Grootste slachterij in ons land te Oss Boerenpartij en KVP de grote verliezers N.V.V. over beperking bestedingsgroei ■microfined MARIN °^LLEI^ Fokkers bezig met het ideale dier JUWEEL Vakbonden gekant tegen idee van huurheffing Wmv CHEVAL VIER VARKENS PER MINUUT Want:'ASPRO'isnu Voor rokers met een eigen stijl Holle messen Machinaal Slagersdroom 50 cent sparen! GPOIJ^N f? SO Proef verkiezingen" in oktober Minder mensen LOONEISEN helpt u nu nóg sneller ven uw pl|n af! 30xfijner samengesteld. Dat betekent: ONDERGESCHIKT VIEUX Gevecht op station Hij is vrij om te kiezenuit brons, ijzer, steen een beeldhouwer uit zich steeds in nieuwe expressies, ontdekt altijd weer origi nele vormen. Kan ook kiezen uit tientallen sigaretten. Rookt Golden Fiction. DINSDAG 15 NOVEMBER 1966 (Van een onzer verslaggevers) OSS Elke minuut worden vier varkens gedood in de grootste slachterij In ons land, het zojuist geopende zeven miljoen kostende project van Zwanen berg te Oss. Elke minuut vier varkens, is 240 varkens per uur. Een record voor ons land, dat in Europa alleen in Deense slachterijen wordt overtroffen. De topcapaci teit ligt per week rond de dertigduizend stuks. In de witbetegelde gebouwen met glanzend roestvrij staal en in het wit ge stoken personeel, speelt zich het slachtproces in koud neonlicht efficiënt, hy giënisch en gemechaniseerd af. De buitenwacht ziet alleen de rijen veewagens met tevreden knorrende var kens, die alleen gillen als ze uit de wagens de stallen worden ingedreven. In de stallen is plaats voor duizend varkens. Door deze ruime opzet kun nen de dieren langer rusten dan voor heen, hetgeen volgens Zwanenberg de kwaliteit van het vlees ten goede komt. Als verbetering wordt ook ge zien dat de varkens één voor één de stal kunnen verlaten, waardoor zij op weg naar de bedwelmingstunnel niet nerveus worden, hetgeen volgens Zwanenberg eveneens de kwaliteit van het vlees ten goede komt. In de bedwelmingstunnel wordt de dieren tachtig tot honderd gram kool- dioxyde toegediend, een voldoende hoeveelheid om hen het bewustzijn te doen verliezen. Vervolgens worden z(j mechanisch aan de haak geslagen en via een rail met elektrische weegcon structies naar het steekhok getrans porteerd. „De dieren liggen heerlijk te pitten als ze uit de bedwelmings tunnel komen," aldus een woordvoer der van de directie. „Ze hebben er geen benul van wat hun staat te wachten. Koeien wel, maar die zijn dan ook intelligenter dan varkens." Een varken in de borstelmachine. Eén van de vier die per minuut wor den geslacht. In het steekhok staan de witgejaste stekers met hun holle messen ge reed, die geroutineerd het strotte- hoofd van de onder narcose gebrach te dieren tot diep in het hart door boren. De varkens bloeden dood. Dat is ook de bedoeling. „Want," zo zegt de woordvoerder van de directie, „krijgen de dieren te veel gas toege diend, waardoor ze sterven voordat ze leeg kunnen bloeden, dan zijn ze waardeloos. Leegbloeden is een ver eiste voor een goede kwaliteit, daar om moet de hartslag doorgaan." Niets van het varken gaat naar de vuilnishoop. Ook het bloed niet. Ge deeltelijk wordt het gebruikt voor de bereiding van bloedworst en tongen worst, gedeeltelijk voor de fabricage van bloedmeel en bloedplasma, ingre diënten voor veevoer en kunstmest. Dat veevoer wordt ook door varkens gegeten. Aan varkens met veel spek heeft Zwanenberg niets. „We zitten tegen al dat spek aan te hikken," aldus de woordvoerder van de directie. „Duitsland neemt nog wel wat af, maar het is mogelijk dat wij er op den duur een flink overschot van krij gen." Misschien kan het spek dan tot technisch vet worden verwerkt, waar aan in de industrie veel behoefte be staat. van dit project is om door kruisingen, gebaseerd op een studie over het stofwisselingsproces, de werking van enzymen en hormonen en een aantal erfelijk bepaalde functies, tot een varkenstype te komen dat mager vlees produceert van een kwaliteit, die in het bijzonder geschikt is voor de verwerking in onze bedrijven." „Het ideale varken," aldus een woordvoerder van de directie, „kan volgend jaar gevonden zijn, maar ook pas over een jaar of tien. En dan moeten wij afwachten of het ideaal blijft. Het kan vier generaties mee gaan en dan terugvallen." De bedoeling van het Dallandpro- ject is, dat, wanneer dit supervarken zal zijn gecreëerd, de Nederlandse varkenshouder zich met het mesten ervan zal belasten. Zwanenberg meent dat dit het best en het meest economisch door de boer kan geschie den. „Het is zaak dat de varkenshou der zal inzien dat aan het mesten van varkens andere eisen zullen moeten worden gesteld," aldus directeur Van der Griendt. „De Nederlandse consument," aldus Zwanenberg, „heeft steeds meer voorkeur voor het goede pro- dukt." „Daarom," zegt de woord voerder van de directie, „is bij wij ze van spreken ons ideaal ooit nog eens varkens te ontwikkelen met veel volle hammen en schouders en veel vlezig-sappige karbonades. Als het mogelijk was, zouden wij graag varkens met duizendpoten kruisen". Directeur C. W. van der Griendt tijdens de opening van de slachterij door minister Biesheuvel: „Zowel voor de Nederlandse varkenshouderij als voor de industrie is het derhalve zaak om de voorrangspositie die wij dank zij de uitstekende kwaliteit van het Nederlandse varken binnen de EEG innemen te handhaven. Om dit te bereiken, hebben wij gezamenlijk met onze buren, Hartog's Fabrieken NV, voor de verbetering van de kwa liteit van het Nederlandse varken een onderzoekcentrum gesticht, het zoge naamde Dallandproject. De bedoeling ADVERTENTIE Tijdelijk: 1 tube POLY-Color kleurshampoo plus 1 flacon POLY Set haarversteviger Voor mooier haar: van f. 3.- voor slechts Haar-Cosmeticay A (Van onze radio- en t.v.-redactie) BUSSUM. Wanneer er in oktober na de zaak-Adanis en na de val van het kabinet-Cals verkiezingen zouden zijn gehouden, zouden in vergelijking met de verkiezingen voor de Provinciale Sta ten in maart jl., de Boerenpartij en de K.V.P. en heel verrassend ook de S.G.P., die gehalveerd zou worden de grote verliezers zijn geweest. De winst zou zijn opgestreken door, in de 4 l)VF'' UW BAKKER HEEFT T eerste plaats, de P.v.d.A. en de V.V.D., gevolgd door ARP en CHU. De nieu we kleinere partijen zouden niets ge merkt hebben. Een en ander blijkt uit een enquête, die het NIPO heeft gehouden ten be hoeve van het NCRV-TV-programma „NlPO-these". Gisteravond is de uit slag van de proefverkiezing bekend ge maakt. De K.V.P. zou in oktober op 28,5 pet zijn gekomen (30,1 pet bij de verkie zingen voor de Provinciale Staten), de P.v.d.A op 27,5 pet (23,4 pet), de V.V.D. op 12 pet. (10 pet.) de ARP op 9.5 pet (8,3 pet), de C.H.U. op 10 pet (9.3 pet) de P.S.P. op 4,5 pet (5 pet), de C.P.N. op 2,5 pet (2,7 pet), de Sgp op 1 pet. (0.8 pet) de Boerenpartij op 3 pet (6,7 pet), de overige partijen sa men op 0,5 pet (1,6 pet). Bij het overzicht dient men te beden ken, dat 14 pet van de ongeveer 1000 ondervraagden geen antwoord gaf op de vraag welke partij men zou kiezen. Bij de proefverkiezingen van het N.I.P.O. in september, was dat percen tage nog 11,5 pet, zodat de politieke ge beurtenissen in oktober de groep van zwevende kiezers weer heeft doen toe- Elke vijftien seconden komt een nu nog niet helemaal ideaal var ken van de lijn af. Na het steken on dergaat het leeggebloede dier een reinigingskuur. In een tank met ruim zevenduizend liter water van om streeks zestig graden Celsius wordt het gebroeid, vervolgens in een bor stelmachine onthaard en in een schroeioven bij een temperatuur van duizend graden Celsius van de opper huid ontdaan, waarbij tevens even tuele bacteriën worden gedood. In de zwartkrab- en borstelmachines wordt het reinigingsproces afgerond. Han gend aan de elektrisch bestuurde transportketting ondergaat het door het reinigingsproces volkomen ge bleekte varken een behandeling van dertig slagers, die gespecialiseerd als ze zijn, elk een voor onze con sumptie belangrijk lichaamsdeel van het dier voor hun rekening nemen. Als dit allemaal is gebeurd, wordt het varken in een driehonderd meter lange koeltunnel tot een temperatuur van vijftien graden Celsius voorge- koeld en opgeslagen in koelruimten. In de grossierderij en in de snijzaal worden de gekoelde varkens verdeeld in hammen, schouders, buiken en karbonades. De stallen van de grootste slachterij in ons land zijn ruim. De varkens krijgen meer tijd om te rusten dan voorheen, hetgeen de kwaliteit van het geslachte vlees ten goede komt. De omvang van de efficiënt, hy giënisch en gemechaniseerd functio nerende slachterij blijkt al uit het feit, dat de koelkelders een opper vlakte beslaan, die gelijk staat met die van zestig woningen. Het zoutver- bruik voor de pekelproduktie is an derhalf miljoen kilo per jaar. Door de ver doorgevoerde mecha nisatie is de produktie per man met veertig procent toegenomen. Op af delingen in de slachterij, waar vroe ger met vier man moest worden ge opereerd, kan nu met drie man wor den volstaan. Het „overtollige" per soneel vloeit na een omscholingspe riode af naar andere afdelingen van het bedrijf. „Dat betekent niet dat wij het tekort aan arbeidskrachten nu volledig kunnen compenseren," aldur een woordvoerder van de directie. Overigens is de capaciteit van de nieuwe slachterij zo enorm, dat het aanbod van varkens vaak te gering is. En toch produceert de Neder landse varkenshouderij thans 6,3 mil joen varkens, wat neerkomt op an derhalf maal de binnenlandse behoef te. UTRECHT „Remmen van bestedingsgroei is in 1967 terwille van het bereiken van het evenwicht een verstandige politiek, maar deze groei beperken in een mate als door de werkgevers is bepleit, is volkomen onverantwoord". Deze mening lanceert het N.V.V. in zyn bladen van deze week. Het N.V.V. vindt het onrealistisch, ja zelfs dom, indien 't rekening houden met 't betalingsba lanstekort zover zou gaan als door de werkgevers wordt bepleit. Krygen zij hun zin, dan kan er volgend jaar alleen een compensatie voor de huurverhoging wor den gegeven, hetgeen volgens het N.V.V. niet neerkomt op een beperkte groei van de consumptieve uitgaven, maar op een absolute daling, vergeleken met 1966. Dit moge uit een oogpunt van beper king van de loonkostenstijging voor de werkgevers aantrekkelijk zijn', maar men beseft volgens het N.V.V. in die kring kennelijk niet, dat daarmee in een wankele en mogelijk omslaande conjunctuur de doodsteek wordt toege bracht aan vele ondernemingen bij ge brek aan afzetmogelijkheden. De afkeurende termen, die na de val van het kabinet-Cals zijn gericht aan het adres van de KVP-fractievoorzitter Schmelzer C.S., zijn volgens het N.V.V., blijkens de recente economische ont wikkelingen eerder te zwak dan te sterk geweest. Nu het betalingsbalans tekort f 500 miljoen ongunstiger blijkt te zijn en de werkloosheid sneller om zich heen grijpt, blijkt volgens het N.V.V. eerst goed hoe onverantwoorde lijk het uitlokken van de kabinetscrisis is geweest. De beslissingen over het economische beleid en vooral over het loonpolitieke beleid in 1967, moeten in een heel na bije toekomst worden genomen en nog steeds is het door de overheid op te stellen financieel-economische kader, waarbinnen dat beleid moet worden ge voerd, niet bekend. Op 1 januari loopt een groot aantal contracten af en daar voor moeten de onderhandelingen wor den gevoerd. Het N.V.V. wil overigens niet de voor stelling wekken dat bij een blijven zitten van het kabinet-Cals er geen vuiltje aan de lucht zou zijn geweest. Tegen de achtergrond van de ver slechterende positie van de betalings balans en de toeneming van de werk loosheid, zou een ongewijzigd beleid grote bezwaren met zich hebben ge bracht. Stijging van de kosten van levenson derhoud en stijging van de sociale pre- nvh i nóg snellere opname in het lichaam nög sneller herstel mielast werken niet in de hand, dat de loonpolitiek in rustig vaarwater komt. Bij een stijging van de kosten van le vensonderhoud in 1967 met 4 4,5 pro cent, moeten wel looneisen worden ge formuleerd, die niet al te bescheiden van omvang zijn. Daarbij is niet gezegd, dat de vakbe weging de ogen sluit voor een betalings balanstekort van 800 a 900 miljoen gul den. Doorzieken van zo'n tekort leidt tot een financiële crisis, die het aantal be drijven, dat sneuvelt, aanzienlijk zou doen toenemen. Dat is niet in het be lang van de werknemers en wij zullen daar in 1967 ook rekening mee moeten houden, aldus het NW. Welk kabinet er ook komt, het zal bin nen het financiële raam rekening moeten houden met de economische ontwikke ling. In dit verband houdt het N.V.V. opnieuw een pleidooi voor het uitstellen of nog liever het afstellen, van de twee de moot van de belastingverlaging. Het N.V.V. meent, dat het heel wat wijzer zou zijn, indien de elders beschik baar komende middelen werden gebruikt om allerlei prijs- en kostenstijgingen in 1967 te voorkomen, waardoor de loon kostenstijging binnen redelijke grenzen kan blijven. Er behoeven dan ook geen indirecte belastingen te worden ver hoogd. De overheid zal voorts kunnen helpen bij de oplossing van de financierings problemen van de sociale zekerheid. Daarmee wordt een basis gelegd om de loonstijgingen in 1967 niet al te sterk te laten uitlopen en is ook de mogelijkheid voor de overheid gegeven om middelen achter de hand te houden, die in de eco nomie kunnen worden gespoten, indien de werkgelegenheid onverhoopt nog verder mocht dalen. Eén partij in een politieke coalitie acht het N.V.V. voor het uitvoeren van deze enig verstandige politieke onvol doende. Het N.V.V. voorspelt, dat in de ko mende maanden het zwaartepunt van het beleid van de vakbeweging op het voorkomen van onnodige werkloosheid en op een sociale afwikkeling hij on vermijdelijke ontslagzaken zal moeten worden gelegd. De loonpolitiek zal aan het werkgelegenheidsbeleid tijdelijk on dergeschikt moeten zijn. „Het houdt voor ons niet in de nood zaak van een loonstop of een teruggang in consumptieve mogelijkheden", aldus het N.V.V. „Het houdt wel in de be reidheid een loonbeleid te voeren, dat op het herstel van het evenwicht is ge richt. De vakbeweging vraagt daarbij van andere sociale groepen eenzelfde terughoudendheid en van de overheid een financieel beleid, waardoor de ver antwoordelijkheid voor het in evenwicht brengen van onze volkshuishouding niet in hoofdzaak op het loonbeleid wordt gelegd", aldus de N.V.V.-bladen. Voor het gebied van de Noordoost polder zal een waterschap worden ingesteld. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben een commissie voor de reglementering en voorbereiding van u;u f arayiKu r> 'n(fgatfiid. UTRECHT Wij zijn ernstig bezorgd over het wetsontwerp van minister Bo- gaers inzake het opleggen van een „huurbelasting" aan bewoners van wo ningwetwoningen met een belastbaar Inkomen boven defl2.750. De midden groepen zullen bij aanvaarding van dit voorstel wederom extra zwaar belast worden." Dit delen drie katholieke vakbonden de regering, de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer en het K.V.P.-partijbe- stuur mee in een telegram, dat zij gis termiddag hebben verzonden. De bon den zijn de B.V.A. (de katholieke bond van werknemers in bank- en verzeke ringsbedrijven en administratieve kan toren), de K.F.B.I. (de organisaties sa menwerkend in de stichting Katholieke Federatie van Beambtenbcmden in de in dustrie) en „St. Christoffel", (de katho lieke vereniging van handelsvertegen woordigers, handelsagenten en verzeke ringsinspecteurs In het telegram wijzen de bonden er op, dat ook op andere terreinen de mid dengroepen zware lasten moeten dra gen. Hiertoe behoren onder meer de progressie in de belastingen, de pre mies voor de sociale-verzekeringswet- ten en de sterk stijgende ziektekosten. Bovendien wordt aan deze groep de mogelijkheid ontnomen gebruik te ma ken van fiscale faciliteiten bij sparen. Zij zijn van oordeel, dat de druk rond om en boven de loongrens extra ver scherpt zal worden en menen voorts dat het beoogde doel, de doorstroming, op deze manier niet of nauwelijks kan wor den bereikt. Dit omdat enerzijds door deze huur belasting een huurniveau wordt gescha pen, dat thans niet of nauwelijks aan wezig is en omdat anderzijds geconsta teerd moet worden, dat er in voldoen de mate geschikte woningen, zowel naar kwaliteit als naar prijs, beschik baar zijn om doorstroming te bevorde ren, aldus de drie katholieke vakbon den. 4DVER1 EN71E puur of in longdrinks Prinses Margriet heeft het voorne men 23 november in Amsterdam het nieuwe zeegaande instructievaar tuig van het „Koninklijk Onderwijs fonds voor de Scheepvaart" te dopen. L i/sluitend bij de vakmanUw slijter Geen statiegeld. ROOSENDAAL Maandagmorgen omstreeks elf uur heeft zich op het grensstation Roosendaal een vechtpar tij voorgedaan tussen een lid van de stationspatrouille van de Koninklijke Marechaussee en een minderjarige \msterdamse jongen, die de mare- haussee bedreigde met een geladen 7,65 wapen. De jongen zat met een eveneens min derjarig en uit Amsterdam afkomstig vriendje in de trein uit Antwerpen. Ze werden door de stationspatrouille uit de trein gehaald, waarna de vechtpartij ontstond. De jongens waren weggelopen van huis. VHT GEKORTWIEKT De heer en mevr. Van Vollenhoven- de Lange, de ouders van mr. Pie- ter van Vollenhoven, bieden zaterdag 10 december, de ondertrouwdag van hun zoon met prinses Margriet, in het Parkhotel te Rotterdam een diner aan, /oor de naaste wederzijdse familie van \et bruidspaar. Het metrostation Stadhuis in R'dan zal zaterdag voor het publiek wou len geopend. Het station, dat zijn voè .ooiing nadert, zal in de drukke winket weken van november en december tt bezichtigen zijn. De tweelingzusjes Hendrika en An- nemarie Steenbakker (20), afkom stig uit 't Brabantse St.-Oedenrode en sinds '51 woonachtig in Canada hebben onlangs in Ottawa een schoonheidswed- otrd om de titel „Miss Roughrider 1966" gewonnen. 9 De moeilijkheden 't Heerlense bouw bedrijf Vasco-Mij hebben tot op he den niet die golf van ontslagen bij Vas- co-onderaannemers met zich meege bracht, die aanvankelijk werd gevreesd. Gebleken is namelijk, dat vooral het aantal meldingen van werkloze perso neelsleden (55) sterk onder het ver wachte aantal van 300 is gebleven. 0 In Amersfoort is gisteren een con ferentie gehouden van vertegen woordigers van justitie en politie, die betrokken zijn geweest bij het onder zoek naar de bankovervallen in Amers foort, Utrecht en Tilburg. De Amers- foortse politie heeft sterk de indruk, dat een bende de hand in deze over vallen heeft gehad. 9 Gistermorgen heeft een brand ge woed in de kapok- en matrassenfa- briek „De Nijverheid" aan de Visse- dijk te Almelo. Een felle wind wakker de het vuur aan, dat woedde in een partij kapok en matrassen. 0 Het aantal doden en zwaar gewon den is in Drente per 100 verkeers slachtoffers beduidend hoger dan het landelijk gemiddelde. Het aantal doden was in 1965 in Drente zes tegen 3,8 lan delijk, terwijl 't aantal zwaargewonden 65,8 bedroeg, tegen 60,3 landelijk. De lichamen van twee inzittenden van de „Islander", het vliegtuigje, dat 9 november in de Ringwiel bij Oudega neerstortte, zijn geborgen. Het stoffelijk overschot van een Engelsman en een Duitser is overgebracht naar een ziekenhuis in Heerenveen. Het vlieg tuigwrak is naar de vliegbasis Leeu warden vervoerd. De twintigjarige kassier van de Rijksbelastingen te Drachten, P. van der W. uit deze plaats, is het af gelopen weekeinde door de politie aan gehouden, verdacht van verduistering in dienstbetrekking. De jongeman zou zich in het afgelopen jaar enkele dui zenden guldens uit de kas hebben toe geëigend. Q Ten behoeve van 't referendum on der leden, hebben partijbestuur en partijraad van de P.S.P. groslijsten op gesteld voor de kandidaatstelling voor de Tweede-Kamerverkiezingen. Unaniem besloot men de leden te adviseren H. J. Lankhorst en A. G. van der Spek, resp. voorzitter van de Tweede- en Eer ste -Kamerfractie van de P.S.P., als lijstaanvoerders aan te wijzen. 0 De staatssecretaris van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk, 1 de heer C. Egas, heeft een commissie voor contact en overleg inzake bijstand aan Surinamers in Nederland ingesteld, fDe „Eurostar-trofee" van de Euro pese Verpakkingsfederatie is bij de in Madrid gehouden internationale ver pakkingswedstrijd toegekend aan de lichtdichte poly-ethyleen melksachet bij de huisvrouw beter bekend als „plas tic melkzakje" van de Rijswijkse Melkinrichting Van Grieken NV. AÜVERIENTIk Golden Fiction GF 2

De Vallei | 1966 | | pagina 7