De Gaulle wint nu aan de stembus ook Operatie Johnson goed geslaagd Brown voorstander van aansluiting bij E.E.G. Plan voor reorganisatie van de NAVO I Die goeie ouwe.altijd goed LANKENHEYM Soepeler Chinese kwestie weer rijp voor de ijskast Nederland tegen praten met de landen van Warschau-pact Oppositie onderling zeer verdeeld 50 cent sparen! f2.50 Actie in Saigon tegen zwarte markt Reeds nu staat praktisch vast: Mitterand Laatste hoop POTTER'S fggSj^ LINIA Paus waarschuwt tegen afbraak Beste wensen van De Gaulle Betoging in Hessen tegen nazi s Dreigement Italië verhoogt belastingen Die goeie ouwe en die goeie jonge - puur of in longdrinks. Regering leidt in Brazilië Roberts werd voorgeleid India moet minder gaan eten N! DONDERDAG 17 NOVEMBER 1966 (Van onze correspondent) PARIJS Vier maanden scheiden ons nog van de algemene verkiezingen in Frankrijk, doch het resultaat staat vrijwel vast. De oppositie tegen De Gaulle kan het niet meer winnen, tenzij er op internationaal gebied iets wereldschok kends zou gebeuren, waardoor ook de toestand in Frankrijk zelf grondig zou worden veranderd. Zeven jaar heeft de oppositie tegen De Gaulle de tijd gehad om zich te bezin nen en op de toekomst voor te bereiden, maar zij heeft alle kansen gemist. Ten hoogste is zij nog in staat om van De Gaulles meerderheid een paar zetels af te knagen. Men moet De Gaulle dan ook gelijk geven, wanneer hij zegt, dat geen der oppositiepartijen enige kans maakt alléén een meerderheid te krijgen en dat een coalitie van de oppositiepartijen op niets zal uitlopen. (Van onze correspondent) Van de oppositiepartijen slaat de communistische partij er het best voor. Zij kan een paar zetels in de nieuwe Kamer verspelen, doch tege lijk De Gaulle aan de overwinning helpen en de andere oppositiepartijen een dodelijke slag toebrengen. Om dat te begrijpen moet men weten, hoe er in Frankrijk wordt gestemd. In Frankrijk bestaat geen evenredige vertegenwoordiging. Men stemt in eerste en tweede ronde. Bij de eerste ronde stemt iedere kiezer op zijn eigen partij. Zodra het resultaat van de eerste stemming bekend is, weet men precies welke percentages de partijen in het land vertegenwoordi gen. Verreweg de meeste kandidaten zullen niet bij de eerste stemming worden gekozen, want een kandidaat is pas dan gekozen, wanneer hij bij de eerste ronde de volstrekte meer derheid haalt: de helft plus één. Is dat niet het geval, dan moet een herstemming worden gehouden en dan wint hij of zij, die de mééste stemmen haalt. Bij die herstemming zijn vele com binaties mogelijk. Pas dan zouden de oppositiepartijen De Gaulle een ne derlaag kunnen toebrengen, wanneer zij onderling afspraken: onze beste kandidaat is A. De overige (B. C. D. E. enz.) trekken zich terug en advi seren hun kiezers allemaal op A. te stemmen, die daardoor méér stem men zou krijgen dan de gaullist. A. als oppositieleider zou zijn gekozen en de gaullist zou zijn verslagen. Die toestand heeft zich voorgedaan bij de presidentsverkiezingen in de cember van het vorige jaar, toen De Gaulle tot ieders verbazing en waar schijnlijk ook tot zijn eigen ontstelte nis bij de eerste ronde niet werd her kozen. Er moest een herstemming volgen, waarbij, wat de oppositie be treft, de beste kandidaat overbleef: Mitterrand. Hij haalde 45 procent van de stemmen, tegen De Gaulle 55. Zoals men weet is Mitterrand voor zitter van de democratisch-socialisti- sche federatie. Deze omvat de socia listische partij, de liberalen en de po litieke studieclubs. Van deze federatie maken de communisten geen deel uit. De bedoeling is, dat de federatie later zal opgaan in één grote Arbei derspartij naar het voorbeeld van de Britse Labour Party, maar zo ver is het nog niet. De socialisten, die van de federatie het grootste deel uitma ken, kijken met de federatie de kat uit de boom en willen geen oude schoenen weggooien, voor zij nieuwe hebben. Na zijn succes tegen De Gaulle vorig jaar is Mitterrand door de communisten achtervolgd met de eis van een gemeenschappelijk pro gram. Hij is er niet op ingegaan en kon er ook niet op ingaan, want over Amerika, de NAVO, Vietnam en de democratie lopen de opvat tingen van socialisten en commu nisten hemelsbreed uiteen. liberalen geen steun meer krijgen van communistische kiezers en dus hun zetel verspelen. Het resultaat zal dan wel zijn, dat in de meeste geval len de gaullist wint. En inmiddels maar dat laatste zeggen de com munisten niet hardop hebben zij hun doel bereikt,want op het Elysée hebben zij veel liever De Gaulle dan Mitterrand en als eerste-minister pre fereren zij de gaullist Pompidou bo ven de centrum-man Lecanuet. Van dit gevaar zijn Guy Mollet, de secretaris van de Franse socialisti sche partij en Mitterrand, de voorzit ter van de democratisch-socialistische federatie, zich terdege bewust. Voor lopig houden zij het erop, dat het communistisch partijbestuur alleen maar hoog spel speelt en dat de soep nooit zo heet wordt gegeten als zij wordt opgediend. En dat de commu nistische kiezers, als het erop aan komt zelf te moeten beslissen, ver standiger zullen zijn dan hun partij bestuur. MITTERRAND afpersing munisten gedreigd, dan handhaven zij bij de komende herstemmingen al hun eigen kandidaten. Dat betekent, dat de 50 socialisten en de twintig Intussen breken Guy Mollet en Mitterrand geen bruggen af met Lecanuet als voorzitter van het de mocratisch centrum, dat de opvol ger is geworden van de oude MRP, de Franse katholieke Volkspartij. Valt er met het communistisch par tijbestuur niet te praten, dan zal het drietal Guy Mollet, Mitterrand en Lecanuet moeten zien te redden, wat er van de democratie in Frank rijk nog te redden valt. Veel zal het voorlopig niet zijn, want afgezien van het geharrewar tussen de oppositiepartijen staat de gemiddelde Fransman voor de keus: óf een stabiele regering met De Gaul le, óf een terugkeer tot de instabili teit van vroeger. De Gaulle zelf, die de beschikking heeft over alle middelen van publici teit bij radio en televisie, dikt dat nog eens extra aan en zei op zijn jongste persconferentie: ,,met mij naar de voorspoed en met de oppositie naar de chaos." Voor de gewone Fransman, toch al zo eenzijdig door zijn kranten, de ra dio en de televisie ingelicht, zal de keus niet moeilijk zijn. ADVERTENTIE Uitwerking frapp*"» en bij zware of hardnekkige verkoudheid pOTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten VATICAANSTAD Paus Paulus heeft in een audiëntie voor 220 paters Jezuieten die hun 31ste algemene con gregatie hebben beëindigd, bezorgdheid erover uitgesproken dat „uw gezelschap zowel als andere families van religieu zen, aanleiding geeft tot berichten en geruchten waarover wij onze verwon dering en in sommige gevallen onze droefheid niet kunnen verbergen". De Paus, die ongewoon openhartig was, waarschuwde tegen de misvatting dat de oecumenische geest „partijdige veranderingen" rechtvaardigde die geen instemming van het kerkelijk gezag be hoefden. De Heilige Vader drong er bij de Je- zuiïeten op aan, dat ze hun onderdanig heid aan de Paus niet zouden laten va ren en hij waarschuwde dat religieuze vernieuwing niet mocht betekenen „dat men de kerk van gisteren afbreekt". BETHESDA President Johson heeft in het marinehospitaal Bethesda in de staat Maryland met goed gevolg een dubbele operatie ondergaan. Een poliep die uit de keel van de president werd gehaald, bleek goedaardig te zijn. Voorts werd een littekenbreuk hersteld op de plaats waar Johnson vorig jaar oktober een galblaasoperatie heeft on dergaan. De poliep, een weefselvergroeiing, be vond zich bij de rechterstemband. De artsen zijn tevreden over de ingreep, aldus een bekendmaking van het Witte Huis. De 58-jarige Johnson kreeg een alge mene narcose, waaruit hij volgens de artsen ongeveer een uur na het einde van de operatie geleidelijk zou ontwa ken. Nadat de chirurgen hun werk hadden voltooid, bracht men de patiënt naar zijn appartement op de tweede verdie ping. Daar lag hij vorig jaar oktober ook. De weggenomen poliep was slechts drie mm groot. Het stukje weefsel werd direct naar het laboratorium ge bracht, waar men constateerde, dat er geen spoor van kanker was. De aanwe zigheid van het minuscule gezwel had men in augustus jl. ontdekt. In het hospitaal zijn zeer strenge vei- ligheidsmaatregelen van kracht. Leden van de geheime dienst begeleidden Johnson, toen hij in een rolstoel door verpleegsters naar de operatiezaal werd gebracht. De veiligheidsbeamb ten, voorzien van groene operatie- schorten en -maskers, sloegen van ach ter glas het werk van de chirurgen ga de. Nadat hij was bijgekomen, vroeg de president nadere inlichtingen over zijn toestand, door vragen op te schrijven. Mevrouw Johnson was bij hem. De pre sident kan later op de dag weer wat spreken, maar heeft van de artsen de raad gekregen, vier of vijf weken geen redevoeringen te houden. Als alles naar wens blijft verlopen, mag de president vandaag even in zijn kamer lopen. President De Gaulle heeft president Johnson een telegram gezon den, waarin hij hem beterschap toe wenst. De Amerikaanse oud-president Dwigh D. Eisenhower brengt vandaag een bezoek aan president Johnson in het marinehospitaal van Bethesda. LONDEN. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, heeft gezegd dat Engelands beloning voor toetreding tot de Europese Ge meenschap zal bestaan uit een markt van 280 miljoen mensen en gelegen heid voor de Britse industrie om op gelijke voet te concurreren tegen Ame rikanen en Russen. De minister zei een en ander bij de opening van het debat in het Lager huis over de hernieuwde poging van Engeland het lidmaatschap van de EEG te verkrijgen. Hij beloofde, dat de regering zou streven naar het lid maatschap, maar voegde er aan toe: „W(j zijn verre van betelaars. Het voorstel om de gemeenschappelijke markt te vergroten is evenzeer in het belang van de zes, als in het onze". De voormalige premier, Sir Alec principe de Toen die eis niet werd ingewilligd, zijn de communisten gaan dreigen. Hun dreigement is niet gering. Bij de vorige Kamerverkiezingen zijn onge veer 50 socialisten bij de herstem mingen gekozen met steun van de communistische kiezers en bij de li beralen is dat het geval voor onge veer twintig. Komt er geen gemeen schappelijk program, hebben de com- PARIJS De vernieuwing van het Atlantische bondgenootschap, een onder werp waarmee de NAVO-parlementari- ersconferentie zich in Parijs intensief bezighoudt, is ook woensdag weer onder werp van besprekingen geweest in de politieke commissie van de conferentie. In conferentiekringen is men het er over eens, dat vooral de Britse afge vaardigde Emlyn Houson, een belang rijke basis voor het gesprek heeft ge vormd met het rapport dat hij namens de speciale werkgroep heeft uitgebracht. Hierin brengt hij onder meer de ge- ROME. De Italiaanse regering heeft een zeer drastisch noodprograra- ma aangekondigt, ter financiering van de door de watersnood aangerichte schade. Hiervoor is ongeveer 800 mil joen dollar nodig. Alle directe belastingen zyn voor een jaar met 10 procent verhoogd, terw\jl de benzineprijs met 10 lire per liter om hoog is gegaan. De belastingmaatregel geldt niet voor hen, die minder dan f 500,per jaar verdienen. Minister van Financiën Luigi Preti schat dat beide maatregelen 370 miljard lire zullen opbrengen. Honderddertig miljard lire wordt voorts verwacht van een obligatie-uitgave, waardoor het totaal-bedrag voor herstelwerkzaam heden op 500 miljard lire (800 miljoen dollar) komt. Van dit bedrag zal 221 miljard wor den besteed aan reparatie van openbare werken, 125 miljard voor hulp aan de landbouw, 4.8 miljard voor reparatie van kunstwerken, universiteiten en cul turele centra, en voorts zijn bedragen uitgetrokken voor leningen en giften voor getroffen zakenlieden en boeren. ADVF.RI h.NTIE dachte naar voren het lidmaatschap van het bondgenootschap tee baseren op twee of drie klassen. Als „leden van de eerste klasse" ziet hij de landen die be reid zijn hun strijdkrachten volledig in de alliantie te integreren. Samen zouden deze landen de strategische plannenma kerij moeten herzien en omsmeden tot een geïntegreerd plan voor het gehele bondgenootschap. Verdere samenwer king zou moeten plaats hebben op het gebied van research, de logistieke sys temen en de luchtverdedigingssyste men. Als „tweede-klasse-leden" ziet het rapport-Houson die landen die hun vrij heid van handelen willen bewaren en waarvan de strijdkrachten niet geïnte greerd zijn onder NAVO-commando. Zulke landen zouden lid zijn op basis van het klassieke bondgenootschap, met andere woorden, de alliantie van de volledig soevereine machten. Zij zouden de mogelijkheid moeten hebben om in een later stadium hun status te veranderen in die van een „eerste klas se land". De derde klasse van lidmaatschap ba seert het rapport op een associatie, zon der militaire verbondenheid: een lid maatschap voor „vriendelijk gestemde landen". Dit zou de deur kunnen ope nen voor neutrale en wellicht enkele Oosteuropese landen. Het lidmaatschap van deze klasse zou open moeten staan voor alle landen die op een vriendschap pelijke voet willen leven met de Atlan tische eenheid. Met name wordt daar bij gedacht aan landen die geassocieerd zijn met de Europese Economische Ge meenschap en bijvoorbeeld de landen van het Gemenebest. RIO DE JANEIRO Bij het begin van de telling der stemmen na de al gemene verkiezingen op dinsdag in Brazilië, heeft de regeringspartij „Arena" een kleine voorsprong op de oppositionele partij „Modeb" behaald. Er moeten 17 miljoen stemmen uit 22 staten worden geteld. De „Arena" leidt in de staten Sao Paulo, Parana, Santa Catarina, Rio de Janeiro, Rio Grande do Norte, Alagoas en Ceara. In de rij ke staat Minas Gerais was het stem- mentotaal voor beide partijen ongeveer gelijk. De democratische Modeb-partij boek te stemmenwinst in de staten Guana- bara, Goias Bahia en Rio Grande do Sul. De verkiezingen gingen om 22 van de 66 senaatszetels en alle 409 zetels in het congres. Van het aantal stemgerechtigden heeft naar schatting 75 procent zijn stem uit gebracht. Daarvan hebben echter velen blanco gestemd en anderen hun stem ongeldig gemaakt door een naam erop te schrijven. LONDEN De 30-jarige Harry Ro berts, die tijdens een klopjacht is gegre pen, is formeel in staat van beschuldi ging gesteld wegens moord oj> drie Lon- dense rechercheurs, 96 dagen geleden gepleegd. *- Roberts, die aan een politieman was geboeid, stond vijf minuten voor de po litierechtbank in W.-Londen. Hij sprak met heldere stem in antwoord op hem gestelde vragen. Hij vertelde dat hij geen geld had om een advocaat te be talen. Derhalve verleende de rechtbank hem gratis rechtskundige bijstand. Po litierechter Seymour Collins bepaalde dat Roberts in voorlopige hechtenis zou worden gehouden. Over een week zou hij opnieuw worden voorgeleid. Collins vroeg of hij nog iets wilde zeggen maar hij antwoordde: „Vandaag heb ik niets te zeggen". Het zal nog wel enige weken duren voor het proces, dat al tegen twee me deplichtigen van Roberts aan de gang was, kan worden hervat met Roberts er ook bij. De aanklager moet eerst tegen Roberts bewijsgronden aanvoeren, om een proces mogelijk te maken. NEW DELHI Premier Indira Gan dhi van India heeft de Indiërs verzocht wat minder te eten, om de miljoenen in door droogte getroffen gebieden te helpen. De omvang van deze gebieden is niet zo groot als vorig jaar, maar de gevolgen zijn ernstiger. Er wordt een nieuw fonds voor hulpverlening op gericht, zei de premier. Zij vroeg de po litieke geschillen in verband met de verkiezingen in februari niet van in vloed te doen zijn op de hulp. Laat men in havens en bij vervoerbedrijven zor gen voor een snel vervoer en distribu tie van voedsel en andere bevoorrading, „Dit i s geen tijd voor stakingen", aldus mevrouw Gandhi. Douglas-Home, zegde in steun van de oppositie toe. Maar Douglas-Home die premier was toen de huidige leider van de con servatieve partij, Edward Heath, er niet in slaagde het lidmaatschap voor Engeland te verkrijgen vanwege het veto van de Franse president, voegde eraan toe, dat de conservatieven het op vele punten niet eens waren met de regering. Het debat dat twee dagen zal duren, belooft zeer geanimeerd te worden. Al zeker 80 afgevaardigden hebben te kennen gegeven dat zij een spreek beurt willen hebben. Brown zei dat het er niet om ging zich bij Europa aan te sluiten. „De kwestie is: kunnen wij een zodanige rol spelen, dat het continent voortaan verenigd zal zijn en zullen we er een der leiders van zijn?" Tot degenen die de mogelijkheid van een tweede veto van Frankrijk hebben opgeworpen, zei Brown: „Ik vind dit geen juiste benadering". Hij voegde eraan toe, dat niemand de onmisbaarheid van Frankrijk voor Europa, nu of in de toekomst, in twij fel wenst te trekken, maar dat het evenzeer duidelijk is dat Engeland al tijd onmisbaar voor Europa is ge weest. Derhalve dient Engeland niet aan - de: onderhandelingen te beginnen, met de verwachting dat Frankrijk een obstakel zal vormen voor een Europa dat groter en invloedrijker is. Hij beloofde voorts dat Engelands betrekkingen met de Verenigde Staten geen verandering zullen ondergaan wanneer het land lid is geworden van de EEG. DARMSTADT Met een stille mars protesteerden woensdag tweeduizend mensen in Darmstadt (Hessen) tegen de herleving van het rechtse extremis me in de Duitse Bondsrepubliek. Aan het hoofd van de stoet liepen burge meester Ludwig Engel en het sociaal democratische parlementslid Ludwig Metzger. Talrijke studenten en andere jongeren waarschuwden op spandoeken voor rechts-radicale tendensen en brachten met op borden geplakte fo to's de verwoesting van Darmstadt in de oorlog in herinnering. De uiterst rechtse nationaal-democra- tische partij (NPD) die bij de recente parlementsverkiezingen in Hessen suc cesvol uit de bus kwam, liet tijdens de betoging op straat pamfletten uitdelen. Dinsdag had de politie in Darmstadt bij een gedenkteken het lint van een krans verwijderd, dat de S.S.-leuze „onze eer is onze trouw", ondertekend „de soldaten van de voormalige Waffen- S.S.", bevatte. Na de mars waarschuwde het so ciaaldemocratisch gemeenteraadslid Heinz Winfried de burgers van Beie ren, die zondag naar de stembus moe ten, dat stemmen op de NPD een vorm van zelfmoord is. Ook in de Beierse stad Bayreuth hebben woensdagavond honderden tie ners met flakkerende toortsen en span doeken met anti-nazistische leuzen be toogd tegen een bijeenkomst van de extreem-rechtse nationaal-democrati- sche partij in die stad. Langs de toete die de betogers na men, stonden duizenden toeschouwers te juichen of te fluiten al naar gelang zij voor- of tegenstanders van de be togers waren. De demonstranten had den een sterke politiebegeleiding. a een krachtig, autoritair eenmans- bewind van dertig jaar, acht het Spaanse staatshoofd generaal Francis co Franco de tijd gekomen, om zijn militaire bewind te institutionaliseren om het land voor te bereiden op de snel naderbij komende dag, dat hij te rugtreedt. Maandag aankondigende dat hij voor dinsdag van de volgende week de Cor tes, de Spaanse volksvertegenwoordi ging, in bijzondere zitting had bijeen geroepen, gaf generaal Franco ondub belzinnig te kennen, dat hij voornemens is de grondwet te wijzigen om zijn op volging gemakkelijker te maken. Men verwacht dat de nieuwe wet tegen het einde van het jaar aan het volk ter goedkeuring zal worden voorgelegd. T~|e komende gebeurtenissen bevesti- gen oude geruchten dat Franco, die op 4 december 74 jaar wordt, van plan is een permanenter politieke structuur in het leven te roepen, die de voortzet ting van zijn bewind toestaat, wanneer hij besluit de teugels van de macht te vieren. Volgens Madrileense kringen, zal het kernpunt van de nieuwe wetgeving de scheiding van staatshoofd en hoofd van de regering zijn, twee functies die ge neraal Franco in zich verenigt. Om zijn bewind te stroomlijnen, zal hij naar verwachting de functie van staats hoofd behouden, maar de functie van hoofd van de regering geven aan een premier. TJet besluit om een soepeler politieke orde in te voeren, volgt op een reeks stappen door het bewind van Franco, die liberalisering van het poli tieke stelsel ten gunste van een vrijere en meer liberale samenleving ten doel hadden. Belangrijkste stap naar 't begin van de mocratie werd gezet in maart, toen de Het ministerie van Volkshuisvesting d en Bouwnijverheid heeft het gemeen- ce^uul aei cersie aagen TTithnnrn Hoewel de regering het rechf behield tebestuur van Uithoorn meegedeeld, dat de gunning voor de bouw van 1080 woningen is goedgekeurd. Deze wonin gen zullen worden gebouwd in negen flats van tién woonlagen elk. De huur prijs zal, met inbegrip van alle voor zieningen, ongeveer f 175 per maand be dragen. NEW YORK Albanië, Roemenië en acht andere landen hebben formeel de jaarlijkse resolutie ingediend waarin op de algemene vergadering der Verenig de Naties een beroep wordt gedaan nationalistisch China uit de V.N. te zetten en zijn zetel te vergeven aan de Chinese volksrepubliek. Het debat over de Chinese zetelkwes tie begint vrijdag. De Verenigde Staten hebben al stappen genomen om te ver zekeren, dat een tweederde stemmen- meerderheid nodig zal zijn om de na tionalistische Chinezen te royeren. De meeste V.N.-diplomaten zijn van me ning dat de stemmenverhouding van vorig jaar, 47-47, niet zal worden ge haald. Tussen Italië, Canada, Chili en ande re landen is overleg gaande om de as semblee ertoe te bewegen, de Chinese kwestie voor een jaar „in de ijskast" te zetten, terwijl een commissie nagaat of het mogelijk is, dat de Chinese ADVERTENTIE Tijdelijk: 1 tube POLY-Color kleurshampoo plus 1 flacon POLY Set haarversteviger Voor mooier haar: van f. 3.- voor slechts PARIJS Op de 12-de conferentie van parlementariërs heeft de Neder landse delegatie zich volgens zegslie den scherp verzet tegen het plan, een conferentie met vertegenwoordigers van het communistische Warschau pact te beleggen, om over verminde ring van de spanning tussen Oost en West te spreken. Ook delegaties uit andere landen zsuiAe» u»zwaar hebben tegen het voorstel, dat vervat was in een door Britse liberaal Emlyn Hooson inge diend rapport, omdat zij niet in het nut van een dergelijke conferentie ge loven. Het belangrijkste bezwaar zou zijn, dat de Westerse gedelegeerden langs democratische weg gekozen worden, terwijl in Oost-Europa het parlement niet in vrijheid wordt gekozen. Het verdrag van W&raohau kent geen uit parlementsleden samengestelde raadgevende vergadering en staat vol ledig onder onder leiding van een Rus sische generaal aldus critici van het plan. Gisteren is de conferentie voortge zet in een gezamenlijke zitting van de militaire en politieke commissie ter uit werking van ontwerpresoluties die op de plenaire zitting van donderdag en vrijdag ter tafel zullen komen. volksrepubliek een zetel krijgt in de Veiligheidsraad en in de algemene ver gadering en nationalistisch China alleen een zetel behoudt in de assemblee. De resolutie van Albanië, Roemenië, Algerije, Cambodja, Kongo-Brazzaville, Cuba, Guinee, Mali, Pakistan en Syrië, vindt dat „de vertegenwoordigers van Tsjang Kai-Sjek" verwijderd moeten worden „van de plaats in de Verenigde Naties die ze onrechtmatig bezet hou den". In de rij van landen die pro-Peking zijn ontbreken dit jaar Ghana en So malië. De staatsgreep die in het begin van dit jaar heeft plaatsgehad in Ghana heeft de betrekkingen met Peking op een punt doen belanden waarop verbre king niet ondekbaar is. Ghana zal zich dit jaar vermoedelijk van stemming ont houden. SAIGON De Zuidviëtnamese op roerpolitie is opgetreden tegen de zwar te handel op straat. Handelaren in de buurt van de Amerikaanse ambassade werden opgepikt en hun gestolen Ame rikaanse goederen variërende van hair spray tot elektrische tandenborstels verbrand. Een aantal handelaren pakte op wat het kon en verdween in zijstraatjes tus sen Saigons Bloemstraat en de Ameri kaanse ambassade. Maar velen waren niet zo gelukkig. Majoor Ngoejen Mong Hoeng, de lei der van de operatie, had gewacht tot de zwarthandelaren, onder wie veel vrou wen en kinderen, hun waren voor de dag uitgestald hadden. Daarna liet hij de omgeving afzetten en sloeg zijn slag. De Zuidviëtnamese regering had de handelaren tot vandaag de tijd gegeven om te sluiten of opgepakt te worden. De handelaren, wier manipulaties mede hebben veroorzaakt dat tussen de 33 en 75 miljoen dollar in jaarlijkse Amerikaanse hulp verloren is gegaan, hadden het politiële ingrijpen niet verwacht, ondanks de door premier Ngoejen Cao Ky persoonlijk aangekon digde actie. Premier Ngoejen Cao Ky heeft intus sen wijzigingen aangebracht in zijn ka binet. Men verwacht geen ingrijpende veranderingen. Vermoedelijk zijn de vier zuidelijke ministers vervangen die Ky ervan hebben beschuldigd dat hij van Zuid-Viëtnam een politiestaat maakt en discrimineert jegens zuider lingen. De vier rebellerende ministers zouden door andere zuiderlingen vervangen worden. Ky zelf is noorderling evenals de meeste ministers. filAiv Cc/ anders? Spaanse regering 'n nieuwe perswet pro- mulgeerde die afrekende met de strenge kranten - en tijdschriftedities en boeken in beslag te nemen en hun uitgevers te vervolgen wanneer men in de nieuw-ge- vonden vrijheid te ver ging, is er toch een nog aarzelend politiek debat van een allure ontstaan dat in Spanje sinds het einde van de burgeroorlog in 1939 onbekend was. "Lïierbij sluit aan de erkenning door de regering van de noodzaak van herziening van het huidige systeem van door de regering beheerste bonden van werkgevers en werknemers. Bondsver- kiezingen om de leiding aan te wijzen die deze herziening moet uitvoeren, zijn al begonnen, en verwacht wordt dat de democratisering der bonden begin vol gend jaar een aanvang zal nemen. Een voorproefje van deze nieuwe ar beidspolitiek dateert van de zomer van dit jaar, toen het bewind van generaal Franco boog voor universitaire druk. en in feite de oude, verplichte universi taire bond verving door een enigszins onafhankelijker zij het nog steeds onder regeringstoezicht staande or ganisatie. In een poging om de verdeeldheid te overbruggen die nog steeds in Spanje bestaat als gevolg van de bloedige bur geroorlog aan 't ontstaan waarvan hij zelf zoveel deel had, is generaal Fran co begonnen met het verzachten van de bestraffing diergenen die zich tegen zijn nationalistische strijdkrachten ver zetten. Zaterdag nog kondigde Spanjes mi nister van Voorlichting namens gene raal Franco een „generaal pardon" af voor degenen die krachtens een wet uit 1939 waren veroordeeld of in aanmer king kwamen voor vervolging voor po litieke vergrijpen gepleegd kort voor en tijdens de burgeroorlog. De wet strekt zich zelfs uit over de vele duizenden Spaanse ballingen in het buitenland, hoewel velen hunner nog ln aanmerking komen voor vervolging we gens het sinds 1939 doorgaan met actief verzet tegen Franco. De zaterdag afgekondigde wet com pleteert generale pardons van 1961 en 1963, die eveneens Spanjaarden onthie ven van verantwoordelijkheden voor daden tijdens de burgeroorlog. 4 an deze langzame maar zekere evo- lutie ligt het feit ten grondslag dat Franco, hoewel goed van gezondheid, een leefbaar politiek klimaat wil achter laten, als hij plotseling zou sterven of door ouderdom of ziekte zou worden uitgeschakeld. Een tweede, krachtige drijfveer voor Franco is het groeiende aantal betrek kelijk welgestelde Spanjaarden, dat de burgeroorlog niet bewust heeft meege maakt en dat in de huidige samenle ving steeds meer vooraanstaande func ties gaat innemen. Deze groep, niet er felijk belast met het wrede trauma van de burgeroorlog en gevoed door Spanjes economische vooruitgang in het laatste tiental jaren, kijkt naar Europa voor wat het lot van haar land betreft. Zij wil dat Spanje uit zijn isolement treedt en zich aansluit bij de Europese gemeenschappen een hoop die Fran co deelt maar ze vreest dat Spanje nimmer als partner zal worden geduld, als het zijn politiek niet matigt in over eenstemming met wat vastligt in de verdragen van Rome. Als gevolg hier van heeft ze aangedrongen op verande ringen die ze nu blijkbaar mag ver wachten. Maar de juiste structuur van het nieuwe Spanje zal voorlopig nog niet aan het daglicht treden omdat zelfs met deze nieuwe structuur veel zal af hangen van het feit wie tot premier be noemd wordt en hoe groot de mate van vrijheid zal zijn die Franco hem in de overgangstijd Mi

De Vallei | 1966 | | pagina 7