K.R.O. gaat door met uitzending Amerikaanse tv-serie „Batman'' Minister grijpt nog niet in bij moeilijkheden om reclame tv ARAM De Gouden Cobra Film Astmafonds vanavond op tv Akkertjes VANAVOND RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S Morgen Benoemd Onderscheiden Overleden TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2 WOENSDAG 16 NOVEMBER 1966 Als ze zich gekleed en wel in de spie gel ziet, schrikt ze van haar eigen spiegelbeeld: ze was wel gegroeid tijdens haar ziekte, maar tevens tot een geraamte vermagerd, haar ge zicht is lang en mager, haar haren zijn voor een gedeelte uitgevallen: Elisabeth laat haar een pot schmink brengen, waaruit ze bij uitzondering wat rouge mag gebruiken. Maar des ondanks is ze die avond beslist geen toonbeeld van stralende jeugdige schoonheid geweest. Maar wat ge beurt er? Ze is de ontvangstzaal nog niet binnen, of ze voelt in elke hand druk en leest op aller gezicht de nieu we sympathie. Ze is geen vreemde meer die met nieuwsgierigheid en wantrouwen wordt bekeken, ze hoort erbij en haar terugkeer wordt met oprechte aandoening en blijdschap begroet. De weken van zwakte en bewusteloosheid hebben haar een groter deel van haar taak helpen de baas worden dan alle voorafgaande weken van overijverig werken. o o o De volgende dag neemt ze haar lessen bij Simon Todorsky alweer op. Niemand twijfelt eraan dat deze les sen uit zullen draaien op haar besluit om tot de Griekse kerk toe te treden. Toch volgt er daarover nog een le vendige correspondentie tussen Mos kou en Zerbst, want voor een veran dering van Sophies geloof is de offi ciële toestemming van haar vader nodig. Nu heeft Christian August van het begin af rekening moeten houden met die verandering van religie maar óf omdat zijn vrouw hem heeft wijsgemaakt dat daar wel een mouw aan te passen zou zijn, óf omdat zijn religieus geweten begint te knagen al naar het uur der beslissing nader komt: hoe het ook zij, hij stribbelt tegen. Frederik II die na de hoofd betrokkenen het grootste belang heeft bij dit huwelijk, schrijft een brief aan de landgraaf van Hessen: „Mijn brave vorst is op dit punt halsstarrig. Hoeveel moeite ik me ook geef om zijn religieuze gewetensbezwaren te overreden, hij antwoordt op al mijn argumenten: mijn dochter zal niet Grieks-orthodox worden." De vorst kan, in al zijn eenvoud, niet bevroe den hoezeer hij zijn koning daarmee mishaagt, zijn koning die kort tevo ren Oostenrijk is binnengevallen on der het motto het in de verdrukking gebrachte protestantisme te bescher men. Hij is geen filosoof zoals Frede rik II die uiteindelijk een gedienstige dominee bereid vindt om de vorst in geleerde en gewijde taal duidelijk te maken, dat er tussen de Lutherse en de Grieks-orthodoxe religie „geen essentieel verschil bestaat". De vor stin schrijft in dezelfde geest vanuit Moskou aan haar man: „Ik heb met de opperabt gesproken en ik kan je zweren dat ik geen dwalingen heb kunnen ontdekken in zijn leer." En de vijftienjarige Sophie schrijft aan haar vader: „Ik zie geen verschil tus sen de Griekse en de Lutherse leer." Zoals eigenlijk wel te verwachten is, raakt het gezinshoofd eindelijk over tuigd, hij geeft zijn toestemming „aangezien hij in de keuze van Sophie wel een Godsbeschikking moet zien" en stelt enkel als eis dater in het huwelijkscontract een weduwenpen- sioen wordt vastgelegd, zo mogelijk in Holstein of Lijfland. Tegenover Frederik II en alle anderen die getui ge waren hoe hij opeens van gedach ten veranderde, beweert hij voor taan telkens weer: „Luthers-Grieks, Grieks-Luthers, dat gaat best!" „Het heeft me meer moeite gekost om deze kwestie te regelen," schrijft Frederik, „dan wanneer het de be langrijkste zaak van de wereld zou zijn geweest. o o o Maar juist als Frederik er tenslot te in is geslaagd zijn „kleine koppe larij" tegen de religieuze standvas tigheid van Christian August door te drijven scheelt het maar een haar, of zijn sterkste bondgenote, de vor stin van Zerbst, zet door haar over grote ijver deze hele „kwestie" weer op losse schroeven. Hij had haar op het hart gedrukt vice-kanselier Bestoesjew ten val te brengen, hij had haar daarvoor een beloning toegezegd, hij had wat veel belangrijker was haar politie ke ambitie geprikkeld, en nu dreigt juist die politieke ambitie het hele huwelijksproject te doen mislukken. Want, omdat de vorstin nu nog steeds samenspant tegen Bestoesjew, wordt het wel duidelijk dat ze dat alleen maar doet voor de koning van Prui sen. De verloving staat vlak voor de deur, Sophie is bij de keizerin, bij het hof en voor zover men daar van kan spreken bij het volk ge liefd. Welk gevaar kan er nu nog dreigen van de kant van Bestoesjew? Als ze er maar eens even zelfstandig over nadacht, zou de vorstin toch in zien dat er geen enkel gevaar dreigt. Bestoesjew kan onmogelijk verwach ten, hoezeer dit huwelijk hem ook te genstaat, dat zijn monarche te elfder ure nog omzwaait. Als ze er maar eens even goed over nadacht, zou de vorstin moeten begrijpen dat ze deze „vijand" die zojuist om harentwille een nederlaag heeft geleden, een gou den brug zou moeten bouwen. Hoe sterker zij gelooft in het gevaar dat hij betekent, des te meer zou ze erop uit moeten zijn om hem juist op dit ogenblik van zwakte voor zichzelf en haar dochter te winnen. Maar ze kan niet zelfstandig na denken. Daarvoor zou ze haar grote ambitie moeten onderdrukken, die nu weer is opgebloeid, haar ambitie als geslepen diplomate, dan zou ze te lang van haar geheime missie moe ten afzien, de lof van Frederik en de abdij Quedlinburg: dat is allemaal nog zo ver weg. En het wordt haar ook niet eenvoudig gemaakt om zelf standig te denken. Vanaf het ogen blik dat ze Russische bodem betreedt, bevindt ze zich in het gezelschap van Bestoesjews vijanden: Mardefeld en De la Chétardie zijn haar vertrou welingen, ze heeft geheime bijeen komsten met hen, er worden plannen gesmeed, voelhorens uitgestoken, er worden brieven in code geschreven, aan de Pruisische koning in Berlijn, aan de geheime kanselarij in Parijs, en de vorstin zou wel heel anders moeten zijn dan ze is om deze intrige te laten rusten vanaf het moment dat ze er zelf geen belang meer bij kan hebben. Maar nee, haar bedrijvigheid neemt van dag tot dag toe en ze merkt helemaal niet dat de bondge noten die bedrijvigheid handig benut ten: voor een plan tot een verbond tussen Frankrijk, Pruisen en Rusland tegen Maria Theresia, een plan dat zich naar zij menen, tegen niets en niemand anders richt dan enkel en alleen de persoon van Bestoesjew. Ze blijken geen van allen de Rus sische verhoudingen te begrijpen, ook De la Chétardie, die toch wel enige aanleiding daartoe kon hebben, kent Elisabeth niet, en geen van allen doorziet ook maar enigermate dege nen van wie ze voortdurend de mond vol hebben: Bestoesjew. Ook thans is het nog nagenoeg onmogelijk een dui delijk beeld te krijgen van deze man. De brieven van de buitenlandse ge zanten, ook van hen die aan de kant van Bestoesjew stonden de Engel se en de Oostenrijkse gezanten dus beschrijven hem als een man van middelmatig formaat, met niets dan grove karakterfouten, een speler, drinker, een gewetenloos scharrelaar. Volgens de latere Catharina, die ge noeg van hem te verduren heeft ge had, is hij daarentegen weliswaar een eigenzinnige dorre despoot, maar ook een man die zich belangeloos wijdt aan zijn ideaal, een voortreffelijk mensenkenner, fanatiek werker, een onomkoopbare trouwe dienaar van zijn meesteres en juist daarom alle op hun eigen voordeel bedachte hove lingen een doorn in het oog. De intriganten zien duidelijk dat Bestoesjew de keizerin verveelt, dat hij haar irriteert, dat hij haar alles behalve behaagt. Ze verkeren in de mening dat er alleen nog maar een kleine gunstige aanleiding voor nodig is om hem ten val te brengen. Ze spannen tegen hem samen zonder rekening met hem te houden, zonder te bedenken dat hij uitgeslapen ge noeg is om achter hun geheime bij eenkomsten te komen, en pienter ge noeg om de onderwerpen daarvan te gissen, en machtig genoeg om zijn voorzorgsmaatregelen te treffen. Die voorzorgsmaatregelen zijn heel simpel: Bestoesjew laat gewoon de gezet is van het huilen. De kinderen springen vlug van de vensterbank, de J keizerin merkt het enze komt op Sophie af en kust haar. Het zou dui- den op een grove miskenning van Eli- sabeths karakter om te veronderstel- S len dat ze op dat ogenblik van hevig- ste woede zou denken aan de on- schuld van het prinsesje, aan de poli- tieke motieven van haar aanwezig- J heid hier of aan wat dan ook: ze heeft al eerder geleerd een scherp J onderscheid te maken tussen Sophie 3 en haar moeder. Ze is Sophie per- soonlijk gaan waarderen. Er kan geen sprake meer zijn van naar-huis- S sturen. brieven van zijn vijanden onderschep pen en nauwkeurig doorlezen. Eén van de raadsheren voor buitenlandse zaken is een zekere Goldbach, wiens specialiteit het is brieven te openen, te ontcijferen en weer dicht te maken zonder dat er aan het zegel of de en velop ook maar iets te merken valt. Talloze brieven gaan er tussen Mos kou en Europa heen en weer zonder dat de schrijvers en ontvangers er ook maar het geringste vermoeden van hebben dat ieder woord door Bestoesjew wordt gelezen en als do cumentatiemateriaal genoteerd. Hij gunt zijn vijanden flink wat tijd en geeft ze de gelegenheid rijkelijk hun hatelijkheden te spuien. Pas als hij meer dan overtuigend materiaal bij elkaar heeft, gaat hij ermee naar de keizerin: het zijn tegen de vijftig brieven, de meeste van de hand van De la Chétardie. Wat er in deze brieven tegen Bestoesjew geschreven is, laat hem volslagen onverschillig: het zinkt ge heel in het niet bij de uitvallen die De la Chétardie zich vooroorlooft tegen de keizerin. Hij deelt zijn regering mee dat Elisabeth lui en spilziek is, dat ze haar handtekening onder documenten zet zonder de moeite te nemen die door te lezen, dat ze zo'n vier of vijf keer per dag van toilet wisselt en wat dies meer zij en dat alles op de spottende vlotte toon van een man die als vertegenwoordiger van een volk van allerhoogste beschaving rapport uitbrengt over de toestanden bij de barbaren. Ook een minder tirannieke en opvliegende alleenheerseres zou bij het lezen van zulke brieven haar zelfbeheersing hebben verloren. Wat er verder evenwel blijkt uit de brieven van De la Chétardie is een geheime overeenkomst met de vorstin van Zerbst. Elisabeth ziet haar op eens voor zich als wat ze, al heeft ze daar nooit bij stilgestaan, in feite is: een Pruisische spionne, de meest on dankbare mens die zich, terwijl ze als gast met weldaden werd overstelpt, in de intiemste zaken van de Russi sche politiek heeft gemengd en nog wel in dienst van een buitenlandse mogendheid Op de eerste juni begeeft de tsarin zich naar het Troitzky-klooster, zoals ze ieder jaar op die dag doet, ter na gedachtenis aan de toevlucht die haar grote vader in dit klooster vond tij dens de opstand van de lijfwacht. Daar brengt Bestoesjew haar de be lastende brieven, vermoedelijk geleid door de veronderstelling dat ze in de afzondering van het klooster meer tijd heeft om zich met ernstige zaken bezig te houden dan tussen twee fees ten aan het hof. Op drie juni stuurt ze een koerier naar Moskou en laat de vorstin, Sophie en Peter naar het klooster ontbieden. Nauwelijks zijn deze gekomen en hebben ze het mid dagmaal gebruikt, of Elisabeth laat de vorstin bij zich komen in haar cel. De grootvorst en Sophie ploffen neer op de venterbank en beginnen één van die kinderlijke gesprekken waar in Peter Feodorowitsj plezier heeft en waarop Sophie zo aardig weet in te gaan. Het gesprek wordt vrolijker en vrolijker, de twee kinderen lachen uit volle borst en daar komt Lestoque de cel van de keizerin uit en zegt op barse toon: „Die pret is straks afge lopen." En tegen Sophie zegt hij dan nog: „U kunt al wel uw koffers pak ken. U vertrekt zo meteen naar huis!" Met die duistere zinspelingen ver dwijnt Lestoque en laat de jongelui alleen met het ondoorgrondelijke ge heim. Ze kunnen niet begrijpen wat er eigenlijk aan de hand is. Het half uur dat nu volgt, en waarin ze wel zullen denken dat ze weldra voor goed van elkaar zullen worden ge scheiden, had de kiem van een dieper gevoel in het tweetal tot ontluiken kunnen brengen. Maar er schijnt geen kiem te bestaan. Peter toont geen enkel bijzonder verdriet over het dreigende verlies van zijn speel kameraadje: en daarmee kwetst hij Sophie voor de tweede keer. Zelf is ze buiten zichzelf van woede: niet om wille van Peter, dat spreekt vanzelf. Tenslotte gaat de deur opnieuw open en de keizerin komt, vuurrood van woede, haar vertrek uit, gevolgd door de vorstin wier gezicht helemaal op- Zaterdag brengt de K.R.O. voor de tweede maal een aflevering van de Amerikaanse tv-serie „Batman" op het scherm. Daartoe is besloten na een uitvoerig intern beraad. Het overleg was nodig omdat de eerste Batman-afle vering een stroom van negatieve reacties in de dagbladrecensies heeft opge leverd, alsmede een hoeveelheid van enkele tinetallen brieven van verontruste dat het huwelijksplan schipbreuk ouders. Daarbij komt voorts dat de Vlaamse televisie gedwongen is Batman van het scherm te nemen. De uitzendingen van de Nederlandse televisie kun nen ver in België worden gezien. Waarschijnlijk hecht ook Bes- toesjew er geen waarde meer aan 3 daar wel voor kunnen zorgen, maar het is hem genoeg dat hij zijn vijan- den onschadelijk gemaakt heeft. De vorstin zou amper meer de kans krij- gen om Elisabeth tegen hem op te stoken; Lestoque die van het begin af voorzichtig tussen beide partijen ge- j schipperd heeft, zal zich nu wel defi- nitief uit de mislukte intrige terug- trekken; Bruemmer is al een poosje 3 geleden in ongenade gevallen en Mardefeld is gecompromitteerd. Wat De la Chétardie aangaat, die wordt op Bestoesjews advies zonder meer het land uitgewezen. Dat is mogelijk doordat hij tot dusver de geloofsbrie- ven van zijn regering nog niet eens heeft overgelegd; die geloofsbrieven waarin Elisabeth „Sa Majesté lm- periale" wordt genoemd, een titel die tot dan toe ontbrak in de Franse stuk- ken en waaraan Elisabeth heel veel 3 waarde hecht heeft hij op zak, maar ze hadden pas na de val van J Bestoesjew moeten worden overge- legd: dat was feitelijk een kleine transactie tussen de Franse regering en de Russische keizerin, maar De la Chétardie was er nog steeds niet toe gekomen die af te sluiten, aangezien het hem al maandenlang niet was ge- lukt Elisabeth ook maar een kwartier alleen te spreken. Zodoende kan hij J nu als gewone particulier worden uit- ^gewezen en Elisabeths woede op haar 3 voormalige samenzweerder, minnaar en vriend is zo groot dat ze hem be- veelt haar portret, dat ze hem in een lijst van briljanten heeft gegeven, in Rusland achter te laten alleen de briljanten mag hij houden. Zo eindigt de eerste poging op het gebied der diplomatie van de vorstin van Zerbst: met de uitwijzing van De la Chétardie, met een bekoeling van de Russische betrekkingen met Prui- j sen, met de bevordering van Bes- toesjew van vice-kanselier tot formeel kanselier en met een definitief ver- spelen van het vertrouwen van de keizerin jegens haar zo eindeloos goedgunstig ontvangen familieleden. Maar Sophie is zonder kleerscheuren aan de ondergang ontkomen. OOO Op de achtentwintigste juni vindt haar toetreding plaats tot de Griekse kerk, met veel pracht en praal. De keizerin heeft een schitterende japon voor haar laten maken, net zo één als ze zelf draagt, van rode Gros-de Tours, op alle naden bestikt met zil- vergalon. Ze geleidt het jonge meisje J zelf tot aan de kerkdeur en zegt haar daar te knielen op een kussen. Tot op dat ogenblik weet niemand wie de 3 peettante van Sophie zal worden. Al- le voorname dames hebben al gedon- gen naar die eer maar hij viel geen van hen ten deel. Eindelijk ver- J schijnt, voorgegaan door de keizerin, de tachtigjarige abdis van het Nowo- dewitsj-klooster, een oude grijze vrouw die de naam heeft zeer heilig te zijn. Met heldere en vaste stem en in opvallend correct Russisch legt de prinses haar geloofsbelijdenis af. „Al- le aanwezigen vergoten stromen tra- nen," vertelt Mardefeld aan Frede- rik II. „Maar de jonge prinses pleng- de er niet één en gedroeg zich als een ware heldin. Ze sprak onberispe- lijk Russisch; kortom, ze wordt door de monarche bewonderd en ook door haar aanstaande en door het hele volk." Bij deze gelegenheid wordt Sophie, ter ere van Elisabeths moe- der, gedoopt met die naam waaron- der ieder schoolkind haar voor wel- licht nog onafzienbare tijd zal ken- nen: Catharina. Terug in haar kamer krijgt de „orthodoxe Catharina" een collier en een sieraad voor haar taille. De vor- stin schrijft haar echtgenoot dat bei- de geschenken wel zo'n honderdvijf- tigduizend roebel waard zullen zijn. Het „collier" is in werkelijkheid een k dichtklapbare ikoon maar waarom zou Christian Augusts geweten nog feller moeten knagen? Nog dezelfde dag begeven ze zich van het Annapa- leis naar het Kremlin. De volgende ochtend komt Lestoque Catharina een k portret van de keizerin brengen en, k in een diamanten armband gevat, een portret van de grootvorst: het is haar verlovingsdag. (wordt vervolgd) De KRO heeft besloten met de strip van de vleermuisman door te gaan, omdat het verhaal gezien moet worden als een grote grap. De gewelddadighe den zijn zo overdreven dat ze niet se rieus opgenomen kunnen worden. Boven dien wordt de serie in Nederland an ders op het scherm gebracht dan in ADVERTENTIE MEESTERWERKEN VAN Z TOT A Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Harskamp: J.P. Doornen bal te Oene; te GiessendamNeder- Hardinxveld: J. Vos te Rijssen. Aangenomen: naar Hekelingen: D.A. ten Haaft te Tubbergen, naar de clas sis. Assen (pred. voor b.w. jeugdwerk): A. A. van Kooy, vicaris te Utrecht; naar Krabbendijke; G. van Noordennen te Berkel-Rodenrijs. Bedankt: voor Creil-Espel (N.O.-polder) G.I.F. Versteegh te Oud-WoudeWes tergeest. Geref. Kerken. Beroepen: te Woudsend-Koudum en te Maarn: J.R. Zijlstra, kand. te Was senaar; te Woldendorp, in combinatie met Nieuwolda: P. van Loo te Nieuwolda, die dit beroep ook aan nam. Aangenomen: naar De Bilt (2e pred. pl.): F.B. Fennema te Schoonrewoerd. Bedankt: Voor Leek (nadere beslissing) W.J de Ruyter te Harkema-Opeinde. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen: naar Delft: N. Hendriks te Ommen. Chr. Geref. Kerken. Beroepen: te Rotterdam-Zuid: J. Plan tings te Rozenburg. t Bedankt: voor Utrecht-Noord: G. Bouw te Eemdijk; voor nsterdam-Oost: J.H. Carlier te Kampen; voor 's-Gra- vendeel: Th. Rutters te Nijmegen. Vrije Evang. Gem. Bedankt: voor Amsterdam-West: P.E. van Staveren te Oude-Bildtzijl. Amerika en in België. De KRO voegt telkens twee afleveringen samen tot een uitzending. In Amerika wordt de film afgebroken op een spannend, resp. griezelig moment, bijvoorbeeld wan neer iemand levend een brandende oven wordt ingeschoven. Het slot van het verhaal volgt de andere dag. In Bel gië lag er enkele dagen tussen de uit zendingen. De KRO meent dat het samenvoegen van twee afleveringen onaccepteerbare griezeligheden te niet doet. Ook is de beslissing om met Batman door te gaan genomen, omdat men bij het doorzien van enkele van de volgende afleverin gen merkte dat de eerste aflevering toevallig de meest griezelige was van de serie. Voorts meent men te weten, dat het Belgische besluit om met de se rie te stoppen niet alleen te maken heeft met de klachten van ouders en opvoeders, maar ook met een geschil om de rechten. De Liberale ondervoor zitter van de Raad van Beheer van de BRT, Albert Maertens, heeft de publi- katierechten van het Batman-verhaal aangekocht voor het dagblad waarvan hij directeur is, „Het Laatste Nieuws". De socialistische oppositie sprak over misbruik van voorkennis enz. In Nederland richt de kritiek zich al leen op de inhoud van de serie. Een dagblad als „De Tijd" schreef: „On waarschijnlijke rimram van de ergste soort" en over „een uitputtend stuk overspannendheid voor kinderen". „De Volkskrant": „Qua keus en qua tijd van uitzending vond ik Batman een „Op eigen adem" is de titel van de nieuwe film, die het Nederlands Astma Fonds heeft laten vervaardigen voor zijn voorlichtingswerk. Hij wordt vanavond om 19.45 uur over Nederland I ten doop gehouden. De te levisiekijkers zal dan een beeld worden gegeven van de wijze, waarop kinde ren, die ernstig aan astma lijden in een astmacentrum worden behandeld en ge holpen om hun de beste kansen te ge ven zich later „op eigen adem" in de maatschappij te handhaven. Gabri de Wagt heeft deze film met documentair karakter in opdracht van het Nederlands Astma Fonds gemaakt. De camera is gehanteerd door Kalman Gall en Mat van Hensbergen; de mon tage is van Ernest Bresser. DEN HAAG De minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk ziet vooralsnog geen plaats voor enige bemiddeling zijnerzijds tussen de Stichting Ether Reclame en Adverten tiebureaus over de termijn van inzen ding van reclamefilms. De minister deelde dit mede in ant woord op vragen van het Tweede-Ka merlid mevr. Van Someren-Downer (V.V.D.) naar aanleiding van een brief van de Stichting aan advertentiebureaus waarin o.m. werd medegedeeld dat als de aanvragers voor zendtijd in januari 1967 niet omgaan en ten laatste in oktober hun films aan de STER zen den, zij het risico lopen dat de eventue aan hen toegewezen en door hen be taalde januari-zendtijd ongebruikt zal moeten blijven. De minister antwoordt o.m., dat de bedoeling van deze passage (vanzelf sprekend) niet kan zijn, dat voor recla metijd betaalde bedragen verbeurd zijn indien de daarvoor verworven zendtijd ongebruikt blijft wegens vertragingen bij de keuring in de aanvangstijd. In dien een film vijf weken voor de uit zenddatum ter keuring is aangeboden en de STER deze keuring niet tijdig heeft kunnen uitvoeren, eist de billijk- 84. De Kadi neemt een slok kamelemelk en ver- volgt zijn verhaal. „Twee jaar geleden, tijdens een jachtpartij, slaagde ik er in de Kalief het leven te redden, toen hij door een gewonde leeuw werd aan- gevallen, uit dankbaarheid nam hij mij op in zijn hofhouding en eindelijk zag ik de mogelijkheid om mij op de Touareggs te wreken. Na een zware stu- die van de wetten des lands werd ik door de Ka lief tot Kadi van Cairo benoemd. Mijn eerste daad als Kadi, was een strafexpeditie naar het paleis der Touareggs. En zie, wij hadden het zoutmoeras nog niet bereikt, of een boodschapper der Touareggs kwam ons tegemoet met de tijding, dat Kim terug gekeerd was en zich in het paleis van die schurk Dahouddin bevond!" Op dat moment komt een die naar melden, dat over het zoutmoeras twee per sonen naderen. „Dahouddin!" roept Kleine-Kim op gewonden. „Geloof dat maar niet", lacht zijn va- der. „Die vos is veel te slim om uit zijn veilige hol te komen..." Haastig begeeft het drietal zich naar de rand van het zoutmoeras. „Wie is die kerel?" vraagt de Kadi wrevelig met een blik op de athle- tische gestalte, die, gevolgd door een gewapende Touaregg, uit de moerasnevels nadertreedt. „Dat is Ares, één van de ontvoerders van Ambre!" roept Aram verrast uit. Wl IliiMiiBi Kleine vaart: Argonaut 14 80 m ozo Kp St Vincent nr Dublin; Calchas 15 te Rotterdam; Imke p 14 Gibraltar nr Dublin; Phile- tas 14 40 m o Malta nr Rhodos; Steen bergen 15 te Bremen; Zus p 14 Noord- hinder nr Arkow. Grote vaart: Aagtekerk 13 te Bremerhaven; Acila 14 760 m zw Azoren nr Rotterdam; Aegis 15 te Amsterdam; Amstelhoek 14 vn Ceuta nr Port Said; Aristoteles 12 vn Guayaquil nr Buenaventura; Blitar verm 17 vn Hamburg; Cinulia 14 660 m zzw Fayal nr Curagao; Dinteldyk 14 650 m no San Salvador nr La Libertad; Dorestad 15 te Rotterdam; Gaasterdyk 15 te Norfolk; Garoet 13 te Chimbote; Goeree 18 te Baltimore verw; Hollands- diep 26 te Aden verw; Kara 15 te Skel- leftehamn; Karimun 14 260 m o Diego Garcia nr Aden; Kennemerland 14 175 m n St Pauls Rock nr Recife; Kermia 15 te Miri; Kinderdyk 12 vn Victoria nr Vancouver; Koningswaard p 14 Tri nidad nr Curagao; Kopionella 14 20 m z Ceylon nr Mena Al Ahmadi; Krebsia 15 te Point Fortin; Ladon 14 vn Kings ton nr Freeport; Langkoeas 14 vn Mar seille; Mainlloyd 11 te Shimizu; Mer- seylloyd verm 17 vn Lyttelton; Merwe- lloyd 14 50 m no Horta nr New York; Mississippilloyd 15 te Basrah; Musilloyd 14 450 m zw Monrovia nr New Orleans; Palamedes 14 te Belize; Provenierssingel verm 17 vn Montreal nr New York; Purmerend 14 1040 m zw Fayal nr Stanlow; Randfontein 14 280 m z Cana- rische Eil nr Tenerife; Rondo 14 te Ca diz; Schouwen 14 190 m n Rabaul nr Newcastle; Sepia 19 te Essider verw; Solon 15 vn Port of Spain nr Matanzas; Spaarnekerk 15 te Amsterdam; Straat Freetown 14 130 m z Luderitz nr Port Harcourt; Tero 14 te Port Alfred; Vitrea 14 250 m z Cocos Eil nr Geelong. heid, dat eventueel betaalde bedragen gerestitueerd worden. De minister verklaart verder over tuigd te zijn, dat de STER een open oog zal hebben voor de belangen van de adverteerders en dat deze laatsten ook oog zullen hebben voor de moeilijk heden van de STER, die in de aan vangstijd onvermijdelijk zijn. staaltje van slechte keuze". Harriet Laurey, eveneens in „De Tijd": „Een smakeloos wanprodukt. Met zijn voze, a-menselijke sfeer is het uit op de sen satie van het ongelooflijke, het lugube re en gewelddadige van de onderwe reld". In deze zelfde krant stond ech ter ook een ingezonden briek van Mari- ken en Lambert Zegers en hun vriendin Pat, allen uit Tilburg. Zij lieten weten: „Wij vinden dat Batman heel goed is. Het is helemaal niet zo inspannend en waanzinnig. De krant liegt wel eens va ker. We vinden Batman machtig mooi. Onze klas ook. Trouwens de kinderen van Tilburg vinden het mooi, machtig en goed. Maar onze ouders delen uw standpunt. Maar dat geeft niets. Har telijke groeten van de Batmanfans". Bij de KRO zelf kwam daarentegen een telefoontje binnen van een moeder die zei radeloos te zijn, omdat haar negenjarig zoontje denkt Batman te zijn waarna hij de mouwen van zijn beste jas afknipte en rafelde. 0 Bij K.B. zijn met ingang van 1 no vember 1966 o.a. benoemd en aan gesteld tot kolonel: bij de grote staf: de luitenant-kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck (Wassenaar); bij het waper der Infanterie: de luitenant-ko lonel F. J. van Neer (Apeldoorn); bij het wapen der Artillerie: de luitenant kolonels C. G. Langelaar (Epe) en J. Slinger (Nunspeet); en bij het wapen der Genie: de luitenant-kolonel S. A. W. Mies (Apeldoorn). 0 De hervormde synode heeft dinsdag avond afscheid genomen van mr. S. C. graaf Van Randwijck, die 30 no vember wegens pensionering zijn func tie van algemeen-secretaris van de Raad voor de Zending neerlegt. Dr. G. P. H. Locher, secretaris van de Raad voor de Zending, volgt hem op .De sy node benoemde in zijn plaats de 36-ja- rige drs. H. Bootsma, die als docent in de chemische wetenschappen verbonden is aan het Advanced Teacher Training College te Owerri (Nigeria). Bij K.B. is aan de beeldhouwer Joh. G. Wertheim te Laren, als blijk van waardering voor zijn ver diensten bij de oprichting en voor de instandhouding van de stichting „Open baar Kunstbezit" de erepenning, de zo genaamde museummedaille, in goud toe gekend. Ds. P. D. Kuiper is na een langdu rige ziekte in de ouderdom van 66 jaar te Sassenheim overleden. Ds. Kui per was emeritus-predikant van de Ge reformeerde Kerken, die hij vroeger in tal van functies heeft gediend. Hij maak te bij herhaling deel uit van de genera le synode, die hij ook als scribe en als praeses heeft gediend. Daarnaast was hij president-curator van de Theologi sche Hogeschool te Kampen en tal van jaren voorzitter van de Vereniging van Predikanten van de Gereformeerde Kerken in Nederland. ADVERTENTIE Let op, dat U de originele Akker- cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijn en griep! HILVERSUM I. 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: muziekpr. d. amateurs. 18.30 Spek- TRUM: nieuws uit de protestantschris- telijke organisaties. 18.50 Lichte gr. muziek. 19.00 Nieuws en weerpr. 19.10 Radiokrant. 19.30 Leger des Héilskwar- tier. 19.45 Wereldpanorama. 19.55 Ste reo: Lichte orkestmuziek (opn). 20.05 Stereo: Omroeporkest en soliste: mod. muziek. 21.15 Kruistocht voor het kind, rep. 21.35 Oor-zaken: gevarieerd progr. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Geestelijke liederen. 22.55 Chaos rond Eros?, lezing. 23.10 Klassieke gr. muz. 23.15 Stereo: Platennws. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitz. van de PvdA: Socialistisch beke ken. 18.30 Platenmarkt. 19.05 Dansor- kest. 19.30 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte gr. muziek. 20.35 Ik loop door het land, licht program ma. 20.50 Eén plus één is drie, hoor spel. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Jazzmagazine. 23.25 Instrument, ensemble: oude muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I VARA: 17.00-17.35 Voor de jeugd. NTS: 18.30 Teleac: De boerderij als onderneming (8). 19.00 Nws. in 't kort. 19.01 Pipo de Clown. 19.05 Mona - Cu pidootje spelen, TV-film. 19.30 Openb. Kunstbezit. 19.45 Socutera: Het Nederl. Astma Fonds. 20.00 Journ. en weer- overz. 20.20 Uitzending van de Christe- lijk-Historische Unie. 20.30 Arbeider en Techniek, filmreportage. 21.00 Op de drempel van het leven, speelfilm (bei de keuringen 18 j.). 22.20-22.25 Journ. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in het kort. VARA: 20.01 De Graaf van Monte Christo, TV- feuilleton (dl. 8). 20.50 Achter het nieuws. 21.15 Uit Bellevue: kunstkro niek. NTS: 22.05-22.10 Journ. muz. lezing. 15.15 Voor de vrouw. NCRV: 15.45 Stereo: Bariton en piano (gr): kl. liederen. 16.00 Bijbeloverd. 16.30 Stereo: Moderne kamermuziek, (opn.). ,17.00 Voor de jeugd. 17.15 Ne derlandse liederen en liedjes. 17.30 Ste reo: Licht instr. kwintet. 17.50 Stereo: Meisjeskoor en instr. sextet. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag, meditatie. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gr. muz. (Om 8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgerwijding. 9.00 Kl. kamermuz. (gr). 9.40 Lichte gr. muz. voor oudere luisteraars. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Populair verz. pl. pr. (gr). (11.00-11.02 Nws). 12.00 Licht orkest en zangsoliste. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Licht instr. sextet. 12.50 Draaiorgelmuz. (gr). 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Stereo: Klavecim- belrec. kl. muz. 14.00 Beiaardconcert. 14.15 Huish. zaken, praatje. 14.30 La tijns-Amerikaanse muz. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Voordracht. 16.15 Hamburgs Bach orkest: klass. en mod. muz. 17.00 Voor de jeugd. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Vocale muz. 10.00 Nws. 10.02 Dixielandmuz. 10.30 Nieuwe langspeelpl. met kritisch com mentaar. 11.00 Nws. 11.02 Top twintig: Ned. hitparade. 12.00 Nws. 12.02 Lichte muz. met act. rep. ber. 13.00 Nws. 13.02 Lichte gr. pl. 14.00 Nws. 14.02 Lichte gr. muz. KRO: 15.00 Nws. 15.02 Act. 15.05 Sportpr. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 Tienermagazine. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Verzoekpl. HILVERSUM i KRO: 7.00 Nws. 7.10 Med. 7.15 Lich te gr. muz. en praatje. (7.30-7.32 Nws). 7.55 Overw. 8.00 Nws. 8.10 Kl. gr. muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor dc huisvr. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Aubade: Licht muz. pr. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.30 Mensen gelo ven, lezing. 11.45 Streeksgewijs: inf. uit de Gelderse vallei. (12.10 Agr. bijdr.). 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Act. 13.00 Pro memorie. 13.05 Klass. gr. muz. 13.45 Voor de vr. 14.15 Kl. kamer- en koormuz. (opn). TROS: 14.45 Van 1685 tot vandaag, WOENSDAG 16 NOVEMBER 1966 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (van giste ren). 10.20 Die Angst hat tausend Na men, Engelse speelfilm. 11.55 Muziek van Purcell. 12.00-13.30 Actualiteiten kroniek. 15.45 Reisreportage. 16.45 Freunde furs Leben, Italiaanse speel film. 18.20 Reportage over Leningrad. 19.10 Kamermuz. 19.25 Meditatie over een schilderij. 20.00 Journ. en weerbe richt. 20.15 Nach Damaskus, spel. 23.00 Nws. 23.05 Portret van een componist. DUITSLAND II 14.30 Uit het rijk der dieren. 15.00 Das Geheimnis der Mine, TV-serie. 15.15 Der Hund, der „Herr Bozzi" hiess, Spaans-Italiaanse speelfilm. 16.45 Gala-Revue van schaatssterren 1966. 17.45 Portret van een koor, filmrepor tage. 18.15 Menschen in China, politie ke beschouwingen. 18.45 Kerkdienst. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. 19.40 Be richten en meningen uit de Bondshoofd- stad. 20.00 Elisabeth Tarakanow, TV- spel. 21.35 Der verdrangte Tod, filmre portage. 22.40 Nws. en weerbericht.

De Vallei | 1966 | | pagina 2