door Kims vader, in de ene hand een dolk, in de ande re het knuistje van zijn teruggevonden zoon. Ach ter hen komen Aram, Ambre en de metgezellen van de Kadi. „Wil ik je dragen?" vraagt Aram met een bezorgde blik op het meisje, dat met ver trokken gezicht, steunend op zijn schouder, naast hem loopt. „Neen... te gevaarlijk op die dunne zoutkorst", zegt ze, hijgend van inspanning. „Het is slechts een kleine schouderwond... ik ben er wel eens erger aan toe geweest, vroeger, na een gevecht op mijn oude trouwe schip..." De herinne ring aan haar vroegere leven op de wijde zeeën doet haar even glimlachen. Maar dadelijk verstrakt haar gezicht weer. „Ik ben er nu tenminste zeker van, dat mijn vaders moordenaar zijn verdiende loon krijgt, zonder dat jij, mijn nobele vriend, het kunt verhinderen", zegt ze scherp. Dan voelt Aram hoe Ambre's arm van zijn schouder glijdt en nog juist op tijd vangt hij het bewusteloze meisje in zijn armen op...! HILVERSUM I KRO: 8.00 Nws. 8.10 Klass. kamer- muz. (gr). 8.55 Inleiding Hoogmis.10.00 Audio: gevarieerd muz. pr. 12.00 Licht ensemble: muz. van eigen bodem. 12.30 Nws. en mededelingen. 12.37 Buitenl. comment. 12.50 Operamuz. (opn). 13.30 Voor de kinderen. 14.00 Saxofoonkwar tet: mod. muz. NRU: Stereo :Concert- gebouwork. en solist: mod. muz. KRO: 16.30 Cavalcade: Licht muz. program ma. CVK: 17.00 Gereformeerde kerk dienst. IKOR: 18.30 Zingt het voorbe dachte lied: samenzang. 18.50 Kerk veraf en dichtbij. NCRV: 19.00 Nws. en weerpr. 19.07 Klass. kamermuz. 19.26 Brusselse kanttekeningen. 19.30 Geestelijke liederen. 20.00 Daar en nu, lezing. 20.15 Klass. gramm. muz. KRO: 21.00 Melodieën en muzik.: Parijse chansons en chansonniers rond de ja ren 1900. 21.45 Licht instrumentaal trio: jazzmuz. 22.00 Liedjesprogr. 22.25 Ac tualiteiten. 22.30 Nws. 22.40 Geloven in morgen: bezinning en gebed. 23.00 Ru moer rond de rots, documentaire over Spaans-Brits geschil omtrent Gibral tar. 23.30 Jazz-rubr. met commentaar 23.55 - 24.00 Nieuws. HILVERSUM II VARA: 8.00 Nws. 8.15 Sportmedede- lingen en socialistisch strijdlied. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Weer of geen weer, gevarieerd progr. (Om 9.00 Sport - mededelingen). 9.45 Nws. IKOR: 10.00 Onderweg: religieus progr. 10.30 Herv. kerkdienst. 11.30 Vraag en antwoord. 11.40 Gr. muz. 11.45 De kerk in de spie gel van de pers. AVRO: 12.00 Muzikaal onthaal: bonte muzikele show. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.20 Radar: radio-periodiek. 14.00 StereorDansork. met zangsolisten. NRU: 14.30 Sport: Marathon Sportre- vue I. VARA: 17.00 Zondagclub: progr. van toppers en poppers. 17.30 Het huis met de gekroonde karnton, hoorspel, (deel 7.) 17.50 Nws. NRU: 18.05 Mara thon Sportrevue II. VARA: 18.30 Vrij entree, cabaret. 18.50 Bij nader inzien, discussies. VPRO: 19.30 Balans: ge beurtenissen en opinies gewogen en ge toetst. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Salzbur- ger Festspiele 1966: Wiener Philharmo- niker met solist: klass. muz. 21.15 Boe ken met plaatjes: boekbesprekingen afgew. met muz. 21.45 Voordr. 21.55 Combo met solisten. 22.25 Ik geloof dat..., praatje. 22.30 Nws. 22.40 Actuali teiten. TROS: 22.55 Voorgerecht. 23.00 Op de valreep: felicitaties. 23.10 Lichte gr. muz. NRU: 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Muz. Mozaïek. KRO: 10.00 Nws. 10.02 Verknipt. 11.00 Nws. 11.02 Licht plaatjes en pr. - Kof fie met Kees. VARA: 12.00 Nws. 12.02 Loco, een progr. zonder motief. 13.00 Nws.'13.07 Beat- en Popfestival. 14.00 Nws. 14.02 Rome- Athene: gramm.muz. voor de buitenl. arbeiders. 14.32 The Royal Artillery Band. 15.00 Nws .15.02 Ankara - Madrid: gr. platen voor de buitenl. arbeiders. 15.32 Country en Western muz. 16.00 Nws. 16.02 Muzik. allerlei, met om pl.m. 16.30 Voetbalto- to-uitslagen. 17.00 Nws. 17.02 Ned. ar tiesten op de plaat. NEDERLAND I NTS: 15.30-17.00 Monitor, met om pl.m. 15.50 Flipper en om pl.m. 16.30 Sportuitsl. CVK/IKOR/RKK: 19.00 uur Bijbelvert. voor de kinderen. CVK/ IKOR: 19.05 Dwars-Bomen: discussie tussen jongeren. NTS: 19.30 Sport. 20.25 Journaal. AVRO: 20.30 Kunstgr. 21.00 De Caterina Valente Show. 22.10 Dich ters dichterbij: voordr. van gedichten van Nederl. dichters. NTS: 22.30-22.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 19.00 Johan en de Al verman: vervolgverhaal voor de jeugd 19.30 Wie zijn toch die Britten (dl.4), documen tair progr. 20.00 Journaal. 20.05 Dr. Kil- dare, TV-film. 20.30 Als een boeme rang: The Villains, film. 21.20 Bewe ging: maandelijks NTS-kunstprogram ma. 22.05-22.10 Journaal. HILVERSUM i NCRV: 7.00 Nieuws en herhaling Stereo: Licht instrumentaal ensemble (opn.). 7.30 Nieuws. 7.32 Stereo: Lich te orkestmuz. (opn.). 7.40 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 NCRV-lied. 8.15 Gewij de muz. 8.30 Nws. 8.32 Stereo: Lichte grammofoonmuz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huis vrouw. 10.25 Theologische etherleer gang. 11.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.22 Voor boer en tuinder. 12.27 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Variant: actualiteiten, reportages en lichte grammofoonmuz. 13.30 Stereo: Lichte orkestmuziek, af gewisseld met licht instrumentaal kwin tet (opn.). 14.05 Schoolradio. 14.35 Ste reo: Lichte muz. (opn.). 15.00 Stereo: Populair klassieke muz. (opn). 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Instrumentaal ensemble en zangsolisten: Nederland se liederen en dansen. 16.50 Klassieke grammofoon muziek. 17.00 Overheids voorlichting: Stichting Koninkrijks Sportliga. Vraaggesprek met Jhr. Mr. A. Feith. 17.10 Voor de kleuters. 17.25 Voor de jeugd. 17.40 Stereo: Lichte or kestmuz. en zangsolisten (opn). HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte grammofoonmuz. VPRO: 7.55 Deze dag, meditatie. AVRO 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte grammo foonmuz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Amusements- muz. (gr). 9.40 Jeugdkoor: Franse volksliederen. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Populair verzoekplatenprogram- ma (gr.). (Om 11.00-11.02 Nws.) 12.00 Orgel en altsaxofoon: amusementsmu ziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Modern platteland, praatje v.h. Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité. 12.35 Licht orkest (opn.). 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 De ontwikkeling van de opera (XX), mu zikale lezing over de Italiaanse ern stige opera in de 19e eeuw. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Nws. 16.02 Klassieke en moderne grammofoonmuziek. 17.00 Voor de padvinders. 17.05 Jazz- en dansmuziek voor de jeugd. HILVERSUM III KRO: 9.00 Nws. 9.02 Licht gr. pr. 10.00 Nws. 10.02 Act. 10.05 Niet veel... 11.00 Nws. 11.02 Act. 11.05 A'dam 66: lichte muz. en reportages. 12.00 Nws. 12.02 Act. 12.05 Lichte gr. 13.00 Nws. 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Even draai- 13.02 Act. 13.05 Gevarieerd platenpr. en. 15.00 Nws 15.02 Klik, momentopna me van een stukje Nederland. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 Tienershow. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Verzoekpla- tenproeramma. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1966 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (v. giste ren). 10.20 Report, over econom. herv. in Praag en Boekarest. 11.00 Festival Flamenco Gitano. 12.00-13.00 Ac tuele kroniek. 13.55 Nws. 14.00 Amuse- mentsprogr. 14.30 Feuilleton. 15.00 Film over IJsland. 14.45 Gevar. zater- dagmiddagprog. 17-15 Economie voor iedereen. 17.45 Sportjourn. (Reg. pro gramma: NDR 18.30 Literair progr. 19.00 Actualiteiten. 19.15Amusements- programma. 19.58 Prog.-overz. VVDR: Weekjournaal. 18.30 Hier und Heute. 19.10 TV-film. 19.38 Wat brengt Inter mezzo de komende week? 19.40 De wa terdraken.) 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Science-fiction film. 21.15 Frag menten uit de eenmansshow van César Keiser. 21.45 Trekking 46e ronde Duit se Lotto. 21.50 Journ. en weerber. Aan sluitend: Woord voor de zondag. 22.05 Franse film. 23.25 Nws. DUITSLAND II 14.40 Prog.-overz. voor de komende week. 15.00 Prog. voor jonge kijkers. 15.25 Poppentrucfilm. 15.30 Western-f. 15.55 Reisreport. 16.20 Film. 16.45 Film. 17.40 Wandeling door de dierentuin. 18.00 Berichten en meningen uit de Bondsstaten. 18.30 Filmkroniek. 18.55 Film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en weekkroniek. 20.00 Volksstuk. Aanslui tend: Nws. 21.30 Comm. 21.40 Sportac- tualiteiten, en Lotto-uitslagen. 23.00 N. en weerber. 23.05 Justice est faite, be kroonde franse speelfilm, (herh.). ZONDAG, ;8 NOVEMBER 1966 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (van giste ren). 10.20-10.50 Die Fernseh-Eltern- schule. 11.00 Progr. Overz. v.d. lopende week. 11.30 Progr. over Bijbelse kin derboeken. 12.00 Der Intern. Frühsch. 12.45 Weekjourn. 13.15 Regionaal week journaal. 14.30 Die rote Geldbörse. TV- spel. 15.45 Ali Baba und die vierzig Rauber, Franse speelfilm, (herh.). 17.15 Herdenkingsprogr, 18.15 Gespr. 19.00 Reportages van buitenl. corresponden ten. 19.30 Sportjourn. 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Die Geschichte des Ritt- meisters Schach von Wuthenow, TV- spel. 21.40 Nws. en weerber. 21.45 Ope- ra-muz. DUITSLAND II 12.40 Progr.overz. 13.00 Amusements- progr. voor Italianen. 13.45 Filmrepor tage. 14.30 Actualiteiten en muziek. 14.55 Nws. en weerber. 15.00 Schwar- zes Elfenbein, Engelse documentaire speelfilm. 15.30 Het geheim van de mijn TV-feuilleton. 15.45 Portret van Ger- trud von Le Fort. 16.10 Arad, reporta ge. 16.20 In jenen Tagen, Duitse speel film. 17.45 Nws., weerber. en sportber. 18.00 Filmreportage. 18.30 Filmreporta ge. 19.00 Herdenkings-bijeenkomst.19.27 Weerber. 19.30 Nws. 19.40 Berichten en meningen over Midden-Duitsland. 20.00 Schwarze Vogel, toneelstuk. 21.20 Con cert. 22.25 Nws. en weerbericht.

De Vallei | 1966 | | pagina 2