Nederlaag van Ria Bogmans tegen Mieke ten Broek Scherpenzeelse dammers grepen drie punten Niet alle caravans berekend op vele mm -graden Noorse hardrijders van start Belgen zegevierden in Cross van Le Soir Leo Duindam moet worden geopereerd Scherpenzeel tegen Yeense Boys goed op schot0-6 Terrell volgende uitdager van Clay HIJS HOKIJ beter op dreef Van oud op nieuw Italiaan op DAF-vloer* Personenwagen-record op Zandvoort NIEUWE JAPANNER IN NEDERLAND Grote verrassing in Swift-tafeltennistoernooi De heren Damclub VDC verpletterde DLC Betty Stöve kwam door eerste ronde Schaakteam bleef aan de kop Auto's botsten in Rhenen Isolatie en verwarming 't Héle jaar door Pagina 8 MAANDAG 14 NOVEMBER 1966 DEVENTER De grootste sensatie op het nationale tafeltennistoernooi van de TTV Swift, dat zondag onder grote belangstelling in de Buiten sociëteit te De venter plaats vond, was zonder enige twijfel de nederlaag, die de veelvuldige in ternational Ria Bogmans uit Rotterdam in de finale leed tegen de Hilversumse Mieke ten Broek met 21-14 en 21-18. By de heren verliep alles volgens de ver wachtingen. In de finale stonden de Nederlandse kampioen Bert van der Helm uit Leiden en de Amsterdammer Bert Sehoofs tegenover elkaar en ditmaal was het laatstgenoemde, die in vier games de str\)d In z(jn voordeel besliste (16-21, 21-19, 15-21, 21-28). Dit was het slot van een bijzonder geslaagd toernooi, dat over de hele linie in technisch opzicht toch wel een voor uitgang van de ruim driehonderd spe lers en speelsters, afkomstig uit het ge hele land, te zien gaf. Vooral in de hogere klassen beginnen de resultaten van een meer gerichte training zich duidelijk af te tekenen. Ria Bogmans bij de dames was nog nooit geklopt door Mieke ten Broek, want 't moeütjke spel van de Rotterdam se - afgestemd op haar trainster Agnes Simon bleek vooral op toernooien praktisch onoverkomelijk. Mieke ten Broek gaf in deze eindstrijd blijk over de juiste mentaliteit te beschikken en nam vanaf het begin het initiatief in handen met als gevaarlijkste wapen haar backhand-aanval. Overigens had Mieke ten Broek wel het voordeel gehad, dat zij in de halve finale niet behoefde op te tornen tegen de Nederlandse kampioene Annemarie Wijnants uit Den Haag, die wegens een bronchitis-aanvall verstek moest laten gaan. Zij won nu in de halve eindstrijd met 21-16 en 21-18 van Nellie Elsgeest uit Roelofsarendsveen. Ria Bogmans had de finale bereikt door een 21-14 en 21-11 zege op Ellen Kort uit Leiden. In de Ereklasse bij de heren viel al leen de uitschakeling van Peter van Ham door Ton Klooster en van Piet Luteijn door Kees Mertens op. Vooral de Bredanaar speelde een uitstekende wedstrijd. In de kwart-finales won Bert van de Helm met 21-18 en 21-19 van Peter Joels, won Ed van der Berg met 21-7 en 21-16 van Ton Klooster, verloor de Deventer favoriet Jaap van Hummel met 21-5 en 21-7 van Bert Sehoofs en LANGBROEK In het verenigings gebouw in Langbroek behaalde VDC 1 dat n.b. met twee invallers uitkwam, een grote damoverwinning op de Doorn- Langbroek combinatie (515). Alleen Valkenburg sr. verloor, evenals maan dag zijn twee zoons, tegen Austerlitz, zijn partij tegen de secure Philips. De Veenendalers behouden door deze over winning een mooie kans op de boven ste plaats. De gedetailleerde uitslag luidt: 1. J. van Laar jr. - H. v. d. Brandhof 02, 2. H. Koetsier - A. Keijman 11, 3. J. van Laar sr. - J. v. d. Vllert 02, 4. G. Hoogland - E. de Kleuver 11, 5. D. van Vulpen - W. v. d. Hor 11, 6. J. Huisman - D. Bouman 02, 7. P. Philips - B. Valkenburg 2-0, 8. W. Har deman - E. Schaap 02, 9. J. Wouters- J. H. de Roder 0—2, 10. W. van Gin- kel - W. de Kleuver 02. Vandaag komt ODJ-Excelsior Utrecht, dat uit de hoofdklasse degradeerde, in ,,'t Trefpunt" op bezoek. Dat belooft weer een zeer interessante krachtme ting te worden. OSLO De Noorse hardrijders heb ben gisteren het winterseizoen met een officiële trainingscompetitie op de kunstijsbaan van Valle Hovin geopend. De Noren Ivar Erksen en Hroar El- venes deelden de eerste plaats op de 500 m met een tijd van 42.7 sec. Derde was Willy Haugen met 43.0 Verdere uitslagen: 4. Björn Tveter 43.1; 5. Lasse Efskind 43.4; 6. Sven Erik Stiansen 43.4. Bij de drieduizend meter legde Willy Gutormsen met een tijd van 4.45.1 be slag op de eerste plaats. Verdere uit slagen: 2. S. E. Stiansen, 4.46.6; 3. Ivar Eriksen, 4.47.7; 4. Björn Tveter 4.50.2; 5. Fred A. Maier 4.51.1. SYDNEY Betty Stöve heeft, zij het moeizaam, de eerste ronde in het enkelspel van de internationale tennis kampioenschappen van Nieuw-Zuid-Wa- les in Sydney, die tot 20 november duren, overleefd. Zij won na een hard en enerverend duel van de Australi sche junior Helen Amos met 10-8 en 7- 6. Het tweede Nederlandse tennis- meisje Lidy Jansen Venneboer, kwam niet zover. Zij moest met 7-9, 4-6 haar meerdere erkennen in de 15-jarige Aborigine Evonne Goolagong. Voor het overige deden zich zowel bij de heren als dames in de eerste ronde geen verrassingen voor. Fred Stolle en Tony Roche, de eer ste en tweede geplaatsten van de kam pioenschappen van Nieuw-Zuid-Wales, wonnen zonder veel moeite hun wed strijden voor de eerste en tweede rpn- de. Bij de dames daarentegen kwamen enkele opmerkelijke uitslagen voor. De Amerikaanse Rosemary Casals, tweede geplaatste bij de niet-Australische deelneemsters, Evelyn Terras (Fr.), vierde geplaatst en Joan Gibson, het derde meisje op de Australische plaat singslijst, werden allen in de tweede ronde uitgeschakeld. Mark Cox en Gra ham Stillwell, de nummers vier in het heren-dubbel, verloren hun partij voor de eerste ronde tegen twee vijftienjari ge schooljongens uit Sydney. Meryl Jones, een negentienjarig Australisch meisje, versloeg Rosemary Casals, finaliste van de Amerikaanse kampioenschappen, met 6-1, 7-5. De vijftienjarige Evonne Goolagong, die in de eerste ronde reeds Lidy Jansen Ven neboer had uitgeschakeld, zegevierde vervolgens met 6-3, 6-0 over Evelyn Terras. Joan Gibson verloor met 4-6, 2-6 van Elizabeth Fenton. De nummers een en twee, Leslie Tur ner Austr.) en Frangoise Durr (Fr.), wonnen beiden gemakkelijk. won Carel Deken met 21-19, 10-21 en 10-21 van Kees Mertens. In de halve eindstrijd won Bert van der Helm met 21-14 en 21-19 van Ed van der Berg, terwijl Carel Deken uit eindelijk met 21-19, 10-21 en 21-18 moest zwichten voor Bert Sehoofs. De finale was een bijzonder aantrekke lijk schouwspel, waarin beide spelers niet alleen technisch grote vaardigheid lieten zien, maar vooral van het begin tot het eind een zeer hoog tempo de monstreerden. Juist op dit onderdeel hebben de Nederlanders altijd een groot tekort, vergeleken bij de buiten landers, gedemonstreerd. Bert Sehoofs liet zich praktisch geen enkele maal het initiatief uit handen nemen en in dien Van der Helm al eens de aanval overnam, beantwoordde de Amsterdam mers dit direct met een felle contra- tf ff BRUSSEL Op het militaire vlieg veld Evere bij Brussel is zondag tradi tiegetrouw de „Cross van Le Soir", het grootste atletiekevenement ter wereld, gehouden. De z.g. volkscross over 7400 meter leverde een overwinning op voor de Belg Eugene Allonsius, die de afstand aflegde in 23 minuten en 11 seconden. De Duitser Bieseke bezette met negen seconden achterstand de tweede plaats. De best geplaatste Nederlander was Haico Scharn (De Keien, Uden), die als zevende finishte in 23.50.-. Bij de A-junioren, die 5900 meter lie pen, zegevierde de Belg Puttemans in 19.29.-. De Nijmegenaar Tom Fairley eindigde als zesde in 20.19.-. AMSTERDAM. De amateur-wiel renner Leo Duindam, die het afgelopen seizoen een van de meest succesvolle Nederlandse coureurs was, zal dezer da gen in een Haags ziekenhuis aan een knie worden geopereerd. Duindam had al tijdens de wereldkampioenschappen op de weg last van een knieblessure. In de onlangs gehouden zesdaagse van Ma drid is de pijn erger gev/orden en na een onderzoek bleek een operatie noodzake- lijk. De heer P. van Dijk, voorzitter van de Kon. Nederlandse Wielren Unie, zal de medische ingreep verrichten. Het is twijfelachtig, of de jeugdige renner uit Honselersdijk zal kunnen deelnemen aan de zesdaagse voor amateurs, die in De cember in Amsterdam wordt gehouden. NIJKERKERVEEN Scherpenzeel nestelde zich zaterdag aan de top van de ranglijst door in een spannende strijd koploper Veense Boys op eigen terrein met 06 te verslaan. Deze niet verwachte ruime zege van Scherpenzeel was volkomen verdiend, want de blauwwltten toonden zich over alle linies beter dan hun tegenstanders, die moesten toestaan, dat zij naar een ruime nederlaag werden gespeeld. Al spoedig na het beginsignaal van de zeer bekwaam leidende arbiter Van de Kamp bleek, dat Scherpenzeel met goede voornemens naar Nijkerkerveen was getogen want het nam meteen het spel in handen en belaagde het doel van de thuisclub. Al na 5 minuten spe len leverde dit succes op toen een goed door Van Dam genomen vrije schop be kwaam door linksbuiten Westerneng tot treffer werd omgebogen: 01. De gastheren waren nauwelijks van de schrik bekomen of zij zagen hun achterstand al vergroot bij een over rompelende Scherpenzeelse aanval. Een verdediger kon slechts met de hand redding brengen, waarop Scher penzeel een strafschop kreeg toegewe zen. Linksbinnen Vlastuin zag deze in eerste instantie door de goede Boys doelman gestopt, maar de terugsprin gende bal kwam opnieuw voor zijn voe ten en nu maakte hij geen fout: 02. Hierna ging Scherpenzeel het wat kal mer aandoen, waardoor de thuisclub in de aanval kon gaan. De blauwwitte ver dediging bleek er echter goed het oog in te hebben, zodat keeper Sangers niet voor moeilijke problemen werd ge plaatst. De Scherpenzeelse aanvallen hielden doorgaans meer gevaar in en vergden het uiterste van de Boys-verdediging, die echter niet kon voorkomen, dat Westerneng in de 34e minuut met een fraaie schuiver de stand op 03 bracht. In de eerste periode na de rust heb ben de gastheren verwoed getracht om tot tegentreffers te komen, maar al hun aanvallen liepen vast in de zeer goed ingrijpende blauwwitte defensie. Gelei delijk nam Scherpenzeel het initiatief weer over en de blauwwitte aanvallers lieten hun gastheren zien, hoe het wel moest. Eerst bracht rechtsbinnen Van Dam met een bekeken schuiver de stand op 04, daarna ontdeed midden voor Mandersloot zich handig van enige verdedigers en schoot nummer 5 in en even later gaf Mandersloot rechtsbui ten Van de Bovenkamp de kans de stand naar 06 te schieten. In de 38e minuut kreeg Scherpenzeel nog een unieke kans de voorsprong te vergroten toen middenvoor Mandersloot in kansrijke positie onderuit gehaald werd. Dijkhorst schoot vanaf 11 meter naast. In de slotfase werd het nog even rommelig, doordat enige spelers van de thuisclub het niet konden verkroppen dat hun ploeg een nederlaag leed. Dit had tot gevolg dat twee spelers voortij dig de kleedkamer moesten opzoeken. Op het scoreverloop had dit echter geen invloed meer. attaque. Hoewel de vierde game een dubbeltje op zijn kant was (23-21) was de overwinning van de Amsterdammer over het geheel genomen toch zeker verdiend te noemen. In het heren-dubbelspel nam Bert van der Helm gedeeltelijk revanche door samen met Ed van der Berg de eerste plaats te bezetten via een 21-17 en 23-21 zege op Carel Deken en Bert Sehoofs. Het dames-dubbelspel werd gewonnen door Ria Bogmans, ditmaal samen met Mieke ten Broek, die in de eindstrijd met 19-21, 21-10 en 10-21 de meerderen bleven over Veronique van der Laan en Ellen Kort. HOUSTON Wanneer Cassius Clay vandaag in Houston zijn wereldtitel in het zwaargewicht verdedigt tegen zijn uitdager Cleveland Williams, zal een andere bokser, Ernie Terrell, met meer dan normale belangstelling de uitslag van het treffen tegemoet zien. Terrell, die door de World Boxing Association als wereldkampioen in het zwaarge wicht wordt erkend, verklaarde in Houston, dat hij de toezegging heeft, dat de winnaar van het gevecht binnen drie maanden tegen hem uitkomt. Ter rell, die al eerder tegen Clay had kun nen boksen, maar zich op het laatste moment wegens moeilijkheden over de beurs terugtrok, waardoor de Canadees George Chuvalo kon inspringen, zei: „Ik heb de toezegging van Clay's ma nager, Herbert Muhammed, terwijl Hugh Benbow, Williams' manager, ook geen bezwaren heeft." Terrell heeft kennelijk veel vertrou wen in het komende gevecht, dat waar schijnlijk in de Madison Square Garden van New York zal worden gehouden, gezien zijn volgende uitspraak: „Ik weet, dat ik beter boks dan Clay en ik ben vol vertrouwen, dat ik Williams kan verslaan." SCHERPENZEEL Het eerste tien tal van de Scherpenzeelse Damvereni ging speelde zijn vierde competitiewed strijd tegen het sterke DW 1 uit Voort huizen. Het zag er aanvankelijk naar uit, dat SDV ee*i grote nederlaag te incasseren zou krijgen, want de gasten kwamen al spoedig met 80 voor. SDV wist ech ter in te lopen en op de valreep nog een 1010 gelijk spel uit het vuur te slepen De persoonlijke uitslagen waren B. Valkenburg - J. M. v. d. Kemp 02, M. J. v. Raaij - G. v. d. Biezen 11, J. Visser - J. v. d. Broek 02, J. van de Vliert - W. Reijersen 2—0, D. J. Ip- renburg - A. Mastenbroek 11, M. In- kenhaag - A. Palsgraaf 20. W. J. v. d. Brink - R. Wijnia 02, L. van de Burg - E. J. van de Kraats 20, W. van Schaik - A. van de Vis 02, D. Valkenburg - H. Blotenburg 20. Het tweede tiental speelde zijn twee de competitiewedstrijd tegen DJ.Z. 2 uit Slijk Ewijk. Het was voor de Be- tuwenaren sneu, dat de verre reis hun geen winst opleverde, want SDV won deze wedstrijd met 137. Hier waren de persoonlijke uitslagen W. van Schaik - Th. de Bruijn 20, G. Pul - D. Jansen 20, J. Jansen - A. Mathijsen 20, W. van Setten - D. Paul 11, D. Valkenburg - J. Elings 2—0, N. Wallet - R. Derksen 0—2. A. ter Burg - C. Paul 20, J. C. van de Peppel - J. Paul 02. Regiem: 22. Vandaag gaat S.D.V. 2 op bezoek bij D.C.E. in Ederveen, donderdag 17 no vember gaat S.D.V. 1 naar Rhenen om R.D.V. 1 te bekampen. HAVANNA. Het Nederlandse schaakteam heeft dit weekeinde door duidelijke overwinningen op Indonesië (314in de achtste ronde) en Canada (214Vz en 1 afgebr. partij in de negen de ronde) een flinke voorsprong geno men in groep 2 van de Schaakolympiade in Havanna. De Nederlandse ploeg leidt met 23 *4 pt. en 1 afgebr. partij, gevolgd door Oostenrijk (19 p.), Polen (18 en 1 afgebr.) Zwitserland (1714 en 1 afgebr.) en Finland met 17 p. MARVILLE Het Haagse H.IJ.S. Hokij heeft het afgelopen weekeinde zijn slechte start in het pas begonnen ijshockeyseizoen goed gemaakt door in Marville (Fr.) tweemaal te winnen van „The Arrows", een combinatie van in Frankrijk gelegerde Canadese lucht machtmilitairen. Zaterdag wonnen de Hagenaars met 5-12 (tussenstanden: 3-2, 2-3 en 0-7), waarna de zondag gespeel de wedstrijd eveneens een zege oplever de. Deze tweede wedstrijd werd gewon nen met 1-7 (tussenstanden: 0-1, 0-4 en 1-2). RHENEN Op de Cuneraweg is de automobilist D. B., afkomstig uit Vee- nendaal, met grote snelheid achterop de wagen van de Achterberger R. v. d. S. gereden, v. d. S., die vanaf het erf van de heer H. de Cuneraweg opdraaide, en eerst een NBM-bus had laten passeren, was nog maar net op de juiste rijbaan aangekomen, toen hij van achteren werd aangereden. Er was behoorlijke materi ele schade, maar niemand werd gewond. Ruim 2400 foto's zijn reeds door 650 fotografen uit 47 landen inge zonden voor de elfde tentoonstelling „World Press Photo", die van begin december tot eind januari wordt ge houden in het Haags Gemeentemu seum. TVfe/ een caravan hoeft men zich niet al te veel te storen aan de jaar ge- tijden. Kamperen in 't voor- en najaar, desnoods midden in de win ter, dan ook zijn bekroning hebben. Steeds meer mensen zoeken met hun combinatie een wintersportcentrum op. Ze moeten de reis grondiger voor bereiden dan in de zomer. Allerlei extra voorzieningen moeten worden getroffen om te voorkomen dat het gezinsleven op een te zware proef wordt gesteld. Aan de trekauto en de caravan worden hogere eisen ge steld, maar de rijomstandigheden zijn dan ook vaak moeilijker dan in het zomerseizoen. Natuurlijk kan een mens veel ontberen en overleven, maar als we 's winters bij een portie minusgraden in de sneeuw bivakke ren, willen we het in onze caravan zb behaaglijk mogelijk hebben. Op de heen- en terugweg moet er meestal worden geïmproviseerd, om dat de normale campings gesloten zijn. Het is niet bezwaarlijk om „in 't wild" te gaan staan of ergens een geschikte plek te zoeken bezijden de autoweg, bij een benzinetankstation (toiletservice), of zonder veel om slag op een dorpspleintje of aan de stille kant van een kerkgebouw. Men moet zichzelf maar weten te redden en op eigen houtje overnachten. Meer naar het zuiden, waar de bergen en de sneeuwwereld begin nen, worden campings 's winters open gehouden. Bij de reisbureaus zijn alle inlichtingen te verkrijgen. Di verse wintercampings hebben ver warmde toiletten en droogkamers, aansluitingen voor elektrische stroom en meer accomodatie voor caravan- gasten. In de buurt zijn skiterreinen ijsbanen en winkels, waar 't meeste kan worden gehuurd. Het verblijf in een levendig en zonnig winter sportcentrum is een aangename en gezonde onderbreking van de lange winter. Om de sneeuwpret in allerlei vor men te combineren met lenteweer moeten we helemaal naar de Mid dellandse Zee rijden, bijvoorbeeld naar de Cote d' Azur, waar in janu ari al de mimosa, rozen, viooltjes, anemonen en sinaasappelbomen bloeien. Een paar weken later staan de eucalyptus en de abrikozen in bloei en dan komen de jasmijnen en de anjelieren. De caravan stelt ons in staat daar ook een paar weken onder ons te wonen en alvast een voorschot op het voorjaar te nemen. Aan een wintercaravan moeten eisen worden gesteld. We hebben en- Op nauwelijks een halve dag rijden uit onze omgeving kan men van een prachtige wintersportvakantie genieten, zoals hier in Winterberg (Sauerland). Onder het motto „Van oud op nieuw" zal het Verbond voor Vei lig Verkeer de weggebruiker in de komende weken gaan voorlichten over het nieuwe Reglement Ver keersregels en Verkeerstekens (RVV), dat 1 januari a.s. van kracht wordt. Wij sluiten ons graag bij deze actie aan en beginnen van daag met de publikatie van bij gaande tekeningetjes. lYFëm ^rTP\v Op kruispunten moei het afbuigende verkeer aan overstekende voetgangers onbelemmerde doorgang verlenen, ook al is er geen zebrapad Dat houdt natuurlijk niet in dat voetgangers nu maar blin delings kunnen oversteken! Een redelijk samenspel tussen automo bilist en voetganger blijft geboden I F)e carrosseriefabriek O.S.I. (Officine Stampazzi Industriali) in Turijn heeft een proto-type voor een vierpersoons „stadsauto" ontworpen en gebouwd met hulp van de vloergroep, motor en Variomatic van de Daffodil. Deze wagen, die de naam „DAF-City" meekreeg, is tijdens de Turijnse Automobiel Salon op de O.S.I.-stand tentoongesteld. Zijn prestaties zijn in grote lijnen te vergelijken met die van de Daffodil. Aan de bestuurderskant heeft de „DAF-City" een schuifdeur van 95 cm breed en aan de andere zijde twee tegen elkaar sluitende portieren. Er is geen middenstijl. De totale opening is 1.60 m. De wagen heeft ook een achterportier dat aan de dakrand scharniert en een openingswijdte tot de bodem van de wagen. De rugleuning van de achterzitting kan naar voren worden geklapt, zodat er evenals in de DAF- Combi een vlakke laadvloer ontstaat. Tot nu zijn er nog geen plannen voor een serie-produktie. Maar wie weet Op een provisorische camping in Winterberg, 't Lijkt allemaal een beetje triest, maar goed voorbe reid kan het wintercaravannen een verrukkelijke belevenis worden. O kele goed gebouwde zomercaravans in winterse verhoudingen getest, maar ondanks extra uitrusting (met vloerkachel en dubbele ramen) wa ren ze niet helemaal berekend op koud winterweer, laat staan op tem peraturen van 20-30 graden onder nul, die hoog in de bergen 's nachts voorkomen. De caravanindustrie bouwt hoofd zakelijk voor de zomer en er zijn maar weinig modellen, die bij uitstek geschikt zijn voor winterkamperen. Zo is bijvoorbeeld de isolatie niet voldoende. Als 't goed is moet een echte wintercaravan minstens een 40-50 mm dikke isolatielaag hebben. Normale wagens hebben nauwelijks 20 mm tussen de wanden en de dub bele vloer. Bij lage temperaturen kan een goede kachel moeilijk een tekortschietende isolatie vervangen. Koude straalt uit van de ramen, de vloer en onder de slaapplaatsen. Met het oog op onnodig warmtever lies en condensvorming moet de iso latie van caravans, die naar de win tersport moeten, worden versterkt. We hadden in één geval dubbele ra men laten aanbrengen, maar deze waren provisorisch op het rubber- raamprofiel gezet en sloten niet her metisch. Er ontstond voortdurend condens tussen de ruiten. Ondanks verantwoorde ventilatie werd de re latieve vochtigheid nogal hoog. Bij onvoldoende verwarming bevriest het condensvocht ook nog. Er wordt wel gebruik gemaakt van doorzichtig plasticfolie, dat als tweede ruit moet dienen, maar deze oplossing is minder prachtisch en doeltreffend. Het is niet nodig te zeggen dat de wintercaravan een verwarmingsele ment met ruim voldoende capaciteit moet hebben, een olie- of gaskachel, die de verbruikte lucht naar buiten afvoert. Nog idealer is centrale ver warming met een systeem van ko peren leidingen en radiatortjes, die verwarmd worden door water met een glycoltoevoeging. Als warmte bron fungeert een gaskachel, bij voorkeur met een reservefles die automatisch wordt ingekoppeld. Een van de belangrijkste dingen is dat een wintercaravan behaaglijk kan worden verwarmd. De woonruimte mag niet te klein zijn. Het verdient aanbeveling om een luifel of aan- bouwtent op te zetten. Geen alumini um maar stalen pennen meenemen. Want bevroren grond en sneeuw zijn hard. Het rijden op besneeuwde wegen vergt de nodige concentratie. De combinatie moet snelheid houden. Er moet voorzichtig worden afge remd en geaccelereerd, vooral op berghellingen met scherpe bochten. Voor dit soort werk hebben we lie ver niet te maken met de looprem, die in kritieke situaties de goede gang van zaken eerder tegenwerkt. Om veiligheidsredenen moeten we een veelzijdiger remsysteem aanra den, dat correspondeert met dat van de trekauto. Omdat de meeste win tercampings hoog gelegen zijn en de toegangswegen besneeuwd en glad zijn zomerbanden ongeschikt. Ban den met MS-profiel of X-banden geven een betere grip op de weg, maar vaak moeten sneeuwkettingen eraan te pas komen. Opverscheidene hel lingen zijn sneeuwkettingen verplicht. Het is verstandig thuis even te oefe nen in het monteren van dergelijke irriterende gevallen. Wie een impe riaal op het dak heeft kan eventu eel twee reservewielen met sneeuw kettingen meenemen. Dan is men van het gezeur af en behoeft men alleen maar de wielen te verwisselen. Wat het rijden met een wintercom- binatie aangaat hoeven we niet op te merken dat dit aan de bestuurder speciale vaardigheidseisen stelt. Er moet gedacht worden aan veel meer dingen dan in de zomer, en de auto moet in tiptop conditie zijn. Nu er steeds meer mensen naar de wintersport gaan en buiten het zomerseizoen om gaan kamperen, zou den de caravanbouwers meer aan dacht moeten besteden aan de in richting en uitrusting van hun pro- dukten. We wezen reeds op betere isolatie en verwarming. In een alleen op de zomer geprepareerde caravan kan men natuurlijk een paar winter se weken altijd overleven en spor tief proberen er het beste van te ma ken, maar bij strenge koude moet men zich behelpen. Met een dosis goede wil en wat aanpassingsvermo gen komt men een heel eind, maar een wintercaravan is pas ideaal als men er gerieflijk en warm in huist. Het geld, dat voor speciale voorzie ningen is uitgegeven, is goed besteed. Bepaald goedkoop is een caravan, die 't hele jaar rond kan worden ge bruikt, niet. Maar men kan in de zomer de zee, in de herfst onder de vallende bladeren staan, in de win ter naar de skiterreinen trekken en in het voorjaar in de ontluikende na tuur gaan staan om ongestoord de weekends door te komen. Tc Hier clignoteur inschakelen ■Jv Vanaf 1 januari zal de weggebruiker die gaal inhalen de richfingaanwijzer moeier gebruiken Nadat hij zich overtuigd heeft van:Achter vrij? Voor vrip Dan pas inhalenl schakelt hij de richtingaanwijzer in Zo gauw de inhalende auto naast de andere is gekomen moet de richtingaanwijzer afgezet worden. Bij het weer naar rechts gaar geldt de verplichting van richting aangeven niet. Een Opel Kadett Super heeft na 24 uur rijden op het circuit van Zandvoort met -en gemiddelde van 106,141 km een nieuw 24-uurs re cord gevestigd. Eenzelfde prestatie werd verricht door een Vauxhall Vi va die 24 uur onafgebroken draai de met een gemiddelde snelheid van 105,453 km per uur. In beide geval len was sprake van een normale serie-personenauto. De Opel en de Vauxhal llegden resp. 2547,4 km en 1530,877 km af. De nationale records die ze daar mee vestigden op het circuit van Zandvoort zijn, voor wat betreft de Opel, in de groep personenwagens van 1000 tot 1150 cc en voor de Vauxhall in de groep 1150 tot 1300 cc. De recordpogingen hadden wel met tegenslag te kampen in de vorm van een bijzonder grote wilde kat, zoals er zovele in de Zandvoortse duinen zwerven. De Opel kwam na- nmeiyk in botsing met dit dier, waar- b(j de stuurinrichting beschadigd werd. Het kostte 4 pitstopy en 11 mi nuten om een en ander weer in or de te brengen Bestuurders van de wagens wa ren de heren D. Jetten, D. van Len- nep, G. van Lennep en Tom Gatso- nides. rpoyota, Japans grootste automobiel- fabriek, heeft dezer dagen een nieuw model geïntroduceerd, speciaal voor de export. Deze tweedeurs sedan genaamd Corolla behoort tot het kleinere soort en is uitgerust met een 1100 cc motor met een vierversnel- lingsbak (pook). Volgens opgave van de fabriek kan een miximumsnelheid van 140 km worden bereikt. Het ben zineverbruik wordt, in verhouding tot zijn maximumsnelheid, uiterst laag genoemd. De Corolla zal op de komende RA1- tentoonstelling te zien zijn. Op het ogenblik worden door Toyota 6000 Corolla's per maand geproduceerd, over enkele maanden hoopt men dit aantal tot 20.000 a 30.000 te hebben opgevoerd. Door Toyota werden dit jaar 540.000 wagens gemaakt, waar door deze Japanse fabriek tot de 10 grootste automobielfabrieken ter we reld behoort. Technische gegevens van de Corolla zijn: Gewicht 690 kg, Max. toelaatbaar totaal gewicht 965 kg, Lengte 3845 mm. Breedte 1485 mm. Hoogte 1380 mm, Motorinhoud 1077 cc. Boring x slag 75 x 61 mm, Compressieverhou- ding 9.0, 60 pk, Draaicirkel diameter 9.10 m.

De Vallei | 1966 | | pagina 8