Brandweer Achterberg wil in 1967 nieuwe uniformen Burgemeester opent jubileumbazaar Afzet zeifbouw-meubelen neemt grote vlucht Q k r Volgend jaar 40-jarig bestaan van doe-het-zelf-meubelen99 is leuke en lucratieve vrijetijdsbesteding tuinl k nó O uw oe Directeur J. van der Heijden: „Bouw Rhenen BURGERLIJKE STAND Ingekomen en vertrokken gehandicapten DONDERDAG 17 NOVEMBER 1966 ACHTERBERG De gemeente Rhenen heeft drie brandweerkorpsen, één in Rhenen-stad, één in het dorp Eist en een in Achterberg. Dit laatste korps staat voor de viering van het 40-jarig bestaan in mei van het komende jaar. De spuitgasten hebben maar één wens nieuwe uni formen. Die willen zij bemachtigen door het houden van een fiks opgezette bazaar in het Buurtschapshuis aan de Achterbergsestraatweg op 25 en 26 november. Burge meester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Ro- Het korps van Achterberg heeft in brandweerkringen een uitstekende naam. We maakten een praatje met commandant Van Lienden. die als zo danig op 1 juni 1959 wijlen J. D. van Gelderen opvolgde. Hij is er vanaf het begin bij. De eerste tien jaren kende ook Achterberg zijn zogenaamde „plichtbrandweer", die in 1937 over ging tot vrijwillige brandweer. De heer G. van Engelenburg hoopt ln mei tevens het heuglijke feit te vie ren, dat hij dertig jaar penningmees ter is. Waarom is Van Lienden zo en thousiast „Mijn vader was vroeger al bij de brandweer en als jongen deed het me altijd wat als vader uitrukte. Dat is me bijgebleven en zodra ik de kans kreeg, meldde ik mij aan. De brandweer is de mooiste vereniging van Achterberg. De saamhorigheid is buitengewoon groot. Die tref je nergens anders. De samen werking is navenant. We hebben een wachtlijst van tien man. Zij willen er allemaal dolgraag bij, maar er zijn geen vacatures." Goede uitrusting Hoe is het met de uitrusting gesteld? „We hebben een lagedrukspuit, die goed uitgerust is met prima materiaal. Pas hebben we nog een nieuw licht- aggregaat gekregen. Vroeger hadden we nog 'n oude aanjager, dan moest je met vereende krachten aan 't pompen. De mannen hadden 'n karretje achter de fiets. Vóór de lagedrukspuit beschikten we over een manschappenwagen met baby spuit als aanhanger. Maar dat is geluk kig allemaal verleden tijd. Het belang rijkste vind ik, dat we een hechte een heid vormen. We hebben alles voor el kaar over. Wanneer we vergaderen met onze negentien manschappen, dan kan 't gebeuren dat er ééntje ontbreekt. Dan wachten we net zo lang, totdat hij er is!" senthal heeft beloofd voor de officiële opening te zullen zorgen. Dat gebeurt de eerste dag 's avonds om zeven uur. De volgende dag kan men er terecht van 's middags half twee tot tegen het middernachtelijk uur. Comman dant J. van Lienden hoopt dat de Achterbergers hun spuitgasten niet in de steek zullen laten en dat de op brengst zodanig zal zijn dat de mannen straks allemaal in het nieuw kunnen worden gestoken. Eigen geld Tien jaar geleden werd de eerste ba zaar gehouden. Ook al met het doel nieuwe uniformen te kopen. Die kwa men er ook, maar de mannen betaalden zelf de helft, omdat de opbrengst niet toereikend was. Dat is nog eens een staaltje van burgerzin. Bij de brand weer zijn en dan ook nog een deel van je kleding uit eigen zak betalen! La- Commandant Van Lienden: „Wij boe renjongens draaien de hand niet om voor een hooibergbrand". ten we hopen dat dit nu niet meer no- Wedstrijden Het eigenlijke jubileum wordt gevierd in mei 1967 met brandweerwedstrijden, onderling en in streekverband. Brand meester J. Meijer van het korps Rhe nen-stad verleent alle medewerking, waarvoor commandant Van Lienden hem zeer erkentelijk is. Ook de jeugd wedstrijden worden met de hulp van de heer Meijer gehouden. De jongens van de 5e en 6e klas van de Achterbergse school zullen zelfs uniformen krijgen. Actief In alle opzichten is het korps van Achterberg actief. Laatst werd mede werking verleend aan de oprichting van de EHBO-afdeling Rhenen-Achter- Geboren: Janna W., d.v. C. J. Schreu- ders en J. M. van der Burg, Maria W. C., d.v. H. J. G. van Ginkel en Chr. van Middendorp, Bertina C., d.v. P. Hensen, en S. J. Ruisch, Antonia W. d.v. J. G. Rauw en J. D van de Ven del Elders geboren: te Wageningen: Iris Chr., d.v. B. B. Glerum en M. van der Burgh; te Ede: Willem E., z.v. W. van Leeuwen en K. E. Schut. Ondertrouwd: G. van Putten en T. G. G. van den Hatert; A. J. Henken en J. van de Scheur; H. van de Weerd- hof en A. Cornelisse; J. de Jongste en J. van Roekei. Getrouwd: Fr. van Laar en C. van Zettan. Overleden: J. Blom, 75 jr, e. v. N. van Leeuwen; A. Witkamp, 58 jr., e.v. E. Hogerdijk; J. C. van Verseveld, 78 jr., e. v. T. Onink. Elders overleden: te Wageningen: H. P. van der Burgh, 64 jr., e. v. S. M. KUinzaaltink. Ingekomen: Van Sloten, Maria C, van Veenendaal; Reijdon, Ernst A. C., van Veenendaal; Reijdon, Robert T., van Veenendaal; Liefferink, Johannes, VAN Echteld; Van Ommeren, Bert je, van Leiden; Kreuning, Adriana, van Hilversum; Koevoets, Adrianus J., van Groesbeek; Van der Hoek, Jan A, van Tiel; Van Nieuwenhuize, Jan P. A. van Zaandam; Geelmuijden, Wilhelmus C. F. van Amersfoort; Verwoert, Albertha J. van Kesteren; Van Leeuwen, Willem A., van Veenendaal. Vertrokken: Schipper, Gerritje, naar Maarn; Kurt, Adil, naar Veenendaal; Buitenhuis, Jan H., naar Doorn. Prinsen, Henderika, naar Heerenveen Oosterman, Hendrik W, naar Westzaan; Baijens, Jacobus J., naar Dordrecht; Es-Saïdi, Ahmed, naar Veenendaal. 0 Dinsdagavond is in het Dijkzigtzie- kenhuis te Rotterdam de 58-jarige fabrieksarbeider W. C. T. van Dijk uit Berkel en Rodenrijs, overleden. Maan dag werd hij voor zijn woning met zijn bromfiets aangereden door een hem ach teropkomende motorrijder. berg. Tien brandweermannen zijn lessen gaan volgen. Twee zijn er al gediplo meerd. In de toekomst zullen ook de EHBO'ers bij de oefeningen worden in geschakeld. Trouwens op velerlei terrein strekt de werkzaamheid van de spuitgasten zich uit. Wanneer ergens in Achterberg wa teroverlast wordt ondervonden, dan zijn de brandweermannen van Van Lienden dag en nacht in touw om de helpende hand te bieden, allemaal pro deo. Véél wordt door de mannen zelf bekostigd. Eigenlijk is het één grote familie. Al tijd is de brandweer paraat, ook bij hu welijken, geboorten en andere feeste lijkheden. Daarom is het ook niet te verwonde ren, dat bijna héél Achterberg donateur is! Dat is een zeldzaamheid in Neder land. Een brandweerkorps, dat op zo'n manier door de burgerij wordt gedra gen, moet toch wel een potje kunnen breken, dachten we zo. De beste tijd om rozen te planten is van half oktober tot eind november en van eind februari tot eind april. Plant nimmer wanneer het vriezend weer is, dat zou funest zijn. Heeft men de rozestruiken in bezit en het mocht vriezend weer zijn, dan moet men deze tijdelijk inkuilen, 't liefst niet te dik en op een tochtvrije plaats. Tot de helft van het bovengrondse gewas worden de struiken dan ingekuild tot de vorst ge weken is. Rozen houden van een diep losgemaakte grond, die voedzaam moet zijn. Verteerde koemest is een goede bemesting. Zorg dat die korte mest met de grond vermengd wordt, deze mag nimmer direct met de wortels in aanraking komen. Vaak ziet men dat pas geplante ro zen veel te lang worden gesnoeid. Dit geeft steeds grote teleurstelling. Pas geplante rozen moeten onvoorwaarde lijk kort worden ingesnoeid, hetgeen wil zeggen op 3-5 ogen (5-10 cm.). De in dit najaar geplante rozen, alsook de reeds enkele jaren vaststaande, moeten in maart gesnoeid worden. Klimrozen en treurrozen snoeit men niet, dit wil zeggen men snoeit het oude hout er uit, doch laat alle jonge takken zitten. De zomersnoei bij dit soort ro zen bepaalt zich alleen tot het uitne men der uitgebloeide bloemen met ten hoogste één blad. De loofbomen, bladverliezende hees ters, groen blijvende heesters, houtach tige klimplanten worden in de late herfst, de winter en in het vroege voorjaar geplant. Het is alleszins aan te bevelen om boom- en heestergewas sen vroeg te planten, bij voorkeur reeds laat in de herfst. Natuurlijk uit sluitend bij zacht, niet vriezend weer. Zeker, ook in het voorjaar kan wor den geplant en bij een goede behande ling groeien ze dan ook wel door, doch beter en veiliger is het om reeds aan merkelijk vroeger te planten. Dus in de late herfst. Kort ge zegd: plant de bomen, heesters en struiken, wanneer de natuur buiten in ruste is en wacht niet totdat deze gaat ontwaken. Het zal de lezers (essen) duidelijk zijn, dat voor het welslagen van diverse aanplantingen het allereerst wenselijk is om goede kwaliteit te gebruiken. En niet alleen goede kwaliteiten, maar ook de beste soorten, want ook in de vele soorten van bepaalde siergewassen kun nen heel grote verschillen bestaan. Om verzekerd te zijn van werkelijk goede kwaliteiten en de gewenste soor ten te ontvangen, kope men steeds van solide, betrouwbare adressen. Er bestaat in de tuinbouwhandel nog al wat misleiding. Ik wil het nog direct geen zwendel noemen, doch het is niet temin een zeker misbruik maken van de onkunde en de goede trouw van de vele tuinbezitters, hoewel deze ook heel vaak zelf er aanleiding toe geven, dat ze bij de T*eus worden gepakt. Ze willen vaak een koopje en het lukt hun dan ook wel om van spotprijzen het benodigde te kopen. Maar eerste kwali teit? Niks hoor! Ja, derde kwaliteit of zo u wilt „uitschot". Goedkoop is dik wijls duurkoop. Ik bedoel daarmede niet, dat voor een billijke prijs geen goed, betrouw baar plantmateriaal te verkrijgen is, doch wel bedoel ik dat enkel de zucht naar het halen van koopjes en het be talen van spotprijzen tengevolge heeft, EDE De afdeling Ede van „Phila delphia" zal in navolging van de afde ling Veenendaal kerkdiensten voor ge handicapte kinderen gaan houden. De eerste dienst zal hoogstwaarschijnlijk op eerste Kerstdag in de Lutherse kerk plaats vinden. Tot nu toe bezochten de ouders met hun kinderen de kerkdiensten in Vee nendaal maar dit blijkt voor velen te grote moeilijkheden op te leveren. Een enquête die de afdeling Ede on langs onder haar leden gehouden heeft wees uit, dat minstens zestig gehandi capte kinderen met hun ouders de kerk diensten in Ede zullen bezoeken. Niet alle Edese predikanten hebben op het verzoek van „Philadelphia" om de kerkdiensten te verzorgen positief gereageerd. Een plaatje van het actieve korps van Achterberg, gemaakt tien jaar ge leden bij het dertigjarig bestaan. Boerenjongens In een van de brandweertijdschrif ten werd het korps al eens geroemd om de grote deskundigheid waarmee hooibranden worden geblust. „De jon gens uit de stad kunnen daar geen verstand van hebben," zegt Van Lienden. „Wij, boerenjongens, draai en er de hand niet voor om. En we zitten midden in 'n boerenstreek, dus zou het wel bar zijn, als we dat niet zouden kunnen." Commandant Van Lienden prijst de goede verstandhouding met de korpsen uit de omtrek, vooral met Rhenen, Eist en Veenendaal. De vergoeding, die de gemeente Rhe nen uitbetaalt aan de brandweer op werkdagen, gaat geheel in de kas. We zouden zo door kunnen gaan. De brand weerman in Achterberg is er een die het met volledige enthousiasme doet. Daarom is het zo te hopen, dat de ba zaar een flink succes zal worden. Ze hebben het ten volle verdiend. AMERÓNGEN De laatste jaren is „doe-het-zelf" een veel gebruikte uitdrukking geworden. Steeds meer mensen zijn gevolg gaan geven aan dit uit Amerika overgewaaide ad vies, dat geldbesparing en tevens vrijetijdsbesteding inhoudt. Weldra bleek, dat niet alleen de knutselaar, maar ook de onhandige huisvader „doe-het-zelf' ging bedrijven. De rage werd algemeen en nam hand over hand toe. Men had succes en was enthousiast over eigengemaakt werk. Menigeen, die zijn „doe-het- zelf "-activiteiten met succes be kroond zag wilde zich ook wel eens aan meubilair wagen. Maar meubels maken eist vaardigheid en dat is niet aan iedereen beschoren. Vandaar het succes van het meubelpakket, dat minder-begaafden halverwege tegemoet komt door de afgepaste onderdelen en het verdere materiaal kant en klaar te leveren met een aanwijzing hoe een en ander in el kaar moet worden gezet. Fabrieken rezen uit de grond en legden zich toe op de vervaardiging van zelf- bouwmeubelpakketten. De prijzen werden zo laag mogelijk gehouden en de montage bleek gemakkelijk. De afzet steeg en het verwonderd t dan ook niemand meer als op het ogenblik complete wandmeubels of andere meubelstukken in een pakje thuis worden bezorgd. Wie denkt, dat de kwaliteit van de zelfbouw- meubels slecht is, heeft het mis. Het is echter wel belangrijk van welke firma men de bouwpakketten be trekt. Naar aanleiding van een arti kel in de Consumentengids, waarin de Amerongse fabriek van C 1 montage-meubelen als een der bes te van Nederland wordt genoemd op dit gebied, brachten wij een be zoek aan dit bedrijf, dat naar ver wacht wordt de markt nog verder zal gaan veroveren. Directeur van deze moderne Amerong se industrie, die is gevestigd aan de Industrieweg Noord, is de heer P. van der Heijden. Zijn zoon, de heer J. van der Heijden stond ons te woord en toonde hoe een zelfbouw pakket wordt vervaardigd. Waarom men steeds meer meubuen zelf gaat vervaardigen was voor de jonge fabrikant geen moeilijke vraag. De mensen krijgen steeds meer vrije tijd en die wil men nuttig besteden", zegt hij. „Bovendien trekt het velen aan, omdat het een enorme geldbe- dat inferieure kwaliteiten worden gele verd, zodat zelfs dat spotprijsje voor die rommel nog te duur is. Een eerste kwaliteit struikroos bij voorbeeld moet minstens drie of meer goed ontwikkelde takken bezitten en bovendien een flink wortelgestel. Derde kwaliteit bezit daarentegen slechts één of anderhalve tak, is zwak ontwikkeld en gewoonlijk ook slecht beworteld. Ik kom op het een en ander nog wel te rug, doch knoop goed in uw oor: steeds kopen bij een solide adres. De Phyllocactus staat thans in de koude kamer in het volle licht en houdt haar winterslaap (rusttijd). Deze fraaie cactus, welke ons zulke fraaie grote bloemen schenkt moet, wil zij tot weel derige bloei komen absoluut een rust tijd doormaken. Geef haar dus nu geen bemesting en zo min mogelijk water. De potgrond moet zo droog mogelijk worden gehouden. Dit wil niet zeggen, dat men de plant geheel mag verwaarlozen zodat de bo venaardse delen indrogen en rimpelig worden. Alles met mate, alsjeblieft! Af en toe een weinig water zal toege diend moeten worden, doch zo weinig- mogelijk, onthoud dit: de Phyllocactus is oorspronkelijk afkomstig uit Midden- Amerika en Mexico. In haar vaderland was zij gewend aan een droog en koel klimaat in de wintermaanden. Zij ver loochent haar afkomst niet en vandaar dat de plant ook bij ons in de winter een koele omgeving verlangt, waarbij zij weinig water behoeft. In februari ongeveer verschijnen aan de randen der bladeren kleine puntjes die zich tot enorme bloemen ontwikke len in verschillende nuances van rood, geel, oranje of wit, naar gelang van de variëteit. Laat de plant vooral rustig staan en steeds met dezelfde kant naar het licht. Zijn de knoppen duidelijk zichtbaar, zet haar dan gerust wat warmer maar denk er om dat zij met dezelfde zijde naar het licht wordt geplaatst. Dan ook de watergift opvoeren en tijdig het wa ter toedienen, liefst regenwater. Geef nimmer koud water! Antwoord aan vragenstelster. Mevr. J. A. D.-de K. Betreffende de door U gestelde vraag het volgende: de „Tiengebodenplant" is inderdaad een alleraardigst sierbladplantje. Zij heeft haar naam wis en zeker te dan ken aan de tien donkerbruine vlekken die op volwassen bladeren voorkomen. Hoe haar Latijnse wereldnaam is, vraagt U? Luister: Marantha leuconeu- ra variëteit Kerekhoveana. Ja, het is me met die Latijnse na men wel wat, doch ze zijn onmisbaar, onjdat Latijnse namen voor alle plan ten, over de gehele wereld, dezelfde zijn. Zij verdraagt geen felle zon, verlangt een vochtige atmosfeer en kan in een normaal verwarmde kamer verblijveh. Het blad veel sproeien is zeer gewenst. Tegen koud leidingwater kan zij be slist niet. Dat tegen de avond de blade ren krullen is een heel gewoon verschijn sel. Het is haar natuurlijke gewoonte. Men zou het een rust- of slaaptoestand mogen noemen, want de volgende mor gen nemen de bladeren hun gewone vorm weer aan. Vermenigvuldigen der plant kan heel goed door middel van scheuren. Doe dit vroeg in 't. voorjaar en pot elk deel afzonderlijk op om ver der te kweken. Ze houden van een zeer luchtig grondmengsel. Dus: bloemisten- grond vermengd met turfmolm is goed. Daar u schrijft dat de plant kleine wit te bloempjes heeft gegeven, staat het vast dat de plant het goed naar haar zin heeft. Ga met dezelfde behandeling- door. Wel zou ik u willen raden om zeer ondiepe potten te nemen en onder in de pot een laag potscherven te doen voor de drainage. Doch verpot of scheur de plant niet voor maart. Laat haar tot die tijd rustig staan en behandel haar als voorheen. Succes zij u toegewenst! Ja, het is zo: iedere abonnee mag ge rust vragen stellen, die door mij in een volgend nummer beantwoord wor den. Wenst de abonnee antwoord per brief, dan verzoek ik hem of haar een postzegel in te sluiten. Adressering zo als de ondertekening is voldoende. Ook door bemiddeling van de redactie kan men vragen beantwoord zien, doch rechtstreeks aan ondergetekende wint tijd. E. J. Grijsen - Rhenen. sparing is en dat kan men tegen woordig best gebruiken". De heer P. van der Heijden begon in 1933 te Utrecht zijn bedrijf, dat sindsdien beduidend is gegroeid. In de beginperiode werd nog niet ge dacht aan de doe-het-zelf meubelen. Men begon de produktie destijds met de vervaardiging van 20.000 kastjes voor Philips, die bestemd waren om de bandrecorders in te bouwen. Na twee jaar kwam de directeur in contact met een Amerikaan, die hem vertelde, dat in Amerika „doe-het- zelf"-meubelen zo „in" waren. Door deze suggestie begon de C -fl zelf bouw meubelproduktie. In de eerste tijd beperkte men zich tot de vervaardiging van bureautjes, die in onderdelen op de markt wer den gebracht. De prijs lag uiteraard belangrijk lager doordat men ze zelf in elkaar moest zetten. Het bleef echter niet bij bureautjes. Men ging verschillende meubelen vervaardi gen. Langzamerhand veroverden de pro- dukten de markt. De belangstelling werd groter en de Nederlanders be gonnen vertrouwd te raken met het kopen van iets, dat zij zelf moesten maken. Op het ogenblik kan men bij C 1 al le meubelen krijgen in de vorm van een bouwpakket, uitgezonderd een bankstel. Vooral de wand-combina tiemeubelen vinden gretig aftrek, maar ook de bureautjes en andere produkten schijnen het publiek aan te trekken. Naa r A me rongen In 1959 vestigde het bedrijf zich op het industrieterrein in Amerongen. Eerst toen begon men zich werkelijk toe te leggen op de zelfbouwmeubelen. Het aantal personeelsleden steeg tot 42. Per jaar verwerkt men ruim 2000 ku bieke meter zogenaamd spaander plaat, hetgeen een respectabel aan tal genoemd mag worden. O In het bedrijf van de firma Van der Heijden staan tal van ingenieuze machines opgesteld om het hout de vereiste bewerkingen te laten onder gaan. Het afzetgebied beperkt zich sinds en kele jaren niet meer tot Nederland, maar omvat ook België en Duits land. De heer Van der Heijden junior is ech ter van mening, dat de markt nog veel gunstiger vooruitzichten biedt. „Vele zelfbouwmeubelfabrieken vol doen jammer genoeg niet aan de eisen. Zij veroorzaken een soort an- tipropaganda voor ons. Als iemand bijvoorbeeld bij een niet bona-fide firma een zelfbouw-meubelpakket bestelt en hij ondervindt moeilijkhe den bij de montage, dan is voor hem het enthousiasme geweken. Het is noodzakelijk, dat dit soort fabrieken achter hun produkten staan. Alles moet passen en de montage moet geen moeilijkheden opleveren", al dus de firmant. Het Amerongse bedrijf werkt volgens een weekproduktie. Dit betekent, dat men telkens één week onderdelen van één bepaald produkt fabriceert. In de moderne bedrijfshal wordt hard gewerkt. Bijna alles gebeurt machinaal, maar het vakmansoog kan in dit bedrijf niet gemist wor den. Een constante controle staat dan ook borg voor een goede kwaliteit. Vol gens de heer Van der Heijden junior komt het wel eens voor, dat een he le weekproduktie moet worden over gemaakt, omdat niet helemaal aan de juiste maten werd voldaan. Het C -j- 1 meubelbedrijf heeft een goed gefundeerde toekomst opge bouwd. De groei van de firma is vol gens Van der Heijden junior te dan ken aan de grote vakbekwaamheid van zijn vader en vooral aan zijn moeder. De heer P. van der Heijden bezit het meestermeubelmakersdi- ploma, terwijl mevrouw Van der Heijden volgens haar zoon de be langrijkste beslissingen heeft geno men. „Mijn moeder heeft een voor uitziende blik. Als zij een beslissing nam betekende dit tot nu toe zonder meer succes". De C -j- 1 meubelfabriek gaat, gezien het enthousiasme van het Nederland se publiek een goede toekomst tege moet, waarbij niet alleen het bedrijf zelf gebaat is, maar ook de doe-het- zelver. Ook in Ede: Kerkdiensten voor o

De Vallei | 1966 | | pagina 5