Max Tailleurs .Doofpot' gaat onder de hamer ARAM De Gouden Cobra I Dick Gregory naar Noord-Vietnam „Eelektra" in première bij Ned. Opera „The Riverside Seven" wonnen jazzconcours Lady Sarah Churchill weer getrouwd UIT DE KERKEN Scheepvaartberichten „Uitverkoop wegens opheffing" VANAVOND orgen Benoemt Bij de N.M.B. is het goed sparen. De bank waar u zich thuis voelt! TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2 MAANDAG 14 NOVEMBER 1966 Hierop omhelst ze de vorstin, naar deze haar man meedeelt, „allerhar telijkst", en verzuimt niet wegens de gelijkenis van Johanna met haar overleden broeder een paar tranen te plengen ter nagedachtenis aan wij len de bruidegom. Sophie heeft intussen de tijd gehad om de heerseres met nieuwsgierige blikken op te nemen. „Ik moet zeg gen," schrijft ze dertig jaar later, „dat je haar niet voor 't eerst kon zien zonder verrast te zijn door haar schoonheid en haar majestueus voor komen." Meer niet? Ze wil het zich niet herinneren. Er is een lange tijd ver streken tussen de eerste indruk en het opschrijven hiervan, en er is veel gebeurd in die tijd, ook veel kwaad. De latere Catharina wil niet bekennen, dat ze bij de eerste aanblik van Elizabeth niet alleen verrast was door haar schoonheid, maar dat ze tevens in de stralende, met juwelen behangen vrouw, voor wie alle hove lingen zich deemoedig bogen, in de ze zegerijke overweldigster, deze heerseres over miljoenen mensen, in deze vrouw die van geen enkele man het eigendom was en die regeerde over alle mannen in haar omgeving, niet meer en niet minder zag dan de verpersoonlijking van al haar eigen verlangens en begeerten haar Ideaal. Hoofdstuk 3 Zeventien jaar lang zal Sophie in de schaduw van Elisabeth moeten le ven; en pas als ze daaruit op de voor grond treedt, zal blijken, dat ze haar 'voorbeeld een geweldig stuk boven het hoofd gegroeid is. Maar het ka rakter van de latere Catharina draagt onuitwisbaar de sporen van Elisa beths persoonlijkheid. Ze vertoont veel meer gelijkenis met Elisabeth dan met haar eigen moeder, van Eli sabeth heeft ze veel meer geleerd dan van mamsel Cardel en alle andere leermeesters uit haar jeugd bij el kaar. Ze leert het niet doelbewust, het is een onbewuste aanpassing bij alles wat haar in Elisazeth bevalt en wat in Elisabeth het meest in het oog springt: het Russische. Elisabeth Petrowna is Russin in hart en nieren. Ze is de dochter van de grootste Russische tsaar en een eenvoudige soldatevrouw, in haar aderen is het bloed der Romanows verenigd met dat van het primitieve Russische volk is de Russische na tuur in al zijn breedten, al zijn hoog ten en dieptepunten aanwezig. Aan de ene kant is ze heerszuchtig, despo tisch en wreed aan de andere kant goedmoedig, opgewekt en eenvoudig. Ze is verdorven en kwezelachtig, lichtgelovig en wantrouwig, van een spontane grobtmoedigheid en een al- lerkleinburgerlijkste ijdelheid, ze wordt gemakkelijk tot diepe harts tochtelijke deelneming geroerd en even gemakkelijk tot de meest valse kwaadaardigheid ontstemd, ze kan soms verrukkelijk bedrijvig zijn om het volgende ogenblik te vervallen tot een apathische vadsigheid ze is een vrouw vol tegenstrijdigheden, een speelbal van haar heftige en wispel turige stemmingen, gemakkelijk in de omgang en volmaakt onbereken baar. Ze is Russin in hart en nieren, maar ook vrouw in hart en nieren, ze heeft alle zwakheden die doorgaans voor polemiek is hier geen plaats als vrouwelijk worden aange merkt: en dat is het meest kenmer kende verschil tussen haar en de la tere Catharina. Elisabeth was acht jaar toen haar ouders wettelijk trouwden; ze werd met uiterste zorg opgevoed want haar vader had het in zijn hoofd gezet haar uit te huwelijken aan de Franse dauphin, de latere Louis XV. Ze leer de vloeiend Frans spreken, maar ze vond ertussendoor ook tijd om op de binnenplaatsen van de kazernes, waar ze haar hele leven het liefst vertoefde, het platte Russisch van de militairen te bezigen. Ze kon voor treffelijk dansen maar nog veel beter paardrijden, ze wist zich onberispe lijk welvoeglijk te gedragen, maar er waren heel wat gelegenheden waarbij ze die welvoeglijkheid vergat. Toen het Franse huwelijksplan in duigen gevallen was, verloofde ze zich met de Bisschop van Luebeck de broer van de vorstin van Zerbst die een paar weken voor de bruiloft aan de pokken stierf. Het is heel goed mogelijk dat ze hem werkelijk heeft liefgehad en eerlijk over hem heeft gerouwd, dat kan ook aan een hof wel eens gebeuren. Dat ze hem evenwel heeft liefgehad tot in haar dood en nooit is opgehouden over hem te rou wen, is een romantisch sprookje maar wel een sprookje waarin ze zelf in hoge mate geloofde. Deze eeuwige trouw belette haar niet tal loze minnaars te hebben wel was het een mooie uitvlucht om de even talrijke dingers naar haar hand met een keurige motivering af te wijzen. Een uitvlucht ook voor haar eigen ge weten: want Elisabeth was niet cy nisch integendeel, ze was heel god vruchtig, en bezat een vroomheid die soms haast grensde aan ziekelijkheid. In die perioden van devotie lag ze da genlang in kerken en kloosters ge knield, vastte en deed boete. Dan werd ze weer aangegrepen door de roes des levens, door de hartstocht voor een knappe gardeofficier, een lakei, een stalknecht. Ze schaamde zich voor die hartstochten, maar ze had er een verontschuldiging voor: een wrede lotsbeschikking had de eni ge man van wie ze werkelijk had kunnen houden, van haar weggerukt. Altijd weer als ze aan haar dode bruidegom werd herinnerd, huilde ze, en deze tranen zuiverden haar gewe ten: ze werd graag aan hem herin nerd. Evenals haar uitspattingen en ge beden elkaar steeds afwisselden, zo volgden ook perioden van grote eer zucht en die van volledige onverschil ligheid elkaar op. Na de dood van Peter II ze was toen vierentwintig jaar stak ze geen vinger uit om haar aanspraken op de troon te doen gelden. Ze had er inderdaad maar een vinger voor hoeven uit te steken: de garden, de oude Russische adel stonden achter haar en voor zover dat beoordeeld kon worden in een tijd, waarin geen openbare-menings- uiting bestond het hele volk. Maar ze scheen, de voorkeur te geven aan het leven van een mooie vrije vrouw, boven de verrukkingen van de heer schappij, ze galoppeerde samen met de geliefde van dat ogenblik door de velden, ze danste met de boeren, be gaf zich in de kazernes en hield bijna wekelijks een soldatekind ten doop. Ze maakte het hof te schande. Mis schien was het voornamelijk omdat aan haar was verklapt dat de keize rin haar in eea klooster wilde laten opsluiten, dat ze ineens in die decem- bernacht in 1741 besloot haar macht te beproeven. Ze zegevierde. Drie jaar later acht Bruemmer het nodig de vorstin van Zerbst een koerier te gemoet te sturen om haar te herinne ren aan de obligate handkus: zo ge voelig is Elisabeth voor betuiging van diepe eerbied. Vergeleken bij haar voorgangsters Anna Iwanowna en Anna Leopoldow- na was Elisabeth een sterke persoon lijkheid. Het volk hield van haar. De jaren waarin ze zich voor haar eigen plezier onder de mensen begeven had, vooral onder de soldaten, kwa men haar nu van pas: men had haar, in tegenstelling met de ongenaakbare tsarinnen, van dichtbij gezien en men had gezien hoe stralend mooi ze was, men had zelf gehoord dat ze de taal van het volk zonder enige moeite kon spreken. Dat had haar een populari teit verschaft voor de hele duur van haar regering, die allesbehalve de mocratisch was, maar de meest auto ritaire en despotische die men zich maar kan denken. Gedurende de twintig jaar dat zij op de troon van Rusland zat, kwam het nooit bij haar op om eens iets anders voor het volk te doen dan het af en toe een schit terend schouwspel te bieden. En het kwam ook niet bij het volk op dat 't deze schitterende spektakels die vaak in de miljoenen roebels kostten, zelf moest betalen. Elisabeth had een ge- gelofte afgelegd, geen enkel doodvonnis te bekrachtigen ze heeft die gelof te gestand gedaan. Maar onder haar regering werden meer dan honderd duizend mensen naar Siberië verban nen,, samenzweerders werd de tong uitgetrokken, en in deze twee decen nia stierven er in Rusland aan lijf straffen soms duizend zweepsla gen! veel meer mensen onder de afgrijselijkste pijnen dan in andere landen onder de beulsbijl. Elisabeth hield van de militairen, maar de kleinste misstap werd gestraft met honderd stokslagen; ze hield van de boeren, maar het kwam niet bij haar op iets te doen aan de lijfeigenschap, de boer was het eigendom van zijn meester, kon door hem verkocht wor den, misbruikt tot hij erbij neerviel en naar willekeur lijfelijk gekastijd worden. Hij kon voor een onbeduiden de diefstal, zonder de mogelijkheid van beroep op een hogere instantie, samen met zijn wederhelft door zijn meester naar Siberië worden ge stuurd, terwijl zijn kinderen bij de meester moesten blijven. Elisabeth dacht al evenmin over een hervor ming van deze toestand als de boeren zelf: ze beschouwde de verhoudingen evenals zij als door God zo ingesteld; zo was het, zo is het en zo zal het al tijd zijn. Ze had trouwens over het algemeen de neiging om alles bij het oude te laten, of liever, om alles weer zo te maken als het ten tijde van haar va der, Peter de Grote, was geweest. Ze had zijn programma tot het hare ge maakt en om dat onomstotelijk te be wijzen, had ze immers de enige man die er van Peters discipelen nog was overgebleven Bestoesjew aan het hoofd gesteld van de regerings zaken. Maar zij miste de consequen tie van haar vader en ze bepaalde zich hoofdzakelijk tot het uiterlijke van zijn programma: tot de euro- peïsering en de schitterende aankle ding van het hof. In dit opzicht over trof ze verre wat hij tot stand had gebracht. Ze kocht al wat voor geld te krijgen was in Europa: architec ten, schilders, beeldhouwers, artsen, geleerden, dansleraren en komedian ten; aanzienlijke buitenlanders von den hun weg naar Rusland en de zoons van aanzienlijke Russen kre gen alle mogelijke faciliteiten om een paar jaar in het buitenland te kunnen verblijven en de Europese levenswij ze te leren kennen. Het eigenlijke doel van die buitengewoon kostbare ondernemingen de imperialistische machtsuitbreiding van Rusland verloor zij uit het oog. Peter de Gro te zou stellig niet werkeloos hebben toegekeken bij de strijd tussen Prui sen en Oostenrijk zonder in te grij pen in de geest van zijn politiek en te trachten er zijn voordeel mee te doen. Elisabeths inconsequentie be zorgde Rusland zestien jaar vrede, gedurende welke tijd ze een verbond had met Oostenrijk zonder Maria Theresia ook maar één soldaat of één dukaat te sturen. Het is dikwijls moeilijk Elisabeths politiek los te zien van haar privé- zaken. Terwijl Bestoesjew met Wenen samenzweert tegen Pruisen en Frank rijk, wisselt zij hartelijke brieven uit met Frederik II en loopt de Franse gezant De la Chtardie bij haar in en uit. In het geval van Frederik wordt ze werkelijk geleid door haar verlan gen naar vrede aan de rijksgrenzen; maar De la Chétardie was én van die mannen die haar hadden geholperj op de troon te komen, naar alle waar schijnlijkheid er zijn geen bewijzen voor was hij ook lange tijd haar minnaar. Zo ook de Franse lijfarts Lestoque, ook al één van de helden uit die revolutienacht van 1741. Ze kan zich niet zonder meer van deze vrienden losmaken, wil het ook hele maal niet, ze is een dankbaar wezen maar kent bij die dankbaarheid, zoals bij niets in haar, rede noch maat, ze overstelpt haar vrienden met ge schenken, met onderscheidingen, zelfs met waarachtige goedgunstigheid om op een goeie dag, als ook maar haar geringste argwaan is gewekt, onverwachts in haat te ontbranden en de „verrader" met alle onmenselijk heid van een bevreesde tiranne te vervolgen. Niet én van haar vrien den is in de loop der jaren aan dit lot ontkomen. Over het algemeen laat ze Bestoe sjew zijn eigen gang gaan. Slechts een enkele keer gaat ze eigenzinnig te werk: ze heeft hem niet naar zijn mening gevraagd, toen ze haar neef Peter naar Moskou liet komen om hem tot troonopvolger te maken, en ze heeft tegen zijn uitdrukkelijke wens gehandeld toen ze Sophie aan wees als gemalin van Peter. Beide keren handelde ze op eigen initiatief en met een razende spoed die uniek is in de historie der hoven. Daarte genover staan dan weer lange perio den waarin ze niets anders is en niets anders wil zijn dan een mooie vrouw te midden van een bewonderend aan biddende hofhouding, een vrouw die zich onophoudelijk amuseren wil, des morgens moet ze jagen, 's middags rondtoeren, 's avonds is er een opera voorstelling of een bal, voor de diver se gelegenheden moet er natuurlijk van toilet en kapsel gewisseld wor den die oneindig ingewikkelde toi letten en kapsels van de achttiende eeuw en hoe kan ze dan nog tijd overhouden om naar de vervelende uiteenzettingen van haar minister te luisteren? Zonder dat is de dag al veel te kort, gedurende het carnaval wordt er pas om twee uur 's ochtends gesoupeerd! Op het carnaval volgt de vastentijd, de vrome godsdienstoefe ningen in het Troitzky-klooster. Het gebeurt wel dat Bestoesjew weken of zelfs maanden lang moet wachten op een beslissing, of enkel op een hand tekening. Er is een geval bekend waarin Elisabeth goddank al zover was dat ze een document wilde on dertekenen, ze had al „Elis" geschre ventoen er een wesp op haar hand kwam zitten: het duurde zes maanden voordat ze ertoe kwam de begonnen handtekening af te maken! „Als de keizerin maar een honderdste deel van de tijd die Maria Theresia eraan wijdt, aan de regeringszaken wilde wijden, dan zou ik de gelukkig ste man ter wereld zijn," klaagt Bestoesjew bij zijn conferentie-part ner, minister Uhl te Wenen. Soms komt ze uit het klooster in het hof terug met een groot moreel elan. Dan wordt er een „strenge com- rqissie" opgericht die buitenechtelijke verhoudingen moet opsporen en be straffen. Honderden zogenaamde „slechte vrouwen" worden opgesloten in kloosters en gevangenissen. Onder tussen woont de keizerin vlak naast de knappe Rasoemofsky, een voorma lige kerkzanger, de zoon van eenvou dige Oekraïnische boerenmensen. Hij was langer dan wie ook de gunsteling van Elisabeth en het is zelfs heel waarschijnlijk dat hij een morgana tisch huwelijk met haar had gesloten (het document daarvan zou onder ro mantische omstandigheden zijn ver nietigd). In elk geval was Rasoemofs ky een ideale gunsteling, niet alleen door zijn buitengewone schoonheid, maar ook om zijn indolentie: hij be moeide zich nooit met politieke kwes ties, toonde geen enkele ambitie en toen zijn hoge meesteres hem de ene titel na de andere verleende, zei hij tegen haar: „Toch zul je het niet voor elkaar krijgen dat ze me au sé- rieux nemen." Hij toonde ook geen naijver al had hij daar heel wat re den toe, want evenmin als de senti mentele nagedachtenis aan haar ge storven bruidegom belette de nabij heid in levende lijve van haar gelief de de keizerin om toe te geven aan haar „sybaritische aard". Heel veel van wat men, bij de algemene onbe kendheid met de Russische geschie denis, aan de latere Catharina heeft toegedicht, moet op rekening van Eli sabeth worden geschreven. Jazeker, de „strenge commissie" moet wel enige moeite gehad hebben om bij zijn strooptochten niet op de „slecht ste vrouw" van Rusland te stuiten! Maar het is enkel én van de honder den symptomen: een symptoom voor het krasse verschil dat in het Rusland van die tijd bestond tussen imposante facade en werkelijkheid. Elisabeth is één met haar land en haar tijd. Het Rusland van de acht tiende eeuw bestaat voor het aller grootste deel uit verhongerende anal fabeten en een dunne, plotseling geci viliseerde bovenlaag. Die bovenlaag bezit paleizen van een overdadige pracht, terwijl om de hoek de straten stijf staan van het vuil en de lijken van dode paarden die niemand op ruimt de lucht verpesten. In de palei zen zijn de ontvangstzalen met alle denkbare weelde, met goud en zilver en kostbare schilderijen overladen maar in de woonvertrekken roken de kachels en de ijzige Russische wind giert er door de haastig en ondeugde lijk in elkaar getimmerde houten wanden. De paleizen van de keizerin zijn volgens de verhalen van de bui tenlandse gezanten mooier en schitte render dan die van Versailles en Fon- tainebleau maar het komt niet eens bij Elisabeth op deze paleizen permanent te meubileren, ze sleept haar bed, haar ladenkasten en stoelen van Moskou mee naar Petersburg en weer terug, de helft gaat tijdens het vervoer verloren, wordt beschadigd, gestolen, en haar eindeloze reeks vertrekken staat grotendeels leeg. (wordt vervolgd) ADVERTENT/1 AMSTERDAM De in heel Neder land vermaarde „Doofpot" van Max Tailleur aan het Amsterdamse Rem- brandtplein is niet alleen voor goed ge sloten, maar dinsdagmiddag wordt ook het interieur bij opbod verkocht door veilingmeester-taxateur Chr. J. Bolle, noemt moppentapper Max Tailleur het zelf, maar persoonlijk vindt hij het geen goede mop, want hij lacht er niet bij. Na jarenlang successen te hebben gevierd in zijn „Doofpot" zag Max Tail- ^///ww////////////////////////////////////////^ 82. Met het bewusteloze meisje in zijn armen loopt Aram verder, zorgvuldig zijn voeten plaatsend, daar, waar Kleine-Kim, die voor hem loopt, zo- juist gestaan heeft. Nu en dan kijkt hij om naar het paleis der Touareggs, dat nog slechts als een vaag silhouet boven de nevelslierten van het moe- ras uittorent. „Alles veilig, Effendi en Aram", grijnst de achter hem lopende oosterling geruststel lend. „Dahouddin waagt het niet de grote Kadi van Cairo de voet dwars te zetten". Ondanks deze geruststelling slaakt Aram toch een zucht van ver lichting, als eindelijk de rotsige oevers van het zoutmoeras in zicht komen. Op de oever staat een compleet tentenkamp en enkele Arabieren zwaai en hen reeds van verre een welkom toe. „Ziezo, je kunt teruggaan naar je meester", zegt de Kadi tot de Touaregg-gids. „En zeg hem, dat ik hem I vandaag nog in mijn tent verwacht om zijn verde- re verklaringen aan te horen en komt hij niet... wel, ik kan wachten... heel lang als het moet..." Inmiddels heeft Aram het bewusteloze meisje naar een der tenten gebracht. Een oude heelmeester roept hem na korte tijd binnen. „De wond is niet gevaarlijk", zegt de grijsaard, „maar zij moet veel rusten. Als zij tot bewustzijn komt, zal ik u waar- schuwen..." LONDEN De Amerikaanse artiest en strijder voor gelijke burgerrechten Dick Gregory heeft zondag bekendge maakt dat hij met Kerstmis zal probe ren de Amerikaanse krijgsgevangenen in Noordviëtnam te bezoeken. Gregory zei in een programma voor de Britse Televisie dat hij met de Noordviëtnamese president een overeen komst wil sluiten om voor de Ameri kaanse krijgsgevangenen op te kunnen treden. Teon hem erop gewezen werd dat de Amerikaanse regering hem geen toe stemming zal verlenen naar Noordviët nam te gaan zei Gregory: „Ik ben niet van plan om met goedkeuring van mijn regering te gaan. Als ik terug ben zie ik wel verder." DEN HAAG DME Nederlandse operastichting heeft „Elektra" op tekst van Hugo von Hofmannsthal en muziek van Richard Straus in het circusthea ter in Scheveningen met medewerking van het Rotterdams Philharmonisch orkest onder leiding van André Vander- noot in première gebracht onder de re gie van Wieiand Wagner. Renate Ebermann tekende voor de in studering. Het publiek bewonderde, ge tuige het langdurige en ovationale ap plaus de titelrolvertolkster Anja Silja. Hulde werd ook de overige solisten toe gezwaaid: an k ns-pesr Brouwenstijn, Niels Mouller, Gerd Nien- stedt, Henk Smit, Gertraud Hopf, Erika Schubert, §imon van Trirum, Gerard Krake, Elsa Lioni, Emmy Greger en Christine Deutekom. Voorstellingen van „Elektra" zullen voorts gegeven worden vandaagg in het circustheater, op 17, 23 en 27 novem ber in de Stadsschouwburg in Amster dam en op 21 november in de Rotter damse Schouwburg. Hierbij zullen An- ny Delorie, Marijke van der Lugt, Fran- giskos Voutsinos en Marco Bakker de respectieve rollen vertolken van Jean Madeira, Anja Silja, Gerd Nienstedt en Henk Smit. Kleine vaart Calchas, pass. 10 St. Vincent nr Rot terdam; Hoorneboeg, 10 rede Kron- stadt; Imke, 10 te Cartagena; Lifana, 10 vn Avonmouth nr Weymouth; Mar- garetha Smits, 10 te Rotterdam; Neu tron, pass. 10 Outergabbard nr Ipswich; Philetas, 11 30 nw Bougie nr Malta; Steenbergen, 11 40 w Le Havre nr Le Havre. Grote vaart Acila, 10 80 zzw Sombrero nr Rotter dam; Aegis, pass. 10 Kp Finisterre nr Rotterdam; Alnitak, 10 70 no Port Said nr Port Said; Aristoteles, 11 ct Paita; Bengalen, 9 vn Papeete nr Apia; Cinu- lia, 10 vn Mohammedania nr Curasao; Dinteldijk, 10 50 o Cuba nr Cristobal; Dorestad, 10 10 n Azoren nr Rotterdam. Gaasterdijk, 10 te Boston; Gaasterkerk, 1 te Koeweit; Garoet, 11 te Callao; Goe- ree, 10 1000 o Paramaribo nr Baltimore; Gooiland, pass. 10 Casquets nr Amster dam; Hollandsdiep.l 0 195 wzw Fre- mantle nr Aden; Kara, 10 te Lulea; Ka- rimun, 11 480 zzw Cocos Eil. nr Aden; Kennemerland, 10 160 z Canarische Eil. nr Recife; Kermia, 10 te Bangkok; Kin derdijk, 10 te Longview; Koningswaard, 10 50 no Natal nr Curasao; Kopionella, 7 te Singapore Roads; Koudekerk, 10 120 wzw Napels nr Port Said; Krebsia, 10 1000 nnw Kp Verdische Eil. nr Tri nidad; Ladon, 10 vn Curasao nr Aruba; Langkoeas, pass. 11 Berlenga nr Mar seille; Medon, 10 120 zw Pta Del Gada nr Hamburg; Merseylloyd, verm. 15 vn Wellington; Merwelloyd, 10 130 u Gi braltar nr Lissabon; Mississippilloyd, 9 te Bahrein; Musilloyd, 26 te Mobile verw.; Oostkerk, 8 te Genua; Palame des, 10 vn Aruba nr Pto Cortez; Parthc non, 10 te New York; Provenierssinge; 10 200 w New York nr Halifax; Pur- merend, 10 200 wzw Guadeloupe nr Stanlow; Randfontein, 10 400 z Kp. Palmas nr Teneriffe; Rondo, 11 te Mar seille; Schouwen, 11 180 no Guam nr Newcastle; Sepia, 9 145 zzw Landsend nr Essider; Sloterkerk, 11 vn Marseille nr Barcelona; Solon, 10 vn Curasao nr La Graira; Spaarnekerk, 10 35 nw Lis sabon nr Antwerpen; Straat Freetown, 10 vn Durban nr Kaapstad; Tero, 10 220 nnw Bermuda nr Port Aldred; Utrecht, 12 te Chicago; Vitrea, 11 te Geelong; VUst. 8 te Moii: Zaankerk, 8 te Durban. leur zich begin van het jaar wegens ge zondheidsredenen gedwongen zijn zaak te sluiten. Voor deze publieke verkoop wordt belangstelling verwacht. „Het is mis schien wel een uitverkocht huis, wan neer dinsdagmiddag twee uur precies het eerste interieurstuk onder de hamer komt", zegt Max tailleur. „Het was zo vaak een uitverkocht huis, laat het de allerlaatste keer dan odk maar vol zijn". Tto het interieur behoort o.m. een grote vleugelpiano, Perzische tapijten, microfoons, schijnwerpers, propellers, barkrukken, glaswerk en een aantal ko peren doofpotten. De moppen van Max Tailleur komen niet in de „Uitverkoop wegens opheffing": die sjouwt hij mee op zijn tournees door het land, die hij nog lang hoopt vol te houden. DEN HAAG „The Riverside Seven" uit Dordrecht onder leiding van R. Nieuwenhuyzen, hebben het nationaal jazz concours voor amataurs gewonnen, dat zaterdagavond in het Kurhaus in Scheveningen werd besloten. Zij hadden deelgenomen aan de wedstrijd in de ru briek traditionele stijl, waarin „The Swingcopaters" van Den Haag tweede waren geworden. In de afdeling moder ne stijl werd het quintet van Robert Kattenburg uit Amsterdam eerste. In de groep free jazz behaalde trio Peter Bennink uit Hilversum de hoogste eer. Tweede werd geklasseerd „The Hans Mils Improviation New Thing Trio One" uit Naarden. De prestaties van de jazz-bands wa ren beoordeeld door een jury, die ge vormd werd door: Harm Mobach, Wy- be Buma, Ruud Kuijper, Misja Mengel berg en Joop Schrier. Tijdens het concert, dat in het pro gramma voor het concours was opgeno men, traden op „The Stork Town Dixie Kids", onder leiding van Hans Pohl, pi ano, en met Koos van der Sluys, trom pet, Rudy Bosch, trombone, Piet Noor- dijk, clarinet en alt-saxofoon Pim Ho- gervorst, gitaar en banjo, Koos Serier- se, bas, en Han Bennink, drums. Voorts het Amerikaanse duo Jeanne Lee, zang en Rang Blake, piano, en de zangeres Dakota Station, die werd begeleid door pianist Alan Branscombe, bassist Jacques Schols en drummer John En gels. NEW YORK Lady Sarah Spencer- Churchill, de nicht van wijlen Sir Win ston Churchill, heet voortaan Lady Sa rah Spencer-Churchill Burgos. Zij is gisteren in New York in het huwelijk getreden met de in Chili ge boren kunsthandelaar Guillermo Bur gos. Zij verkreeg verleden maand in Neveda echtsheiding van de uitgever Edwin F. Russell, met wie zij tot dus ver getrouwd was. Op de eerste algemene vergadering van de Bond van Personeel bij de Dienst der Domeinen is in Utrecht het definitief bestuur gekozen. Dit bestaat uit de heren M. J. Jongeling (Utrecht, gen, secretaris), P. van der Rijst voorzitter), A. H. van Dongen (Gronin- Utrecht, penningmeester), J. Nool (Alkmaar en G. J. de Vries (Zwolle). 0 Prof. dr. H. M. Dekking, directeur hoogleraar van de oogheelkundige kliniek van de rijksuniversiteit te Gro ningen, is op 64-jarige leeftijd overle den. Geref. Kerken Beroepen te Rottevalle: J. Zijlstra, kand. te Wassenaar; te Meppel (vac. IJ. K. Vellenga)H. Alting te Gronin- gen-Helpman. Aangenomen naar Achterveld (Utr.): W. Dekker te Noordwijk-Binnen. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Surhuisterveen-Opende: J. J. Wildeboer te Driesum. Geref. Gemeenten Bedankt voor Borssele: J. Karens te Nieuwerkerk (Zeel.) ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK HILVERSUM I 18.00 Orgelconcert: amusementsmuz. 18.20 Uitzending van de C.P.N. 18.30 Lichte gramm. muz. voor de tieners. 18.55 Op de man af, praatje. 19.00 Nws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.3( Stereo: Vocaal ensemble: oude en mo derne liederen. 19.50 Stereo: Musette ensemble en zangsolisten. 20.15 Simon Tover, hoorspel. 21.20 Muziek en dienst: informatief programma over kerkmuz. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Literama: radioperio diek over boeken en schrijvers. 22.55 Lichte gr. muz. 23.00 Gevarieerd pla- tenprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Ik ver bind U door, praatje. 18.30 Licht or kest. 18.45 Voor de jeugd. 19.10 Strijd krachtenprogramma, Op de plaat rust. Humanistisch Verbond: 19.40 Geestelijk leven, lezing. NRU: 19.50 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Nws. 20.05 Omroeporkest: Italiaanse composities. 21.20 Van Maas tot Memel, documen taire (deel III). 22.00 Lichte muziek (opn.). 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Tim- pe, tompe terelinck, cabaret. 23.20 Filmmelodieën (gr). 23.45 Licht vocaal ensemble (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Pipo de Clown. CVK&IKOR&RKK: 19.05 Kenmerk: wekelijkse act. ru briek over ker en samenleving. VARA: 19.35 Tel uit je winst, hobby quiz. NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Hongarije 1966: Het levenslot van een volk, documentaire. 20.55 Blij Boeda pest, fragmenten uit een amusements programma van de Hongaarse televi sie. 21.10 Hongarije 1966: Het Hongaar se communisme in tweede instantie, documentaire. 21.35 De scheiding TV- spel. NTS: 22.35-22.40 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in het kort. NCRV: 20.01 Lieberman en Lieberman, ge filmd Engels TV-spel. 20.25 Wij maken een musical, filmreportage. 20.50 De arme dieren, TV-spel. 21.20 NIPO-the- se, politiek programma. 22.00 Avond- Qverdenking. NTS: 22.05-22.10 Journaal. 22.30-23.00 Teleac: Geprogrammeerde instructie (8). zicato: licht gevar. muz. progr. 17.00 Overheidsvoorlichting: Culturele aspec ten van de Nderlandse Antillen. Vraag gesprek van Raymundo Debrot met drs. R. A. Romer. 17.10 Voor de jeugd. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnas- k. 7.20 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 ze dag, meditatie. AVRO: Nws. 8.10 jt. 8.15 Lichte gr. muz. (Om 8.30 - 35 De groenteman). 8.50 Morgenwij ding. 9.00 Stereo: Berlijns Filharmonisch Orkest: kl. muz. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Verzoekplatenprogr. (Om 11.00 - 11.02 Nws.) 12.00 Stereo: Metropole or kest. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uit zending voor de landbouw. 12.40 Licht ensemble met zangsoliste. 13.00 Nieuws 13.10 Act. 13.30 Stereo: 't Muzikanten uur: I. Viool en piano, klass. muziek. II Ned. Kamerkoor: klass. en moderne liederen. III. Mono: Overijssels Filhar monisch Ork. mod. muz. 14.40 School radio. 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Ste reo: Blokfluit en piano: mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Tenor en piano: klass. lie deren. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling, praatje. 17.20 Lichte gr. muz. voor tieners. HILVERSUM III TROS: 9.00 Nws. 9.02 - 10.00 Duive kater en horoscoop. VARA: 10.00 Nws. 10.02 Lichte plaatjes en act. (11.00 Ns.) 12.00 Nws. 12.02 Act. 12.05 Muzikaal VARA-Varia. 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 G ast-vrij: interview en gr. muz. 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Platen en tips voor de vrouw. 15.00 Nws. 15.02 Actual. 15.05 Elektronisch orgelspel. 15.25 Lich te orkestmuz. 16.00 Nws. 16.02 Actualit. 16.05 Zorro: progr. voor tieners. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05 - 18.00 Verzoekpla ten. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gr. muz. en praatje (7.30 - 7.32 Nws.) 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte orkestmuz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. (9.25 Conciliepostbus; 9.35 Waterstand.) 10.00 Aubade: licht muz. progr. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Muset- te-orkest. 12.18 Marktber. voor schip pers. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Med. v. land- en tuinb. 12.30 Nieuws. 12.40 Act. 12.50 Musiësta: licht gevar. muz. progr. 14.20 Schoolradio. 14.40 Ste- rpo: T ln<5+»\ pncpmblp. 15 00 Piz- MAANDAG 14 november 1966 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (van gis teren). 10.20 Sportjournaal. 10.50 Pam- phylos, der Mann met dem Autotick, tekentrucfilm. 11.35 Berlijns modejour naal. 12.00-13.30 Act. Kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Programma voor de vrouw. 17.30 Programma over boeken. 18.00- 18.05 Nws (Reg. progr. NDR: 18.05 Act. 18.16 Sportjourn. 18.50 Zandman netje. 19.00 Nws. 19.21 Kommissar Freytag-, TV-film. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.05 Verkeersproblemen voor iedereen. 18.30 Hier und heute. 19.10 Der dunkle Nachbar.) 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Reportage bij nieuws van gisteren en morgen. 21.00 Amuse- mentsprogr. 21.45 TV-discussie. 22.30 Journ. en weerber., aansluitend com mentaar. 22.45 Reportage. 23.30 Ten- nisreportage. 23.40 Nws. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Actua liteiten en muz. 18.55 Licht muzikaal programma. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en thema van de dag. 20.00 Dagboek uit de Katholieke kerk. 20.10 Filmrep., aansluitend: nieuws. 21.00 Die vor die Hunde gehen (Les Honneurs de la Guerre), Franse speelfilm. 22.25 Nws., wpprhprlrht pn thpma van Hp

De Vallei | 1966 | | pagina 2