Op wacht langs het ijzeren gordijn Soc. voor rechtvaardigheid Spaanse arbeider Felle taal in Italiaanse Senaat na watersnood Come back Nederlandse bases op Duits gebied Aftreden van Erliard zal NA\ O-gesprek stagneren grenzen Raketten dag en nacht paraat Ian Smith wil Wilson spreken Grote diamant gevonden 2 LINIES WAAKZAAM GROENE STIP MOBIEL EXTRA SALARIS Nog veel misbruik van opium Ouderen slemden Neo-Nazi Mexicaans generaal veroordeeld Bisschop van Cadiz vraagt: Kiesingei binnenkort naar Parijs STORM Sov jet -1 ancering mislukt L.O.R. 2 18 nov start op 5 doden bij een explosie Pagina S ZATERDAG 12 NOVEMBER 1966 ADVERTENTIE (Van een medewerker) TXe Fokker Friendship van de Koninklijke Luchtmacht duikt door een grauwe winterse wolkenlucht en zweeft over de witbevroren akkers bin nen op de Westduitse vliegbasis Bückeburg, vlak bij het stadje Bad Eilsen. Een paar dozijn helikopters van een Duitse legervliegschool staan als een kudde olifanten in een hoek van 't veld bij elkaar en in 't gebouw van de ver keersleiding drinken enkele Luftwaffe-officieren hun „Bohnenkaffee.". Een Nederlandse luchtmachtbus neemt ons mee van de vliegbasis en voert ons door een stil, zacht golvend heuvellandschap, dat er door de vroeg ingevallen winterkou grauw en stil bij ligt. Bevroren dahlia's en nog half in het blad zittende bomen herinneren er aan, dat het eigenlijk nog pas herfst is. Het is een mooie, landelijke weg met links en rechts boerderijen en akker land, die door verscheidene kleine plaatsjes leidt en ons tenslotte voert naar het oord van onze bestemming: het stadje Hessisch Oldendorff. Even buiten dit stadje vinden wij een militair kamp met frisse, moderne ge bouwen, hoog draad en 'n poort met 'n schildwacht ernaast. Die schildwacht draagt het uniform van de Koninklijke Luchtmacht en op het binnenplein wap pert aan de mast de Nederlandse drie kleur, naast de oranje-blauwe lucht- machtvlag. Wij zijn in het kamp van de Vierde Groep Geleide Wapens, afgekort 4 GGW waar de commandant, luitenant-kolonel L. A. M. van der Vossen, en zijn offi cieren ons ontvangen. In de zogenaam de briefingzaal met kaarten en ma quettes krijgen wij dan te horen waar om dit Nederlandse luchtmachtkamp hier is en wat de 620 luchtmachtmili tairen merendeels beroeps, maar ook gedeeltelijk dienstplichtig hier feite lijk doen. Om een verrassende aanval uit de lucht zo vroeg mogeUjk op te vangen, heeft de NAVO besloten op Westduits grondgebied twee verdedigingslinies in te richten met geleide wapens. De voor ste linie daarvan bevindt zich op 80 tot 100 kilometer westelijk van de grens met Oost-Duitsland en bestaat uit bat terijen Hawk-raketten, te gebruiken te gen laag vliegende vliegtuigen. Daar achter komt een tweede linie, die is sa mengesteld uit batterij- en Nike-raket- ten tegen hoogvliegers. Vliegtuigen die erin zouden slagen door deze twee linies raketbatterijen heen te breken, worden dan daarachter door jachtvliegtuigen opgevangen. De noordelijke helft van deze twee li nies raketbases staat onder verant woordelijkheid van de Tweede Gealli eerde Tactische Luchtmacht, afgekort 2 ATA F, en de batterijen in deze noor delijke helft worden bemand door Duit se, Belgische en Nederlandse eenheden. In de voorste, de Hawk-linie, heeft Nederland drie groepen met elk vier batterijen, waarbij elke batterij acht tien raketten heeft. In de Nike-linie, ver der naar het westen, staan twee Neder landse groepen, ook elk bestaande uit vier batterijen. De groep waarbij wij nu op bezoek zijn, de Vierde Groep Ge leide Wapens, is de middelste van de drie Hawk-groepen. Het kamp waar wij ons nu bevinden is het centrum van deze groep, die dus van hieruit wordt geleid. Het bevat ver der de administratieve diensten en de verblijven voor de dienstplichtigen en het ongehuwde beroepspersoneel. De gehuwden hebben als regel hun gezin bij zich en wonen grotendeels in de nieuw gebouwde flats en woningen in de on middellijke omgeving van het kamp ter wijl sommigen elders een woning heb ben. Zij zijn hier voor vijf jaar gestatio neerd. Hoewel de betrekkingen met de plaatselijke Duitse gemeenschap uitste kend zijn, staan zij toch vrijwel geheel op zichzelf. Zij hebben hun eigen geeste lijke verzorgers en een eigen Neder landse school met Nederlandse onder wijskrachten. Van het weinige vertier dat het nabijgelegen stadje biedt wordt maar spaarzaam gebruik gemaakt om dat in het kamp ook alles is, en boven dien goedkoper! De groep omvat vier squadrons, ge nummerd 421 tot en met 424, die elk een van de vier opstellingen bemannen. Die opstellingen bevinden zich in het omringende heuvelland, op circa 15 tot 20 kilometer afstand van het kamp. Hier is men dag en nacht waakzaam te gen eventuele indringers en er is dan ook een permanente bezetting, die gere geld vCordt afgelost. Ieder® morgen om acht uur vertrek ken uit het kamp vier bussen, naar elk squadron één, die de nieuwe ploegen naar de stelling brengen en de oude af voeren. Iedere ploeg vlijft dus vieren twintig uur aan een stuk in actie, waar bij op gezette tijden een groter of klei ner aantal mannen kan rusten en sla pen, een en ander ter beoordeling van de squadroncommandant. •s Middags gaat de luchtmachtbus met ons naar een van de vier raketop stellingen („sites" zeggen ze bij de luchtmacht), ergens in het heuvelland. Het is nog altijd grauw en kil buiten en uit de loodgrijze lucht dwarrelt een en kel sneeuwvolkje. Langs vrij smalle, bochtige wegen, omzoomd door fraaie loofbossen, werkt de bus zich naar bo ven. In de zomer moet het hier prachtig zijn, nu is het troosteloos en verlaten. Hoger en hoger 1 'immen wij, want de „site" ligt bijna vierhonderd meter bo ven de zeespiegel. Bij een weg die vrij steil naar boven leidt is een rood bord geplaatst, waarop in het Duits en in het Russisch staat „Verboden voor de Sov jet Militaire Missie". Het is een spe ciale weg die rechtstreeks naar de bat terij leidt en die overigens vrij toegan kelijk is. Alleen de auto's van de Rus sen mogen er niet komen. Als zij ech ter hun auto beneden laten staan en de rest van de weg wandelend afleggen, zijn zij alleen maar gewone wandelaars wie niemand iets in de weg legt. Dan komt de kop van de heuvel. Alle bomen zijn hier weggehakt. Achter hoog draad ontwaard de voorbijganger hier een aantal ronddraaiende radarantennes, een paar gebouwen en zes opstellingen, elk met een houder met drie Hawks. Het Hawk-systeem heeft vijf radaran tennes waarvan er twee permanent de lucht in oostelijke richting afzoeken naar eventuele indringers. In een kleine donkere ruimte turen waarnemers op hun beeldbuizen waar op zich geheimzinnige groene stipjes bewegen. Elk vliegtuig dat in de lucht is, wordt hierop zichtbaar. Eigen toe stellen geven daarbij een bepaalde iden tificatie-echo; andere worden als „on bekend" aangeduid. Nu, in vredestijd, zijn er natuurlijk tal van echo's bij van verkeers- en privé-vliegtuigen en van oefenende eigen vliegtuigen. Soms komen eigen straaljagers voor oefeningen speciaal uit oostelijke rich ting aanvliegen en wordt alles even heel erg echt. Er gaat een sirene loeien, iedereen neemt zijn plaatsen in, de ra ketten worden geactiveerd en draaien met hun neuzen in de richting van het door de radar vastgehouden vliegtuig. Asl het werkelijk ernst was, zou er op een knop gedrukt worden als het be wuste vliegtuig op twintig kilometer af stand van de batterij was en zou een van de Hawks met laaiend geweld op zijn doel afgeschoten zijn, onfeilbaar ge stuurd door onzichtbare radargolven. Zover zal het hier, op de „site" van 422 squadron en op de andere Hawk- sites van de Koninklijke Luchtmacht, echter nooit komen. Deze „sites" zijn vredesopstellingen. De hele installatie is mobiel en als er oorlog zou komen, zou meteen alle apparatuur op wagens worden geplaatst en afgevoerd naar punten waar zij zorgvuldig gecamou fleerd wordt opgesteld en desnoods ie dere nacht verplaatst, zodat de vijand nooit weet waar zijn belagers precies staan. De Hawk is namelijk van het be gin af ontworpen als een volledig mo biel verdedigingssysteem tegen laagvlie- gende vliegtuigen voor het Amerikaanse leger. Omdat dit systeem zo goed vol deed, nam de NAVO het voor haar Duitse rakettengordel. m De raketten en alle benodigde appara tuur zijn in Europa gebouwd en zij wor den nog steeds verbeterd. Op de „sites" wordt geregeld alles doorgemeten en gecontroleerd en na een bepaalde tijd op de afvuurinrichting te hebben ge staan, wordt iedere Hawk prijs 45.000 dollar per stuk volledig ge controleerd en worden de nieuwste wij zigingen aangebracht. Het systeem blijft dus up-to-date en het personeel hoeft zich nooit te vervelen: altijd is er wel werk aan de winkel. Er staat een ijzig koude wind, hier bovenop de berg, vierhonderd meter hoog in het Teutoburgerwald. Er dwar relen nu dikke vlokken sneeuw omlaag die ons onbarmhartig in het gezicht striemen. De gezichten van de lucht machtsoldaten zien paars van de kou. Wij zien de radarantennes ronddraaien en ineens een houder met drie Hawks tot leven komen. Is er alarm? Het is alleen een kleine demonstratie ten behoeve van de gasten en het vlieg tuig waarop de spitse punten van de drie raketten zijn gericht is waarschijn lijk een onschuldig Lufthansa-toestel dat ergens boven het grauwe wolkendek vliegt. Dat kan geen kwaad, want zelfs bij de meest realistische oefeningen wordt nooit een raket gelanceerd. Voor „echte" lanceringen gaat ieder jaar een aantal luchtmachtmensen naar Fort Bliss in de Verenigde Staten, waar trou wens de meeste Hawk-bemanningen het vak leerden. Hier, in een groot stuk on bewoond woestijngebied, kan men even veel raketten afschieten als men wil, zonder dat er iemand schade van heeft. In Duitsland, waar overal mensen wo nen kan dat nu eenmaal niet. In het stenen gebouwtje op de „site" worden wij met koffie weer enigszins op temperatuur gebracht. Kapitein Wol- ters, de squadroncommandant, doet al les om het zijn gasten naar de zin te rrtaken en hun vragen te beantwoorden. De meeste mannen van zijn squadron zitten nu ruim anderhalf jaar in Duits land en over het algemeen bevalt het hun er wel. De goede huisvesting, het hogere salaris dan in Nederland vanwe ge de buitenlandse toelage en het feit dat allerlei artikelen belastingvrij kun nen worden aangeschaft, maken statio nering bij een Hawk-squadron voor de mensen aantrekkelijk, ondanks diensten van vierentwintig uur op een afgelegen plek waar het vooral 'a winters eenzaam en koud is, ondanks het feit dat men zich ervan bewust is hier in de voorste linie te zitten. Het is al donker als de luchtmacht bus ons terugbrengt naar Bückeburg, waar de Friendship staat te wachten om ons naar Nederland terug te vliegen, precies een uur verder westelijk. Als het toestel los van de grond is en zich door het dikke wolkendek omhoog werkt weten wij, dat daar beneden ons militai ren van de Koninklijke Luchtmacht op radarschermen turen. Zij kijken in het duister naar de groene stipjes op de ronde glazen plaat en zien hoe een er van zich langzaam verplaatst in weste lijke richting. Dat stipje is onze Friend ship, die teruggaat naar huis. GENèVE Per jaar worden nog on geveer 1200 ton opium voor onwettige doeleinden gebruikt, zo rapporteert de Centrale Raad voor Narcotica van de V.N. Deze reusachtige hoeveelheid, aldus de raad, wordt of verbruikt in zijn oor spronkelijke vorm door rokers of eters van opium, of in de vorm van morfine en heroïne die in clandestiene fabrie ken zijn gemaakt. Deze hoeveelheid is gelijk aan ongeveer 12 miljard doses morfine of tweemaal zoveel doses he roïne. Dat is genoeg om „verscheidene miljoenen" aan verdovende middelen verslaafde personen te voorzien. Het vraagstuk is tijdens een conferen tie van twee weken door de raad be sproken. WASHINGTON Het aftreden va Bondskanselier Erhard zal niet zonder uitwerking blijven op de pogingen van de Westerse bondgenoten, de Russi sche bedreiging in Europa naar waar de te schatten en de daaruit voort vloeiende beslissingen over de omvang en onderhoudskosten van de Engelse en Amerikaanse troepen in Duitsland. Donderdag hebben de Verenigde Sta ten, Engeland en Duitsland de bespre kingen terzake afgerond, zonder echter beslissingen te hebben genomen. De afgevaardigden van de drie lan den zijn overeengekomen, op 25 nov. in Bonn de besprekingen voort te zet- SALISBURY. „Wij hebben het punt bereikt waarop een gesprek van man tot man wenselijk zou zijn om het geschil dat tussen ons en Groot-Brit- tannië bestaat bij te leggen", heeft premier Ian Smith van Rhodesië vrij dag onder meer gezegd, in een toe spraak tot het land ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de Rho- desische onafhankelijkheid. Smith zei optimistisch te zijn over de toekomst van de onderhandelingen tussen Lon den en Salisbury. Hij zei dat een ak koord nog steeds moeilijk is, wanneer de Britse regering blijk geeft van goe de wil en van het verlangen om mee te werken aan het zoeken naar een op lossing. Maar wanneer deze onderhan delingen mislukken, zal Rhodesië „zich van Groot-Brittannië afwenden om zich tot de rest van de wereld te ke ten en tot dat tijdstip werkgroepen de rijzende vragen te laten bestuderen. Het is echter onwaarschijnlijk dat de aflossing van de regering in Duitsland het nemen van snelle besluiten zal be vorderen. Het overleg wordt voornamelijk ten aanzien van de kosten gevoerd die door de stationering van de 225.000 man Amerikaanse en 51.000 man Engelse troepen voor beide landen ontstaan. Duitsland heeft niet tegemoet kunnen komen aan de verplichting deze slinken de goudvoorraden van Engeland en Amerika met aankopen te dekken. Engeland stelt duidelijk, dat tenzij de Duitsers meer aankopen in Engeland doen, de troepen gedeeltelijk zullen worden teruggetrokken. Onder ernstige druk van een slechte betalingsbalans heeft Engeland 30 november als tijds limiet gesteld voor een oplossing van het vraagstuk. De Verenigde Staten hebben erop aangedrongen dat men niet teveel aan het eigen belang moet denken, maar te vens de verplichtingen in NAVO-ver- band in het oog moet houden. Besloten werd dat de drie betrokken landen het probleem ook bij de volgen de bijeenkomst van de NAVO, medio december, ter sprake zullen brengen. MOSKOU. Zij is slechts een Sibe rische mijrtwerkster, maar Maria Ko nenkina's naam zal schitteren naast de „Koh-l-Noor" en „de ster van het zui den". Maria was hard aan het werk in de verafgelegen streek van Jakoetia, toen zij tussen het stof een machtig geglin- ster waarnam. Zij greep ernaar en vond, wat het persbureau Tass, de grootste diamant in de geschiedenis van de Sovjet-Unie noemde een steen van 106 karaat die prompt de naam „Maria Konenkina" kreeg. De „Maria Konenkina" is even groot als de beroemde „Koh-i-Nohr" en tweemaal zo groot als de „Hope" dia mant. WIESBADEN. De meerderheid van degenen die op de neo-nazjstische nationaal-democratische partij (NDP) bij de verkiezingen in de deelstaat Hessen stemden, behoorde tot de oude re generatie, zo heeft een officieel on derzoek uitgewezen. Het bureau van de statistiek in Wiesbaden deelde mee, dat de meeste NDP-aanhangers uit de leeftijdsgroep van 45 tot 60 jaar voortkwamen en dat er meer mannen dan vrouwen on der waren. De meerderheid van de CDU-stem- mers was meer dan 60 jaar oud. De jongeren, uit de leeftijdsgroep van 21 tot 44 jaar, stemden voornamelijk op de sociaal-democratische partij. MEXICO. De Mexicaanse gene raal Humberto Mariles is tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens moord op een metselaar na een ver keersongeluk. Hiermede is een einde gekomen aan het meest sensationele proces dat Mexico in jaren heeft ge kend. Mariles verwierf wereldnaam als winnaar van de eerste gouden medaille voor Mexico bij het paardrijden tijdens de Olympische Spelen in Helsinki. Op 14 augustus 1964 schoot hij de metse laar Jesus Valazquez dood, nadat bei den met hun auto's 'tegen elkaar wa ren gebotst. Het oordeel werd donder dag geveld. Nadat hij de dodelijk gewonde met selaar naar het ziekenhuis had ge bracht, ontsnapte hij aan de wachten de politie door een badkamerraam. Hij hield zich enige tijd in Texas schuil maar keerde later naar Mexico terug om zich aan te geven. Tijdens het proces hield de openba re aanklager vol, dat Mariles de met selaar, toen deze wilde vluchten, in de rug had geschoten. PARIJS Kurt-Georg Kiesinger, die donderdag door het fractiebestuur van de C.D.U. tot partijleider is gekozen en daarmee kandidaat gesteld wordt voor de opvolging van bondskanselier Er- hard, zal op 25 november een bezoek Parijs brengen. Kiesinger gaat naar de Franse hoofd stad uit hoofde van zijn functie als Duits afgevaardigde in de Frans-Duitse commissie voor samenwerking op on derwijsgebied. Deze commissie valt on der de bepalingen van het Frans-Duitse vriendschapsverdrag. ROME. In de Italiaanse Senaat zijn in verband met de overstromings ramp felle woorden gevallen. Bij zijn verdediging van de regering tegen ver wijten van ondoeltreffendheid, werd premier Aldo Moro herhaalde malen door de communisten onderbroken en schreeuwden zy hem scheldwoorden toe. toe. „Niet harteloosheid, maar een ge voel van verantwoordelijkheid hield mij in Rome en drong mijn gevoelens terug", verklaarde de premier, naar aanleiding van de luide kritiek die werd geleverd omdat hij de rampge bieden niet persoonlijk had bezocht. „Ik beschouw mijzelf niet beter dan welke andere Italiaan dan ook, maar evenmin als slechter", verklaarde de premier emotioneelIk en de minis ter van Binnenlandse Zaken waren van gevoelens dat het onze plicht was in Rome te blijven, om de ingewikkelde hulpactie te coördineren". Moro kreeg het vooral zwaar te ver duren toen hij uit de Londense Finan cial Times de opmerking citeerde, dat zich overstromingen in deze omvang niet lieten voorspellen. „Geef ons fei ten, geen kranteknipsels", schreeuw de de communist Antonio Maccarone. „U bent slecht gemanierd zoals ge woonlijk", schreeuwde Moro terug, „luister naar me zoals ik naar u luis ter". „Gelogen", schreeuwden de commu nisten toen Moro zei dat de hulpactie voldoende en tijdig was. De voorzitter van de Senaat, Cesare Merzagora, verzocht de opgewonden premier nu maar te negeren en later gaf hij zowel de premier als de com munisten een berisping. „Ik kan me voorstellen dat bij een debat over zulk een dramatische situatie men het met zijn zenuwen te kwaad kan krijgen, de premier inbegrepen, maar waar we over praten is zo verschrikkelijk dat tweedracht om van beledigingen niet te spreken niet te pas komt". Fel verdedigde Moro de regering te gen aantijgingen dat zij niet doeltref fend zou zijn opgetreden. Hij was het er mee eens dat de programma's voor waterstaatkundige werken beperkter en langzamer waren geweest dan men zou wensen, maar hfl weet dit aan de recente economische crisis van 't land. Hij zei dat het zware verlies dat Ita lië door de overstromingsramp heeft geleden een beleid van soberheid en prioriteiten zal afdwingen. De premier zei dat een wezenlijk verantwoorde raming van de schade nog onmogelijk was. Tegenstrijdige en onbetrouwbare schattingen zijn van geen nut op dit ogenblik dat koel ver stand en moed nodig zijn. Gezien de omvang van de ramp kunnen bij de bestrijding ervan fou ten zijn gemaakt, maar over het ge heel genomen hebben de autoriteiten en de 120.000 helpers hun plicht ge daan. De christen-democraten gaven de premier na zijn toespraak een luid ap plaus. Een nieuwe storm stak op toen on derminister Gaspari zei, dat volgens de autoriteiten in Florence duizend vrachtauto's twintig dagen nodig zou den hebben om de stad van modder te reinigen. „En ze gebruiken geen legervoertui gen omdat ze bang zijn die vuil te ma ken", schreeuwde de communist Um- berto Terracini. Aanhangers van de regering bestre- WASHINGTON Vermoedelijk heeft de Sovjet-Unie op 2 november een mis lukte lancering van een ruimtevaartuig gedaan. Er zijn aanwijzingen dat de waarschijnlijk onbemande satelliet in een baan om de aarde is gekomen. Het nationaal instituut voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft bekendge maakt door het Noordamerikaanse luchtverdedigingscommando (NORAD) ervan op de hoogte te zijn gesteld, dat na de lancering 18 voorwerpen zijn waargenomen waarvan er inmiddels 6 zijn verbrand. Het NORAD stelt alle ob jecten in de ruimte te boek en geeft de ze inlichtingen door aan de NASA. den dit woedend en Merzagora merkte verbitterd op dat de senatoren kenne lijk meer belangstelling hebben voor polemiek dan voor feiten. „Wat een armzalige vertoning", riep de voorzit ter uit. Terwijl ln het parlement de toestand werd besproken, belemmerden sneeuw en regen het reddingswerk in de Dolo mieten. Verscheidene dorpen in Alto Adige (Zuid-Tirol) zijn nog van de bui tenwereld afgesneden. Bij de spoorwegen beginnen normale toestanden terug te keren, maar 83 hoofdwegen zijn nog geblokkeerd. MADRID In een artikel in „La voz del Trabajo" (de stem van de ar beider), het blad van de katholieke broederschap van arbeiders in Spanje, sohryft dr. Antonio Anoveros, de bis schop van Cadiz, dat 1.630.000 Spaan se gezinnen slechts een inkomen heb ben van minder dan ongeveer 150 gul den per maand. Hij dringt aan op be oefening van meer sociale rechtvaar digheid en kritiseert de „zelfzucht van degenen die in een bevoorrechte toe stand verkeren". Hij verwijst hierbij naar hetgeen het jongste Vaticaanse concillie over de noodzaak van het opheffen van maar- schappelijke ongelijkheid heeft gezegd. „Er zijn ongelukkigerwijze in onze ge meenschap nog vele elementen die in maatschappelijk opzicht niet christelijk zijn, maar zelfs duidelijk anti-christelijk onrechtvaardig, onbillijk en tegen de naastenliefde", aldus mgr. Anoveros, die verder zegt dat het gebrek aan maatschappelijke dynamiek in Spanje grotendeels geweten moet worden aan de trots en zelfzucht van bevoorrechte mensen die op een standpunt van schan delijk particulier egoïsme blijven staan. Bijna duizend studenten en docenten hebben in de universiteit van Barcelo na een illegale vergadering gehouden, om te protesteren tegen „gewelddaden" bedreven tegen degenen die een on afhankelijke studentenvereniging willen stichten. De vergadering werd gehouden in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerten, die maandag was gesloten naar aanlei ding van een studentenstaking uit pro test tegen de arrestatie van zes studen ten. De vergadering was belegd door de „democratische bond" van de universi teit die noch door de universiteit noch door de staai. wordt erkend. Op de vergadering werd besloten een brief te sturen aan de gouverneur van Catalonië en het hoofd van de univer siteit om te protesteren tegen talloze incidenten waarbij studenten, professo ren en een journalist werden aangeval len. Verleden week werd een liberale ge leerde door een groep mannen aange vallen en geslagen nadat hij in Sabadel een lezing over de toekomst van Euro pa had gehouden. Een lid van de „Guardia de Franco", een door de regering opgerichte jeugd beweging, werd gearresteerd en ervan beschuldigd de leider van deze bende te zijn geweest. Een rechter heeft hem echter vrijgesproken en van rechtsver- eolging ontslagen. PASADENA De fotosatelliet Lunar Orbiter II zal tot 17 november in een parkeerbaan om de maan worden ge houden. Op die dag wordt de satelliet naar zijn eerste fotobaan overgeheveld en de volgende dag begint het foto graferen. Een week lang zullen foto's worden gemaakt van 13 mogelijke lan dingsplaatsen voor astronauten, moge lijk met inbegrip van de streek waar in 1964 de Amerikaanse televisiesatelliet Ranger VIII te pletter is geslagen. De parkeerbaan is ellipsvormig. In die baan nadert de satelliet de maan tot op 190 l^lometer en trekt hij er ruim 1800 ki lometer bij vandaan. Een vrachtwagen met aanhanger raakte te Amsterdam in een bocht op de Amsteldijk in moeilijkheden en verloor een groot gedeelte van de lading (kisten met bierflessen). Een groot aantal flessen sneuvelde. Hier is men druk doende de ravage te herstellen. TAe republikeinen hebben in de ver- kiezingen van dinsdag een sterke comeback gemaakt. Zij hebben de de mocraten tenminste zeven gouverneurs zetels ontnomen en voldoende zetels in het Huis van Afgevaardigden veroverd om het wetgevend program van presi dent Johnson onder druk te zetten. De democraten behielden de numerie ke meerderheid in beide kamers van het Congres, doch met verkleinde mar ges die de feitelijke macht zullen ver schuiven naar een conservatieve coalitie van republikeinen en zuidelijke demo craten. Behalve dat zij 46 zetels wonnen in het Huis van Afgevaardigden en 3 in de Senaat een veel groter winst dan de meeste deskundigen hadden ver wacht wonnen de republikeinen het gouverneurschap in 5 van de 7 grootste staten, hetgeen een solide republikein se basis waarborgt voor de presiden tiële campagne van 1968. De republikeinse partij, die in 1964 een zware nederlaag leed onder de ba nier van Barry M. Goldwater, kwam ook uit de verkiezingen met een groep politieke sterren die stellig een rol van betekenis zullen spelen bij de keuze in 1968. Tot deze groep behoren: gouverneur George Romney van Michigan, die met zeer grote meerder heid werd gekozen, de eerste republi keinse senator van Michigan in 14 jaar met zich meetrok, hetzelfde deed met tenminste drie nieuwe republikeinse Con gresleden en die kennelijk een meerder heid in het parlement van zijn deel staat verwierf; de vroegere filmster Ronald Reagan, die met een meerderheid van bijna een miljoen stemmen de zittende gouver neur Edmund Brown versloeg die naar een derde ambtstermijn dong. Reagar is ultra-conservatief en reactionair; gouverneur Nelson A. Rockefeller WALLACE schrikbeeld van New York behield een machtige zetel met weinig moeite, -hoewel voor hem een zware strijd was verwacht met de democraat Frank O'Connor. Frank lin D. Roosevelt jr. die in feite in de zelfde strijd voor de liberale partij uit kwam, eindigde als zwakke derde. De republikeinen kregen voor de eer ste maal sedert de burgeroorlog een gouverneur in Florida en Arkansas en in Georgia was Howard Callaway in zware strijd gewikkeld met de democra tische segregationist Lester Maeddows. Alles bij elkaar viel er voor de de mocraten weinig te juichen, zelfs daar waar officiëel een democratische over winning werd genoteerd. Deze situatie ontstond bijvoorbeeld in Alabama, waar de fervente neger-hater George A. Wal lace zijn vrouw Lurleen tot gouverneur zag gekozen, een post waarvoor hij niet opnieuw in aanmerking kon komen. Hij heeft nu toch een politieke basis waarop hij in 1968 voor de derde maal naar het presidentschap kan dingen. Dij de Amerikaanse verkiezingen valt 'n blanke reactie waar te nemen op het streven van de negers naar gelijke burgerrechten. Zij hielp de republikei nen aan hun drie meest in het oog lo pende overwinningen, in Californië, Illi nois en Florida. In Californië, waar de negerwijk van Los Angels vorig jaar het toneel van ernstige rassenonlusten was, heeft een groot aantal blanke kiezers de democra tische gouverneur Edmund Brown la ten vallen, om de uiterst conservatieve republikein Ronald Reagan op de zetel te helpen..Brown kreeg 9 procent van het totale aantal in deze staat door ne gers uitgebrachte stemmen. Een dergelijke stap terug is ook waar te nemen bij de overwinning van repu blikein Charles Percy op de democra tische senator Paul Douglas in Illinois. Douglas' naam is verbonden met de de mocratische stadsraad van Chicago, die de negers bij hun eisen voor een demo cratischer huisvestingsbeleid een flink eind tegemoet kwam. De republikein Claude Kirk, een voor stander van de rassenscheiding, werd gouverneur van Florida. Kirk, die de verkiezingsleus „mijn huis is mijn kasteel" voerde, verwierf 62 procent van de stemmen van blanke kie zers en kwam het sterkst voor de dag in streken waar zich de afgelopen tijd rassentwisten voordeden. De negers gaven 93 procent van hun stemmen aan de democratische rivaal. De man, die de meeste zijde spon bij het rassenelement in de verkiezingen was aarts-segregationist gouverneur George Wallace van Alabama. Hij zal h(J er over denkt als onafhankelijke kan vrouw, die als gouverneur werd geko zen, en het rassenvraagstuk ongetwij feld gebruiken bij de presidentsverkie zingen in 1968. Tot schrik van de repu blikeinen heeft Wallace laten weten, dat hij er over denkt als onafhankelijke kan didaat mee te doen. hetgeen zijn huidi ge partij ernstig zou kunnen benadelen. HANNOVER Een ontploffing in een chemische fabriek in de buurt van Hannover heeft aan vijf arbeiders het leven gekost. De politie deelde mee, dat de ontplof fing plaats had in de kruftdroog-appara- tuur van de Verwert-Chemie maat schappij in Liebenau. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De schade was aanzienlijk.

De Vallei | 1966 | | pagina 5