Lages, na 8 dagen thuis, terug in het ziekenhuis Zes personen na ongelukken overleden Formateur Zijlstra staat voor nieuwe problemen Hoofdstraat - Veenendaal Nacht ijlende doorgebracht Pleidooi voor toepassing van licht beton in bouw Gewezen SI) 'er ontvangt geen journalisten Kijk op 1967 door recente ontwikkeling veranderd Veroordeling in Rliodesië Schumann terug in Frankfort een Sint-Nicolaas surprise bij al uw aankopen VOOR CONTROLE „UNMÖGLICH" INZINKING BRIEFJE Zie onze enorme collectie met alléén modellen van dit seizoen e prijzen Vrijdags tot 9 uur 's avonds Pagina I I DONDERDAG 17 NOVEMBER 1966 (Van een onzer redacteuren) BRAUNLAGE, woensdag Tn Braunlage 1800 meter hoog in het Harzgebergte is dinsdag de eerste sneeuw gevallen. Het stadje, dat voor het merendeel uit hotels en pensions bestaat, doet denken aan een vriendelijke kerstkaart of een verleidelijke foto uit een folder over de wintersport. Vandaag is het zondag in Duitsland. Boe te en gebedsdag, weet de ober van het hotel ons te vertellen. De ober heeft wei nig tijd, want alle tafeltjes zijn bezet door Duitse families, die met ongeduld wachten op het Wildbrat en helles Bier. Van boetedoening is kennelijk weinig sprake. Overdag wandelen zij met gevederde hoedjes, wandelstokken en zware sneeuwschoenen door de stille bossen, 's avonds vermaken ze zich in de lood zware interieurs van de Gaststatten met Steinhager en congnac. De achterdeur is open. De beneden buren willen geen inlichtingen verstrek ken. Hun houding is afzijdig, een beetje bang zelfs. Dan verschijnt een besnor de oude man met een vechtpet. Hij stelt zich voor als de chef van de wasserij en verklaart, dat de familie niet thuis De gasten zijn niet gekomen voor de beruchte Willy Lages, die dinsdag als lopend patiënt uit het Kreis-und Stadt- krankenhaus van Braunlage werd ont slagen, zoals ons aanvankelijk door de directeur-geneesheer, dr. Wilhelm L'tsch, werd meegedeeld. Later in de nacht zal echter blyken, dat Lages reeds mec-r dan acht dagen geleden naar huis werd ge stuurd. Deze gebeurtenissen, waarvoor men in Nederland zo'n grote belangstel ling heeft, gaan aan de gasten van Braunlage voorby. Ze hebben waara schijnlijk nog nooit van deze in Neder land verafschuwde e.v-SD*er gehoord. Zelfs de autochtone bevolking haalt de schouders op, wanneer in een gesprek zyn naam valt. „Lager? Nie von ge hort". Wanneer wij op dinsdagavond het stadje binnen rijden en bij de wacht commandant van het plaatselijke poli tiekorps naar het adres van de familie Lages informeren, krijgen we te horen: „Lieber Herr, das wissen wir auch nicht". Een paar agenten, wier schnei- dige petten aan bange tijden herinne ren, tasten eveneens in het duister. Wanneer wij ter verduidelijking opmer ken, dat de heer Lages twintig jaar in Nederland gevangen heeft gezeten we gens oorlogsmisdaden, blijven ze ont kennend het hoofd schudden. Omstreeks het middernachtelijk urn- bevinden we ons in een straat, die wordt aangeduid als „Am Schutale", Op de bovenste etage van een oude vil la brandt nog licht. Het echtpaar Lages is thuis, maar noch aan de voordeur, noch aan de achterdeur is een bel te ontdekken. De volgende morgen zien we ook het bordje „Zur Wascherei", dat verwijst naar een houten gebouwtje achter het huis. Door de ramen zien wij ketels, persen en stapels handdoe ken. Hier heeft Frau Lages twintig Jaar gewerkt om in haar onderhoud te voorzien. Nu en dan nam zij een paar dagen vrij om haar man in de Bredase gevangenis te bezoeken. „Herr Lages ist für Kontrolle im Krankenhaus. Seine Frau ist auch da bei". Voor het ziekenhuis staat een geel volkswagenbusje met een rood kruis aan voor- en achterzijde, waarmee de gevreesde politieman uit de Euterpe- straat gisteren en vandaag werd ver voerd. Een portier met één arm staat ons te woord. „Lages? Ein Moment bitte". Even later keert hij terug met een vrouw van middelbare leeftijd. Ze heeft blond hoog opgemaakt haar, licht blauwe ogen die 'n beetje een apathi sche uitdrukking hebben. Ze draagt een donkerbruine bontmantel, zwarte laars jes en in haar hand houdt ze een dun ne bril met gouden montuur. Mevrouw Lages ziet er uit of zij nachtenlang niet geslapen heeft. Haar ge icht is gezwollen, haar ogen zijn omrand. Zij kijkt langs ons heen en zegt: „Nein, das ist nicht möglich". Meneer Lages is niet te spreken. Zijn vrouw vertelt, dat haar man de afgelopen nacht een inzinking heeft ge kregen, dat hij zwaar ziek is en dat hij echt niemand wil ontvangen. Wan neer wij aandringen doet zij een paar stappen achteruit en zegt: „Nein, nein, nein, in dieser Lage nicht. Unmög- lich!". Schichtig als een vogel, loopt ze van ons vandaan. Wij vragen naar de directeur-geneesheer. Dr. Wilhelm Utsch blijkt vandaag niet in Braunlage te zijn. Hij is met zijn vrouw naar familie in Worms af gereisd. Pas laat in de nacht zou hij terugkeren. Zijn plaatsvervanger, dr. Mittendorf, verklaart door de telefoon, dat het hem en iedereen in het zieken huis verboden is inlichtingen te ver strekken. Ook over de toestand van de heer Lages wenst hij niets te zeggen. Tien minuten later vervoegen we ons voor de tweede keer bij het oude huis Am Schuhtale. Op de tweede etage vermeldt een naambordje: Bertke. Een jonge vrouw met een bril doet open. Zij houdt een fel blaffende hond aan de halsband. Zij is uiterst gereser veerd en laat ons na enige aarzeling binnen. Twee kamertjes en een ultra-moder ne keuken onder de hanebalken, dat is Jiet woninbezit van de familie Lages. Stoelen, tafel, schemerlamp en een paar schilderijtjes aan de wand. Frau Bertke zegt: „Ik lieb weinig tijd. Ik wil straks ook naar het ziekenhuis. Meneer Lages is gistermiddag thuisge komen, maar vannacht heeft hij weer een ernstige inzinking gehad. Vanmor gen is hij weer teruggebracht". Mevrouw Lages heeft de twee ka mertjes en de keuken van mevrouw Bertke gehuurd. „Herr Lages is er sinds zijn terugkeer uit Nederland be ter uit gaan zien. Hij liep al wat in de kamer. Naar buiten is hij nog niet ge weest", zegt mevrouw Bertke. Zij maakt ons nu duidelijk te vertrekken. In de voormiddag bellen we de por tier van het ziekenhuis. Hij zegt, dat de telefoon roodgloeiend staat van Ne derlandse journalisten, die om inlich tingen verzoeken. Hij kan die inlichtin gen niet geven. Hij weet niet of Lages nu nog in of uit het ziekenhuis is. In de namiddag overhandigen wij dr. Mittendorf een briefje, bestemd voor de heer Lages. In het briefje verzoe ken wij Lages ons een gesprek toe te staan. Dr. Mittendorf aarzelt. Hij draait het briefje om en om en schudt het hoofd. „Ik kan en mag dat niet doen. Herr Lages ist schwer krank. Hij heeft de hele nacht liggen ijlen. Hij wil nie mand ontvangen. Hij heeft Duitse jour nalisten geweigerd, laat staan, dat hij Nederlandse journalisten toelaat. U was toch vanmorgen ook hier? Nah al so, hij had toen al bezwaar om U te woord te staan". Dr. Mittendorf vertelt ons tenslotte, dat er waarschijnlijk nog meer opera ties zullen volgen. „Het is u bekend, dat hij een darmfistel heeft .Dan weet u toch ook, dat het ongeneeslijk is? Belt u morgen mijn chef, dr. Utsch. Ik kan nu niets voor u doen". 's Avonds brandt er in het huis Am Schuhtale geen licht op de bovenste etage. De achterdeur is op slot. Weer rond het middernachtelijk uur, nu van woensdag op donderdag, zoeken wij opnieuw contact met het ziekenhuis. Twee nachtzusters en een dokter tonen zich zeer verbaasd, wanneer wij infor meren of de heer Lages nog in het zie kenhuis aanwezig is. Zij verklaren met grote pertinentie, dat Willy Lages zeker méér dan acht dagen geleden uit het ziekenhuis werd ontslagen. Of de heer Lages nog dagelijks voor controle terugkomt, wilden zij beves tigen noch ontkennen. In de aanvang van het gesprek zeiden zij lachend, dat Willy Lages aan de Italiaanse Ri- vièra verblijft. Later kwamen zij daar echter op terug en verklaarden slechts een grapje te hebben ge maakt. WAARLAND Woensdagmorgen om tien uur had 'n verkeersongeluk plaats bij de kruising Speketersweg - Woud- meerweg, in de voormalige Speketers- polder onder Waarland. De 55-jarige automobilist C. Boekei uit Kalverdijk verleende op deze voorrangskruising geen voorrang aan een personenauto die van links kwam. Later overleed hij in het Sint-Elizabethziekenhuis in Alk maar. O Een van de gewonden van het auto ongeluk dat dinsdagmiddag nabij de Afsluitdijk in de Wieringermeer gebeur de, is aan zijn verwondingen overleden. Het was de 24-jarige M. Th. Bergsma uit Witmarsum. Bij een inhaalpoging botste hij met zijn personenauto frontaal tegen een uit tegenovergestelde richting naderende auto, waarin vijf Urker vissers zaten. 0 De 69-jarige weduwe A. van Dam- Plat, die woensdag met haar rijwiel op het Zuiderdiep te Nieuw-Buinen van af het links gelegen rijwielpad plotseling de rijweg opreed, werd geschept door een personenauto. Ernstig gewond werd zij naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen Vervoerd, waar zij kort na aankomst is overleden. 0 De 34-jarige Amsterdamse instru mentmaker A. Blanken, die maan dag j.l. op de Amstelveenseweg met zijn bromfiets ten val kwam, is na opgeno men te zijn in het Wilhelmina Gasthuis overleden. 0 In het Ziekenhuis Zuidwal te Den Haag is de 80-jarige mevrouw A. Heunen uit Den Haag overleden aan de gevolgen van een ongeluk, dat haar 7 oktober overkwam. Zij werd op die dag bij het oversteken van een zebrapad door een personenauto aangereden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In goedingelichte politieke kringen meent men te weten, dat for mateur Zijlstra werkt aan een regeringsprogram, waarin de uitgaven voor 1967, die het kabinet-Cals had geraamd, wel eens met enkele honderden miljoenen zouden kunnen worden overtroffen. Een geheel nieuw punt in de consultaties van de nieuwe formateur biykt te zijn, dat prof. zyistra bij zijn formatie-arbeid uit gaat van een aantal nieuwe of vrijwel nieuwe gegevens, die nog in de financie ringsplannen voor 1967 moeten worden opgenomen. De formateur zou volgens onze infor maties, bij zijn program-werkzaamhe den rekening houden met de mogelijk heid, dat volgend jaar in niet onbelang rijke mate overheidsmiddelen zullen worden aangewend om de gevolgen van de verminderde werkgelegenheid het hoofd te bieden en de conjunctuur te stimuleren. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat het aantal werklo zen, de laatste jaren gemiddeld bene den de 40.000, zal kunnen oplopen tot meer dan 65.000. In de tweede plaats blijkt de forma teur onder ogen te moeten zien, dat de rijksoverheid volgend jaar in zeer be langrijke mate steun zal moeten geven aan de gemeenten wier leningsmoge lijkheden ernstig in gevaar dreigen te gaan komen. Voorts moet er met het oog op de ontwikkeling van de produktiekosten en het prijspeil, thans blijkbaar rekening mee worden gehouden, dat het niet mo gelijk zal zijn, volgend jaar de zieken fondspremies te verhogen tot het ni veau dat noodzakelijk zou zijn om de zeer sterk gestegen uitgaven van zie kenfondsen geheel uit premieverhoging te bekostigen. Gevolg daarvan zou zijn, dat de rijksoverheid een deel van die AMSTERDAM Op de woensdag in het RAI-congrescentrum te Amsterdam ge houden Betondag 1966 van de Betonvereniging heeft de Duitse Ingenieur H. Auricht uit Wiesbaden een voordracht gehouden over de mogelijkheden en voor delen van het zg. „licht beton." Volgens spreker zouden de kosten van vele bouwwerken door de toepassing van dit beton minstens tien procent lager kunnen zijn. In dit zogenoemde licht beton komen in plaats van grint speciale steenachtige materialen voor, die door hun vele poriën voor ongeveer de helft uit lucht bestaan en daardoor veel minder wegen dan normaal betongrint. Dergelijke materialen worden veelal kunstmatig verkregen en men zou ze daarom, aldus spr. ook kunstgrint kunnen nemen. Door deze speciale materia len is het gewicht van licht beton nog geen driekwart van dat van normaal beton, hetgeen belangrijke voordelen kan opleveren. Deze gewichtsbesparing stelt de bouwer in staat om in hoge gebouwen, waar de vloeren in licht beton zouden worden uitgevoerd, de dragende kolommen en ook de fundering veel lichter te maken. Ook bij de bruggenbouw is gewichtsbesparing van betekenis. Van Nederlandse zijde wees men ons erop, dat er in ons land aan de beneden loop van de Rijn en de Ma,as bijna geen nieuwe grintafzettingen plaatshebben, zodat goed betongrint schaars begint te worden en daarbij duur is. gestegen ziekenfondskosten uit de schat kist zal moeten betalen. Tenslotte moet de formateur, gege ven de weinig enthousiaste ontvangst van het wetsontwerp tot heffing van een speciale bijdrage van bewoners van woningwetwoningen, die een be paald inkomen hebben, voorzien, dat de 70 miljoen die daaruit werden verwacht, niet in de schatkist zullen vloeien. Al die gegevens zouden prof. Zijlstra tot de conclusie kunnen dwingen, dat uitstel van verlaging van inkomstenbe lasting en vervroegde invoering van verhoging van omzetbelasting wel moet gebeuren, maar dat de extra-opbrengst niet kan worden gebruikt om, zoals de K.V.P., met haar motie van oktober, waarmee het kabinet-Cals ten val werd gebracht, betoogde, verminderde uitgaven beter te dekken. De hogere inkomsten zouden in dat geval geheel of vrijwel geheel moeten worden ge bruikt om aanzienlijk hogere uitgaven te financieren. Die paradoxale situatie, voortgevloeid uit het beschikbaar komen van nieuwe gegevens over de Nederlandse econo mie, w.o. een sterk oplopend tekort op de betalingsbalans en een verminderen de werkgelegenheid, die inmiddels het aantal werklozen met meer dan 11.000 heeft doen oplopen, vormt een geheel nieuw hoofdstuk in de kabinetsformatie. Zij zou, volgens verscheidene waarne mers, prof. Zijlstra, hoewel hij voort- werkt op de basis van de bevindingen van informateur Beel, op het laatste ogenblik nog wel tot heel andere con clusies kunnen voeren dan waartoe prof. Beel was gekomen. Vooral de confessionele vakbonden SALISBURY Het Rhodesische hooggerechtshof te Salisbury heeft de blanke Ivan Godfrey Dixon veroordeeld tot zeven en en half jaar gevangenis straf met dwangarbeid, wegens het in bezit hebben van handgranaten en ver boden politieke lectuur. Dixon had bekend de Rhodesische wet op onwettige organisaties te heb ben overtreden. In zijn woning waren negentien handgranaten van Russische makelij en 1.045 vlugschriften van de „Zimbabwe, Afrikaanse Volksunie" (Z.A.P.U.) een vei*boden en nationalis tische groepering, aangetroffen. zouden hebben doen blijken, dat zij het standpunt staan, dat extra-mid len, voortvloeiend uit de twee belasting maatregelen, met grootste priorite voor deze voorzieningen moeten woi den gereserveerd. De formateur zelf zou voor die argu mentatie bepaald niet ongevoelig zijn en men houdt er rekening mee, dat hij daardoor de vijf fractieleiders, die hij in de loop van vandaag ontvangt, wel eens voor zeer onverwachte problemen kan stellen. Zijn argument zou dan ech ter zijn, dat niemand voorbij kan en zag gaan aan de nieuwe en belangrijke ontwikkelingen, die de laatste tien da gen aan het licht zijn gekomen en die het beeld, dat men van 1967 had ge maakt, ingrijpend zullen wijzigen. FRANKFORT De kamparts di Horst Schumann, die door Ghana aai Duitsland is uitgeleverd, is per vlieg tuig uit Accra te Frankfort aangeko men. Hij zal worden berecht wegens moord op meer dan honderdduizend mensen in het kamp Auschwitz. Schumann is op de reis begeleid door twee man van de criminiele poli tie van Hessen. Op het vliegveld te Frankfort werd hij opgevangen door 24 zwaarbewapende politiemannen, na een reis per lijnvliegtuig van de Luft hansa. In een personenauto van de po litie werd hij naar een gevangenis bij Frankfort overgebracht. Deze auto werd geëscorteerd door vier politie auto's met blauwe zwaailichten en loeiende sirenes. Een woordvoerder van de procureur- generaal van Hessen deelde mee nog niet te weten, wanneer het proces te gen Schumann begint. Waarschijnlijk zal Schumann samen worden berecht met artsen die van soortgelijke mis drijven worden beschuldigd. Hoewel zijn naam herhaalde malen werd genoemd in de Neurenbergse processen, hebben Schumann en zijn gezin na de oorlog zes jaar in Duits land gewoond zonder dat hij werd vervolgd. In 1951 emigreerde hij naar Afrika, uit vrees voor arrestatie. Via Soedan, Liberië en Nigerië kwam hij in Ghana terecht, waar hij dikke vrienden werd met dictator N'Kroe- mah. Deze wees de verzoeken om uit levering botweg af, zonder de belas tende documenten zelfs maar in te kij ken. Toen N'Kroemah begin dit jaar werd afgezet vroeg Bonn opnieuw om uitwijzing. Men werd met de nieuwe regering in Accra eens, nadat het Gha- nese hooggerechtshof een verzoek van Schumann om uitlevering niet toe te staan had afgewezen. 0 De gemeente Den Haag gaat de ta rieven van het duinwaterleidingbedrijf verhogen; voor het komende jaar zal deze maatregel f 750.000 extra in het laatje brengen. SHETLAND" KOSTUUMS TWEED" MANTELS „Bouclé" en „Shetland" MANTELS, maat 36 - 44 maat 36 - 46 I'T,— ƒ59,75 met mooie bontkol origineel Spet Nutria

De Vallei | 1966 | | pagina 11