Een machteloze strijd tegen illegale gestichten DrBeel - men noemt hem wel de kabinettenmaker Tegenstanders van kabinet-Cals moeten de crisis oplossen" Minder animo bij publiek om zich te laten enquêteren Drs. Den Uyl door de knieën? Proefproces loopt op niets uit Treintoerisme wordt in 1967 aantrekkelijker Drs. Nederhorst op P.v.d.A.-congres: Grote brand na klein ongelukje GEKORTWIEKT Schrijnend tekort aan ruimte roor gestoorden TRAGIEK PETSONFEL WAAROM Botsing blokkeerde autosnelweg Matroos verdronken Man poogde vrouw schoonvader en te wurgen Symbolisch i)r Tokeh Hu OPENHEID NODIG ONDOORZICHTIG Opschudding door benzinedampen Pagina ZATERDAG 12 NOVEMBER 1966 ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••a a (Var een onzer redacteuren) DEN HAAG Ernstig geestelijk gestoorden worden door gemeentelijke overheden ook naar niet-erkende verpleegtehuizen gestuurd. De overheid is blij als ze kunnen worden opgenomen en betaalt grif de vaak fikse verpleeg- prijs. Intussen wordt op aandringen van de geneeskundige inspectie voor de geeste lijke volksgezondheid een principieel proces gevoerd «tegen de directie van een dergelijk tehuis wegens het zonder vergunning oprichten ervan. Het is zeker niet het slechtste van de ongeveer honderdveertig inrichtingen, die niet de door de Krankzinnigenwet vereiste vergunning bezitten. Dokter J. B. M. Veraart, geneeskun dig hoofdinspecteur voor de geestelij ke volksgezondheid zegt: „Wanhopig probeert men de ernstig zwakzinni gen bij de erkende inrichtingen ge plaatst te krijgen. Natuurlijk willen de directies hen wel opnemen, omdat ze er van zijn doordrongen, dat zulks een pertinente noodzaak is. Maar als er geen plaats is Hij zegt ook: „Aan de andere kant kunnen we niet tolereren, kunnen we e i g e n 1 i jk niet tolereren, dat er zo veel niet-erkende inrichtingen zijn. Ik hecht enorme betekenis aan het feit, dat er bij erkenning van overheidswe ge eisen kunnen worden gesteld en er meer controle mogelijk is. De meeste van de niet-erkende inrichtingen wor den gedreven uit winstoogmerk. Dat betekent dat er bewust of onbe wust soms wordt beknibbeld op voor de geestelijk gehandicapten nood zakelijke zaken als ruimte, personeel, sanitair, revalidatie- en ontspannings mogelijkheden. Ik zie het liefst een van bovenaf te controleren stichtings vorm met een directeur, die best een goed, zelfs een flink, salaris mag ver dienen." Per jaar worden er in ons land 250.000 levende kinderen geboren. Min stens drie procent daarvan is zwakzin nig. Van die 7.500 geestelijk gehandicap ten zijn er 750 interneringsbehoeftig, wat wil zeggen dat ze dermate ge stoord zijn, dat opname in een inrich ting de enige uitweg is. De gemiddelde leeftijd van de gehandicapten wordt door dokter Veraart „met een heel groot vraagteken" geschat op 45 jaar. Blijven de kinderen tot hun vijfde jaar bij de moeder, dan moeten er jaarlijks 40 keer 750 is 30.000 ernstige gestoorden beslist worden opgenomen. Er is plaats voor 24.000 gestoorden waarvan er 17.500 in uit hoofde van de krankzinnigenwet erkende inrichtin gen verblijven. Er resten dus 6.500 ge vallen, waarvan 4.000 in niet-erkende inrichtingen min of meer tot de kre- peergevallen kunnen worden gerekend. Nuchtere cijfers, waarachter een we reld van tragiek schuil gaat. Een machteloze overheid, die aan de ene kant blij is met elk „geval" dat kan worden geplaatst, ook al is dat in een „illegaal" tehuis, maar aan de andere kant wanhopig poogt deze tehuizen te controleren om mogelijke uitbuiting van deze volkomen weerlozen te voor komen en te bestrijden. Het tekort blijft, wordt zelfs groter doordat de bevolking toeneemt en de geestelijk gehandicapten steeds ouder worden naarmate de medische weten schap vordert. En hoe meer handige lieden voor een prik een oude villa ko pen en deze tot verpleeginrichting bombarderen om er een slaatje uit te slaan, de goeden niet te na gespro ken. Een vicieuze cirkel, die ondanks het feit dat er plannen bestaan om de op namecapaciteit van de erkende inrich tingen (volgens dokter Veraart met achtduizend bedden) uit te breiden nog lang niet schijnt te kunnen worden doorbroken. Werkte het te krappe bouwvolume aanvankelijk vertragend op de realise ring van de zo urgente uitbreidings plannen waarin door het beleid van de demissionaire minister Bogaers in gunstige zin verandering is gekomen nu kunnen de plannen door de enorme schaarste op de kapitaalmarkt niet worden verwezenlijkt. dan dat waarmee de ziekenhuizen heb ben te kampen. Dokter Veraart zegt: „Aanvankelijk konden achttienjarige meisjes worden opgeleid als leerling- verpleegsters in tehuizen voor zwak zinnigen, terwijl de leeeftijdsgrons in de ziekenhuizen 21 jaar was. Al een jaar of tien kunnen ook achttienjarigen in ziekenhuizen terecht, waardoor de ani mo voor de verpleging van zwakzinni gen in die periode aanzienlijk is afge nomen. Daarbij komt nog dat men de ver pleegster in een „gewoon" ziekenhuis meer status toedenkt en natuurlijk ten onrechto dan verpleegsters in een psychiatrische inrichting. Verder hebben we sinds kort een opleiding tot zwakzinnigenverpleegster. Een opleiding, jawel, maar helaas nog niet erkend. Het tekort aan verplegend personeel doet zich uiteraard het meest gevoelen in de niet-erkende tehuizen, waar een verpleegster meestal met gebrekkig materiaal en onder primitieve omstan digheden moet werken, terwijl zij nau welijks een opleiding krijgt. Niet-er kende inrichtingen zijn meestal te klein om voldoende armslag te hebben voor het treffen van alle nodige voor zieningen." Stelt dokter Veraart, ondanks de op somming van sombere feiten, het pro bleem toch nog te rooskleurig voor? Hij zegt immers: „Het is goed als zelfs de ernstigst gestoorde kinderen tot hun vijfde jaar de warmte van de moeder ervaren. Dat levert winst op, ondanks het verlies veroorzaakt door het verdriet bij de onvermijdelijke breuk." Maar bedoelt hij: „Wanneer deze kinderen tot hun vijfde jaar bij de ouders blijven in plaats van meteen na de geboorte in een tehuis te worden opgenomen, hoeft er „slechts" voor een opname-capaciteit van 40 keer 750 en niet voor een capaciteit van 45 keer 750 te worden gezorgd"? Hij ontkent dat ten stelligste, bena drukt dat het werkelijk het beste is wanneer deze kinderen iets van de moederbinding ervaren. En als hij het over de plannen heeft om de opname capaciteit uit te breiden, noemt hij een aantal van 7.000 bedden, hetgeen hij later rectificeert: 8.000 bedden. Waarom nu juist het niet zo slecht bekend staande verpleeghuis „De Eik" te Amersfoort aangepakt wegens het zonder vergunning oprichten ervan? Dokter Veraart: „De overheid moet controle kunnen uitoefenen. Eén van onze inspecteurs ontdekte dat het te huis zonder vergunning was opgericht en toen werd de justitie ingeschakeld. Er zijn tehuizen, waar de situatie rond uit slecht is, raaar die we niet kunnen aanpakken, omdat het volgens de krankzinnigenwet weliswaar verboden is een tehuis zonder vergunning op te richten, hoewel nergens staat te lezen, dat je geen ernstig gestoorde bejaarden mag verplegen. Toevallig wisten we dat „De Eik" er was gekomen". De directie van „De Eik" heeft van het proces en van de veroordeling (f 25,— boete en drie maanden voor waardelijk) geleerd. Gedurende het proces zijn in het tehuis tal van verbe teringen aangebracht, zegt dokter Ver aart. Jammer vindt hij het dat er in het arrest geen bijzondere voorwaarde werd genoemd. De procureur-generaal bij het Ge rechtshof te Amsterdam, waar deze zaak tenslotte na de kantonrechter te rechtkwam, had die wel gevraagd: „Dat binnen een jaar na het arrest in het verpleeghuis de bepalingen der krankzinnigenwet worden nageleefd of de inrichting is opgeheven". In feite betekent dit Immers dat het verpleeg huis zonder vergunning zal kunnen blijven voortbestaan. Te weinig ruimte, onvoldoende sani tair, ongeschoold en te weinig verple gend personeel, directeuren die meer aan het gewin dan aan het welzijn van de aan hen toevertrouwde geestelijk ge handicapten denken. En vooral: geen controle. In een 140 tehuizen worden krank zinnigen „verpleegd" en niemand weet precies welke afgrijselijke taferelen zich daar soms afspelen. UTRECHT Op de rijksweg Utrecht-Amsterdam, ter hoogte van Maarssen, zijn vrijdagochtend om half zeven twee beladen vrachtwagens met oplegger met elkaar in botsing geko men. Twee personen moesten in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht wor den opgenomen. De botsing blokkeerde de oostelijke rijbaan van de rijksweg volkomen, zodat het verkeer moest wor den omgeleid. De bestuurder van een Nederlandse vrachtwagen, de 26-jarige J. S. uit Amsterdam, reed vermoedelijk als ge volg van oververmoeidheid, tegen de achterzijde van een voor hem rijdende Duitse truck met oplegger. De Neder landse vrachtauto schampte weliswaar af, maar ramde opnieuw zijn voorgan ger, nu in de linkerflank. Beide vracht wagens werden zwaar beschadigd. Door de klap werd de bijrijder van de Ne derlandse truck, de 21-jarige F. van H. uit Amsterdam, uit de cabine geslin gerd. Hij werd licht gewond. De chauf feur werd met zware verwondingen naar een ziekenhuis vervoerd. De bestuurder van de Duitse truck, de 39-jarige L. E. Tullius, kwam met de schrik vrij. Beide vrachtwagens ver voerden douanegoederen en zijn inge schakeld bij het grensverkeer. Het verkeer naar Amsterdam moest tot negen uur via Utrecht en Maars sen worden omgeleid. Van negen uur tot half elf konden alleen personen- sonenauto's de plaats van het ongeluk passeren. Daarna werd ook voor het vrachtverkeer de rijbaan weer vrijge geven. ROTTERDAM Bij het aan boord gaan van het Duitse m.s. „John Kru- se" dat in de Tweede Eemhaven in Rotterdam lag, is de Duitse lichtma troos H. M. W. Stocker in het water gevallen en verdronken. Er is noj wm het tekort aafc Verplegen^ personeel. Een tekort dat nog schrijnender is DEN HAAG Vrijdagochtend om streeks kwart over acht brak brand uit in een fabriek van verlichtingsarti kelen aan de Gortmolen in Den Haag. De brandweer, die met veel materieel was uitgerukt, kon na een uur meldéh de brand meesier te zijn. De 20- rige bouwvakarbeider, L. W. van Oven, die werkzaam was bij uitbreidingswerk zaamheden aan de fabriek en zich bij het uitbreken van de brand op het toi let bevond, was door de rookontwikke ling in ademnoo- gekomért. Zijn ge stand is thans redelijk. Hij is tor ob servatie in h*-» zlekedntrfs Zuidwal op genomen. De brand is veroorzaakt door een employé, die bij het verwarmen van een verdunningsmiddel een bakje met dit vluchtige en brandbare spul liet val len. De employé, een 15-jarige jongen, deed dit voor de man, die gewoonlijk dit middel verwarmt, maar die een vrije dag had. In een oogwenk stond de hele zaak in vuur en vlam. De 42 personeelsleden renden allen naar buiten, waar plotse ling het geschreeuw van de metselaar werd gehoord. Hij kon door een perso neelslid van de fabriek en een brand weerman worden gered. Het hele bedrijf is uitgebrand. De schade wordt op een ton geschat. Door groot en veel materieel ln te zetten, kon voorkomen worden, dat de brand, zich naar omliggende panden, waaron der een papieropslagp Laats. uitbreidde. UTRECHT Ongeveer driehonderd af gevaardigden van Europese spoorwe gen, reisbureaus en restauratiemaat schappijen hebben van 7 tot en met 11 november in Amsterdam verga derd over de vakantieplannen voor het seizoen-1967. Er kwamen verschil lende voor de toeristen plezierige be slissingen uit de bus. Zo zal de rit van de Zonexpres naar de Rivièra anderhalf uur korter gaan duren, even als de terugreis. Bovendien is beslo ten, dat de Zonexpres volgend jaar juni al twee keer gaat rijden in- piaats van in juli, omdat de vraag h&ar Junireizen, dank zij de vakantie spreiding, is toegenomen, ïfp.t Fransa toeristenusireau ga-t volgen de zomf- ook ralaen uit Nederland naar BkHtagne orfaniseren. Daarnaast zal aan het „Parijse assortment een driedaagse reis worden toegevoegd die elkê dag ka* worden begonnen AMSTERDAM De 32-jarige koop- ma» G. E. N. heeft eajgisternaoM in de woning van zijn schoonouders aan de Orteliusstraat in Amsterdam getracht zijn van hem gescheiden levende 25- jaripa vrouw en zijn schoonvader te wurgen. K. was met een sleutel het huis bin nengekomen. Hij begaf zich naar het zolderkamertje, waar zijn vrouw sliep, forceerde de deur en greep haar ver volgens bij de keel. Inmiddels was zijn schoonvader, de 57-jarige monteur R. D., op het lawaai, naar boven gekomen. Hij raakte in ge vecht met zijn schoonzoon, die hem daarbij met een ceintuur de keel pro beerde dicht te snoeren. De dader nam vervolgens de vlucht, maar kon later in de nacht worden aangehouden. Voor de berging van het Engelse zakenvliegtuig, dat woensdag in het meertje de Ringwiel bij Oudega is gestort, is de hulp ingeroepen van de pontonniers van de Genie. Men hoopt, dat zij middelen zullen vinden om het vliegtuigje en de stoffelijke overschot ten van da twee Inzittenden te bergen. Verder komt er een rechtstreekse ver binding naar Biarritz met de Pyrenee- en. Twee bekende vakantietreinen, de Berg land- en de Hotelplanexpres, zullen volgend jaar met grotendeels nieuwe ligrijtuigen naar Zuid-Duitsland, Zwit serland, Oostenrijk en Italië rijden. Deze rijtuigen zijn op het ogenblik in aanbouw bij de Duitse spoorwegen. Het reiscomfort wordt er aanzienlijk door verhoogd. Bovendien nemen de ze extra-vakantietreinen uitsluitend in Nedérland reizigers op, zodat de nachtrust op het buitenlandse traject niet kan worden verstoord door on derweg instappende toeristen, er geen bagageproblemen zijn en de plaats- reserv—ing geldt van het begin tot aan h«t eind vaa de reis. Spoorwagen en reffibureaus »ei wachten, dat het treintoerisme vanuit Ne Ame land, onder mscr dank het grote re effort en de toenSlhende reis lust, ook volgend jaar zottier een Ver dere groei te zien zal geven. De ver wachting is ook, dat de animo voor reizen in voor- en naseizoen groter zal worden. (Van onze Haagse redactie) TAe Uabinette>rnaker is h(j genoemd; een oneerbiedige naam voor een man die bij uitstek respect lijkt af te dwingen: dr. Louis Joseph Maria Beel, vice-president van de Raad van Slate, minister van Staat. De naam Beel is een begrip gewor den, dat in tijden van kabinetscrises als vanzelf opduikt. Toen de kranten begonnen te schrijven over het „ge knutsel" van drs. Sehmelzer, hoorde je op de Haagse tram al gauw zeg gen: Dat moet Beel maar weer op knappen Daar is hij nu, in opdracht van de Koningin mee bezig, hetgeen bewijst, dat een trampassagier soms hetzelf de over staatszaken denkt als een Vorstin. Zo'n politiek begaafde tram reiziger is misschien ook de uitvinder van dat woord „kabinettenmaker". Toch is dr. Beel geen man, die naar populariteit heeft gestreefd. Een zwijgzame, ernstige man, van wie men zich niet kan voorstellen, dat hij ooit lacht. Een man, die de ver persoonlijking lijkt van de onkreuk baarheid: de nauwgezette, strikt loya le dienaar van 's lands zaken. Dr. Beel, die 64 jaar is, kwam in februari in 1945 in de landspolitiek, als minister van Binnenlandse Za ken in het tweede ministerie-Gerbran- dy. Sindsdien keerde hij in ettelijke kabinetten terug; tweemaal als mini ster-president. Zijn gezag groeide met de jaren en waar wijsheid in staatszaken ge- op een foute "itspraaJ' .«n eer ga leis woord wees, antwoordde dr. Beel, tot grote hilariteit: „Ach ja, ik ben ook maar een tokeh!" Toen hem was uitgelegd, dat hij het weer fout deed en dat tokeh een wandhagedis is, terwijl hij wel to tok, dat is een volbloed Europeaan, zou bedoelen, barstte hij in lachen uit. Want het is allerminst waar, dat dr. Beel geen gevoel voor hu mor heeft. Dr. Beel is de man van het eeuwi ge compromis genoemd, en niet he lemaal ten onrechte. Dat blijkt nu weer bij zijn poging het kabinet- Cals te lijmen. Hij kan echter een gordiaanse knoop vastbesloten door hakken, als zijn haarscherpe, sys tematische werkwijze onwrikbaar heeft uitgewezen, dat het moet. boden was, werd een beroep op dr. Beel gedaan, zoals in de moeilijke dagen van de affaire-Greet Hofman, nu tien jaar geleden, toen hij als een van de drie wijze mannen het konink lijk paar terzijde stond. was ook hoge commissaris in Indonesië, een man die letter lijk het woord Linggadjati moeilijk kon uitspreken. Toen een adjudant hem eens, voor de zoveelste keer, Beel staat buiten het dagelijk se politieke bedrijf, maar heeft als lid van de Raad van State, het orgaan dat over concepten van alle wetsontwerpen advies uitbrengt, er toch voortdurend indirect contact mee. Hij is dan ook iedere dag op het Binnenhof, waar hij in een beschei den hoekje onder de zuilengang waar in het toeristenseizoen een souvenirverkoopster met 'n kraam pje staat de deur van de Raad van State binnengaat. Terzijde van de Tweede Kamer, waar de politie ke strijd soms fel woedt. Het is bij na symbolisch. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM „Laten nu degenen, die van het kabinet-Cals af willen, tonen wat z(j waard z(jn door snel een kabinet te vormen, dat vervroegde verkiezingen voorbereidt. Zy hebben als meerderheid het kabinet ten val gebracht, z(j heb ben de samenwerking verbroken z(j mogen niet vluchten voor de verantwoordelijk heid voor hun eigen daden". Dit zei drs. G. M. Nederhorst, voorzitter van de Tweede-Kameriractie van de P.v.d.A., vrijdag op het buitengewone congres van z(jn party In de Ririèrahal te Rotterdam. De grondoorzaak van het voortduren van de kabinetscrisis in Nederland, zo zei drs. Nederhorst, ligt in het feit, dat de K.V.P. weigert te kiezen tussen par tyen, die het met haar motie eens waren en haar vroegere regeringspartners. Dat is een slechte politiek, waarmee men de parlementaire democratie in Nederland grote schade toebrengt. Drs. Sehmelzer is er niet in geslaagd de rechtse achterban van de K.V.P. in toom te houden, zei hij, en daardoor het kabinet-Cals in stand te laten. De P.v.d.A. stond op het standpunt dat, mocht er een breuk in het kabinet ko men, het zou moeten zijn omdat de aan- dere regeringspartijen de gemaakte af spraken niet nakwamen. In de „nacht van Sehmelzer" heeft de K.V.P. kleur moeten bekennen. Het is heel duidelijk wie de brokken heeft gemaakt, aldus de P.v.d.A.-frac- tieleider. Wat gepresenteerd is als een zakeiyk verschil over de dekking van de uitgaven, is in feite de uiting van een groeiend onbehagen in de fractie van de K.V.P., opgejut door rechtse stromingen die nu eindelijk de kans schoon zagen de rest van de fractie voor hun karretje te spannen. Waar stuurt men op het ogenblik op aan?, zo vroeg hij zich af. Met het spook van de inflatie op de achtergrond verlangt men meer dekking door ver vroegde invoering van verhoging van de indirecte belastingen in 1967 en vermin dering van de uitgaven, dat wil zeggen aantasting van het regeringsprogram ma. In een tijd dat alles erop gericht moet zijn de rust te bewaren op het prijzenfront rn de loonbeweging binnen bepaalde grenzen te houden, voert de K.V.P.-fractie een pleidooi voor nieuwe kostenverhogende belastingen in 1967. Dit kan alleen leiden tot hogere loonei sen om de prijsverhogingen te com penseren. „In een tijd, dat zorgvuldig econo misch beleid geboden is", vervolgde de heer Nederhorst, „om te voorkomen dat de op zichzelf gewenste ontspanning op de arbeidsmarkt doorslaat naar een niet te aanvaarden werkloosheid, dringt men aan op verlaging van de overheids uitgaven, terwijl wij sinds Colijn allen weten dat slechts versnelde en ver vroegde regeringsopdrachten het euvel van een zich doorzettende werkloosheid in de kiem weten te smoren. Op een moment, dat eerder gedacht moet wor den aan een voorzichtig expansief be leid, wil men bestedingsbeperking, die, wanneer zij zal worden doorgevoerd, de toenemende werkloosheid tot een werkeBjk problr—n zal maken." ..Wat SchmelSer en de zijnen w "Ven, is voer voor eegrotingstfanatici Vna 't jaar 1930. maar bedreigt de positie van de werknemers. Zoals het de po sitie van de werknemers bedreigt, dat door deze politieke manoeuvre er thans een demissionaire regering is, die met gebonden handen lijdzaam moet toezien hoe ondernemingen wor den gesloten met voorbijgaan van de rechten van de werknemers." Het drama van de VascomlJ toont, volgens drs. Nederhorst, het onrecht, dat in het kapitalisme ligt opgesloten, in alle naaktheid. Meer dan ooit is open heid geboden, voor wat in de particu liere ondernemingen gebeurt. Het halt, dat aan het kabinet-Cals is toegeroepen maakt dat het vraagstuk van de hervor ming van de onderneming voorlopig van de agenda is afgevoerd. „Het program van deze regering", zo vervolgde drs. Nederhorst, „was éen goed program. We waren een heel eind op weg om het te verwezenlijken en wanneer alles goed gegaan was, hadden wij voor 24 mei, de officiële datum van de verkiezingen, de eindstreep gehaald met een resultaat, waarop wij trots hadden mogen zijn." Hoe komt het, zo vroeg hij zich af, dat het kabinet-Cals in zijn kortstondig bestaan toch zoveel moeilijkheden op zijn weg heeft gvonden? Als eerste oorzaak zag hij, dat de gewone kiezer of hij het nu prettig vindt of niet leeft op kort zicht. Hij vraagt vooral naar het waarom van de ongelijke inkomens- en vermogensverdeling. De verandering van deze verdeling zal de inbreng van de P.v.d.A. moeten zijn in elk toekom stig regeringsprogramma. De tweede oorzaak van veel onvrede en veel kritiek, die het kabinet-Cals kwaad heeft gedaan, ligt volgens de heer Nederhorst in het feit dat het pro gramma misschien iets te rationeel was. „Wij hadden met z'n allen onvol doende oog voor het feit dat er in Ne derland de laatste jaren snel iets ver andert." „Onder invloed van de moderne pu bliciteitsmedia worden heilige huisjes afgebroken, worden gezagsdragers hele gewone mensen met menselijke fouten, waar iedereen tegenaan mag schoppen. Wij hebben daar als partij de conse quenties uit te trekken. Dit raakt de verantwoordingsplicht van gezagsdra gers van hoog tot laag, en leidt tot het verlangen naar meer invloed van de burger op het beleid." Uet ka bine* heeft votgens de P.e.d.A.- fraotieleider een grote psychologische fout gemaakt door verhoging van het inkomen van de Kroon op dit moment en op deze wijze aan de orde te stellen. De grondfout zat, volgens hem, in de volstrekt verouderde wijze waarop de positie van het staatshoofd geregeld is, die daardoor volstrekt ondoorzichtig is geworden. De fractie acht het een urgente zaak de regeling van de financiële positie van het staatshoofd op de helling te zetten. Hij achtte het echter politiek een vol strekt te verwerpen zaak de handhaving van de monarchie als zodanig in het ge ding te brengen. Niet alleen is het poli tiek onverstandig, het is ook zeker on juist, aldus drs. Nederhorst. De koningin kwijt zich op voortreffe lijke wijze van haar taak, zei hij. Zo lang dit zo is, is het ook feitelijk on juist hierin verandering te willen bren gen. Dit standpunt staat echter een de mocratische herziening van de positie van het staatshoofd in geen enkel op zicht in de weg. DEN HAAG De Haagse Gouwe straat en omgeving verkeerden gister middag een uur lang in grote spanning, nadat bij het vullen van een tank van een „witte" benzinepomp, door een fout in de apparatuur, benzine in een kelderruimte terecht was gekomen. De damp hiervan verspreidde zich onmid dellijk over 'de omgeving en leverde groot gevaar op. Politie en brandweer haastten zich dan ook om de bewoners en ieder die zich op straat bevond te waarschuwen, gepaard met de lastgeving alle vuren te doven, inclusief sigaren en sigaret ten. Ook het verkeer in de buurt werd stilgelegd. Gelukkig had de brandweer na een uur het ontploffingsgevaar onder de knie. Met behulp van zand, tetra-chloor- koolstof en CO-2 wist de brandweer alle gevaar te bezweren. Om maar niet de geringste kans te lopen, dat een vonk je zou ontstaan, werd bij het oprui men van de overtollige bezine gebruik gemaakt van plastic emmers en ander schepmateriaal van dezelfde kunststof. Het Centraal Instituut voor Christe lijk Sociale Arbeid (C.I.C.S.A.), de Sociale Academie, het Groene en het Oranje-Groene Kruis hebben besloten hun opleidingen voor wijkverpleegsters in Amsterdam te bundelen tot een wijk- opleiding-nieuwe stijl. 0 Op last van ae officier van Justme in Arnhem, is donderdagavond door de rijkspolitie in Zevenaar het Casino aan de Grietstraat, waar het 4-36-spel werd gespeeld, gesloten. De spullen zijn in beslag genomen. Tegen de ploitant en de eigenaar van het spel, de Scheveningse zakenman C. O., werd proces-verbaal opgemaakt vanwege overtreding van de wet op de kansspe len. 0 De gemeente Amersfoort heeft een plan ontworpen voor de verdere uit breiding van het eenrichtingsverkeer in de binnenstad. Burgemeester mr. J. de Widt heeft deze plannen voorgelegd aan het Amersfoortse bedrijfsleven. 0 Na overleg met functionarissen van justitie en politie, hebben Burgemees- en Wethouders van Utrecht een voor dracht opgesteld voor een aanvulling van het tippelverbod. B. en W. schrijven de raad, dat de straatprostitutie in sommige delen van Utrecht de laatste tijd ergerlijke vor men heeft aangenomen. 0 De meervoudige strafkamer van de Utrechtse rechtbank zal dinsdag 15 november de geruchtmakende overval op het kantoor van de Nederlandse Middenstandsbank in IJsselstein behan delen. 0 De P.v.d.A. heeft een goede kans op 27,5 procent van de stemmen bij de volgende verkiezingen. Dit blijkt uit een N.I.P.O.-onderzoek naar de kansen voor de P.v.d.A., dat in okto ber na de kabinetscrisis is verricht. Bij de «verkiezingen voor de Provin ciale Staten, op 23 maart j.l., behaalde de P.v.d.A. ongeveer 23,4 procent van de stemmen. 0 Het Nederlandse telefoonnet telde 30 september j.l. 1.578.269 aanslui tingen tegen 1.553.610 aan het begin van het derde kwartaal. De toeneming met 24.659 (vorig jaar 22.389) werd be reikt door het indienststellen van 50.948 en het opheffen van 26.289 aansluitin gen. Het aantal aanvragen bedroeg in deze periode 59.903; ingetrokken wer den 6.249 aanvragen. De wachtlijst steeg met 2.706 tot 171.186. 0 342 Nederlandse gemeenten subsi diëren de schoolmelkvoorziening op in totaal 5400 scholen, waaronder slechts 200 scholen voor voortgezet on derwijs. Het aantal kinderen, dat van deze gesubsidieerde schoolmelkvoorzie ning profiteert, is in tien jaar tijds, van 1955 tot 1965, gestegen van 350.000 tot 572.000. Blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, werd in de eerste negen maanden van 1966 aan woningen en andere gebouwen (zonder normaal onderhoud en werken van minder dan f 2000) voor een bedrag van f 4,4 miljard geproduceerd tegen f 3,8 miljard in de eerste negen maan den van 1965. 0 De wapenstilstandsdag, die de Bel gen gisteren met een vrije dag vie ren, was voor hen een welkome aanlei ding om een uitstapje naar Nederland te maken. De grensposten rondom de Maastrichtse enclave werden reeds vroeg overstelpt door duizenden auto's, die uit België over de grens kwamen. Mede ten gevolge van het feit, dat het in Maastricht marktdag was, ontston den in het centrum grote verkeersop stoppingen. 0 In het land tussen Maas en Rijn is vrijdag, de elfde dag van de elfd® maand, het carnavalsseizoen 1967 ge opend. In Maastricht, Slttard en tal van andere plaatsen in Limburg en in het aangrenzende Duitse gebied werden bij eenkomsten gehouden met een min of meer feestelijk karakter, georganiseerd door de carnavalsverenigingen. 0 De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft vrijdagmiddag in Breda het bejaardencentrum „Overak- ker" geopend. Tevoren had mgr. De Vet, bisschop van Breda, het centrum ingewijd. De 417de postzegelveiling in het kan toor van makelaar J. L. van Die ten in de Anna Paulownastr. in Den Haag, van 28 november tot 2 decem ber belooft een der grootste te worden, die ooit in Nederland zijn gehouden. Voor de veiling van deze bijzonder zeldzame zegels bestaat in alle landen van Europa grote belangstelling. 0 Zij, die de winter maar een somber en moeilijk door te komen seizoen vinden, kunnen zich nu alvast troosten met de gedachte, dat zaterdag 29 april weer of geen weer, de lente weer in de bollenstreek aanwezig zal zijn in de vorm van het bloemencorso. LEIDEN In Nederland worden thans naar schatting on geveer 700.000 vraaggesprekken per jaar gevoerd door en- quêtrices en enquêteurs van wetensehappeiyke opleidings instituten, de overheid en commerciële bureaus voor markt en opinieonderzoek. Dit aantal zal de komende jaren niet onbelangryk stygen, maar daartegenover staat In de afge lopen jaren, mede door de snelle groei van het aantal t.v.- toestellen, een geringe daling in de bereidheid van het pu bliek een enquêtrice of enquêteur te woord te staan. Dit zei prof. dr. J. J. M. van Tulder, benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de statistische methoden van de socio logie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, gistermiddag in een oratie bij de aanvaarding van zijn ambt. „De huidige generatie van wetensehappeiyke onderzoe kers is, doordat men statistisch leerde denken", aldus prof. Van Tulder, „de betrekkeiyke waarde van kleine steekproe ven gaan inzien. Door de verwerking van het verzamelde materiaal door een computer is voorts het aantal analyse- mogeiykheden sterk uitgebreid. Dit alles heeft tot gevolg, dat vaak omvangryke steek proeven voor het onderzoek nodig zijn, die de behoefte aan vraaggesprekken doet toenemen. Bij een vermeerdering van de aanvragen is het noodzake lijk nieuwe wegen voor de steekproeftrekking te vinden, opdat de basis van het enquêtewerk betrouwbaar biyft", zo zei prof. Van Tulder. Ook de houding van het publiek is een factor, waarop de aandacht zich moet richten. „Thans is de kans, dat by een huishouding of een alleenstaande een enquêtrice of enquêteur komt, gelijk aan 0,2 per jaar. Dit betekent, dat gemiddeld eenmaal in de vyf jaar by iemand wordt aangebeld met het verzoek een vraaggesprek toe te staan. Dit gaat by een toenemende enquêtedruk echter veranderen. In de toekomst zal het zelfs betrekkeiyk vaak voorkomen, dat een bepaald adres in een jaar twee, of meermalen wordt bezocht Het zg. non-response zal daarom de voortdurende aandacht moeten hebben", aldus prof. Van Tulder. Up net partijcongres van de P.v.d.A. in Rotterdam converseerde de ministt van Economische Zaken, tevens de nieuwe socialistische lijstaanvoerder, dr.. J. M. den Uyl, gistermiddag in een wat ongewone houding met senator Vos. Als de grote oliemaatschappijen daar nu maar niet uit opmaken, dat de bewindsman door de knieën is gegaan

De Vallei | 1966 | | pagina 6