Florence drinkt thans Nederlands water Ontmoeting Johnson-De Gautle in voorjaar vrijwel zeker Te weinig scholen voor V lamingen in Brussel HARRY ROBERTS GEARRESTEERD SUCROSA f SUCROSA Oostenrijk mag verdrag met E.E.G. sluiten Aangeboren zorgeloosheid verergerde ramp Voor de kenner een begrip voor u een openbaring ROEMENIË TEGEN EÉN „RODE TOF' is fantastisch! ,„Het wordt een moeilijke winter Kunstschatten 3 doden bij val van Boeing HOOFDPIJN? l/\J WITTE KRUIS VAN ONZE LEESTAFEL Schoolvoorbeeld Seponeren Motie tegen hoger salaris voor prins Charles GUMMILAARZEN DRAMATICO Weer gasvondst in Noordzee Wèg pijn f'jn Als u poeders kiest! Hit Ier was bang voor psychiaters Tito hervat betrekkingen met Vaticaan Elorentijnen tijdlang premie-vrij onbegrensde fotografische mogelijkheden EXAla 165.- (ook voor hem!) De Gekoeld ondergoed in de maak WOENSDAG 16 NOVEMBER 1966 (Van een ANP-verslaggever) FLORENCE Sinds maandagmiddag vier uur kan men in Florence Ne derlands water drinken. Het detachement van het 107e geniebataljon en de ondersteuningsgroep van de Mobile Eenheden zijn er in geslaagd, in goed 24 uur hun waterzuiveringsinstallaties op te stellen, onder andere langs de oevers van de Arno. Zij produceren 75 kubieke meter drinkwater per uur, voldoende om de zwaar getroffen wijken van Florence te voorzien. Het ging zo vlug, dat de commandant van de brandweer in Florence nog niet gereed was met zijn distributiesysteem. Het is voor de mensen van het 107e bataljon, die voor herhalingsoefeningen moesten opkomen, een spannende oefe ning geworden. Kapitein Cedee, die als commandant fungeert, is moe. Dat zijn alle manschappen ook, maar zij zijn hoogst tevreden. Er is een rechtstreekse radioverbin ding met Nederland tot stand geko men. De Nederlandse hulp is met ontroe ring en diepe dankbaarheid ontvangen. Het opvangcentrum, de kazerne Marini in Pistoia, een stadje 35 kilometer van Florence, was voortreffelijk ingericht en ieder soldaat is verrukt over de goede zorgen en de hartelijkheid waar mee hij er werd ontvangen. De vier pelotons, die op vier plaat sen rond het centrum van Florence water produceren, werken permanent door. Slapen doet men in de voertui gen. Onder het motto „nu eens ander water dan tien dagen geleden", produ ceren de Nederlanders stug door, want aan schoon drinkwater hadden de in woners van Florence grote behoefte. Hoelang de Nederlandse soldaten blijven, is nog niet bekend. Op 1 de cember is de herhalingsoefening voor bij. Misschien is dan aflossing nodig. Het ziet er niet naar uit dat de eigen watervoorziening van de stad op 1 de cember is hersteld. De Nederlandse militairen die in Florence zijn aangekomen, hebben, sa men met Italiaanse soldaten en pad vinders, Zwitserse troepen, Amerika nen van een ver van Florence gelegen basis, en de vele anderen nog veel in de zwaar getroffen stad te doen. In het centrum is de modder vermengd met olie en benzine nog lang niet op geruimd. Grote hopen afval en verloren gega- ne zaken, zoals b.v. de hele voorraad schoenen van een schoenenmagazijn en alle boeken uit een uitleenbiblio theek, markeren de straten in het centrum. Maar niet alleen Florence is er erg aan toe, in het gebied van Toscane, rond Venetië en in de Povlakte kwa men honderden steden en dorpen blank te staan en zij staan ten dele nog in het water. Zeker een kwart van Italië is door de overstroming getroffen. Wat LONDEN Mevrouw Renee Short heeft, gesteund door nog zes parle mentsleden van Labour, een motie in gediend waarin wordt geëist, dat de regering de loon- en prijsstop ook uit strekt tot prins Charles, wiens jaarin komen maandag jl., toen hij 18 werd, is verdubbeld. De motie luidt dat deze kamer, na verleende steun aan het prijs- en in- komstenbeleid waarbij er van werd uitgegaan dat de stop voor alle inko mens gelijk wordt toegepast, het f^it betreurt dat het inkomen van prins Charles op zijn achttiende verjaardag verhoogd is van f 150.000 tot f 300.000. In de motie wordt voorts gezegd dat de regering de wet van 1953 die deze verhoging regelde dient te wijzigen, omdat zij onder volkomen andere om standigheden door het parlement was aangenomen. er allemaal verloren is gegaan kan nog niemand nauwkeurig vaststellen. Dat Florence zwaar getroffen is blijkt uit het feit dat in die stad 22 doden vielen, terwijl toch vrijwel iedereen sliep op hogergelegen etages. Ook voor de vele kunstschatten was de overstroming rampzalig. Veel erger in ieder geval dan de verwoestingen in de afgelopen oorlog of de overstro ming van 700 jaar geleden. Toen mar keerde men bij het altaar van de domkerk hoe hoog het water was ge stegen. Het merk van deze ramp staat daar ver boven. De verbindingen met Florence van Pisa uit zijn vrijwel hersteld. De auto weg die Florence met Pisa en Livorno verbindt, is goed berijdbaar en nu ook erg druk. Het spoorwegverkeer gaat nog via een omweg over Lucca, Pisto ia en Prato. Het vliegveld is nog on bruikbaar. Het dringend noodzakelijk luchtverkeer, wordt onderhouden met helikopters van het leger. Er is in Florence geen gebrek aan voedsel, maar water en stroomvoorzieningen functioneren niet of gedeeltelijk. Tele foneren lukt niet altijd. Aan zeep en schoonmaakmiddelen is groot gebrek, maar gummilaarzen kan men overal kopen. Het verkeer in de binnenstad is over dag een hopeloze chaos en veel van de hulptroepen worden voor de rege ling van het verkeer gebruikt. Vooral de wegen en de bruggen over de Ar no, smalle straatjes met eenrichtings verkeer, zijn voortdurend verstopt. Op de trottoirs zijn de winkeliers en hun personeel en soms hele huisgezinnen ijverig wat er over is gebleven in klei ne bakjes water te wassen. Met uitzondering van de voedselwin- kels zijn nog maar weinig winkels open. In vele straten hangt een be nauwde lucht. Er liggen rottende ka davers van katten, honden en vooral rat ten, vaak op nog onbereikbare plaatsen. Tussen zeven uur 's avonds en acht uur 's morgens ligt in de binnenstad alle verkeer stil, een maatregel die de autoriteiten genomen hebben om de opruimingsploegen alle ruimte te ge ven. Om 's nachts bij het werk licht te hebben, heeft het Italiaanse leger op heuvels in de omtrek schijnwerpers geplaatst. De waterhoogte reikte in sommige straten tot twee meter hoog, zodat auto's helemaal, ondergingen. Er wordt aan auto's ijverig gesleuteld. Een deel rijdt alweer, ook enkele taxi's. FLORENCE Pas als men per soonlijk in het centrum van Florence nu tien dagen na de watersnood ramp door de modder heeft gebag gerd en met eigen ogen heeft gezien wat er is gebeurd in de musea en de bibliotheken, waarvan deze stad er zoveel heeft, wordt het duidelqk welk een internationale ramp zch hier in het hart van Toscane heeft voltrok ken. Florence rond het begin van de jaartelling gesticht, was een der be langrijkste culturele centra in de wereld. De schade die het water, ver mengd met modder, stookolie en ben zine heeft aangericht, met name in de laaggelegen museumwijk, is nog niet te overzien. Voorlopig liggen 1024 belangrijke schiderijen, fresco's en panelen op restauratie te wachten. Deze restauratie is nu niet mogelijk omdat de werkplaats waarin 50 k 60 restaurateurs dagelijks bezig waren met het onderhoud van de kunst schatten van de stad, volledig is on- derge'open en vernield. In sommige plaatsen bi de stad reikte het water tot een hoogte van twee meter boven het wegdek. Wat in de kelders en op de begane grond was opgeslagen, is ten dele weggespoeld, ten dele ver nield. Wat op z(jn plaats bleef werd zwaar gehavend. Vooral het restau reren van de houtschilderingen en de vele oude meubelen zal veel tijd en zorg kosten. Wat van de bibliotheken over is zal aan restauratie tientallen jaren vergen. Wat voor de redding van de kunst schatten nodig is, zijn in de eerste plaats instrumenten om te restau reren. De "eerste hulp" is met eigen middelen verleend, maar het schoon maken en repareren vergt allerhande zaken, die in de restauratiewerk plaats verloren zijn gegaan. Op inter nationaal niveau, met name van Amerikaanse, Duitse en Nederlandse zijde, wordt hieraan gewerkt, In nauw overleg met een in Florence gevormd comité, onder voorzitter schap van de superintendant voor kunstzaken, die de leiding van het redden van de kunstwerken op zich heeft genomen. Over enkele maanden hoopt men met hulp van buiten aan het eigen lijke restauratiewerk te beginnen. De Italianen zelf hebben maar één woord voor de toestand, „dramatico". Een groot drama, vanwege de doden en de ontzettende vernielingen, ook on der de tweeduizend jaar lang opge spaarde kunstschatten. De bevolking vraagt zich af hoe dit kon gebeuren. Waarom is er geen alarm geslagen? Ernstige overstromin gen doen zich herhaaldelijk in Italië voor. Waarom is men daar niet tegen gewapend Het schijnt dat naar deze ramp een diepgaand onderzoek zal worden inge steld, en dat het de bedoeling is op grond van de verkregen rapporten vergaande maatregelen te treffen. Men geeft in de kranten toe, dat een zeke re zorgeloosheid, voortkomend uit een aangeboren optimisme, de oorzaak van Nederlandse soldaten, die hier in actie zijn in Florence voor de drinkwater verzorging, vullen een van de grote canvas-reservoirs met water uit de Arno. Door middel van de mobiele installaties wordt dit water gezuiverd en dan met tankwagens naar de ge troffen stad gebracht. de ramp kan zijn. Zelfs nu schrijven sommige Italiaanse kranten luchthar tig. „In Florence eet men weer taart jes". Het was voor burgemeester Bar- gellini reden zijn bureau te verplaat sen naar het hart van het getroffen gebied, zodat iedereen die hem wilde spreken vooral de journalisten diep door de modder moesten bagge ren om er te komen en zodoende iede re optimistische neiging zou onder drukken. Optimisme over de toestand in Flo rence lijkt misplaatst. Het leven her stelt zich enigszins, maar de komende winter zal heel moeilijk worden. BERLIJN Een straalvliegtuig van de Pan American Airways is even voordat het zou landen in West-Berlijn, op Oostduits gebied neergestort. De drie inzittenden van het vrachtvlieg tuig zijn, aldus het Oostduitse persbu reau ADN, om het leven gekomen. De driemotorige Boeing-727 was op weg van Frankfort naar West-Berlijn, toen het zestien minuten voor drie het contact met de Westberlijnse luchtha ven Tempelhof verloor. Pas negen uur later bevestigden de Russische autori teiten, dat het vliegtuig in Oost-Duits- land was neergestort. Over het lot van de bemanning werden toen echter geen mededelingen gedaan. Het vliegtuig is v'ijf kilometer ten westen van West-Berlijn in het Oost duitse district Potsdam, bij Dallgow, neergekomen. Dallgow ligt in de buurt van de grootste Russische troepenconcentratie in Oost-Duitsland. Mogelijk is dit de reden geweest, dat zolang gewacht is met het bekendmaken van het ongeluk. De Boeing werd, het sneeuwde en het zicht was slecht, door de luchtha ven Tempelhof naar het vliegveld Te gel, in de Franse sector, gedirigeerd. Sindsdien was niets meer van het toe stel vernomen. LONDEN Dat president Johnson de komende lente tijdens zijn Europe se reis besprekingen zal voeren met De Gaulle, teneinde te trachten de koe le betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Frankrijk te doen ontdooien, staat vrijwel vast, zo is in diplomatie ke kringen vernomen. De ontmoeting zou in begin '67 in BRUSSEL In de Brusselse agglo meratie, die 19 gemeenten omvat, be staat een nijpend gebrek aan Vlaamse klassen voor het kleuter- en het lager onderwijs De potentiële Vlaamse schoolbevolking beloopt voor dit onder wijs een 37.000 leerlingen, doch de wer kelijkheid vermeldt er slechts een 21.000. Dit wordt verklaard in een studie getiteld „de werkelijkheid van 1966 als prognosefactor voor de periode 1966- 1975", die de Belgische minister van Nationale Opvoeding, Grootjans heeft laten samenstellen met het oog op de verdere ontwikkeling van het Vlaamse onderwijs in het Brusselse. Alleen van het niveau van het mid delbaar onderwijs af, is de schoolbe volking in de Vlaamse klassen niet be neden de potentiële schoolbevolking, al dus het rapport. Er zijn voldoende klassen hoogstens bestaat er een spreidingsprobleem. Het lager-middelbaar technisch on derwijs heeft in de Brusselse agglome ratie 2500 tot 3500 plaatsen te weinig. De studie, opgesteld door de socio loog G. Kint, vermeldt voorts, dat 45 procent van de scholen waarop in de Brusselse agglomeratie Vlaams onder wijs wordt gegeven, ouder zijn dan 30 jaar en volgens de internationale nor men onaangepast zijn voor de moder ne onderwijsverstrekking. LONDEN Voor de derde achter eenvolgende maal heeft de Gas Coun- cil-Amocogroep aardgas aangetroffen in de Noordzee. De jongste vondst werd gedaan in blok 49/23 .ongeveer 50 mijl ten Noord-Oosten van Great Yarmouth en vijf mijl ten zuiden van de eerste vondst van de groep in blok 49/18. Parijs plaatshebben. Johnson maakte zondag tijdens een persconferentie zijn voornemen om naar Europa te komen bekend. Tot nu toe heeft de regering in Wash ington zich nog alleen gewend tot Europese regeringen die Johnson in elk geval wil bezoeken. In de eerste plaats zijn dat die van Groot-Brittannië en Duitsland. De zegslieden wezen er echter op dat Johnson, eenmaal in Europa, zal trachten een persoonlijke ontmoeting met zijn Franse collega tot stand te brengen om over de ongelukkige Frans- Amerikaanse betrekkingen te spreken. De president zou dus geen formeel of officieel staatsbezoek aan Frankrijk af leggen, maar slechts naar Parijs ko men voor een informeel gesprek. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat het Franse staatshoofd een derge lijke ontmoeting zal afwijzen, hoewel hij tijdens zijn reis door het Grote Oceaangebied, de Amerikaanse hoofd stad angstvallig heeft gemeden. De Gaulle heeft op geen enkele wij ze laten blijken, dat hij bereid is om de betrekkingen met de Verenigde Sta ten te verbeteren. Ook in de nabije toe komst, wordt geen verbetering in de wederzijdse relaties verwacht. Diplomaten beweren niettemin, dat tegen het einde van de komende lente de omstandigheden gunstiger zullen zijn voor een vruchtbaar topoverleg. In maart '67 zullen het opperste NAVO-commando en het politieke hoofdkwartier van de verdragsorganisa tie naar Brussel verhuizen, waarmee de laatste formele betrekkingen tussen Frankrijk en de NAVO vrijwel geheel tot het verleden zullen behoren. Ont daan van haar NAVO-last kan de Franse regering een mogelijk herstel van de hechte betrekkingen met de ge allieerden en Amerika in het bijzonder rustig bekijken. Of deze veronderstelling juist zal zijn, valt te bezien. De Amerikaanse belangen in Europa zijn verleden week door de speciale gezant van Johnson, Averell Harriman, nogmaals duidelijk aan het daglicht getreden. Harriman verklaarde, dat de Amerikaanse belan gen in de NAVO en Europa in hun ge heel op geen enkele wijze nadelig wor den beïnvloed door de Viëtnamese oor log. „De Verenigde Staten", aldus Harri man, „beschouwen zich zowel als een Atlantische mogendheid, als een beho rend tot het gebied van de Grote Oceaan". ADVERTENTIE BISHOP STORTFORD (Engeland) De Britse politie heeft na een groot scheepse klopjacht, de gevaarlijke mis dadiger Harry Roberts gearresteerd, be schuldigd van moord op drie recher cheurs. Roberts, een 30-jarige veteraan uit de anti-guerriia-acties van het Britse leger in Maiakka, werd door vijf agenten ge pakt na een klopjacht, waaraan meer dan 300 gewapende agenten en honden hadden deelgenomen, in de omgeving van Bishops Stortford, 50 kilometer ten noordoosten van Londen. Roberts had zeker een maand gekam peerd op een plek die slechts 15 kilome ter verwijderd was van de plaats waar de politie 96 dagen geleden de jacht op hem was begonnen, volgend op verkla ringen van Roberts' vriendin, dat hij zich met een tent in de bossen had ver stopt. Zondagmorgen werd Roberts' tent, verscholen achter een pallisade, ont dekt tijdens de jacht op een van dief stal verdachte zigeuner. De 21-jarige zigeuner John Cunning ham, die met zijn gezin in een caravan in het bos buiten Bishops Stortford woont, verklaarde tegenover verslagge vers de politie reeds vrijdagavond over het bestaan van de eenzame kampeer der te hebben ingelicht. Mocht dit waar zijn, dan komt Cunningham in aanmer king voor de beloning van f 10.000 die door Scotland Yard was uitgereikt voor FRANKFORT Adolf Hitler hield niet van psychiaters, want hij vreesde, dat zij zouden doorzien dat hij aan hys terie had geleden. De Duitse zenuwarts Friedrich Panse heeft dit verklaard tij dens een proces tegen drie artsen, die in Frankfort terecht staan, omdat zij beschuldigd worden van het doden van een onbekend aantal geestelijk gestoor den tijdens het bewind van de nazi's in Duitsland. Hitler deed het altijd voor komen, alsof een tijdelijke blindheid, waaraan hij tijdens de eerste wereldoor log had geleden, was veroorzaakt door een aanval met mosterdgas. Zeniyyart- sen van een militair hospitaal hadden echter ontdekt, dat Hitier als gevolg van hysterie blind was geworden. BELGRADO Na 14 jaar van ge schillen, heeft Zuid-Slavië weer betrek kingen met het Vaticaan aangeknoopt. De hervatting van de betrekkingen, destijds verbroken door onenigheid over de benoeming van een kardinaal, tus sen een communistisch land en het Va ticaan is in de geschiedenis nog nooit voorgekomen. Er zijn twee jaar van moeizame on derhandelingen aan vooraf gegaan. Van daag heeft het bewind van Josip Broz „Tito" krachtens de overeenkomst die op 25 juni werd gesloten Vjekoslaf Cvrlje als gezant met semUdiplomatie- ke status naar het Vaticaan gestuurd. Uit Rome zal binnenkort monseigneur Mario Cagua naar Belgrado vertrekken om zijn moeilijk ambt van diplomatiek vertegenwoordiger in Zuid-Slavië te aan vaarden. De definitieve breuk tussen Zuid-Sla vië en het Vaticaan kwam tot stand in 1951 toen wijlen paus Pius XII, aarts bisschop Alois Stepinac tot kardinaal be noemde, terwijl Stepinac wegens „oor logsmisdaden" in Zuid-Slavië een ge vangenisstraf uitzat. ROME De Italianen die hun auto bij de overstromingen van deze maand verloren hebben, behoeven geen verze keringspremies te betalen totdat hun auto's weer vervangen of gerepareerd zijn. De Italiaanse verzekeringsmaat schappijen hebben zich bereid verklaard de polissen zolang buiten werking te stellen. ADVERTENTIE v.a. *KcfA 01 cLööt élj UUA Imp.: Firma Dr. K. Heynderickx-Hugo de Grootstraat 9-Den Haag SOFIA de Sovjet-communistische partijleider, Leonid I. Breznjef, heeft in een rede tot het congres van de Bulgaarse communistische partij zyn goedkeu ring gehecht aan het bijeenroepen van een communistische wereldtopconferentie inzake communistiseh-China. Voorts zei hij, dat de Sovjet-Unie aan Noord-Viëtnam „veelzijdige hulp" zal verlenen, totdat de Amerikaanse „agressie" is beëindigd. „Het is geen toeval", zo sprak Breznjef tot zijn gehoor, „dat een aantal com munistische partijen van mening is, dat de tijd gekomen is om een communisti sche topconferentie te beleggen". Hij wees er op, dat Bulgarije zelf op een derge lijke conferentie heeft aangedrongen en dat dit gebaar hem had verheugd. Zes uur later zei Nicolae Ceausescu, de Roemeense communistische leider, tot hetzelfde gehoor, dat „niets ondernomen moest worden dat het gevaar van een breuk kon vergroten". Todor Zjifkof, de Bulgaarse partijleider, zei in zijn rede dat hij „de omstandig heden rijp achtte" voor een nieuwe internationale conferentie van communisti sche partijen. inlichtingen, die tot de aanhouding van Roberts zouden leiden. Ook landarbeiders hadden rookplui men gezien in het bos waar Roberts zich schuilhield, maar konden niets vin den, en schreven de rook toe aan zigeu ners of paartjes die een vuur hadden aangelegd. Na de arrestatie van Roberts werd het maandag in de Old Bailey te Lon den begonnen proces tegen de twee an dere verdachten van de drievoudige moord, de 37-jarige John Duddy en de een jaar jongere John Edward Witney, geschorst, om de drie mannen later te gelijkertijd te berechten. Roberts droeg bij zijn arrestatie een oude broek en trui, en had een rossig ringbaardje gekweekt. Zijn tent was met de handigheid van een jungiesoldaat gecamoufleerd en be vatte al het nodige voor een langdurig verblijf: pannen, voedsel in blik, lege eierdozen en ander kampeergerei. Ook werden een grote vuilnishoop en een stapel kranten, gedateerd van 20 okto ber tot 2 november, gevonden. Politiedeskundigen hebben vastge steld dat de tent door Roberts in een winkel te Kings Cross gekocht is, drie dagen na de moord op de drie agenten. Roberts poogde nog de benen te ne men, maar een vijftal politiemannen, van wie er minstens twee gewapend wa ren, brachten hem tot staan. Toen men in Londen het bericht van de arrestatie van Roberts had ontvan gen, werd het proces tegen zijn mede plichtigen tot woensdag verdaagd. In Londen is Roberts gisteravond for meel beschuldigd van moord op drie po- litie-agenten. Vanmorgen is hij voor de magistratuur in West-Londen versche nen. Roberts werd van Bishops Stortford overgebracht naar 't politiebureau Shep herds Bush, dat het hoofdkwartier voor de grootscheepse jacht op Roberts en de andere twee daders is geweest. Hij bracht de nacht in het bureau door en werd onder zware bewaking naar het magistratenhof geleid. ADVERTENTIE In plaats van suiker. Goedgekeurd door da N.V.S. zonder saccharine, voor de slanke lijnl ¥Tet geval-Demka is een schoolvoor beeld van de harde noodzaak tot sanering van een onderneming, die door structuur en marktpositie het niet meer bij kon benen in een tijd vol welvaart, waarin het dan eindelijk hard tegef hard gaat, aldus het „Algemeef Dagblad" (onafh. lib.). Het geval Demka is nog om een andere reden ee§ schoolvoorbeeld. „Het is nl. gebleken dat tussen de leiding van deze onderneming en de vakbondsleiders reeds geruime tijd overleg heeft bestaan over de af vloeiing van mensen en óver andere sociale consequenties van de slechte positie van het bedrijf. Er is niet gebleken dat bij dat overleg het mes op tafel is gekomen. Voor de vakbonden, zo heeft een van hun leiders gezegd, was de beleidsbe slissing van de leiding van de Dem ka over de sanering een gegeven. Daarvan is men, ook in de vakbon den, uitgegaan. Waar het om ging, was niet de beslissing. Waar het om ging én gaat is de oplossing van het sociale probleem dat uit deze situatie voortvloeide: het ontslag van werknemers, het helpen waar men kan, het onderbrengen van hen. In ons land zou men dit een mijl paal kunnen noemen. Nog te meer als men weet dat bij een kleine reeks saneringsgevallen in andere steden in het afgelopen jaar gespro ken kon worden noch van tijdig overleg over het lot van de ontsla gen mensen, noch vaji reëel begrip van de vakbonden voor het door de leiding van de onderneming geno men besluit. Er is integendeel veel wrijving geweest; er is gepraat over wel en niet vroegtijdig inlich ten van dj werknemers, er is gedis puteerd over de beleidsbeslissing. Er was vaak lange tijd geen enkele basis van overleg voor de zaak waarom het ging: het lot van de mensen voor wie geen plaats meer was. De grote winst die in het opzien barende en voor velen bijna tragi sche geval-Demka schuilt, is dat hier op een voor ieder aannemelijke wijze is duidelijk geworden hoe men dergelijke sociale drama's behoort op te vangen. We spraken van een schoolvoor beeld. En wel voor nieuwe gevallen van sanering, inclusief ontslagen op kleine of op grote schaal, die onver mijdelijk zullen komen. De ogen sluiten voor die onvermijdelijkheid is als het steken van het hoofd in het zand. Welnu, uitgebreid overleg en be grip voor eikaars positie zullen in dergelijke moeilijke gevallen als Demka er een is, grote onrust kun nen voorkomen en redelijkheid kun nen bevorderen. Niet slechts voor de direct betrokkenen, maar voor een ieder die in welk bedrijf ook zijn dagelijks brood verdient. Zon der die rust en die redelijkheid zal het uiterst moeilijk zijn grote klap pen op te vangen. Het geval-Demka toonde aan hoe men een dergelijke klap wel kan opvangen. Het is een winst die men niet breed genoeg kan uitmeten." officier van Justitie te Den Haag heeft zowel de klacht, die ir. Baas heeft ingediend tegen ir. Adams op grond van belediging, als de klacht van ir. Adams jegens ir. Baas wegens mis handeling, geseponeerd. Het afzien van een vervolging is niet met redenen om kleed, maar de motivering behoeft men niet ver te zoeken, aldus „H et Va derland" (lib.) „Dit soort strafrechtelijk onbe duidende zaken wordt namelijk vrij wel nooit vervolgd wanneer het voor een verdachte de eerste maal is dat hij met de justitie in aanraking komt, en geen bijzondere redenen van speciale preventie tot een an dere beslissing nopen. De politieke achtergrond in dit ge val had geen directe invloed op de strafzaken, en uit dien hoofde werd ook geen vervolging gevergd, zo is duidelijk. Vermoedelijk is de minis ter van Justitie wel in het sepo ge kend, maar zijn zijnerzijds ook de zaken te licht bevonden om het openbaar ministerie een gedragslijn op te leggen, die moest afwijken van hetgeen gebruikelijk is. Men loopt nu wel het risico (dat heeft zich trouwens al gemanifes teerd) dat Koekoek ook deze beslis sing weer als een staaltje van de rechteloosheid van het Nederlandse volk opwerpt (daarbij aan het sepo ook van de klacht van de tegenpar tij uiteraard voor het gemak voor bijgaand), maar tenslotte is de jus titie er in ons land niet voor om Koekoeks wilde betogen te weer spreken. Justitieel lag hie'- een dui delijk geval van „geen termen voor vervolging". Met recht heeft men zich daarnaar gericht, en niet naar de ruchtbaarheid, die om deze zaak is ontstaan. Die heeft overigens zijn doel al midden in de roos getroffen: men weet beter dan ooit wat men aan de Boerenpartij heeft". WENEN. President Nikolai Pod- gorny van Rusland heeft tijdens zijn bezoek aan Oostenrijk voor 't eerst of ficieel verklaard, dat Rusland zal in stemmen met een Oostenrijks handels verdrag met de EEG, aldus een Oos tenrijkse regeringswoordvoerder. Podgorny waarschuwde in zijn be sprekingen met de Oostenrijkse bewind voerders echter, tegen het aanknopen van te nauwe banden met de Euro- markt, en verklaarde dat een associa tieverdrag met de Euromarkt een schending van het Oostenrijkse staats verdrag en neutraliteit zou betekenen. Oostenrijk is lid van de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA), maar streeft naar een overeenkomst met de EEG. Rusland verzet zich tegen der gelijke plannen, omdat het de Euro- markt als een „politiek instrument van de NAVO" beschouwt, maar uit Pod- gorny's woorden valt op te maken, dat Rusland wel toestemming zal verlenen voor een handelsverdrag tussen Oosten rijk en de Euromarkt. Tijdens de besprekingen keerde Pod gorny zich volgens de Oostenrijkse re geringswoordvoerder scherp tegen het Duitse „revanchisme en militarisme" en de weigering van Bonn het bestaan van twee Duitse staten te aanvaarden. Voorts werd de Verenigde Staten de schuld gegeven van „imperialistische agressie" in Viëtnam, aldus de woord voerder. De besprekingen werden besloten met een lunch in de kanselarij, aangeboden door de Oostenrijkse kanselier Josef Klaus. LONDEN Een Britse maatschap pij gaat volgend jaar watergekoeld on dergoed op de markt brengen. In prin cipe is het nieuwtje bedoeld voor auto coureurs. Smalle plastic buisjes, aangesloten op een koelapparaat, zullen aan het onder goed, met lange broekspijpen en mou wen, bevestigd worden. Een kleine, lichtgewicht pomp zal het gekoelde water door het buisjessysteem voortstuwen. Een woordvoerder van de maatschap pij zei dat het de bedoeling is om zo vermoeidheid te bestrijden en het reac tievermogen op te voeren door de be stuurder fris te houden.

De Vallei | 1966 | | pagina 5