P. v.d.A. wijkt geen millimeter van dekkingsplan-Vondeling99 Brug bij Antwerpen in kanaal gestort Japans vliegtuig stort in Oceaan; 50 doden S.P.D. vraagt hoge prijs aan Kiesinger Akkoord tussen fondsen en specialisten Lijsttrekker Den Uyl op P.v.d.A.-congres: Grote steun voor stroming „Tien over rood" GEKORTWIEKT GEEN UITSPRAAK MINI-PROGRAMMA D.D.R. Arrestaties na zeer brut(al)e juwelenroof Jongen (13) schreef dreigbrieven Russen liepen weg Soekarno gooit schuld op Nederlanders Op weg lopende paarden gedood Uittocht uit de k.V.P.-fractie Massamoord in V.S. Jongen schiet vijf vrouwen neer Joods congres verontrust Brennerlijn gisteren weer open Brug bij Pisa ingestort Treinbotsimj in Zwitserland 0 Onder leiding van hun gastheer, ko ning Boudewijn van België, hebben dit weekeinde ongeveer 40 koninklijke en adellijke gasten deelgenomen aan een jachtpartij op het koninklijk land goed bij het kasteel Ciergnon in de Ardennen. De jagers, onder wie zich ook prins Claus bevond, schoten zater dag ongeveer 20 stuks wild af. Prin ses Beatrix nam zich in acht, in ver band met haar blijde verwachting. 0 Een aantal groeperingen van ver schillende levensbeschouwelijke richting, waaronder vertegenwoordi gers van vele Oranjeverenigingen in ons land, hebben zich tijdens een bij eenkomst in Assen verenigd tot een cen trum van actie met het doel stelling te nemen tegen gezagsondermijnende ac tiviteiten. Het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk een stichting in het le ven te roepen, die waarschijnlijk de naam „Hou en Trouw" zal dragen. 0 De landelijk voorzitter van de AR- JOS, de heer J. van der Ploeg, heeft zaterdagavond op een ARJOS- bijeenkomst in Groningen gezegd, dat hij voorstander is van partijförmatie op christelijke grondslag en van sa menwerking van de christelijke par tijen. „Ik verlang een christelijke par tij met een duidelijk gezicht en geen partij, die enkele een vergaarbak van Christenen is". s 0 Het bestuur van de Drentse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond heeft er bij het Landbouwschap op aan gedrongen een strakker betalingsbeleid te gaan voeren. Wanbetalers moeten, nadat zij een aanmaning van het schap hebben gekregen, ook metterdaad tot betaling worden gedwongen. Pagina 9 MAANDAG 14 NOVEMBER 1966 (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Drs. J. M. den Uyl, demissionair minister van Economische Zaken en de nieuwe lijstaanvoerder van de P.v.d.A. bij de Tweede-Kamerverkie zingen, heeft zaterdag verklaard, dat de P.v.d.A. „geen millimeter" zal afwijken van het dekkingsplan van minister Vondeling. Hij sprak op het buitengewoon congres van zijn party in de Rivièrahal in Rotterdam, nadat hy officieel tot lyst- aanvoerder was gekozen. De P.v.d.A. steunde het kabinet-Cals; zij had vertrouwen in het fïnancieel- economisch beleid, zij achtte het dekkingsplan van Vondeling gezond, gelet op de stand van onze economie. Waarom zou de P.v.d.A. daarvan ook maar een •treep afwijken?, aldus drs. Den Uyl. Het was het goed recht van de KVP- fractieleider, drs. Schmelzer, om zijn wantrouwen in 't financieel-economisch beleid uit te spreken. Maar dan was het ook zijn plicht voor een ander be leid en een ander kabinet te zorgen, meende de socialistische minister. De KVP doet krampachtige pogingen naar twee kanten tegelijk te kijken, zei hij. Zolang de KVP de grootste partij blijft en nodig is om een regering te vor men, blijft politieke duidelijkheid on mogelijk. „Voorwaarde voor duidelijk heid is de nederlaag van de KVP", zo luidde zijn conclusie. De nieuwe politieke leider van de PvdA verklaarde voorts: „De PvdA zal niet deelnemen aan enig kabinet, dat in zijn programma geen ernst maakt met de hervorming van de on derneming en de uitbreiding en verster king van de rechten van de werkne mers". Hij zei ook, dat verkleining van de verschillen in inkomens een hoofdplaats in het programma van de PvdA zal in nemen. „Als er belastingen moeten ver hoogd worden, dan eerst de successie rechten en de belasting op vermogens. Als er beperking van de loonstijging moet zijn, dan ook beperking van de andere inkomens renten, dividenden, huren, pachten". De opbrengsten van de bodemschat ten (olie en aardgas) mogen niet lei den tot nieuwe verschillen in inkomens, voegde hij er aan toe. Zij moeten ten goede komen aan de gemeenschap, evenals de waardevermeerdering van de grond. Het belangrijkste in de Europese ont wikkeling vond drs. Den Uyl, dat En geland doelbewust de weg naar Euro pa zoekt. „Wij roepen Wilson toe: Schiet op, de tijd dringt, help mee de democratie in Europa te versterken!" Op de tweede dag van het buitenge woon congres, dat diende ter bespre king, van het basisprogramma Socialis tisch Bestek 1967, wezen partijvoorzit ter dr. Tans en de leider van de Twee de-Kamerfractie, drs. Nederhorst, een voorstel van de heer Han Lammere, een van de initiatiefnemers van „Tien over rood", van de hand om het con gres een uitspraak te laten doen over het aanblijven van het kabinet-Cals. „Ik zou geen knip voor de neus waard zijn, als ik bij Beel de kamer moest binnenstappen met een motie van het congres, die ik alleen maar hoef te overhandigen", zei de heer Ne derhorst, die 's middags op bezoek ging bij de informateur. De wijze waarop bij een kabinetsfor matie moet worden onderhandeld, is volgens de Statuten van de partij over gelaten aan de fractievoorzitter. Drs. Nederhorst wilde daarom geen op dracht meekrijgen. Bij de stemming was de grote meerderheid van het con gres het hiermee eens. De invloed van de stroming „Tien over rood" bleek duidelijk uit een schriftelijke stemming over één van haar voorstellen, namelyk dat de PvdA alleen aan de regering zou deelnemen als er garanties zijn dat een vóór de verkiezingen gepubliceerd minimum- programma binnen de normale rege ringsperiode zal worden verwezenlykt. Het voorstel werd weliswaar verwor pen met 1800 stemmen tegen, maar er waren 1300 stemmen voor, dat is ruim 40 procent. Het partijbestuur bestreed het voorstel, omdat het een „valbyi voor de onderhandelaar" bij de formatie zou zijn. De „grijze eminentie" van de socia listen, dr. W. Drees, die beide congres dagen achter de bestuurstafel bijwoon de, keerde zich er ook tegen en noem de een minimumprogramma een onmo gelijke eis. Het was de enige keer dat hij aan de discussie deelnam. Het partijbestuur nam bij monde van drs. Roemers, een Amsterdamse mo- ADVERTENTIE tie over, waarin, overeenkomstig de ei sen van Tien over rood, de wens wordt uitgesproken, dat de lagere inkomens procentueel meer zullen stijgen dan het gemiddelde inkomen en het minimum inkomen wordt verhoogd en verder steeds wordt gekoppeld aan de verho ging van de lagere inkomens. De overgrote meerderheid van het congres stelde zich voorts achter het voorstel in Socialistisch Bestek om de ontwikkelingshulp op 1 procent van het nationale inkomen te stellen. In ver scheidene moties was 2 procent bepleit. Partijbestuurslid Ruygers wees dit o.m. op politieke gronden af. Het zou betekenen, dat in 1968 f 400 miljoen meer voor ontwikkelingshulp op de rijksbegroting moest komen. Hij achtte dit onmogelijk; 100 tot 150 miljoen gul den per jaar extra is volgens hem wel te verwezenlijken. Een felle discussie ontstond over de erkenning van de DDR (Oost-Duits- land), bepleit door Han Lammers, als voorwaarde voor verdere ontspanning in Europa. De internationaal secretaris van de PvdA, de heer P. Dankert, wees het van de hand, omdat het Duit se nationalisme zou worden aangewak kerd en het een slag in het gezicht van de Westduitse socialisten zou zijn. Het Tweede-Kamerlid prof. Patijn wierp zich in het debat met de verkla ring, dat het voor hem als een paal bo ven water stond, dat de erkenning van de DDR de spanning zou vergroten. Het Eerste-Kamerlid, mr. Cammel- beeck gooide hem daarop voor de voe ten, dat dit een volkomen verouderd standpunt was, komend „uit een ge- dachtenwereld, waar ik volstrekt niets van begrijp". Het congres sprak zich vervolgens in zeer grote meerderheid tegen de er kenning van de DDR uit en stelde zich ook achter het partijbestuur en Socia listisch Bestek wat betreft Viëtnam en dc NAVO. Drie voormannen van „Tien over rood", namelijk de econoom drs. H. van den Doel, de journalist Han Lam mers en de perschef van de VARA, A. van der Louw, werden benoemd tot lid van de commissie ter voorbereiding van het verkiezingsprogramma. EINDHOVEN Vanmorgen om half zes is een steen gegooid door de ruit van de juwelierszaak F. Eyck, op de hoek Demer-Marktstraat in het hart van Eindhoven. Met een zware steen, die veel weg had van een stuk trottoir band, werd een grote etalageruit ver nield. Uit de etalage werd voor een be drag van circa f 40.000 aan gouden rin gen buitgemaakt. Dank zij de automatische alarminstal latie van de zaak, die in verbinding staat met het hoofdbureau van politie, kwam de politie onmiddellijk in volle actie. Zij slaagde erin enkele mannen te a-Testeren en daarbij gestolen siera den in beslag te nemen. De daders zijn opgesloten. De smak van de zware steen in de etalage had mede tot gevolg, dat vele kostbare sieraden vernield werden. De totale schade van de juwelierszaak wordt globaal geschat op een ton. UTRECHT De ziekenfondsen heb ben met de Landelijke Specialisten Vereniging overeenstemming bereikt over de specialistenhonoraria in 1967. De tarieven zijn zoals gebruikelijk aangepast op basis van de loonont wikkeling. De honararia van de spe cialisten worden met ongeveer acht procent verhoogd. Partijen hebben het voorstel, voor de goedkeuring waarvan zij slechts één vergadering nodig had den, toegestuurd aan de Ziekenfonds raad. De onderhandelingen met de tandart sen zijn nog niet afgesloten. De zaak ligt hier wat ingewikkelder, omdat het niet alleen gaat om de honoraria, maar ook om de opzet van het vergoedings systeem. Zo moet o.m. worden gespro ken over de verrichtingstijden. De ziekenfondsen oriënteren zich nog over het verzoek van de Landelijke Huisartsen Vereniging een overeen komst af te sluiten over de vergoeding van de farmaceutische hulp aan de ULFT Een 13-jarige leerling van de technische school te Ulft heeft een dreigbrief gestuurd aan een aantal per sonen, onder wie de directeur van zijn school. De geadresseerden werden ge sommeerd een bepaald bedrag, dat va rieerde van 5 tot 10 gulden, op een na der aangegeven plaats te deponeren. In deze brief werd gedreigd, „dat bij niet nakomen van deze vordering het leven op het spel werd gezet", omdat de „bende", die deze brief gestuurd had, gewapend zou zijn met pistolen en sti letto's. De herkomst van de dreigbrieven kon de rijkspolitie te Ulft vrij eenvoudig achterhalen. De briefschrijver had een buurjongetje van de directeur der tech nische school verzocht de brief bij de geadresseerde af te geven en hierdoor kon zijn identiteit vlot worden achter haald. De jongen verklaarde tegenover de politie, dat een film over chantage op de Duitse televisie voor hem aanleiding tot deze actie was geweest. Maar het had niet in zijn bedoeling gelegen om inderdaad het gevorderde geld te in casseren. Dit heeft de rijkspolitie erva ren, want op de in de brief genoemde tijd kwam er niemand op de aangege ven plaats opdagen. PEKING Op een bijeenkomst wel ke zaterdag bij gelegenheid van de hon derdste jaardag van de geboorte van de Chinese filosoof Soen Jat-sen in Pe king werd gehouden, heeft het meren deel van de aanwezige Oosteuropese diplomaten de zaal van het volkscon gres verlaten, uit protest tegen anti- Sovjet-uitlatingen van premier Tsjoe En-lai. Deze zei namelijk in zijn her denkingsrede: „De kliek der Sovjet leiders, heeft de grote Lenin en de door de grote oktober-revolutie aangegeven weg verraden". De Sovjet-diplomaten die toen opston den en wegliepen werden gevolgd door hun Poolse, Bulgaarse, Tsjechische, Oostduitse, Hongaarse en Mongoolse collega's. De Albanese, Roemeense en Zuidslavische vertegenwoordigers ble ven echter zitten. DJAKARTA Soekarno noemde gis teren in een redevoering „Nederlandse opendeurpolitiek in het begin van de negentiende eeuw", de oorzaak van de huidige slechte economische toestand. „De Nederlandse kapitalisten hadden de Indonesirs gedwongen te leven van een inkomen van acht Nederlandse cen ten per dag", zo zei hy. Hij zei dat de economische toestand niet zou verbete ren „zolang de kapitalisten de zaken be derven met een toevloed van buiten lands kapitaal". apotheekhoudende artsen, zonder dat er een overeenkomst over de geneeskundi ge verzorging bestaat. De ziekenfondsen vinden deze „ont koppeling" een ietwat vreemde zaak, omdat het voorstel is afgestemd op de voorstellen van de L.H.V. met betrek king tot de honoraria voor de medische verzorging. Ze hebben de L.H.V. dan ook gevraagd, hoe zij haar voorstel denkt te realiseren. HEERENVEEN In de nacht van zaterdag op zondag is nabij het viaduct in de Rijksweg 43 in de gemeente Hee renveen een sportwagen in botsing ge komen met vier loslopende renpaarden. Door de botsing vloog de sportwagen van het drie meter hoge talud en werd geheel vernield. De bestuurder bleef ongedeerd. Een van de paarden was op slag dood, een tweede moest op advies van een veearts worden afgemaakt. Vlak daarvoor was al een veulen van de groep uit een weiland ontsnapte dieren onder een auto gekomen en overreden. Een van de gedode dieren vertegen woordigde een waarde van f 15.000,-. 0 Een koe, die tussen Gouda en Woer den in de dichte mist over de spoorbaan wandelde, heeft zaterdag morgen om 9.40 uur haar uitstapje met de dood moeten bekopen. Zy werd aan gereden door de trein, die „binnen door" (via Gouda, Woerden en Breuke- len) van Rotterdam naar Amsterdam rijdt. DEN HAAG Bij de komende Twee de-Kamerverkiezingen zal een aantal van de thans zittende leden van de K.V.P.-fractie geen kandidatuur meer aanvaarden. Zeer tot hun spijt, zo deelt het secre tariaat van de K.V.P. mee, zullen op medisch advies mej. dr. J. de Vink en mr. K. van Rijckevorsel zich niet meer beschikbaar kunnen stellen. De heren ir. G. Horsmans, J. v. Dongen en Th. Laan achten de verplichtingen verbon den aan hun lidmaatschap van Gedepu teerde Staten van dien aard, dat zij de ze niet langer kunnen combineren met het Kamerlidmaatschap. De heren ir. W. Droesen, W. J. An- driessen en H. Moorman hebben de re glementair vastgestelde leeftijdsgrens bereikt. De heer J. Zwanikken heeft een functie aanvaard, die hij wegens drukke werkzaamheden daaraan ver bonden niet combineerbaar acht met het Kamerlidmaatschap. Dr. M. v. Hei voort stelt zich eveneens niet meer ver kiesbaar wegens de drukke werkzaam heden, verbonden aan zijn maatschap pelijke functie. Uit handen van een lid van de Am sterdamse Studentenvereniging Vat 64" van de Vrije Universiteit, ontving de heer Koekoek zaterdag een bul met opdracht voor de formatie van een buiten-parlementair kabinet. Hier een beeld van de plechtigheid ten huize van de boerenleider in Benne- kom. b MESA (Arizona) In Mesa, in de Amerikaanse staat Arizona, heeft za terdag een 18-jarige jongen vier meis jes en een vrouw doodgeschoten en twee anderen ernstig gewond. De jongen, Robert Smith, dwong in een schoonheidsopleidingsinstituut zijn slachtoffers, onder wie een 27-jarige moeder met haar dochtertjes van drie- en-een-half jaar en van drie maanden, met het gezicht voorover in een kring op de vloer te gaan ligeen. Met een re volver schoot hij ze toen een voor een door het hoofd. Twee meisjes waren op slag dood. Drie anderen stierven later in het ziekenhuis. De twee slachtoffers die nog tussen leven en dood zweven zijn een vrouwelijke employé van het instituut en de zuigeling. De politie ar resteerde de jongen ter plaatse. Hij stap te lachend in de politie-auto. Eerst wilde hij naar zijn vroegere woonplaats Houston gaan om daar een school binnen te dringen en de leraren dood te schieten. Hij besloot echter naar het opleidingsinstituut voor schoon heidsspecialisten te gaan omdat hij ver- Het was de vierde massamoord van dit jaar in de Verenigde Staten. In juli vermoordde een man acht leerlingver pleegsters in Chicago en in augustus zaaide een oud-marinier vanaf de toren van het universiteitsgebouw in Austin dood en verderf. Hier vielen veertien doden. Kort daarvoor had de man zijn vrouw en zijn moeder omgebracht. Enkele weken later drong een afge wezen minnaar de woning van zijn vriendin in New Haven binnen. Hij doodde, in het wilde weg schietend vijf mensen. wachtte er veel mensen aan te treffen. 0 De recherche van het politiebureau Lodewijk van Deijsselstraat te Amsterdam heeft de 53-jarige machi nist J. B. aangehouden, onder verden king van diefstal van goederen uit twee auto's voor een awaarde ruim f 11.000. ANTWERPEN Een twintig meter brede brug is zondagochtend in de buurt van Antwerpen over vrijwel haar gehele lengte ingestort. Bij de ramp zijn twee personen omgekomen en zeventien ge wond geraakt. Door snel optreden kon de politie een grotere ramp voorko men. Op het moment dat de brug op de .Koning Boudewyn Snelweg' tussen Ant werpen en Luik instortte, bevonden er zich acht auto's op. Deze kwamen in 't kanaal en op de ingestorte brugdelen terecht. Er hing een dichte mist in de Omgeving. De slachtoffers werden in al lerijl overgebracht naar ziekenhuizen in Antwerpen, Liere en Herentals. Terwijl de reddingsacties op gang kwa men, zette de politie de Boudewijnweg bij de brug af, waardoor kon worden voorkomen dat de verscheidene wagens NEW YORK De voorzitter van het Joods wereldcongres, dr. Nahum Gold- mann, doet in een verklaring welke in New York is gepubliceerd een beroep op de Duitse leiders een herhaling van „de fatale vergissing" van destijds te vermijden en het gevaar van een terug keer van het nazisme niet te onder schatten. In Joodse kringen over de ge hele wereld heerst bezorgdheid over „de toenemende invloed van oud-nazi's op het politieke lèvén in de Duitse Bondsrepubliek", zo zegt dr. Goldmann naar aanleiding van het recente verkie zingssucces van de rechts-radicale na- tionaal-democratische partij in Hessen. Hij verzoekt de Duitse regering maatre gelen te nemen om te voorkomen dat „de neo-nazibeweging haar doel be reikt, te weten de omverwerping van het huidige democratische stelsel en het herstel van de agressieve nationalisti sche politieke van weleer". In Dusseldorp heeft vrijdag het be stuur van het Duitse bankverzekerings- en handelsvakverbond bepaald dat het lidmaatschap van de nationaal-demo- cratische partij niet verenigbaar is met dat van het verbond. Alle leden is ver zocht permanent stelling te nemen te gen uiterst rechtse bewegingen. TOKIO Een vliegtuig van „All Nip pon Airlines" met 50 personen aan boord is gisteren in de oceaan gestort, toen het op het vliegveld van Matsoeya op het eiland Shinkokoe trachtte te lan den. Naar men aanneemt zijn alle pas sagiers en de bemanning bij het onge luk om het leven gekomen. Volgens de Japanse kustwacht zijn 26 lichamen geborgen en worden 24 perso nen vermist. Er is echter geen enkel te ken van leven te bespeuren op de plaats van het ongeluk, ongeveer 3 km ten westen van het vliegveld Matsoeva- ma. Volgens de autoriteiten van de lucht vaartmaatschappij, bestond het groot ste gedeelte van de passagiers uit pas getrouwde paartjes, die op de huwe lijksreis waren gegaan, en uit artsen die een conferentie in Tokio hadden bij gewoond. Volgens ooggetuigen raakte het toe stel bij de landing de baan wel, maar schoot door en kwam in de oceaan te recht. Het betreft een in Japan gebouwd passagiersvliegtuig van het type YS-11, dat met 45 passagiers en een beman ning van vijf van Osaka naar Matsoe- yama op het eiland Shikokoe onder weg was. Matsoeyama ligt ongeveer 500 km ten zuiden van Tokio. Het is de vierde grote luchtvaart ramp die dit jaar in Japan heeft plaats gehad. Op 4 februari stortte eveneens een toestel van „All Nippon Airlines" met 133 personen aan boord in de baai van Tokio. Precies een maand later verongelukte bij de landing een toestel van „Cana dian Pacific Airlines. Tweeënzestig van de 71 personen aan boord kwamen bij het ongeluk om. Minder dan 24 uur later, vloog een straalpassagiersvliegtuig van de B.O.A.C. tegen de Foeji-berg te pletter, waarbij 123 personen de dood vonden. UTRECHT Bij de Nederlandse Spoorwegen is het bericht binnengeko men, dat het traject Brixen-Bozen (Bol zano) van de Brennerlijn, de spoorlijn tussen Innsbrück en Italiëë, sinds zon dagmiddag vijf uur over één spoor be rijdbaar is. Het baanvak is precies een week gestremd geweest tegenvolge van het noodweer in Oostenrijk en Italië. BONN De Duitse socialisten heb ben zondag zo'n hoge prijs gevraagd voor deelneming aan een nieuwe rege ring, dat de kans op een coalitie met de Christen-democraten vrijwel uitgeslo ten wordt geacht. De socialistische partij heeft een re geringsprogram gepubliceerd, waarin onder meer elke aanspraak op kernwa- penbezit, in welke vorm dan ook, wordt afgewezen, gepleit wordt voor 't leggen van officiële contacten tussen West- en Oost-Duitsland. De socialisten willen ook, dat er po gingen worden gedaan om tot diploma tieke betrekkingen met alle Oosteurope se landen te komen. Willy Brandt, voorzitter van de SPD mi burgemeester van West-Berlijn, heeft inmiddels in een vraaggesprek met een krant verklaard, dat de socialisten en vrije democraten „een indrukwekkende regering" zouden kunnen vormen. Kurt-Georg Kiesinger, de Christen-de mocratische kandidaat voor de opvol ging van Ludwig Erhard, heeft op zijn eerste politieke redevoering sinds hij tot kandidaat werd benoemd, verklaard 'n koers tussen Washington en Parijs te zullen volgen als hy regeringsleider wordt. In een toespraak tot Christen-democra tische jongeren te Würzburg noemde hij het „dom en onrealistisch" de tegen stelling tot Atlantische en Gaullistische politiek op de spits te drijven in cli chés. „Duits-Franse vriendschap is de sleu tel tot de Europese eenheid, maar Ame- rika's hulp is essentieel. Wij moeten 'n weg vinden die aan beide partners van Duitsland recht doet," zo verklaarde hij. Kiesinger verzekerde voorts, dat de voormalige minister van Defensie Franz-Josef Strauss, met de hulp van wiens Beierse CSU-fractie hij tot opvol gerskandidaat van Erhard werd geko zen, zeker een plaats zal krijgen in een door hem te vormen kabinet. Kiesinger gaf niet te kennen wat voor rol hij heeft toebedacht aan minister van Buitenlandse Zaken, Gerhard Schrö- der, leider van het Atlantisch-gezinde blok in de CDU. Het zal voor Kiesin ger haast onmogetiyk zijn, voorby te gaan aan Schroder, die op de stem van zeke 75 van de 245 CDU-af ge vaardigden kan rekenen in de Bondsdag Opname van Schroder naast Strauss, zou echter betekenen dat de strijd tussen Gaullis ten en Atlantisch-gezinde CDU-leden blijft voortbestaan. die uit beide richtingen in de mist op de brug afreden zouden verongelukken. Een binnenvaartschipper die met zijn aak in de buurt van de brug verankerd lag zei in een vraaggesprek, dat hij werd opgeschrikt door een hels lawaai en zag dat een aantal wagens in het kanaal terecht kwam. Een andere schip per liet zijn scheepsfluit loeien. Duikers van de marine zochten het kanaal af naar eventuele slachtoffers. Brandweerlieden trokken de verongelu- te wagens weer op het droge. De ongeveer 120 meter lange brug was sinds 1958 in gebruik. De Belgi sche minister van Publ. Werken heeft verklaard dat er tot nu toe geen enke le aanwyzing bestond dat de brug enig gevaar opleverde. Hij zei verder dat de oorzaak van de instorting nog niet bekend is, maar dat deskundigen onmiddellijk een uitge breid onderzoek zullen instellen. PISA, (Italië) De Solferinobrug over de rivier de Arno in het centrum van Pisa, dat zwaar van de overstro mingen heeft te lijden, is gistermorgen ingezakt. Niemand werd gewond of ge dood. Het overtollige water heeft de pijlers van de brug waarschijniyk uitge hold, menen deskundigen. De brug, een der mooiste in Pisa, was in 1875 gebouwd. In de tweede we reldoorlog werd zy zwaar beschadigd doch in 1960 geheel gerestaureerd. Van af 4 november j.l. was de brug geslo ten voor alle verkeer. De overstromingen in Italië hebben volgens de jongste cijfers aan 105 men sen het leven gekost. Er zijn nog negen vermisten. Dit heeft het Italiaanse mi nisterie van Voorlichting zaterdag be kendgemaakt. In Florence waar de modder en het vuil van de acht dagen geleden buiten haar oevers getreden Arno nog niet ge heel is opgeruimd, zijn nog duizenden daklozen en werklozen. In winkels en pakhuizen werd met gasmaskers op ge werkt om de rottende vlees- en andere etenswaren op te ruimen. YVERDON Bij een treinbotsing in de buurt van de Zwitserse stad Yver- don, gelegen aan het meer van Neucha- tel, zijn vijfentwintig Fransen gewond geraakt, allen leden van de Parijse ver eniging „Vrienden van de spoorwegen." Zij reisden in een speciaal voor hen ge reserveerde trein. I 0 De beheerstichting van de Vascomij in Heerlen zet de besprekingen met bouwbedrijven over een eventuele overneming van het in moeilijkheden geraakte bouwbedrijf Vascomij niet voort. De stichting heeft besloten een aanvraag bij de rechtbank in Maastricht voor surséance van betaling te gaan voorbereiden. 0 De N.V. Nijbouw en de N.V. Inves- ta, beide in Den Haag, is voorlo pig surséance van betaling verleend. Naar de directeur van Investa, de heer W. M. Sevink meedeelde, is deze situatie veroorzaakt, doordat de finan ciers niet de gelden beschikbaar stel len, waarop de bouw- en exploitatie ondernemingen recht kunnen doen gel den. 0 Bij de kiesraad heeft zich een nieu we politieke groepering „Landsbe langen" gemeld. De centrale doelstel lingen van deze groep zijn: samenwer king en herstel van de volksinvloed. De initiatiefnemers hebben zaterdag in Woerden een bijeenkomst belegd. 0 De voorzitter van de protestants- christelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind „Philadelphia", de heer J. J. Don- dorp, heeft zaterdag op de algemene najaarsvergadering van de vereniging in Rotterdam gepleit voor coördinatie en integratie van de zorg voor geeste lijk gehandicapten. Volgens hem, is deze zorg veel te veel versnipperd. 0 Bij de Metaalwarenfabriek Venlo N.V. zal een vijftigtal werknemers worden ontslagen, waaronder tweeënder tig buitenlanders. Afzetmoeilijkheden zijn de oorzaak van deze maatregel in het bedrijf, dat een kleine 300 werkne mers omvat. 0 Na de gemeente Valkenburg, is Schoorl nu als tweede Nederlandse gemeente er toe overgegaan om voort- taan logeerbelasting een kwartje per nacht te gaan heffen, terwijl ook de kampeerleges zullen worden verhoogd. 0 Dieven hebben zaterdagnacht in de buurtschap De Hamert in het Noord limburgse Bergen kans gezien 385 me ter onder spanning staande bovengrond se kabel te stelen van het aangesloten elektrische net. 0 De Groninger politie heeft, in sa menwerking met de rijkspolitie in Kloosterburen, de 26-jarige gemeente ambtenaar van Kloosterburen J. K. aangehouden, die verdacht wordt van het uitgeven van valse bankbiljetten. De man had twee bankbiljetten van honderd gulden vervaardigd. Hij deed dit op de secretarie in uren, waarop deze was gesloten en maakte hierbij ge bruik van de gemeenteiyke kopieerma chine. In het Friese dorpje Wytgaard is onder grote belangstelling de toren van de oude r.-fe. kerk opgeblazen. Ook de toren van de uit 1890 daterende kerk, die sinds enige maanden is vervangen door een nieuwe, had de tand des tijds niet kunnen doorstaan.

De Vallei | 1966 | | pagina 9