Er zijn drie mensen die ik ken Den Haag fêteert prinses Margriet en bruidegom K. V.P. ontwerpt verkort verkiezingsprogram Familiedrama in Leeuwarden Prof. Idenburg neemt afscheid van het CBS. HOOFDSCHOTEL Christelijk uitgangspunt, open partij GEKORTWIEKT Ontslag Vakkennis Graadmeter Geen chaos Politiek en kerk Bezorgdheid over melkkwaliteit 48-urige werkweek is mogelijk in veehouderij DEFENSIETAAK Studenten naar Kamp Zeeburg? T elef oonmisère in en om Ti el Prinselijk paar van jachtpartij terug Snoep verstandig eet n appel Snoep verstandig eetn appel Snoep verstandig eet 'n appel Pagina 13 DONDERDAG 17 NOVEMBER 1966 PLANNING BEWAART ONS VOOR DE CHA OS Professor Idenburg door de telefoon: „Op mijn lijstje staan vier verzoeken om een interview. U bent de vijfde. Wat moet ik daar nou mee Het bericht van mijn afscheid heeft inmiddels in de krant gestaan, dus er komen er natuur lijk nog meer. Men kan toch niet van mij verlangen dat ik een stuk of acht keer een interview laat afnemen Ik heb die moeilijkheid voorgelegd aan de afdeling Voorlichting van het ministerie. Zij adviseerde mij alle journa listen op de thee uit te nodigen en hen dan vragen te laten stellen. Wat vindt u van een dergelijk voorstel Het klinkt weinig aanlokkelijk, maar een afspraak voor maandagavond komt niettemin tot stand. „U komt om acht uur. Uitstekend. Maar u moet mij beloven dat u om negen weer buiten staat. Dan nog wat. Ik heb geen foto van mezelf. Ik weet dat journalisten daar altijd om vragen". Maandagavond acht uur. De voordeur in de Haagse Mesdagstraat staat open. De professor en zyn dochter komen gelijktijdig naar voren. De dochter glimlacht en spoedt zich terug naar de achterkamer. Haar vader gaat ons voor de trap op. „Beneden wordt muziek gemaakt. Elf violisten en cellisten. Op mijn studeerka mer is het rustig." W« noteren aristocratische gestalte, zilverwitte, artistieke haardos, bruine ogen, vrij jong gezicht. Houdt kennelijk van understatements. „Ja, ais u daar nou gaat zitten, dan heeft u de hele bank tot uw beschikking. Intussen zet ik theewater op. Als het nou straks kookt, moet ik het gesprek wel onderbreken hoor". Even later „Vraag maar wat u weten wilt". „Professor, u bent statisticus, u bent nauw betrokken by het onderwas en u bent voorzitter van de Raad voor de Kunst. Bestaat er enig verband tussen deze functies en hoe is dat gegroeid de P.v.d.A. gekomen. Ik ben nog lid van het hoofdbestuur geweest, maar ik sta er nu buiten. De werkelijke dingen ge beuren niet in de politiek. Neem het onderwijs. Het onderwijs ontwikkelt zich bij de kindertjes op de scholen In het land. Ik heb me een beetje van de politiek gedistancieerd. Wat er aan professor dr. Ph. J. Idenburg, direc- teur-generaal van het Centraal Bureau voor de Statistiek neemt bin nenkort afscheid vanwege 't bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Prof. Idenburg, die als een van de knapste geleerden in Nederland wordt beschouwd, heeft gedurende zijn car rière een opmerkelijke veelzijdigheid gedemonstreerd. Dezer dagen brachten wij hem een bezoek voor een gesprek het resul taat van het interview, dat niet langer dan een uur mocht duren müar tot twee en een half uur uitliep, vindt u hierbij afgedrukt. Triomfantelijk glimlachend: „Er zijn drie mensen die ik ben. Men denkt dat de Idenburg van het C.B.S. een andere is dan die van het onderwijs. Men spreekt over „die vent van het onder wijs" en „die vent van de statistiek". Ik ben in alle bescheidenheid een drie-eenheid. Nee, het is zo, mijn hele leven lang hebben onderwijs en statistiek door mijn carrière heen ge speeld. Ik ben nog even leraar aan een lyceum in Amsterdam geweest, maar dat is van geen belang. Nadat ik was afgestudeerd, werd ik benoemd tot ad junct-secretaris van de „schoolraad voor scholen met de Bijbel". Wij gaven dus juridische adviezen aan het onder wijs. Ik heb daar een heleboel geleerd, vooral van mijn chef mr. J. Terpstra, die akelig nauwkeurig was. Hij was heel precies op stijl." Gebruikt een populaire uitdrukking en zegt dan plotseling: „U moet mij beloven, dat u bepaalde uitlatingen van mij even omzet. En u laat mij toch geen verkeerde dingen zeggen is het wel?" Doet zijn horloge af en legt dat naast zich op het bureau. „Mijn belangstel ling voor het onderwijs werd ook ge voed door miji: schoonvader. Mijn schoonvader was prof. Kohnstamm. In pedagogisch opzicht heb ik veel van hem geleerd. Hij heeft mij ook leren zien, dat je onderwijszaken wetenschap pelijk kunt en moet benaderen. Enfin, ik ben drie jaar bij die schoolraad geweest en toen had ik genoeg van brieven schrijven." Ik kan niet zeggen dat er toen ik op het CBS kwam afdeling Onderwijs veel belangstelling was voor statistiek. Tech nisch verantwoord onderwijs of beter gezegd rationeel onderwijs was er niet. Na tien jaar had ik het gevoel, dat ik wat aan het onderwijs zelf moest gaan doen. Op dat moment ging mijn voorganger weg en hij vroeg of ik hem als directeur-generaal van het CBS wil de opvolgen. Op het vlak van de sta tistiek had ik ook al andere voorstudies gedaan. Na de oorlog ben ik nog een jaar di recteur-generaal van het onderwijs Leeuw, maar minister Gielen vond mij zeker niet de geschikte man ik was niet van zijn richting of hij vond de functie helemaal niet nodig, zodat ik dus ontslagen werd. Ik kwam weer te rug bij het CBS." Korte stilte. „Voor alle tegenslagen in mijn leven ben ik altijd heel dank baar geweest. Ook deze. Ik was blij, want deze werkkring geeft mij een enorme vrijheid. Zij schept ook een ge weldige verantwoordelijkheid (er wer ken 1400 mensen bij het CBS) en het geeft een grote zelfstandigheid. Die is ook nodig voor de onafhankelijkheid van de dienst. Ongeacht de gevolgen geven wij de juiste cijfers weer." Aan welke eigenschappen moet een statistleus voldoen „Hij moet voor alles het vak leren kennen waarover hij statistische gege vens verzamelt. Verder moet hij de bereidheid tonen om objectief, zakelijk waar te nemen met uitschakeling van persoonlijke vooroordelen. Bij zijn uit leg moet hij er voor waken onvoor zichtige dingen te doen. Tenslotte moet hij een behoorlijk inzicht hebben in de kwantitatieve verschijnselen. Hij moet gevoel hebben voor cijfers en er mee kunnen werken. Een behoorlijke methodologische scholing is natuurlijk vereist. Het trek ken van steekproeven en het maken van indexcijfers dient hij behoorlijk te kunnen doen. Een statistiek dient al leen de waarheid. Hij houdt zich niet op met mythes. Zelf ben ik ontzettend geïnteresseerd in de verschijnselen hoe mensen leven en werken. Ik ben geen mathemaat, ik ben ook niet ge ïnteresseerd in methodes." Hoe voltrekt zich een steekproef? „Geheel volgens toeval. Het is ont zaglijk moeilijk werk. Het gevaar be staat namelijk, dat in de selectie van de proefpersonen reeds bepaalde ten denties intreden. Neem nou bijvoorbeeld een enquête overdag. Meestal zijn dan alleen de huisvrouwen thuis. Het antwoord van de man ontbreekt. Het vaststellen van de grootte van de steek proef is een kwestie van formules, die op vijf procent na 'n nauwkeurig beeld 0 Nadat door onbekenden melding was gemaakt van een inbraak in een pakhuis in de binnenstad van Den Bosch, ontdekte de politie, dat dit een opslagplaats van ongebanderolleer- de sigaretten was. In samenwerking met de gemeentepolitie en de ambte naren van de dienst van Invoerrechten en Accijnzen in Den Bosch, werd een partij van 279.000 Amerikaanse geven van de totaalindruk. Zo gebeurt het toch ook met alle warencontroles?" „Zijn de antwoorden van de mensen een zuivere graadmeter? Zullen velen zich niet beter, braver of intelligenter voordoen dan zij ln werkelijkheid zijn?" Professor Idenburg zwijgt lang, speelt met zijn horloge. „Wij registreren niet zo vaak de ge dachten van mensen. Dat doet de Ne derlandse Stichting voor de Statistiek. Ik heb die stichting zelf in 1940 opge richt. Zij doet opinie-research Wij doen nooit aan meningonderzoek. Wij constateren alleen feiten. Bijvoor beeld: bent u aangesloten bij een kerk genootschap? Bent u de laatste drie zondagen naar de kerk geweest?" „Worden uw gegevens nooit door fei ten achterhaald?" „Een statisticus moet wel opschie ten, ja. Hij loopt altijd hijgend achter de feiten aan. Dat is zijn lot. Toch zijn er weinig verschijnselen die zo snel veranderen." statistiek niet zover, dat door in de verdrukking de er „Voert de mens komt?" Heftig: „Complete nonsens. De, „vrijheidsmarges worden bijvoor beeld beperkt door het toenemende aantal mensen en auto's, niet door de statistiek. Elke mechanisatie is een vrijheidsbeperking. De tram volgt niet de weg die u graag wilt volgen. Hij is gebonden aan de uitgelegde baan. De mechanisatie vergroot echter ook de vrijheidsmarge. Ik denk bijvoor beeld aan de middelen die huisvrouw in de keuken heeft Wat wij op het CBS doen, is streven naar het behoud van de veiligheids graad. Wij willen hem juist zo groot mogelijk maken. Stelt u zich voor, dat er geen regionale planning was, dat iedereen maar kon gaan bouwen. Nee, wij spreken over „planning for free dom". Zo is het ook met economische planning. De planning bewaart ons voor de chaos. De chaos is de surpre- me onvrijheid. Wij doen niet anders dan waarnemingen. Wij regeren niet, dwingen niet, nemen geen beslissin gen." „Bent u van mening dat er sprake is van maatschappelijke vooruitgang?" „Ik moet die vraag positief beant woorden. Alleen ten aanzien van de moraal zou ik een voorbehoud willen maken. Ik maak mij zorgen over het afbrokkelen van de minimale, zedelijke levenseisen". Opvallend bewogen: „Er ontstaat steeds reer een veruiterlij king, een geestelijke verarming. Men loopt achter sensaties aan. Ik geloof dat er een verarming ontstaat in rela tie tot de laatste levenswaarden. Zie het maar eens in verhouding tot leed, dood, ziekte. Men kan niet meer met fatsoen over de dood spreken. Dat is eenvoudig uit het gesprek geraakt. Vroeger leerde men met de dood leven. Het leed in het leven wordt wegge- praat. De mensen zien oök niet meer de wonderen van het leven". „Bent u politiek geëngageerd?" „Jazeker. Na de oorlog ben ik bij politiek gebeurt lees ik 's morgens wel in „de Volkskrant". „De Volkskrant? U was toch voorzit ter van de raad „Kan dat niet? Ik ben hervormd, maar bemoei me niet meer met de kerk. Die heb ik nou echt wel afge schreven. O, ik ben heus wel religieus, maar religieus zijn heeft niets met de kerk te maken. Ik houd mij niet aan dogmatische normen. Ik ben lid van de kerk, lid van de P.v.d.A., maar meö zal mij daar nooit zien." Professor Idenburg kijkt op zijn hor loge. „Ik moet weer aan het werk. U hoeft mij dat stuk niet te laten lezen, maar nogmaals, ik hoop dat u me geen ver keerde dingen laat zeggen". DEN HAAG Een feestavond in het circustheater, een cadeau voor het bruids paar, prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven, versiering van straten en voorzieningen in de trouwzaal en aan de ingang van de Haagse toren zullen, naar becyferd is, de gemeente Den Haag f 89.470.kosten. Dit blijkt uit het voorstel van B. en W. van Den Haag aan de gemeenteraad om een krediet voor dit bedrag te verlenen. Uit de toelichting is op te maken, dat bruid en bruidegom in beginsel hebben ingestemd met de voorlopige plannen. Laat in de ochtend van de negende januari, de dag voor het huwelijk, ko men de prinses en mr. Van Vollenhoven naar de residentie. Aan de gemeente grens zal burgemeester mr. H. A. M.T. Kolfschoten hen ontvangen. Deze ont vangst draagt een feestelijk karakter. De organisatie ervan is in handen van het Algemeen Haags Comité. 's Avonds zijn de Prinses en mr. Van LUNTEREN In het congrescen trum „De Blije Werelt" te Lunteren zijn woensdagmorgen de tweejaarlijkse N.I.Z.O.-dagen van het Nederlands In stituut voor Zuivelonderzoek begonnen, een gedachtenwisseling voor directeuren en stafleden uit het zuivelwezen. Prof. ir. E. A. Vos, voorzitter van het N.I.Z.O. sprak een rede uit, waarin hij zei bezorgd te zijn over de achter stand, die ons land dreigt op te lopen op het gebied van de melkkwaliteit. Vooral was hij ongerust over de wijze waarop de melk, die bij de fabrieken wordt afgeleverd, nog steeds wordt on derzocht op bacteriologische kwaliteiten door middel van de zogenaamde reduc- taseproef, die in de praktijk beslist on voldoende is gebleken. Uit deze proef blijkt niet duidelijk de mate, waarin de melk eventueel ver ontreinigd is. In zijn openingsrede betreurde prof. Vos het bovendien, dat de door het N.I.Z.O. ontwikkelde continue kaasma chine in Nederland geen ingang vindt. Het is een economisch belang, dat dit wel gebeurt, aldus prof. Vos, die de wens uitsprak, dat een van de zuivel fabrieken zo'n apparaat aanschaft. YVAGENINGEN Een gemiddeld 48- urige werkweek op veeouderijbedrijven is mogelijk. Niet op alle veehouderijbe- d ijven, maar de mogelijkheden tot werktijdverkorting zijn toch veel gro ter dan de praktische veehouders in het algemeen vermoeden. Koeien hoeven niet per se om de twaalf uur te worden gemolken. Men kan het ook om b.v. zeven uur 's morgens en vier uur 's middags doen, zo consta teert de „Commissie van beheer on derzoek werktijdverkorting in de vee houderij" in haar eindrapport. De com missie heeft er een negenjarige werk periode opzitten. O 0 Zes Haarlemse jongens, scholie ren en studenten, zullen met Kerst mis een openbare vastenactie van 48 uur houden om „de aandacht van hun kerstvierende medeburgers nog eens extra te vestigen op diverse misstan den in onze wereld, zoals honger, on recht en eenzaamheid die juist deze da gen des te schrijnender zullen uitko men." (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De K.V.P. komt met een verkort verkiezingsprogram, dat vol gende week zaterdag aan de partyraad zal worden voorgelegd. De politieke ont wikkelingen van de laatste weken hebben daartoe aanleiding gegeven, zo meent het partijbestuur. Hoofdpunten van actueel belang zijn het afremmen van lonen en prijzen, herstel van het evenwicht tussen particuliere en overheidsbestedingen en het voorkomen van verdergaande inflatie, o.a. door een Europese conjunctuur- politiek. De KVP, aldus het ontwerpprogram, laat zich inspireren door christelijke opvattingen over mens en samenleving, maar ook voor niet-kerkelijke kiezers wil de KVP een politiek tehuis zijn, voorzover deze het geestelijke uitgangs punt en het gemeenschappelijk partij program kunnen aanvaarden. Zolanger geen beter alternatief is, blijft de KVP met alle begrip voor de ontwikkeling in de partijvorming in ons land, onder eigen naam streven naar verwezenlij king van haar program. Speciale aandacht wijdt het verkie zingsprogram aan wat genoemd wordt ADVERT ENT lb de democratie in het sociaal-economi sche leven. Herziening van het onder nemingsrecht door invoering van mede zeggenschap, verplichte jaarverslagge- ving en enquêterecht wordt vermeld. Ook wettelijke regeling van het sta kingsrecht, tijdige raadpleging bij fu sie, sluiting etc., en een „juniorensta tuut" voor jeugdige werknemers von den een plaats in deze paragraaf. Vereenvoudiging van het maatschap pelijk leven is een ander aspect, waar op uitvoeriger wordt ingegaan. Er mag niet onnodig geregeld worden, zo heet het. Niet-noodzakelijke overheidstaken dienen daarom afgestoten te worden en regels op het gebied van bouwen en wonen, van sociale verzekering en van de belasting moeten makkelijker han- Op buitenlands politiek terrein valt te lezen, dat de K.V.P. de ontwikkelings hulp geleidelijk wil vergroten en de be wapeningswedloop wil tegengaan door internationale overeenkomsten tegen verspreiding van kernwapens e.d. Ook dienen maatregelen genomen te wor den om tot oplossing te komen van het wereldbevolkingsprobleem. AMSTERDAM Naar de mening van de voorzitter van de Stichting Stu dentenhuisvesting, prof. dr. R. Heertje, zou het een gunstige oplossing voor de kamernood onder de studenten zijn, als de regering bereid is het militaire kamp Zeeburg in Amsterdam, dat op de no minatie staat ontruimd te worden, te bestemmen tot studentenwoonplaats. In afwachting van de bouw van een aantal torenflats, waarin ca. 8.000 stu denten een kamer zouden kunnen krij gen, kunnen de barakken op het terrein geschikt gemaakt worden voor studen- tenbewoning. Prof. Heertje raamt de kosten van het Zeeburgproject op ca. f 10.000 per student, zodat er een tota le investering van f 80 miljoen nodig is. Dit bedrag zou door het rijk beschik- hoqr (rncfnM wnrHpn Het atlantische bondgenootschap wil men gebruiken om tot ontspanning tus sen Oost en West te komen. De Neder landse defensietaak moet in dit kader herzien worden, zo luidt het verder in deze opsomming van algemeenheden. De eerste taak echter, blijft bij dit al les „het weer gezond maken van onze economie". Hiertoe zullen offers ge vraagd worden in de komende parle mentaire periode van vier jaar, zo waarschuwt het pamflet. Als belangrijk onderdeel van deze taak ziet de K.V.P. de zorg voor voldoende dekking van overheidsuitgaven. Voorzichtig heet het dan, dat hiervoor verhoging van indi recte belastingen gebruikt kan worden, maar de laagste inkomensgroepen en de kinderrijke gezinnen moeten daarbij ontzien worden. UTRECHT Bijna vierduizend tele foonabonnees in de sector Tiel hebben van dinsdagmiddag vier uur tot woens dagavond zeven uur niet interlokaal kulinen telefoneren. Bij aanleg van gas buizen is dinsdagmiddag in de buurt van Culemborg een telefoonkabel ver nield. Het gevolg daarvn was, dat niet alleen het interlokale verkeer met Tiel (03450) werd verbroken, maar dat te vens negen eindeent rales (tot en met 03449) uitvielen. Het waren de eindcen- trales in de omgeving van Tiel. De knooppuntcentrale staat in Tiel zelf. De montage-, onderhoud- en storings dienst van de P.T.T. uit Den Haag, be gon dinsdag meteen met het herstel. Tot diep in de nacht werd doorgewerkt, maar vanwege het slechte weer moest 't herstel enige uren worden opgeschort De P.T.T.-ploeg heeft ook gisteren de hele dag doorgewerkt en 's avonds om zeven uur was de kabel hersteld. Voor noodgevallen (politie, ziekenhuis e.d.) beschikte de P.T.T. in Tiel tijdens de storing over enkele lijnen, waarmee interlokaal verkeer mogelijk was. De gedupeerde telefoonabonnees konden binnen de sector wel met elkaar tele foneren. O Gisternacht omstreeks half een is door blikseminslag brand uitgebro ken in de meisjes-Uloschool van de Bergense schoolvereniging aan de Rondelaan te Bergen (NH). Ondanks de omstandigheid, dat pas twintig mi nuten later (door overburen) alarm werd geslagen, wistt de Bergse brandweer, met assistentie van de Alk- maarse, de schade te beperken tot 't vloten rl«l- Vollenhoven de gasten van het gemeen tebestuur. In het circustheater wordt dan een feestvoorstelling aangeboden, waarvoor behalve autoriteiten ook leef tijdgenoten van het bruidspaar uit de Haagse burgerij zullen worden uitgeno digd. De gemeente Den Haag is van plan het bruidspaar een huwelijksgeschenk te offreren, waarvoor overlegd moet wo- den met het daartoe ingestelde Comité Verlanglijst. In goedingelichte kringen in Brussel verwacht men niet dat leden van het Belgische hof het huwelijk van prinses Margriet zullen bijwonen. Men heeft in Brussel een uitnodiging ontvangen, zo verklaarde men woensdag, doch het is wel zeker, dat koning Boudewijn en ko ningin Fabiola niet naar Den Haag zul len gaan voor de huwelijksplechtigheid. Men achtte het voorts onwaarschijnlijk, dat prins Albert van Luik en zijn echt genote het hof zullen vertegenwoordi gen. LEEUWARDEN Een 62-jarige in woner van Leeuwarden heeft gister nacht zijn vrouw en een minder-valide 35-jarige zoon om het leven gebracht, waarna hij zich bij de Greutsbrug in Hardegarijp voor een trein heeft gewor pen. Bij het stoffelijk overschot van de man, de 62-jarige G. O. werd een brief je gevonden, waarin hij het adres van de andere slachtoffers meldde. Het gezin O. woonde sinds september in Leeuwarden. O. was werkzaam bij de Coöperatieve Condensfabriek. Maandag avond heeft de man nog samen met zijn vrouw een personeelsavond van de fa briek bijgewoond. Zij hadden daar nog gedanst. De gruwelijke gebeurtenis kwam gis termorgen aan het licht, toen de man zich voor de trein had geworpen. Ver moedelijk heeft O. de allereerste trein in de richting Groningen uitgekozen, maar zijn stoffelijk overschot werd pas om acht uur gevonden. De politie wilde mevrouw O. van het gebeurde op de hoogte stellen, maar kreeg op haar bellen geen gehoor. Men is daarna naar de buren gegaan en via de achterdeur in het huis van de fami- lieO. gekomen. Hier rood de politie een sterke gaslucht en al spoedig kwam aan het licht dat vrouw en zoon dood waren. Het gezin O. had de oudste zoon nog in huis. Deze was geestelijk enigszins gestoord en werkte in een werkplaats voor minder-validen. De jongste zoon, die 30 jaar is, is gehuwd en woont in het westen des lands. Mevrouw O. was 58 jaar oud en se dert 6 september 1931 met O. gehuwd. Zij was af en toe wel eens bedlederig. Na hun trouwen vestigden ze zigh in Grouw waar O. melkcontroleur was. In 1951 vestigde het echtpaar zich in Beet gum, waar de man eveneens als melk controleur werkte. Sinds 3 september van dit jaar woonden ze in Leeuwarden. Het motief, dat tot deze afschuwelijke daad heeft geleid, is niet bekend. De anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrust, zou sectie verrichten. Het is nog niet duidelijk of de beide slachtoffers door gas of door geweldpleging om het leven zijn gekomen. Het gezin O. had weinig contact met de buren. De naaste buren vertelden, dat het gezin naar buiten altijd een keurige indruk had gemaakt. DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus keerden gisterenmiddag op Drakesteijn terug van de jacht partij, die zij in Luxemburg hebben bijgewoond. De jacht, die werd ge houden op het domein Grunewald van het groothertogelijk paar heeft, ondanks het slechte weer een buit van 42 wilde zwijnen opgeleverd. Op ande re dieren is niet gejaagd. 's Ochtends hebben alleen de heren gejaagd en daarna gebruikte men het middagmaal gezamenlijk met de da mes in een grote tent. In de loop van de middag heeft het hele gezelschap, o.w. koning Boudewijn en koningin Fabiola, twee drijfjachten gemaakt. De balans werd tegen de avond pp- gemaakt bij het licht van twee gro te kampvuren. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prin der Nederlanden prins Bernhard hebben een gift ter beschikking gesteld van het comité „Geteisterde Kunstste den Italië. Dit comité brengt gelden bij elkaar voor de restauratie van bij de watersnood in Italië beschadigde kunstwerken en monumenten. 0 Van drie „Troopships" van de Ko ninklijke Luchtmacht, die vandaag ten behoeve van de Koninklijke Marine van Ypenburg naar Catania op Sicilië zullen vliegen, gaan er twee via Pisa. Deze twee „Troopships" zullen 400 kg brood en 25 kg boeken voor de Neder landse militairen meenemen, die in Flo- recne waterzuiveringsinstallaties hebben ingericht. 0 Prinses Margriet heeft woensdag middag op Soestdijk van he t Wage- geningse uitgeversbedrijf Zomer en Keuning N.V. het eerste exemplaar aangeboden gekregen van een foto-al bum over haarzelf. Het boek werd ter hand gesteld door de heer A. H. van de Nadort en mevrouw P. H. Wijn beek. ADVERTENTIE 0 Op de Grote Markt te Groningen ls dinsdagavond een wandelende vrouw beroofd van haar tas door een jeugdige figuur, die op een bromfiets de vlucht nem. De jongeman kwam met een bromfiets op het trottoir in haar rich ting rijden, griste haar de tas uit de handen en reed weg in de richting van de St.-Jansbrug. Dit is al het ne gende soortgelijke berovingsgeval van de laatste tijd in de stad Groningen. 0 Assen heeft woensdag zijn 35.000ste inwoner ingeschreven. Het was de heer H. van Gulik 23 jaar en typograaf bij een plaatselijke uitgeverij. De 35.001ste inwoner was zijn echtgenote, mevrouw Van Gulik-Stomph. Het echt paar is van Amsterdam naar Assen verhuisd. De ontwikkeling van het mond- en klauwzeer van het type 0 1 in het aan onze rijksgrenzen liggende Westdui- se gebied, maakt het noodzakelijk de runderenting thans verplicht te stellen in een strook, die noordwaarts aansluit aan het gebied, waarin deze enting reeds is voltooid. De opgeworpen veterinair- sanitaire dam zal binnenkort de hele rijksgrensstrook in de provincie Over ijssel en voor een klein deel in zuide lijk Drenthe en Oost-Gelderland om vatten. ADVERTENTIr In opdracht van een aantal crediteu ren, dat vorderingen op de Vasco- Mij heeft, heeft mr. E. van Breuke- len het faillissement aangevraagd van ex-Vasco-directeur E. J. Joosten uit Ge leen. Tot de bezittingen van de heer Joosten behoren, behalve zijn privé-ver- mogen, aandelen van de Limburgse Bouwmaatschappij, „Panta Rei" (For- tuna '54) en „Euras" N.V. 0 Een felle uitslaande brand heeft woensdagmorgen op de boerderij van de heer Joh. C. M. Gommers aan de Wellerzandweg in de Noord-Oostpol der verwoest. De brandweer kon al leen het woonhuis behouden. Dertien stuks vee en een toom kippen konden uit de vlammenzee worden gered. ADVERTENTIE 0 Door onbekende oorzaak is gister nacht brand ontstaan op het bedrijf van veehouder J Doornebal in West broek. Een loods achter de boerderij brandde geheel uit. 0 De Rotterdamse zakenman W. B. Knoops zorgt voor voeding, warm te, kleding en zakgeld voor de beman ning van de „Virgin Mary", een onder Cypriotische vlag varend schip, dat in IJmuiden aan de ketting is gelegd. De rederij heeft niet betaald voor repara ties en de bemanning heeft een vorde ring voor niet betaalde gage. 0 Het Amsterdamse comité „Tieners voor Bejaarden" zal 18 december in de grote zaal van Hotel Krasnapols- ky een kerstfestival voor bejaarden or ganiseren. De toegang is gratis, even als het kopje koffie. ADVERTENTIE VLEES 'Smakelijk eten' tip no. 7 van chef-kok HENRI EKSTEEN: SPEKSCHNITZELS U hebt nodig: magere speklappen van 100 a 150 gram, plakjes door regen spek, zout, nootmuskaat, 1 ei, paneermeel. Speklappen zouten en bestrooien met nootmuskaat, wikkelen in de plakjes spek en dan door het losgeklopte el met een beetje paneermeel halen. Bakken in de koekepan met boter of mar garine èn een stukje rundvet. Eet smakelijk! Publikatie van Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en ^"pseoneervan

De Vallei | 1966 | | pagina 13