Johan Cruyff speelt wel tegen Feyenoord Clay's trainer geeft Williams hoogstens elf ronden Elftallen voor morgen HVC kan morgen de leiding heroveren Forellen in de Vinkeveense plassen DVSA en Candia zullen elkaar de zo nodige punten betwisten Handel schrompelde verder ineen op het Damrak Valse kaartjes voor Ajax-Feyenoord niet in omloop gebracht Drie keer 9-0 in biljartcompetitie Post en Pfenninger wonnen in Gent Belgisch voetbalteam versloeg Frankrijk Ko Prins geschorst voor 2 wedstrijden Amateurrenners door Belgen verslagen Niet eenmaal 13 in toto Veenendalers boksen in voorwedstrijden Twaalf maanden niet in oranje-shirt Hoge transfersom Schaakteam nog steeds op kop TEGENSTRIJDIGHEDEN OP OBLIGATIEMARKT Ongeanimeerd Obligatiemarkt Pagina 7 UTRECHT De KNVB heeft uitspraak gedaan in de „zaak-Cruyff". Na een uitvoerige behandeling maakte de betrokken KNVB-commissie, die be stond uit mr. A. J. A. Lobsteijn (voorzitter) en de leden M. Dronkers (Schie dam), mr. C. Pet (Den Haag), L. J. A. Martens (Venlo) en J. Bronkhorst (Velp) de volgende uitspraak bekend: „De beschuldiging jegens Cruyff was het zich misdragen in houding en gebaar ten aanzien van de scheidsrech ter, waarbij de klap inbegrepen was. In ieder geval achten wij bewezen, dat hij zich in gebaar heeft misdragen door A de verklaring van de scheidsrechter en B de vertoonde filmbeelden. Hij heeft zich niet gedragen gelijk een voet baller betaamt. De commissie staat op het standpunt, dat zij optreedt namens de niet bestaande strafcommissie van de FIFA en heeft dus de maatstaven van de FIFA voor dit soort overtredingen toegepast: het uitsluiten van het spelen van internationale wedstrijden in vertegenwoordigende elftallen voor de tijd van twaalf maanden. Dit houdt dus in, dat Cruyff wel voor Ajax, ook in in ternationale wedstrijden, zal kunnen uitkomen." Chronologisch speelde zich het volgen de af. Tegen half acht begaven de com missieleden zich naar de eerste ver dieping, waar op kamer 21 een „rechts zaal" was geïmproviseerd. Na twintig minuten werden Johan Cruijff, Jaap van Praag en de heer Westrik (als toehoor der) naar binnen geroepen. Daar kwa men zij voor een verrassing te staan. De voorzitter van de strafcommissie deelde mee, dat hij ook het natrappen door Cruijff en het wangedrag van deze speler in het geding wilde brengen. Er ontstond een crisis. De heer Van Praag, die als verdediger van Cruijff optrad, zei dat hij deze toevoeging niet accep teerde en vroeg (en verkreeg) schorsing van de bijeenkomst. Terwijl de commissie op kamer 21 overleg pleegde, gingen Cruijff en de dagelijkse bestuurders beneden in een hoekje van het café in conclaaf. Uiter aard wilden de talrijke persfotografen hier wel een plaatje schieten, hetgeen door de heer Van Praag werd afgeweerd onder de opmerking: „Als het zo door gaat, laat ik het hotel ontruimen". Hij wilde de deur sluiten. Maar de bedrijfs leider maakte hem erop attent, dat iedereen toegang heeft tot de zaak en het incidentje werd bijgelegd. De heer Van Praag: „Als ze vast houden aan de uitgebreide aanklacht, vraag ik de scheidsrechter uit Leipzig te laten overkomen. In zijn rapport wordt alléén over slaan gesproken". Later bleek, dat dit rapport niet bij de commissie bekend wais. Men had alleen de beschikking over een aantekening (over slaan) op het wedstrijdformulier. Na een half uur kwamen de partijen ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft redenen om aan te nemen, dat er geen valse entreekaartjes voor de voetbalwedstrijd Ajax - Feyenoord, zondag a.s. in Amsterdam, bij voetbal liefhebbers terecht zijn gekomen. Bij de verhoren heeft de koopman B. V. (34 jaar), afkomstig uit Rotterdam, verklaard dat de eigenaar van de Rot terdamse drukkerij, W. A. N. L. (20 jaar) in zijn opdracht heeft gewerkt. Bij zijn arrestatie in de nacht van woensdag op donderdag was de koop man in het bezit van ongeveer honderd kaartjes. Verder verklaarde hij, dat hij 600 andere, nog niet volledig afge werkt, direct in de Coolhaven in Rot terdam heeft gegooid, toen hij hoorde, dat de Amsterdamse politie op de hoogte was van de vervalsingen. VEENENDAAL Dinsdag- en don derdagavond werd in Veenendaal en omgeving de biljartcompetitie van het district Veenendaal van de KNBB voort gezet. In Leerdam eindigde de ontmoe ting Kunstmin 2 - Driehoek 1 in een 5-2 overwinning voor het team van Kunstmin. Het waren Theunissen en C. Soomer, die tot winst kwamen, ter wijl men ook nog een extra winstpunt verdiende. De tegenpunten van Drie hoek uit Rhenen kwamen op naam van J. van Baaren. Donderdagavond hadden in de C 4- klasse, Poule 1, vier wedstrijden plaats. In Eist eindigde de ontmoeting Sport- lust 2 - Duurstede 2 in een 6-3 zege voor Sportlust. De punten verdienden A. van Leth en W. Bergeyk met winst, terwijl een gelijk spel van B. van En gelenburg en een extra matchpunt het totaal op 6 brachten. In Leersum speelden Excelsior 5 en Taveerne 1 uit Veenendaal tegen el kaar. Taveerne moest met een 9-0 ne derlaag genoegen nemen. Goedebuuren, Van den Heuvel, Vieleers en Dekker wonnen alle vier hun partij, terwijl Ifeïf extra matchpunt het totaal op 9 bracht. In Rhenen ontving Driehoek 3 LBV 2 uit Leersum. De ontmoeting eindigde in een 9-0 overwinning voor de Rhene- naren. G. Opperman, G. H. Opperman, G. E. Opperman en A. Verbeek wonnen hun partijen. Een extra matchpunt bracht het totaal op 9. In Eist had donderdagavond nog een biljartwedstrijd plaats. Morgenster 2 was gastheer van Driehoek 2 uit Rhe nen. De ontmoeting werd door de El- stenaren met 9-0 gewonne. Voor de winstpunten zorgden F. G. Jansen, J. P. van de Klift, J. Wildeman en B. van Zomeren. Een extra matchpunt bracht het totaal op 9. GENT Peter Post en zijn Zwitserse koppelgenoot Fritz Pfenninger zijn vrij dag in het sportpaleis van Gent Euro pees kampioen k l'americaine geworden. Het duo legde de 100 km af in 2 uur 6 minuten en 20,4 seconden. De Duitsers Oldenburg en Renz wer- met een ronde achterstand tweede, ter wijl de Belgisch/Deense combinatie De- loof/Eugen met twee ronden achter stand beslag legde op de derde plaats. Post en Pfenninger namen na vijftig minuten rijden een ronde voorsprong, waarna ze niet meer serieus bedreigd u/orHon weer tot elkaar. De commissie verklaar de zich bereid alleen over het vermeen de slaan te zullen praten en de verhoren begonnen. Bondscoach Georg Kessler, was slechts kort in kamer 21 en kwam spoedig afscheid nemen. Maar tenslotte waren alle overige bij het onderzoek be trokken personen binnen en werd een kort stukje film afgedraaid, opgenomen door de N.T.S. Eerst op normale snel heid en vervolgens vier of wel vijf keer in slow motion. Volgens N.T.S.-opera- teur Alberts was duidelijk te zien, dat Cruijff de scheidsrechter niét had ge slagen. Duidelijk opgeluchter dan eerder in de avond kwamen tenslotte Cruyff, de Ajax-bestuurders en de getuigen weer naar buiten. „Ik heb ook nog gesteld, dat Cruijff vier dagen bij de K.N.V.B. in dienst was en niet bij Ajax. Mocht men willen straffen, dan ook alleen voor de K.N.V.B. en niet ten nadele van Ajax", aldus Jaap van Praag. En toen was het wachten op het oordeel van de commissie. Het moment, waarop Cruijff het veld verliet in de interland Nederland Tsjecho-Slowakije. Het betekende een wegzenden voor een jaar. HOUSTON. Angelo Dundee, de trainer van Cassius Clay, is ervan over tuigd, dat de wereldkampioen maandag avond, wanneer hij in het Astrodrome van Houston zijn wereldtitel in het zwaargewicht verdedigt, zyn uitdager Cleveland Williams knock out zal slaan. „Wy weten, dat het een zwaar gevecht wordt", verklaarde Dundee vrijdagavond. „Clay ziet in Williams een zeker zo ge vaarlijke tegenstander als Sonny Liston destijds was. De uitdager steekt in een uitstekende vorm, ik reken er dan ook op, dat het gevecht zeker acht, negen of tien ronden duurt, doch op zijn hoogst elf. En uiteraard wint Clay." Dundee vergat echter te vertellen, dat Cassius Clay Liston, toen hij hem voor de eerste keer ontmoette, een bijzonder gemakkelijk doelwit vond. Clay werd in februari 1964 in Miami Beach wereld kampioen toen Liston na de zesde ronde niet meer uit zijn hoek kwam. Rui.n een jaar later, in mei 1965, versloeg Clay in een revanchewedstrijd Liston opnieuw, nu echter door een knock out in de eer ste ronde. Clay's trainer verklaarde verder, dat de wereldkampioen zijn gebruikelijke strijdwijzen zou volgen: voortdurend met een linkse directe de tegenstander afstoppen, achteruit boksen en stoten ontwijken en op het juiste moment in de aanval gaan om het gevecht af te maken. Hugh Benbow, de Amerikaanse miljo nair, die vier jaar geleden voor 20.000 dollar het contract van Cleveland Wil liams overnam en daarna de bokser op zijn farm te werk stelde, heeft gezegd, dat Williams direct vanaf het begin in de aanval zou gaan om een snelle knock out te forceren. Voor Dundee leverde dit geen problemen op: „Dat is voor ons al leen maar prettig. Wij weten hoe zo'n type bokser bestreden moet worden." Benbow, rijk geworden in de olie van Texas, heeft in ieder geval al één over winning op Clay behaald. De manager van Williams, die gezien zijn uitlatingen van de laatste dagen bepaald niet op zijn mond is gevallen, heeft Clay er in ieder geval weer toe verleid, om zich in versvorm over een gevecht uit te druk ken. De wereldkampioen had namelijk zijn gewoonte, om de afloop van het ge vecht op rijm aan te kondigen, enkele maanden geleden definitief verlaten. Vrijdagavond, toen hij zijn laatste trai ning afsloot, vergastte Clay het publiek op het volgende fraaie vers: „Tot Benbow het zwijgen verbrak zag ik Williams in de vijfde als wrak. Nu ben ik niet langer tevree voor hij knock out gaat in twee." De 24-jarige Cassius Clay, die dit jaar zijn titel met succes verdedigde tegen de Canadese George Chuvalo (gewon nen op punten), Henry Cooper (opgave zesde ronde), Brian London (knock out derde ronde) en Karl Mildenberger (op gave twaalfde ronde), is negen jaar jon ger dan Cleveland Williams. Williams, die voor de helft Indiaans bloed in de aderen heeft, was twee jaar geleden voor het laatst in het wereldnieuws toen hij door een politieman bij een twist over een verkeersovertreding in de buik werd geschoten. Tijdens de operaties in het ziekenhuis was Williams driemaal kli nisch dood, maar de doktoren slaagden er telkens weer in het hart op gang te brengen. De uitdager is hoewel hij nog steeds een kogel in het lichaam heeft volledig hersteld en lijkt sterker dan ooit tevoren. De fans van Williams verwach ten, dat Clay knock out zal gaan op de gevreesde linkse hoek van hun favoriet, die van de 71 gevechten, welke hij tot nu toe leverde, er liefst 51 door k.o. won. BRUSSEL. Hét Belgische voetbal elftal heeft vrijdagmiddag in het Heysel- stadion van Brussel met 21 gewon nen van Frankrijk. Alle doelpunten wer den na de rust gescoord. De wedstrijd werd gespeeld voor groep 7 van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams, waar in naast België en Frankrijk ook Luxem burg en Polen uitkomen. SHEFFIELD De Engelse eerste- divisieclub Sheffield Wednesday heeft gisteren een bedrag van 70.000 pond sterling (ca. 700.000 gulden) voor de 25-jarige middenvoor van Stoke City, John Ritchie, op tafel gelegd. Ritchie is de tweede speler van formaat, die Stoke City, tweede in de eerste divisie, binnen een tijdsbestek van enkele we ken van de hand doet. In oktober deed men John Woodward voor 30.000 pond sterling (ca. 300.000 gulden) aan Aston Villa over. De prijs van 700.000 gulden, die voor Ritchie werd bedongen, bete kent een mooie winstsom voor Stoke City. Vijf jaar geleden betaalde men 25.000 gulden voor Ritchie. DEN HAAG De strafcommissie van de K.N.V.B. heeft de Ajax-speler Ko Prins voor twee wedstrijden geschorst. Trainer Rinus Michels zal dus zeker niet over Prins kunnen beschikken voor de wedstrijd Ajax-Feyenoord. Prins werd geschorst naar aanleiding van de officiële waarschuwing, die hij het afgelopen weekeinde kreeg tijdens de wedstrijd Ajax 2Volendam 2 wegens het zich bij herhaling bemoeien met de leiding. Niet opgesteld wordt aanvoerder Frits Soetekouw, die weliswaar is hersteld van een blessure, maar door trainer Michels niet zal worden opgeroepen. Michels acht het te riskant Soetekouw na een afwezig heid van zes weken direct in het eerste op te stellen. Het hangt van de uitspraak van de straf commissie af of Johan Cruyff wel of niet kan worden opgesteld: vanavond: vrijdagavond valt te Utrecht de beslis sing. GENT Een Nederlandse amateur wielerploeg heeft vrijdagmiddag in het sportpaleis van Gent een nederlaag ge leden (84) tegen België. De wedstrijd werd beslist in vier onderdelen: de sprint, een juntenrace, een ploegachter volging over vier kilometer en een 1 km- tijdrit. Op alle onderdelen toonden de Belgen zich het sterkste. In de ploeg achtervolging werd Nederland na 2 minuten en 28,5 sec. ingelopen. In de tijdrit bleken de Belgen 0,1 sec. sneller: 1.01.6 en 1.01.7. VEENENDAAL (uit) WAS: Het elftal van Veenendaal zal er waar schijnlijk morgen net zo uit zien als veertien dagen geleden tegen KDS. Al leen zal Wim Derksen, geblesseerd in genoemde wedstrijd niet meedoen. Doel A. Blankespoor; achter: A. Muller, K. Gerritsen en P. van Soest. Midden: G. Heykamp en H. Stuivenberg. Voor: NN, K. Henzen, H .Imbos, D. van Dijk en T. Heykamp. DVSA (thuis CANDIA '66: Doel J.A. C. Veenhof; J. D. Buis, E. A. van Vie- gen, en P. C. Drost. Midden: J. van Esterik en E. v. d. Water. Voor: J. M. van de Pol, G. Breeschoten, C. van Ommeren en G. Brinkman. CANDIA '66 (uit) DVSA: Doel Vee nendaal; achter: L. v. d. Berg, Baal, J. P. van Beek. Midden: H. Evers en h. eibers. Voor: G. varv Esterik, J. Ei bers, J. Mol en G. v. Veenendaal. ORANJE WIT (thuis)—ODIN: Doel: C. van Rotterdam; achter: A. Takken, De Vries en Haisch. Midden: J. van Rijn en K. van Burken. Voor: H. Slok, R. Lit, S. van Veenendaal, T. Drost en H. C. Bos. SCHERPENZEEL (uit)—UNITAS: Doel: G. van Geel; achter: H. Schip per, H. Veldhuizen en G. Tins. Midden: M. T. Lauwers én H. Hoefakker. Voor: Vermeulen, W. Vonk, F. Rebergen, Van de Broek en Wagensveld. UNITAS (thuis) - SCHERPENZEEL: Uit de volgende twaalf spelers zal het elftal samengesteld worden: T. Brekel- mans, K. Drost, H. van de Broek, W. van de Haar, G. van Kessel, A. van Ojik, H. Christiaans, W. Romijn, R. Mering, J. Corjanus, D. Nuiten en H. Meulenbroek. I)e afgelopen zondag is voor HVC be paald niet ongunstig geweest, want con current FC VVV verspeelde de halve winst, terwijl Roda JC beide punten moest afstaan. Alleen Haarlem en For- tuna VI. namen geen enkel risico en veroverden de volle buit. Met een punt achterstand, maar met een wedstrijd minder gespeeld, staat de Amersfoort- se ploeg nu achter Haarlem en FC VVV op de derde plaats. Zondag gaan de Amersfoorters op be zoek bij Limburgia en dat zal een bij zonder moeilijke wedstrijd worden. Sla gen zij erin de volle winst te verove ren, dan passeren ze op de ranglijst Haarlem, dat een vrije dag heeft. Hoe de positie t»o.v. FC VVV zal zijn valt moeilijk te voorspellen. Er moet even wel op worden gerekend, dat FC VVV het tegen Willielmina wel zal klaren. Wageningen, dat zo prachtig in op mars was, zag zijn rush naar de kop groep wreed verstoord door NO AD, maar de huidige positie op de ranglijst biedt nog alle mogelijkheden. Op „de berg" moet een goed resultaat tegen Tubantia mogelijk zijn. Roda JC en Fortuna VI. gaan elkaar in het Zuidlimburgse bekampen en dat betekent, dat de overige gegadigden voor de bovenste plaatsen altijd voor deel hebben, hoe ook de afloop van het duel zal uitvallen. We houden het op een gelijk spel. Veendam zal tegen HDVS in Schie dam alle moeite hebben om zijn goede mogelijkheden te behouden. Betere mo- gelijkheden zijn er voor De Baronie i de uitwedstrijd tegen Zwolse Boys ei voor PEC in de uitwedstrijd tegen Hil versum. ZFC en Excelsior proberen el kaar de voet dwars te zetten in hun po gingen aansluiting met de koplopers te behouden. Helmondia '55-SC Gooiland en NOAD- EDO bieden grote kans op puntenver delingen. AGOVV tenslotte moet in Apeldoorn over Heerenveen de baas kunnen blijven. Eredivisie. In de eredivisie is alle aandacht ge richt op de topontmoeting tussen Ajax en Feyenoord. Al weken lang wordt over deze wedstrijd gesproken en na de „rel" tussen beidé verenigingen is de spanning tot het maximum gestegen. Het is bijzonder moeilijk een progno se omtrent de uitslag te doen. De op stellingen van beide ploegen wor den pas laat bekend gemaakt. Feye noord hoopt zowel Moulijn als Jansen te kunnen opstellen. Hun blessures ge nezen sneller, dan men heeft durven hopen. Bij Ajax kampt men eveneens met een aantal onzekerheden. Hoe het ook zij, het is wel zeker, dat er in het Ajax-stadion een felle strijd zal worden geleverd. De Amsterdammers zijn licht favoriet, maar.... Feyenoord is gebrand op een overwinning en heeft o.i. meer „cup-mentaliteit" dan de thuisclub. Sparta zal vermoedelijk de aanslui ting met beide koplopers wel weten te behouden via een overwinning op NAC en het iets verder terug liggende ADO blijft bij via een zege op Willem II. In toto-stijl zien we voorts de volgen de uitslagen: GVAV-Go Ahead 3, For tuna '54-DOS 3, Xerxes-PSV 3, Ellnk- wijk-Sittardia 2, FC Twente-MVV 1. Telstar-DWS 3. VINKE VEEN. Met het uitzetten van 3330 regenboogforellen in de Vin keveense Plassen is gistermorgen een begin gemaakt met de invoering van deze vissoort, die behalve in Zuid-Lim burg vrijwel geheel uit ons land was verdwenen. Dit gebeurde in opdracht van de Weesper hengelaarsbond in sa menwerking met de Amsterdamse ver eniging. De vissen zijn afkomstig uit de Jut- landse kwekerijen in Denemarken en zijn per vrachtauto aangevoerd. De kosten van dit project, die gezamenlijk worden gedragen door de Weesper Hengelaarsbond en de Organisatie tot Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) bedragen 2650 gulden. Als voor waarde voor de subsidie heeft de OVB gesteld, dat iedere hengelaar de mel dingsplicht, heeft, wanneer hij een fo rel vangt. De Vinkeveense Plassen zijn gepacht door de Weesper Hengelaars bond. Het ligt in de bedoeling van de ini tiatiefnemer, de heer W. Koolwijk uit Amsterdam, om nog meer forellen in Nederland uit te zetten. Hij acht de levenskansen van deze vissoort zeer groot, omdat er voldoende helder en zuurstofrijk water in Nederland aan wezig is. Een functionaris van de OVB, die ter plaatse aanwezig was om de vis te keuren, achtte de kans aanwe zig, dat de forel zich hier niet zal kun nen voortplanten bij gebrek aan de ge schikte bodemsoort. Hij noemde het initiatief van de heer Koolwijk echter een nuttig experiment. VEENENDAAL Evenals vandaag zullen ook morgen enkele belangrijke ontmoetingen uitgevochten moeten wor den. In Amerongen zal Candia '66 op bezoek gaan. Een streekderby dus. Hoe de uitslag ook moge zijn, de penning meester zal in ieder geval hopen, dat het morgen weer goed is. Veenendaal gaat naar IJsselstein om WIJ te bekampen. WIJ staat op het ogenblik in de mid denmoot en zal dus niet zonder slag of stoot te overwinnen zyn. De Veenenda- lers toonden in hun laatste wedstrijd te gen koploper KDS een goede partij voetbal te kunnen leveren. De wedstryd werd dan ook In hun voordeel beslist. Het is voor Veenendaal nu slechts zaak, om met dezelfde instelling als tegen KDS in het veld te komen. „Wie doet ons wat?" is altyd een gevaarlyke uit spraak geweest. Ook in de UPVB een streekderby. Unitas al een geruime tijd van slag, zal in het sportpark „Panhuis" Scherpenzeel ont vangen. Unitas zal zich tot het uiterste inspannen. Voor het moreel heeft het een zege nodig. Het zal echter moeilyk zijn tegen de gasten uit Scherpenzeel. Oranje Wit ontmoet in het Sportpark in Eist, Odin. Odin draait goed mee. De Elstenaren zulen hard voor een of meer punten moeten vechten. WIJ—Veenendaal. Met dezelfde inzet, als die welke Veenendaal tegen koploper KDS tentoonspreidde, moet ook tegen WIJ tot winst te komen zyn. Er zijn vele gegadigden in deze vierde klasse, die graag naar de derde klas willen en die daarvoor ook wel de capa citeiten bezitten. WIJ staat op slechts drie punten achterstand van de koplo pers Veenendaal, Amsvorde en KDS. Veenendaal 8—12; WIJ 8—9. In Amerongen zal de streekderby DVSACandia '66 plaats vinden. Can dia doet alle mogelijke moeite om niet te veel bij de kopgroep achter te komen. Het lukt echter niet zo best. Ook DVSA probeert uit de onderste regionen te komen. Beide ploegen hebben de punten dus hard nodig. Spanning waarschijnlijk voldoende. Winst voor Candia '66, dach ten wij, na de niet al te grote nederlaag tegen een van de koplopers, t.w. Ams vorde. Candia '66 8—5; DVSA 8—4. Om half drie is in het Sportpark een belangrijke wedstrijd. Scherpenzeel zal trachten door een zege op Unitas in de kopgroep te blijven, terwijl Unitas door een zege uit de gevarenzone wil probe ren te komen. Scherpenzeel 911; RK Unitas 94. In Eist de ontmoeting Oranje Wit Odin. De Elstenaren zullen, zoals reeds gezegd, hard moeten vechten voor pun- tenwinst tegen de Utrechtse ploeg. Eni ge winst lijkt ons echter wel mogelijk. Odin 8—10; Oranje Wit 9—7. ADVERTENTIE MEESTERWERKEN VEENENDAAL Zondagavond zul len de 19-jarige S. Gerritsen (half- zwaargewicht) en de 23-jarige H. van de Weerdhof (halfweltergewicht), bei den wonende in Veenendaal, deelnemen aan de voorwedstrijden van de Ooste lijke Bokskampioenschappen, te houden in Nijmegen. De finales zullen volgen de week zondag, eveneens in Nijmegen, plaats hebben. Willy Alberti, lid van de „Club van 17 oktober", wilde graag meteen pro-1 beren een forel aan de haak te slaan. DEN HAAG. De cijfers van sport - toto 18 van het afgelopen weekeinde zijn: Aantal deelnemers 658.941; bruto-inleg f 908.836,80; prijzenbedrag f 299.916, Ie prijs f 164.953,80, geen meldingen; 2e prijs f 89.974,80 plus f 109.969,20 (2/3 van le prijs) is totaal f 199.944,Aan tal meldingen 17, dat is bruto-opbrengst per kolom f 11.761,40. 3e prijs f 44.987,40 plus f 54,984,60 (1/3 van le prijs) is totaal f 99.972, Aantal meldingen 147, waarvan 1 met 2 kolommen. Bruto-opbrengst per kolom f 675,50. HAVANNA De Russen hebben er in toegestemd de 4-0 overwinning, die zij zaterdag jl. reglementair boekten op de Verenigde Staten, omdat Bobby Fi sher weigerde te spelen op de Joodse rustdag en zijn teamgenoten zich even eens terugtrokken, ongedaan te maken. Besloten werd de ontmoeting op een ander tijdstip te houden. In groep B (15e t/m 28e plaats) heeft Nederland met 15 '4 punt nog steeds de leiding, gevolgd door Oosten rijk met 13(4 en Columbia en Polen op een gedeelde derde plaats met elk 18 punt. Het Nederlandse team kwam tot een voorlopige 1-1-stand tegen België. Twee partijen werden afgebroken. (Door onze economische medewerker) AMSTERDAM. De effectenbezitter beleeft weinig plezier aan de beurs. Schier dagelijks lopen de koersen te rug, waarbij wij hoogstens een uitzon dering voor de internationale fondsen kunnen maken. Erger is nog, dat die koersdaling gepaard gaat met een steeds kleinere handel. De lust om te kopen en te verkopen wordt dus steeds kleiner. De tijd, dat er dagelijks f 2 miljoen aandelen nominaal werd omge zet op zichzelf al een zeer geringe handel ligt al weer achter ons. Maandag begon met f 1,64 miljoen, dinsdag volgde met f 1,59 miljoen en woensdag bracht het niet verder dan f 1,44 miljoen. Dit zijn toch wel duide lijke tekenen aan de wand, dat de ef fectenbezitter de moed geheel heeft la ten zakken. Hij is langzamerhand in een angst psychose gekomen, dat wij economisch achteruit draaien. De voortslepende ka-, binetscrisis, het bericht dat het tekort opde betalingsbalans veel groter is dan oorspronkelijk was verwacht en vooral de met grote koppen aangekon digde ontslagen her en der in den lan de versterken de twijfel aan de ge zondheid van onze economie. Wij kunnen die somberheid niet de len. Inderdaad, die ontslagen, bedrijfs sluitingen en inkrimpingen liegen er niet om. Maar als die gevalllen nauw keurig bekeken worden, dan blijken er altijd bijzondere oorzaken te zijn ge weest: verouderd bedrijf, slechte lei ding, gebrek aan kapitaal, te smalle orderbasis, inefficiënte bedrijfsvoe ring, te hoge kosten waardoor fusie on vermijdelijk was. Door de dalende in voerrechten op de Euromarkt en door de bestedingsbeperkende maatrege len van de regering wordt het onder nemen moeilijker. De zwakke plekken komen nu bloot te liggen en verschil lende van die aan de rand levende be- drijvèn moeten thans de strijd opgeven of hun activiteiteninkrimpen. Sociaal gezien, is dit voor de werknemers uiteraard heel erg. Deze teruggang zien wij beslist niet op het hele front. Vele bedrijven kun nen zich niet alleen volledig handha ven, maar weten ook nog hun winst op te voeren. En dat niettegenstaande de voortdurend stijgende kosten. Dit is al leen mogelijk als efficiencymaatrege len voor tegenwicht zorgen en als de omzet verder kan worden opgevoerd. Een mooi voorbeeld gaf Unilever de ze week. In het eerste kwartaal was de netto-winst nog 9,4 pet. naar bene den gegaan. In het eerste halfjaar was de situatie al iets beter geworden, waardoor de totale winstdaling zich be perkte tot 4,7 pet. Het derde kwartaal heeft die daling weggewerkt. De netto winst steeg toen f 18 miljoen, waar door er in negen maanden van dit jaar een totale netto-winst van f 492 miljoen werd geboekt tegen f 490 mil joen in dezelfde periode van 1965. Even belangrijk is, dat de winstmarge door de scherpe kostenbewaking ten opzich te van vorig jaar iets kon worden ver beterd. Het is geen wonder, dat de beurs dit bericht donderdag beloonde met een koersverbetering van f 1,60 tot f 80,60. De week eindigde op f 81,80, terwijl het vorige week vrijdag f 77,30 was. De overige internationale fondsen konden zich ook redelijk handhaven. Daar heeft natuurlijk aan meegewerkt, dat er geen dringend Amerikaans aan bod was. Maandag was er zelfs een lichte vraag voor Zwitserse rekening. Hierdoor kon Koninklijke Olie rondom f 132 blijven cirkelen en Philips rond om f 82. AKU moest eind vorige week een aderlating van f 4 incasseren op 't bericht van het korter werken in Em- men. Deze week gebeurde er weinig met de koers, waardoor die dicht in de buurt van de f 57 bleef. In de scheepvaarthoek was de stemming echter niet best. De koers dalingen bleven beperkt dat is al tijd in deze hoek maar zij waren toch veelbetekenend. KNSM zakte van vrijdag tot donderdag van 77 tot 72 (gisteren 72), Mij. Nederland van 113 tot 107 (gisteren 107) en Van Om meren van 162(4 tot 135 (gisteren 156). In de lokale sector was de stemming zonder meer ongeanimeerd. Hier wa ren de verliezen ook het duidelijkste en de winsten op de vingers van een hand te tellen. Het is ondoenlijk om alle ver liezen op te sommen. Voor de vuist weg noemen wij Hollandsche Beton, Ver. Bedr. Bredero, Thomassen en Drijver, Scholten Honig, American Ho tel, Norit, Bols, Geveke, Brocades, Kon. Zout, Ford, Emba, Indoheem. Er waren ook weer de nodige laatkoersen bij: een bewijs te meer, dat de koop lust op het nulpunt was beland. Door de bedrijfsberichten weten wij, dat Ver. Bedr. Bredero op een onver anderd resultaat rekenen (1965 was juist een goed jaar), zodat de aandeel houder niet mag mopperen. Bij Han delsonderneming Technische Unie wordt eveneens op een bevredigend 1966 gerekend. Ook bij de Handels compagnie denkt men aan gelijke re sultaten. Bij Transformatorenfabriek Willem Smit kon de omzet wel worden opgevoerd, maar dit was toch niet vol doende om de kostenstijging te dekken. Het dividend blijft echter op 13 pet. gehandhaafd. Bij de Technische Onder neming Geveke zijn de resultaten in de eerste negen maanden gelijk aan vorig jaar, al wordt de druk van de kosten zwaarder. Wij kunnen uit deze berichten en ook uit die van vorige weken alleen maar concluderen, dat het beslist niet zo is, dat het over de hele linie van ons bedrijfsleven slechter gaat. In de meeste gevallen zijn de resultaten on geveer gelijk aan die van vorig jaar, de kostenstijgingen ten spijt. Of dit ook zal resulteren in gelijke dividen den, moeten wij afwachten. Bij het be palen daarvan kan de liquiditeit in het komende voorjaar een belangrijke rol spelen. Een uitkering ten dele in aandelen zou wel lucht kunnen geven, maar het is de vraag of de beurs dit op prijs zou stellen. Veelal worden deze stock dividenden verkocht en dat zou een ex tra-druk op de markt uitoefenen. Op 't ogenblik moet de beurs van stockdivi denden althans niets hebben. Dagra geeft onveranderd 8 pet., waarvan 5 pet. als agiobonus. De koers zakte van vrijdag tot donderdag van 192(4 tot 169. En nu de obligatiemarkt. De 7 1/4 lening van de Gasunie, uitgegeven te gen 99(4, is een groot succes gewor den. Er moest een belangrijke reduc tie op de inschrijvingen worden toege past. Dit wil overigens niet zeggen, dat kleine inschrijvers niets hebben gekre gen. De grote banken plegen die klei ne inschrijvers wel tevreden te stellen. Uit dit succes zouden wij dus kun nen opmaken, dat er genoeg geld be schikbaar is, maar de 7(4 pet. lening van het Bejaardentehuis Katwijk is in feite mislukt, omdat de inschrijvingen voor 100 pet. werden toegewezen. On danks de hogere rente en de lagere koers van 98, hadden de geldbezitters hier .plotseling geen zin meer in. Er zijn kennelijk achter elkaar te veel kerkelijke- en bejaardentehuizenle- ningen geweest, leningen die het na tuurlijk in standing en verhandelbaar heid niet halen bij de leningen van de bekende instellingen. Wij zijn in dit verband zeer be nieuwd hoe de nieuwe 7(4 pet. lening met de koers van 98 van de Groninger Industriële Crediet Bank zal worden ontvangen. Er zitten overigens nog meer, zij het dan bekende, kandidaten in de wachtkamer: Schiphol, Mobil Oil en Bank voor Nederlandse Ge meenten hebben geld nodig en wach ten hun beurt af. i

De Vallei | 1966 | | pagina 7